Italianen hebben reeds vier steden bezet Hevige bombardementen bebben het land geteisterd Reg eering verlaat de hoofdstad Militaire verloven ingetrokken Het heden De Albaneezen blijven hardnekkige tegenstand tegen den overmach- tigen indringer bieden Arabische wereld achter Albanië Vijfjarig meisje mishandeld nieuws van VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21728 Het persbureau van het Albaneesche gezantschap te Londen deelt mede: „Na een hardnekkigen tegen stand van de Albaneesche strijdkrachten zijn Sjin Dj in (St. Jean de Medua), Durazzo, Valona en Santi Qua- rante in handen der aanvallers geraakt. De gendarme rie en de burgerbevolking blijven iederen duim gronds verdedigen." Uit deze mededeeling blijkt dus, dat de invallers bun pogingen met succes bekroond zagen. Over de houding der Albaneesche regeering berichtte Stefani, dat Vrijdagmorgen om 10 uur een ge volmachtigde missie van Koning Zogoe, bestaande uit den Minister van Economische Zaken en een hooggeplaatst officier, vergezeld van den Italiaanschen militairen attaché, een conferentie met den Italiaanschen commandant, generaal Guzzoni, heeft aangevraagd, om hem eenige voorstellen van den Koning over te brengen. Deze voorstellen zijn naar Rome doorgegeven. Andere berichten geven echter een anderen blik op den toe stand. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag berichtten, heeft radio Tirana twee oproepen gericht tot het Italiaansche en het Fransche volk. In den tweeden oproep verklaart het station, dat het edelmoedige Fransche volk niét zal kunnen toestaan, dat een kleine staat van nauwelijks een millioen inwoners verdwijnt. Naar Havas meldt, heeft Mekdi Frasheri, oud-minister-pre sident, een telegram tot Mussolini gericht, waarin hij zegt, dat de Albaneezen den dood verkozen boven de schande. „Wij weten dat ge beschikt over een reusachtige artillerie, vele mitrailleurs, vlieg tuigen, verstikkende gassen en alle middelen van. den modernen vernietigingsoorlog; maar wij zijn moedig en wees er zeker van, dat het Italiaansche leger slechts zal kunnen oprukken over onze lijken en die van onze vrouwen." Duiïsche kringen verklaren zich solidair met het op- treden van Italië Verontwaardiging te Londen en te Washington Regeering verlaat Tirana Het Weer De houding van Joego-Slavië „Motiveering" door Gayda De begrafenis van kolonel Slawek, een der oud-medewerkers van Pilsoedski, Warschau met militaire eer geschied is te Hitier achter Mussolini De houding van Parijs De indruk te Londen tVervolg zie pag. Beek weer naar Polen Voorzorgsmaatregelen van onze regeering Ministers onderbreken Paasch-uitstapje Onverlaat lokte het kind mee in het Mastbosch bij Breda Daarna poging tot wurging Kameraad met een mes gestoken Onvoorzichtige arbeider haalde een bravourstukje uit Landbouwer bij twist gedood De dader, een 23-jarige stiefzoon, gearresteerd Consul Monck Mason te Mosoel begraven Witos in vrijheid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 et., lneez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Naar Havas berichtte zijn St. Jean de Medna en Durazzo geheel verwoest door de Italianen. Deze zijn ongeveer 100.000 man sterk en werden op Vrijdagmorgen door een 170-tal schepen aan land gezet. De ont scheping is met behulp van de artillerie doorgezet, ondanks den hardnekkigen te genstand der Albaneezen. Volgens berichten uit Albaneesche bron hebben de Albaneezen op alle punten, waar Italianen aan land gezet waren, een wan- hopigen tegenstand geboden. Het meest verwoed is te Valona en te Durazzo ge vochten. Gezegd wordt, dat de Albanee sche strijdkrachten werden overweldigd door een veertigvoudige overmacht. Vliegtuigen kruisen boven het binnenland en bombar deeren onbeschermde steden. Naar Reuter uit Tirana meldt hebben de Ita lianen St. Jean de Medua twee keer uit de 'ucht en twee keer uit zee gebombardeerd. De staa ligt geheel in puin. De Italiaansche troepen hebben zeven aanval len gedaan op Durazzo. Drie keer wisten zij door te dringen tot het stadhuis, doch telkens weer ■toeven de Albaneesche troepen de aanvallers terug naar de oorlogsschepen. Een ambtenaar van de Albaneesche legatie te Belgrado deelde aan Reuter mede, dat de Proclamatie van Koning Zogoe op prachtige Wijze door het land is beantwoord. Wij weten, aldus deze ambtenaar, dat wij niet lang te genstand kunnen bieden tegen een wereldmo- gendheid. als Italië, doch de Albaneezen achter, het beter te strijden dan zich aan het fascisme over te geven, zooals anderen hebben gedaan. Volgens te Durazzo door Stefani ontvangen berichten heeft de regeering van Albanië de hoofdstad verlaten en zich teruggetrokken naar Elbassani. De Italiaansche troepen bevonden zich vol gens Stefani Vrijdagavond op 15 kilometer afstand van Durazzo aan de Shijakrivier. De troepen van Koning Zogoe hebben de brug, welke door de Italianen is gebouwd, op hun terugtocht opgeblazen. Op het vliegveld van Durazzo is een escadrille Italiaansche verken ningsvliegtuigen geland. In het Noorden hebben de Italiaansche troe pen Alessio en Delvine bezet. Uit Athene wordt gemeld, dat Koningin Een blik op Tirana, de hoofdstad van Albanië VOOR HET GEHEELE LAND: Matige tot zwakke, Noord-Oostelijke EE tot Noordelijke, later veranderlijke EE wind, aanvankelijk helder tot licht be- wolkt, later wellicht toenemende bewol- king, aanvankelijk droog weer, later wei- licht eenige kans op regen, koude och- tend, zelfde temperatuur overdag. ALGEMEENE VOORUITZICHTEN Toenemende bewolking en zachter. Aan- -E vankelijk geen regen ran beteekenis. Geraldine van Albanië ter wille van haar veiligheid over de Grieksche grens geko men is. De Grieksche regeering slaat de gebeur tenissen met groote aandacht gade. Het publiek heeft zich tot dusverre van betoo gingen onthouden. Volgens Havas wordt in bevoegde kringen te Belgrado medegedeeld, dat geen officieel communiqué zal worden uitgegeven omtrent den ministerraad, welke ten paleize van den prins regent is gehouden in verband met het Itali- aansch-Albaneesch conflict. Het schijnt dat Belgrado tot een afwachtende houding heeft be sloten. In goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat alle berichten omtrent maatregelen, welke door Joego-Slavië zouden zijn genomen, on juist zijn, en dat Belgrado in voortdurende ver binding staat met de Italiaansche regeering. Deze laatste is bereid de belangen van Joego slavië te waarborgen. Verklaard wordt, dat de maatregelen van Italië een tijdelijk karakter dragen en dat alles tot een normalen toestand zal terugkeeren, zoodra Italië de verdediging van zijn belangen zal hebben veilig gesteld. De Joego-Slavische belangen zijn erkend in het verdrag dat dit land met Italië heeft geslo ten en de daarin vervatte accoorden zullen door de Italiaansche regeering worden geëerbiedigd. In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat de verhouding tusschen Koning Zogoe eener- zijds en de Italiaansche regeering en burgers anderzijds reeds sedert geruimen tijd steeds moeilijker werd, doordat de Koning zijn land bestuurde als een feodaal heerscher en de vijand was van alle Albaneezen, die niet tot zijn gunstelingen behoorden. Hij stookte bin- nenlandsche tweedracht en beraamde interna tionale intriges en had den edelmoedig verleen den financieelen bijstand van Italië bijna uit sluitend tot een bron van inkomsten voor zijn eigen kas gemaakt. De ontevredenheid der Albaneesche patriot ten en van de arme bevolking groeide. Eenige dagen geleden vroeg Zogoe de Italiaansche re geering hulp en bescherming en troepen voor de bezetting van zekere punten in Albanië. Op het laatste oogenblik echter kon de Italiaan sche regeering vaststellen, dat die troepen slechts moesten dienen vóór een dwazen aan val van den Koning in de richting van de Joe go-Slavische grenzen, die blijkbaar de hartelijke betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië moest verstoren. De Italiaansche weigering ont ketende de vijandigheid van den Koning, die zich uitte in daden»van geweld tegen Italiaan sche burgers in Albanië en Albaansche leiders, die oprechte vrienden van Italië zijn. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 7 April: Het artikel van Gayda in de „Giornale d'Ita- I LONDEN, 7 April. (Havas). Het Uitvoerend Comité van den pan-Arabischen Bond te Lon den heeft vanmiddag den aanval van Italië op Albanië besproken en de gevolgen hiervan voor de Mohammedaansche wereld. Het comité heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat wanneer Albanië zich zal verzetten, de Mohammedaansche wereld te hulp 7,al komen. lia" is toonaangevend voor de reacties en com mentaren in de andere Italiaansche bladen. De „Osservatore Romano" bepaalt zich puur tot de feitelijke gebeurtenissen van de laatste dagen. Er wordt geen commentaar geleverd. De bevolking te Rome is zeer rustig en neemt het verscherpte oorlogsgevaar met groote ge latenheid en rust op. Naar te Berlijn vernomen wordt heeft Hitier een langdurig telefoongesprek gevoerd met Mus solini. vóór de Italiaansche troepen naar Albanië oprukten. Hitier heeft toen de actie van Italië goedgekeurd. Men is hier van meening, dat de actie tegen Albanië het voor Joego-Slavië onmogelijk maakt zich op eenigerlei wijze te verzetten tegen de as. aangezien het door de beide as-mogendheden is ingesloten en Italië dc Adriatische Zee kan af sluiten. In officieele kringen wordt verklaard: „Duitschland kan niet toestaan, dat democra tische Westelijke mogendheden, welke geen be langen hebben in Albanië, zouden willen inter- venieeren tegen het juridisch niet te laken op treden van Italië." PARIJS, 7 April. (Havas). In leidende kringen te Parijs is de aandacht vooral gericht op den dieperen grond van de Italiaansche militaire actie. Op het oogenblik beschikt, men te Parijs, evenmin als te Londen, waar men meer direct belang bij de actie heeft, nog over zeer weinig inlichtingen. Men heeft den indruk dat de actie zoowel een plaatselijk doel heeft als wel een on derdeel is van een meer uitgebreid plan ten aan zien van den Balkan. Men wijst erop, dat Albanië niet ligt binnen het raam van de onlangs te Londen gesloten verdragen. Toch is de aanval op Albanië tegen het Italiaansch-Britsche verdrag van 2 Januari 1937 en van 16 April 1938 inzake de souvereini- teit over de Middellandsche Zee De snelheid waarmede Italië zijn slag heelt geslagen, aldus schrijft de diplomatieke redac teur van de Press Association te Londen, kan niet nalaten een ernstige uitwerking te heb ben op den Europeeschen toestand in zijn ge heel, hoewel Chamberlain's verklaring van gis teren in het Lagerhuis over de Italiaansche maatregelen tegen Albanië aantoonde, dat de Britsche regeering zich volkomen van den toe stand bewust was. Lord Halifax blijft met de Pa&schdagen in Londen. Chamberlain is telefonjsch van de ge beurtenissen op de hoogte gesteld. Groot-Brit- tannië heeft geen accoord of pact met Albanië, maar, zooals Chamberlain verklaarde, heeft het natuurlijk belang bij het behoud van den vrede. Het Britsch-Italiaansche verdrag werd het vo rige jaar in werking gesteld, Italië schünt ech ter door zijn aanval op Albanië hiervan thans minstens één belangrijke bepaling te hebben geschonden. Zeker is dan ook, dat de Italiaan sche daad van agressie een nieuwe verscherping der betrekkingen tusschen Rome en Londen ten gevolge zal hebben. LONDEN, 7 April (Reuter). De Poolsche minister van Buitenlandsche zaken Beck is vanmiddag met zijn medewerkers naar War schau teruggekeerd. De Regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft als voorzorgs maatregel de militaire verloven doen intrekken en den groot-verlofgangers, die zijn ingedeeld bij de kust- en grensbeveiliging, doen weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij kunnen worden opgeroepen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze eventueele oproeping dus uitsluitend personeel betreft, dat be trokken is bij de kust- en grensbevei liging. Naar wij vernemen, zijn de minis ters Colijn en Van Dijk, die gezamen lijk een Paasch-uitstapje per auto in de Ardennen hoopten te maken en zich reeds onderweg bevonden, op het vernemen van de berichten uit Albanië naar Den Haag teruggekeerd, waar zij Vrijdagavond zijn aangeko men. Vrijdagmiddag ging het vijf-jarig doch tertje van een tandarts, wonende aan de Baronielaan te Breda, na den koffiemaal tijd met haar zeven-jarig broertje in het nabijgelegen Mastbosch spelen. Hier is zij meegelokt door een kerel. De jongen liep naar huis en vertelde zijn moeder, wat er gebeurd was. Deze ging er per fiets onmid- dellijk op uit en ontmoette drie grootere meisjes, die het kind in een kreupelboschje meer dood dan levend hadden gevonden. Er was een ernstig misdrijf op het kind ge pleegd, waarna een poging tot wurging was gedaan. De toestand van het kind is hoogst zorgwekkend. De dader is nog niet gevonden. In verband met dit misdrijf verzoekt de bur gemeester van Ginaeken den drie onbekend ge bleven jongedames, die het slachtoffertje heb ben gevonden en op wier nadering de pleger van het misdrijf vermoedelijk de vlucht heeft genomen, zich onverwijld met hem in verbin ding te stellen 'tot het geven van inlichtingen. De drie jongedames zijn vermoedelijk kam- peersters, die uit Dordrecht afkomstig zijn en zich gedurende de Paaschdagen in de omgeving van Breda ophouden. De 33-jarige werkman M. E. M.. werkzaam op de carrosseriefabriek van de N.V. Verheul te Waddinxveen, die gisteren tegenover een paar andere werklieden een bravourstukje wilde uit halen, door hun zwaaiend met een groot scherp mes, dat voor het rubbersnijden op de fabriek wordt gebruikt, vrees aan te jagen, heeft, zonder dat opzet zijn doel was, den 17-jarigen J. van der Dool, uit Benthuizen, met zijn vlijmscherp mes zware verwondingen toegebracht aan den buik, waardoor hij hevig bloedend ineenzakte. Het slachtoffer moest direct naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzake lijk was. De dader, die gehuwd is, werd gearresteerd, doch na verhoor door burgemeester Troost en na verklaringen van getuigen, waaruit bleek dat van opzet geen sprake was, vrijgelaten. De di rectie van de fabriek heeft den man terstond ontslagen. De getroffene is thans buiten levensgevaar. DE ITALIANEN HEBBEN DE STEDEN VALONA, DURAZZO, ST. JEAN DE MEDUA EN SANTI QUARANTE BE ZET. DE ALBANEESCHE REGEERING HEEFT TIRANA VERLATEN. Te Londen en te Washington heerscht groote verontwaardiging over bet optre den der Italianen. Berlijn verklaart zich solidair met Rome. De ministers Colijn en Van Dijk hebben hun Paasch-uitstapje onderbroken en zijn Vrijdagavond in Den Haag teruggekeerd. De militaire verloven zijn ingetrokken. Te Boxtel is een acht-jarig meisje door een trein gegrepen en gedood. Felle brand in meubelzaak te Rotterdam. Ernstige mishandeling var. een vijf-jarig meisje in het Mastbosch bij Breda. Landbouwer bij twist te Maasheeze door zijn stiefzoon gedood. Paaschzaterdag In de verdwazing dezer tijden die op machtsverhoudingen zijn gericht waarbij niet het recht maar de kracht de beslissing moet brengen, komt de Paasch-Zaterdag als een roep om vrede. Golgotha had de wreedheid van haat, van smaad, van lijden en dood gekend. Maar het graf waarin de Godmensch was gelegd en waarvan de steen bezegeld en bewaakt werd, icas niet het graf van den dood doch was de verheerlijking van het leven geworden. Het graf gaf nog maar al leen de windselen terug waarin het Lichaam gewikkeld was geweest. De steen werd afgewenteld en de Chris tus verrees! ,.Hij is niet hier, Hij is verrezen gelijk Hij voorzegd heeft" sprak de Engel. Op Paasch-Zaterdag herdenken we dit reeds met het alle luja. En het graf verkondt ons den vrede van Christus, den vrede dien Hij ons bracht omdat Hij bewees God te zijn. Een vrede die ver uit gaat boven de wereld en reikt in het eeuwige. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft zich te Maarheeze een drama afgespeeld. Bij een huiselijken twist heeft de 23-jarige, onge huwde landbouwerszoon, M. T., zijn stiefvader, den 51-jarigen landbouwer H. Peerlings, met een schop levensgevaarlijke verwondingen toe gebracht, zoodat deze in hoogst emstigen toe stand naar het ziekenhuis te Weert moest wor den overgebracht. Hier is de man in den loop van den avond overleden. De jeugdige dader is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht. De toedracht van het gebeurde is nog niet bekend. Het verluidt, dat de beide mannen niet goed met elkaar konden opschieten, waar door tusschen hen dikwijls ruzie voorkwam. MOSOEL. 7 April (Havas). De begrafenis van het stoffelijke overschot van den vermoorden Britschen consul Monck Mason is vandaag in alle kalmte en met militaire eer geschied. De regeering van Irak was vertegenwoordigd door den gouverneur van Mosoel. WARSCHAU, 7 April. (Havas). De oud-pre mier en leider der volkspartij Witos. die na zijn terugkeer uit de ballingschap was opgesloten, is vandaag in vrijheid gesteld. Hij is naar zijn ge boortegrond in Oostelijk Gaücië vertrokken. Stand op ZaterdCy 1 uur v.m.: 761.1 Vorige stand: 763.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1