VERRIJZENIS Koning Zogoe vluchtte naar Griekenland Scherpe afkeuring door Washington Het heden Britsch kabinet wacht af Italianen hebben in het Noorden Skoetari reeds bezet en worden verwacht te Koriza nabij de Oostgrens Joego-Slavië houdt het met Rome Albanië vrijwel geheel bezet? nieuws van Duitsche pers spreekt over fatalen Britschen invloed op Koning Zogoe 'N MOHAMMEDAANSCHE AFKEURING HET ALBANEESCHE KONINGSPAAR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 9 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21730 Chamberlain is Zaterdagavond uit Schotland naar Londen teruggekeerd Oppositie vraagt om parlementszitting Het Weeri ATHENE, 8 April. (D. N. B.) Ko ning Zogoe is met zijn ministers en gevolg te Fiorina aangekomen. Zijn gemalin was reeds gisteren daar aan wezig. Te Hamburg is de walvisch-vanger „Walter Rau" na een verblijf van zeven maanden in de Zuidelijke IJszee teruggekeerdEr werden 1300 walvisschen gevangen Goering naar Libye Italiaansche en Duitsche persstemmen Zal Washington protesteeren? Mussolini binnenkort naar Tirana Senegaleezen krijgen meer rechten Wegens het Hoogfeest van Paschen verschijnt het eerstvolgende nummer van dit blad op Dinsdagavond. DE DIRECTIE DIT NUMBER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Paasch-toespraak van den H. Vader NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Wanneer Jezus gestorven is, terwijl de zon wordt verduisterd en de voorhang van den tempel midden door scheurt, wanneer de honderdman hem eindelijk herkend heeft als een rechtvaar dige en de menigte zich slaat op de borst, gaat Josef van Arimatea naar Pilatus, om de uitlevering van het lichaam te vragen. De landvoogd, verlost uit een lastig dilem ma, geeft het stoffelijk overschot vrij en dan laat Jezus aan Zich ook die laatste menschelijke barmhartigheid geschieden: het begraven. Josef van Arimatea, van Wien de Schrift zegt, dat hij het koninkrijk Gods verwachtte, zoodat hij gerekend kan Worden tot de eerste christenen, wikkelt het lichaam in lijnwaad en legt het in een graf, dat in de rots was uitgehouwen. Er is vrede en stilte, na de ontzettende mar teling. Er is die matelooze rust welke Bach begrepen heeft, die stemming van volko men afstand, waarin hij zijn Mattheus- passie heeft beëindigd. Die stemming welke door Jeremias de Decker in zijn „Goede Vrijdag" zoo naïef en vroom is uitgedrukt Waar hij zegt: „De rustdag nadert vast, 't sal uwen Heer gelusten „Dien dag in 't graf te rusten Hier is de kern van de gebeurtenissen: het gelust den Heer te rusten. Hij wordt hiet in het graf gelegd met de totale ont wapening van den dooden mensch, doch laat Zich vrijwillig inwikkelen en in de spelonk plaatsen. De dood is het einde niet, geen einde van Zijn rondwandeling en Zijn opzienbarende leer. De Heiland rust, maar straks zal het ritselen in de spelonk, de windsels vallen en Hij verrijst met een onhoudbare vaart. De dood van Christus is het groote zoenoffer, maar de Verrijzenis is de bezegeling van Zijn woord en belofte, volstrekt onmisbaar voor het geloof. Zon der de verrijzenis immers was ons geloof ijdel. De verrijzenis is, om het populair te zeggen, de proef-op-de-som. Hier wordt men overtuigd, dat niet een willekeurig dweepziek profeet aan de menschen van Palestina een boodschap kwam brengen, maar dat het een God was die in het vleesch verscheen, de Zoon van den Vader, en dat Zijn leer van liefde, van vergiffenis aan de vijanden, van weldoen aan degenen die ons haten, volstrekt bindend is voor de gansche wereld. De verrijzenis is het hart der geschiedenis van het menschdom. De dood is overwonnen, want door eigen kracht staat Hij, Die gestorven was, Wiens koud en uitgebloed lichaam men zien en tasten kon, uit het graf op. Wie dit ontzaglijk mysterie aanvaardt is geloovig, hij kan ook gansch de vernedering van het lijden en sterven begrijpen. Vaker dan men vermoedt ontmoet men bij hen, die zeggen niet te kunnen geloo- ven, een bepaalden afkeer van hetgeen het Evangelie ons verhaalt omtrent het lijden én sterven van Christus. Dat kan dengene. die in de christelijke traditie is grootge bracht, afschuwelijk toeschijnen, het is een ernstig verschijnsel, een uiterst actueei verschijnsel ook. Dat de Kerk als instituut, dat de bedienaars der Kerk en de geloo- vigen onvolmaaktheden vertoonen, men schelijke kanten die soms allesbehalve met de leer overeen schijnen te stemmen, och daarvan aanvaardt men het vanzelfspre kende wel, wanneer men redelijk is. Maar hoe is het mogelijk dat de wereld, die schoone wereld van Grieken en Romeinen die zomer der cultuur, vol reeds van de fierste openbaringen van den menschelij- ken geest, bezocht moest worden door den man uit Nazareth, die onderwerping pre dikte, het zondebegrip voorgoed levend maakte, het lijden als noodzakelijk ver klaarde en steeds maar wees op belooning in 'n schemerig hiernamaals? Waarom ws.s hij geen sterke, die den menschen geluk bracht dat men tasten kon, waarom moest hij sterven als een bleeke ellendige aan dien kruisboom? En waarom zitten wij, na bijna twintig eeuwen, die toch het paradijs hiet zijn geweest, nog met de uitwerking van die leer, die verlamt en zwak maakt waarom doordringt zij ieder orgaan van het leven, zelfs waar de innerlijke overtui ging ontbreekt? Zóó praat men, en komt er toe schoon schip te maken, zich toe te leggen op een heel andere, een waarlijk „diesseitige" conceptie van het leven. Op kracht inplaats van op zwakheid, op han delen inplaats van dulden, op vreugde in plaats van lijden. Op „realisme" en op grijpen wat men krijgen kan. Kan men Christus ontgaan en Zijn leer, waarin men slechts slapte ziet, dan zal het pas goed Worden, zoo meent men. Het is déze opvatting, die op dit oogen- blik Kerk en Christenheid in groot gevaar brengt. En bij hen, die met angst de be denkelijke cultuurverschijselen beschouwen welke daarvan het gevolg zijn, zijn er ve len die jarenlang niet anders gedaan heb ben dan het geloof in den bovennatuurlij ken zin van het leven ondermijnen. Door hun ongeloof dreigen zij, gedwongen, bar baar te worden met hen die reeds barbaren zijn. Ons gebed en Gods genade slechts wapenen ons tegen die ontreddering van een van Christus „bevrijde" we reld. Naar vrede wordt gesnakt, maar Hij geeft den vrede dien de wereld niet geven kan. Hij gaf dien voorgoed, door het zoen offer van Zijn dood. Wie er in slaagt de zaken bovennatuurlijk te zien, vindt dan ook in de diepste vernedering van den Heiland het begin van Zijn triomf. Daar om aanbidt de Kerk op Goeden Vrijdag, als de Kruisvereering plaats vindt, Christus reeds als overwinnaar. En op Paschen, als Hij verrijst, is Hij weer het geslachte Lam. Maar het is ook de Verrijzenis die het god delijk leven schenkt. Men zou dengenen, die dwalen, en hui veren voor den smadelijken dood van Christus, voor de „zwakte" die daaruit spreekt, altijd weer moeren wijzen op de Verrijzenis, waarin Hij de meest volstrekte overwinnaar is dien men kan uitdenken. Hij wilde gaan, en Hij ging, tot de uitersten van menschelijke ellende. Hij liet zich geeselen en nagelen aan het schandhout. Daar hangt Hij, en in wélk een verschrik king! Wie heeft het gruwelijker geschilderd dan Grünewald in zijn Isenheimer altaar? Dat is haast beneden het menschelijke, in de groote afgronden. Maar Hij verrees stralend en heerlijk, met het aangezicht van een bliksem, in een regenboog van kleuren, varend als een onhoudbare vogel boven de hoofden der verblinde wachters. En dat is de bezegeling van Zijn belofte, dat geeft den zin aan ons geloof, zoodat het voor alle eeuwen niet ijdel zal blijken. LONDEN, 8 April (Reuter). Na afloop van de heden gehouden kabinetszitting is het vol gende communiqué uitgegeven: „De hierbij betrokken ministers namen ken nis van een rapport, dat een overzicht gaf van de op het oogenblik in het bezit der regeering zijnde inlichtingen ten aanzien van den toe stand in Albinië. De toestand is, wat een aan tal belangrijke factoren betreft, nog steeds eenigszins duister en daarom is overeengekomen, dat genoemde ministers voorloopig te of in de buurt van Londen zullen blijven. Een nieuwe bijeenkomst is echter nog niet vastgesteld." Verder wordt bericht, dat Chamberlain he denavond uit Schotland naar Londen terug keert, waar hij morgenochtend zal aankomen. Majoor Attlee, leider der oppositie in het Lagerhuis, heeft zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden aan den mi nisterraad verzocht het parlement van het Paasc'-reces terug te roepen. Verder hebben Sinclair, de leider van de liberale oppositie, en Crewe, de leider van de liberalen in het Hoo- gerhuis, aa.i Chamberlain telegrafisch verzocht om onmiddellijk het parlement bijeen te roe pen. Volgens Reuter meent men te weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat het parlement tegen het midden der volgende week bijeen wordt geroepen. VOOR HET GEHEELE LAND: Meest zwakke veranderlijke wind. later Ëj wellicht uit Zuidelijke richtingen, gedcel- H telijk bewolkt tot betrokken, kans op re- gen in het Noorden, in het Zuiden waar- sehijnlijk droog weer, koude nacht, iets j= warmer overdag. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 S Vrjj zacht, over het algemeen bewolkt weer, geleidelijk toenemende en naar Zuid tot West omloopende wind, aanvankelijk geen regen van beteekenis. In Engeland is een nieuw vliegtuigmoeder schip te water gelaten. Er zullen dit jaar nog drie schepen tan dezelfde afmeting worden gebouwd Volgens een Reuter-bencht uit Athene zou de Koningin van Albanië met de zusters van den Kbning te Saloniki zijn aangeko men. Uit Bari meldt Stefani, dat een heden nacht aldaar aangekomen Albaneesche autoriteit uit Durazzo verklaard heeft, dat Koning Zogoe op zijn vlucht den geheelen Aïbaireeschen goudvoorraad, ter waarde van ongeveer 400.000 Italiaansche goudlires, heeft meegenomen. De opmarsch der Italianen wordt stelselmatig voortgezet. Naar Stefani bericht zijn vanmiddag om drie uur de Italiaansche troepen Skoetari binnengerukt. De prefect van Koriza heeft zich uit naam van het volk en de stad ter beschikking van generaal Guzzoni gesteld en verwacht de Ita liaansche troepen. De Romeinsche bladen spreken de berichten tegen, volgens' welke de Italianen bij de be zetting van Albanië op krachtigen tegenstand zouden zijn gestuit. Slechts zouden bij de lan ding te Durazzb 12 Italianen gesneuveld zijn in den strijd tegen de „benden van Zogoe" die terstond uiteengejaagd werden. De waarheid is, zoo schrijft „Giornale d'Ita- lia", dat de Albaneezen de Italianen verwacht ten. De valsche berichten vormden volgens dit blad een onderdeel van een Fransche manoeu vre met het doel om een smet te werpen op het Italiaansche leger en vooral de wereld opinie op een dwaalspoor te brengen. Volgens een D. N. B.-bericht uit Rome is de minister van Buitenlandsche Zaken Cia- no tegen den middag op het vliegveld van Tirana aangekomen, Generaal Goering is heden, naar Stefani meldt, in Reggio aangekomen, waar hij en zijn vrouw zeer hartelijk door de autoriteiten en door de bevolking ontvangen werden. Na een bezoek aan de stad scheepte hij zich in op het stoomschip Monserrato, om zich naar Libye te begeven. Romeinsche bladen melden, dat een Duitsche luchtvaartmissie Dinsdag in Italië zal aanko men om een bezoek aan verschillende vliegtuig fabrieken te brengen. De Joego-Slavische legatie te Rome heeft aan het „Giornale d'Italia" verklaard: „De in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten over maatregelen, die Joego-Slavie naar aanleiding var. de gebeurtenissen in Al banië genomen heeft, zijn niet juist. De Joego slavische regeering is voortdurend in contact met de Italiaansche regeering. De Italiaansche regeering is bereid om de Joego-Slavische be langen te waarborgen. Joego-Slavië wenscht dat het conflict zoo spoedig mogelijk beëindigd wordt. Het stand punt van Joego-Slavië is gebaseerd op de ac- coorden tusschen Joego-Slavië en Italië, en Joego-Slavië zal deze accoorden nakomen. Joego-Slavië volgt met aandacht de gebeur tenissen en de laatste phase van de betrekkin gen tusschen Italië en Albanië." „Wij wreken Valona! De schande van 1920 is uitgewischt", aldus schrijven de fascistische or ganen, die een nieuw argument toevoegen aan die, welke reeds gebruikt zijn om de Italiaan sche actie in Albanië te rechtvaardigen. De „Telegrafo", die schrijft, dat Italië een oude rekening vereffent, die door de capitulatie van Valona in 1920 was opengelaten, voegt hier dreigend aan toe, dat „de as Rome-Berlijn nog slechts in het begin van haar activiteit is." Het Italiaansche tijdschrift „Relazioni Inter- nazionali" levert felle kritiek op het diplomatie ke beleid der Britsche regeering. Het tracht aan te toonen, dat Engeland voornemens zou zijn Duitschland te omsingelen, waardoor het, volgens het blad, de verantwoordelijkheid voor een eventueelen oorlog op zich zou laden. Het blad is vooral over Engeland ontstemd, omdat het over een bilateraal pact met Polen heeft onderhandeld. Het betoogt, dat niemand en Duitschland minder dan wie ook Polen be dreigt, en voegt hieraan toe, dat het voor Polen van het grootste belang is een evenwichtspoli- tiek te voeren. In het Duitsche blad „Der Angriff" wordt ge wezen op de mededeeling, dat Koning Zogoe kort geleden om Italiaansche troepen heeft ver zocht, waarbij hij de bedoeling had ze te ge bruiken voor een overval op de Joego-Slavische grens bij Kosserow. Volgens het blad was het reeds maandenlang een open geheim, dat Ko ning Zogoe in zijn paleis bij voorkeur Engel- schen ontving, en hieraan wordt het vermoeden vastgeknoopt, dat het Albaneesche plan om Ita lië tegen Joego-Slavië uit te spelen het werk van Engelsche agenten geweest is. Ook de „Nachtausgabe" komt tot de conclu sie, dat „de Britsche geheime dienst te Tirana ijverig in de weer is geweest." Tenslotte acht ook de „Berliner Boersenzei- tung" het niet uitgesloten, dat „den laatsten tijd bepaalde draden zijn gesponnen tusschen het LONDEN, 8 April. (Reuter). In een door de Italiaansche ambassade uitgegeven verklaring wordt o.m. ge zegd, dat naar verluidde vanavond vrijwel het geheele grondgebied van Albanië onder controle van Italië zou zijn. hof te Tirana en de Londensche centrale, van waaruit de Intelligence Servise haar netten over den halven aardbol spant." Te Washington wordt in verband met een lang telefoongesprek tusschen Roosevelt en minister Huil in bevoegde kringen verklaard, dat de mo gelijkheid bestaat van een protest der Vereenig- de Staten tegen de gewelddadige bezetting van Albanië in Rome en wel op grond van het feit, dat de Italiaansche actie een schending betee- kent van de Italiaansche verplichtingen uit hoofde van het Kellogg-pact. Men neemt even wel niet aan, zoo meldt United Press aan haar bladen, dat het Amerikaansche protest van ge lijke scherpte zal zijn als dat, hetwelk wegens de bezetting van Bohemen en Moravië te Ber lijn werd ingediend. Naar Reuter uit Washington bericht, heeft Hull in een vandaag afgelegde verklaring, den gewelddadigen inval in Albanië veroordeeld. Hij heeft zijn verklaring in een persconferentie voor gelezen, nadat hij telefonisch overleg had ge pleegd met Roosevelt. De verklaring luidt als volgt: „De gewelddadige en hevige aanval in Albanië is buiten kijf een verdere bedreiging voor den wereldvrede. Het zou kortzichtig zijn geen notitie te nemen van deze verdere actie, want iedere bedreiging van den vrede treft alle naties op ernstige wijze. Zij schendt den wil van alle volken ter wereld, dat hun regeeringen hen niet zullen leiden naar een oorlog, doch langs de paden van vrede. Zonder een definitieve meening over de zaak uit te spreken geeft Huil te kennen dat naar hij gelooft Italië het anti-oorlogspact van Kellogg, dat Italië en Albanië hebben onder teekend, geschonden heeft. Huil gaf verder te kennen dat een embargo op wapens voor Italië op grond van de neutrali- eitswet thans in overweging is, zij het ook dat er officieel nog niet over gesproken is. Een hooge ambtenaar der regeering heeft ge zegd, dat de regeering den coup tegen Albanië beschouwt als het voorspel voor een ernstiger Europeesche crisis. Deze zegsman verklaarde dar de departementen van Buitenlandsche Zaken en Oorlog tot de opvatting neigen, dat Hitier mo gelijk binnen enkele dagen een crisis in Danzig zal verhaasten. Uit Warmsprings wordt gemeld dat president Roosevelt de verklaring van Hull ten volle on derschrijft en den inval in Albanië veroordeelt. toosevelt zeide in een persconferentie dat hij telefoongesprekken heeft gevoerd met Europa en met Huil, wiens verklaring, naar hij zeide, voor zich zelf sprak. Terzelfder tijd wordt in de kringen van het Witte Huis de uitlating van Roosevelt van eeni- ge maanden geleden herhaald, dat de verdwij ning van kleine onafhankelijke naties als resul taat van militaire agressie de nationale zeker heid en veiligheid der Vereenigde Staten ver zwakt. LONDEN, 8 April. (Reuter) Het bestuur var. de Moslem Society of Great Britain heeft van daag te Londen vergaderd en bij die gelegen heid een resolutie aangenomen, waarin het op treden van Italië in Albanië wordt betreurd en deze ongerechtvaardigde aanval op een vreed zaam Mohammedaansch land wordt veroor deeld. ROME, 8 April (Reuter). Naar alle waar schijnlijkheid zal Mussolini een bezoek aan Tirana brengen, doch een datum is nog niet vastgesteld. PARIJS, 8 April (Havas). De minister van Koloniën heeft Lebrun een decreet ter onder- teekening voorgelegd, waarbij den inboorlingen van Senegal een uitgebreide vertegenwoordi ging in den kolonialen raad wordt toegestaan en aan die hunner, welke in militairen dienst zijn geweest, stemrecht wordt verleend. Naar in het rapport, dat aan het decreet voorafgegaan is, wordt verklaard: „Worden de Senegaleesche inboorlingen hierdoor niet met de Fransche staatsburgers gelijkgesteld, doch, omdat zij Frankrijk hebben gediend, met de categorieën kiezers, die op het oogenblik voor rechten genieten waar het betreft het beheer over plaatselijke aangelegenheden." Zooals bekend is hebben de buitengewone lichtingen, welke Senegal heeft opgeleverd, ver leden jaar de onder de wapenen geroepen ef fectieven bijna verdubbeld. De Italiaansche troepen hebben Skoetari bezet. Koning Zogoe is te Fiorina in Grieken land aangekomen. Het Britsche kabinet besloot een afwach tende houding aan te nemen. Chamberlain keert naar Londen terug. Huil heeft te Washington in een officieele verklaring den Jtaliaanschen aanval scherp veroordeeld. Bijzonderheden in verband met de ar restatie van valsche munters te Rotter dam. Begrafenis van den heer P. Guilonard en ir. A. G. von Baumhauer. Keller damkampioen van Nederland Het Nederlandsche hockey-elftal won met 40 van Schotland. New-Yorksche beurs: stemming flauw, o ATHENE, 8 April. (Reuter) De Koning en de Koningin van Albanië zullen in Griekenland blijven, totdat Koningin Geraldine hersteld zal zijn. Het is mogelijk, dat zij zich naar het dorp Portaria op den berg Pellion bij Volo zullen begeven. VATICAANSTAD, 8 April. (Havas). De La- tijnsche rede, die Z. H. de Paus morgen tijdens Qe plechtige Paaschmis in den St. Pieter zal houden, wordt kort daarna in verscheidene ta len door Radio Vaticana uitgezonden. Het is mogelijk, dat de rede bijzonder belangrijke pun ten zal bevatten. „De" morgen „De" morgen van alle ontwaken is de ochtend van Paschen. Want geen ontkomen aan de duisternis van den slaap welke een voorafbeelding is van den dood, is zóó bemoedigend, zoo uitreddend, zoo zekerheidgevend als de morgen van het Paaschfeest. „Was deze waarlijk God?" vroegen velen zich af die zich Zijn voorspelling her innerden. Hij was gestorven. Al het menschelijk lijden had deze Mensch doorleden en nv was Hij neergelegd in het graf. Geen menschelijke macht kon Hem meer redden of verlossen, geen kon den steen afwentelen welke streng werd bewaakt. Menschelijk vermogen schoot hier tekort. En toch Hij werd bevrijd. Hij stond ten derde dage op en verrees. Toen de zijnen Jcwcvmen was het graf le dig en de Engel verkondde, dat Hij opgestegen icas uit den dood. Daarmede bewees Christus Zijn godheid. Daarmede was Zijn zen ding bekrachtigd, was Zijn lijder, cn sterven, was heel Zijn bestaan ge heven in het licht van het goddelijke, in de zekerheid dat Zijn woord waar achtig was. Geheel volgens Zijn voor zegging was Hij opgestaan uit hei graf en ging de zijnen voor. Waarlijk: Deze vms God en Zijn belofte was ons dus vol blijde zekerheid. Stand op Zondag 1 uur vjn.: 760.2 Vorige stand: 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1