LAATSTE NIEUWS w: Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper' voor 90.000 gezinnen Sint Augustinus- vereeniging ABDUL RAZZIK VLUCHT NAAR SYRIË t VRIJDAG 14 APRIL 1939 aiininnmiiiiiiniininiiininiiiiiiimiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiniiiinmiimniiiiiiiimniiminniMig Zestig jaar „Bloem bollencultuur" Herdenkingsavond in Brinkman aan het Plein 25-JARIG JUBILEUM Bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" UITSPRAKEN RECHTBANK De dief en de 3 helers Hoe een magazijnbediende „zaken" kon doen Het ongeluk op den Lisserdijk Officier eischt 1 maand gevangenisstraf PLAATJESDIEF GEARRES TEERD SCHOOL WOONWAGENKAMP Zaterdag officieele opening van de Katholieke bijzondere school „Don Bosco" 'N RARE DRONKEMANSGRAP De man van de „oproepingen" gepakt Voetganger aangereden Damclub Haarlem 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. Een der leiders der opstandelingen in Palestina Danzig-vraagstuk spoedig urgent CIANO IN ROME TERUG OPVOLGER VAN LORD PERTH BRAND TE LUNTEREN Groot steenen gebouw in asch gelegd De jonge onderwijzers en de katholieke jeugdbeweging Het werkloosheids probleem De leerlingenschaal Jonge onderwijzers en jeugdbeweging NIEUW TANKSCHIP VAN DE KONINKLIJKE SHELL Geslaagde proefvaart van de „Ceronia" zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. SCHAKEN Sir G. Thomas leidt te Margate Ook Landau en van Scheltinga zegevieren Weer een aanranding te Ginneken HONGAARSCHE AANSPRAKEN OP TRANSSYLVANIË? i iv4 siiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiilliiiiiiiiiilllliilH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiil STAD Gisterenavond, werd in café-rest. „Brinkman" aan het Plein een herdenkingsvergadering ge organiseerd, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der afdeeling Haarlem van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Tot bijwoning van deze vergadering waren speciaal uitgenoodigd de deelnemers aan den tweejarigen tuinbouwwintercursus, die onlangs in de Meisjes-H.B.S. aan de Tempeliersstraat is geëindigd. Allereerst voerde de heer J. M. C. Hoog. voor zitter van de afdeeling, het woord. Is het goud enjubileum der afdeeling tien jaar geleden zoo goed a's onopgemerkt voorbijgegaan alleen het hoofdbestuur heeft enkele ge brandschilderde ramen voor het Krelagehuis aangeboden anders zou dit zijn met het zes tigjarig jubileum, waarvoor deze herdenkings avond was georganiseerd. Spr. besprak hierna de cultuur en den handel van vroeger. Haarlem heeft in de bloembollencultuur en in den bloembollenhandel steeds een eigenaardige positie ingenomen. Reeds in de 17de eeuw, toen de eerste bollen werden geïmporteerd, concentreerde de handel zich rond Haarlem. Haarlem was 't, dat den fantastschen tulpen windhandel binnen zijn grenzen zag, Joen om streeks 1630 reusachtige fortuinen voor één en kelen tulpenbol werden geboden. Merkwaardig is het evenwel, aldus de heer Hoog dat deze enorme geldsommen alleen be taald werden voor gestreepte tulpen, terwijl de effen bloemen, waaraan men tegenwoordig de voorkeur geeft, niets waard waren. Deze strepen in de bloem worden, zooals men thans aan neemt, veroorzaakt door een ziekte in den bol. Ook in de 18de en 19de eeuw was en bleef Haarlem het bloembollencentrum. En alhoewel later de beschikbare teelgrond gebruikt moest worden voor huizenbouw, is de Stad nog steeds de bloemenstad. Na dezen terugblik in de a'gemeene bloem bollengeschiedenis met betrekking tot de stad Haarlem, gaf de heer Hoog het woord aan den secretaris, den heer C. L. F. Sarlet, die, nadat- hij het aantal binnengekomen gelukwenschen had voorgelezen, enkele interessante gebeurte nissen, opgediept uit de notulen, memoreerde. Op 4 Maart 1879 had de oprichtingsvergade ring plaats, waarbij 7 kweekers en handelaars als lid toetraden. Veel heeft de vereeniging te kampen gehad met moeilijkheden. Daarnaast waren echter ook veel mooie gebeurtenissen. Het laatste werk van de afdeeling was het organiseeren van een tuinbouwwintercursus, die meer dan uitnemend geslaagd is. De heer Hoog dankte den heer Sarlet voor diens interessante lezing. Hierna werd de film „Hollands glorie" uit en over het bollenland en het bollenbedrijf ge draaid. De film gaf een zeer goed overzicht van de werkzaamheden die voorafgaan aan het bloeien der velden, zooals het planten, de grondbewer king, bollenbewerking, enz. uws De heer Ketelaar, chef der Rekening-Courant- afdeeling van „De Spaarnestad", mocht gisteren den dag herdenken, waarop hü voor 25 jaar bij genoemd bedrijf in dienst trad. Nadat om 10 uur v.m. de heer Ketelaar in gezelschap van zijn echtgenoote door de direc tie ontvangen was, waarbij den jubilaris een enveloppe met inhoud werd ter hand gesteld, had in de voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde afdeeling der algemeene administratie, een spontane huldiging door de employe's plaats. Hierbij werd de jubilaris uit naam van alle aanwezigen door den heer G. van War merdam, algemeen personeelchef, toegesproken. De spreker memoreerde hoe de jubilaris voor 25 jaar als jongste bediende zijn eerste schre den zette in het gebouw der N. H. Courant aan de Kinderhuisvest; hoe hij vervolgens reeds spoedig promoveerde naar de afdeeling: jeugd bladen, welke zich, volgens spreker, ook nu nog in de bijzondere belangstelling van den jubilaris mag verheugen Tenslotte bracht de spreker den heer Ketelaar zijn bijzondere hulde voor zijn groote verdiensten, als chef der afdeeling rekening-courant, die nu reeds een tiental jaren onder de bekwame leiding van den jubileeren den employé in optima forma marcheert, en spreker achtte het zich een groot genoegen, den jubilaris hiervoor uit naam van de employé's een blijvend huldeblijk te kunnen aanbieden in den vorm van een fraai schilderij en dito vul penhouder en vulpotlood in étui. Hierna drukte de spreker, den heer en mevr. Ketelaar de hand en sprak daarbij den wensen uit, dat „De Spaarnestad" nog vele jaren van de bekwame werkkracht van den jubilaris zou mogen profiteeren. Aan het slot van de feestelijke bijeenkomst sprak de heer Ketelaar een kort dankwoord, waarin hij den heer Warmerdam bedankte voor diens hartelijke woorden en vervolgens alle aan wezigen voor de feestelijke ontvangst en de fraaie huldeblijken. Onze hulde aan den jubilaris! A. M., koopvrouw, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal". Negen maanden gevstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. C. B„ caféhouder, wonende te Haarlemmer meer. „Appèl overtr. Landbouw-crisiswet". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. H. K., broodbakker, wonende te Velsen „Heling" Vier maanden gev.straf voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. benevens 150 boete subs. 30 dagen hecht. o.v. J. W., magazijnbediende, won. te Beverwijk. „Diefstal". Zes maanden gev.straf voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. S. H. R., koopman, wonende te Beverwijk. -Appèl overtr. Landbouw-Crisiswet". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. J. S., koopman, wonende te Haarlemmermeer. „Appèl overtr. Motor, en Rijwielwet". Zeven dagen hecht, en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar o.v. T. H. P., bloembolienkweeker, wonende te Stolpen, gem. Zijpe. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vrijgesproken. H. H. v. d. B., petroleumventer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, thans ged. „Overtr. art. 247 W. van Str." Zes maanden gev.straf met aftrek prev. hech tenis, waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. C. de W., opperman, wonende te Wormerveer. Ontslagen van rechtsvervolging. H. J. C. V., boekhouder, wonende te Alkemade. Appèl overtr. Motor, en Rijwielwet". 100.boete subs, een maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar o.v. S. de B., veehouder, wonende te Landsmeer. Vrijgesproken. Een 39-jarige bakkersknecht had in den loop van 1938 en in het begin van 1939 bij de firma Albert Heijn groote hoeveelheden gedroogde vruchten gestolen. Hij was belast met het in orde houden van de magazijnen, hetgeen vroeg in den morgen moest geschieden. Hierdoor kwam hij prachtig in de gelegenheid vele kisten met genoemden inhoud te ontvreemden welke, dank zij de hulp van verschillende „vrienden", in Amsterdam verkocht werden. Hiervoor kreeg hij altijd een klein bedrag in handen, zoodat door de helers zoete winstjes gemaakt werden. Anderhalf jaar was dit spelletje zoo door gegaan, waardoor de firma voor 6000,benadeeld werd. Doch hieraan kwam ook een einde. De diefstal werd ontdekt, en hedenmorgen hadden de dief en de helers zich voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden. De bedrijfschef, die als getuige gehoord werd, deelde mede, dat een keer per jaar een groote inventarisatie plaats vond, terwijl tevens om de vier maanden de opgeslagen goederen werden gecontroleerd. Verdachte was bijzonder plichts getrouw en had het volste vertrouwen bij zijn superieuren. De officier meende, dat verdachte op een bij zondere manier streefde naar een vertrouwens functie, waardoor hij gemakkelijk zijn diefstallen kon plegen. Hij eischte dan ook een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van preven tief. De verdedigster Mr. E. A. J. Scheltema Conradi wees op het gunstig verleden van ver dachte. Spreekster vond het spijtig dat bij de inventarisatie van 1 Mei 1938 van de toen reeds ontvreemde kisten geen melding werd ge maakt, waardoor aan de beklaagden gelegenheid werd gegeven hun handeltje voort te zetten. Verdachte is altijd zeer ijverig geweest en be antwoordde nauwkeurig aan datgene wat van hem verwacht werd. Het bankje werd ontruimd om plaats te bie den aan heler no. 1. Deze 29-jarige man kwam geregeld met een bakfiets de kisten met zuid vruchten van de fabriek halen, waarvoor hij eerst een goed bedrag, later veel minder aan beklaagde uitbetaalde. De officier kenmerkte verdachte als een dui delijk voorbeeld van het gezegde: De heler is even slecht als de dief. Hij eischte dan ook een gevangenisstraf van zes maanden. De tweede heler ging eveneens met een bak fiets de gestolen kisten halen, hij was in dienst bij de eerste. Toen deze met dit baantje was opgehouden, daar het hem te riskant werd, is hij voor eigen rekening door gaan werken. Ook hier luidde de eisch zes maanden. De derde heler had maar één keer een par tijtje van de fabriek gehaald, doch hü had niets betaald. President: U dacht zeker „Hij kan me toch niets maken"? Verdachte knikte flauwtjes. De officier vond deze verdachte wel het on sympathiekste van allen. Terwijl de bemanning en jutters het wrak verlaten hadden, was hij gebleven om zijn slag te kunnen slaan. Eisch zes maanden. Uitspraak over veertien dagen. Donderdagmiddag stond voor de Haarlem sche rechtbank de 25-jarige Hillegomsche chauffeur terecht, die door roekeloos „keeren" den dood van de gebroeders P. op zijn geweten zou hebben. In den nacht van 20 op 21 Februari waren genoemde broeders, beiden kellner te Hille- gom, met een auto, bestuurd door chauffeur H., naar den Lisserdijk gereden om in het café van den heer F. er nog eentje te vatten. Het was echter reeds lang na twaalven, zoodat de heer F., die inmiddels reeds te bed lag, wei gerde den heeren open te doen. Men besloot te rug te keeren. De auto draaide, waarbij de chauffeur, door het mistige weer en den on- verlichten weg, de ringvaart niet zag. De auto kantelde van den dijk, geraakte in de vaart, waarbij de gebroeders P. jammerlijk verdronken. De chauffeur zelf en de naast hem gezeten landarbeider I. kwamen er met een nat pak af. Allereerst werd deze landarbeider gehoord, die verslag uitbracht van het ongeval. Getuige wees vooral op den dikken mist, waardoor het zicht op ernstige wijze belemmerd werd. De beide politie-getuigen J. en L., die on middellijk naar de plaats des onheils vertrok ken waren, hadden den auto 1% meter van den wal aangetroffen. Men was reeds bezig met den wagen uit het water te halen. Ook zij maakten gewag van den dikken mist, welke in den geheelen omtrek heerschte. De officier begreep niet, dat een chauffeur bij zulk gevaarlijk weer kon toestemmen in zulk een onbelangrijke opdracht van „een glaasje bier te gaan drinken." Mist is een leelijk ding. Er kunnen zich verrassingen voordoen, waar op men niet berekend is. Maar die verrassingen zijn obstakels die niet blijvend zijn. (Het plot seling opduiken van voertuigen e.d.). Doch hier waren constante factoren: een blijvende ringvaart en 'n blijvende wegbreedte. Verdach te kende den toestand, was reeds gewend aan den mist; hoe roekeloos en onvoorzichtig heeft hij dan niet moeten keeren. En dan de toe stand waarin verdachte gedraaid heeft. Toen de heer F. weigerde om de heeren bin nen te laten, wilden de kellners ergers anders een kansje wagen. Verdachte had echter geen zin om aan hun verlangen (door te rijden naar Hoofddorp) gehoor te geven, in verband met het gevaarlijke van den weg. Er moet zich een twistgesprek hebben voorgedaan, waarbij de verdachte toch zijn zin heeft willen door zetten. Vanzelfsprekend heeft hij zich opge wonden en is woest gekeerd. De officier eischte een gevangenisstraf van één maand. De verdediger, mr. Drilsma, vond dat de of ficier in zijn requisitoir alles in het werk ge steld had de schuld van den verdachte te for- ceeren. Juist dat omkeeren, omdat de weg zoo ge vaarlijk was, vond hij een bewijs temeer van de voorzichtigheid van den verdachte. Spreker concludeerde tot vrijspraak subs, clemente straf. Uitspraak over veertien dagen. Gisterenavond om' 10 uur liep een agent van de hondenbrigade op de Nieuwe Gracht, toen hij een man zag morrelen aan een fiets, die on beheerd voor een huis stond. Plotseling nam de man de beenen in de rich ting van het Kenaupark. Hij gooide iets over de muur van een tuin in die omgeving. De agent hield den man aan en de hond sprong over de schutting. Resultaat: eerst een fietsplaatje in etui, daarna een nijptang. De plaatjesdief ontkende, maar nadat hij den nacht in het politiebureau had doorgebracht kwam hij tot ander inzicht. De eigenaar van het rijwielplaatje wordt nu verzocht zich aan het bureau te melden. Naar wij vernemen is bij K.B. vastgesteld, dat thans op het woonwagenkamp een Katho lieke Bijzondere School mag worden opgericht. Men weet, dat vroeger in een klein schooltje op het terrein les werd gegeven en dat de kosten door particuliere giften bestreden wer den. Toen deze kosten niet meer te dragen wa ren, werd het gebouwtje als clublokaal inge richt, de meisjes gingen naar de school van de Zusters aan het Spaarne, de jongens naar de Openbare Lagere School in de Haarlemmer- liedestraat. Deze verdeeling van leerlingen was echter verre van ideaal, zoodat getracht werd einde lijk een oplossing te krijgen. Groot was de vreugde dan ook, toen het Ko ninklijk Besluit afkwam. De nieuwe school, die in het verbouwde oude schooltje zal worden ondergebracht, wordt ge noemd naar Don Bosco. Tot hoofd is aange steld de heer J. Feliks, die terzijde wordt ge staan door een kweekelinge met acte. Het onderwijs wordt met steun van het Rijk gegeven, indien er minstens vijftien leerlingen zijn. Het ziet er echter naar uit, dat het dub bele aantal het gebouwtje zal bevolken. De officieele opening geschiedt Zaterdag morgen om 9 uur, nadat in het kapelletje op het kamp om 8 uur een H. Mis van dankbaar heid zal zijn opgedragen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden verschillende bewoners in de Diepen- brockstraat, Bastiaanstraat en omgeving door een „mijnheer met een auto" uit hun bed ge beld. Zij kregen de opdracht om den volgen den morgen om 10 uur aan te treden Kazerne Koudenhorn. Vijf en twintig personen meldden zich in derdaad, maar men begreep niet waarom ze kwamen. Een rechercheur verdacht al spoedig een be woner van de Bastiaanstraat en het mocht hem gelukken een 36-jarigen kellner te arres teeren. Herkenning volgde, zoodat proces-ver baal werd opgemaakt. De dader verklaarde in dronkenschap ge handeld te hebben. Hij loopt nu weer op vrije voeten, maar het muisje zal ongetwijfeld een staartje hebben. Gisterenmorgen werd op het Plein een 73- jarige voetganger aangereden door een perso nenauto. De oude heer werd per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar men een ge broken linkeronderbeen en schaafwonden aan hoofd en handen constateerde. De man stak over zonder op te letten en botste toen tegen een auto, die juist passeerde tusschen twee vluchtheuvels. De voortgezette wedstrijden om het club kampioenschap 1938-1939 hadden het volgende resultaat: R. C. BroekmeijerH. Orth 20. H. A. van AbsH. J. Rozijn 2—0. C. v. d. Werff—Th. van Wamel 0—2. L. P. Huges—R. Groos 11. R. C. BroekmeijerJ. J. P. Kraaijer 02. G. P. RoetP. van Wamel 11. JERUZALEM, 13 April. (Reuter). Officieel wordt bevestigd, dat de leider van de op standelingen in Palestina, Abdul Razzik, zich met zestien van zijn volgelingen in Syrië bij de autoriteiten heeft gemeld. Abdul Razzik is een der twee voornaamste Arabische leiders in Palestina. Hij staat bekend als een meedoogenloos man, die de bevelen van den Groot Moefti strikt opvolgt, wat zij ook mogen voorschrijven. Abdul Razzik kwam uitgeput en wankelend bij den Franschen militairen post te Fiq aan den Oostelijken oever van het Meer van Gali- lea aan. Eenige dagen hadden hij noch zijn zestien volgelingen rust of voedsel kunnen vin den. Men herinnert er aan, dat de andere leider der Arabieren, Abdul Rahim, zes weken gele den is doodgeschoten, toen hij poogde te ont komen uit een omsingeling van Britsche troe pen bij Nabloes. WARSCHAU, 13 Aprü. (Havas). De „Kuryer Polski" bericht, dat op 20 April as. in de vrije stad Danzig betoogingen zullen worden ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van Hitler, met het doel om de geestelijke en politie ke verbondenheid van Danzig met Duitschland te toonen. Het blad kondigt verder aan, dat eenige nationaal-socialistische leden van den Volks dag van de vrije stad ten eerste zullen verzoe ken dat de hooge-commdssaris zal worden weg gezonden, ten tweede de geestelijke verbonden heid van Danzig met het Derde Rijk zullen afkondigen en ten derde onderhandelingen zul len openen tot een definitieve regeling van den juridischen status van de vrije stad. ROME, 13 April. (Stefani). Ciano is per vliegtuig uit Tirana teruggekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Palazzo Venezia, waar hij met Mussolini confereerde, waarna hij zijn gewone werk hervatte. LONDEN, 13 April. (Reuter), -v- Men verwacht dat de vertrekkende ambassadeur van Engeland te Rome, lord Perth, over ongeveer tien dagen Rome zal verlaten. Hij zal worden opgevolgd door den vroegeren ambassadeur van Engeland te Ankara, Lorraine. Door nog onbekende oorzaak is te Lunteren brand uitgebroken in een groot steenen ge bouw aan den Berkhofweg, toebehoorende aan den heer J. Alblas. Het gebouw brandde tot den grond toe af en de geheele inventaris ging verloren. Deze be stond, voor wat de bovenverdieping betreft, uit meubilair, een wandbekleeding en gramofoon- platen, toebehoorende aan een ontspannings- vereeniging, die daar bijeenkomsten hield, ter wijl in de benedenruimte materialen van het De R.K. Onderwijzersvereeniging in het bis dom Haarlem „St. Augustinus" hield gisteren haar 47e algemeene vergadering in de stadsge hoorzaal te Leiden. Vooraf was in de kerk van den H. Petrus door den geestelijken adviseur, prof. P. J. M. Heskes, een H. Mis opgedragen. De voorzitter, de heer H. G. de Hoer, hield een openingsrede, waarin hij uiteenzette, dat alleen een vrij en onafhankelijk Nederland be staansvoorwaarde kan zijn vbor de bijzondere school. Sinds de vorige jaarvergadering is de bewegingsvrijheid voor de katholieke school weer kleiner geworden in Europa. En haar ver dwijnen gaat gepaard met het verdwijnen van het katholiek organisatieleven. In één jaar ver dwenen de katholieke onderwijzersvereenigin- gen in Oostenrijk, in Sudeten-Duitsehland en Tsjecho.Slowakije. Wy hebben sterker contact noodig met andere maatschappelijke groepen, zeide spr. Hopelijk zal ieder van u zijn schouders zetten onder het werk voor de nieuwe gemeenschap. De tijd is niet ver, dat de Katholieke Actie ook in ons bisdom georganiseerd gaat worden. Zonder RK. Onderwijzers is zü niet denkbaar. Ten slotte moet er samenwerking zijn met onzo jongeren en andere maatschappelijke groepen. Vervolgens roerde spr. de kwestie der leer- lingenschaal en het werkloosheidsprobleem dei jonge onderwijzers aan. Om te komen tot een oplossing moet er een begin worden gemaakt met schaalverbetering. Voor 1939 waren er ongeveer 15.000 acte- bezitters, die in normale omstandigheden een betrekking in de school gezocht zouden hebben. Spr. berekende, dat dit getal door verschillende factoren, waaronder pensibnneering, huwelijk van onderwijzeressen, omvorming van leer krachten, gedaald is tot op ruim 10.000. Er zijn dus rond 4000 katholieke werklooze onderwijzers waarvan 1000 in het bisdom Haarlem. Er zijn twee middelen, die verbetering kun nen brengen. Het eerste daarvan is verbetering van de leerlingenschaal, en het tweede ordening bij de benoeming. Schaal verbetering blijven wij primair vragen, omdat zij beslist noodzakelijk is voor het geven van perfect, vruchtdragend, vormend onderwijs. Daarnaast zal de werk-' loosheid erdoor worden verminderd. De minister is fout, aldus spr., als hij meent, dat wij in een terugkeer tot een of andere schaal de eenige mogelijkheid zien tot het elimineeren der werkloosheid. Wij meenen slechts dat een verbeterde schaal een blij vend effect voor de werkloosheidsbestrijding heeft. Spr. herinnerde tenslotte aan de ver leden jaar door den bisschop afgekondigde benoemingsvoorschriften. Nadat de waarnemende voorzitter van de als gastvrouwe fungeerende afdeeling Leiden, de heer N. Vreeburg, een welkomstwoord had ge sproken, begroette de voorzitter de eere-leden en de afgevaardigden van zustervereenigingen, evenals den oud-geestelijken adviseur, pastoor Th. Beukers. Herkozen werden de heeren H. G. de Boer, voorzitter, en Th. Remmerswaal als leden van het Hoofdbestuur. Het periodiek aftredende lid der St. Alfonsus-commissie, mej. J. Tyburg, werd herkozen, terwijl in de vacature A. J. Gussenhove na stemming de heer K, v. d. Meer te Den Haag als lid van deze commissie werd benoemd. Tot vertegenwoordiger van de St. Augustinus- vereeniging in het Dagelijksch Béstuur van het K. O. V. werd wederom de heer Jos. H. M. Derksen te Amsterdam benoemd en als plaats vervanger de heer J. Kamp te Wormer. Nadat de verschillende jaarverslagen waren goedgekeurd en den heer Speller, den secre taris. dank was gebracht voor zijn veelomvat tend werk, las mej. Bolland het verslag voor van de commissie van steun, waaruit bleek, dat tal van menschen aan studiegeld, aan klee ding- en reisgeld en aan examengelden werden geholpen. De uitgaven bedroegen totaal f7315.21; de ontvangsten waren f8069.75. De geestelijke adviseur besloot de ochtend vergadering met een korte toespraak, waarin hij het juiste begrip van katholieke actie uit eenzette, die het apostolaat is, dat de katho- ieke leek in georganiseerd verband uitoefent krachtens speciale zending en in opdracht van de kerkelijke overheid. Vervolgens kwam een lange reeks voorstellen aan de orde. De afdeelingen Leiden en Den Haag wilden, dat het H.B. de noodige stappen zou doen, opdat de thans voor onderwijzers geblok keerde opleiding tot reserve-officier weer voor hen toegankelijk worde gemaakt. Leiden wilde bovendien gelijkstelling van de hoofdacte met het eindexamen H.BB. in verband met de mo gelijkheid tot toelating voor bepaalde facul teiten zonder zich aan het Staatsexamen te moeten onderwerpen. Het eerste voorstel werd aangenomen, het tweede werd, nadat de heer Derksen geadviseerd had zooveel mogelijk vrij stellingen te vragen, gewijzigd en in den nieu wen vorm eveneens aangenomen. Het Hoofdbestuur wilde een uitspraak van de vergadering over het al dan niet actie voe ren voor de pensionneering van onderwijzeres sen op 55-jarigen leeftijd; Leiden vroeg een uitspraak over een eventueele actie voor een facultatieve vervroegde pensionneering van on derwijzers en onderwijzeressen. Het tweede voorstel had een afwijzend prae-advies gekre gen en werd na een uiteenzetting van den heer Blokker uit Roermond, evenals het eerste, in getrokken. Hierna hield de heer dr. Deysselbloem, voor zitter yan de KJM.V» een inleiding over den jongen onderwijzer en de jeugdbeweging. Hij constateerde allereerst, dat de jonge onderwij zer op een leeftijd van ongeveer 18, 19 jaar eenerzijds als volwassen wordt beschouwd door zijn kwaliteit van leeraar en opvoeder der school jeugd, maar van den anderen kant krachtens zijn leeftijd zeker psychisch nog niet volgroeid is en nog volop moet werken aan de voltooiing van zijn eigen vorming. In de zelfvorming zal de jeugdbeweging hem helpen, waar hij zijn paedagogische inzichten tevens zal kunnen verruimen, terwijl de jeugd beweging van haar kant profiteert van de ont wikkeling en de begaafdheden van den onder wijzer. Voor zijn leeftijd is de jongerenbeweging georganiseerd in jeugdstandsorganisaties, in ons bisdom de K.J.M.V. en de St. Josephs-Gez.Ver. Tusschen deze beide takken van jongerenwerk groeit een gelukkige samenwerking. Spr. wees tenslotte op practische actie punten der K.JM.V. juist voor de jonge onderwijzers: de werkweek voor leidersvor ming, het maandkamp voor werklooze jonge onderwijzers, waardoor niet onmogelijk geacht mag worden, dat hiermede perspec tieven geopend worden op salarieering in het leiderschap tusschen werklooze jongeren (jeugdregistratie cursuswerk op centrale werkplaatsen kampleiding, enz.). Na deze rede gaf de voorzitter in overweging een en ander serieus te overwegen. Het is niet voor allen strikt noodzakelijk, dat zij met hun acte alleen in de school een werkkring vinden. Er is nu reeds vraag naar jonge onderwijzers voor dergelijke werkzaamheden, doch het aan bod is gering. Men geeft zich niet op. Benoe mingskwestie behoeft de oorzaak niet te zijn, die kan opgelost» worden. terrein der N.S.B. stonden opgeslagen, die be stonden uit houten schotten, borden en stoe len. Een auto kon nog bijtijds in veiligheid gebracht worden. De brandweer kon zich slechts bepalen tot nablusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Begunstigd door heerlijk lenteweer maakte de nieuwste aanwinst van de vloot van de Konink lijke Shell-groep Donderdag haar proefvaart en werd door de directie van Wilton-Feijenoord aan de maatschappij overgedragen. Als medegenoodigden waren, onder leiding van den secretaris-penningmeester van den Neder- landschen Padvindersraad, den heer A. H. van Leeuwen, ook een vijftigtal zeeverkenners aan boord. In de laatste 20 jaren werden voor rekening van de Koninklijke Shell op Nederlandsche wer ven gemiddeld per kwartaal één groot zeeschip en per maand een kleiner vaartuig gebouwd. Tezamen is dit in 20 jaar geweest 80 groote zeeschepen en 300 kleinere vaartuigen. Op Nederlandsche werven wsrd tot heden voor meer dan 100 millioen gulden aan schepen en dokken gebouwd. In dienst op de Nederlandsche eigen schepen (dus buiten de Engelsche en gecharterde) van de groep zijn: 467 gezagvoerders en stuurlieden en 740 scheepswerktuigkundigen. De „Ceronia" is een twaalfduizendtonner. Zooals alle „Shell"-schepen, is ook deze nieuwe tanker naar een schelp genoemd, de Ceronia- schelp, die aan de Oostkust van Zuid-Amerika voorkomt. Op den Nieuwen Waterweg passeerde het pas gebouwde zusterschip van de „Ceronia", het m.s. „Clavella", dat bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij is gebouwd en thans zijn tech nische proefvaart maakte. De proefvaart van de „Ceronia" had een ongestoord verloop. Bij de overdracht van het schip bracht de heer Zuiver dank' aan de bouwers, waarna kapitein H. Velthuis en de heer Wilton woor den van dank spraken. Vervolgens werd onder het blazen van de stoomfluit, en een driewerf hoera, de wimpel van Wilton-Feijenoord van den achtermast neer gehaald en de kantoorvlag van de Shell, ten teeken van de overdracht, geheschen. Zaterdag kiest het nieuwe tankschip zee. In de tweede ronde van het Paaschtornooi te Margate won Sir George Thomas wederom, dit maal van zijn landgenoot Wheatcroft. In een Siciliagnsc.he partij zegevierde Sir George Tho mas, die met zwart speelde, in 35 zetten. KeresCapablanca was een Spanjaard, waar bij men in 25 zetten naar remise schoof. Najdorf won van Milner Barry in een dame- gambiet. Na 42 zetten moest de Engelschman den strijd opgeven. Miss Menchik verdedigde zich konings-Indisch tegen Sergeant, doch zij behandelde de partij niet al te solide en moest na 38 zetten haar koning omleggen. Ook Flohr speelde konings-Indisch en wel tegen Golombek. Doch Flohr bleek de opening volkomen te beheerschen en wist na 45 zetten de party te winnen, waarmede hij zich van zyn nederlaag uit de eerste ronde herstelde. Sir George Thomas heeft thans de leiding met 2 punten. In de reservegroepen won Landau opnieuw met zwart, ditmaal was Koenig het slachtoffer. Vermelding verdient de zege van Van Scheltinga op A. R. B. Thomas. Prins verloor voor de tweede maal, thans van Wood. De uitslagen luiden- Hoofdgroep: WheatcroftSir George Thomas 01; KeresCapablanca VzVz', Najdorf— Milner Barry 10; SergeantMiss Menchik 1— 0; GolombekFlohr 01. De stand luidt: 1. Sir George Thomas 2 pt.; 2, 3 en 4 Najdorf, Capablanca en Sergeant, ieder V/s pt.; 5. en 6. Flohr en Keres ieder 1 pt 7, 8 en 9 Vera Menchik, Milner Barry en Golombek, ieder y2 pt., 10. Wheatcroft 0 pt. Premier reserve groep a: Van Scheltinga Thomas 10; KoenigLandau 01; Wood- Prins 10. Premier reserve groep b: HoehnlingerVan Doesburg Schulz—dr. Mulder 0—1. Premier reserve groep c: dr. Schenk—Schelf hout Y2~Vz. (Berichten reeds opgenomen In een deel onzer vorige oplage) Nog Is de verontwaardiging over de aanran ding van een vijfjarig meisje in het Mastbosch by Ginneken niet geluwd of wederom is, naar eerst thans bekend is geworden, Dinsaag een zesjarig meisje in het Mastbosch aangerand. De gerr.eente-politie van Ginneken heeft den aanrander thans op heeterdaad kunnen be trappen. De man is afkomstig uit Nijmegen en verbleef tijdeiy'k te Breda. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Reeds is echter komen vast te staan, dat hij niets met de eerste, zooveel beroering wekkende, aanranding uitstaande heeft gehad. r ROME, 13 April (Havas). De Italiaansch< pers maakt veel ophef van een artikel in het Hongaarsche blad „Magyarsag", waarin ge vraagd wordt Transsylvanië aan Hongarije terug te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4