Dienstplichtwet moet gewijzigd worden Wetsontwerp thans ingediend Engeland blijft overleggen met andere staten Het heden vereenigde katholieke pers Volmachten voor Pierlot Chineezen vallen Kanton aan Mogelijkheid tot verlenging van de eerste oefening tot twee jaar; nieuwe regeling voor kustwacht Herhalingsoefeningen ver lengd van 40 tot ten hoogste 85 dagen Hoogere vredessterkte noodzakelijk CHAMBERLAIN OVER DEN TOESTAND nieuws van DE BAROMETER I HEERKENSTHIJSSEN C Ongevallenverzekering i WOENSDAG 19 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21744 De katholieken eischen het voorzitterschap van de Kamer voor zich op Ook in Zuid-Sjansi, Hopei en N oord-C hina werd gevochten Japanners bezetten Koeling ^on Papen naar Ankara Het Weer Troepenbewegingen in Spaansch Marokko Tegenover Nederland heeft Lon den geen omschreven ver plichtingen aanvaard Palestina is thans veel rustiger De handel met Amerika Hitier weer te Berlijn aangekomen Duitsche oorlogsschepen ver zamelen zich bij Helgoland Geen ontmoeting van Koning en Prins Motie voor Britschen dienstplicht Nieuwe decreten voor Fransche defensie Roosevelt confereert Sidor is afgetreden GOERING TE BERLIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek •De Albaneesche delegatie, die aan koning Victor Emmanuel de kroon van Albanië kwam aanbieden, werd bij haar tocht door Rome geestdriftig begroet BRUSSEL, 18 April. (Havas). Pierlot heeft in een vergadering- der rechterzijde van de Kamer medegedeeld, dat hij zich voorstelt aan de Kamer een wetsontwerp voor te leg- Sen waarbij de regeering speciale volmachten vraagt. He Katholieke rechterzijde van de Kamer "eeft, naar Belga bericht, met op één onthou- Üing na algemeene stèmmen besloten hét vOorzitterschap van ds Kamer voor zich op te "schen. Naar men weet wordt het voorzitterschap van Kamer sedert verscheidene jaren bekleed door J[en socialistischen burgemeester van Antwerpen Hamiel Huysmans. Van haar kant heeft de so- c'alistische Kamerfractie besloten om Huysmans "Pnieuw candidaat te stellen. Hongkong, 18 April. (A.N.P.) De Chineezen ?i'b een krachtig offensief tegen Kanton be nnen. Volgens uit Kanton ontvangen berich- ontwikkelt zich deze aanval op gunstige Mize. De Chineesche voorhoede zou op 20 kilo-, ^eter ten noorden van de stad zijn aangekomen ri,lfianks het intensieve vuur der Japansche ar terie. Hen. colonne, welke ten noordoosten van Kan- n opereert, bevindt zich op 30 kilometer van stad. Dok in Zuid-Sjansi werden hevige gevechten lieverd, evenals bij Pautingfoe in de provincie J;0Pei. ten zuiden van Kaifeng en ten oosten deze stad. Ook aan vele fronten in Noord- bina wordt gevochten. Naar Domei uit Tokio bericht, hebben Japan se strijdkrachten Koeling, het bekende vacan- ,e°ord in de bergen bij den Jangtse, bezet. De bineesche troepen om Koeling zijn verstrooid, burende twaalf maanden is Koeling een Chi- ^Ssch eiland achter de Japansche linies ge- Vst. v Tn officieele Janansche kringen wordt be- e®rd. dat Russische kanonniers deelnemen aan Chineesche offensief in Zuid-Sjansi. v Volgens den Japanschen zegsman worden de bssische tactiek en methoden van vuren toe last door de Chineesche artillerie. Men ge- oft. dat Russen het geschut bedienen. het- Verder wordt uit Sjanghai bericht, dat de Gemeente-secretaris van Groot-Sjanghai om 'let leven is gebracht. Men heeft zijn door koken lichaam in de Pransche concessie bevonden. Berlijn, 18 April. (D.N.B.) Hitier heeft H°n Papen benoemd tot ambassadeur te ^Pkara. Von Papen heeft hem gisteren een *Tscheidsbezoek gebracht. VOOR HET GEHEELE LAND: Overwegend droog, gedeeltelijk bewolkt, S koude ochtend, later op den dag iets zachter dan gisteren, meest matige wind uit Noordelijke richtingen. ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Geleidelijk iets zachter overdag. =J|tlllllllllMIIMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII>^ O. ASSURANTIEBEZORGERS (VLIEGRISICO INGESLOTEN) I DAMRAK 60 AMSTERDAM Télef. 45014 45016 rillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllMIII ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIMIIHIIIIIC RABAT, 18 April. (Havas). Uit Tanger en omgeving komen berichten over aanzienlijke troepenbewegingen in Marokko. Het schijnt dat de Moorsche troepen uit Spanje in versneld tempo via Tetoean, Ceuta en Larache terug vloeien. Men weet nog niet of de troepen spoe dig gedemobiliseerd zullen worden. Naar Press Association bericht werd Dinsdag avond te Londen vernomen, dat, naar de Spaan- sche autoriteiten te Tetoean den consul-gene raal van Engeland te Tanger hebben verzekerd, de geruchten volgens welke een bezetting van Tanger door Spanje voor de deur zou staan van allen grond ontbloot zijn. Deze geruchten worden „sensationeel en vol komen leugenachtig" genoemd. De Spaansche autoriteiten willen buitenlandsche journalisten in de gelegenheid stellen dienaangaande in Spaansch Marokko een onderzoek in te stellen. Verder meldt Havas, dat een aantal hooge functionarissen uit Spaansch Marokko te Ra bat is aangekomen en in contact getreden met hooge functionnarissen van het Pransche pro tectoraat, teneinde de betrekkingen tusschen beide gebieden te bespreken. Verschenen is een ontwerp van wet houdende wijziging van de Dienstplichtwet. Blijkens de memorie van toelichting is het doel van het wetsvoorstel 1. Voorzieningen te treffen omtrent de sterkte van in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen. 2. Den duur der eerste oefening van de dienstplichtigen, bestemd voor den dienst bij de marine-kustwacht, te verlengen. 3. Den duur der herhalingsoefenin gen te verlengen. 4. Een aanvullende bepaling vast te stellen met betrekking tot dienst plichtigen, die in opleiding zijn ge nomen tot reserve-officier bij de zee macht. Ofschoon de verhooging van de lichting sterkte en de verlenging van den duur der eer ste oefening een niet onbelangrijke vergrooting hebben gebracht van de geregeld aanwezige sterkte, is de regeering tot de overtuiging ge komen, dat de maatregelen, welke onder be paalde omstandigheden voor een doeltreffende grens- en kustbeveiliging noodig zijn, een hoo gere vredessterkte kunnen vereischen dan thans mogelijk is. Een wettelijke bepaling, als in het voorgestelde tweede lid van art. 30 der Dienst plichtwet is belichaamd, zal de gelegenheid openen om de daarvoor noOdige voorzieningen te treffen. Dit tweede lid luidt: Voor elke der in het eerste lid be doelde groepen van dienstplichtigen kan de duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar worden ver lengd. De dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefening niet is verlengd, kunnen, onverminderd de uit andere bepalingen voortvloeiende verplichtingen, worden verplicht, alsnog werkelijken dienst te vervul len uiterlijk tot het tijdstip, tot het welk de eerste oefening had kunnen worden verlengd. Wordt de bevoegdheid geschapen, de eerste oefening tot twee jaar te verlengen, dan zal dit niet steeds tot het volle maximum behoeven te ge schieden en zal het ook tot bepaalde onderdeden der weermacht beperkt kunnen worden. De mogelijkheid zal zelfs bestaan, naar gelang van om standigheden, de verlenging geheel achterwege te laten. De voorgestelde maatregel zal het mo gelijk maken de vredessterkte axxlanig op te voeren, dat met grootere gerustheid in tijden van spanning de ontwikkeling van de gebeurtenissen kan worden afgewacht, zonder telkens voor de vraag te staan, of tot een buitengewone oproeping van niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichti gen krachtens art. 32 der Dienstplichtwet moet worden overgegaan De verhouding van het voorgestelde tweede lid van art. 30 tot art. 32 zien de ministers van Defensie en van Binnenlandscbe Zaken aldus, dat art. 32 wordt toegepast, als buitengewone omstandigheden zijn ingetreden, en dat eerst bedoelde bepaling zal dienen, om voortdurend op het plotseling en onverwacht intreden van dergelijke omstandigheden voorbereid te zijn. Het verdient de aandacht, dat verlen ging van de eerste oefening in het algemeen Minister van Dijk LONDEN, 18 April (Reuter) Sprekende over den internationalen toestand heeft Chamberlain in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat de regeering het nauwe overleg met de andere betrokken regeerin- gén, o.a. die der Sovjet-Unie, heeft voortge zet. De premier kon echter niets toevoegen aan de verklaring, die hij op 13 April namens de regeering had afgelegd. Verder wilde hjj het Huis in kennis stel len van de groote voldoening, waarmede de regeering het jengste initiatief van Roosevelt heeft ontvangen. Op de vraag, of stafbesprekingen worden overwogen met de landen, waarmede militaire verbintenissen zijn aangegaan, heeft Cham berlain geantwoord, dat „de regeering met de betrokken landen elk noodzakelijk contact, zoowel op militair gebied als in alle andere opzichten, zal onderhouden." Op de vraag, of hij iets kon mededeelen over nieuwe maatregelen „tot vergrooting van ons vermogen, ons van onze nieuwe militaire ver plichtingen te kwijten," antwoordde de mi nister-president, dat „naast een aantal gede tailleerde maatregelen, die hier niet opgesomd kunnen worden stappen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis er van te verbreeden, met het doel te zorgen voor een verhoogd oorlogspotentieel, rekening houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwikkelingen aan onze hulpbronnen worden gesteld." Ook is in het Lagerhuis aan Chamberlain de vraag gesteld of voor Engeland de ver plichting bestaat Nederland, Zwit serland of Denemarken te hulp te komen, ingeval deze landen mochten worden aan gevallen. De premier antwoordde dat de regeering geen nader omschreven verplich tingen. tegenover deze landen had aange gaan. Hij voegde hieraan toe: „Ik behoef niet te wijzen op het belang, dat de Brit sche regeering heeft bij de handhaving van hun onafhankelijkheid." De minister van Overzeeschen handel Stan ley heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag reeds geleid heeft tot een aanzienlijke uit breiding van den Britschen uitvoer naar Amerika. De vermeerdering bedroeg in Januari en Februari meer dan een millioen pond-. De Amerikaansche uitvoer vertoonde een aanzien lijke daling in vergelijking met het vorig jaar, toen hij op zijn hoogtepunt was. Verder is door minister Macdonald ver klaard dat in Maart nieuwe vorderingen zijn gemaakt bij het herstel van de orde in Pa lestina. Door het krachtige optreden van mili tairen en politie zijn groote gewapende benden uiteengedreven en aanzienlijke hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. Wel doen zich nog steeds op zichzelf staande gevallen van terrorisme en sabotage voor. Naar Reuter bericht zal Donderdag as. te Londen de laatste vergadering worden gehou den van de niet-inmengings-commissie in de Locarnozaal van het ministerie van Buiten landsche Zaken, ter beëindiging van de werk zaamheden. Vermoedelijk zal de niet-inmengingsraad, welke zich bezig houdt met het financieele ge deelte van de niet-inmenging nog niet uiteen gaan, aangezien de afwikkeling der zaken nog eenigen tijd vordert. In de - eerste week van Mei zal een einde worden gemaakt aan de controle van Nyon. de voorkeur verdient boven buitengewone oproeping van dienstplichtigen van oudere lichtingen, daar zoodanige oproeping veel dieper in het volksleven ingrijpt. De tweede volzin van het nieuwe tweede lid van art. 30 heeft de strekking, om het langere verblijf in werkelijken dienst ook nog te kun nen toepassen ten aanzien van dienstplichtigen, die reeds na volbrachte eerste oefening in het genot van groot verlof zijn getreden. De be voegdheid daartoe kan noodig zijn, omdat kort na het vertrek met groot verlof van een lich tingsgedeelte omstandigheden kunnen Intreden, welke niet waren voorzien Kustwachters De taak van de marine-kustwacht in het de fensiestelsel bestaat in het snel ontdekken, het voortgezet waarnemen en het deskundig beoor- deelen van de bewegingen en andere verrich tingen van schepen, die zich aan de kust en vliegtuigen, die zich boven het zeegebied ver- t.oonen. Omtrent het waargenomen voorwerp moeten worden vastgesteld het soort of type van schip of vliegtuig, de vermoedelijke koers en snelheid, de mogelijke bedoeling van een uitgevoerde manoeuvre, enz. Om deze taak naar behooren te kunnen vol brengen, Is een langdurige ervaring onontbeer lijk. By gehouden oefeningen is gebleken, dat de dienstplichtigen, bestemd voor de kustwacht, de noodige ervaring niet bezitten. Een inge steld onderzoek heeft de overtuiging gevestigd, dat het niet mogelijk is, bedoelden dienstplich tigen volgens het tot dusver gevolgde oplei- dingssysteem die ervaring bij te brengen. Het gevolg hiervan is, dat de zeemiliciens- kustwachter bij den bestaanden toestand niet voldoen en niet kunnen voldoen aan de hooge. doch noodzakelijke eischen. die hun oorlogstaak hun stelt. Om hierin verbetering te brengen, dient aan de opleiding tot kustwachter, welke tot dusver nagenoeg -geheel theoretisch is, een practische leergang te worden gekoppeld. Deze zal dan bestaan uit plaatsing aan boord van een va rend schip en detacheering bij een vredessein- post. Deze voortgezette opleidingen zullen slechts vruchtdragend kunnen zijn indien ze eenige maanden duren mede in verband met de omstandigheid dat een deel van de zee miliciens-kustwachter in hun burgerwerkkring weinig of niet met het zeewezen in aanraking is geweest. Het is namelijk niet mogelijk, de kustwachters uitsluitend te kiezen uit de zee varenden, daar dezen uit hoofde van him be roep bij een buitengewone oproeping veelal niet tijdig op hun plaats zouden kunnen zijn. Ook valt nog in aanmerking te nemen, dat de bemanning van een kustwachtpost, die vaak in het open duin, onbeschut en eenzaam is op gesteld, in staat zal moeten zijn zich met eenige kans op succes tegen een aanvallend vliegtuig te verdedigen en dat een deel van de oplei ding hieraan gewijd zal moeten worden Alles te zamen genomen, zal de eerste-oefeningstijd van den zeemili cien-kustwachter, wil hij voor zijn taak berekend zijn, belangrijk moe ten worden verlengd. Er is daarom re den, den bestaanden toestand, volgens welken hij een veel kortere oefening heeft dan de overige dienstplichtigen van de zeemacht, niet langer te besten digen. Of voor de opleiding de volle 2 1 maanden hoogste duur van de eerste oefening voor de overige dienst- plichtigen der zeemacht noodig zullen zijn, is een vraag, welke door de ervaring zal moeten worden be antwoord. (Vervolg op pagina 2) BERLIJN, 18 April. (Havas). Hitler is vanmiddag om 3 uur te Berlijn aangeko men. Hij begaf zich onmiddellijk naar de rijkskanselarij. Naar Reuter bericht verzamelen zich thans vijf en twintig Duitsche oorlogsschepen, die voor de Spaansche kust oefeningen gaan hou den, in de nabijheid van Helgoland. BOEKAREST, 18 April. (D. N. BO Van be voegde zijde wordt nogmaals verklaard, dat van een ontmoeting tusschen Koning Carol van Roemenië en Prins Paul van Joego Slavië niets bekend is, en dat zulk een ontmoeting vooralsnog onwaarschijnlijk is. LONDEN, 18 April. (Reuter). Amery zal van avond in het Lagerhuis een motie indienen, waarin gezegd wordt: „Het huis spreekt zich uit voor onmiddellijke aanvaarding van het begin sel van verplichte mobilisatie van menschen, munitie en financieele bronnen van het volk." De motie wordt gesteund door bijna vijftig regeeringsaanhangers, onder wie Edward Grigg, Lord Cranborne en Duff Cooper. Minister-president Pierlot is voornemens een volmachtenontwerp in te dienen. De Chineezen zijn een offensief tegen Kanton begonnen. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Dienstplichtwet. De Eerste Kamer komt Dinsdag 25 April bijeen. Sluis te IJmuiden licht beschadigd. Nieuw zendstation zal te Lopik gebouwd worden. De gemeente Nijmegen zal financieel deelnemen in de stichting van een vlieg veld te Eist. New-Yorksche beurs: stemming gedrukt. Bij een doode Op haar negen en tachtigsten jaar dag is Neerlands grootste tooneel- kunstenaresse mevr. MannBouw meester kalm ontslapen. Men vond haar 's morgens dood op haar sponde. Dit heengaan spreekt tot het begrip van heel een volk in gansch het land. Want deze doode had eens tot de brandende fantasie der massa ge bracht het verbeeldingsiocrk veler tooneelschrijvers. En na een lang le ven is deze daadkrachtige vrouw nu overgegaan in een ander bestaan waarin haar broer Louis, die de ge nade onzer Kerk heeft gekend, haar voorging. Deze hare kalme dood spreekt tot ons allen van de uitein delijke overgave des menschen aan de eeuwigheid. Roem noch ouderdom ba ten. „Als het je tijd is"gelijk een tooneélstuk onzer dagen heet. roept Gods engel ieder voor den rechter stoel van den Almachtige. En de groo te Beoordeelaar zal ons rechten of we onze levensrol goed hebben gespeeld. PARIJS, 18 April. (Havas). Dinsdagochtend is de ministerraad onder voorzitterschap van den president der republiek Lebrun op het Elysée bijeen gekomen. Daladier gaf een uit eenzetting van den toestand en legde een aan tal decreten voor ter teekening aan den pre sident, die betrekking hebben t>p de landsver dediging. Minister Bonnet gaf een uiteenzet ting over den buitenlandschen toestand. WASHINGTON, 18 April. (Reuter). President Roosevelt heeft zijn voornaamste financieele en economische raadslieden bijeengeroepen voor een bespreking van den toestand van den we reldhandel in geval van een oorlog. Onder meer zullen plannen voor het beheer van de Ameri kaansche effecten- en goederenmarkt, waarvoor reeds ontwerpen zijn gemaakt, tijdens onderhan delingen tusschen de departementen, besproken worden. BRATISLAVA, 18 April. (D.N.B.) De Slo- waaksche miniver van Binnenlandsche Zaken Sidor, die voor een bijzondere belangrijke taak bestemd werd, is met het oog daarop afgetre den. Zijn departement zal door den plaatsver- vangenden premier Toeka geleid worden. BERLIJN, 18 April. (Havas) De heer en me vrouw Goering zijn vanavond per specialen trein te Berlijn aangekomen. Stand op Woensdag 1 nor v.m.: 776.8 Vorige stand: 7714)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1