HITLER VIJFTIG JAAR V (jrotftbow Tweespalt in de N.S.B. RIJKSMIDDELEN IN MAART Japan weigert militaire alliantie met Duitschland en Italië HET VOLGT EIGEN WEGEN Geen gunstige maand Hevige strijd per circulaire WlNGS' 20 stuks 25 ets De annexatie der Spratly- eilanden WOENSDAG 19 APRIL 1939 ■ba: AAN DE OLIE VAN OLIESPECIALISTEN Overeenkomst van ondernemers Voor de vleeschwaren- en vleesch- conserven-industrie Auto door sneltrein gegrepen Een der inzittenden zwaar gewond MR. W. v. HELSDINGEN VERTROKKEN DE INTERNATIONALE TOESTAND BIJ HEVIG ONWEER GEDOOD Lindbergh in actieven dienst American Cigarettes Ook voorU/ Hoe eerder hoe beter De tunnels te Velsen Veerpont blijft voor het lang' zame verkeer Morgen zal geheel het Groot-Duit- sche Rijk officieel den dag her denken, waarop zijn Fiihrer en ^eichskanzler Adolf Hitler vijftig jaar gele- "to in het onaanzienlijke Oostenrijk se grensplaatsje Braunau als zoon van S simpelen douanebeambte het levens echt aanschouwde. De bloedroode vlag- ten met het zwarte swastica-kruis hillen in duizendtallen wapperen over stad en land en aan het Rijk die eigen- aardige feestelijkheid verleenen, die op buitenlanders vaak een meer dreigenden PU beangstigenden dan wel een vreugdevol- l(la indruk maakt. Er zal veel militair ver- '°on zijn, dat den indruk nog zal verster ken. Harmonisch zullen bij dit alles aan- siuiten de woorden van het Deutschlandlied: -öeutschland, Deutschland über alles in der welt." De wereld weet, dat deze woorden 'er> program inhouden, een program, dat ''oor Adolf Hitler en zijn nationaal-socia- 'istne gevolgd en nagestreefd wordt op een Mize, welke haar voortdurend in spanning ?tl onrust houdt. Was Hitier enkel de wre ker van het Duitschland aangedane onrecht Gebleven en had hij enkel zijn land en zijn *01k in eere en gelijkgerechtigdheid hersteld, öc wereld zou zich oprechter hebben kun nen verheugen op zijn vijftigsten verjaar- ÖRg. Maar Hitier en het nationaal-socialis- toe zijn expansieve krachten met onvermoe de en onberekenbare mogelijkheden, die coor geen plechtige afspraken en vrijwil- "se verbintenissen schijnen te kunnen wor den ingeperkt. Van een ontrechten staat beeft Hitler in zes jaar tijds met geweld ft1 met dwang een machtsstaat gesmeed. *h.i heeft daartoe zware offers geëischt niet s'leen van zijn eigen volk, maar ook van Vreemde volkeren, die zich hun onafhanke- ''ikheid en hun souvereiniteit zagen ont komen. „Rücksichtlos" heeft deze oud- frontsoldaat, die de verpersoonlijking mag boeten van de thans heerschende massa der Nazi-partij, in ijzeren discipline en ^et driftig bloed een nieuw militair mach- Duitschland en een nieuwe levens- en Wereldbeschouwing uit den bodem gestampt. Een geweldige praestatie, die alleen tot l toover slagen kon, omdat Hitler met zijn 'typisch Duitsch oratorisch talent en zijn Vpisch Duitsche Kampf-mentaliteit ap pelleerde aan den romantisch-mysticisti- ®ehen aanleg van het uit een keizerlijken Grootheidswaan tot een kwellend minder waardigheidsgevoel neergedrukte na-oorlog- sehe Duitsche volk. Hoeveel is er in deze Praestatie eigen werk, hoeveel vrucht van °'nstandigheden? In hoeverre is Hitler's Persoonlijke wil daarbij beslissend geweest, toi in hoeverre werd er door den loop der Gebeurtenissen over den wil van den ^uhrer beslist. Wij, tijdgenooten, zijn niet bij to-nchte dit alles zuiver tegen elkaar af te Wegen, maar God, die harten en nieren doorgrondt, die de schepping ordende naar toaat en getal, weet alles en zal op grond *Un die alwetendheid eenmaal het eenig v91strekt rechtvaardige en voor alle eeuwig- beid beslissende oordeel vellen. Bij de beoordeeling van Hitier en diens beteekenis kunnen wij zijn figuur niet los maken van zijn partij en de partij Piet van zijn figuur. Zij vormen samen een cotnplex, een verschijnsel, waarvan de sa- toenstellende deelen een sterke maar moei- 'lik te constateeren wisselwerking op elkan der moeten uitoefenen. Beoordeelen wij dit Afschijnsel in zijn geheel en in zijn effect, An kunnen wij, katholieken, niet anders dan toet erkenning van zijn verdiensten in den Wbfijd tegen het goddelooze bolsjewisme en '°t op zekere hoogte ook tegen de werkloos heid principieel en onwrikbaar stelling ne- toen tegen de vele en heillooze dwalingen, Ptolke daaruit zijn voortgekomen, en tegen bepaalde practijken, die thans in Duitsch- 'apd en zijn onderhoorigheden worden toe- Gepast. Wij behoeven slechts de heldere en altijd brandende actueele encycliek van 'hzen onvergetelijken Paus Pius XI z.g. "Mit brennender Sorge" na te slaan om ons Aarin te sterken en daarvan te overtuigen, ^at hij, die voor de daarin gewraakte stel- b'igen en toestanden, officieel verantwoor delijk geacht moet worden, eens tot de lid maten der H. Kerk heeft behoord, stemt te droeviger, en de katholieke Rijks-Duitschers, P'e morgen in hun kerken voor 't verjarend S,aatshoofd zullen bidden, zullen dat daarom toet des te grooter aandrang en vurigheid "oen. an zijn vijftig levensjaren heeft de Pührer de laatste zes doorgebracht in zenuwsloopende activiteit, die alleen ar vol te houden is door een strenge ont- '°Uding van alles, wat zijn energie en aan- "toft zou kunnen doen verslappen. demand, die tot zulk een zelftucht m staat is, moet ook in staat worden 8eacht tot zelftucht in het najagen VPp het zichzelf gestelde doel. Zou hij daar toe niet in staat blijken, dan zou hij daar af het bewijs leveren, dat wat een ge- sidige kracht schijnt, innerlijk slechts een Aflijke zwakheid is. Fanatisme en maniën maken wel-is-waar soms den indruk van Herkte, maar zij zijn niettemin uitingen Ah gebrek aan zelfbeheersching. Het sensa- °heele beroep, dat de president der Ver- ^kigde Staten dezer dagen op de dicta- An der asmogendheden heeft gedaan. as eigenlijk niet anders dan een beroep "P hun zelfbeheersching. Aan gebrek aan zelfbeheersching zijn vaak ,e fnachtigsten der aarde en de bouwsels ^hner handen ten gronde gegaan, heel de eteld meesleepend in hun val. Het wel- "h van de wereld staat of valt met den toïe, en het is terwille van dien vrede. thans de gansche menschheid in angst vreeze leeft. Mogen Hitier op zijn vijf- ^§sten verjaardag en eveneens zijn groote ede- en tegenspelers in de wereldpolitiek ^enken, dat met macht en geweld nóch hen de grenzen van hun rijk, nóch daar- ten een duurzame vrede gevestigd kan worden en dat alleen macht stand kan houden, indien zij wordt aangewend tot vestiging en handhaving van rechtvaardig heid en recht overeenkomstig den wil en de wet Gods, waaraan al het sterfelijke onderworpen is. behoort een bus Beverol. Uw motor vraagt olie die een onverwoestbare „film" vormt. Neem daarom Beverol in vierkante literbussen met een motorrijder erop. De regeeringspersdienst meldt: Volgens mededeeling in de Staatscourant van 29 Maart 1939 heeft de minister van Economi sche Zaken een bij hem ingediend verzoek tot algemeen verbindend verklaring van een onder nemersovereenkomst voor de vleeschwaren- en vleeschconservenindustrie aan de vaste com missie van den Economischen Raad ex-artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersover eenkomsten 1935 om advies gezonden. De in deze overeenkomst opgenomen afzet- quote-regeling der fabrikanten van vleeschwa ren en vleeschconserven met uitzondering van versch en gezouten vleesch, gerookt vet spek, paarden- en schapenvleesch en soepen worden vastgesteld in overeenstemming met hun afzet in een bepaalde basisperiode. Onder fa brikanten worden in deze overeenkomst ver staan zij, die vleeschwaren en vleeschconserven slechts fabriceeren voor rechtstreekschen ver koop aan consumenten, voor zoover zij ten minste niet meer dan vijf winkels exploiteeren. Ingeval van algemeen verbindend verklaring van bovengenoemde overeenkomst, zullen de daarin opgenomen bepalingen^ behoudens even tueel door den minister vast te stellen uitzon deringen, gelden voor alle personen, die hande lingen verrichten, welke naar haar aard onder deze overeenkomst vallen. Voor nadere inlichtingen met betrekking tot een door bovengenoemde commissie op 28 April as. te houden verhoor, kan men zich wenden tot het secretariaat dezer commissie, Bezui- denhoutscheweg 87, 's-Gravenhage. klopt iets niet, maar men klopt elkander, in de gelederen van de N.S.B. Er circuleeren circulaires. Tegenover de leuze „door verzet tot zuivering", door een cbmité aangeheven, toonen andere kameraden hun ontevredenheid over de eerzuchtige houding van een hooggeplaatst partijgenoot, ontevredenheid ook Over de ge latenheid, waarmede de Leider, behept als hij is „met menschelijke zwakheden", zich van zijn allerhoogsten zetel laat verdringen, ofin de wolken leeft. Gelukkig zijn er getrouwen, die den ernst van dezen toestand onder het oog zien en die bereid zijn den Leider per circulaire van advies te dienen. Zij doen dit in alle bescheidenheid, zon der eenige egoïstische bijbedoeling; zij zouden niet willen dat de Leider hun tot dank ver. plicht zou zijn; daarom geven zij hun adviezen, waarin een korreltje kritiek niet ontbreekt, anoniem. Wij geven hier een dezer dagen verspreide circulaire van deze „getrouwen" weer, zonder uiteraard te treden in een beoordeeling van de mérites van dit stuk of van zijn anonieme schrijvers, voor wier getrouwheid noch waar heidsliefde wij wenschen in te staan; wij geven het slechts als een exempel van de innerlijke voosheid van het partijtje, dat zichzelf als fun dament van den staat wil aandienen. Kameraad, Het wordt in onze Beweging min of meer gebruikelijk, zich door middel van een cir culaire tot de kameraden te richten. Speciaal een aantal anonymi, die zich verschuilen achter een zich noemend „Comité door Verzet tot Zui vering" houdt zich daarmede bezig tot groote schade van onze Beweging. Het heeft geen zin dit laatste feit te ontkennen, want de manier waarop onze Leider door genoemd Comité wordt aangevallen heeft, dOor onvoldoende verdediging van zijn zijde, het vertrouwen van onze kame raden ondermijnd. Wij willen echter den hand schoen opnemen en ons vertrouwen in den Leider in dit rondschrijven bevestigen: Hou en trouw aan den Leider tot in den dood. Wij zullen als nuchtere Nederlanders de laatsten zijn om in onzen Leider Mussert een soort van half-God te zien. Ook hij is een mensch, met menschelijke zwakheden, maar juist dit inzicht doet ons veel vergeven en anderzijds waardeeren wij zijn eigenschap pen als Leider in Nederlandschen zin. Bood niet onze Leider in de angstige Sep temberdagen zijn steun aan de Nederlandsche Regeering aan? En heeft bij de inlijving van Tsjecho-Slo- wakije onze Leider niet openlijk tegen het ver laten van het Volksche beginsel door Hitier geprotesteerd? Dit is inderdaad zuiver Nederlandsch Na- tionaal-Socialistisch. Het is opvallend, dat in alle pamfletten van het voornoemde Comité nimmer een aanval op kam. Rost van Tonningen is gedaan, zoodat het begrijpelijk is, dat er onder de kameraden reien zijn, die in hemi den man achter de scher men zien. Dit brengt twijfel in onze gelederen. Zooals het twijfel onder onze kameraden brengt, dat kam. Rost van Tonningen in het „Nationale Dagblad" b.v. ten opzichte van de Tsjechische kwestie een geheel ander beginsel huldigt dan onze Leider. Zooals hiervoor aangehaald, beziet Mussert de Tsjechische kwestie geheel uit zuiver Ne derlandsch standpunt, terwijl kam. Rost door dik en dun de gedragingen van Duitschland verdedigt. Er zijn, door al deze tegenstellingen in onze officieele uitingen, kameraden, die zijn gaan gelooven, dat kam. Rost de aanstaande Leider onzer Beweging is, ook al omdat, zooals wordt beweerd, Mussert in Berlijn geen „persona grata" meer zou zijn. Dat dit laatste onzen Lei der tot oneer zou strekken, is niet waar! Hij heeft zich beter Nederlander getoond dan kam. Rost van Tonningen, die geregeld tezamen met den gewezen kameraad en idem generaal Seijf- fardt zijn instructies in Duitschland gaat ha len. Leider, wij vragen U, vertrouwen te stellen in die leden Uwer Beweging, die U trouw zijn en blijven! Waarom neemt Gij zelf niet de leiding van het „Nationale Dagblad" op U, opdat onze Be weging tegenover het Nederlandsche Volk uit één mond spreekt? Waarom laat ge iemand aan het woord, die reeds eerder een jaar in een zenuwinrichting heeft doorgebracht; die contact zoekt met de tegenstanders, met name Ilgen van de N.V.P. en in Oostenrijk zoon verraderlijke rol heeft gespeeld? Indien U met straffe hand durft ingrijpen, kunt U vóór de a.s. verkiezingen nog veel goed maken. Velen zullen U steunen, velen, van wie Gij dit misschien niet meer verwacht. Maar het wachten is op U. Gij leidt en wij volgen Volgen, zooals wij U dit sinds de oprichting onzer schoone Beweging hebben gedaan. Wij zijn nog niet vergeten, wat Gij voor onze Be weging hebt gedaan! Kameraden, doel van dit schrijven is den Leider te steunen en wij vragen U, hem open lijk bewijzen van Uw trouw te geven. Hij heeft ze noodig om zijn zoo moeilijke taak te kunnen volbrengen. Zonder eenheid in onze Leiding en onze beginselen gaan wij te gronde! Slechts aan een sterk en zuiver Nationaal- Socialisme kan in Nederland de toekomst zijn. Eenige oprechte Nederlandsche Nationaal-Socialisten. Hou zee! Wat voor deze anonieme „oprechten" een zuiver nationaal-socialisme is, is voor andere hou-zeeërs een „burcht van leugen en bedrog". Het comité „door verzet tot zuivering" spoort zijn kameraden zelfs aan, niet voor den leider te stemmen, en schrijft op zijn beurt in een circulaire „Een voor allen, allen voor een" en niet „Allen voor Mussert en Mussert voor zichzelf". Geeft Uw stem bij de a.s. verkiezingen niet aan deze misleiders van ons Volk. Maakt deze liev-er ongeldig. Mussert c.s. moeten voelen, dat de werkelijke nationaal-socialiste niet meer op hem bouwen. Helpt dezen burcht van leugen en bedrog slechten, eerst dan kunnen wij verder gaan. Met kameraadschappelijken en nationaal- socialistischen groet." Als democraten mogen wij den nationaal- socialisten hun onderlinge geschillen niet mis gunnen en het hun niet euvel duiden, wanneer zij gebruik willen maken van de mogelijkheid, die de democratie hun biedt, om van leider te veranderen. Maar wat wij wel bedroevend vin den is de stijl, waarin de srijd om de leiding in de kelderlucht van deze „gesloten gelederen" blijkbaar moet worden gevoerd, en de anonyml- teit, waarachter zoowel de „oprechten" als de „zuiveraars" hun fiere trekken verschuilen. De N. S. B. is geen school van karakter! SOERABAJA, 19 April (Aneta). Nabij de halte Waroe is een auto door den sneltrein uit Malang gegrepen en over een afstand van 20 meter meegesleurd. Een der inzittenden, de heer Stroband, boekhouder van de rubberfa briek Ngagel, is bij dit ongeluk ernstig gewond. BATAVIA, 19 April. (Aneta). Met de „Siba- jak" is heden onder zeer groote belangstelling de afgetreden voorzitter van den volksraad, mr. W. H. van Helsdingen, vertrokken. SOERABAJA, 19 April (Aneta). De aftre dende marinecommandant, kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste, die benoemd is tot directeur van het loodswezen te Vlissingen, zal, in verband met de huidige situatie, voorshands niet naar Europa vertrekken. MALANG, 19 (Aneta). Tijdens een hevig onweer is gisteren op de Rosella-onderneming Pangoenredjo, in Zuid-Malang, een 22-jarige employé, de heer Van Delden, door den bliksem getroffen en gedood# Ook een Javaansche koelie onderging dit lot. Vier andere koelies zijn door den bliksem bewusteloos geslagen. In tegenstelling met vorig jaar, toen Maart een behoorlijk bedrag boven de raming kwam, heeft Lentemaand 1939 een tekort zij het een klein ten opzichte der geschatte op brengst opgeleverd. Er werd zelfs een millioen minder ontvangen dan in Maart 1938. Deze verschillen klemmen nog des te meer, wanneer men bedenkt, dat de per 1 Maart ver hoogde Invoerrechten met het enorme bedrag van 10.2 millioen op den staat paraiseeren, v/at beteekent een accres van ruim 2 millioen ten opzichte van 1/12 der raming en van VA millioen ten opzichte van Maart 1938. Dit voordeel wordt echter geheel gecompen seerd door de gevoelige daling, welke de Om zetbelasting te zien geeft. Deze heffing bracht in Maart op nauwelijks 5 millioen, waar tegen over staat een maandraming van 6.8 millioen en een opbrengst in Maart van vorig jaar ad 7.4 millioen. Beschouwen wij de resultaten van het eerste kwartaal 1939 als geheel, dan zien wij een op brengst aan overige middelen van rond 109.5 millioen. Dit lijkt nog niet zoo slecht, wanneer wij daarnaast plaatsen de 104 millioen van het f.erste kwartaal 1938. Ongunstiger echter wordt ae vergelijking met de door den Minister ge schatte opbrengst. Deze had geraamd over drie maanden te zullen ontvangen bijna 110 mil lioen. Een klein millioen is er dus nog te kort. Hierbij moet echter wel in aanmerking ge nomen worden, dat verschillende middelen in de eerste jaarhelft minder gemakkelijk plegen binnen te komen, en eerst in den mid-zomer op volle toeren gaan draaien. Zoo is b.v. het tekort van bijna 4 milliner, op de Dividend- en Tantième-belasting minder angstwekkend,, dan het op 't eerste gezicht wel lijkt. Immers de meeste groote bedrijven voor zoover tenminste geen interim-dividend wordt gedeclareerd deelen eerst later in het jaar hun winsten aan de aandeelhouders uit. Hierdoor zijn de middelste maanden van het jaar voor deze heffing de beste. Waarmede wij echter niet gezegd willen hebben, dat per saldo dit jaar de Dividendbelasting aan de verwach tingen zal beantwoorden. Wie acht geeft op de reeds bekende jaarverslagen zal te dezen op zichte niet zonder vrees zijn. Ietwat anders staat het met de Invoerrech ten. Deze kwamen in het afgeloopen kwartaal 2y2 millioen boven een kwart der raming en zelfs 4.2 millioen boven het vorig jaar. De reden hiervan is niet zoo ver te zoeken. Dat de oorzaak niet ligt bij een sterk gestegen invoer, leeren de handelsstatistieken wel.- Het feit ech ter, dat enkele dagen voor 1 Maart de verhoo ging bekend werd gemaakt, stimuleerde den in voer van Febr. aanzienlijk, terwijl die verhooging zelf, zooals wij boven opmerkten, in de afge loopen maand haar kostbare vruchten afwierp Van de 7 Accijnzen gaven die op zout en ge slacht samen een teruggang bij vorig jaar van ruim 2 ton. De 5 andere echter gaven met elkaar onge veer 1 y2 millioen meer. Dit verschijnsel is tamelijk normaal. Verteringsbelastingen als deze bij uitstek zijn, moeten zij bij een bevolkingsaccres per centsgewijze evenzeer stijgen. Tenzij natuurlijk een daling van de koopkracht deze stijging compenseert. Dit laatste is eigenlijk jarenlang het geval geweest én geheel tot staan gekomen is dit proces nog steeds niet. De geweldige sprong, welken de omzetbelas ting in de eerste maand van dit jaar omhoog deed, heeft in de beide volgende maanden een reactie veroorzaakt, tengevolge waarvan de ruim 5 millioen „winst" van Januari geredu ceerd zijn tot de helft. Intusschen nog geen slecht resultaat. Een eigenaardig verschijnsel doet zich voor bij de Zegelrechten en Registratierechten. Deze heffingen bleven resp. ly ton en 4 ton bene den vorig jaar, doch overtroffen de kwartaal raming met 1.1 millioen en 33.000. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de pessimisti sche kijk van den minister op deze heffing al zag Z. E. de tendenz heel juist toch een tikje te zwart is geweest. Althans voorloopig, want het zal wel duidelijk zijn, dat de gespan nen internationale toestand op den duur deze heffingen niet onberoerd kan laten. Als laatste der „Overige Middelen" moeten de Successierechten nog gesignaleerd worden. Ook Maart gaf hier geen herstel te zien en zoodoende is er nu al een achterstand op de raming van bijna 1.2 millioen, terwijl het nadeelig saldo met vorig jaar reeds 1.7 mil lioen bedraagt. Voor de Grondbelasting was dit 5.182.309, (vorig jaar 9.543.240.de Inkomstenbelas ting 29.449.950.— (v. j. 24.694.439.—), de Vermogensbelasting 6.867.396.6.902.918). de Verdedigingsbelasting I 3.563.954 3.819.359.en de belasting van de doode hand 1.128.202.— 1.120.229.—). De voordeelige en nadeelige verschillen hef fen hier elkaar nagenoeg op. De kohieren van het Gemeentefonds beliepen tot en met Maart j.l. 70.772.000.waarvan 64.995.000.als opbrengst van de Gemeente fondsbelasting en ƒ5.777.000.van de opcenten Vermogensbelasting ten getale van 50. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 65.478.000.— 59.664.000.— en 5.814.000.—). De motorrijtuigenbelasting bracht op over de afgeloopen maand 1.369.124.de rijwielbe lasting slechts 17.990— en over het afgeloo pen kwartaal waren deze opbrengsten resp 4.562.565.— en 45.642.—. Het décrès is hier bijna 314 millioen, doch als de toestand niet al te abnormaal wordt, zal de zomer hier wel uitkomst brengen. WASHINGTON, 19 April (Reuter) Kolonel Lindbergh, die kort geleden uit Europa in de Vereenigde Staten is teruggekeerd, is in actieven dienst van het Amerikaansche luchtcorps ge roepen, met ingang van heden. De minister van Oorlog, Woodring, heeft hierover een verklaring afgelegd. Lindbergh was reserve-officier van het luchtcorps. Hij zal chef van het luchtcorps worden en een onderzoek instellen naar de Ame rikaansche luchtvaartfaciliteiten voor het lucht corps. (Van een bijzonderen correspondent) Dat de successen van de „spil"-politiek door de Duitsche en Italiaansche bladen zoo breed mogelijk worden uitgemeten, is volmaakt be grijpelijk. Het is een axioma, dat de buiten- landsche politiek van den „Fiihrer" en van den „Duce" over de geheele linie altijd alléén ver heugende resultaten boekt. Zij kunnen immers bezwaarlijk toegeven, dat hun berekeningen ook wel eens falen. Niettemin gebeurt dat, en zélfs komt het voor dat de tegenwind waait uit een hoek, waaruit men dien niet verwachten zou. Bijna onopge merkt is gebleven, dat Japan Duitschlands en Italië's niet-arische bondgenoot in de afgeloopen weken opgetreden is met een zelf standigheid, die geen twijfel laat aan het feit, dat de kinderen van de Rijzende Zon er niet aan denken zich voor de verwezenlijking van de Duitsche en Italiaansche doeleinden in Euro pa of elders offers te getroosten. De vele belangrijke gebeurtenissen in ons werelddeel hebben geen gelegenheid gegeven aan de houding van Japan veel aandacht te wijden, maar niettemin is het de moeite waard vast te leggen, dat deze houding allerminst geschikt is het Derde Rijk en het fascistische Imperium groote voldoening te geven. Het is van algemeene bekendheid dat de Duitsche en de Italiaansche diplomatie zich in de laatste maanden groote inspanning getroost hebben Japan er toe te brengen met de „spil"- landen inniger relaties, ook van militairen aard, aan te knoopen. Volgens sommige be richten trachtten Berlijq en Rome Tokio tot het sluiten van een militaire alliantie van algemeene strekking te bewegen, volgens andere was er slechts van beperkte overeenkomsten sprake, waarvan de bepalingen alleen in werking zouden treden in geval een bepaalde politieke conjunctuur zich zou voordoen. Maar Japan heeft, na rijp beraad, eiken nauweren militairen band met zijn Europeesche bondgenooten ge weigerd. Japan houdt zich aan het anti-komin tern-pakt, het eenige, waarbij een Japansch belang gemoeid is, en ziet er geen enkel heil in aan de bepalingen van dat pakt grootere uit breiding te geven. Directe deelneming aan een strijd, dien de Europeesche bondgenooten voor de verwezenlijking van eigen doeleinden even tueel zouden voeren moeten, lacht den Japan ners niet toe. Tokio wil de handen voor de toekomst klaarblijkelijk zoo vrij mogelijk houden en wenscht geen deelneming aan politieke com binaties, die den Japanschen belangen in het Verre Oosten niet alleen geen rechtstreeksch voordeel bezorgen, maar onder bepaalde om standigheden zelfs wel zouden kunnen benadee- len. Het Europeesche revisionisme laat Japan koud en het koloniale vraagstuk lossen de Ja panners, voor zich zelf, op hun manier, op. De strijdkrachten van den Mikado zijn bezig in het Verre Oosten den Japanschen vrede te grond vesten; dat is een onderneming, die het eilan denrijk de handen vol geeft, die alle hulpbron nen van de natie vraagt, en die alleen tot een goed maar nog ver einde kan gebracht worden, als Tokio zich er uitsluitend aan wij den kan. De consolidatie van de Japansche macht op het Aziatische vasteland is en blijft het groote doel dat Japan sinds vele jaren voor oogen zweeft; aan dat doel is de geheele Japansche politiek onderworpen en Tokio wenscht de moeilijkheden, die het bij de ver wezenlijking van dit groote oogmerk ondervindt, door een avontuurlijke politiek van militaire verplichtingen tegenover andere rijken niet in gevaar te brengen. In deze omstandigheden heeft Japan derhalve aan Berlijn en Rome doen weten dat besprekingen, die tot het sluiten van een drievoudige militaire alliantie Japan DuitschlandItalië zouden moeten leiden, naar Tokio's meening, voor het oogenblik geen nuttig doel dienen, en dat Japan zich vergenoegt met de verplichtingen, die het anti-komintern-pakt den deelnemenden landen oplegt. Deze Japansche houding is voor de „spil"- mogendheden daarom zoo teleurstellend, omdat Duitschland en Italië nu zelfs niet meer de zekerheid hebben, dat Japan Rusland aanvallen zal, als de republiek der Sovjets in een Euro- peeschen oorlog zou worden betrokken. Dat Japan werkeloos zal blijven staat niet zeker vast, maar de regeering te Tokio behoudt zich voor alléén in te grijpen, wanneer de Japansche belangen zulks raadzaam maken. Voor het oogenblik is dat zeker niet het geval. Nu Japan eindelijk, na maandenlange onderhandelingen, die telkens en telkens dreigden te mislukken, met de regeering te Moskou een voorloopige overeenkomst in zake de verpachting van het vischwater gesloten heeft, is een der voornaam ste punten van wrijving verdwenen, en van on- middellijk-dreigend oorlogsgevaar zeker geen sprake meer. Dat Japan trouwens voor het oogenblik niets in het Noorden zoekt, de activiteit, die het op het Zuidfront aan den dag legt, bewijst dat in voldoende mate. De „tijdelijke" bezetting van het groote eiland Hainan heeft den Chineezen weinig kwaad gedaan, maar de Engelschen, die aan hun belangrijke verbindingslijn Singapore —Hongkong denken, met groote zorg vervuld. Die zorg is er niet geringer op geworden nu Japan zich de mogelijkheid geopend heeft een nieuwe vooruitgeschoven stelling in de Zuid- Chineesche Zee te gaan innemen, dank zij de „annexatie" van de Spratly-eilanden. Men kan ongetwijfeld opmerken, dat deze groep eilanden slechts uit een verzameling koraalriffen zonder veel waarde bestaat. Japan beschouwt ze dan ook niet als een koloniale aanwinst, maar wel als een strategisch punt, waarvan de waarde, onder bepaalde omstandigheden, zeer groot zou kunnen blijken. In de buurt van de Spratly's toch liggen de Paracel-eilanden, die Engeland had willen ge bruiken als tusschen-station op den luchtweg SingaporeHongkong niet alleen, maar die ook in militair opzicht bijzondere diensten zou den hebben kunnen bewijzen. De in bezit neming door Japan van de Spratly's ontneemt den Pa racel-eilanden veel van him strategische waarde en brengt, bijgevolg, een ernstige verzwakking van de positie van Hongkong mee. De Spratly- groep werd als tot Indo-China te behooren ge rekend en dus Fransch bezit geacht. Frankrijk heeft dan ook niet nagelaten tegen de Japan sche annexatie te protesteeren, maar dit protest is zooals te verwachten was door Tokio niet aanvaard. Zoo ziet Fransch Indo-China Japan steeds dichter bij zijn kusten en zoowel de Philippijnen als Borneo zijn niet ver. Is het niet méér dan waarschijnlijk dat Japan, als het tot een oorlog in Europa komen mocht, die Frankrijk en Engeland de handen vol geeft, trachten zal zich buit in het Zuiden te verschaffen? Zal het niet liever de hand trachten te leggen op Indo- China en, zoo mogelijk, Singapore, dan een moeilijken strijd beginnen tegen de republiek der Sovjets, die oyer machtige legers en veel oorlogstuig beschikt? Maar deze expansie heeft met „spil"- of „driehoeks"-politiek niets te maken. Zij is puur-Japansch. b« «Loonde wegc* kennd mcyverieygins aontluthngen bestaand* spooriy omgelegd In aansluiting aan vroegere berichten over de tunnels te Velsen, vernemen we thans, dat de spoorwegtunnel en de timnel voor gewoon verkeer op 500 M. ten Oosten van het pontveer gelegd zullen worden op een diepte van ongeveer 22.50 M. N.A.P. De tunnel voor gewoon verkeer zal onder den vaarweg van het ter plaatse van de tunnels tot circa 300 M. te verbreeden Noordzeekanaal een horizontaal gedeelte van 150 M. lengte ver krijgen, waaraan de opritten onder een helling van 1 28.5 tot een lengte van circa 645 M. zui len aansluiten. De opritten, welke gedeeltelijk als tunnel, gedeeltelijk open worden uitgevoerd, vinden hun beëindiging in een verkeersplein, waar nieuw aan te leggen wegen verbindingen zullen vormen met de bestaande wegen. Op het Zuidelijke verkeersplein zal de weg AmsterdamVelsen worden aangesloten, ter wijl ook een verbinding met den ouden Rijks weg Haarlem—Velsen tot stand zal v*>rden ge bracht. Op het Noordelijke verkeersplein zal Wijkeroog worden aangesloten, terwijl de pro vinciale weg BeverwijkUitgeest over de om legging om Beverwijk heen zal worden gevoerd en daarmede tevens kruisingvrij in verbinding gebracht. Het geheele nieuwe tracé zal, behou dens de verkeerspleinen, kruisingvrij worden aangelegd en evenals de tunnel en de niuewe verbindingswegen alleen voor motorrijtuigen bestemd worden; rijwielpaden worden dus niet aangelegd. Het langzame verkeer zal van de veerpont gebruik moeten blijven maken, hetgeen in ver band met den vrij grooten omweg, wélken het locale verkeer door den tunnel zou moeten ma ken, weinig of geen tijdverlies op zal leveren De tunnel verkrijgt een rijbaanbreedte van 7 M. en een doorrijhoogte van 4.20 M.; de ver lichting zal zoodanig Worden ontworpen, dat een geleidelijke overgang van het felle daglicht naar de kunstverlichting in den tunnel zal wor den verkregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9