va naald en stkaat w m DIT EMBLEEM DKWrt Haarlem, 20 April SPRINGBOK Cost u um naar maat KREVMBORG 15 WAARBORG DONDERDAG 20 APRIL 1939 Na den strijd Mr. J. Bomans en dr. Th. Koot voor de Katholieke propagandisten GROOTERE KENNIS VAN ONS INDIË breven der vereeniging „Simavi' Een schoenwinkeliers- cursus Vakbekwaming en handelskennis eischen voor een succesvolle toekomst ~-r-r- f DIT WESTMINSTER COSTUUM, een costuum naar maat voor ƒ50.ge sneden en gepast door gediplomeerd coupeur, die de moderne snit door en door kent en in toepassing brengt. Vervaardigd uitsluitend van stof en dessins Voorjaar 1939, de binnen- bewerking van A tot Z van de aller beste fournituren. Wordt niet eerder afgeleverd dan nadat het ten volle aan Uw ver langens beantwoordt. Een MAATCOSTUUM, juist iets voor U! Vlug bestellen, want het voorjaar is al in het land. Nu even bellen voor stalen 1 0 4 01. Iets bizonders Ellen Russe SO jaar Tentoonstelling van werk dezer schrijfster in de R. K. Openbare Leeszaal te Haarlem UITSPRAKEN RECHTBANK De vechtlustige Willem R.K. VOLKSBOND AUTO SLOEG OVER DEN KOP De „valsche' fluitist Waarborg-kleeding M Te Lisse is een „Groenveiling"d. w. z. een veiling van bolgewassen die nog op het veld staan, gehouden. De belangstellenden tijdens de hyacintenveiling De verkiezingen in Haarlem De katholieken deden hun plicht Loterij van j,Haarlems Bloei" Dienstmaagd met vele betrekkingen En nog meer diefstallen! Journalistenbezoek SAI SHOKI IN DEN STADS SCHOUWBURG Op Zaterdagavond a.s. De oneerlijke dienstbode BURGERLIJKE STAND G. V. Bato - 43e jaarvergadering Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst V erkeersongeval Goeie tyding ▼an die Kaap O is Uw waarborg voor de betrouwbaarheid, economie en service van Standaard-Model f 245.- Luxe-Model. I 260.- AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Nieuwe R.K. Staten leden L. Bouman: economisch en scheep vaartkundig expert F. J. M. Kuijper, de midd enstand er STAD In gebouw St. Bavo aan de Smedestraat wa- ïjn gisteren de Haarlemsche propagandisten der Staatspartij bijeen om den uitslag der 'f'kiezingen af te wachten. De groote saai van het gebouw was bijna voor 01 helft gevuld met mensehen, die zich in de '•geloopen weken het vuur uit de sloffen hebben Seioopen bij de propaganda voor de Staatspartij. ~n een gedeelte van dat sloffenvuur had zich "'ijkbaar in den vorm van geestdrift bij de hee- 'tn propagandisten zelf een plaatsje veroverd, 'oodat als gevolg van een en ander de stem ming opperbest was. Jan Nibbering met zijn Accordeonist zorgde voor een muzikale noot 'Ksschen de bedrijven door. Met kleine tusschenpoozen werden de bulle tins verzorgd door den verkiezingsdienst van 0r*ze courant door dr. Koot voorgelezen. Het behoeft vanzelfsprekend geen betoog, dat stemming, naarmate steeds meer uitslagen gekend werden en steeds weer winst van de staatspartij bleek, in een stijgende lijn ging. Nadat de totaal-uitslag bekend was geworden, meld dr. Th. Koot een korte rede. waarin jt'j de R.K. Staatspartij feliciteerde met de be haalde successen; in het bijzonder feliciteerde r- Koot den eersten candidaat van de Ka tholieke lijst, mr. J. B. Bomans, die eveneens Aan de bestuurstafel zat. Aan mr. Bomans, al ius dr. Kooi, is voor een groot deel het be haalde succes te danken. Spr. memoreerde de ütoote kwaliteiten van den heer Bomans als Ge muteerde. In dat college heeft de heer Bomans m gezaghebbende stem. En het getuigt van de buitengewone scherpzinnigheid van mr. Bomans, hat hij in Gedeputeerde Staten als een vooraan- s'aande figuur wordt beschouwd. Dank bracht dr. Koot vooral aan de propa gandisten, die bij deze verkiezingen zooals altijd *eer buitengewoon werk hebben geleverd, onder hiding van den heer Brinkman. Spr. wekte hen precies op dezelfde uitnemende wijze mede werken bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Mr. j. B. Bomans kwam hierna aan het woord. Hij beschreef uitvoerig het enthousiasme, dat 'hj ontmoet had in Amsterdam, in Hoorn enz. AU hij zette de beteekenis van de behaalde cij- Cfs uiteen. Voorts wees hij op de groote nood- ?akelijkheid van het geldig stemmen en de vele {Mogelijkheden, die de stem ongeldig maken. Mr. Romans betreurde den vooruitgang der liberalen, "ij schreef dezen echter toe aan den teruggang Vah de N.S.B. Uit de cijfers bleek ook, dat er "her vele katholieken uit de N.S.B. getreden s'aren. Dat de S.D.A.P. zich gehandhaafd heeft, daar in had spr. onder de gegeven omstandigheden |een spijt. Anders had het verlies van de ['•D.a.P. winst opgeleverd voor communisten of 'Ueralen. In de komende vier jaren zullen de S.D.A.P. 6n de R.K; Staatspartij samenwerken in het tegee ren van Noordholland in een democrati- '■chen en bovenal christelijken geest. Het tweede Atbeidspunt is het terugdringen der werkloosheid Ctl het bevorderen van de werkverruiming. Daar laat echter zal men alles doen, om een ver hoging der belastingen te verhinderen. Dr. Koot [knkte den heer Bomans, waarna de vergade- 'hg werd gesloten. uws Indische kunstavonden behooren, temidden p* tallooze amusementen, die de steden in ons Afid bieden, betrekkelijk tot de uitzonderingen, poe zeer echter een nauwer contact met en 'n [pootere kennis van de cultuur van onze Over- ptesche Gewesten noodig is, bewees de groote Ü!J een komst, die gisteravond door de vereeni- ®'hg „Simavi" in het Concertgebouw was geor- [ptiiseerd. Deze vereeniging, wier naam een In- r$ch-klinkende afkorting is van „Steun In pedische aangelegenheden Voor Inheemschen" Cpft in de tien jaar van haar bestaan reeds ,0thien gouds voor haar schoone doelstelling jhinen fourneeren en <het is een verblijdend c'rschijnsel, dat Simavi juist heeft weten door O dringen tot het hart van jong Nederland en Aft deze zijde de grootste belangstelling en be- pestering heeft ondervonden. Uit erkentelijk- eid voor het vele werk, dat was verricht, werd k voor de groote schaar belangelooze helpsters 'l helpers een Javaansche kunstavond gehou- jetl, waarbij de leden van de afdeeling Haa.r- vjjh der Koninklijke Vereeniging „Oost en vest" als gasten waren genoodigd. Voor hen, die aandachtig luisterden, werden °rschillende onbegrijpelijke zaken ineens dui dlik. Hoe dikwijls hebben we niet gehoord van i,u Wajangs, de voor velen „griezelige" figuren lit het aloude schimmenspel, waarvan reeds PhWen achtereen op Java door alle inlanders Pp intellectueelen en voornamen niet uitge leerd) wordt genoten en dat, blijkens de j-Af duidelijke en interessante toelichting van Aden S. Hardjodiringgo, ook in de toekomst jA'i onvervreembaar geestelijk bezit van den J!Vaan zal blijven. De verklaring, vastgeknoopt J*h de symboliek der gedrochtelijke figuren, h hmt ons, dat de inlander, evenals wij, Wes- '''tagén, uren achtereen vol aandacht kijkt een heftigen, verbeelden strijd tusschen *1» en kwaad, waaruit ten slotte het goede jj. overwinnaar te voorschijn treedt. Met de J prop volgende Wajangvoorstelling voelde het 'phek in het Concertgebouw zich nog wel niet ^heel vertrouwd, doch na de toelichting kon- b de schimmen op het doek met meer begrip Afden gevolgd. Hen film over de inheemsche klein-industrie Java vormde het laatste gedeelte voor de i bze. Deze documentaire toonde op de ge- ll'kelijke wijze de verschillende verrichtingen P de inlandsche huisvlijt. De beelden waren ljPt eentonig en brachten niet de noodzake- P i filmische afwisseling. Eén verschijnsel ont- Qllcle deze documentaire echter meedoogenloos. ^pgevoer twee-en-veertig procent der totale v °ductie op Java wordt in klein-industrie ver- (.prdigd; voor het bereiken van dezen omzet is Lpk tachtig procent der totale Javaansche ar- iw edrijvigheid noodig. Daarentegen omvat IjJj fabriekswezen slechts 1.9 procent dezer djPrijvigheid, doch de productie daarvan be- t Aagt ongeveer dertig procent. Een sprekend "'ijs voor het productie-vermogen der moder- lu - lp. 'abrieken zónder een groot getal arbeiders. ppA vergelijking komt het best tot haar 1^ voor een land als Java. waar de klein- Ustrie nog hoogtij viert. Ppa de pauze declameerde Raden S. Hard- tfg^ihggo op ontroerende wijze het bekende Sftient „Saidja en Adinda" van Multatu'.i. L e bezwaren ook tegen dezen schrijver nhen worden aangevoerd, dit fragment uit zijn Max Havelaar behoort tot de beste ziel kundige ontledingen van de inlandersziel. Zelden heeft een declamatie ons zoo aangegrepen als deze voordracht over een Javaan door een Javaan, in een eenigszins eigenaajdig, doch zuiver uitgesproken Nederlandsch. De dansen, eveneens door Raden Hardjodi ringgo uitgevoerd, mogen door den Westerling niet immer begrepen kunnen worden, zij too- nen duidelijk aan, dat de uitbeelding der in nerlijke zielsconflicten door middel van de rhythmische lichaamsbeweging op Java tot in de perfectie wordt beoefend. De „Simavi" kan terugzien op een geslaag den propaganda-avond, die heeft bijgedragen tot een beter begrip van de cultuur in ons Insulinde. P. v. d. V. Gisterenavond werd door de Haarlemsche Schoenwinkeliers-commissie de schoenverkoo- perscursus 1939 op officieele wijze ingezet. De heer J. J. A. v. d. Linden opende de bij eenkomst. Met vreugde, aldus spreker, richt ik in deze vergadering het eerste woord tot u, nu wij in staat zijn een cursus te kunnen beginnen, welke betrekking heeft op de schoenverkoop en op de schoenmakerij in het algemeen. Onze eerste cursus had ons een beetje teleurgesteld, daar toen negen personen zich hadden opgege ven. Een kleine aansporing en wat reclame brachten meer resultaat, zoodat we nu met 23 cursisten het nieuwe cursusjaar kunnen begin nen. Hoewel in andere plaatsen het lesgeld 60 bedraagt, behalve in Amsterdam waar gemeen te-subsidie deze kosten sterk verlaagt, vorderen wij hier in Haarlem maar 50 van iederen leer ling. Ik hoop dan ook, dat iederen cursist, in te genstelling met dezen lagen prijs, zijn ambitie zal verhoogen, zoodat hij en wij het gewenschte resultaat kunnen en mogen verwachten. Wij hebben geprobeerd een goede zaal te krij gen, hetgeen op veel moeilijkheden stuitte. Bij de gemeente kregen we een afwijzend antwoord, daar er geen schoollokalen beschikbaar waren. Onze eigen relaties brachten niet het ge wenschte resultaat, totdat wij den heer Klein Schiphorst op figuurlijke wijze in den arm na men. Deze heer wist den directeur van de vak- teekenschool der St. Jozefs-gezellen te bewegen eenige lokalen van het schoolgebouw aan de Kamperstraat voor ons in te ruimen. Wij zijn aan beide heeren dan ook oprechten dank ver schuldigd! Hierna wees de heer v. d. Linden op de nood zakelijkheid van een cursus. Vroeger kon men gemakkelijk met een winkel beginnen, nu is dat anders. De ves tigingswet eischt van ons de noodigc be kwaamheid, zoodat het noodzakelijk is dat gene te lecrcn, wat in de toekomst even tueel een positie doet verwerven. De lessen worden gegeven Woensdags-en Vrij dagsavonds en staan onder auspiciën van de Fe deratie voor vakopleiding van Schoenwinkeliers. Het vak „Anatomie en voetkennis" staat, even als de vakken „Materialenkennis", „Fabricatie- methoden" en „Leest- en schoen vormen", onder leiding van den heer J. Sinnewever, leeraar aan de Haagsche Vakschool. De heer A. G. de Rijke zal „Etaleerkunde en kleurenleer" docee- ren, de heer A. Kamer „Inkoop en Magazijn- administratie", terwijl de heer H. W. Henderson zich belast heeft met „Verkoopkunde". Om niet in sommige vakken eenzijdig te wor den opgekweekt zullen ook eenige andere lee raren van tijd tot tijd les komen geven. De heer v. d. Linden sloot zijn inleiding met den wensch uit te spreken, dat een ieder aan zijn verplichtingen zou voldoen. Dan pas verkrijgen wij het gewenschte resultaat!! Hierna werd het woord gegeven aan den heer F. Hessels, secretaris van de Federatie. Deze heer wees nog eens op de vestigings wet, waardoor een ieder moest voldoen aan vastgestelde vakbekwamlngen en handelskennis. Zonder deze normen kon niets bereikt worden! Ook wees spreker op het feit, dat deze cursus sen niets anders dan spoedcursussen waren, overgangsmaatregelen tot een toekomstige twee jarige vakopleiding. Na de pauze werd aan de leeraren gelegenheid geboden met de cursisten kennis te maken, waarna vragen konden worden gesteld. 7» hUesUtwuk J I w Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van mevrouw Ellen Russe, op 1 Mei a.s., zal in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem een tentoonstelling worden gehouden van het publicistische werk dezer schrijfster. De opening dezer feesttentoonstelling heeft plaats op Woensdag 3 Mei, des namiddags om 4 uur. Tegen „Willem", den los-werkman, die op verzoek van een 68-jarigen glazenwasscher, wel ke op een woonschuit woont, even buiten was gekomen, om te praten over een of andere min der lieflijke insinuatie en daarbij met een bijl den woonschuitbewoner op zijn hoofd had ge slagen, was een voorwaardelijke straf van zes maanden geëischt met een proeftijd van een jaar. Uitspraak: drie maanden met een proeftijd van drie jaar Hedenavond te 8 uur vergadering voor de leden van den R. K. Volksbond in gebouw St. Bavo. In verband met de belangrijke agenda, ver trouwt het bestuur, dat de leden in grooten getale aanwezig zullen zijn. Gisterenavond tegen half zeven reed op de Amsterdamschevaart een auto, die uit de rich ting Amsterdam k.wam, tegen een der betonnen paaltjes, die den rijweg van de trambaan scheidde. De wagen sloeg daarna op de tram baan over den kop. Wonder boven wonder liep de bestuurder slechts eenige snijwondjes aan den rechterpols op. De carrosserie van den wa gen werd volkomen vernield, terwijl ook de mo tor ernstig beschadigd werd. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de autobestuurder moest uitwijken voor een voor hem rijdenden wielrijder, die den weg moest oversteken en daarbij weifelde. Deze wielrijder bleef tot nu toe onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Een mevrouw was op 7 Maart in samenwer king met haar werkster kleedjes gaan kloppen. Ze had daarbij de voordeur open laten staan en een portemonnaie met inhoud op de onder ste trede van de trap laten liggen. Een muzikant had in zijn muzikalen voorbij- Wie bij KLEEDING over goede KWALITEIT spreekt moet wel denken aan gang deze portemonnaie met drie gulden ge stolen. De uitspraak, die hedenmorgen zou geschie den, is door het onvolledig onderzoek tot na der order uitgesteld. Voor de katholieken van Haarlem is de uit slag van de gisteren hier ter stede gehouden verkiezingen wel zeer verheugend. Met de ruim 19500 stemmen, welke op lijst 2 werden uitge bracht, legden zij op 27,3 pet. van het aantal geldige stemmen beslag. In vergelijking met de verkiezingen voor de Provinciale Staten van 1935, toen een percentage van 24,6 werd be haald, een vooruitgang dus van 2,7 pet. De Katholiek Democratische Partij verwierf in 1935 een percentage van 1,9. Wanneer wij nu aannemen, dat de leden der voormalige K. D. P. loyaal op de Katholieke lijst hebben gestemd, wat op zichzelf een reden tot groote dank baarheid en voldoening is, dan zijn wij daar boven nog bijna een vol procent gestegen. De verkiezingen hebben dan ook de gestelde ver wachtingen overtroffen en met een gerust hart zien wij de gemeenteraadsverkiezingen in de maand Juni tegemoet. Onze elf zetels, die bij vorige verkiezingen soms gevaar liepen, zijn veilig als dé katholieke kiezers ook dan even goed hun plicht doen als gisteren het geval is geweest. Bravo, Katholieken; bravo, leden van de voormalige K. D. P.! Het tweede opmerkenswaardige feit is, dat de N.S.B. in vergelijking met de vorige Sta tenverkiezingen bijna gehalveerd is. In 1935 was het percentage van haar stemmencijfer 9,5, thans 4,8, en vergeleken met de Kamer verkiezingen van 1937 ging zij zelfs nog bijna 200 stemmen achteruit, waarbij dan nog reke ning moet worden gehouden met het feit, dat het aantal kiezers met ongeveer 3 pet. is toe genomen, zoodat zij feitelijk een 300 stemmen achteruitliep. Het verlies van de N.S.B. kwam gedeeltelijk aan de liberalen en gedeeltelijk aan de Vrijzinnig-Democraten ten goede. De eerste stegen in percentage van 4,2 op 6,8; de V. D. van 7,6 op 9,7. De Anti-revo- lutionnairen handhaafden zich (in 1935: 7,9 pet.; thans 7,7 pet.), ondanks het feit, dat de Christelijk Democratische Unie in vergelijking met 1935 met niet minder dan 550 stem men vooruitging. Ook de Christelijk Histori sche partij (met 5,5 pet. in 1935 en 5,7 thans), de communisten (5,2 pet. in 1935 en 4,9 nu), en de S.D.A.P. (28,7 pet. in 1935; thans 29,4 pet.) bleven vrijwel op hetzelfde niveau. Het zou te ver voeren eenzelfde gedetailleer de beschouwing aan de verschillende omliggen de gemeenten te wijden. In de groote lijn ver toont de uitslag daar hetzelfde beeld als in Haarlem. Wie van cijferen houdt, kan nog nagaan hoe de samenstelling van den Haarlemschen gemeenteraad zou zijn geweest als deze uit slag ook daarvoor had moeten dienen. Hij zal dan tot de slotsom komen, dat van de 39 raads- zetels aan de S.D.A.P en aan de R. K. Staats partij ieder elf zetels zouden moeten worden toebedeeld (thans heeft de S.D.A.P. 14 en R.K. 11 zetels); aan de Vrijzinnig-democraten vier (nu twee); aan de Liberalen en Anti-revolution- nairen ieder drie (thans twee) aan de Christelijk-historischen (drie), den communisten (twee) en de N.S.B. (nul) ieder twee en aan de Chris. Democraten één (één). Deze conclusie is echter zuiver speculatief, want by raadsverkiezingen zijn er niet alleen meer en andere partijen, doch speelt ook het persoonlijk element een rol. Zoo heeft tot nu toe de N.S.B. niet aan raadsverkiezingen ge daan en kapen de gewilde candidaten van bij zondere gelegenheidspartijtjes heel wat kiezers van de andere partijen weg. Maar zooals reeds werd opgemerkt, onzes in ziens kunnen de katholieken, na het schitte rend „vereint marschieren", dat zij gisteren te zien hebben gegeven, met vertrouwen de maand Juni afwachten. De lotery van „Haarlems Bloei" gaat het laatste dozijn dagen vóór de trekking in en begrijpelijkerwijze groeit de belangstelling daar voor met den dag. Sinds eenige dagen wordt een gedeelte van de prijzen geëtaleerd in perceel no. 11 in de Groote Houtstraat. Den blik in de etalage zal het publiek er wel van overtuigen, dat .Haarlems Bloei" zich bui tengewoon veel moeite heeft gegeven 'n prach tige collectie prijzen voor deze loterij büeen te brengen. Het spreekt vanzelf, dat slechts een deel van de prijzen kan worden geëtaleerd. De hoofd prijs, een auto, wordt reeds sinds eenige dagen rondgereden. Hetzelfde geldt voor den 8en prijs, een prachtige tweepersoons kano. Hét aantal prijzen is inmiddels reeds gegroeid tot 250, zoodat deze 60-cents loten van „Haar lems Bloei" wel een prachtige kans bieden om iets te winnen. De politie heeft een 24-jarig meisje aange houden en in bewaring gesteld. Dat meisje was een dienstbode. En verre van een „juweel" of wat daar voor doorgaat. Zij stal als de raven, wat misschien minder parlementair is uitge drukt, maar ongetwijfeld de beste qualificatie voor haar veelvuldige diefstallen in haar veel vuldige betrekkingen is. Eens had zij een spaarpot met f 32.gesto len, in een andere betrekking een briefje van 10 gulden, in weer een andere betrekking een portemonnaie met 18 gulden. Bovendien had zij in een vereenigingsgebouw te Leiden 'n on bekende vrouw voor f 4.75 benadeeld. In nog een andere betrekking had zij een welgevulde portemonnaie gestolen. En vroeger, toen zij nog thuis was, had zij zich al eens geld van haar vader toegeëigend. Vandaag wordt de dienstmaagd aan de jus titie voorgeleid. Op uitnoodiging van de stichting Haarlem's Bloei maakten de vertegenwoordigers van bin nen- en buitenlandsche dagbladen een rondreis door de Bollenstreek en naar Zandvoort. Vanmorgen werd het gezelschap officieel op het stadhuis te Haarlem ontvangen, en toege sproken door den burgemeester Jhr. E. E. Baron de Vos van Steenwijk. Spreker waardeerde de komst van zoovelen dubbel daar de inspannende verkiezingstaak nauwelijks achter den rug is. Tourisme en vreem delingenverkeer verdienen echter zeker in dezen tijd aller belangstelling. Haarlem is de oude dame, aldus spreker, voor wien gij eerst beleefd een buiging maakt voordat gij u ten dans schaart met de bloemen uit de omgeving. Spreker wees op de centrale positie, die Haar lem in Kennemerland heeft, en besloot met de woorden dat Haarlem niet alleen de bloemen stad is, maar ook de bloem onder de steden. Na dankwoorden ging het gezelschap op weg naar Hillegom. Zaterdagavond a.s. zal de Koreaansche dan seres Sai Shoki in den Stadsschouwburg op treden. Maandagavond trad deze danseres voor de eerste maal in Holland in Den Haag 6p en uit de ontvangen berichten blijkt, dat deze danseres iets bijzonders presteert klasse Ar gentina dat de speciale aandacht vraagt. Sai Shoki treedt hier Zaterdagavond op, on der leiding van den impresario Hugo Helm (Fritz Hirsch Operette). Tegen de Duitsche dienstbode, die In betrek king was bij een familie te Bloemendaal en daar gedurende een geruimen tüd op zeer bru tale wijze goederen had gestolen, was vier maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraak: drie maanden met aftrek. Ondertrouwd: 19 April: J. C. de Goede en C. A. B. van Halteren; L. Oldenhuis en D. S. de Vries. 20 April: J. Jansen en C. Zuid- weg; A .J. van der Putten en W. C. Uilen broek. GetrouWd: 20 April: J. E. M. Verbeem en C. A. M. de Groot; A. Cassee en M. C. P. van Zijp; P. Hanzon en S. van der Bent; C. H. Selman en G. van der Beek. Geboren: 18 April: C. M. Jacques—Kueter, z. 19 April: C. M. FrenaijHeesterbeek, z.; M. DelforgeHconhout, z.; T. Cornelissevan den Berg, z. 20 April: M. J. J. Kamstra Hagenouw, z.; M. Torquede Bruijn, z. Overleden: 19 April: L. P. van der Waal, 50 j., Schagchelstraat; B. M. A. van Woerden Schlatmann, 79 j., Parklaan. Vrijdag 21 dezer zal de G.V. Bato haar 43e jaarvergadering houden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat 35. Door leeraden der Toonkunst-Muziekschool zal op Maandag 24 April a.s. in het schoolgebouw een uitvoering gegeven worden. Aan deze uitvoering zullen de heeren Cor de Wilde, cello en A. de Vogel, piano, hunne mede werking verleenen. Het programma bevat werken van Beethoven, Schubert en Hendrik Andriessen. Gisterenmiddag reed een luxe-auto, afkomstig uit Amsterdam op den Rijksweg nabij de Pont te Velsen. Bij het passeeren heeft men een an deren auto geraakt, waardoor de luxe-auto eenige malen over den kop sloeg. Van de inzit tenden werden twee personen naar het St. Anthonius Ziekenhuis overgebracht, alwaar de een spoedig kon worden ontslagen. De ander bleek een lichte hersenschudding te hebben opgeloopen. .„.Hierdie Springbok i* 'n blye boodskap van son en warm vriendskap van die Kaapkolonie aan die stam verwante Nederland. U moet dittproe: 'n Baie goeie soet mutkidelwyn Eerdg imp. :WEP%G.OUPP»».>Ce. - HAARLEM Reeds voor f. 42. - rijdt U weg op een échte RT. Gemakkelijke afbetaling. Imp.: Hart Nibbrig en Greeve N.V. Parkstraat 91a - Tel. 116078 Den Haag. Overal agenten. OFFICIEEL AGENT: F. P. VAN RUM PT Spaarmvouderstraat 103 Haarlem Gebouw St. Bavo: R. K. Smedenpatroons, 8 uur; Ledenverg. R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; FT. Julianabond, 8 u.; Bakkers, 6.30 uur; Sam. G. en Fr. handel, 8 u. Raadhuis Bloemendaal: Gemeenteraad, 2 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: Voorjaarsbal „Ludamus", 8.15 uur. Domi, OverveenLuchtbeschermingstentoon stelling, 2 uur. Ged. O. Gracht 104: H.AP.V., 8.15 uur. Kunst zaal De Bois: Expositie. 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Studio Meyboom, Zijlweg 86: Expositie kleu renfoto's 2—10 uur. Rembrandt: „Vrouwengevangenis", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (volwassenen). Cinema: „Schoppenvrouw" en „Vallei der reuzen", 2, 5 en 8.15 uur (volwassenen). Luxor: „De onsterfelyke wals", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (volwassenen). Frans Hals: „Jij en ik", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac„Kara-ben-Nemsi", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Vrijdag 21 April: 8.15 uur Villa de Vreugd (voor het Aerdenhouts Tooneel Ensemble). Het nieuwe lid van Noordhollands Provin ciale Staten, de heer L. Bouman, werd op 24 September 1889 te Bergen op Zoom geboren. Aanvankelijk koos hij de militaire loopbaan. Op 21-jarigen leeftijd werd hij cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waar hy ook voorzitter werd van de R. K. Cadettenvereem- ging. Na de voltooiing van zijn studies was hij m de jaxen 1913-1925 officier, en thans is hij nog reserve-kapitein. De militaire loopbaan ver wisselde de heer Bouman voor die van hoofd ambtenaar bij de Stoomvaart My. „Nederland". In het katholieke leven is de heer Bouman sinds jaren een bekende figuur. Hy behoort met wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck tot de oprichters van de „St. Adelbertvereeniging", waarvan hij ook de eerste algemeen secretaris is. Voorts nam hij een zeer werkzaam aandeel in de Vereeniging van Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser. Hij is ook lid van het hoofdbestuur van den Ned. Katholieken Dag, is lid van het Federatiebestuur van het Aposto laat ter Zee, lid van den Partyraad der R. K. S. P. en voorzitter van haar afdeeling Bloemendaal. Ten slotte dient nog gememoreerd, dat de heer Etouman voorzitter is van de Vereeni ging Katholiek Overveen en lid van het hoofd bestuur der Algemeene Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer. Door zijn werkzaamheden als chef van den passage-dienst van een onzer grootste reedery'en is de heer Bouman gekwalificeerd als econo misch en scheepvaartkundig expert, en het ls in deze hoedanigheid, dat hij, naar men ver wachten mag, de katholieke fractie in de pro vinciale Staten goede diensten zal kunnen be- wyzen Het tweede nieuwe lid der Provinciale Sta ten, de heer F. J. M. Kuijper, werd op 29 Mei 1887 te Amsterdam geboren. Hy genoot het lager onderwijs op het pensionaat „St. Louis" te Roermond en bezocht daarna de H. B. S. te Amsterdam. Hij is directeur van de N.V. Kuijper's Bouwmaatschappij. Gedurende lan gen tyd was hij voorzitter van de Kiesvereenl- ging, afd. D en thans is hy lid van den Partijraad der R. K. S. P. In het Amsterdam- sche middenstandsleven bekleedt hy verschil lende functies. Behalve voorzitter van de Katholieke Middenstands Centrale is hij lid v. d. Levensmiddelenraad en lid van het dagelyksch bestuur van het Amsterdamsch Borgstellings fonds voor den Middenstand. Ook in het Ka tholiek charitatief leven is hy een bekend figuur. Gedurende byna 35 jaar is hy lid van de Sint Vincentiusvereeniging in de Jordaan te Amsterdam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5