i m Ik De Paus spoort aan tot gebed Bommenwerpers boven Rome m/xmmAAïi Het heden LENTE-SHOW J MOTORRIJWIELEN J. J. VAN K00TEN 1 Moskou antwoordt Londen en Parijs Zingen bij de mandoline, 't is lente w LOOPER nieuws van illl Romeinsch dagboek De Albaneesche vlag, een vlag om met gewette dolken rond te con- spireeren 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 APRIL 1939 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21748 Openbare gebeden voor den wereldvrede gedurende de Meimaand Het kindergebed heeft bijzondere waarde Het Weer Constructieve voorstellen voor het anti-agressiefront Eerste waarschuwing hielp niet Twee Belgische visschersschepen opgebracht Met groote vaart tegen boom gereden Motorrijder op slag gedood; duo passagier ernstig gewond Naturalisaties 13 April 14 April 15 April f 16 April PRINS BERN HARD-NAAR NEDERLAND—BELGIË DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN i y oy Verrassend - Interessant - I BEZOEKT ONZE ZAAK! GROOTE HOUTSTR. 140 I Telefoon 12349 - 12000 Kind overreden en gedood Moeder voerde het mee op haar fiets NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek wm De Duitsche vloot stoomt door het Kanaal, op weg naar Spanje, waar voor de kust oefeningen zullen worden gehouden. Een luchtfoto genomen van de heide slagschepen „Graf von Spee" en „Deutschland" Onze Romeinsche correspondent seinde d.d 20 April: Zooals wij reeds in een deel der vorige oplage van ons blad berichtten, heeft de H. Vader een schrijven gericht tot Kardinaal Maglione, waarin Zijne Heiligheid het ver langen kenbaar maakte, dat gedurende de Meimaand openbare gebeden zouden worden verricht voor den vrede. De tekst van dat schrijven luidt als volgt: Gij, die van zoo nabij Ons bijstaat in het be stuur van de Katholieke Kerk, weet zeer goed hoe vurig Wij wenschen en van God afsmeeken, dat eindelijk, nadat de geesten zich hebben ge wend tot gevoelens van rechtvaardigheid en liefde, tusschen alle naties en volkeren welke thans zoo opgejaagd en bezorgd zijn, zich de vurig gewenschte vrede moge consolideeren. Nauwelijks verheven tot het Pontificaat, waar door Wij tot Plaatsbekleeder van Christus ge- Worden zyn, was het juist betreffende dien Vrede, dat Wij met vaderlijk hart onze ver maningen richtten niet enkel tot onze teerbe minde zonen, verspreid over alle landen der aarde, maar ook tot alle naties en haar regee ringen; en op den plechtigen dag van Paschen hebben Wij in de basiliek van St. Pieter alwaar Wij voor een ontelbare menschenmenigte het H Misoffer opdroegen dezelfde vermaningen en Uitnoodigingen herhaald van Christus zelf, den Uitdeeler van genaden, terwijl wij eendracht, *Ust en vred° voor alle volkeren afsmeekten. Thans, bij het naderen van de Meimaand, waarin de geloovigen gewoon zijn te bidden tot de H. Maagd, Moeder van Onzen Heer Jezus Christus, stellen Wjj er prijs op het allerlevenaigst verlangen te kennen te ge ven dat juist in dien tijd in de verschil lende diocesen en parochies publieke gebeden gehouden zullen worden. Maar het behaagt Ons op bijzondere wijze hen tot dezen kruistocht aan te sporen, die Wij naar het voorbeeld van den goddelijken Verlosser met de teederste liefde beminnen. Wij bedoelen de kinderen, die in den eersten bloei van hun leven rond zich de kleur en geur verspreiden van hun onschuld, zachtheid en vredelievendheid. De Vaders en moeders mogen dan, wanneer zij der traditie getrouw hun kinderen medebrengen naar de kerk, ook de allerkleinsten medevoeren naar het altaar van de H. Moedermaagd en hen aan Naar aanbieden, tegelijk met de bloemen van tuinen en velden en de gebeden van de kinderen Zelf. En hoe zal de goede Moeder zoovele stemmen hiet verhooren? Hoe zal zij vernooring kunnen peigeren, wanneer met de gebeden der engelen *h den Hemel zich de gebeden vermengen van de kinderen, die de engelen der aarde genoemd kunnen worden? Zonder twijfel zal de Moeder tN)ds haar nulp en tusschenkomst schenken in dit oogenblik van algemeene siddering, en Haar üoddelijken Zoon, die door zooveel zonden be ledigd werd.- tot verzoening bewegen. Zij zal van Nem de bevrijding verkrijgen uit de tegenwoor dige benauwenissen en daardoor den vrede en de broederlijke eendracht van volkeren en men- *chen onderling. En Jezus zelf, die gedurende ^Ün leven de onschuld zoo lief had cn met Zijn woorden: „Laat de kleinen tot Mij komen, want hun behoort het Rijk der hemelen" (Marc. X. 14) de apostelen terecht wees omdat zij de kin deren uit Zijn omarming wilden weren, Jezus, de meest gebenedijde, welke gebeden zal Hij eerder verhooren dan die van de kinderen, die hun handen smeekend in gebed naar Hem uitstrek ken? Om met onzen Voorganger Leo den Groo- ten te spreken: „Amat Christus infantiam quam primum et animo suscepit et corpore; amat Christus infantiam humilitatis magie tram, in- nocer.tiae regulam, mansuetudinis formam." (Christus bemint het kindschap dat Hij zelf het eerst tijdens Zijn aardsch bestaan in zielen lichaam aanvaardde; Christus beiniht net kind schap dat leermeesteres der ootmoed, regel van onschuld en gestalte der zachtmoedigheid mag heeten) Wanneer dan ook overal in de steden en dorpen, in de meest afgelegen plaatsen, waar het licht van het H. Evangelie straalt, scharen van kinderen zich naar de kerken begeven, dan mag men hopen dat door toedoen van de H. Maagd de geesten, na onderlinge veeten te heb ben bijgelegd, gepacificeerd zullen worden, dat alle oneenigheden terzijde zullen gevaagd wor den. Betere tijden zullen dan aanbreken. Het is met het oog op dit alles dat Wij U be minde zoon met dezen brief de taak toever trouwen om deze vaderlijke wenschen en leven digste aansporingen openbaar te maken, op een wijze welke u het beste voorkomt, zoodat zij door middel van het initiatief der bisschoppen op gelukkige wijze in practijk zullen worden om gezet. En ondertusschen, gesterkt door blijde hoop en vurig vertrouwen en reeds nu de voor smaak hebbend van de vruchten, welke deze kruistocht belooft, geven Wij U, beminde zoon. en allen, vooral den kinderen, die op Onzen op roep blij en enthousiast zullen antwoorden, uit de volheid van ons hart Onzen apostolischen zegen, teeken van hemelsche genade. Gegeven te Rome, op 20 April 1939 in het eerste jaar van Ons Pon tificaat. Naar de H. Vader thans besloten heeft, zal iederen Woensdagmorgen om 11 uur een open bare audiëntie worden gehouden, waarin tevens de jonggehuwde paren ontvangen zullen worden. De H. Vader heeft Kardinaal Salotti, prefect der Ritencongregatie, benoemd tot „ponens" van het zaligverklaringsproces van Pius X. De H. Vader ontving de generale assistenten van de J.O.C. van België, Frankrijk en Zwitser land. Zij hebben den H. Vader een grooten pel grimstocht naar Rome aangekondigd van de katholieke mannelijke en vrouwelijke arbeiders jeugd der genoemde landen. Deze pelgrimstocht zal plaats hebben in September a.s. en- 20.000 jeugdige pelgrims tellen. VERWACHTING geldig van hedenavond ot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: swaar bewolkt tot betrokken met eenige regen, matige, aan de kust tijdelijk krach- j| tige wind uit Westelijke richtingen, iets j| s oei er. Zon op 4.52 onder 19.06. Licht op 19.36. Maan op 5.43 onder 21.26. E.K. 26 April EE iiliililllillllillllllllllllllillllilllilllllllllllillliiiliillliiilllllllillliiliiiiliH PARIJS, 21 April (Havas). In de continen tale editie van de „Daily Mail" wordt medege deeld, dat de Sovjet-Unie aan de regeeringen van Frankrijk en Engeland nauwkeurig omschre ven voorstellen heeft gedaan tot versterking van het Europeesch anti-agressie-front. Deze voorstellen van de Sovjet-Unie zou den een constructief antwoord vormen op de voorstellen, welke den laatsten tijd door de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou zijn gedaan. De politie van Katwijk aan Zee constateerde Donderdag dat twee Belgische kotters, de H. 12 en de Z. 6, de garnalenvisscherij uitoefenden binnen de territoriale wateren. Maandag had de marine deze schepen reeds gewaarschuwd. De politie liet zich nu per Katwijksche gar- nalenboot naar de Belgische schepen voeren en bevond, dat deze op het verboden gebied vis- schende waren. Beide schepen zijn opgebracht naar Schevë- ntogen, waar-ze- UittllS VRStgetegü. De aangehouden kotters zijn de „Elona Con stance", Z 6 en de „Ons Gedacht", H 12, tehuis behoorende in Zeebrugge. De schepen zijn ter beschikking gesteld van den Scheveningschen waterschout, den Haagschen hoofdcommissaris van politie. Krachtens een K.B. van 1889 moeten de op varenden een cautie storten van driehonderd gulden voor elk schip en bovendien een bedrag van zestig' gulden per schip vergoeding om eventueel aan den vischstand aangerichte scha de. Na het vonnis van den kantonrechter wordt de eventueel opgelegde boete afgetrokken van deze bedragen, waarna de rest langs diploma- tieken weg aan de eigenaars wordt overge maakt. De visschers hebben zich in verbinding ge steld met het gezantschap te Den Haag, daar zij niet over de noodige gelden beschikken. In den afgeloopen nacht is te Blijham Je motorrijder B. Vriezen met groote snelheid te gen een boom gereden en op slag gedood. De duo-passagier, H. Eelsing, eveneens uit Blij ham, werd ernstig gewond. Hij is naar het R. K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Walter Theodor Aulick en 20 anderen. De vijftigste verjaardag van Hitler is in Duitschland met groote feestelijkheden gevierd. Hitier schouwde te Berlijn de troepen. Op den voorgrond Staatspresident dr. Hacha en de Rijksprotector voor Bohemen en Moravië, von Neurath (Van onzen Romeinschen correspondent) Vanmorgen gingen er plotseling sirenes en omdat tegelijkertijd een agent, die door onze straat liep, begon te roepen, dat we allemaal naar binnen moesten, begrepen we, dat het de sirenes waren, die op de oranje aanplakbiljet ten bedoeld werden. Onze dienstbode ging buiten het raam hangen om meewarig het hoofd te kunnen schudden over andere dienst boden, die juist van het boodschappen doen terug kwamen en meer aan de keuken dan aan het luchtbombardement dachten. Maar toen keek de agent naar boven en zag haar en riep dingen tegen haar, die heel erg hard klonken en toen was het luchtbombardement ineens de grootste onzin. Onze dienstbode, die niet on knap is, is andere dingen van agenten gewend. Na een kwartier gingen er weer sirenes en toen riep de agent: „finito!" en mochten we allemaal weer op straat. Behalve onze dienst bode vond iedereen zoo'n luchtbomdardement nogal aardig. Ik voor mij vond, dat het denken deed aan een spelletje, dat wij als kinderen speelden, omkijkertje heette het. Eentje stond met zfjn gezicht naar den muur en de anderen naderden hem met heel voorzichtige pasjes, want als hij plotseling omkeek, moesten ze ge woon stil staan, anders waren ze af. Echt leuk, zei ik tot mij zelf, en ik hoopte al, dat we het spelletje nog een keer zouden doen. En jawel hoor, een half uur later daar begon het weer, maar dezen keerToen het vqprbij was, zeiden we, met een beetje bleeke gezichten, maar één ding tegen elkaar: „Denk je in, dat Hut rv^t. Pi-n-jt. wordt!" En we huiverden. De sirenes hatföefi nog niet gewaarschuwd, of er was een ontzaglijk ronken in de lucht. Overal ratelden plotseling machinegeweren en door dat venijnige geluid heen telkens zware knallen, waarop je aan den blauwen hemel ineens kleine witte wolkjes zag drijven. De vliegtuigen zag je niet anders dan soms even als een glinstering, als langsschietende vis- schen in helder water. Maar had je ax>'n glin stering gezien, dan dreef daar even later, ter wijl de ruiten natrilden, zoo'n wit wolkje. Onze gedienstige, die het luchtbombardement den grootsten onzin had gevonden, deed 's middags een half uur te laat op, omdat ze, naar ze zei, haar vingers in haar ooren had moeten stop pen. Twee van haar broers waren opgeroepen, verklaarde zij nader. Het ergste hebben wij vandaag gehad, zoo juist ik schrijf dit in den nacht. Gisteravond zat iedereen in het donker, wachtend op de sirenes en het geknal, geknetter en geratel, dat dan weer beginnen zou, maar er kwam niets. Op een gegeven moment gingen de straatlan tarens, die ze uit hadden gelaten, aan en toen konden we naar de Piazza Venezia, waar Mus solini te zien zou zijn. Daar was zoo veel licht, dat je oogen er van knipperden, en als motten en muggen zwermden de menschen overal uit het donker er naar toe. We riepen, zooals dat hoort, in koor Duce en na eenigen tijd gingen zooals dat hoort, de balcondeuren van het Palazzo Venezia open en verscheen de Duce op het balcon. Uit de ramen aan weerszijden van het balcon hingen de leden van den Groo ten Fascistischen Raad naar buiten. Ze keken alen erg voldaan, zooals trouwens ook de Duce zelf, en van den weeromstuit riepen wij nog harder dan eerst. Enfin, het bleek, dat de Groote Fascistische Raad Tiet heelemaal eens was met de Albaneesche constitueerende ver gadering, die van A tot Z haar zin had ge kregen. Zulk een eensgezindheid is tegenwoor dig zoo zeldzaam, dat het applaus, dat zij kreeg, waarachtig wel verdiend was. Hoe wij geklapt hebben! Er kwam dus gisteravond niets van het luchtbombardement met algeheele verduiste ring, dat iedereen verwachtte. En ook vanavond scheen er niets van te zullen komen, want de straatlantarens waren gewoon aan. Trouwens, de manier waarop het kwam, bewees wel, dat het eerst volstrekt niet in de bedoeling had gelegen. Eerst hoorde je het ratelen van de machinegeweren en toen eerst loeiden de sire nes. Ons leven werd wel niet bedreigd, maar het kon je 2000 lire boete kosten, als ze licht bij je zagen. Daarom greep ons allemaal een paniekstemming aan; „licht uit, licht uit!" riepen we tegen elkaar en toen was er op straat ook plotseling weer de agent, die ook al riep: „licht uit, licht uit!" In de verwarring draaide de een het licht weer aan, dat de an der juist uitgedraaid had. En ondertusschen was het bombardement al volop aan den gang. De muren trilden van de geweldige explosies. „Licht uit, licht uit!" Wij stonden in het pik donker. Maar telkens lichtte het schichtig op van het kanonvuur; dan volgde een zware slag. Rikketikketik, rikketikketik in de buurt moest ergens een machinegeweer staan. Toen het een oogenblik ophield en ook de ka nonnen zwegen, hoorde je hoog aan den ster renhemel het ronken der bommenwerpers. Overal in de buurt schreiden kinderen. Mijn vriend met de jonge eend vertelde mij het volgende. Hij kwam vanmorgen een Ne- derlandschen kennis van hem tegen, die wel de laatste was, dien hij ooit verwacht had in Rome te ontmoeten, want naar mijn vriend meende te weten, had de man maar één harts tocht, maar dan ook een allesbeheerschenden, en dat was biljarten. Nu is Rome niet zoozeer de plaats voor biljarten en dus riep mijn vriend i iUggg Ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van Hitier werd te Berlijn een groote parade gehouden. De troepen op de groote Oost-West-as dwars door Berlijn Wat kost nu een nieuwe bij WASSENAAR toch weinig en in iedere kwaliteit is een prachtsorteering In eiken prijs slaagt U bij JANSWEG 17- KRUISSTR.22 II L_ 1= T^l heel verbaasd uit: „Wat doe jij hier?". Eerst toen bemerkte hij, dat de man hoogst opge wonden was. „Ja, wat doe ik hier?" kreet hij „wat doe ik hier? Het is verschrikke lijk!" „Kom, kom", trachtte mijn vriend hem te kalmeeren „weet je dan niet, dat ze bij Pep- pino in de Via zus en zoo een heel draaglijk biljart hebben?" Het antwoord was van dien aard, dat mijn vriend niets anders meer overbleef dan te ge- looven in een afschuwelijk drama: „Wie denkt er nu nog aan biljarten?" 's mans stem sloeg over. „Vertel mij alles" zei mijn vriend met bleek gelaat, maar vastberaden stem. „Maar heb je dan niets gehoord, vannacht? We zitten midden in den oorlog en wat moet er van mijn vrouw en kinderen Mijn vriend had zich reeds zoo volkomen in het afschuwelijk drama ingeleefd, dat hij al leen nog maar nijdig kon worden. „Idioot" zoo sneed hij het geweeklaag van zijn kennis af „het waren toch maar oefeningen!" „Zoo, waren het maar oefeningen?" aldus de kennis, vanwege dat „idioot" ineens ook nijdig. ,Dan moet je ginds eens gaan kijken hoe daar de boel is platgeschoten." „En weet je wat „ginds" was?" vroeg mijn vriend mij „Het Forum Romanum!" Het is feest in Rome. Op order van den Duce hangen overal Italiaansche en Albanee sche vlaggen uit. De Albaneesche vlag is rood met een zwarten, tweekoppigen adelaar. Een vlag om met gewette dolken en geladen revol vers rond te conspireeren. Een vlag om een donkeren eed op te zweren. Een vlag, die uit den tijd is. Vanmiddag legde een vertegenwoordiging van het Albaneesche volk den eed van trouw af aan Koning Victor Emanuel. Een deel dier vertegenwoordiging bestond uit heeren in rok. Het was vandaag prachtig, warm lenteweer. Op mijn Zondagsche wandeling zag ik, dat alle boomen nu in blad staan. De blauwe regen druipt van de muren. Het is nu avond. De lente-zoelte is in de straten blijven hangen. Wat ik geloof in we ken niet meer gehoord, te hebben: er wordt ge zongen bij de mandoline. Een liedje over een oude geschiedenis, die iedere lente weer nieuw wordt. Het is in Italië verboden elkander op straat te kussen. Vandaar, dat ik onze gedienstige betrap in de vestibule. Met den agent, den be- wusten. Het is nooit te laat voor den vrede, peins ik Z.K.H. Prins Bemhard heeft het voornemen te kennen gegeven, getuige te zijn van de in terland NederlandBelgië, welke Zondag as. te Amsterdam wordt gespeeld. Moskou zou aan Engeland en Frankrijk voorstellen hebben gedaan tot verster king van het anti-agressiefront. Bij Katwijk zijn twee Belgische botters aangehouden, die binnen de territoriale wateren op garnalen vischten. Uitvaart van Mevr. Theo Mann-Bouw- meester. Te Zaandam is een drie-jarig meisje door een vrachtauto overreden en ge dood. Motorrijder rijdt te Blijham tegen een boom; de ongelukkige op slag gedood. Te Zaandam is Donderdagmiddag in de druk te op de brug over de Wilhelminasluis een wiel- rijdster, die haar drie-jarig dochtertje in een mandje achter op de fiets meevoerde, gevallen, op het oogenblik dat van den tegenovergestel- den kant een auto naderde. Zonder dat zelfs de chauffeur van den auto er iets van bemerkte en eer men tijd had het kind te redden, werd de kleine door dsn auto overreden en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1