Nederland antwoordt Hitier Polen onderhandelt niet over Danzig In geval van een Europeeschen oorlog moeten wij op iedere mogelijkheid Voorbereid zijn Luxemburg in feesttooi Een interview met Gafencoe Het nieuws van'heden Prins Bernhard te Hilversum PARADE TE MADRID NIET UITGESTELD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 22 APRIL 1939 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21750 Naar wij vernemen, zijn, evenals aan verschillende andere regeeringen, ook aan de Nederlandsche regeering van de zijde der Duitsche regeering enkele vragen voorgelegd in verband met de be kende boodschap van president Roosevelt, welke hierop neefkomen Ten eerste: of de regeering de boodschap had uitgelokt. Ten tweede: of zij er van te voren kennis van droeg. Ten derde: of zij zich bedreigd gevoelt. In afwijking van hetgeen enkele buitenlandsche persagent schappen omtrent de beantwoording door de Nederlandsche regee ring hebben gemeld, kunnen wij mededeelen, dat onze regeering de drie vragen ontkennend heeft beantwoordde derde vraag 'onder bijvoeging, dat Nederland ingeval van een Europeeschen oorlog op iedere mogelijkheid voorbereid moet zijn. Een toegeven aan Duitschland zou een teeken zijn van zwakte Geen delegatie bij den verjaardag van Hitier DE MAASTUNNELBOUW TE ROTTERDAM Flinke vordering der werkzaamheden Versterking van het Britsche leger Ter sprake in eerstvolgende ministerraad AARTSHERTOG FRANZ SALVATOR OVERLEDEN Het Weer Het geheele land in feeststemming bij de viering van het eeuwfeest der onafhankelijkheid ,,Mir wölle bleiwe, wat mir sin!" Wederom een Belgische kotter opgebracht Ongeoorloofde garnalenvisscherij bij Katwijk De spoorwegwerken in Amsterdam-Oost. De overweg-misère aan de Linnaeusstraat zal spoedig tot het verleden behooren in verband met den bouw van het nieuwe viaduct, dat zijn voltooiing nadert Prinses Elisabeth van Engeland maakte op haar dertienden verjaardag, vergezeld van haar vader, Koning George, en haar zusje, prinses Margaret, een tochtje door het park van Windsor Castle De kleine staten spelen een belang rijke rol bij de handhaving van den vrede Sublimaat-injecties gegeven Vergissing van een verpleegster eischt zes dooden Frankrijk koopt olie van Roemenië Ruim 500 millioen francs deviezen voor Roemenië HILDE ANNE DE VRIES De geestelijken in het Derde Rijk „Weerspannigen" worden ontslagen Chineesch offensief doodgeloopen? Het weer op Zondag DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN 'c&e£jesLc£ Z. K. H. bezichtigde de Neder landsche Seintoestellenfabriek Lord Perth bracht een Britsche boodschap URUGUAY EN DE VOLKEN- BOND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct Inper mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 :®n: per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek tMiiimiiiiMiHiiin urn ■iiiiMiiiMMimiiM milium mini numi mm mum mum mum mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm WARSCHAU, 22 April (Havas). Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat de geruchten, welke in de buitenlandsche pers de ronde hebben gedaan over Duitsch- Poolsche besprekingen, onjuist zijn. De Duitsche ambassadeur te Warschau, Von Moltke, heeft zijn werkzaamheden nog niet hervat en de Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, heeft geen audiëntie aangevraagd op de Wilhelmstrasse. Het is natuurlijk mogelijk, dat hij met Von Ribbentrop heeft gesproken tijdens een receptie, welke ter eere van het bezoek van Gafencoe werd gehouden. Verder merkt men op, dat geen Poolsche delegatie aanwezig was bij den verjaardag van Hitier. Het rechtsche orgaan „Warszawski Dziennik Narodowy" bespreekt nogmaals de weigering van Polen om met Duitsch land te onderhandelen over Danzig en het aanleggen van een autoweg door den cor ridor. Polen heeft dit geweigerd, omdat de eerste concessie een teeken van zwakte geweest zou zijn en latere concessies zou hebben vergemakkelijkt. Polen heeft ver der geweigerd omdat Danzig, aan de mon ding van den Weichsel, noodzakelijk is voor het economische leven van Polen en omdat Polen historische rechten op Danzig heeft. Ook vormt Danzig de eerste verdediging van Pommeren. Het aanleggen van een autoweg door den corridor heeft Polen geweigerd, omdat dit de eerste stap zou zijn van een Duitsche overheersching en de militaire positie van Oost-Pruisen, dat toch reeds een bedreiging vormt, zou versterken. Tenslotte schrijft het blad, dat Polen, omdat het de bedoelingen van Duitschland ten aanzien van Polen, n.l. een omsingeling van het land, kent, dit niet wil vergemakkelijken, noch door den „Anschluss" van Danzig, noch door het aanleggen van een autoweg door den corridor. In afwachting van de belangrijke gebeurte- hissen, welke in den loop van den zomer bij de Maastunnel te Rotterdam te wachten staan, d.l. die, welke samenhangen met het doen zin gen der tunnelelementen in de rivier, staan 'hans de meeste werken in het teeken van af perken of gereed komen. Op den rechteroever gebeurt het heiwerk der betonpalen voor de kunstwerken aan het circu- 'atiepiein op den Westzeedijk in zeer snel tempo, 2°odat men thans in het staaium is aangeko men, dat ook de eerste maatregelen kunnen Porden genomen om met den bouw te begin gen. De overdekte landtunnel nadert in ruw bouw geleidelijk haar voltooiing. Van het tegen het ventilatiegebouw aansluitende nog gereed te •haken gedeelte is men gevorderd tot het tunnel- bak, waarvoor de bekisting gelegd wordt. In het ventilatiegebouw op dezen oever heeft men 'hans alle verdiepingen tot aan den beganen Erond gebetonneerd. Ook de schacht voor de roltrappen met aan- S'Uitend toegangsgebouwtje schiet al flink op, hetgeen ook noodig is, omdat dit gebouwtje bin nenkort in het water zal komen te staan, nJ. v-oodra het baggerwerk in de richting van den Oever wordr voortgezet, ten einde ruimte te Scheppen voor het te zinken tunnelstuk, dat te- Een het ventilatiegebouw aan moet sluiten. Op den linkeroever is men nog niet zoo ver, Pat ook niet noodig is, omdat daar eerst later met het doen zinken der tunnelstukken wordt begonnen. Doch niettemin is ook hier een be- teekenende hoeveelheid werk in de afgeloopen periode verricht. Bij het circulatieplein is de grondontgraving reeds ver gevorderd. Men is hier thans druk bezig met de vervaardiging der betonpalen. In de overdekte landtunnel kwam het heiwerk voor de betonpalen gereed. Het heiwerk wordt op den voet gevolgd door het ont graven van den bouwput, terwijl in het ontgra ven gedeelte het gereedmaken van de betoncon structie van de overdekte landtunnel voort schrijdt. In den bouwput aan de Heyschehaven is een begin gemaakt met den bouw van de laatste drie tunnelelementen. Wat het werk aan den steiger in de Waalha ven betreft, het eerst te zinken tunnelelement is thans, wat het betonwerk betreft, vrijwel gereed, zoodat hier nog slechts resteert het aanbrengen van den stalen mantel op het dak van het tun nelelement. Zoodra dit element gereed is, zal het een eindweegs worden versleept naar een andere plaats in de Waalhaven, waar gelegen heid zal bestaan de drijfpor.tons te bevestigen, welke in grootte menig binnenschip evenaren. De overige tunnelelementen aan den steiger in de Waalhaven bevinden zich in opvolgende stadia van afwerking. MADRID, 22 April (Havas) Het groote hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat niets bekend is over een uitstellen van de over winningsparade te Madrid tot 30 Mei. LONDEN, 22 April. De „Daily. Telegraph" be richt, dat het vraagstuk van de vergrooting van het personeel van het leger thans zoo dringend is geworden, dat de minister-president beslo ten heeft in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad deze vraag te behandelen. In militaire kringen is men van meening, dat het invoeren van een dienstplicht voor jon gelieden van 1820 jaar het mogelijk zou ma ken om een opleiding van een jeugdig leger van 500.000 man krachtig ter hand te nemen. WEENEN, 22 April Te Weenen is Vrijdag ten gevolge van een leverlijden overleden de Oostenrijksche gewezen aartshertog Pranz Sal- vator van Habsburg-Lotharingen. Hij is 73 jaar geworden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü VERWACHTING geldig van hedenavond =E 5 tot morgenavond ongeveer 19 uur: E VOOR HET GEHEELE LAND: krachtige tijdelijk stormachtige Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijke buien, j= iets kouder. H STORMWAARSCHU WINGSDIEN ST1 hedenmorgen te 8.10 werd geseind aan EE alle posten: „Weest op uw hoede", en te EE 11.30 uur: „Wordt verwacht storm uit het EE Noordwesten". Zon op 4.50 onder 19.08. Licht op 19.38. Maan op 6,24 onder 22.30. E.K. 26 April (Van een bijzonderen correspondent.) In een wereld, die thans eiken dag in spanning leeft, over hetgeen de dag van morgen brengen zal, waarin de groote massa hoopt en bidt, dat er geen oorlog zal komen, in die wereld is op 't oogen- blik een klein landje, waar men op groot- sche wijze feest viert: in het Groot hertogdom Luxemburg. Woensdag 19 April was het honderd jaar geleden, dat dit bij vele Nederlanders zoo goed- bekend staande landje zijn onafhankelijkheid verkreeg. Overal hangt het rood, wit en blauw, den Nederlander zulk een goede bekende, aan de huizen; smaakvol zijn hier en daar groote doeken in deze kleuren langs de huizen ge spannen. En wanneer men het station uitkomt en de bekende Avenue de la Liberté opwan delt, dan geschiedt dit onder bogen, welke tusschen de huizen aangebracht werden, waar op fraaie kleurige wapens aangebracht zijn. Een zéér groot wapen, dat des avonds door honderden electrische lampjes verlicht zal worden, opent de lange rij. In totaal zijn voor de verlichting van deze Avenue meer dan vijftig duizend lampjes gebruikt. De Luxemburger is van nature een rustig en kalme figuur: hij komt niet spoedig in ex tase, en op dit gebied doet hij aan den Neder lander denken. Maar als hij eenmaal los komt, als hij zich ontpopt als een goed vaderlander, dan staat hij ook in de eerste gelederen. Met dennengroen, waaraan dit mooie land zoo rijk is, is niet veel gewerkt. Over het alge meen zijn de versieringen eer sober, maar niet temin uiterst smaakvol en van veel kunstzin getuigend. Fier komt de trotsche leeuw naar voren, het Luxemburgsche wapen, op groote reclame- en aanplakbiljetten, en overal ziet men hier in de hoofdstad de woorden van het volkslied: „Mir wölle bleiwe, wat mir sin!" Als feesten zullen culmineeren in den groo- ten historischen optocht, Zaterdagmiddag en het plechtig Te Deum, Zondagmorgen in de Kathedraal, waarbij de Groothertogelijke Fa milie aanwezig zal zijn. Na de twee naar Scheveningen opgebrachte Belgische kotters heeft de Katwjjksche politie Vrijdagmiddag voor Katwijk aan Zee aange houden den Belgischen garnalenkotter Z 33, afkomstig uit Zeebrugge. Hier werd eveneens geconstateerd, dat het schip binnen de territoriale wateren de garna lenvisscherij uitoefende. Ook dit schip is, even als de beide andere schepen, naar de eerste binnenhaven van Scheveningen overgebracht ter beschikking van den Scheveningschen wa terschout. BRUSSEL, 21 April (Belga). De Roemeen- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Ga fencoe, heeft hedenavond een redacteur van het Belgische telegraafagentschap ontvangen, tegenover wien hij o.m. het volgende ver klaarde „Ik geloof, dat hoewel onze landen aan de beide uiteinden van Europa liggen zij een politiek ten uitvoer leggen, welker punten van gelijkenis vaak tot algeheele gelijkheid stijgen, in hetzelfde streven naar onafhankelijkheid en vrede. „Wij wenschen trouwens economische be trekkingen tot ontwikkeling te brengen met alle landen, waarmede wij door aanvullende belangen verbonden zijn. „Ik herinner mij, dat Z. M. Koning Leopold altijd met zijn hoog gezag de gedachte heeft verdedigd, dat alleen een welbestuurde en wel- opgestelde overeenkomst tusschen de huis houdingen der verschillende landen de veilig heid en het vertrouwen weer in het leven zou kunnen roepen, welke wij thans zoo zeer noodig hebben. „Het is mogelijk, dat in een nabije toe komst de middelgroote en kleine staten van Europa een belangrijke rol te spelen krij gen voor de handhaving van den vrede. „Zij zullen in deze gekwelde tijden, nu men zoo vaak en ten onrechte spreekt over agressieve en oorlogszuchtige omsingeling, welke niemand wenscht noch nastreeft, de eenige thans denkbare omsin geling kunnen organiseeren en ten uitvoer leggen, n.l. de vreedzame omsingeling der vijandige stroomingen, die in Europa op elkander botsen. Op deze staten kan de taak komen te rusten om die Europeesche taal gereed te maken, waarover eertijds gesproken is en waarvan men tot dusverre noch de syntaxis heeft kun nen voltooien, noch de vervoeging der werk woorden heeft kunnen regelen. Een dergelijke taal zal op dit oogenblik, daar ben ik zeker van, slechts uitdrukking kunnen geven aan den eensgezinden afkeer der naties van den oorlog." Op de vragen naar zijn indrukken tijdens zijn reis in Duitschland, antwoordde Gafen coe: „Ik geloof, dat de besprekingen, die ik ge voerd heb, bijgedragen hebben tot de ophelde ring van de betrekkingen tusschen Duitschland en Roemenië. Het verheugt mij, dat mijn reis mij binnenkort naar Londen en Parijs en Rome zal leiden, waar ik bezoeken zal brengen aan de eminente staatslieden, die voorzitten bij de politiek dier landen, die.steeds met Roe menië bevriend zijn geweest". Aan het slot van het onderhoud met den redacteur van het telegraafagentschap, ver klaarde Gafeneoe nog, dat dit interview het eenige was, dat hij had toegestaan sedert hij uit Boekarest was vertrokken. HELSINKI, 22 April In een ziekenhuis te Wiborg heeft een verpleegster, die verdoovende middelen moest bereiden, novocaine met subli maat verwisseld. Het gevolg daarvan was, dat negentien patiënten injecties met een subli maatoplossing kregen. Zes patiënten stierven kort daarop, dertien verkeeren in levensge vaar. De regeering heeft een onderzoek gelast. BOEKAREST, 22 April. (Havas-ANP„ Léon Wenger heeft als lasthebber van 30 Fransche maatschappijen met Bujoi, den Roemeenschen minister voor Economische Zaken, en 13 Roemeensche maatschappijen een contract onderteekend betreffende den aankoop van ruim 400.000 ton olieproduc ten, te leveren tusschen 1 April 1939 en 31 Maart 1940. De onderteekening van dit contract biedt de gelegenheid tot uitvoering van de tusschen de Frai-Sche en Roemeensche regeeringen te Parijs onderteekende accoorden van 31 Maart j.l. Dit contract en het contract, dat op 31 Maart on- dertrekend werd te Bcckarest tusschen Bujoi en Wenger, zullen Roemenië de beschikking geven over 500 millioen francs voor de Roe meensche betalingen aan Frankrijk. Deze som vertegenwoordigt omstreeks 25 pCt. van de waarde der exporten van Roemeensche petro leum. In politieke kringen te Boekarest is men van meening, dat de afsluiting dezer overeenkom sten het streven kan dwarsboomen der totali taire staten tot uitbreiding van hun invloed in de Roemeensche petroleumindustrie, te meer, daar de betrokken maatschappijen op het oogenblik voor 90 pCt. gecontroleerd worden door Engelsch, Fransch en Amerikaansch na tionaal kapitaal. 2.90 BERLIJN, 22 April (Reuter) De Duitsche minister van Eeredienst, Kerrl, heeft zijn goed keuring gehecht aan 'n herziening van de dis ciplinaire wetten voor dé Duitsche evangelische kerk. Disciplinaire rechtbanken worden ge machtigd, weerspannige geestelijken te ont slaan, die in gebreke blijven zich aan te pas sen bij de orde van het Derde Rijk of die in hun plicht jegens de kerk of hun loyaliteit jegens den Fiihrer, het volk of het rijk te kort schie ten. Predikanten worden op gelijken voet gesteld met de burgerlijke ambtenaren, d.w.z. dat de rassenwetgevingi van Neurenberg op hen toe passelijk is. TOKIO, 22 April (Domei) Het Chineesche offensief, dat 10 April aan alle fronten is begon nen, is, volgens Japansche berichten, overal doodgeloopen tegen de Japansche stellingen. De Chineezen leden zware verliezen. Het aantal ge sneuvelden wordt op 10.000 geraamd. Onze weerkundige medewerker schrijft: Sedert Dinsdag 18 dezer heeft zich een ge bied van hoogen druk, dat uit het Westen was opgekomen, over een groot gedeelte van West- Europa verspreid en wel zoodanig, dat de kern ongeveer over het Engelsche Kanaal kwam te liggen. Het weer is dientengevolge droog en zonnig geworden en de temperatuur is aan merkelijk gestegen zonder dat het weer warm werd. Het was overdag alleen warm op voor den wind beschutte plaatsen maar in den wes telijken wind nog vrij koel. Bovendien had de wind een neiging naar het Noordwesten om te loopen. De vraag is nu of deze mooiweer-toestand zoo stabiel is, dat wij kunnen verwachten hem tot Zondag te behouden. Bij de beantwoording van deze vraag moeten wij in aanmerking nemen, dat wij voor een moeilijk geval staan. De algemeene toestand is nJ. voor dezen tijd van het jaar vrij onge woon. Doorgaans ligt het gebied van hoogen druk veel westelijker en dan kunnen wij ge makkelijk koel en ongestadig, buiig weer ver wachten. Door de meer Oostelijke ligging van het gebied van hoogen druk en de omstandig heid, dat in het Westen nog geen nieuwe de pressies worden gesignaleerd, die bij ons den wind naar het zuiden zouden doen terug draaien is het niet onwaarschijnlijk, dat het gebied van hoogen druk nog zal blijven liggen. In dat geval zou het weer mooi en alleen over dag matig warm blijven. Op grond van de overweging, dat het tem- peratuurverloop afhankelijk is van bepaalde periodieke schommelingen, kunnen we hier omtrent meer zekerheid krijgen. Deze perio dieke schommelingen toch moeten tengevolge hebben, dat de temperatuur zal blijven stijgen tot Zondag maar dan of reeds in den loop van dien dag of uiterlijk Maandag vrij sterk zal dalen. Wij mogen dus verwachten, dat het weer zich tot Zondag goed zal houden en geleide lijk wat warmer zal worden. (Nadruk verboden). Nederland antwoordt Hitier op vragen in verband met de boodschap van pre sident Roosevelt. Warschau ontkent, dat tusschen Polen en Duitschland besprekingen gaande zouden zijn. Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum. De zomerzegels zijn dit jaar verkrijg baar van I Mei-30 Juni. Hedenmorgen heeft Prins Bernhard een offi cieus bezoek gebracht aan de Nederlandsche Seintoestellenfabriek. Om half negen reed hij met zijn grooten donkeren wagen het terrein op. vergezeld van twee heeren en den chauffeur. Omdat het uur van aankomst geheim was ge houden, bestond er slechts weinig publieke be langstelling. Een meisje, dat den Prins her kende, hief op haar eentje een gejuich aan. De wagen reed aanstonds door naar het kan toorgebouwtje voor de fabriek. Daar stapte de Prins uit en werd ontvangen door den direc teur, ir. Gieskes. Het bezichtigen van de fabriek nam gerui- men tijd in beslag en op elke afdeeling liet de Prins zich uitvoerig inlichten. Inmiddels zonden luidsprekers, hoog aan den voorsten zendmast, bij tusschenpoozen muziek uit en aan de straat groeide het aantal nieuws gierigen, dat geduldig wachtte om een glimp van den hoogen bezoeker op te vangen. Uiterlijk ging het werk op de fabriek regel matig door en de heerschende bedrijvigheid was niet minder dan gewoonlijk. De groote vracht wagens reden af en aan, werklieden en technici liepen in overall over het terrein, alsof het een doodgewone werkdag was. Ook op de afdeelin- gen, die de Prins bezocht, ging het werk ge woon voort, zoodat Z. K. H. een uitstekenden indruk van het bedrijf kon opdoen. Aan het bezoek van den Prins bij de N.S.F was een bezichtiging der v. Houten's fabrieken te Weesp voorafgegaan. ROME, 22 .April. Naar de Times verneemt heeft Lord Perth bij zijn afscheidsbezoek aan Mussolini een soort boodschap van de Britsche regeering overgebracht. Hoewel over den in houd daarvan niets bekend is, schijnt het waar schijnlijk, dat Lord Perth de puntjes op de i heeft gezet wat betreft de laatste verklaringen van Chamberlain en Halifax over de Britsch- Italiaansche betrekkingen en dat hij het dui delijk heeft gemaakt, dat Engeland bereid is de voltooiing van Italië's voorrechtspositie in Al banië door de jongste gebeurtenissen te erken nen,, op voorwaarde, dat Italië de Britsch-Ita- liaansche overeenkomst zoowel naar de letter als naar den geest uitvoert. MONTEVIDEO, 22 April. (Havas). De Se naat heeft het nemen van de beslissing of Uruguay al dan niet den Volkenbond zal ver laten, uitgesteld tot 24 April as. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 753.1 Vorige stand: 763.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1