Stofzuigers 2 MEI m GRETHA DE BRUYN ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Haarlem, 22 April Radio Moors makelaarskantoor J. P. VAN VELSEN ZILVEREN VEILING NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. ZATERDAG 22 APRIL 1939 Aan de Katholieken van Haarlem Vrije Ziekenhuiskeuze 10 JAAR VAKONDERWIJS IN DE ILLUSTRAT1EBEDRIJVEN Haarlemsche Woningbouw- vereeniging WIELRIJDERS ï,ALBA", GR. HOUTSTR. 158 Haarlem telef. 15426 11 r Een wandeling door het schetsboek van Herman Moerkerk Meverlaan 174 Haarlem Telef. 12840 Stofzuiger Centrale Hageman Oude Gracht 52 - Telef. 12762 CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD JAARLIJKSCHE TOONEEL- UITVOERING T rini teits-Lyceum EENIGE ASTRONOMISCHE HERINNERINGEN DE BOOTTOCHTEN VAN „SNELVERBAND" Voor de lichamelijk gèbrekkigen KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW „DE LIJKWADE VAN TURIJN" TEN BATE KERK EN ARMEN VAN DE ST. JOSEPH-PAROCHIE - HILLECOM Jubileumveiling te Hillegom Voor de kerk en de armen der St. Joseph-parochie „VILLA DE VREUGD" Een moeilijk spel uitstekend vertolkt EERE-TENTOONSTELLING JAN VISSER Opening in het Frans Halsmuseum OPLICHTER IN BEWARING GESTELD BURGERLIJKE STAND Op de bres voor Centrale Radio Ontvangst staat DE DIRECTEUR VAN DE OMROEPVER. „DE AVRO" AGENDA Bioscopen 23 April Bioscopen 24 April Bioscopen Apotheekdiensten j:||j Kruisstraat 38, Tel. 14609 I BETERE SERVICE VAKMENSCHEN STAD .-Alleen het Katholieke ziekenhuis kan aan Katholieke patiënten een verzorging geven, in vollen omvang beantwoordt aan hun Westelijke en lichamelijke behoeften." Tot Jeze conclusie kwam de onlangs gehouden Vergadering van de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen in Nederland. Het lijkt ons nuttig noodzakelijk de Katholieken van Haarlem omgeving nog eens te wijzen op de groote baarheid, welke genoemde uitspraak behelst, °Hdat er zoovelen zijn, die onze Roomsche Zie kenhuizen mijden, zonder dat daarvoor eenige 'telen aanwezig is. Sedert jaren toch bestaat reeds de vrije zietkenhuiskeuz.3, d.w.z. ieder en mag zelf beslissen in welk ziekenhuis hij !*ch wenscht te laten opnemen. Dit geldt zoo vel voor particuliere als voor ziekenfonds- en ai'ttilastige patiënten. Niemand mag op deze Wuze invloed uitoefenen. De Gemeente Haar- '-Ui heeft indertijd reeds dit recht in een raads besluit vastgelegd en de Gemeentelijke Genees kundige Dienst, die veelal voor een ziekenhuis- °ï>hame toestemming moet verleenen, zorgt er "an ook steeds voor. dat dit besluit wordt uit gevoerd. Toch komen er nog vele Katholieken 'U niet-Katholieke inrichtingen terecht. Waar om? Vroeger kon men dit nog begrijpen, om bat het nog al eens gebeurde, dat patiënten lieten behandelen door specialisten, die biet aan onze Katholieke ziekenhuizen verbon den waren. Thans echter bestaat er voor iederen tpecialist gelegenheid zijn patiënten, ook die op öe 3de klas, in de Mariastichting en St. Joan nes de Deo te behandelen. Wij hebben wel eens hooren verluiden, dat ioinmige artsen hun patiënten naar niet-Ka- 'lolieke inrichtingen trachten te verwijzen met Wn of ander bedrieglijk voorwendsel, zooals bjiv. ,Jn de Mariastichting of St. Joannes de heeft men niet het instrumentarium, het welk voor de behandeling van U vereischt wordt" „er is geen plaats in de Katholieke zieken huizen," enz. Wij kunnen aan deze „verhalen" moeilijk Wnig geloof schenken. Van alle doctoren, die "Un waarlijk verheven taak ernstig opvatten, 'Uoet toch verondersteld worden, dat zij de be ginselen van hun patiënten respecteeren. Men jboet daarom helaas wel aannemen, dat vele Katholieke zieken uit een zekere laksheid buiten bet voor hen passend milieu blijven, hetzij door at men niet voor zijn geloof durft uit te komen, Wanneer gevraagd wordt aan welk ziekenhuis bien de voorkeur geeft, of ook misschien omdat jUen bespheiden zwijgt, wanneer men door den buisdokter, die onbekend is met de wenschen van den patiënt, naar een niet-Katholieke m- b'chting wordt verwezen. Iedere Katholiek kenne dus zijn RECHT! H. C. J. SONDAAL, pr. merkingen naar aanleiding van de mededeelin- gen werden naar genoegen weerlegd. Vast kwam te staan dat in Haarlem een groot gebrek be staat, niet dadelijk aan goede woningen, maar wel aan goedkoope arbeiderswoningen. Jaarverslagen van secretaris, penningmeester, controlecommissie en rechtskundige, worden onder instemming der vergadering goedge keurd. Het beleid van het bestuur gaf geen aanlei ding tot opmerkingen, integendeel het bestuur kreeg het volle vertrouwen der vergadering. Besloten wordt de contributie voor 1939 te handhaven. Daar de rondvraag „blanco was" sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst deze geanimeerde vergadering. Vrjjdag 21 April hield bovengenoemde Fede- '8tie haar jaarvergadering in cafe-restaurant ®bekstraat 8. Te ruim 8 uur opende de voorzitter v. Karn en deze goed bezochte vergadering met een ^oord van welkom, speciaal gericht aan de "ouwvereeniging „Voorzorg" uit Beverwijk. Mr. M. O. Drilsma, adviseur der vereeniging mede ter vergadering aanwezig. Nadat de botulen waren voorgelezen, werd door het be duur ter kennis gebracht dat voortaan de Erhoorsteenen door de bewoners voor eigen re ining moeten worden geveegd. Verder bleek uit de mededeelingen dat er ber weinig grond ter beschikking was voor ar- b'ders-woning bouw, wat zeer betreurd wordt. excursie zal dit jaar voeren naar Bruinzeel's °®Urenfabriek te Zaandam. Enkele op en aan- Wij verkoopen de beste ENGELSCHE en HOLLANDSCHE RIJWIELEN Raleigh - Humber - B.S.A. - Albion Phoenix - Simplex - Adelaar - Maxwell Magneet. Al deze merken in alle uit voeringen voorradig. Prijzen v.a. 24.50. KINDERRIJWIELEN ELKE MAAT Reparatie-inrichting De vereeniging voor vakonderwijs in de illu- stratiebedrijven hield gisterenavond in „De Leeuwerik" een feestelijke bijeenkomst ter ge legenheid van haar tien-jarig bestaan en als sluitingsavond van den cursus 1938-'39. De wanden van de groote zaal waren vol gehangen met het werk der leerlingen; lijn- teekeningen, letterconstructies, r'eclameaffiches enz. De voorzitter, mr. A. J. Enschedé, herinner de aan de oprichting der vereeniging, die tot stand kwam uit particulier initiatief. De pa troons in Haarlem lieten zich niet onbetuigd en verleenden verschillende faciliteiten, terwijl zij een groot deel van de benoodigde gelden fourneerden. De vereeniging is niet alleen van plaatselijk belang. De honderden-oudleerlingen zijn thans over het geheele land verspreid en zelfs daar buiten. Er zijn nog lacunes in de opleiding doch ons doel is deze te doen verdwijnen. Er heeft vroeger een geheimzinnig waas ge hangen om de reproductie, speciaal om de che- migrafie. Deze opleiding heeft ertoe bijgedra gen om die geheimzinnigheid op te heffen. Het zal ons streven moeten zijn de leerlingen met de nieuwste inzichten vertrouwd te maken. Spr. hoopte tenslotte op een lichtende toekomst der vereeniging'. Na het verslag van den secretaris, den heer van Seggelen, sprak de heer Grootehaar, in specteur van het Nijverheidsonderwijs, die het een verheugend feit noemde, dat deze vereeni ging geboren was uit den drang van belangheb benden zelf. Later is de cursus een onderdeel geworden van het gesubsidieerde nijverheids onderwijs. Hij verzekerde het bestuur, dat het bij de regeering een aandachtig en welwillend gehoor zou vinden, als het daar met gerechtvaardigde wenschen ten aanzien van het onderwijs zou komen. Vervolgens werden nog huldigende en waar- deerende woorden gesproken namens het be stuur van de opleidingscommissie voor chemi- grafie in Nederland en die voor lithografische bedrijven, namens den Litho-foto-bond, de ge combineerde besturen voor lithografische be drijven en het comité voor chemigrafische be drijven, namens het Hoofdbestuur van den R. K. Grafischen Bond en de vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Na de pauze was nog het woord aan den leeraar, den heer Schutte, die uiteenzette, dat slechts hoofdelijk onderwijs op den cursus mo gelijk is. En tot slot van den avond hield ije kunst schilder Herman Moerkerk een hoogst gezel lige en interessante causerie met lichtbeelden, die hij „een wandeling door mijn schetsboek" noemde, een wandeling door het schetsboek van een vrijen teekenaar. „Misschien breng ik u op paden, waarop u nog nooit gewandeld hebt," zei hij voordat het licht uitging en zijn teekeningen op het doek kwa men. En dat is ongetwijfeld het geval geweest. De wegen van een bohemien teekenaar en die van anderen loopen nu eenmaal niet immer parallel. Herman Moerkerk bracht ons bij zijn typen, bij Brabantsche boeren en Farijsehe be delaars, juffrouwen in den trein en in café's aan de koffie. Hij liet ons zien de karakteristieke eigenschappen van de meest uiteenloopende menschensoorten. En bij de veelal humoristische teekeningen figuren waar de tragiek van het leven uit sprak ontbraken ook niet voegde hij nog een humoristisch woord, dat dikwijls de zaal deed schokken. We hebben genoten, zei mr. Enschedé in zijn slotwoord. Dat was geen woord te veel gezegd. Op RACKETS 10 pCI. en op alle andere Tennisarlikelen 15 pCt. KORTING Met uitzondering van TENNISBALLEN SPORTMAGAZIJN ^Wynderslaan 7 Tel. 15116 Haarlem JS2£0*°*0*o*ooo«o*ooooo»o«o»o«g*<. •o*o»o*o«ooo«o«o*coo#l ^ekende merken ook in huurkoop Haarlem De Burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 9 Mei 1939 de candidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van den Raad dezer ge meente zal plaats hebben. Op dien dag kunnen van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij de voor zitters der hbofdstembureaux ter secretarie de zer gemeente (Raadhuis), lijsten van candida- ten worden ingeleverd. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezers lijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad en bevoegd zijn te stemmen binnen den kieskring waarin de lijst wordt ingeleverd. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten worden geplaatst in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echt genoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voor namen worden vervangen. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste achttien candidaten worden geplaatst. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de inlevering van een lijst kunnen de on derteekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervanger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst, overeenkomstig artikel 50 der kieswet. Bij de lijst moet worden overgelegd de schrif telijke verklaring, model II, van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de vorengenoemde verkla ring, model II, telegrafisch worden gedaan en Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) is men niet aan het voorgeschreven formulier gebonden. De inlevering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deel neming aan de verkiezing binnen den kieskring waarin de lijst wordt ingeleverd, en dat de can didaten daarbij tegenwoordig kunnen zijn. Van heden af zijn formulieren voor de lijsten van candidaten en die voor de schriftelijke ver klaring, model II, ter secetarie dezer gemeente Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkie zingen, Zijlstraat No. 70, kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. eischen voor den burgervader een peuleschilletje zijn. Na deze astronomische herinneringen, die een zeer interessant beeld gaven van het we tenschappelijke werk van Haarlems huidigen burgervader, hield de secretaris van den Haar- lemschen kring, de heer A. Meddens uit Bever wijk, een causerie over „Storingen in de banen van planeten en haar wachters." Het R.K. Lyceum S.S. Trinitatis zal dit jaar, in tegenstelling met het ernstige stuk van verle den jaar, een vroolijk griezelspel opvoeren, ge- heeten: Als het Doek opengaat. Dit spel bestaat uit 4 bedrijven en is geschre ven door B. van den Braak. Het speelt zich af onder pensiongestan, er gens langs de Engelsche kust, in een oud kas teel, dat als pension is ingericht. De uitvoering zal plaats vinden op Zaterdag 29 April, 's avonds 8 uur in den Stadsschouw burg. Haarlems burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft zich, voor hij zijn ambte lijke loopbaan aanving, zeer intensief met de astronomie bezig gehouden en op dit terrein belangrijk werk verricht, waarover hij Vrijdag avond voor de leden van den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring een zeer in teressante voordracht hield. Spr. waarschuwde in zijn inleiding, dat het geen hij zou vertellen niet meer geheel nieuw is; niet alleen omdat spr. zich de laatste jaren niet meer met de astronomische studie heeft kunnen bezig houden, doch vooral ook omdat het terrein, waarop hij zich voordien bewoog, juist het meest klassieke der astronomie is, n.l. de onderzoekingen op het gebied der absolute plaatsbepaling en der absolute eigenbeweging der sterren. Als onderwerp voor zijn dissertatie bewerkté spr. de waarnemingen van de Leidsche sterren wacht uit de jaren 18641868, betreffende de fundamental waarnemingen van de zon. Daar na heeft spr. zich voornamelijk bezig gehouden met de bestudeering der eigenbewegingen van de sterren. Wanneer men over een groot aantal plaatsbepalingen van sterren beschikt, is het mogelijk, daaruit de eigenbewegingen dier ster ren te berekenen. Hierna weidde de burgemeester uit over on derzoekingen op het gebied der zuidelijke ster ren; de grootste moeilijkheid van het werk be stond in het identificeeren der sterren; de Brisbane- of Paramata-catalogus bevat pl.m. 7000 sterren, waarvan ongeveer 20.000 waarne mingen verricht waren; na de identificatie moest de Poolpunt bepaald worden, hetgeen gelukte met behulp van een 20-tal fundament sterren. Het resultaat van dit werk was een catalogus met de declinaties van 2840 zuidelijke sterren, welke catalogus in 1923 in Duitschland werd uitgegeven. Doch hiermede achtte spr. zijn werk nog niet voltooid. Hij wierp zich op het ver beteren van de eigenbewegingen van 1108 reeds bekende zuidelijke sterren, welke verbeteringen eveneens werden uitgegeven. Hierna werden van de nog resteerende 1732 zuidelijke sterren de fundamenteele eigenbewe gingen vastgesteld. Ook dit werk vergde zeer veel tijd en einde- looze berekeningen, die het vertrouwen wettigen, dat de berekeningen die Haarlems financiën Reeds vele jaren organiseert de E.H.V. „Snel- verband" boottochten voor lichamelijk gebrekki- gen van alle gezindten. Ook dit jaar is het plan deze tochten te houden. Hoewel de tijdsomstan digheden steeds moeilijker worden, doet de Commissie toch nog een beroep op allen die iets voor dit doel willen offeren. Leden van bovengenoemde vereeniging trach ten op inteekenlijsten gelden bijeen te krijgen om de kosten voor deze boottochten te kunnen bestrijden. Indien U in de komende dagen een lijst mocht worden aangeboden, geeft dan uw bijdrage. Elk bedrag, hoe klein ook, is ons bij zonder welkom. Zij die door hun gebrek, in het geheel, of voor een groot deel, niet in staat zijn eens een uitstapje te kunnen maken, kijken reeds ver langend uit naar den dag, waarop zij voor één der boottochten worden uitgenoodigd. Eén dag per jaar waarop door hen veel vergeten wordt, Helpt allen mede om ook, dit jaar hun zoo'n onvergetelijken dag te kunnen bezorgen. Tee- ken op de lijsten der leden of stort uw bijdrage op gironummer 233733 ten name der penning meesteresse der Bootcommissie, mej. A. van Donselaar, Spijkermanslaan 2a. Alle binnengekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Eventueele inlichtingen worden gaarne ver strekt door den heer J. B. Heijstek, Wester gracht 85; A. J. Spoor, Brouwerstraat 86; A. Feenstra, Weltevredenplein 59 en aan het Se cretariaat der Bootcommissie, mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50, alwaar ook zoo spoedig mo gelijk eventueele adresveranderingen van pa tiënten moeten worden opgegeven. Vandaag viert de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw haar 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal de voorzitter der Maatschappij, de heer Bouwer, op de Alge- meene Begraafplaats aan de Kleverlaan van middag om 4 uur een krans leggen op het graf van den heer Joh. de Breuk, die zoo vele jaren voorzitter was en op het graf van den heer P, H. Teunis, die als penningmeester langen tijd de belangen van de vereeniging behartigde. Vanavond zal, zooals wij berichtten, een feest avond worden gegeven. De heer J. L. Bouwer zal een herdenkingsrede uitspreken. Voor de R. K. Reisvereeniging spreekt kape laan B. Hemming Dinsdagavond om kwart over 8 in Brinkmann, Gr. Markt, over „De Lijkwade van Turijn". Als de bollen bloeien Op 2 Mei zal te Hillegom voor de 25e maal de veiling plaats vinden van te velde staande hyacinten, tulpen en bloembollen, ten bate van de kerk en armen van de St. Joseph-Parochie aldaar. In 1915 werd met de veilingen begonnen. Dat jaar bracht de veiling f 3.104 op. De opbreng sten der volgende veilingen geven 'n goed beeld van de goede en minder goede bollenjaren. Zoo liep de opbrengst de eerste jaren terug tot f 1.192, in 1917, om daarna wederom te verbe teren en zoetjesaan te komen op een bedrag van f 4.669 in 1926. De twee volgende jaren was dit weer wat minder, maar in 1929 haalde men het maximum van f 4.993! Het jaar daarop f 4.872, maar daarna werd het f 3.785, tot het in 1935 op het lage bedrag van f 1.512 kwam. De jaren 1936 en 1937 waren weer iets beter doch in het vorig jaar was het een bedrag van f 1.829.—. Het Kerkbestuur zit dit jaar erg in zorgen. De Pastoor heeft in het Parochieblad al meer dere malen de noodklok doen hooren. Daarom wordt er dit jaar bijzondere aan dacht gevraagd voor de 25e veiling. Dit is een jubileumveiling! Dat het tevens mag worden een goede zilveren veiling! Indien ooit, dan is wel nu extra van toe passing het schoon gedichtje van H. Dieperv- brock: Voor Uwe Majesteit, o Heer! Is een tapijt geweven Van wonderschoone bloemenpracht Met zoeten geur omgeven En ied're bloem en ied're tros Richt 't kelkje naar de zonne, Gelijk een smachtend menschenhart Naar U, o Liefdebronne. De zenuwsloopende eenzaamheid in een tro pisch binnenland zonder een anderen blanke, zonder eenige beschaving, met als eenig gezel schap de stilte, de onmetelijke, beklemmende stilte uren, maanden, dagen achtereen, ziehier het probleem, dat Jan Fabricius zich stelde, toen hij zijn „Villa de Vreugd" schreef. Een zware taak, zoowel voor den auteur, toen hij ging schrijven, als voor de spelers, die zijn stuk zouden opvoeren. Immers, waar eenzaam heid en stilte heerschen in den vorm, zooals door Fabricius in zijn spel geschetst, daar kan voor een aanzienlijk deel slechts één figuur op treden. Hiermede raken we tevens aan een eigenaardig karakter, dat de voorstelling, die gisteravond door Aerdenhouts Tconeelensemble in den Stadsschouwburg werd gegeven, ken merkte. De netto-opbrengst van deze opvoering komt ten goede aan het Bloemendaalsche Co mité voor geestelijke en moreele herbewapening. Wij kunnen slechts waardeering hebben voo het initiatief van dit dilettanten-tooneelensemble, dat zijn spel in dienst stelde van een geestelijk streven, hetwelk in ieder opzicht steun en mede werking verdient. Indien we het doel van „geestelijke en mo reele herbewapening" vergelijken met den in houd van het spel, dat wij gisterenavond aan schouwden, dan bestaat er een opvallende tegen stelling. Willem Jonkers, civiel-ingenieur, die zonder betrekking'met zijn vrouw in Indië zit, terwijl hun dochter te Leiden studeert, aan vaart een baantje als waker bij een eenzame en stilgelegde goudmijn, ten einde minstens de dochter de gelegenheid te geven af te studeeren. Zijn voorganger, een Vlaming, werd overweldigd door de geestelijk demorailseerende eenzaamheid en pleegde in een vlaag van waanzin zelfmoord. En het gaat niet Jonkers niet veel beter; hij houdt het alleen langer uit en begaat dezelfde wanhoopsdaad als zijn voorganger, juist als zijn vrouw, Christine Jonkers, vergezeld van Johan Crone, 'n bevriend koffieplanter, en van Tho mas Bakker, een eveneens bevriend rubberplan ter, naar het oord is toegeijld om hem er van daan te halen. Doch Jonkers gelooft niet meer in zich zelf hij leeft in zijn fantasie, dikwerf met den geest van zijn voorganger. Even is er een vleug van hoop, dat hij aan de smeekbede van zijn vrouw, om mee te gaan naar een andere en betere omgeving, gehoor zal geven. Doch het aanschouwen van zijn spiegelbeeld, dat hij voor den fatalen voorganger aanziet, werpt alles weer c-mver ende wanhoopsdaad van een krankzinnige vindt plaats. Nimmer hebben wij een stuk gezien, waarin de spelers zich zoo moesten instellen op „stil spel". Het tweede tafereel van het tweede be drijf bijvoorbeeld is niet anders voorwaar een zware taak voor J. v. Holland, de de rol van eenzaam waker bij de verlaten goudmijr vertolkte. Hij heeft, na een zeer aarzelenden inzet in het eerste bedrijf, uitstekend gespeeld en wist in de derde acte een beklemmende uit' beelding te geven van een geestelijk ontwricht, mensch. Mevrouw L. Koning als zijn vrouw toonde zich een tegenspeelster, die bij een strakkere regie het karakter van bezorgde echt- genoote wellicht sterker had kunnen doen spre ken. De heer M. P. Esselaar speelde een be jaarden koffieplanter, waarop niets af te dingen viel, terwijl G. Kalkman als rubberplanter wél de beweeglijkheid en den ruwheid en onverschil ligheid van den Indisch-man uitmuntend typeer de, doch menig effect verminderde door onvol doende rolkennis. Toch vormde het geheel een voorstelling', die voor dilettanten 'n lofwaardige prestatie moet worden genoemd. De inhoud van het stuk vertoont hier en daar psychologische lacunes, die meermalen de vraag doen rijzen of de situatie in werkelijkheid wel zoo zou zijn geloopen. Bovendien worden we verplaatst in een tropische denksfeer, die in sommige onder- deelen moreel onaanvaardbaar is. De tooneel- prestaite echter van 't Aerdenhoutsche Ensemble verdient waardeering, aangezien er meer dan een moment was, waarop het zoogenaamde „dilettantisme" niet meer werd gevoeld. Deze tooneelgroep moge in de toekomst haar krach ten wijden aan een spel, waaruit een blijmoe diger visie op het leven spreekt. PIETER VAN DER VALK In de expositiezaal van 't Frans Halsmuseum is gisterenmiddag de tentoonstelling geopend van werken van den schilder Jan Visser, die onlangs 60 jaar is geworden. Deze expositie wordt gehouden onder auspi ciën van het Nederlandsche Kunstverbond en het Teekencollege „Kunst zü ons doel". De voorzitter, de heer H. F. Boot, heette in zijn openingswoord bijzonder welkom mevrouw Röellbaronesse De Vos van Steenwijk en me vrouw bsse. De Vos van Steenwijkv. Rooyen en wethouder H. G. Boes. Spr. herinnerde er aan. dat de heer Visser indertijd behoorde tot een groepje jongeren, die in een klein zaaltje in den Vijfhoek bijeenkwamen en zich „De Vijf" noemden. De groep groeide en verschillende thans vooraanstaande kunstenaars brachten er hun jeugdwerk; Van den Eynde, Ko Doncker, Wesseling, etc. De voorzitter en de jubilaris ontmoetten el kaar daarna weer in de „Onafhankelijken" en de heer Visser richtte in Haarlem de Vrije Haarlemsche Schildersschool op. Spr. meende, dat de expositie het talent van den 60-jarige ten volle zou bewijzen. De heer Bart Peizel sprak namens „St. Lucas" en Jan de Boer namens de Maatschappij „Rem brandt" en de federatie Amsterdam van de Ver- eenigingen van beeldende kunstenaars. In zijn dankwoord wees de heer Visser op den steun van zijn vrouw en hij zeide, dat zijn stukken eigenlijk onderteekend zouden moeten zijn door Jan Visser en Annie Schreuder. De heer Hubert van Lith, jongste bestuurs lid van „De Brug", sprak daarna nog enkele woorden, waarna de aanwezigen de prachtige collectie schilderwerken bezichtigden. Een krantenbezorger had gesolliciteerd op een advertentie, waarin een agent-incasseerder ge vraagd werd. Er kwam een meneer bij hem op bezoek om over de kwestie te spreken, die f 50 borgstorting eischte. De krantenbezorger ver trouwde het zaakje niet en wendde zich tot de recherche. Met het gevolg, dat de man bij zijn volgend bezoek gearresteerd en aan een verhoor onderworpen werd. Het was een 27-jarige Haar lemmer, die aanvankelijk ontkende en beweerde agent te zijn van een Londensche assurantie maatschappij. Toen echter op hem gevonden werd een notitie waaruit bleek, dat ook iemand uit Zandvoort voor een bedrag van f 50 was opgelicht, baatte ontkennen niet meer. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Geboren: 19 April: W. M. K. Enters-v.Rijn, z; 20 April: H. L. Baumann-Paris, d; 21 April: C. G. A. Gronert-van Doom, z. Overleden: 21 April: H. J. Bredius, 7*8 j., r., Parklaan; J. Kamman, 69 j„ r., Maerten van Heemskerkstraat. In het hoofdartikel „DRAADLOZE LANGS DE DRAAD" schrijft de heer Willem Vogt in de Radio-Bode van 14 April o.m.: Het is een feit, dat de draad, als ge leidingskanaal voor electrische energie minder aan storende invloed is onder worpen dan het aetherkanaal De bron der radio-verbreiding is ech ter ook veel kwetsbaarder dan die welke draad voedt. Deze laatste eigen schap is van betekenis geworden in tijden van intermitterende spannin gen, die de dynamische politiek van enkele grote mogendheden in de laatste met toenemende frequentie weet op te roepen. De radio-omroep, al of niet langs de draad uitgeoefend, is een grote rol gaan spelen in het dagelijks leven. De overheid maakt er gebruik van om de burgerij op de hoogte te houden van de maatregelen waarvan zij meent, dat zij in het algemeen belang moeten worden ge nomenDaarom zijn radio-cen trales, binnen het raam der lands verdediging, nuttige en nu vrijwel onmisbaar geworden instellingen ge worden. Zou de radio-voorziening falen, dan blijven enige honderd duizenden huisgezinnen bereikbaar via de radio-distributie, althans voor zover die radio-distributie haar klan ken langs de lijn van de uitzendbron (de studio's) betrekt. Dit is voldoende om de gehele bevolking in een omme zien gewaarschuwd te krijgen Tot zover de heer W. Vogt. Stippen wij hierbij nog even aan het feit, dat ook in rustiger tijden de aangeslotenen bij de centrale een ideale ontvangst wordt geboden en wel „storingvrij" tegen geringe kosten, dan komen wij tot het volgende resumé: CENTRALE RADIO-ONTVANGST IS ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN BETER! HAARLEM TELEFOON 10010 Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 620 uur; Gew. zittingen, 4 en 7 uur; C.B.P.T.T., 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Sai Shoki", dansavond, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Kon. Ned. Mij. V. Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Kentucky", 2.30, 7 en 9.15 uur; (boven 14 jaar). Luxor: „De onsterfelijke wals", 2.30, 7 en 9.15 uur; (volwassenen). Frans Hals: „Drie walsen", 2.30, 7 en 9.15 u. (volwassenen) Moviac: ,De kribbebijter", 220, 7.15 en 9.15 K uur (alle leeftijden)). Gebouw St. Bavo: St. Jozef gezellen Haarlem Noord. 8 uur. Stadsschouwburg: „Thalia" met „De Fami lie-dictator", v. P. v. d. Valk, 8.15 uur. H.K.B., TempelierstraatExpositie 210 u. Receptie H.K.B., 45 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 2—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: .Kentucky", (boven 14 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De onsterfelijke wals", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (volwassenen). Frans Hals: „Drie walsen", (volwassenen), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter", (alle leeftijden), 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Jozef gezellen Haar lem I, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; RK. Bevolkingsbureau, 8 uur; Vischclub, 8 u.; Gec. Slagers, 8 uur; R.K. Damclub, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: English Association, 8 uur. Toonkunstmuziekschool, N. Gracht: Uitvoe ring, 8.15 uur. H.K.B., Tempeliersstraat: Expositie 2—10 u. Odeon, Jansstraat: Vertooning van een pluim veefilm, half 3. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: „Thalia" met ,,De Familie dictator" van P. v. d. Valk, 8.15 uur. Rembrandt: .Kentucky" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De onsterfelijke wals", (voor vol wassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie walsen", (volwassenen), 220, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman. Bin nenweg 206208; Elswoutapotheek, Bloemen - daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. telef. 28197. De Bloe mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. door PHILIPS' nieuwste serie v.a. 89.— Ook op conditiën

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5