Jonge werkloozen op hooger plan brengen Herstelarbeid in Frankrijk wordt voortgezet Reynaud's decreten m Simplex rijwielen, roestvrij bewerkt, 4650 Onvermijdelijke lasten opgelegd KATHOLIEKEN WERKTEN ENERGIEK DRIESSEN Buitenlandsch Overzicht Kerkelijk leven Ook UW Haren groeien door Silvikrin ZATERDAG 22 APRIL 1939 Een kwaad, waaruit veel, wellicht blyvend, goeds geboren werd Vloek der jeugd doen verkeeren in zegen Uitbreiding in 1938 Plannen voor dit jaar DE NIMMER OVERTROFFEN APPfl S CHOCOLAAD V«I\I\W Kader-opleiding KON. NED. LANDBOUW- COMITÉ Besprekingen over verschillende aangelegenheden De tijger aan boord vanl i de „Buitenzorg" Nadere bijzonderheden over het drama Zomer zegels 1939 Verkrijgbaar van 1 Mei t/m 30 Juni HET KAMP DER KATHOLIEKE VLUCHTELINGEN, SLUIS (Z.) Reizen in katholiek verband Waar schuwing tegen gevaar van gemengd huwelijk SANATORIUM HELIO-MARE BLOEIENDE VRUCHTBOOMEN IN DE BEEMSTER JONGETJE DOODGEREDEN De eerste grasboter Plannen voor belangrijke uitbreiding BENOEMINGEN Bij de Paters Augustijnen Welke ellende en welk leed de werkloos heid ook over Nederland mogen gebracht hebben, het kan niet ontkend worden, dat het toch ook een kwaad is geweest, waaruit Veel, wellicht blijvend, goeds geboren werd. Behalve dat zij bevorderde een algemeen Inzicht in de erbarmelijke structuur van het economisch en sociaal leven en alom deed groeien het streven om een Nieuwe Gemeenschap op te bouwen, werd zij ook aanleiding tot het oprichten ten bate der werklooze jeugd van een werk, dat allengs in zijn doelstelling veel verder ging reiken dan enkel bestrijding van de gevolgen dier werkloosheid, dat er immers naar streelt de jeugdige werkloozen in alle opzichten op een hooger plan te brengen dan zij zou bereikt hebben, wanneer zij er niet door ge troffen waren, dat niet minder beoogt dan. zooals minister Romme het uitdrukte, den vloek van hun jeugd te doen verkeeren in den zegen hunner volwassenheid. Dankbaar kan dan ook getuigd worden, dat de katholieke „zuil" vanaf het begin dit werk energiek heeft aangepakt en dat zij thans aan de spits staat. In de zes jaren immers van de werkzaamheid Ier Nat. R.K. Commissie en der by haar aan- Sesloten organisaties werden achtereenvolgens achttien kampen opgericht, waarvan vier korte en zeven lange jongenskampen, verder drie algemeene en vier gespecialiseerde meisjes kampen. Hoewel zij in één opzicht alle eenzelfde be volking hebben, n.l. werklooze en ernstig door de crisis getroffen jongens en meisjes en zij. Daast het bestrijden van de gevolgen der werk loosheid, uiteindelijk ook eenzelfde positief doel nastreven: de vorming van persoonlijkheid en karakter, het beter geschikt maken voor een sociale taak en daardoor ten slotte het mede- Werken aan den opbouw van een nieuwe en be tere samenleving, is toch deze doelstelling weer genuanceerd naar gelang den duur van het kamp en naar gelang het bestemd is voor jon gens of meisjes. In de korte jongenskampen met een tijdsduur Van momenteel nog twee weken kan uiteraard fteer uitsluitend aandacht besteed worden aan öe vorming van geest en lichaam. Hier wordt Ook de arbeid vrijwel alleen benut als een W gem een vormende factor. Veel intenser en grondiger daarentegen kan de vorming geschieden in de lange jongenskam pen van 9 a 12 weken, terwijl hier ook de ar beid meer speciaal gericht kan worden op het onderhouden en opvoeren der vakbekwaamheid Vanzelfsprekend wordt met de meisjeskampen «en eenigszins ander doel beoogd dan met de jongenskampen. Eerstens beteekent voor de meeste meisjes Werkloosheid nog niet de volslagen onmogelijk heid nuttigen arbeid te verrichten. Veelal «al hiervoor in het eigen huisgezin nog wel gelegenheid zijn. Vervolgens worden ze niet in Dezelfde mate als werklooze jonge mannen ge deprimeerd door de gedachte en de vrees, dat er voor hen in de maatschappij geen plaats en geen toekomst is. In vele gevallen zullen dan ook de gevolgen der werkloosheid voor haar per soonlijk in godsdienstig, zedelijk en sociaal op- Dicht niet zoo diep ingrijpen als bij de jongens. Het doel kan hier dus vrijwel uitsluitend po sitief zijn: de vorming van karakter en per soonlijkheid, gezien in verband met haar ver moedelijke bestemming en het technisch beter Beschikt, maken voor het verrichten van huis- houdelijken arbeid. De gespecialiseerde meisjeskampen, waaraan voorzoover noodig en mogelijk als voorbereiding een algemeen kamp van 6 weken voorafgaat, Beven aan deze vorming een meer bepaalde Dichting, doordat zij beoogen de meisjes op te 'eiden voor een specialen werkkring, zoo goed als dit binnen het tijdsbestek van 3 maanden •Dogelijk is. In deze categorie bestaat er nog slechts één «oort, de z.g. dienstbodenintematen. Hierbij staat voorop de bereidheid der deelneemsters, afloop van een met gunstig gevolg door- loopen cursus, een betrekking te aanvaarden sls dienstbode of hulp in de huishouding. Ook de maatschappelijke beteekenis van dit «knipwerk voor meisjes is zeer groot. Indirecte, doch niet minder gewenschte resul- mten van deze opleiding zijn wel, dat vreemde Werkkrachten overbodig gemaakt worden en dat «d in het bedrijfsleven meer plaatsen vrijblijven voor de jongens. Opnieuw onderging het aantal katholieke «Dmpen in 1938 uitbreiding. Als nieuwe inter naten werden geopend: „Huize Driekoningen" te wassenaar en „Roucouleur" te Vught. Ook het jongenskampwerk breidde zich uit met twee kampen: „De Witte Bergen" te Oir- Sohot en „Drakenburg" te Baarn Verheugend is, dat ook voor deze kampen Weer een ideaal werkobject gevonden werd. Het is volkomen begrijpelijk, waar de regee- fmg dit kampwerk tot nu toe voor slechts f5 Pet. subsidieert, dat met deze uitbreiding de 'hancieele lasten van de Nationale R.K. Com missie aanzienlijk zjin gestegen. Het stemt tot groote voldoening, dat geheel atholiek Nederland ook in 1938 in ruime mate ,'hancieelen steun aan dit werk heeft geschon- Db bij gelegenheid der Nationale Inzameling, sarenboven moet nog vermeld worden, dat m'cnals de vorige jaren het R.K. Werklieden verbond wederom de aanvullende subsidie voor e georganiseerde meisjes en jongens geheel deelname ook van de katholieke jongens nog vrij gering was Nog steeds, na jaren van kampwerk en zorg voor de jeugdige werkloozen, blijkt er èn bij de ouders èn bij de zielzorgers èn bij de jongens zelf nog te bestaan een groote onbekendheid met het kampwerk. Terwijl sommigen het bestaan daarvan nog niet bevroeden, zijn er velen, die geen inzicht hebben in den juisten aard ervan, geen besef hebben van zijn godsdienstige en zedelijke waarde en van zijn beteekenis ook voor de gemeenschap, en voor het behoud der volks kracht, Gelukkig schijnt in deze onbekendheid lang zaam een kentering te komen èn door de voort durende propaganda der particuliere organisa ties, èn door de steeds grootere belangstelling, die den laatsten tijd vanwege de regeering voor het verschijnsel der jeugdwerkloosheid gewekt werd. Hiermede rekening houdend, heeft men dan ook in katholieken kring, daarbij nog ge stimuleerd door den actieven Socialen Jeugd dienst op het departement van Sociale Zaken, verstrekkende plannen beraamd. Terwijl in „Ons Werkkamp" te Rumpen een uitbreiding van het aantal deelnemers op komst is, wil men op „Drakenburg" te Baarn en op „Vredesteijn" te Egmond komen tot een uit breiding met een boerderij en land- en tuin bouwbedrijf en met diverse werkplaatsen, waar door meer werk gemaakt kan worden van de vakbekwaamheid en de kampgemeenschap betei in haar eigen behoeften zal kunnen voorzien, terwijl anderzijds de ondernomen werkobjecten, als daar zijn het Katholiek Gemeenschapsoord en de abdij te Egmond, het historische monu ment der Graven van Holland, geheel door de jongens zelf kunnen uitgevoerd worden. Bovendien worden voorbereidingen getroffen om op de terreinen van „O. L. Vrouw ter Dui nen" te Ossendrecht en van de „Witte Bergen" te Oirschot geheel nieuwe kampen, naast de reeds bestaande, te doen verrijzen, terwijl ook hier het aantal werkplaatsen zal worden uit gebreid. Vervolgens is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding de oprichting van een Schip- perskamp, hetwelk vermoedelijk in Dordrecht zal gevestigd worden. Bedoeling is hier te geven een vooropleiding voor de marine en voor de kust-, Rijn- en binnenvaart. Gebleken is im mers, dat in deze takken van beroep nog voor velen een toekomst ligt en daar ook het kamp werk, als vorm van jeugdwerkloozenzorg, nog altijd de meest gunstige resultaten zal afwerpen, wanneer het de jongens ten slotte aan de werk loosheid ontrukt, wordt de oprichting van dit gespecialiseerde jongenskamp met vreugde tege moet gezien. Het kamp zal zes maanden duren. Naast the oretische cursussen op de schippersschool, moeten de jongens, die allen in uniform gekleed zullen zijn, ook practijk-oefeningen doen in zeilen, roeien, zwemmen, schiemannen, enz. Ook voor de meisjes wordt nog de mogelijk heid overwogen van een uitbreiding van het kampwerk met een gespecialiseerd meisjeskamp, dat bestemd zal zijn voor meer ontwikkelde meisjes, als werklooze onderwijzeressen, enz. Hoewel er ook in deze categorie talrijke meisjes zijn, vooral in het Zuiden van het land, die in den meest strikten zin crisis-slachtoffers zijn, moet worden geconstateerd, dat zij tot nu toe geen afdoende hulp bekwamen en vrijwel aan hun lot werden overgelaten. Men heeft reeds onderzocht, op welke wijze zij in het maat schappelijk leven nuttige diensten zouden kun nen bewijzen, terwijl ook de plaatsingsmogelijk heden bestudeerd zijn. Het resultaat van dit onderzoek dringt steeds meer naar de oprich ting van een speciaal kamp. dat aan de leiders hooge eischen dienen te wor den gesteld. Bij de aanstelling van leiders zal, behalve met hun capaciteiten als zoodanig, ernstig re kening worden gehouden met het peil der in- tellectueele, cultureele en sociale vorming en met het inzicht van den candidaat in de idee en de methodiek der jeugdbeweging. Bovendien zullen de aspirant-leiders nog een speciale op leiding ontvangen. Hiermede is intusschen reeds een begin gemaakt. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat er in ons land met betrekking tot het kampwerk vier organisaties of „zuilen" zijn, die als de centrales van particulier initiatief en activiteit door de regeering zijn erkend en bil haar werk zaamheid in belangrijke mate gesubsidieerd worden. Een daarvan is de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg (de katholieke zuil). Secretariaat: Lange Putstraat 44 te 's-Herto- genboseh. Wat betreft de werkzaamheid der regeering tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid en alles wat daarmede samenhangt, deze is sedert korten tijd samengetrokken in een spéciaal daartoe in het leven geroepen crisisdienst op het departement van Sociale Zaken, Sociale Jeugddienst genaamd. Met de leiding hiervan werd belast de heer Van Hoeven, die als zoo danig den titel voert van directeur. Moge onder Gods bijstand met den krachtigen steun van geheel katholiek Ne derland de katholieke „zuil" in staat zijn, het begonnen werk in stand te houden en uit te breiden, en volledig slagen in het doel van haar werkzaamheid, d.i. de katholieke jeugd godsdienstig, zedelijk, geestelijk en lichamelijk sterk te maken voor de verove ring van haar toekomst. van directe verkiezing aangewezen. Voorts zul len ook vertegenwoordigers van handel en in dustrie in het orgaan worden opgenomen. Be sloten werd deze conclusies te bespreken met de confesioneele centrale landbouworganisaties en eventueel ook met specifieke organisaties. Besproken werd voorts het rapport van de Groninger Mij. van Landbouw nopens de mo gelijkheid om langs wettelijken weg het aan- koopen van landerijen uit een oogpunt van geld belegging tegen te gaan en exploitatie door den eigenaar te bevorderen. Aangezien de toestand ten aanzien van het bodemgebruik in de verschillende landsgedeel ten zeer sterk uiteenloopt, werd het voorshands niet mogelijk geacht een conclusie te trekken. Besloten werd over te gaan tot het instellen van een commissie van beraad, welke zal heb ben te adviseeren over de vraag, of de tijden thans rijp zijn voor het doen van voorstellen te dezer zake en zoo ja welke. Aan een 'viertal aangesloten organisaties, voor welke het vraagstuk van belang moet wor den geacht, zal worden verzocht een vertegen woordiger in deze commissie aan te wijzen. De vergadering benoemde voorts ook den onder voorzitter mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg in deze commissie. Ingekomen was een voorstel, om bij de re geering stappen te doen ten gunste van de stichting van een grooter aantal lagere land bouwscholen. De vergadering kon zich met dit voorstel vereenigen, mits zou komen vast te staan, dat een snellere uitbreiding van het aantal lagere landbouwscholen niet zou gaan ten koste van de ontwikkeling van het instituut der land- bouwwinterscholen en der landbouwcursussen. Consequentie van den gestadigen groei van het kampwerk en van de gewijzigde opvatting, dat vooral aandacht moet worden besteed aan de alzijdige vorming van de jeugdige deelne mers, is nog, dat in onze katholieke kampen het leiderscorps zal moeten worden uitgebreid en Onder leiding van den heer H. D. Louwes is de maandelyksche vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Ned. Landbouwcomité te 's-pravenhage gehouden. Met instemming werd kennis genomen van een zeer goed gedocumenteerde nota van prof. Visser te Wageningen, met betrekking tot een verlaging van het invoerrecht op landbouwtrek kers van 15 tot 6 pCt. Besloten werd, omtrent deze aangelegenheid te adresseeren aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de overname der landbouw-crisismaatregelen of, juister, de grootere inschakeling van bedrijfs- genooten by de uitvoering der landbouwcrisis maatregelen. Alvorens van een overname der landbouwcri sismaatregelen in den door de regeering ge- wenschten zin sprake zal kunnen zyn, zoo meen de men, dienen waarborgen te worden gegeven omtrent een belooning voor den arbeid van den boer, welke in redelijke verhouding staat tot de verdienste, in andere takken van bedrijf ge noten. Bovendien zal de boer de vrijheid moeten be houden om ook in den vervolge over de wijze, waarop hij zijn producten zal willen afzetten, c.q. deze bij den consument zal willen brengen, naar eigen goeddunken te beslissen. Zulks moet zoowel ten aanzien van den afzet op de bin- nenlandsche als op de buitenlandsche markt gelden. Wat de uitvoering der toekomstige landbouw- ordeningsmaatregelen aangaat, oordeelde men het niet juist, daarmede de drie centrale land bouworganisaties te belasten. Het verdient aan beveling over te gaan tot de stichting van een meuw orgaan in den vorm van een vereeniging, welke tusschen regeering en 3 C. L. O. moet staan. Bedoeld orgaan moet nationaal en pro vinciaal worden bestuurd door besturen, waar in zitting zullen hebben gedelegeerden der re geering, door de drie centrale landbouworgani- ties aangewezen personen, alsmede vertegen woordigers van bedrijfsgenooten, langs den weg Met dezelfde regelmaat als Steeds de bollen bloeien gaan, Komen ook van alle kanten De bewonderaars vandaan. Twee, drie weken zal 't gebeuren, Maar dan is 't te guur, te frisch, Tot de zon komt en 't dan plotsling Weer de „bollen-Zondag" is. Al die bollen, die verspreid zijn Over d' aarde 'n volgend jaar, Staan op luttele kilometers Dan te bloeien bij elkaar. Nette rijtjes, stijve veldjes, Soort bij soort, en kleur bij kleur, Daaromheen een penetrante Bloemen- en benzinegeur. Op de wegen strakke rijen Auto's, motors, bussen, cars, Met de wandelaars en fietsers Zitten ze elkander dwars. Bloemen rijgt men aan een touwtje, Voor het stuur en voor de kap, Slingerend om den radiator, Bloemenlijken, flets en slap.... Dat is dan de bollen-Zondag, Dat is dan het bloemenfeest, Neen, men zal het nooit vergeten Als men daar ééns is geweest! HERMAN KRAMER °?r zijn rekening nam. Het aantal deelnemers en deelneemsters aan katholieke kampen gaat nog steeds crescendo. S.et bedroeg in 1938 in totaal 9824 tegen 8689 het voorafgaande jaar. Gezamenlijk brachten g.' 213013 dagen in de kampen door. Onder de i_ deelnemenden waren 1833 meisjes en 7991 hgens. *h hoeverre dit laatste getal bevredigend is Doemen, hangt af van den omvang der jeugd- ^loosheid. fin dan moet men wel concludeeren, dat de Frankrijk is een zwijgende mogendheid ge worden. Tot voor een jaar ongeveer was men gewend, dat allerlei internationale plannen aan den Quai d'Orsay werden uitgebroed, van de noodige en onnoodige propaganda voorzien, langdurig en openlijk besproken, waarop zij ge woonlijk mislukten. Soms door het buitenland, dat in Frankrijk geen vertrouwen meer stelde, soms door binnenlandsch verzet, waarbij het eens zoo machtige land een treurig beeld van inwendige verdeeldheid te aanschouwen gaf Er kwam dan gewoonlijk een ander kabinet, dat de zaak op denzelfden voet voortzette. Hoe is dit anders geworden; vooral sedert dier November-Woensdag, waarop partijgeest en kliekjesmentaliteit Frankryk door een grootsch opgezette w'erkstaking voorgoed op het tweede plan wilden brengen hetgeen een grootsche mislukking werd. Dien dag heeft Frankryk en zijn kabinet de vuurproef doorstaan; sedert dien kan men spreken van een regeneratie van een groot land, dat een traditie te beschermen had, en dat dreigde voorgoed in verval te ge raken. Daladier, de premier aan wien men du grootendeels te danken heeft, kan nauwelijks een groot staatsman genoemd worden en toch, hoe gunstig steekt het resultaat van zijn bemoeiingen af tegen de reeks tallooze misluk kingen van zün geestdrijvende voorgangers. Zonder veel praterij in een parlement, dat voor een niet gering deel bestaat uit lieden, wien het meer om partijwinst opleverende oppo sitie te doen is dan om Frankrijk de plaats te geven in de rij der volkeren, die het toekomt, wordt er thans zonder onderbreking gewerkt Voor een goed deel is dit te danken aan het beleid van den talentvollen minister van Finan ciën, Paul Reynaud, dien Daladier de juiste plaats in het kabinet gaf. Sedert de laatste maal, dat Reynaud via de microfoon het Fran- sche volk toesprak, heeft hij heel wat resulta ten behaald: de deplorabele toestand van den franc is stabiel geworden, het kapitaal, dat zonder ophouden over de grenzen stroomde, is teruggekeerd en blijft in Frankrijk, en de door wanbeheer totaal gedesorganiseerde productie is in korten tijd geordend en gericht op de verster king van het land. Het is een geliefkoosd thema van Reynaud, de productie van Frankrijk te vergelijken met die van het buitenland, om uit die .verhouding de positie van het land te be palen. Ook thans deed hij dit weer: sedert 14 maanden, zeide hij, zijn in Centraal Europa groote overwinningen behaald op grond vaneen grootere wapenproductie: wil men hieraan een einde maken, dan helpen geen groote woorden, vaste besluiten of demonstraties alleen een nog grootere wapenproductie in het Westen kan aan die voortgezette reeks overwinningen een halt toeroepen. Daartoe zullen nog zware offers gebracht dienen te worden: de volkomen wan orde, waarin vorige kabinetten het land gelaten hebben, kan niet in een zoo kort bestek als vyf maanden hersteld worden. Doch een begin is er. en van de jongste decreten, hoeveel zij ook van de Franschen vragen, moet gezegd worden, dat zij belangrijk lichtere lasten opleggen dan men elders gewend is. Het is te hopen, dat de Fran schen Reynaud's rede beantwoorden met ver vulling van den wensch, dien hij uitsprak: het bewaren van de eenheid, en het vergrooten van Frankrijks kracht. Niet alleen voor de samenwerking in Europa zal dit noodig zijn: reeds op zichzelf verkeert het land in een minder benijdenswaardige po sitie. Twee van zijn grenzen zijn, zooal niet onmiddellijk bedreigd, dan toch onzeker, en over de derde, Zuidelijke grens liet het magere communiqué over de vergadering van de se naatscommissie van Buitenlandsche Zaken niet al te prettige dingen doorschemeren. Ook hier heeft de vroegere politiek gefaald: Bonnet kon niet meer doen, dan mededeelen, dat hij streef de naar een herstel van de vroeger zoo vriend schappelijke betrekkingen met Spanje. Ook hier valt nog ontzaglijk veel te doen en het resultaat zal afhangen van de inwendige kracht van Frankrijk, waaraan echter thans met zooveel ernst gearbeid wordt, dat men de toekomst van dit land met zyn grootsche histo rie weer met eenig vertrouwden mag afwachten. SABANG, 21 April (Aneta) Omtrent het drama van den tyger aan boord van de „Bui tenzorg'" valt nog te melden, dat men het beest te 3.20 langs het dek zag sluipen. De kapitein werd gewaarschuwd. De tijger liep van het achterschip naar het voorschip, ging de eet zaal binnen en kwam vervolgens wederom op het voorschip, waar zich twee Chineesche sto kers bevonden, die van wacht af kwamen en even een luchtje schepten vóór zij naar hun verblijf gingen. De tijger viel beide Chineezen aan en doodde ze door doorbyten van de keel. Een der slachtoffers werd nogi gedeeltelijk op gevreten. Dit alles werd eerst bij het aanbre ken van den dag ontdekt. Men heeft toen nog getracht van de brug af met electrische lam pen het beest op het voorschip te houden, ten einde de rest van het schip te kunnen afslui ten. De tweede stuurman begaf zich via de machinekamer naar het achterschip, om een gedeelte van de bemanning te waarschuwen. Hij vond echter de deuren gesloten en had nog juist den tijd om, op een sein van de brug dat de tijger weer naar het achterschip kwam, de vlucht te nemen boven op een sloep. Inmiddels waren revolverschoten gelost, doch deze hadden hun doel gemist. De kapitein be sloot toen naar Lhoseumawe terug te stoomen, om daar de hulp van een jager in te roepen. Zooals reeds gisteren werd gemeld, was de tij ger niet te vinden toen soldaten en eenige ja gers het schip doorzochten. Vermoedelijk is de tyger in de buurt van land over boord gespron gen. Het stoffelijk overschot der Chinêezen is te Lhoseumawe begraven. Vermoedelijk is de tijger uit het hok gekro pen, door van binnen af een plank naar zich toe te trekken en zich daarna door de nauwe opening te wringen. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zo mer en wel gedurende het tijdvak van I Mei tot en met 30 Juni, zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de fran- keerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kankerbestrijding en arbeid voor onvolwaardi- gen) en voor de helft aan cultureele doelein den ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers. De zegels zijn ook in het verkeer met het buitenland voor frankeering geldig tot en met 31 December 1944, en verschijnen in 5 frankeer waarden, n.l.: 1% cent (grijs) met een toeslag van 1% cent. ly, cent (groen) met 'n toeslag van 2% cent. 3 cent (rood) met een toeslag van 3 cent. 5 cent (groen) met een toeslag van 3 cent. 1214 ct. (blauw) met een toeslag van 3y ct. Het 1*4 centszegel draagt de beeltenis van Thijs Maris (18391917), een der belangrijkste Nederlandsche schilders, het centszegel die van zijn tydgenoot Anton Mauve (1838—1888) schilder van naam, bekend om zijn bijzonder fyngevoelde schilderingen van landschappen. De beeltenis van Gerard van Swieten (1700 1772), de vermaarde Nederlandsche geneeskun dige aan het Oostenrijksche hof in de 18de eeuw is voor het 3 centszegel gekozen. Van Swieten was leerling van Boerhaave en als zoo danig sluit het zegel met zijn beeltenis aan op het Boerhaavezegel van 1938. Het meest gangbare zegel voor binnenlandsch gebruik, dat van 5 cent, draagt de beeltenis van Nicolaas Beets (1814—1903), theoloog en letterkundige, wiens Camera Obscura, waar van in 1839, dus juist 100 jaar geleden, de eerste uitgave verscheen, by oud en jong be kendheid geniet. Beets schreef dit onvolprezen werk op 25-jarigen leeftyd. In verband hier mede is een jeugdportret van hem gekozen. Het 12 y, centszegel tenslotte voor buiten landsche brievenverkeer, geeft de beeltenis van Petrus Stuyvesant (1610—1682), de bekende gouverneur van Curasao en later van Nieuw Nederland (New York) weer, en is gekozen in verband met de wereldtentoonstelling te New York. De afmetingen van de zegels zyn dezelfde als die van de zomerzegels van vorige jaren. Me vrouw ReitsmaValenga ontwierp de zegels van 1 y, cent en van 3 cent resp. met de beel tenis van Thijs Maris en Gerard van Swieten, het 2% centszegel met de beeltenis van Anton Mauve is vervaardigd door S. Hartz, dat van 5 cent (Nicolaas Beets) door Kuno Brinks, ter wijl Hub. Levigne de ontwerper is van het 12% centszegel (Petrus Stuyvesant). De teekeningen zijn door de kunstenaars zelf in staal gegraveerd. IR237-K Het in het bericht over het Katholieke Vluchtelingenkamp te Sluis (Zeeuwsch Vlaan deren) genoemde bedrag, dat elke week door het uitvoerend comité ten behoeve van dit liefdewerk in het algemeen wordt uitgegeven, is niet 400, doch bedraagt de respectabele som van ƒ4000 per week. Het behoeft geen betoog dat deze elke week terugkeerende uitgave het comité vele zorgen baart en dat alle mogelijke bronnen van in komsten moeten worden aangeboord, waarbij dan ook een beroep op liefdadig Nederland niet overbodig mag heeten. Daarom vermelden wij nog eens het giro nummer van den penningmeester van het Uit voerend Comité te Utrecht 320372. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schryft ons: In de komende zomermaanden zullen waar schijnlijk weer vele bevoorrechten tot ver over de grenzen van het land hun jaariyksche ont spanning gaan genieten. Om dit zoo comforta bel mogelijk te doen en meestal vccrnameiyk om in grooter gezelschap te reizen en zoo den kring van vrienden en kennissen uit te brei den, sluiten velen van hen zich gaarne aan by een goed georganiseerd reisgezelschap. Ook de Katholieken bedienen zich gaarne van deze ma nier van reizen en van het gezelschap, dat hun langs dezen weg geboden wordt. Tech zijn er voor hen meer vragen dan die van comfort en gezelschap in hét algemeen. Een Katholiek dient de zaak tevoren nauw keuriger, principieel te overwegen. Niet alleen of er in het reisprogram voldoende tyd en spe ling is om ongehinderd en zonder overhaasting minstens cp Zondag de H. Mis te kunnen by- wonen, de heilige Sacramenten te kunnen ont vangen, enz. Ook de vraag naar de samenstel ling van het gezelschap is voor hem doorslag gevend. Daar het een feit is, dat het reizen met een neutraal gezelschap werkelijk kan behooren tot wat een Katholiek moet verstaan onder „gevaarlijke gelegenheden", behoort hij in een aergeiyk gezelschap niet thuis. Afgezien im mers van de vraag, of de gelegenheid tot on geoorloofde ontspanning niet grooter is dan anders, is het vooral het ontzettend gevaar voor een gemengde verkeering en een gemengd huwelijk, dat hem van dit gezelschap verwij derd moet hóuden. Elke zielzorger kan talryke gevallen, voortgevloeid uit een reis in neutraal gezelschap, met den vinger aanwijzen. Boven dien weet ook eenieder, hoe de menschen juist op reis zich gemakkelijker en spoediger dan anders „los" gevoelen. Juist in die omstandig heden is voor ieder grooter waakzaamheid dan ooit geboden en biedt een Katholiek milieu grooter waarborg. Een Katholiek moet ook in dit opzicht Ka tholiek zijn vóór alles en iedere grootere gele genheid tot verzuim van zün plichten aLs Ka tholiek, tot ongeoorloofde ontspanning, tot een gemengde verkeering en tot een gemengd hu welijk beslist vermijden. Dus Katholieken Teizen alleen in Katholiek verband. De Beemster-vruchtboomgaarden beloven eer_ mooien bloei in ongeveer de eerste helft van Mei. De K.L.M. zal in den bloeitijd bij voldoen de deelneming rondvluchten houden boven de schitterende boomgaarden van Beemster en Purmer. Tijdens den bloeitijd der vruchtboomen in de Beemster wordt ten gerieve der bezoekers een groote, zeer bijzondere, fototentoonstelling ge houden in het Beemster-museum van de Beem ster en omgeving. Het driejarig zoontje van den heer W. Ver schuren te Fijnaart is door een vrachtauto aan gereden, waardoor het kind zware verwondingen opliep en later aan de gevolgen hiervan in 't dia conessen-ziekenhuis te Breda is overleden. Heden werd de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden door den heer Fran sen, boterhandelaar te Delft. Het is ongeveer acht jaar geleden dat „Helio- Mare", het sanatorium voor chirurgische tu berculose te Wijk aan Zee, in gebruik werd ge nomen. Onder leiding van den kundigen chirurg dr. M. H. P. P. van Haeff is in den loop der jaren in deze prachtinrichting zeer veel zegen rijk werk gedaan. Wanneer men een blik werpt in de jaarverslagen van de „Vereeniging R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen", waarvan „Helio-Mare" een instel ling is, dan leggen de cijfers getuigenis af van de resultaten, welke hier werden bereikt. Tal looze patiënten, die door de gevreesde ziekte getroffen waren, hebben in dat sanatorium de hoop op genezing in vervulling zien gaan. Tet is de eerste en eenige inrichting van dezen aard in ons land en zij blijkt in een groote behoefte te voorzien. Het aantal patiën ten is voortdurend gestegen en wel in die mate, dat thans een belangrijke uitbreiding noodza kelijk is geworden. De plannen hiervoor verkeeren reeds in een' vergevorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling om den grooten patiënten vleugel, het gebouw met de terrassen aan de oostzyde, vanwaar men zulk een mooi uitzicht heeft over het prachtige duinlandschap, aan twee zijden uit te bouwen, waardoor het sana torium in totaal met zes zalen kan worden uit gebreid. De nieuwe gedeelten zullen tot op gelyke hoogte van het bestaande gebouw worden op getrokken, terwijl elk van de drie verdiepin gen één zaal zal bevatten. Wanneer de uitbreiding tot stand zal zyn gekomen, kunnen er ongeveer 70 patiënten meer worden opgenomen. In het souterrain van het nieuwe gedeelte wordt een zaal ingericht voor vergaderingen, filmvertooningen, enz. De uitbreiding maakt het noodig, dat aan de zuidzyde de Relweg wordt omgelegd, omdat de terrassen te dicht aan den weg zouden komen te liggen. Voorts wordt aan de noordzijde de nieuwe vleugel over den toegangsweg heengebouwd, welke naar de achterzyde van de gebouwen voert. Tenslotte wordt de economievleugel met een verdieping uitgebreid, waarin personeelkamers gevestigd zullen worden, terwijl de z.g. zuster- vleugel een uitbreiding ondergaat. Aan het medisch personeel zullen nog twee assistenten worden toegevoegd, zoodat er in de toekomst 5 medici aan het sanatorium ver bonden zullen zyn. Het Hoogwaardig Definitorium der Neder landsche Augustijnerprovincie heeft den wel- eerw. pater Tarcisius Brouwer overgeplaatst van het Convent van den H. Thomas a Villa nova te Nijmegen naar het Convent SS. Tri- nitatis te Overveen. De weleerw. pater Fabianus Hennes werd overgeplaatst van het klooster te Witmarsum naar het Convent van den H. Thomas a Villa nova te Nijmegen. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. A. F. Diepen, heeft, op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Paters Augustynen, Dr. Servus Makaay, eervol ont slag verleend aan den weleerw. pater Tarcisius Brouwer als kapelaan van de parochie van den H. Thomas a Villanova te Nijmegen en in diens plaats benoemd den weleerw. pater Fabianus Hennes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9