Het rioleerings- vraagstuk Peeks Cloppenburg P&ntiac ST. REINOLDUSHUIS P. J. MAAS EN ZOON - BEELDHOUWERS arlv.Empelen Tegen een bomaanval Schoonmaak- goederen I Looze visschertjes langs Haarlems grachten ZONDAG 23 APRIL 1939 GEERT HOOGEVEEN heeft de mooiste H. HART-, MARIA- en KRUISBEELDEN Grachten werden open riolen Alles went Zuiveringsinstallatie COMITÉ VAN KATH. ACTIE DE SPAARNE-STICHTING Verslag over 1938 STOOMEN - VERVEN ,1* GROOTE HOUTSTR. 38 HAARLEM PROGRAMMA RADIO CENTRALE Gevonden voorwerpen Haarlemsche t.b.c.- best rij ding Belangrijke cijfers uit het jaarverslag Sterfte aan tuberculose Alléén: Mr. ComelisstraaS 54 Telef. 16270 AFGESTUDEERDEN M.T.S. R.K.S.V. ONZE GEZELLEN HEINEKENS-BEKER Studiefonds voor werkverruiming Verbetering industrieele outillage van ons land De Statenverkiezingen in Zuidholland Liberalen krijgen zeven zetels NIEUWE DOUGLAS DC 3 VOOR DE K.L.M. De 21ste van dit type Verbond van sigarenfabrikanten Sint Josephs-Gezellenver. Haarlem I HEEMSTEDE MARKTNIEUWS Zeer mooie eigen ontwerpen. Zeer groote keuze in ontwerpen van hedendaagsche kunstenaars uit binnen- en buitenland. OOK IN VOORDEELIGE PRIJZEN KOOPT U ER EEN MOOI BEELD EMMASISAAT 16 TELEFOON 14512 STAD Op den eersten Mei van dit jaar zal de directeur van Openbare Werken in heit raadhuis het maken van rioleeringen in de Gedempte Oude Gracht, de Raaks en de Jacobstraat aanbesteden. Ofschoon hier en daar reeds heele stukken hieuw riool zijn gelegd, welke later in de hieuwe installatie zullen worden ingevoerd, Wordt deze aanbesteding, als wij ons niet I Vergissen, beschouwd als het begin van de oplossing van het Haarlemsche rioleerings- Vraagstuk. De stinkende grachten van Haarlem zijn een ,l|d zeer. Maar toch weer niet overmatig oud, J^nt Nicolaas Beets vertelt in zijn „Hoe warm was en hoe ver" dat de hoofdpersoon van .tin verhaal een honderd jaar geleden het hek ti de Groote Houtpoort uit wilde gaan en daar Wen de commiezenhuisjes binnenliep, om er ftih jas af te geven, totdat hij weer terug zou *0men. Hij vond er niemand, maar aan den "Verkant van den singel zag hij een hengelaar 'h het gras van den walkant staan: het bleek eh commies te zijn, die den warmen zomer middag op deze manier koel, en op een voor zijn "duw aangename manier, doorbracht. Maar in de laatste honderd jaar is er heel *at gebeurd in Haarlem. De bevolking is ont- ^glyk toegenomen; buiten de singels zijn heel6 Woonwijken ontstaan; de zorg voor de volks gezondheid is hoog opgevoerd en ook de eischen de bevolking zijn gestegen. Men duldt geen ftesthoopen meer naast -zijn deur en het „ton- fjjHjes-stelsel", dat toch op zich zelf, al een Tfole vooruitgang was in vergelijking met den I tid, dat men „eigen putten" had, is gekomen Is' gegaan. Het rioleeringsstelsel kwam in zwang en het werd gewoonte, dat het afvalwater op de grach- -1 werd geloosd. Het systeem was eenvoudig en men rekende 'aarbij op de medewerking van moeder natuur, 'e er een puik proces van zuivering op na- °udt. Met behulp van bacteriën is de natuui °o vriendelijk al het vuil, dat in water of in ®en grond wordt gestopt, zelf te reinigen en ^schadelijk te maken, waarbij de zon haar °rOote hulp is. Aan haar reinigingsvermogen zijn echter fenzen. Zoolang één huis zijn afval op een 'Denbaar water laat afvloeien, zal niemand 'ar iets van merken. Zelfs een heele straat d meer straten kunnen dat zonder veel scha- Üke gevolgen doen. In Haarlem en ook in JDdere steden eischte men echter te veel van dar. De rioleeringen werden steeds langer en .et aantal aangeslotenen werd steeds grooter. te reinigingsmachine kon daar tenslotte niet egen op en onwelriekende geuren begonnen q" de grachten op te stijgen, met het gevolg, ^t de een na de andet, verschillende grachten ?rden gedempt, omdat zij langzamerhand open °len waren geworden. Totdat er niet meer dempt kon worden. Laten wij even opmerken, i*t men met het dempen van grachten alleen ®t van het afvalwater aX was. Het werd alleen "drtaan „overdekt" naar het Spaarne ge werd. ®en jaar of vijftien geleden is de stank uit grachten een tijd lang heel erg geweest. Bij |eDaalde weersgesteldheid was het in de nabij- 'e'h van de singels niet uit te houden en be- °ftdering moest men hebben voor de menschen, in de nabijheid er van woonden en dus ^dwongen waren de geuren den heelen dag te ademen. Het schijnt echter, dat alles, k stank uit openbare wateren, went en scha ak voor de gezondheid was de uitwaseming 'let. ^Als het heel erg werd, vroeg het gemeente- estuur aan Rijnland om het stoomgemaal te "fci eUren 'arndam te laten malen en dat kon dan ge- als Haarlem de te maken onkosten fgoedde. Zóóveel per half uur. De overlast ®h zich echter meest in den zomer voor en l'ist die tijd werd gebruikt om het gemaal na Zien en te repareeren. Zoo liet het spuien al eens te wenschen over. i^edereen wist natuurlijk wel, dat een geheel ^6Uwe rioleering de beste remedie tegen het, fy.d stad als Haarlem onwaardig, euvel was er t het niet wist kon liet dagelijks in de kran lezen, waarin het wemelde van ingezonden 'lol - over het oncierwei'P. Maar een nieuwe Bering zou millioenen kosten en burgerij en vJ^ente bestuur waren het eens, dat daar ^loopig geen geld voor was. '«li Werd °°'c raad gevraagd aan den inspec- Ijj der Volksgezondheid, want nog steeds was 'lik afd°ende uitgemaakt hoe de stank eigen- W 0n';stonh- Men begreep natuurlijk wel, dat V 'fvalwater de oorzaak was, maar waarom den eenen dag zooveel erger geurde dan W 'hderen dag, was niet duidelijk! Als daar- <i a he oorzaak zou zijn opgespoord, misschien tv dan tegelijk het geneesmiddel gevonden ho, inspecteur spande er zich voor en begon tj^r de Haarlemsche grachten lange inspec- ■w^hten bij dag en nacht, bij regen en zonne- en ondraaglijke hitte en donkere luch- bij mist, enfin zoo afwisselend mogelijk, hide bü elke weersgesteldheid een monster tje Haarlemsch grachtwater te nemen en dat later te onderzoeken. Er werden in dien tijd verschillende middel tjes aan de hand gedaan om den stank te verdrijven; de onreine bestanddeelen van het vuile water door een chemisch preparaat neer slaan, baggeren, spuien, maar het meest af doende bleek te zijn het verlagen van het zout gehalte van het water. Er kwam namelijk ont zaglijk veel zeewater door de zeesluizen binnen en zoo in onze grachten. Toen dit verminderde en er meer zoet water overbleef, werd de toe stand veel beter. Maar ideaal was het nog lang niet. En toen een jaar of twee geleden naar een werkobject voor onze werkloozen werd gezocht, kwam van zelf het denkbeeld van een nieuwe rioleering naar voren. Het slot is geweest, dat een bedrag van 5 millioen ter beschikking werd gesteld, waarbij de bedoeling is, dat het plan in acht jaar zal worden uitgevoerd. In de maand Juni van het vorige jaar heeft de Haarlemsche gemeenteraad in prin cipe besloten in den Waarderpolder een zuiveringsinstallatie te laten bouwen, nadat door den minister bezwaar was gemaakt tegen het afvoeren van rioolwater op de Noordzee via de pier van IJmuiden. Van een punt aan den Spaarndammerweg zal het vuile water naar de zuivering in den polder worden geperst. Het gezuiverde wa ter zal in de Mooie Nel kunnen afvloeien en het slib zal de weilanden in den omtrek kunnen bevruchten. Een heele verbetering, waarvan echter onder in het mandje de rekening ligt in den vorm van (over eenige jaren) idem zooveel aan rente en aflossing. Wie echter mogen juichen, dat zijn de leden van de Haarlemsche hengelaarsclubs. Over een jaar of tien zullen zij er niet meer by nacht en ontij op uit behoeven te gaan om ergens, ver weg buiten Haarlem, in een of ander af gelegen tochtslootje een karpertje te verschal ken. Hun hengelsport zullen zij als de po litie zulks tenminste zóu gedoogen in de Haarlemsche grachten kunnen uitoefenen en wij zien in den geest al eindelooze rijen Haar lemsche visschertje in het gras langs de singels zitten. Het wordt een nieuwe Vrije Zaterdagmiddag- attractie! Bij TUINONDERHOUD is 't uurloon geen maatstaf voor goedkoop, wel wat in dat uur gepresteerd wordt. Binnenweg 18, H'stede, Tel. 28080 Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 23 April 10.30 uur: Bezoek aan het Openbaar Slachthuis te Haarlem van de Reis- vereeniging voor Katholieken. 8.15 uur: Eerste Donateursavond Haarlems Gem. Tooneel Thalia in den Stadsschouwburg. MAANDAG. 5.30—7 uur: Repetitie Turndub „Leonidas" voor meisjes van 613 jaar in de Jongensschool, Timorstraat 17, H.-N. 7—8.15 uur: Repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 1316 jaar, in de Jongens school. Timorstraat 17, H.-N. 815 uur: Tweede Donateursavond Haarlems Gem. Tooneel „Thalia" in den Stadsschouw burg. 8.30—10.15 uur: Repetitie Turnclub „Leoni das" voor dames, in de Jongensschool, Timor straat 17, H.-N. DINSDAG: 10.30—12 uur: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.15 uur: Theemiddag van den R.K. Vrouwen bond in het St. Elisabethsgebouw, Jansstraat 49. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging- in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in ae R. K. School aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.15 urn-: Lezing met lichtbeelden voor de le den van de Ned. Reisvereemging voor Katholie ken bij Brinkmann, Groote Markt. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E. E. Paters van de Vrande en Strijbosch, in de St. Elisabeth-vereeniging, Jansstraat 49. WOENSDAG: 4—5 uur: repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 69 jaar in het Gymnastieklokaal Eemstraat H.-N. 5—6 uur: Indoortraining voor junioren R.K. D.V. „Holland" in de St. Aloysiusschool, Zand voorterpad, Overveen. 56.15 uur: Repetitie Turnclub Leonidas voor meisjes van 9—13 jaar in het Gymnastiek lokaal, Eemstraat, H.N. 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" by Brinkmann. moet ge U beschermen in een bom vrije kelder. Tegen bedrog in zaden en planten moet ge U beschermen bij: ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 - HAARLEM DAAR IS U VEILIG!! Uit het jaarverslag 1938 der Spaame-stich- ting (afdeeling Haarlem van de Centrale Ver eeniging tot behartiging van de Maatschappe lijke belangen van Zenuw- en Zielszieken) teekenen wy aan; Ingeschreven werden 47 nieuwe gevallen n.l. 21 mannen en 26 vrouwen, waarvan respectie velijk 20 mannen en 20 vrouwen in gezinsver band leefden. Als regel krijgen wij opgaaf van het Prov. Ziekenhuis naby Santpoort, wanneer een pa tiënt met proefverlof gaat of ontslagen zal worden. Zij, bij wier thuiskomst alles in Orde biykt te zijn, worden slechts enkele malen be zocht. Voor hen, wier maatschappeiyke om standigheden minder goed zijn, worden van te voren die maatregelen genomen, die bevorder lijk zijn voor het slagen van de reclasseering. Ook het Prov. Ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum stelt ons op de hoogte van het ont slag van patiënten, die in ons district wonen, of vraagt onze medewerking bij moeilükheden. Van andere inrichtingen kregen we dit jaar slechts enkele opgaven. Dit valt te betreuren, te meer als we een er varing opdoen ais deze: Een schoenmaker met vervolgingsideeën wordt midden Juli Ontslagen uit een gesticht. Wy kregen geen bericht omtrent hem. Thuis vond hij zijn gereedschappen en zyn grond stoffen niet. Hy bleef werkloos en hoewel hy geen maatschappeiyke stoornissen gaf, bloeide zyn waan weer op. Spontaana kwam zyn vrouw in October met hem op ons bureau. Het ver schaffen van gereedschap en materiaal kostte veel moeite en was aan het einde van het vérslagjaaar nog niet in orde. Waren wij bij tijds gewaarschuwd, dan zou deze man eerder voor zijn gezin hebben kunnen zorgen, terwyl hij nu maanden lang steun trok Eenige jongemannen, die duidelijke slacht offers van langdurige werkloosheid waren, kwamen onze hulp zoeken. Zy vertoonden allen een beeld, dat sterk doet denken aan den rente neuroticus. Narrig en ontevreden, klaar met schampere opmerkingen over de maatschap pelijke verhoudingen en over ons, wanneer niet direkt een oplossing werd gevonden, waren ze geheel veranderd, zoodra het gelukt was bezig heid voor hen te vinden. De Tehuizen, waar we patiënten onderbren gen, die bij familie niet kunnen zyn, waren geregeld voldoende bezet. Handwerk werd aan diegenen verstrekt, die niet in die|istbetrek)»ng waren of bezigheid vonden in de huishouding van het Tehuis. Drie nieuwe gevallen werden onder ons toe zicht gesteld. Daar het financieel overzicht van den pen- ningtsemeester wederom een daling van de contributies en een aanmerkelijke stijging der ondersteuningen aangeeft, wordt een beroep gedaan op de contribuanten. VLUGGE AFLEVERING! i VO co<* .et rtöt^e èfi AS?® jeP- de*e <*c <0.® Bijna 70 jut en nog ttoe4a aon de ipitzl MAANDAG 24 APRIL Programma 1: Jaarsveld en Hilversum L Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.009.20, Radio P. T. T. Nord 9.20—11.20, Ned. Brussel 11.20—1.20, Keulen 1.202.20, Londen 2.203.20, Keulen 3.20—4.20, Ned. Brussel 4.20—5.05, Radio P. T. T Nord 5.05—5.20, Londen 5.206.20, Ned. Brussel 6.20—6.50, Keulen 6.50—7.35, Ned. Brussel 7.35 —8.00, Beromuenster 8.00—8.47, Fransch Brus sel 8.479.20, Ned. Brussel 9.2010.05, Parijs 10.05—10.45, Boedapest 10.45—11.20, Keulen 11.25 —12.00. Programma 4: Ned. Brussel 8.008.20, Parijs 8.20—8.30, Radio P. T. T. Nord 8.30—8.50, Di versen 8.509.35, Londen 9.3512.05, Droitwich 12.0512.35, Londen 12.352.00, Droitwich 2.00 —11.20, Denemarken 11.20—12.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert „Elck wat wills". Colonel Bogey March, De Zesdaagsche, Basin Street Blues, Blackpool Songmixture, Six Hits of the Day, The right somebody to love, Waldteufel Selection, Foxtrot Medley, Ouv. Orpheus in der Unterwelt, Old rustic Bridge, Hein de Bruin, Blackeye de Susan Brown, Rose Dreams, At the codfish ball, Frohsinn in Takt, 8.0012.00 Diversen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Breiwerk, Warmer, Bloemhofstraat 31 rd.; Aan het 35ste jaarverslag van de Haarlem sche Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose ontleenen we het volgende. De samenstelling van het bestuur bleef onge- wyzigd. By de viering van het 40-jarig arts-jubileum van den voorzitter der Vereeniging, heeft het bestuur van zyn hartelijke belangstelling doen blijken. Bij. monde van den secretaris gaf het uiting aan zijn gevoelens van erken te: ijkheicl en dankbaarheid voor de wijze, waarop onder leiding van dr. Kersbergen de Vereeniging tot grooten bloei is gekomen. Het geheele afgeloopen jaar heeft gestaan in 't teeken van den bouw van een nieuw consulta tie-bureau. Thans meenen wij op goede gronden te mogen aannemen, dat de onderhandelingen met het Gemeentebestuur van Haarlem over de voor het aangaan eener voor den bouw benoodigde geld- leening te stellen garantie binnenkort tot een voor de Vereeniging gunstig besluit zuilen lei den. De 11e jaarlyksche verloting bracht f 9309.21 ff 10.060.10) op, de Emmab'oemcollecte f 3288.96 (f 2936.de Lighaluitvoering f 1115.29 (f 1019.57). Het aantal donateurs, leden en begunstigers der Vereeniging bedroeg 2949 (3036), dat van het ighalfonds 682 (729). De toeloop naar het Consultatiebureau bleef ook in 1938 2eer groot, aldus het jaarverslag van den directeur. Het aantal voor het eerst ingeschreven personen bedroeg 1008, tegenover 1035 in 1937. Al is de „massa-keuring" krachtens de „Wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevol gen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwys" in het begin van het verslagjaar beëindigd, zoo hadden daarna toch nog een vry groot aantal incidsnteele keu ringen plaats. Het Consultatiebureau werkte uitsluitend voor inwoners der gemeente Haarlem. De gemiddelde bevolking dezer stad steeg van 134.332 tot 136.430 inwoners. De te Haarlem overleden, elders woonachtige tuberculoselijders buiten beschouwing latende en na bijvoeging van het aantal elders aan tuber culose overleden inwoners dezer gemeente blij ken in 1936 overleden te zijn 41 (44) inwoners aan longtuberculose, 2 (8), aan hersen-tuber- culose en 15 (6) aan andere vormen van tuber culose. Het sterftecyfer voor tuberculose daalde der halve van 4.32 in 1937 tot 4.26 in 1938. Het aantal personen, in het consultatie-bureau onderzocht, bedroeg 2916, terwyl het bureau nog bemoeienis had met 195 personen, die door een verblyf in een ziekenhuis of om andere redenen het C. B. niet persoonlijk konden bezoeken. Totaal dus 3111 personen, 228 per 10.000 der ge middelde bevolking, aan wie 4991 consulten wer den verstrekt. In totaal werden 3480 personen onderzocht on werden 5382 consulten verstrekt. In totaal waren op 1 Januari 1939 op het Een wagen van ras en karakter consultatiebureau bekend 868 (867) lyders aan tuberculose in een of anderen vorm. Het aantal bekende lyders aan open long tuberculose blijft zeer groot. Na afschrijving der overledenen, der vertrokkenen en van hen in wier sputum de laatste jaren geen tuberkelbacil len meer werden aangetoond en wier longaan doening by klinisch en Röntgenolcgisch onder zoek den indruk maakte, geheel genezen te zyn en die dus niet meer als positieve patiënten werden medegeteld, bedroeg dit aantal op 1 Ja nuari 1939: 406 (420). Van de onderzochte personen waren 1112 Pro- 'testant, 1182 R.K., 31 Israëliet en behoorden 786 tot geen kerkgenootschap. De beroepen der nieuw-ingeschreven lijders aan open long-tuberculose waren als volgt: Onderwijzer (es) 3, dienstbode 4, kantoorperso neel 4, in gezondheidskolonie 1, in levensmidde- ïenbedryf 4, in andere beroepen 18, huisvrouw 12, zonder beroep 5. Afgevoerd werden 857 personen, waarvan 639 omdat zij niet lydende waren aan tuberculose. In totaal zyn door tusschenkomst van .het con- sultatiebrureau thans 131 kinderen gevaccineerd. In de organisatie werd geen wijziging gebracht. Op uitnoodiging van B. en W. van Haarlem nam de directeur van het consultatiebureau zit ting in de commissie van advies voor toelating van leerlingen tot de dagopenluchtschoól. lorgnet in étui, Drogisterij, v. Egmondstraat 36; een paar laarzen, Haver, Kortenaerstraat 7, IJmuiden-O.; portemonnaie met inhoud, Wie- genbeek, Plataanstraat 99; alpino pet, Porte- gies, Timorstraat 130; portemonnaie met in houd, v. d. Einde, Pyislaan 132; pakje inh. gor dijn, v. d. Berg, Banckertstraat 7; 2 cartonnen rollen, Warmerdam, Thorbeckestraat 60; rozen krans, Barends, Lange Veerstraat 21; dames- ring, Engwerda, Lange Begijnestraat 10; hon- denriem, Bureau van Politie, Smedestraat; kin dersokje, De Waal, Reitzstraat 64; damestasch met inhoud, De Boo, Zijlweg 43 rd.; zakje inh, gymnastiekschoenen, Bureau van Politie, Sme destraat. De onderstaande afgestudeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem vonden een plaats in de volgende bedryven: Afdeeling bouwkunde: A. D. Beeldman, op zichter bij het Vliegveld te Bergen N.H.; P. Buur, teekenaar bij het Bouwbureau F. H. Rin gers te Alkmaar; J. P. Olivier, teekenaar bij Werning's Beton Maatschappy; J. G. M. v. d. Putten, teekenaar by het Architectenbureau Robbers; J. Weener, opzichter-teekenaar by Openbare Werken te Haarlem. Afdeeling weg- en waterbouwkunde; W. A. v. Beest, bij de Bataafsche Petroleum Maatschap py; W. de Haan, assistent by het Vliegveld te Bergen N.H. Afdeeling werktuigbouwkunde; N. D. Boevink, assistent bij Van Leer's Walsbedryven te Velsen; J. J. Boom, teekenaar le kl. by de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr. te IJmuiden; E. Smit, 2e mach. bij de Handelsvereeniging Amsterdam te Medan; H. A. Teensma, techn. ambt. bij de Arbeidsinspectie, district Rotterdam. Afdeeling electrotechniekL. J. H. Brand, as sistent by Behn Meyer te Batavia; J. Faber, assistent by N.V. Electrostoom te Rotterdam; J. Kieskamp, employé bij de Bataafsche Petro leum Maatschappy; C. Moree, assistent bij In genieursbureau v. Scheepvaart te 's Gravenhage; W. P. Spaan, teekenaar by de Gemeente Tele foon te Amsterdam; N. Zijlstra, assistent-ge- ophysicus by de Bataafsche Petroleum Maat schappij; S. v. Wyk, teekenaar by Instalaltie- bureau A. de Hoop te Rotterdam. Dezer dagen hield de R.K.S.V. Onze Gezellen een buitengewone ledenvergadering, in verband met de feestuitvoering op Donderdag 27 April a.s. Besloten werd een revue-avond te organi- seeren, waarbij de uitvoering in handen komt van het bekende Amsterdamsche revue- en ca- bararetgezelschap A.C.C. „Muriloff". Het bal zal onder leiding staan van den heer Schroder. De uitvoering zal worden gegeven in de groote zaal van het gemeentelyk concertgebouw te Haarlem. Teneinde aan aanvraag te voldoen, zullen een beperkt aantal kaarten verkocht worden. Na een korte rondvraag volgde sluiting. Voor de jaarlyksche clubwedstryden om bo vengenoemde fraaie cup, die wederom in het clublokaal van de B.V. D.E.S., Rest. Bolwerk, gehouden worden, is door de volgende vereeni- gingen ingeschreven: V.O.G., H.E.T.E.IJ., K.E.T.S., Sarphati, Be noorden 't IJ, Onder Ons en Vondel, alle te Amsterdam en Insulinde te Haarlem. Op 25 en 28 April a.s. heeft de ontmoeting V.O.G.D.E.S. plaats. (Berichten reeds opgenomen in een deel onzer vorige oplage Op instigatie van Z. K. H. Prins Bemhard heeft dr. J. Eykman, directeur der Amsterdam sche maatschappy voor jongemannen (AM.V. J.) te Amsterdam, een groep gevormd van ver tegenwoordigers uit het Nederlandsche bedrijfs leven, die zich zal bezig houden met de bestu deering van plannen voor de verruiming van de werkgelegenheid hier te lande, als ook met de voorbereiding van en de medewerking by de uitvoering dezer plannen in overeenstemming met den gedachtengang, aangeduid in de me morie van toelichting op het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverrui ming. Het ligt hierby in de bedoeling, speciaal de aandacht te wyden aan projecten, welke be oogen de industrieele outillage van Nederland te verbeteren en aldus blyvend de welvaart van ons land te bevorderen. Na gepleegd overleg met de regeering, zal voor genoemd doel een stichting in het leven worden geroepen, welke den naam„Studiefonds voor Werkverruiming" zal dragen. Het bestuur der stichting zal als volgt zyn samengesteld: Mr. D. Crena de Tongh, voorzitter; ir. W. H. van Leeuwen, vice-voorzitter; J. P. J. Assel- bergs Ca; mr. J. W. Beyen, mr. S. G. Binnerts, secretaris; Gottfr. H. Crone; ir. M. H. Damme; J. W. Dekker; mr. D. A. Delprat; W. Drees; dr. J. Eykman; dr. F. H. Fentener van Vlissingen; Joan Gelderman; ir. F. H. E. Guljé; ir. A. H. Ingen Housz; B. H. M. Lips; mr. K. P. van der Mandele; W. H. de Monchy; ir. P. F. S. Otten; A. Pierson; mr. dr. L. F. H. Regout en P. Spoorenberg. Het contact met de stichting zal van de zyde van de regeering onderhouden worden door den directeur-generaal van handel en nyverheid, dr. H. M. Hirschfeld. Als directeur der stichting zal optreden dr. Ir. B. Boelger. Het kantoor van den directeur zal gevestigd zyn te 's-Gravenhage, Bezuiden- hout 41. Nu de gedetailleerde uitslagen van de kies kringen in de provincie Zuidholland door de hoofdstembureaux zyn vastgesteld, kan worden medegedeeld dat de Liberale Staatspartij in deze provincie niet zes doch zeven zetels zal krygen. De antirevolutionnaire party krygt 13 zetels. Int. Aero Press verneemt van K-L-M.-zyde dat de minister van Waterstaat toestemming heeft gegeven om wederom een Douglas DC 3 aan de vloot toe te voegen. Het aantal Douglas DC 3-vliegtuigen dat thans by de K.L.M. in dienst is, bedraagt 20. In totaal zal de K.L.M. dus over 33 vlieg tuigen van het Douglastype beschikken t.w. 13 Douglasvliegtuigen DC 2 en 21 Douglasvliegtui- gen DC 3. Men deelt ons mede, dat het Verbond van sigarenfabrikanten in Nederland, waarvan een aantal vooraanstaande leden reeds jaren lang iechtstreeks als mdividueele leden by het Chris telijk Werkgeversverbond stond ingeschreven, heeft besloten zich jls lid-vereeniging bij het Verbond van protestantsch-ehristeiyke werk gevers in Nederland aan te sluiten, ten einde mede door deze centrale werkgeversorganisatie zyn belangen behartigd te zien. 24 en 28 April as. hebben om 8.15 uur in het St. Bavogebouw de jaarlyksche Donateursavon den van Haarlem I plaats. Mochten er zyn, die geen kaarten ontvangen hebben, dan gelieven zy dit even op te geven aan den Praeses, der. W.E. heer A. v. d. Hoeven. Op deze avonden is vanzelfsprekend het Gezellenhuis gesloten. Woensdag 25 April Beschermfeest van St. Joseph. Op dezen avond zal kapelaan H. Brans op de verplichte bijeenkomst om 830 uur een belangrijke inleiding houden. Eerstdaags wordt het zomerprogramma inge zet. Jonge mannen van 16 y3 jaar eii ouder kun nen zich opgeven by den Praeses. liefst des Zondags van 12.1512.45 uur aan de R. K. Pastorie, P. Krugerstraat 43. Tooneefuttvoering Amicitia. Heden (Zon dagavond) geeft de tooneelvereen. „Amicitia'' onderafdeeling van de St. Josepsgezellen, haar laatste seizoenuitvoering in dit seizoen. Opge voerd wordt „De roman van een krantenjon gen". Spel in ernst en luim in 4 bedryven van pater G. Meeuwisse. Zoowel in tooneelspel als leekenspel heeft deze club reeds veel goeds ten tooneele gebracht, zoodat ook nu weer iets goeds verwacht mag worden. De opvoering, die in het R. K. Vereenigingsgebouw plaats heeft, is om 8.15 uur. R. K. Tooneelvereeniging Amicitia Boven genoemde tooneelvereeniging, onderafd. der St. Joseph-Gezelien-Vereeniging, voert hedenavond op „De Roman van een Krantenjongen", een humoristisch spel in 4 bedryven. Aanvang 8 uur precies. HAARLEM 20 April. Groentenmarkt. Andijvie 1.101.20, Sla 3.005.30. Spinazie 0.200.25, al les per kist. Bloemkool 2.753.per krat. Roo- de kool 0.150.17 per stuk, Gele kool 0.090.12 p. stuk. Komkommers 0.10—0.12 per stuk. Raap stelen 1.00 per honderd, Radijs 0.030.05 per bos. Rabarber 0.080.10 per bos. Knakpeen 0.150 16. per K.G.. Wortelen 0.070.08. Uien 0.030.04. Witlof 0.130.15, Prei 0.160.18, Tomaten 0.25 0.30 per KG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3