MAANDAG 24 APRIL 1939 CULT. MIJ. PAGOTTAN Winst 162.813 (v.j. 169.342); dividend 6V2 (v.j. 7VÉ) pet. NED. NAT.-HIST. VEREENIGING AFD. HAARLEM Wandeling door de duinen BRAND IN EEN TUINHUISJE GECOMBINEERD CONCERT ROODE KRUIS 55 jaar getrouwd „En we lusten ons kliekje nog net zoo graag, meneer" NIEUWE STRAATNAMEN Stephenson en Marconi Comité Winterhulp Examens Handelsinstituut „Baltussen" De dierenwereld en het menschelijk geloof MOTORRIJWIELZAAK J. J. VAN KOOTEN 7e cursus dienstbodenopléiding Commissie voor Wijkverpleging Noordholland R. K. SCHAAKCLUB „HET WITTE PAARD" BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BEVERWIJK STILLE OMGANG NAAR ALKMAAR R. K. VROUWENBOND DE WERKLOOSHEID Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Voorbereiding herziening uitbreidingsplan De V.V.V. voor Zuid- Kennemerland MISSIEWEDSTRIJD V.V.A. Fraaie overwinning van het R.K. Haarlemsch XI-tal VELSEN Vaststelling rooilijn HILLEGOM HET MEI-SPEL 50 JAAR Waarom de opvoering verboden werd LUCHTBESCHERMING EN ON WONING CREDIET VOOR LUCHT BESCHERMING Opvoering „Doornroosje" Personalia Gemeenteraadsverkiezingen Hinderwet STAD Aan het jaarverslag over 1938 der Cultuur Maatschappij „Pagottan" ontleenen wij: De veranderingen en aanvullingen der fa- brieksinstallatie, der gebouwen en van de trans portmiddelen hebben ten volle aan de verwach tingen beantwoord. De rietproductie bedroeg in totaal 1.085.718 (1.073.636) quintalen, waarvan, alles omgerekend in superieure hoofdsuiker, 145.943 (142.403) quin talen zijn verkregen. Bij sluiting van het boekjaar Waren op de fabriek nog opgeslagen 59.539.50 (49.746.54) quintalen S.H.S., welke voorraad op 5 April j.l. was teruggeloopen tot 3605 zakken S.H.S. Het rendement bedroeg 13.53 pet. tegen in de direct voorafgaande twee jaren resp. 13.27 pet. en 13.45 pet. Als gevolg van dit voor Pagottan ongekend hoog rendement werd de ons voor 1938 door de regeering verleende productievergunning tnet ruim 7800 quintalen kristal overschreden. Deel uitmakende eener compensatiegroep heeft deze overschrijding der oogsttaxatie wel een üitkeering aan de medeleden dezer groep nood zakelijk gemaakt, doch wij hebben daardoor kun nen voorkomen, dat een sanctie van regeerings- Wege zou volgen op het productie-aandeel van 1940. Aanplant 1938, die in het kalenderjaar verma len wordt, beslaat 839 (783,9) ha. Voor 1939 is het productie-aandeel van Pagottan door de re geering bepaald op 145.579 (138.578) quintalen kristal. Voor oogst 1940 is het aandeel van Pagottan bepaald op 143.655 quintalen kriestal, ter ver krijging waarvan 828 ha. met maalriet op onze Onderneming zullen worden beplant. De gemiddelde opbrengst van het product Oogst 1938 is aangenomen voor 5.25 per quin- taal superieur hoofdsuiker. Na toevoeging der gekweekte rente, doch zonder toepassing van afschrijvingen op fabrieksinstallatie en gebouwen komt een saldo ter verdeeling groot 162.813 (v.j. 169.342). Hiervan komt aan de Stat. Reserve 18.203 (28.257). Voorgesteld wordt aan aandeelhouders een dividend uit te keeren van 6'/2 pvt. (v. j. 7'A pet.), het Vernieuwingsfonds aan te vullen tnët 27.697 waardoor dit op ƒ50.000 wordt gebracht en het restant ad 9.947 (18.270) toe te voegen aan de Reserve voor Diverse Belangen. De balans vermeldt als Activa: onderneming Pagottan ƒ1.357.951 (1.285.983); kantoorgebouw Overveen ƒ13.500 (15.000)effecten 608.531 (570.568)kas en kas siers ƒ890.856 (1.022.295); debiteuren ƒ15.739 (26.785)uitgaven voor volgende oogstjaren 493.250 (490.012); opgeslagen product 302.973 (231.549)en als Passiva: aandeelenkapitaal 5 millioen, waar- Van ongeplaatst 3.500.000 (onv.)reserve ƒ750.000 (721.743); reserve voor diverse belan gen 12.373 (11.552)reserve voor koersverschil len 115.174 (105.834)reserve voor afschrijvin gen ƒ964.371 (964.371); fonds voor sociale doel einden ƒ67.506 (73.432); vernieuwingsfonds ƒ22.303 (53.597); diverse crediteuren ƒ43.240' (32.224)uitgaven ten laste van 1938 45.021 (40.095); winst ter verdeeling 162.813 (169.342). Voor deze excursie bestond ondanks het minder mooie weer in den vroegen morgen, een groote belangstelling en zoo trok een vijftig tal leden met den voorzitter, den heer G. A. v. Schaik, de natuur in. om wat te botaniseeren. Naast de diverse veel voorkomende planten werden ook exemplaren van het Judasoor ge vonden. De balsempopulieren stonden volop in blad en geurden heerlijk, terwijl er verder veel moois te zien was. Brand in een garage is altijd een ernstig iets, en toen de brandweer vanmorgen geroepen Werd voor een brand in garage Kimman aan het Houtplein stoof zij als de wind naar de betreffende plaats. Doch geen brandend ge bouw, geen hoog laaiende vlammen en verstik kende rook. Alleen een tuinhuisje dat met een tuinslang op de waterleiding gebluscht kon Worden. De talrijke menschen, die op het alarmeerend bericht waren toegestroomd, moesten zich te vredenstellen met het gericht op den brand weerwagen. De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging zal in samenwerking met het mannenkoor „Proza en Pöezie" een gecombineerd concert ten ge- hoore brengen, hetwelk gegeven wordt in de Gemeentelijke Concertzaal op Woensdag 26 April, 's avonds om 8 uur. Als soliste zal optreden mevr. Helene Ludolph-Geisen, begeleid door Jan Booda. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem en omstreken van het ^ederlandsche Roode Kruis, doet in deze ern stige tijden een dringend beroep op de naas tenliefde en offervaardigheid der burgerij. Het Sijn niet alleen verpleegsters die de afdeeling Voor haar hospitalen noodig heeft, maar ook Andere geoefende krachten. Ten eerste worden voor de in te richten hulp hospitalen ervaren administrateurs gezocht. Voldoende geoefende helpsters om de gedi plomeerde verpleegsters in hun vaak moeilijke taak te steunen, zijn er evenmin. En ten slotte worden ook vrouwelijke krach ten voor huishoudelijke diensten in hulp-zie kenhuizen gevraagd. De cursussen voor help sters beginnen reeds in Mei a.s. Men wordt ver docht zich schriftelijk op te geven bij mevrouw Öen Tex, Potgieterweg 3, Bloemendaal. op bijzondere feestelijke wijze te doen geschie den. Dit fraaie motorrijwiel, van vooras tot uit laatpijp geconstrueerd door de zoo bekende Enfield Cycle Company Ltd., staat in een sierlijke omlijsting van geurige bloemen in de ruime etalage, iederen motorliefhebber in ver rukking brengend. De hoedanigheid van dit type overtreft dan ook de stoutste verwachtingen. Het geringe benzine-verbruik (1 op 50) en de lage aanschaffingskosten zullen dit motor rijwiel in het „lichte motori'-eskader een be langrijke plaats doen innemen. Wij hopen, dat de heer van Kooten, naast de Harlëy Davidson, Triumph, Ariël e.a., vele Royal Baby's mag verkoopen. Dat ook dit zijn wensch is, zal niemand be twijfelen. t- Vijf en vijftig jaar was het echtpaar v. d. WestenZuiderduin in de Ursulastraat ge trouwd. En buren en omwonenden hebben er een feest van gemaakt, dat klonk als een klok. „De buren zijn zoo goed voor ons geweest", vertelde moeder v. d. Westen dankbaar, „we hebben een echt plezierig dagje gehad. En ze hebben ons huis toch zoo mooi versierd. Toch wonen we hier pas twee jaar. We hebben bloemstukken gehad en levensmiddelen. En dan nog een enveloppe met inhoud. Ja, hoor, we mogen dankbaar zijn!" Het is voor het echtpaar een onvergetelijk feest geworden. Van de R. K. Harmonie St. Caecilia hebben ze een serenade gekregen en Zondag werd het feest in intiemen kring gevierd. En als men weet, dat het 55-jarige echtpaar 9 kinderen heeft tusschen 33 en 53 jaar en dat er 32 kleinkinderen zijn, dan kan men wel be grijpen, dat die intieme kring toch nog taem- lijk uitgebreid was. De bruidegom is 81 en de bruid 75 jaar. „Maar al zijn we oud, we lusten ons kliekje nog net zoo graag", verklaren ze beiden met trotsch. En hun gezondheid laat eveneens niets te wenschen over. Vanaf 1913 loopt de 81-jarige bruidegom al den Stillen Omgang mee. Wij wenschen hen nog vele gezonde jaren temidden van hun kinderen en kleinkinderen. B. en W. meenen, dat aan de straat langs het spoorwegterrein tusschen de Maxwellstraat en de Pijlslaan, alsmede aan de straat ten noorden van de Edisonstraat tusschen eerstbedoelde straat en de Leidschevaart een naam behoort te worden gegeven. In verband met de namen der aansluitende straten en de ligging van eerstbedoelde straat langs de spoorbaan is aan deze straat de naam te geven van Stephensonstraat naar G. Ste phenson (17811848) uitvinder o.a. van de stoom-locomotief terwijl aan de straat ten noor den van de Edisonstraat de naam kan worden gegeven van Marconistraat naar G. Marconi (18741937) uitvinder o.a. van de draadlooze telegrafie. Dinsdag 25 April a.s. houdt het comité „Win terhulp" des avonds om half negen een co mité-vergadering in het gebouw St. Bavo in verband met den te houden speldjesdag. Bij de op 12 en 19 April j.l. te Amsterdam gehouden examens der „Federatie voor Ste nografie „Groote" slaagden de volgende can- didaten Typist 45 lettergrepen naar concept: Aange meld 5. Geslaagd de dames: T. W. Hout, O. Chr. Schreuder, M. M. Vliegen, L. M. de Jong, W. L. Siebelink. Typist 75 lettergrepen naar concept: Aan gemeld 1. Geslaagd mej. J. Nieuwstraten. Kantoor-stenograaf Nederlandsch 130: Aan gemeld 14. Geslaagd: de damesJ. Nieuwstra ten, A. F. Stijn, M. M. Vliegen, T. W. Hout, H. C. de Vries, W. de Lange, M. M. Ravelli, A. M. Veldhuizen, E. van Berkum, en de heer J. W. Lips. Kantoor-stenograaf Duitsch 100: Aangemeld 4. Geslaagd de damest M. E. J. IJff, J. B. Geertsema, A. J. Nauta, W. Caspers. Kantoor-stenograaf Duitsch 130: Aangemeld I. Geslaagd mej. A. Suerink. Kantoor-stenograaf Engelsch 100: Aangemeld 2. Geslaagd de dames: M. M. Vliegen, R. Wa- gemaker. Allen leerlingen van Handelsinstituut „Bal- tussen", Jansweg 42. Op Donderdag 27 April zal de heer G. D. Boerlage, notaris te Velsen, in het Nutsgebouw aan de Lange Veerstraat 16, des avonds om kwart over acht, een lezing houden over de na tuurgeneeswijze, getiteld: de dierenwereld en het menschelijk geloof. .De motorrijwielzaak van den heer J. J. van booten aan de Groote Houtstraat alhier staat JJeze dagen bij alle motorbezitters van Haar- join en daarbuiten in het middelpunt van de belangstelling. Hoewel deze zaak altijd opvalt door haar ?biaakvolle inrichting, deze week is dit op een bijzondere wijze het geval. De eigenaar heeft batnelijk gemeend de intrede van de nieuwe ,25 c.c. Engelsche motorfiets de „Royal Baby" Vandaag is de zevende cursus Dienstbode opleiding in het internaat Bloemhofstraat 1 begonnen. Met den trein kwamen uit allerlei steden en dorpen de meisjes hedenmorgen naar Haarlem, om zich gedurende drie maanden in de huishoudelijke vakken te be kwamen. Verschenen is het jaarverslag 1938 van de commissie voor wijkverpleging in Noordhol land, waaraan wij het volgende ontleenen: De aangesloten vereenigingen hebben blij kens de ingezonden verslagen en rekeningen in 1938 wederom met lofwaardigen ijver ge tracht het tekort op haar rekeningen zoo klein mogelijk te houden. Zoo hopen wij op den duur tot een toestand te komen, dat overal in Noordholland de wijkverpleging zichzelf zonder subsidie van provinciewege kan bedruipen, zoo als dit in 1921 de bedoeling is geweest. De commissie houdt echter streng vast aan een minimum-salaris voor de zuster van f 1500 per jaar en een behoorlijke pensioenregeling ook bij blijvende invaliditeit vóór den pensioen gerechtigden leeftijd. Het batig saldo over het afgeloopen jaar be draagt f 4.548.19. In verband daarmede kon de subsidie van de provincie voor 1939 op f 4000.worden geraamd, terwijl voor subsi dies aan plaatselijke vereenigingen nog f 200' meer kon worden uitgetrokken. De uitslagen zijn: le klas: J. v. d. Kamp C. v. Soest B. Walker—Th. de Looze V-iJ. de LangeA. Hablous Va'A', B. SpoorTh. de Looze 10. 2e klas: R. HartochG. Bakker 01; P. v. DeyzenJ. Lippus 10; J. WijfjesG. v. d. Stoop 01; Th. GrootjenA. Stokman 10; N. HooglandP. Stam 10; H. NourisG. Nijssen 01. Ondertrouwd: 22 April. H. e. J. Botjes en C. M. Zoetmulder. L. Boon en C. W. Wijdom. 24 April: H. J. A. Leeflang en W. E. Franken. Getrouwd: 22 April. J. J. van Lint en M. S. ter Pelle. 24 April'; F. T. A. Crul en P. J. A. Vogelzang. Geboren: 20 April. G. B. Wiekampvan den Bosch d. 21 April. A. W. Neddermeijer—Wijsbeek d. J. A. Paulende Graaff z. 22 April. N- Muysvan Muijden d. M. H. Meeuwissen—Montanus d. S. de Braber—Setzger d. C. A. CastienVinken z. M. van Braam Slinger d. 23 April: W. M. Clarenbeekvan Klaveren z. V. KoperSchipper z. A. J. Bom—Mooijekind d. M. BlokkerDe Bleijzer z. 24 April. M. C. van der Heidede Lange d. Overleden: 20 April. L. 2 m. d. v. T. Claij, Hazepa terslaan. 21 April. C. A. Stoute—Bel, 75 jaar, Oranje straat. 22 April. C. Steenstra, 78 j., Teylerstraat. A. Bakker, 64 j., Twijnderslaan. M. P. Jorevan der Linden, 76 j., Ravelingsteeg. 23 April. H. A. Robbé Groskamp, 65 j„ Haze- paterslaan. A. H. H. Wille—Manché, 85 j., Schermerstraat. 24 April: L. E- de Baat Doelman, 70 j., Coornhertstraat. Zeldzaam jubileum. Dinsdag 25 April hoopt mej. Tonia de Roode den dag te herdenken waarop zij gedurende veertig jaren in dienst is van de familie Schmidt aan de Eikenlaan te Bennebroek. Bovengenoemde vereeniging vergaderde on der voorzitterschap van den heer Hilbers. Medegedeeld werd, dat op den vooravond van den omgang, dus op Zaterdag 6 Mei, het Lof wordt gehouden om 7 uur. De loopers vertrek ken om 8 uur van den Arendsweg, de wielrij ders om 10 uur, terwijl het vertrek van de bus op 11 uur is bepaald vanaf het Meerensteijn- plein, vanwaar ook de wielrijders vertrekken. In Alkmaar is het Lof met predikatie om 12 uur en om 2 uur de H. Mis met algemeene H. Communie. Zij, die per bus willen reizen, worden ver zocht hiervan opgave te doen vóór of op 5 Mei bij den heer Vogelezang, Arendsweg 17. Voor hen, die dan nog geen gelegenheid zouden heb ben gehad zich op te geven, wordt nog ge legenheid gegeven dit te doen op 6 Mei in de St. Josephkerk om 6.30 uur en na het Lof. Dan worden ook de toegangsbewijzen afgegeven. Aan werkloozen wordt op vertoon van hun stempelkaart een bon uitgereikt voor gratis koffie. De R. K. Vrouwenbond hield de jaarverga dering onder leiding van de presidente, mevr. Habersv. d. Linde. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdeeling thans 275 leden telt. De rekening sloot met een batig saldo van f 67.24. Nadat een bespreking was gevoerd over de zen zomer te houden excursies, werd medege deeld, dat er op Dinsdag 2 Mei een praatavond zal worden gehouden over de luchtbescher ming. Hierna volgde de opvoering van het zang en declamatiespel „De Hemelsche Altaarwacht" dat door de dames met groote aandacht werd gevolgd. De vorige week stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven 849 werkloozen, waar van 104 uit de gemeente Heemskerk, tegen 833 (116) in de voorafgaande week. Hiervan waren in de werkverschaffing ge plaatst in Beverwijk 62 personen en in Heems kerk 26 personen (voorafgaande week 72 en 37). Ondertrouwd: W. van Seggelen en A. J. van Longeren; A. J. Kaandorp en K. Vink; J. van der Linden en M. M. E. van der Meij. Getrouwd: J. A. Visser en A. Schoenmaker' J. C. Beers en M. Steenbakker; H. J. Hessen en E. M. K. Holleman; G. M. Steijn en E. Luntz; J C. de Reuver en M. Kleijne. Geboren: E. BertalanChladek z.; M. Bruijns -Giroldi z.; M. G. Jansonvan Zutphen d.; \V. M. Mooyden Hollander d.; P. M. E. van der MaatHittenhausen d.; U. Ingen Housz— Hovy z.; S. J. Steemande Nijs z.; S. C. Meijes —Brands z. en d.; M. M. DuynAdrichem z.; C. A. ApeldoornKieverlaan d.; A. de Wit van Lieshout z.; E. NoordermeerMetselaar z., H. H. PoerstamperHoutman; N. M. Velthuijs Botterman z.; J. M. Th. Kooijerv. Zijl d.; H. W. J. GemserHillen z. Overleden: R. van Woerkom 70 j., wed. van C. A. van Ierland, Dr. Schuijtstraat 35; S. C. Brands 26 j., echtgenoote van H. A. Meijes, IJmuiden, N. Schulpweg 312; E. S. W. Miche:, 72 j., echtgenoote van G. Blom, Romerkerkweg 111; J. Baltus, overleden te Velsen, 21 j., ongeh. Meerstraat 1; B. Bos, 71 j., wedr. van M. Mo lenaar, Strick van Linschotenstraat 1. Geestelijke en moreele herbewapening. Ten Raadhuize van Bloemendaal vergaderde één dezer dagen bovengenoemd Comité naar aanleiding van den oproep van H. M. de Ko ningin, om de onlangs gedane voorstellen nader uit te werken. Ons Comité ziet zijn taak in deze woorden omlijnd: Geestelijke voorlichting en moreele hulp. Het Comité tracht dit doel te bereiken door: 1. de ingezetenen der gemeente die daaraan behoefte hebben met raad en daad terzijde te staan; de moedeloozen te steunen; de oorzaak hunner moeilijkheden op te sporen; perspectie ven trachten te openen; 2. geschillen door overleg trachten te regelen; door misverstand ontstane verwijdering tus schen bepaalde groepen zoeken op te heffen. Wanneer belanghebbenden zich met hunne bezwaren tot het Comité hebben gewend en de daaruit voortvloeiende besprekingen of on derzoekingen zouden aanto'onen, dat geldelijke bijstand onontbeerlijk is, dan zal dit Comité, optredende als centraal punt, den betrokkene naar de meest geëigende instantie verwijzen of zelf met die instantie in contact treden. Ons Comité is unaniem van oordeel, dat financi- eele hulp niet door ons verleend mag wor den; men moet zuiver geestelijk en mo reel werkzaam blijven. Voorts zijn nog eenige andere punten naar 26 j.; Petrus van Poecke, 24 j. en Maria Amilia Francisca Everaardt, 25 j.; Johannes Jacobus Hermanus Turien, 24 j. en Cornelia Petronella Koenen, 21 j.; Cornelis Jan Witziers, 27 j. en Frederika Wilhelmina Groenveld, 24 j. Getrouwd: Petrus Boeting, 54 j. en Neeltje de Hertog, 50 j.; Johannes Cornelis Bus, 42 j en Maria Geiarda Adriana Mesman, 38 j.; Pie- ter Johannes Kroon, 27 j. en Jannetje van Tol, 24 j.; Bastiaan Trouw, 31 j. en Jenneke van der Linden, 30 j.; Douwe Oppewel, 24 j. en Teuntje van den Berg, 22 j. Overleden: Anna Maria Burkhardt, 32 j., geh. m. H. de Looze. Gemeenteraad De agenda van de verga dering van den raad der gemeente Heemstede op Donderdag 27 April, des namiddags om 8 uur. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aangaan geldleening f 200.000. Voorbereiding herziening Uitbreidingsplan voor de terreinen, begrensd door de Kerklaan, den Heerenweg, de Van Merlenlaan en de Zandvaart. Delegatie van bevoegdheden. Crediet voor aanleg gedeelte stamriool vanaf den Cruquiusweg tot plaats stichting riool gemaal, benevens voor aanleg toegangsweg daarheen. Vaststelling bijzondere achtergevelrooilijn voor de noordzijde van de Zandvoortschelaan tusschen Amaryllislaan en Laan van Bloemen- hove. Toetreding als lid van den gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid- Kennemerland. Vernieuwingen aan de Gasfabriek. B. en W. van Heemstede overwegende, dat de inrichting van de kaart van het Uitbreidings plan voor de terreinen gelegen tusschen de Kerklaan, den Heerenweg, de Van Merlenlaan en de Zandvaart, niet beantwoordt aan de eischen, welke daaraan thans worden gesteld; dat de herziening van het Uitbreidingsplan voor deze terreinen ook in verschillende we zenlijke onderdeelen gewenscht is; en dat de exploitatie van de terreinen volgens het be staande Uitbreidingsplan dient te worden voor komen; stellen voor te bepalen dat de herziening van het Uitbreidingsplan voor de terreinen, be grensd door de Kerklaan, den Heerenweg, de Van Merlenlaan en de Zandvaart, wordt voor bereid. 3. en W. schrijven aan den Raad: Door het Bestuur van den Gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- Onder minder aangename weersomstandighe den werd in Amsterdam-Noord de jaarlijksche missiewedstrijd van V.V.A. gehouden. Dat de be langstelling hieronder te lijden had spreekt van zelf en bij vorige wedstrijden was het aantal aanwezigen zeker grooter dan gisteren. Als voorwedstrijd ging de handbalwedstrijd voor dames tusschen de vereenigingen „SF.A.N." (A'dam-N.) en Wilskracht (1913). Door een 21 overwinning behaalde eerstgenoemde het kam pioenschap van haar afdeeling. Onder groot ge juich van den „SPAN"-aanhang bood V.V.A. de gloednieuwe kampioene bloemen aan. Daarna volgde de hoofdwedstrijd tusschen V.V.A. en het Haarlemsch XI-tal, welke werd voorafgegaan door een huldiging van het kam pioenselftal in de V.V.A.-cantine, waar spelers en officials zich verzameld hadden. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van V.V.A., den heer C. J. M. Kramer, die onder eenige toepasselijke woorden bloemen aanbood en vervolgens een hartelijk welkom toeriep aan bestuur en spelers van het Haarlemsche district en allen dank betuigde, die aan het welslagen van dezen missiewedstrijd hun steun hadden ver leend. Namens het district Haarlem sprak de heer Ferdolage, die zijn woorden ook al van een bloe menhulde vergezeld deed gaan. Ook H.B.C. en Onze Gezellen maakten van de gelegenheid gebruik, om hun felicitaties over te brengen terwijl ook dr. Wouters, pastoor der St. Ritakerk nog het woord voerde. Nadat de heer Reekers het sein tot den aan vang had gegeven, deed pastoor v. d Berg van de St. Stephanusparochie den aftrap. V.V.A. dat met invallers speelde voor v. d. Boogaard en W. Letschert, welke vervangen wer den door v. d. Beek en v. Nunen, nam het initia tief tot den aanval, maar al spoedig bleek, dat de Haarlemsche combinatie een waardig partner bleek, die een keurig open spel demonstreerde. Nadat v. Nunen V.V.A. de leiding had gegeven maakte Martin voor Haarlem gelijk en dezelfde speler bracht uit een strafschop wegens hands den stand op 12. Nog voor de rust zorgde Tushuizen voor den gelijkmaker 22. In de tweede helft waren de Haarlemmers doorloopend sterker en wisten dit door nog drie keurige doelpunten van Martin (H.B.C.) tot uiting te brengen, waardoor Haarlem verdiend met 52 won. Bij het Haarlemsch XI-tal was Martin een uitstekend schutter, waarbij de beide binnenspe- lers Gerrits en Kaldenbach (Santpoort) de noo- dige kansen schepten. Ook keeper Metten (TYBB) hield er harde schoten keurig uit. Bij V.V.A. klopte het dezen middag niet zoo goed als anders en ondanks goed individueel werk van verschillende spelers ontbrak de pro ductiviteit om tot een beter resultaat te komen. merland is de gemeente uitgenoodigd toe te treden als lid van dezen Bond. Deze gewestelijke bond, die op 6 Maart jJ. te Haarlem werd opgericht, heeft tot doel het maken van gemeenschappelijke propaganda voor het aan uiteenloopend natuurschoon zoo rijk gezegende Zuid-Kennemerland, teneinde het bezoek van "Nederlanders uit andere deelen van ons land en van buitenlanders naar deze streek te bevorderen. Aangezien een doelmatige propaganda, welke door dezen bond, waarvan alleen gemeenten en vereenigingen en stichtingen, die z'ch be- 1 vordering van vreemdelingenverkeer uits'ui- j tend of in hoofdzaak ten doel stellen, lid kun nen zijn, zal worden gevoerd, ook voor deze gemeente van groot belang is te achten, is het naar onze meening gewenscht aan dezen bond steun te verleenen. Onder mededeeling dat het lidmaatschap van dezen bond een bedrag van ongeveer f 60 per jaar vordert, stellen wij u voor de gemeente als lid te doen toetreden door vaststelling van bijgevoegd ontwerp-besluit. B. en W. stellen voor te besluiten, dat de bij zondere achtergevelrooilijn voor de noordzijde van de Zandvoortschelaan, tusschen de Ama ryllislaan en de Laan van Bloemenhove, vast gesteld wordt overeenkomstig de lijn, welke voorkomt op de kaart, welke bij dit besluit be hoort. Al vroeg op het verkeerde pad Door de politie te Heemstede werd proces-verbaal opge maakt tegen den 15-jarigen W. F. R., wonende te Hillegom, die als loopknecht, in dienst van een te Heemstede wonenden slager, zich ver moedelijk aan verduistering van geld heeft schuldig gemaakt. Toen bij de afrekening bleek dat hij geld te kort kwam, verklaarde hij te Aerdenhout te zijn flauw gevallen en dat hij na een uur toen hij weer bij kv'am, geld vermiste Aangezien aan zijn aanvankelijke verklaring niet veel waarde werd gehecht, is hij Zaterdag avond door de politie te Aerdenhout aange houden en voor verder onderzoek aan de poli tie te Heemstede overgegeven. Aan de politie heeft hij bij verhoor bekend, zich aan verduistering ten nadeele van zijn patroon te hebben schuldig gemaakt en zijn patroon, te hebben voorgelogen voor wat be treft het flauwvallen. Brandalarm Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd brand gemeld in perceel Manpads laan 5, bewoond door de wed. v. d. Geest. Ver moedelijk is een zoon, die op een slaapkamer bezig was geweest met het pakken van een kof fer, met een brandende siagar in aanraking geweest met het behang van het kamertje. Een kwartiertje na die bezigheid rook men benecte:, een brandlucht. De zoon wist het begin van brand te blusschen, doch deed dit niet volledig want later bleek het betengel weer te branden. Toen werd de brandweer gealarmeerd, doch bij haar aankomst was men er reeds in geslaagd met eenige emmers w'ater verder onheil te voor komen. Ruiten vernield Bij de politie te Heem stede werd aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag van een perceel aan de Sumatrastraat, een viertal ruiten zijn ver nield. De vernieling heeft plaats gehad tijdens de afwezigheid der bewoners. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Een mooie prestatie van ons politiecorps Zaterdagmiddag nam ook een groep van 8 po litieagenten, waarvan er twee waren boven den 50-jarigen leeftijd, deel aan de wandeltocht van 30 K. M. door de bollenstreek, uitgeschreven door „de Wandeltourist". De groep wist dezen tocht ver beneden den vastgestelden tijd zonder uitvallers te volbrengen. Hierdoor behaalden zij een fraaien zilveren krans, beschikbaar gesteld voor een groep in clubverband, die van de 8 deelnemers met tenminste 7 deelnemers den tocht volbrachten. Tevens ontving elke deelnemer een souvenir. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus A. J., z. van P. A. Nederstigt en A. G. Seijsener; Hen- dricus J., z. van J. F. L. van der Hulst en S. Ruigrok; Petrus J., z. van J. R. van Bakel en A. M. Warmerdam; Johannes W., z. van J. W. Lemmers en H. J. Wortel. Ondertrouwd: W. Bakker en M. Th. Dannijs; A. W. Turnhout en A. J. Boelé; D. Borger en A. C. Postma. Getrouwd: J. M. van Oei en H. Middel. Overleden: wed. Petersde Klerk, E., 86 j. Gekomen en gegaan. Gevestigde personen: P. Naber, Leidschestraat 195; P. A. Houtzager, Weeresteinstraat 128; C. K. M. Fleer, van den Endelaan 63; H. A. Romijn, Hoofdstraat 65; Wed. M. van DuinMulder, Krochtstraat 21; G. Verkaik, Wilhelminalaan 75; S. W. H. van Veen, Ambachtstraat 52; J. J. Broekhof, Mariastraat 18; F. K. Ruis, Molenstraat 22; B. van Varik, Meerstraat 10. Vertrokken personen: J. J. Schreuder, naar 's Gravenhage, van Merlenstraat 96; Wed. C. M. v. Dijkv. Maris met zoon, naar Heemstede, Timorstr. 39; E. van Bourgondiën, naar Voor schoten, Huize Bijdorp; Wed. E. G. Schuurman —Molenaar, naar Moerkapelle, Dorpsstraat 91; J. Teeuwen, naar Haarlemmermeer, Bennebroe- kerdijk 126; J. H. Paap met vrouw, naar Zand- voort, Duinstraat 8; P. F. van der Laan, naar Amsterdam, Elandsstraat 177; J. van Diest, naar Haarlem, Tulpenstraat 34rood; J. Verkerk met gezin, naar Haarlem, Tulpenstraat 34rood; Th. Gort met gezin, naar Lisse, Prinsessestraat (nieuwbouw); W. Krieger met vrouw, naar Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep, Venneperweg 518; P. A. Lommerse, naar Wateringen, Kwins- heulweg 41 d; R. Douma met gezin, naar 's Gra venhage, Spireastraat 13; A. C. van Dongen, naar Dongen, Gerardus Majellastraat 25. Gevonden en verloren. Aanwezig op het Politiebureau en aldaar te bevragen, alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: een sleutel, boodschappentasch, een paar blauwe gebreide handschoenen, ledige bruine portemonnaie, kin derjasje, wit wollen kindersokje. Te bevragen aan os. adressen: A. de Neder lander, Hofstraat 42, Hillegom, een oorknopje; B. Versteegt, Meerstraat 46, Hillegom, wit schort je; Spilker, Weeresteinstr. 55, Hillegom, zijden sjaal; C. v. d. Mej), Brouwerdwarsstr. 4, Hille gom, rijw.bel.merk; Klein, Weerlaan, Hillegom, een biggetje; D. Kadée, Vosselaan 24b, Hillegom, portemonnaie inh. ƒ0.45; P. de Vries, Stations weg 114, Hillegom, rijw.bel.merk; B. de Groot, Stationsweg 140, Hillegom, rijw.bel.merk; D. Bor ger, Krochtstraat 15, Hillegom, blauwe autoped. Als verloren zijn aangegeven o.s. voorwerpen: rijw.bel.merk, pakje breiwerk, 50 dahlia's, porte monnaie inh. 0.35, kolenbon van 1. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Op Dinsdag 9 Mei zal alhier de candidaatstelling voor den gemeenteraad plaats hebben. Dit moet op dien dag geschieden tusschen 9 uur va. en 4 uur n.m. De candidatenlijsten mogen niet meer bevatten dan 20 namen en moeten onderteekend zijn door 25 kiezers of kiezeressen. Vanaf 18 April zijn ter gemeente-secretarie formulieren voor deze candidaatstelling verkrijgbaar. Ike beproeving hooger deugd. biedt kans op Naar wij vernemen is door het raadslid J. v. d. Veer een schrijven gericht aan den burge meester, waarin hij verzoekt de overwegingen en motieven te mogen vernemen voor de weigering aan de federatie Velsen der S. D. A. P. en den IJmuider Bestuurdersbond voor de opvoering van het Meispel 50 jaar, van Maurits Dekker, waarvan het de bedoeling was, dit op te voeren ter gelegenheid van het Meifeest der moderne arbeidersbeweging op Zaterdag 29 April. De burgemeester heeft den heer v. d. Veer schriftelijk geantwoord, dat hij te dezer zake aan den gemeenteraad geenerlei- verantwoording schuldig is. Dit voorop stellende, zoo schrijft de burge meester verder, heb ik de eer U echter voorts te berichten, dat ik in het onderhavige geval be reid ben om naar aanleiding van uw vragen een enkele mededeeling te doen. Nadat ik van het mij door den plaatselijken raad van de S.D.A.P. toegezonden tooneelstuk 50 Jaren had kennis genomen, was ik van oordeel, dat dit Mei-spel tal van ontoelaatbare passages bevatte en de opvoering daarvan ten zeerste ongewenscht moest worden geacht. Dat de cultureele raad van uw partij gemeend heeft een openluchtspel voor uw 1 Mei-viering te doen samenstellen, waarin ik tevergeefs naar cultureele en aesthetische waarden heb gezocht, waarin volkomen ontbreken de hoffelijkheid en verdraagzaamheid jegens andersdenkenden en waarin niets spreekt van een zoo noodige ver sterking van het saamhoorigheidsgevoel en wil tot opbouw, kan ik inzonderheid in dezen tijd slechts betreuren. De motieven, welke geleid hebben tot het ver bod van opvoering, liggen echter op geheel ander terrein. Mijn verbod is namelijk het gevolg ge weest van het feit, dat in bedoeld openluchtspel op ontoelaatbare wijze wordt gesproken over het hoofd van een met Nederland bevriende mogend heid. Ik mag hier nog aan toevoegen, dat ik mijn bezwaren nog voor de weigering ter kennis heb gebracht van den aanvrager met verzoek hetzij het stuk geheel om te werken, hetzij geheel te rug te nemen, teneinde hem en mij daardoor het hanteeren van het scherpe wapen eener weigering te besparen. Toen door de aanvragers hieraan niet werd voldaan, is uit den aard der zaak mijn weigeringsbesluit gevolgd. In het d.d- 14 April j.l. door den cultureelen raad uit de S. D. A. P. en N. V. V. in de pers gepubliceerde communiqué wordt vermeld, dat na mijn verbod de minister van Binnenlandsche Zaken zich per circulaire tot alle burgemeesters heeft gewend met een aanwijzing de opvoering niet te doen plaats hebben. Ik geef U gaarne de verzekering, dat na ken nisname van dit bericht in uw bladen ik met zeer bijzondere en verhoogde belangstelling tegemoet zie de stappen, die blijkens uw partij-orgaan d.d. 1 April j.l. terzake van de weigering van het Meispel tegen mij bij bovengenoemde Minister zullen worden ondernomen. Zooals men weet heeft de Ver. van Luchtbe scherming in onze gemeente een modelwoning tegen eventueele luchtaanvallen ingericht in het perceel aan de Corverslaan no. 110 te Vel- sen-Nbord. Er bestaat nog gelegenheid een en ander 1» oogenschouw te nemen. Wij kunn ener niet ge noeg op aandringen, dat men deze modelwoning gaat bezichtigen. Paraatheid op dit gebied is ieders plicht. Op de begrooting voor 1939 is voor kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uitgetrokken een bedrag van f 1500. Dit bedrag is onder de tegenwoordige omstandigheden niet voldoende om het hoogst noodzakelijke materiaal aan te schaffen. Mede in verband met een bespreking, gehouden met een vertegenwoordiger van de Regeering, wordt voor 't aanschaffen van materiaal meer noodig geacht een bedrag van ƒ2560. B. en W. stellen den raad voor dit verhoogd crediet toe te staan. Onder leiding van mevr. F. Rambonnet wordt op Woensdag 3 Mei a.s. te 8 uur in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg de kinderoperette „Doornroosje" opgevoerd. De baten komen ten goede aan de Vereeniging „Ziekenzorg", welke de belangen nastreeft van behoeftige zieken van alle gezindten. Deze operette is een zangspel in vier bedrij ven. De zang van het kinderkoor staat o. L v. mej. R. Stam. BSj de te Amsterdam gehouden examens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaag de voor het diploma Kantoor-Stenograaf 130 Ned. mej. A. Koningstem, Imuiden. Vbor het diploma typiste slaagde mej. RR. de ie. tfale van Anti-(Rev. Kiesvereenigingen werd voor de gemeenteraadsverkriezingen als lijst— aanvoerd ergekozen de heer F. P. Vermeulen, IJmuiden. B. en W. brengen ter openbare kermis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoe ken met bijlagen, o. m. van de N. V. Kunst handel „Luctor" te Bloemendaal, om vergun ning tot het oprichten van een werkplaats tot het vervaardigen van zilverwerk, waarin o. a. een smeltoven en diverse toestellen en werk tuigen, w.o. 4 electromotoren, resp. 5, 3, 3 en 1V£ P.K., in het perceel Bloemendaalschestraatweg 60 te Santpoort. Op Woensdag 3 Mei 1939, des voormiddags 11 uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen elk dezer verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bo venvermelde tijdstip op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Het verzoek van A. A, Janssen te Santpoort tot het oprichten van een carrosseriefabriek, waarin een vlakbank en een lintzaag, elk aan gedreven door een electromotor van twee p.k., in het perceel Willemsbeekweg te IJmuiden, is door B. en W. toegestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11