UIT DEN OMTREK K De kaas wordt slechter Men Acfoijft onó: Bestrijding der werkloosheid MAATREGELEN GEVRAAGD MAANDAG 24 APRIL 1939 IJMUIDEN VISCHTOESTAND NOORDZEE Koning Willemshuis nu bewaarschool Toeristenbezoek uitgesteld Gevolgen der lage vischprijzen Het visch vervoer in 1939 Uit het politierapport Nationale zwemwedstrijd in Velserbad Nog meer trawlers opgelegd DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Politiek advies aangenomen ZAANDAM KAMPIOENSWEDSTRIJDEN BOLLENSTREEK 1939 Uitslagen na de le ronde der demi-finale LAW NT EN NIS FestinaHaarlem 46 WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles M.C. „Spaarnestad" De Jonge Kampioen H.R.C. Excelsior Postduivenver. Snelvlieger KEGELEN Kegelconcours Haarlemschen Kegelbond FIETSER VEROORZAAKT VERKEERSONGEVAL Uitwijkende auto kantelde; bestuurder gewond Naar de Over-Betuwe Afzonderlijke werkverruimings- dienst is thans ingesteld Kon. besluit tot stand gekomen Ernstige klachten over groote fabrieken De productie moet worden beperkt Kascontrole De regeering moet ingrijpen Nog een klacht VELSEN De Papierfabriek Schouw Om het kampioenschap van Amsterdam Schwarz leidt DE NIEUWE VERKEERSBORDEN Maart 1939 K. N. R. C. De op grond van de Landbouw-Crisiswet vastgestelde maatregel, waarbij voor trawlnet- ten een minimum-maaswijdte van 7 c.m. werd voorgeschreven, heeft ook in 1938 haar heil- zamen invloed uitgeoefend. Moeilijkheden de den zich niet meer voor. De moge'ijkheid, voor de makreel- en ha- ringvisscherij nauwmaziger kuilen aan boord te hebben, onder conditie, dat dan geen visch beneden een vastgestelde maat aangebracht mocht worden, deed ook voor deze visscherij moeilijkheden en misbruiken voorkomen. De aanvoer van tong in het eerste kwartaal 1938 bedroeg 368.000 kg (in 1937 542.000) in het 2e kwartaal 333.000 (438.000), in het 3e kwar taal 168.000 kg. (262.000) en in het 4e kwar taal 292.000 (309.000) totaal 1.161.000 (1.551.000) kg. Blijkens de gegevens doet zich het volgen de opmerkenswaardige verschijnsel voor: de aanvoer van kleine tong III bedroeg in 1936 gemiddeld per kwartaal 34.000 kg., op 1 Januari 1937 werd de bepaling der minimum maas wijdte ingevoerd, van 1 Januari 1937 tot 30 Juni 1938 bedroeg daarna de gemiddelde kwar- taalsaanvoer 9.000 kg. zoodat het doel van den maatregel hier duidelijk bereikt werd. In het derde en vierde kwartaal 1938 werd echter tel kens 32.000 kg aangevoerd. Dit wekt temeer bevreemding, waar de IJmui- der trawlers terzelfder tijd slechts geringe hoe veelheden dezer afmeting vingen en aanvoer den. Naar afdoende maatregelen ter bestrijding van dit euvel, dat wel op wetsontduiking moet berusten, wordt nog gezocht. Het voormalige Koning Willemshuis aan de Amstelstraat-hoek Kanaalstraat is dezer dagsn in gereedheid gebracht, om er tijdelijk de kleu ters van de school aan het Enschedeplein on derdak te bezorgen, daar het gebouw van Chris telijke belangen en de daarbij aangrenzende school door de soldaten bezet zijn. Het bezoek van het Duitsche ss. Steuben me dio Juni aan IJmuiden, teneinde passagiers in de gelegenheid te stellen „Holland in een dag te zien", is door bijzondere omstandigheden vervallen. Tal van reeders hebben een of meerdere hun ner schepen uit de vaart genomen, wegens de minder gunstige bedrijfsresultaten. Voorloopig zyn opgelegd de trawlers Catharina Duyvis Mary, Protinus, Neptunus, Hornrif, Prinses Beatrix, Antje en de Schoorl. Eenige moeten in reparatie of in survey. In de wijze van vervoer van visch van IJmui den naar binnen- en buitenland blijkt geen befcngrijke wijziging te zijn gekomen. De spjprwegtarieven bleven onveranderd, echter mogen met personentreinen thans alleen zen dingen snelgoed bederfelijke waar medegegeven worden tot een gewicht van 30 kg. per zending; boven 30 kg. kan het snelgoed eren vervoer nog slechts met snelgoederentreinen plaats vinden. Het vischvervoer per spoor naar het binnen land daarde sinds 1937 een fractie; het groot ste deel van dit vervoer geschiedt per auto. Naar het buitenland blijft het vervoer voer het overgroote deel per spoor plaats vinden. Dit blijkt wel uit onderstaande cijfers. In 1938 werd naar het binnenland vervoerd ruim 8.000.000 kilo visch. Naar België werd per spoor verzonden 1.644.000 kg., naar Frankrijk 2.083.000 kg., naar Engeland 1.262.000 kg., naar Duitsch- land 961.000 kg., naar Zwitserland 353.000 kg. Aan versche haring (en gezouten) werd per spoor verzonden ruim 926.000 kg., naar Duitsch- land 14.000.000 kg., naar België 98.000 kg. Aan gerookte, gedroogde en gezoute visch werd per spoor 568.000 kg. verzonden naar het binnenland, 137.000 kg. naar België. De cijfers voor het vervoer naar en door Duitschland daalden, voornamelijk door het Sudgten-Duitsche conflict, hetwelk juist vlak voor het hoogseizoen uitbrak. Het vervoercijfer voor pufvisch toont een sterke daling, ten gevolge van het autovervoer. Werd in 1937 nog 420.000 kg. pufvisch verzon den per spoor, thans was dit cijfer in 1938 ge slonken tot 170.000 kg. In de tweede helft van 1938 is het vervoer per spoor van gebakken visch vermeld. Dit oc- treft hoofdzakelijk de door de Rijkslevensmid- delendistributie naar alle deelen des lands ver zonden visch ter distributie aan werkloozen. In 6 maanden tjjds werd ruim 159.000 kg. ge bakken visch hiervoor verzonden. Door den schipper van een Zweedsch vis- schersvaartuig, liggende in de Visschershaven, is aangifte gedaan van diefstal van een koffer- gramophoon met platen. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een perceel aan de Kanaa'kade te Velsen-N. Vermist worden eenige kleedingstukken, terwijl de muntgasmeter werd geledigd. Op de nationale wedstrijden in het Velserbad zal de VZV met verschillende zwemmers uit komen. Op 100 meter vrije slag heeren zullen drie leden uitkomen en bij de dames op dit nummer mej. M. Kwak. Op het nummer rugcrawl 3 leden. Voor polo wordt VZV ver tegenwoordigd door het eerste zevental. Uit hec VZV-kamp vernemen wij, dat onze plaatsgenoot P. Swier uitgenoodigd is, om bij het Nederland- sche zevental te komen trainen. Wegens de minder gunstige bedrijfsresulta- ÏJm 167, Oostzee IJm 147, Voorwaarts IJm 83, atholieken, God beeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on dank» alles, haar nimmer zullen over weldigen. ten zijn ook opgelegd de trawlers Witte Zee Fram IJm 135, Johanna IJm 107, Irene IJm 89, Vtos IJm 5 en Geziena-Catharina IJm 50. In dien de prijzen laag blijven, zullen spoedig meerdere volgen. Voor het politiek advies van de voorlichtings commissie der Centrale Velsen van de R. K. Staatspartij werd gisteren gestemd. De uit slag luidt als volgt: Vóór 336 stemmen, tegen 265 stemmen en ongeldig 63. Nu dit politiek advies met meerderheid van stemmen is aangenomen blijft de volgorde al dus: 1 C. P. Maas, 2 J. P. Nijssen, 3 H. H. Meyer, 4 mr. J. J. P. Tonino, 5 C. Pi. Straats burg, 6 mr. L. Vorstman, 7 E. van Kaam, 8 L. van Noort, 9 ir. A. J. H. van Ouwel, 10 P. Kee, 11 D. Rings, 12 C. Diependaal, 13 J. A. Geelen, 14 J. N. M. Stolp. Burgerlijke stand. Geboren: GerardaAli- da. d. v. J. G. Werkhoven en P. M. Groot; Jo hannes Gerardus, z. v. J. G. A. Konincks en M. A. Middelbusker; Anna Pieternella, d. v. J. Mulder en A. P. Vrijland; Willy, d. v. P. van der Ben en A. Schoen; Huibert, z. v. H. Schoen en B. Valk; Pieter, z. v. J. J. de Vries en M van de Plasse; Gerrit Johannes, z. v. J. Schaap en M. Schoen; Maria Magdalena, d. v. J. Pop ping en H. de Vries; Alie, d. v. E. Ras en M. Bos; Gerarda Engelberta, d. v. G. Neelen (over leden) en C. M. Schaaper; Dirk, z. v. D. Raar en J. C. Bakker; Rob, z. v. K. de Hart en L. Molenaar; Tetje, d. v. P. Beemsterboer en E Kwadijk; Piet, z. v. W. A. van Driel en M. M. Loeve; Cornelis, z. v. W. A. van Driel en M M. Loeve; Lubbertus, z. v. L. Busch en C. Pels. Ondertrouwd: IJ. Maij en A. Jacobs; H. G. Capelle en R. H. Sluijk; IJ. W. Kok en P. Slegt; S. Roos en D. Sol; C. Staal en T. Blaauw; A. Wit en C. de Visser; A. Bakker en G. A. Poeze; E. Groot en C. Hermanides. Gehuwd: J. Groet en H. Scholtz; H. Buijs en E. Dekker. Overleden: Thomas Mans, 85 j., wed. van G Bakker; Grietje de Wilde, 69 j., wed. van I. de Jong; Trijntje van Leeuwen, 69 j., geh. met K. Huijsman; Jannetje Bakker, 55 j., geh. met K. Brasser; Emma van Wien, 56 j., geh. met M. de Levie; Antonia Cornelia Hohensteijn, 14 mnd., ongeh.; Arie Biere, 65 j., geh. met N. Bont; Tjitske Béeksma, 64 j., weduwe van P. H. Teepe. le klasse, groep 1: W. de LaatMej. M. Ma- rinus afgebr.; H. GogollD. Buys 01. Groep 2: J. P. KoopB. Enthoven 01; P. SchoenmakerF. C. Haalebcs 01. 2e klasse, groep 1: S. LieverseH. H. Huls man afgebr.; H. van DiemenJ. Eisenga 10. Groep 2: H. van WamelG. Dekker 10; C. W. v. d. PloegL. C. M. Koeken 10. Heeren-enkelspel: C. Fabius sl. J. Oudes 64, 57 retired.; drs. L. Heyneker verl. van Dolman 68, 97, 46; ir. R. C. Nauta sl. J. v. d. Stadt 61, 61. Dames-enkelspel: mevr. van Haagen Groene- wegen verl. van mej. H. C. L. Blikslager 26, 26; mej. J. Godefroy sl. mej. I. Adams 62, 6—3. Gemengd dubbelspel: mevr. van Haagen Groenewegen en drs. L. Heyneker verl. van mej. H. C. L. Blikslager en G. H. Onstein 46, 16; mej. J. Godefroy en mr. W. W. v. Rompu verl. van mej. I. Adams en Kern 57, 26. Heeren-dubbelspel: C. Fabius en drs. L. Hey neker sl. Dolman en J. v. d. Stadt 62, 61; ir. R. C. Nauta en mr. W. W. van Rompu verl. van G. H. Onstein en Kern 46, 36. Dames-dubbelspel: mevr. v. Haagen Groene wegen en mej. J. Godefroy verl. van mej. H. C. L. Blikslager en mej. I. Adams 16, 64, 46. Heden (Maandag) avond om 8.30 uur verga dering in het clublokaal in de Kleine Hout straat. Op deze vergadering laatste gelegenheid om in te schrijven voor den sprintwedstrijd, welke op 1 Mei a.s. door de' Federatie van Haarl. Wielerclubs in Haarlem-Noord georga niseerd wordt. Alle leden der bij de Federatie aangesloten wielerclubs kunnen hieraan deel nemen. Deze club organiseert op Zondag 30 April a.s. een Oriënteeringsrit door den bloeienden Beem- ster. Het doel van dezen rit is, met regelmaat en vastgesteld gemiddelde te rijden, teneinde rij vaardigheid en oriënteeringsvermogen der rij ders te bevorderen en van ons mooie Noord- Hollandsche landschap te laten genieten. De inschijving is open voor motoren tot eiken inhoud, solo, duo en zijspanrijders. De gemiddelde rijsnelheid is 30 K.M. beneden 125 c.c., boven dezen inhoud 36 K.M. per uur. De route loopt over prima wegen, is 138 K.M. lang. Start 10 uur bij Restaurant „Dreefzicht" te Haarlem, waar tevens de finish is gevestigd. Verschillende clubs uit het land hebben hun ne medewerking reeds toegezegd. Iedere deelnemer start om de minuut, volgens nummer van inschrijving. Een zestigtal prijzen zijn voor dit sportevene ment beschikbaar. De stichting „Haarlemsch Bloei" heeft even eens een prachtige legplaquette beschikbaar ge steld. Zondag hield de Jonge Kampioen bij storm achtig weer zijn vierden rit van de voorjaars competitie. Voor A, B en C-klasse 37 1/2 K.M., Junioren 25 K.M. Uitslag A B-klasse: 1. J. Roorda tijd 1 uur 8 min. 22 sec., 2. A. de Vries, 3. G. Peters, 4. P. v, d. Halst, 5. H. Veerman, 6. C. de Jong. Uitslag C-klasse: 1, J. Keizers rijd 1 uur 12 min. 57 sec., 2. F. v. d. Heiden, 3. K. Neelt, 4. H. Tichelaar. Uitslag Junioren-klasse: 1. C. Radsma, tijd 51 min. 3 sec., 2. A. Keijzer, 3. H. Droog, 4. Kei- zerwaard. Maandagavond vergadering in het clubgebouw Flora, Pretoriaplein, aanvang 8 uur, in plaats van Dinsdagavond. Bovengenoemde vereeniging hield voor haar leden een peleton trainingsrit. Er werden vijf peletons samengesteld, A B C-peleton, Junioren A en B-peleton. Het A B en C peleton reed 60 K.M. handicap; A en B-Junioren 25 K.M. handicap. De uitslag werd: 1 A-peleton, 2 C-peleton, 3 B-peleton. Bij de junioren werd tot le A-peleton win naar. 2de het B-peleton. Heden Maandag vergadering 8 uur. Uitslag wedvlucht Amersfoort 57 K.M.: P. Dik 1, 4, 5, 6, 12, 13, 14; L. Gimbrere 2, 8, 10; P. J. van Daalen 3, 9, 11, 15, 16, 19, 21, 22; J. J. Petri 7, 23, 24; W. Petri 17, 18; H. Roosdorp 20. Zondag heeft de Haarlemsche Kegelbond een invitatie bonden wedstrijd gehouden ter gele genheid van haar 40-jarig jubileum. De uitslag is: Haarlem met 1389 hout; Alkmaar met 1388 hout; Den Haag met 1340 hout; Amsterdam met 1330 hout; Groningen met 1196 hout; Den Helder met 1143 hout. Hoogste werper de heer J. de Bakker, Alk maar met 171 Hout. Haarlem heeft den len prijs met 1 treffer meer dan Alkmaar. Op het kruispunt RijkswegThierensweg te Naarden is Zaterdagmiddag om kwrrt voor vijf door een verkeersfout van een wielrijder een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De wielrijder, een 51-jarige kweeker uit Naar den, stak hier den voorrangsweg over, doch lette alleen op het verkeer, dat uit de richting Amsterdam kwam. Uit de richting Naarden naderde op dat oogenblik een auto met twee personen, welke een snelheid had van 55 tot 60 km. Bij het kruis punt hield de bestuurder iets in voor de tram. Opeens bevond de overstekende wielrijder zich voor den auto. Ten einde een aanrijding te voorkomen, remde de bestuurder zeer krachtig, tegelijk het stuur scherp naar rechts wendend Het gevolg was, dat de wagen in den Thie rensweg omsloeg en met de wielen omhoog kwam te liggen; de auto werd zwaar bescha digd. Het portier was nog open te krijgen, doch om de beide inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden moest de zitbank eerst worden los geschroefd. Toen men de beide personen uit den auto had gehaald, bleek de bestuurder, de heer Bou- man uit Duivendrecht, een schouderblad en een sleutelbeen te hebben gebroken. Hij werd naar de Majellastichting te Bussum vervoerd; zijn metgezel, een Amsterdammer, kwam met den schrik vrij. De onvoorzichtige wielrijder, die toch nog een klap van den auto had gekregen, waardoor zijn fiets werd vernield, klaagde over inwendige pijnen, doch hij kon na doktersonder- zoek naar hu;s gaan. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt we gens het niet verleenen van voorrang. Nu de bloesem-pracht in de Betuwe weer ve len zal lokken laten ook de V.V.V.'s Arnhem— Over-E etuwe en Nijmegen zich niet onbetuigd. Een frissche folder, verlucht met teeken- en foto-materiaal vestigt nog even bijzonder de aandacht op deze mooie streek van ons land, die ook in het verdere seizoen nog aantrekke lijkheid genoeg bezit. Geestelijke meerwaardigheid is ten slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Universiteit. De regeeringspersdlënst meldt: In de memorie van toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot verhoo ging van het Werkfondscrediet met f 30 millioen, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverruimingsaange legenheden in het leven zou worden geroe pen. Het ligt in de bedoeling, voor de taak die tot nog toe door het Werkfonds en de departementale werkverschaffingsafdeeling is verricht, een meer zelfstandig bedrijf in het leven te roepen onder de verantwoorde lijkheid van den minister van Sociale Zaken. Dit lichaam zal de verschillende onderdee- len in onderling verband regelen, terwijl de lei ding zich uitsluitend zal bezighouden met de zen tak van overheidszorg, welke uit de werk loosheidssfeer zooveel mogelijk wordt losge maakt. Vrijdagmiddag werd in het Landbouwhuis te Alkmaar een algemeene ledenvergadering ge houden van de Kaas- en Boter-contrölestations „Noord-Holland". Allereerst vergaderden de leden van het Bo- tercontrólestation. De voorzitter, de heer G. No bel, herdacht in zijn openingswoord den over leden directeur van het controle-station, dr. v. d. Sande, wiens verdiensten hij in enkele sobere woorden prees. Medegedeeld werd, dat op 1 Januari 1938 het ledental 75 bedroeg en op 1 Januari 1939 zeven en zeventig, n.l. 61 zuivelfabrieken, 7 melkinrich tingen, 8 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Tij dens te Naarden. De exploitatierekening 1938 werd vastgesteld op 12.878.95 aan baten en lasten, met een batig saldo van 2273.97. De balans had een eindcijfer van 11.725.26. De reserve was 7000. Het voorstel van het be stuur, om den leden 10 procent van de in 1938 betaalde contributie te restitueeren, werd goed gekeurd. Daarmee is een bedrag van 1009.29 gemoeid. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld op ƒ11.464.68 aan inkomsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van 164.68, voor propaganda 1000, terwijl aan contributies geraamd werd 10.000. Het bestaande contributieschema werd ook voor 1939 gehandhaafd. Vermeld zij, dat in 1938 door de leden in totaal bereid werd 3.953.118 kg. boter, hetgeen 59.611 kg. meer is dan in 1937. Er werd door de leden bijgekocht 12.177.782 kg., hetgeen 1.038.498 kg. minder is dan voorgaand jaar. Hierna sluiting. Vervolgens werd de ledenvergadering van het kaascontröle-station gehouden. Na zijn welkomstwoord hield de voorzitter, de heer G. Nobel, de volgende korte, maar zeer belangrijke rede: De moeilijkheden met den afzet van de kaas geven mij aanleiding daaraan bijzondere aan dacht te schenken. De verminderde afzetmoge lijkheden voor onze kaas in het buitenland zijn voor een belangrijk deel oorzaak van de lagere prijzen. Een te veel aan kaas is voor den afzet noodlottig, want daardoor wordt de prijs in toe nemende mate gedrukt en de goede kaasmakers worden er het meest de dupe van, tengevolge van de concurrentie der minderwaardige soor ten; wat zeer te betreuren is. Volgens mijn mee ning hebben wij ons meer dan ooit toe te leggen op het maken van goede kaas, niet alleen voor het buitenland, maar ook voor het binnenland, waar de consumptie van kaas ongetwijfeld nog belangrijk is uit te breiden, maar dan met goede kaas, want de binnenlandsche markt wordt ook vaak' bedorven door minderwaardige kwaliteiten. Men eet geen kaas, omdat het kaas is, maar omdat kaas lekker is en daarenboven een zeer goed voedsel. De vele opmerkingen over de min der goede kaas, die men vaak te hooren krijgt, zijn evenzoovele aanwijzingen, dat het niet goed gaat en dat het beter moet worden met den aanmaak van kaas. In dit verband mag de vraag gesteld wor den: wat moet er gebeuren om tot verbete ring te komen? Mijns inziens moet de aanmaak in de eerste plaats beperkt worden, door van re- geeringswege met spoed een verbod voor het pasteuriseeren van de kaasmelk uit te vaar digen. Alleen hierdoor reeds zal de productie zeker met zeven millioen kilogram per jaar worden verminderd, wat al zeer belangrijk is. Bovendien zal er dan nog wel een flinke hoeveelheid kaas minder worden gemaakt, doordat er melk is, die zonder pasteurisatie niet geschikt is voor de kaasmakerij. Met deze beperking bereiken wij, dat voor de kaas een belangrijk betere positie wordt ver kregen. Kaas maken uit goed gewonnen melk is noodig, opdat we weer in staat zullen zijn om voor een zoo belangrijk artikel voor Neder land als kaas, onze goede reputatie in de wereld weer te herwinflen en den afzet in Nederland zelf te doen toenemen. De regeering kan in deze een zeer belangrijk werk doen van nationale beteekenis. Het is al- Daar echter voor het oprichten van zulk een bedrijf een wettelijke voor ziening wordt vereischt en het ge wichtige belang der werkloosheidsbe strijding, door middel van de uitvoe ring van werken, het overgaan tot het centraliseeren der desbetreffende be moeiingen onder een uitsluitend daar mee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de tot stand brenging der bedoelde wettelijke re geling, deze taak inmiddels toever trouwd aan een dienst voor de werk verruiming door het bevorderen van werken. Het Koninklijke Besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand ge komen. De instelling van dezen dienst met de daar aan toegekende taak heeft ten gevolge, dat de afdeeling werkverschaffing en steunverleening ten departemente, zooals zij thans bestaat, zaJ worden opgeheven en het in die afdeeling ge legen organisatorisch verband van de werkver schaffing met de steunverleening wordt losge maakt. Tevens vervalt hiermede, uiteraard, de func tie van het hoofd dezer afdeeling, den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening Voorts wordt door deze reor ganisatie de directeur-generaal van den arbeid, die tot nog toe tevens was belast met de lei ding van het Werkfonds, ontheven van den tijdroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie wederom geheel teruggegeven. lertreurigst, dat de meerderheid van producenten, die goede kaas maakt, door een minderheid zoo in haar belangen geschaad wordt. Deze minder heid streeft er naar uit de melk zooveel mo gelijk kilo's kaas te maken, waarmee ontzettend veel ten koste van de kwaliteit wordt bedorven. Volgens mijn overtuiging kan de regeering al léén uitkomst geven, en het best door vlug en krachtig in te grijpen. De bedrijfsgenooten zullen het over deze kwestie niet eens worden, de overtuigende bewijzen daarvan zijn voorhanden. Wanneer niet krachtig wordt ingegrepen, zal in toe nemende mate de kaaspositie en de kwa liteit der kaas worden verslechterd. Na deze rede werd medegedeeld, dat het le dental op 31 Dec. 1937 bedroeg 389, n.l. 67 kaas- en boterfabrieken, 7 kaasfabrieken en 315 zelf- kazende boeren. Op 31 Dec. 1938 was het leden tal 327, n.l. 64 kaas- en boterfabrieken, 4 kaas- fabrieken en 259 zelfkazende boeren. Na laatst genoemden datum zijn nog 12 zelfkazende boe ren uitgetreden. Tot plaatsvervangend lid van den raad van beroep werd in de vacature van wijlen den heer J. G. Hibma te Sneek, de heer G. J. Blink te Wassenaar gekozen. In de vacature van wijlen den heer Brander werd tot lid van genoemden raad gekozen, de heer dr. G. Scheij. De exploitatierekening over 1938 werd vastge steld op 63.966.65 aan baten en lasten, met een voordeelig saldo van 16.957.43. De balans sloot met een eindbedrag van ƒ29.716.93. De reserve was 10.000 groot. Op voorstel van het bestuur werd besloten van de in 1938 betaalde contributies 30 procent terug te betalen, hetgeen een bedrag zou vorderen van ƒ9428.92. De begrooting 1939 werd vastgesteld op ƒ51.628.51 aan inkomsten en uitgaven, met 278.51 voor onvoorzien en 3000 voor propa ganda. De bijdragen der leden werden geraamd op ƒ29.000. De post voor pensioen en ongeval lenverzekering werd met 2000 verhoogd tot ƒ5500 ten behoeve van een nieuwe weduwen- pensioenverzekering en voor een verhooging van het ouderdomspensioen van den directeur. Per weduwe zal ƒ500 per jaar worden betaald. Van de premies betaalt het station 2/3 en het per soneel 1/3. Voor 1939 werd het bestaande contributie schema gehandhaafd. In 1938 hebben weer 43 leden minder gekaasd dan in 1937. De 16 groote leden-fabrieken produceerden 11.712.471 kg. kaas, hetgeen 700.803 kg. meer is dan in 1937. Het blijkt uit de verschillende productiecijfers, dat de productie zich nog steeds verplaatst naar de grootere fabrieken. Door den voorzitter werd nogmaals een ernstige toespraak gehouden, waarin hij zei, dat in het afgeloopen jaar zeer veel boeten moesten worden opgelegd, wel dubbel zoo veel als voorgaande jaren. Spr. was daar over zeer teleurgesteld, omdat uit die vele boeten bleek, dat men een anderen kant op gaat dan het contrólestation beoogt: verbe tering van het product. Vooral de grootere fabrieken voldoen dikwijls niet aan de eischen. De helft van de daar gehouden con troles viel ongunstig uit. Wanneer dit niet ten goede verandert, zal spr. niet in de organisatie blijven, want hij wilde zijn naam niet geven aan een zaak, die wankel staat. Spr. zal zich met de regeering in verbin ding stellen teneinde gedaan te krijgen, dat tegen dezen wantoestand maatregelen wor den getroffen. Spr. zei met nadruk, dat het hem volle ernst was. Hierna rondvraag en sluiting. In deze afgeloopen 3 maanden werd voor de papierfabriek te Velsen géén hout aangevoerd. In dezelfde periode in 1938 werd ruim 4700 kub. vadem hout aangevoerd. Ook de aanvoer van houtstof, welke in het eerste kwartaal 1938 8300 ton bedroeg liep nu terug tot even 5000 ton. Bij de gehouden vergadering van de Cen- 0 B. en W. brengen ter algemeene kennis dat de schouw over de wateren zal worden gevoera voor het noordelijk en middendeel der ge meente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 8 Mei 1939, en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-station) op Dinsdag 9 Mei 1939. De wedstrijden om het hoofdstedelijk dam kampioenschap zijn Zaterdag en Zondag voort gezet. In verband met den competitiewedstrijd R.D.G.Joz. Blankenaar om het nationale club kampioenschap hadden de hoofdklasse-spelers van Jozef BlanKenaar vrijaf. De resultaten der wedstrijden luiden als volgt: Zaterdag Hoofdklasse: J. van Kralingen Jr.J. Druyf Jr. J. SteenhuisJ. Verdoner Eerste klasse: J. OostraJoh. Link N. HoepelmanM. Wassenaar Tweede klasse: B. Barend—M. Orpes F. LowieW. C. Beeke W. van GorkumJ. Jongedijk J. de JongJ. Groenteman Jr. Derde klasse: W. EssenbergJ. Groenewoud E. PoppelsdorfA. Taverne H. Snoek—H. v. d. Sluis R. Nicklewiecz„S. Jansen" P. PietM. Park D. C. KnookJ. Maas A. VisserD. M. Nijland G. VosE. Mathezing Zondag Hoofdklasse; P. HovinghW. Rustenburg J. SteenhuisPh. de Schaap J. van KralingenJ. Schwarz Eerste klasse: J. de JongJ. Oostra 02 J. M. C. LeibbrandtF. C. Dropvat 02 I GokkesR. N. Keesen 2—0 Tweede klasse: A. ClaasenF. B. Jernberg J. HuismansF. Jongedijk J. WestenborgG. Sacksioni Derde klasse: J. MaasA. Visser M. ParkD. O. Knook A. VerkleyH. Snoek H. v. d. SluisP. Piet Er zijn dus slechts weinig partijen gedurende het week-end gespeeld. Schwarz versterkte zijn positie aan den kop en de stand luidt op het oogenbilk: gesp. gew. gel. verl. pnt. 2—0 afg. 0—2 1-1 0—2 0—2 1-1 1-1 0—2 1-1 1-1 0—2 0—2 0—2 1-1 02 0—2 2—0 0—2 0—2 02 1-1 0—2 1-1 1-1 1-1 J. Schwarz 12 8 4 0 20x R. C. Keiler 11 7 3 1 17x O. J. B. v. d. Sleen 11 4 6 1 14x J. de Krijger 10 3 7 0 13 J. van Kralingen 13 4 5 4 13 Ph. de Schaap 11 3 6 2 12X N. Riebeek 11 2 8 1 12 M. R. C. Stahlberg 12 2 8 2 12X J. Druyf Jr. 12 2 8 2 12 W. Rustenburg 10 4 3 3 llxx J. J. de Wit 10 2 6 2 10 J. Druyf Sr. 10 2 6 2 lOx G. Oudhof 13 3 4 6 10X J. J. Steenhuis 8 2 5 1 9xxX M. Delsen 11 1 6 4 8 P. Hovingh 11 3 2 6 8X Chr. Markus 12 1 6 5 8 J. van Vliet 13 1 6 6 8 J. Verdoner 10 1 4 5 6xxX P. Goezinnen 7 1 3 3 5xxX Over: „BROKKENHUIS" Zeer veel dank van 't huis der brokken. Voor de schoenen, kousen, sokken, Hemden, broeken, onderrokken. Allen waren zeer verblijd, Door de groote vriendelijkheid. Verder mochten we nog halen, Stoelen, tafels, potten schalen, En dat wel herhaalde malen. D« uitdeeling was werkelijk goed. Als iedereen zijn best zoo doet. Dan nog boeken, kopjes, teilen, Borstels, emmers, zeep en dweilen, Wiegen, platen, vorken, dassen, Lepels, messen, paperassen. Kussens, dekens en matrassen. Het was fijn, dit te beleven, Wil toch verder b 1 v e n geven. Want reeds is alles weer.... verdeeld.... Zeer veel dank ook in naam van het Brok' kenhuis. Mevr. S. RHODIUS—BUNGE, Bloemoord Heemstede, telef. 13242. Donkere Spaarne 34. Rood Oranje Blauw Geel Verboden voor voetgangers Einde voorrang rfeoj Rood TOT Kenteeken rijden met aanhangwagen Rood Blauw Gesloten voor wagens, rij- en trekdieren en vee en voet gangers Blauw Stopverbod voor den rechter helft van den weg Blauw Bord autoweg gesloten voor wagens, rijwielen enz. Stopverbod op hoofdrijbaan) Inrijden paral lelweg in beide richtingen toegestaan Blauw Aanduiding weg binnen bebouwde kom waar max. snel heidsgebod niet geldt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12