Joego-Slavië aan den ketting Inschakeling in het as-systeem faSffll! EEN NOODIGE CORRECTIE Feestzondag in Luxemburg Chineezen blijven aanvallen if Een zet tegen het Britsche spel ZWANENBERG Wil Polen Hitier voor zijn? Mr. J. A. Jonkman 6 AFWISSELING t Buitenlandsch Overzicht de jambon-W'1^ MAANDAG 24 APRIL 1939 Prins-regent Paul gaat naar Rome Henderson weer naar Berlijn PRESIDENT CARMONA GAAT NAAR ZUID-AFRIKA „Ons kleine land geeft niemand aanstoot" Maatregelen in de Ver. Staten bij oorlog Gewichtige besluiten te Tokio verwacht 2* VOO» Een welkome op de koffietafel maakt Wal smaakt! I i mmm Arrestatie na den brand op de Paris" Deensche gezant overleden Z.Exc. Harald de Scavenius was een zeer geziene persoonlijk heid in ons land Ex-resident voor het Hooggerechtshof Ook Indië treft maatregelen Uit Indië gezet BENOEMING BIJ HET HOOGGERECHTSHOF K.N.I.L.M-BEDRIJF NIET NAAR BATAVIA Het wetsontwerp, dat ten doel heeft de mogelijkheid te openen tot een verlenging van den militairen dienstplicht tot ten hoogste twee jaar, wordt door de internationaal gespannen verhoudingen voldoende gerechtvaar digd om te verwachten, dat het bij de Kamer niet op onoverkomelijk verzet zal stuiten. Willen wij onze neutrali teitspolitiek te midden van de zwaar ge wapende tegenstanders handhaven, dan moeten wij kunnen beschikken over een behoorlijk en doelmatig militair appa raat van respect afdwingende afme ting en qualiteit. Een vergrooting van het contingent zou wel méér, maar niet beter geoefende manschappen hebben opgeleverd. Daarom vraagt de regeering thans de bevoegdheid, voor zoover noo- dig en voor bepaalde wapens, den dienst tijd te verlengen tot maximaal twee jaar. Ons land krijgt daardoor een groo- ter getal dienende manschappen tot zijn permanente beschikking. Immers, de in twee deelen opkomende jaarlijk- sche lichting zal door het later af zwaaien der voorgaande gelijktijdig met deze in dienst zijn. Maar wat nog belangrijker is: de manschappen zullen beter geoefend kunnen worden en dat is hard noodig, daar de moderne oor logstechniek, ook de defensieve, tenge volge van de motoriseering en mecha nisatie geworden is tot een vak, dat ook van den gewonen soldaat meer vakkun digheid vereischt dan vroeger. Door dit wetsontwerp zal, indien het overeen komstig de algemeene verwachting wordt aangenomen, wel een zware last worden gelegd op de schouders van hen, die voor den militairen dienst zijn goed gekeurd. Twee jaren diensttijd zul len een ernstige handicap kunnen gaan vormen voor jongelui ten aanzien van het veroveren van een betrekking of werk in de burgermaatschappij. Zij zullen bij leef tij dgenooten, die niet be hoeven te dienen, twee jaar achter gera ken, en wij betwijfelen of veel werk gevers zoo nationaal-voelend zullen zijn om hun, die hun eersten dienst plicht vervuld hebben, de voorkeur te geven boven hen, die niet dienstplich tig zijn en dus ook niet voor de uitge breide herhalingsoefeningen behoeven op te komen. Voor vele jongelui, die op de tragisch beperkte arbeidsmarkt toch geen werk kunnen vinden, kan de verlengde diensttijd echter de redding uit een demoraliseerenden lediggang beteekenen en een heilzame leerschool voor orde, tucht en zelfrespect. Het zwaarst worden door een ver lenging van den diensttijd ge troffen zij, die reeds een betrek king of werk hebben gevonden of als kostwinners in de gezinnen niet kun nen worden gemist. Ten aanzien van hen wier werkkracht in de burgermaat schappij moeilijk kan worden ont beerd, bereidt thans de regee ring een regeling voor, die het verleenen van groot verlof aan dezul ken mogelijk zal maken. De daar door in het leger openkomende plaat sen zullen dan met dienstplichtige werkloozen worden aangevuld. De re geering zal op deze wijze, indien zij tenminste ook kostwinners in bepaal de gevallen onder de in de burgermaat schappij moeilijk te missen categorie zal rekenen, een der zwaarst wegende sociale grieven, die te gen het nieuwe wetsontwerp konden worden aangevoerd, bij voorbaat wegne men, zoodat de Kamer het gemakke lijker zal kunnen aanvaarden. Niettemin lijkt het ons alleszins gewenscht, dat er desnoods van regeeringswege maatrege len zullen worden getroffen om in de al te ongelijk wordende concurrentie van niet- en wei-dienstplichtigen op de ar beidsmarkt minstens de gelijkheid van kansen te herstellen, opdat zij, die het landsbelang door het vervullen van hun langdurigen dienstplicht hebben ge diend, daarvoor niet een heel leven lang zullen moeten boeten in de burger maatschappij. VENETIË, 24 April (Havas). Prins-regent Paul van Joego-Slavië zal tegen de tweede helft van Mei een officieel bezoek aan Rome brengen. Het programma van dit bezoek, dat beoogt de hechtheid van de banden tusschen Joego slavië en Italië te onderstrepen, is vastgesteld in den loop der Zaterdag tusschen Ciano en Markowitsj gevoerde besprekingen. LONDEN, 24 April. (Reuter). Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, die naar Londen ontboden was om verslag uit te bren gen over den toestand, is Zondag weder naar Berlijn vertrokken. LISSABON, 24 April. (Havas). De Zuid- Afrikaansche regeering heeft president Carmo- na uitgenoodigd. om in Juni as. bij zijn reis naar Mozambique een officieel bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika te brengen. Naar Reuter bericht werd deze uitnoodiging aanvaard. De minister van Koloniën, Machado, is uitgenoo- digd om den Portugeeschen president op zijn reis te vergezellen. Viering door een Te Deum, een parade en een plechtige middagbijeenkomst LUXEMBURG, 24 April (Belga). De Zondag, tweede dag van het eeuwfeest der onafhankelijkheid van het Groothertogdom werd geopend met een parade der soldaten en gendarmen voor de Groot-Hertogin en andere leden van het Vorstelijk Huis. De bevolking toonde groote geestdrift. Tegen 11 uur des morgens vulde de Ka thedraal zich voor het plechtig Te Deum. De Groothertogelijke familie werd begroet door Z. Exc. Mgr. Philippe, aartsbisschop van Luxemburg, die ook het Te Deum aan hief. Hierna werd de nationale hymne ge zongen. Des middags om vier uur vond een plechtig heid plaats in de feestzaal van het gemeente huis. Hier waren aanwezig de Groot-Hertogin, prins Felix, Erfhertog Jan, diplomaten en al degenen die een belangrijke rol spelen in het openbare leven van het Groot-Hertogdom. Na dat de bijeenkomst door een kunstzinnige in leiding was geopend heeft staatsminister Du- pong een redevoering uitgesproken in het Fransch en het Luxemburgsch, waarin hij o.m. zeide: „Het past den kleinen en den nederigen niet zich op den voorgrond te plaatsen. In dien wij toch van de zeldzame gelegenheid der herdenking van de wedergeboorte van onze onafhankelijkheid gebruik maken om tegenover de wereld onze beteekenis en ons vrije en autonome nationale leven in het licht te stellen, is het omdat deze niemand aanstoot geven. Zonder ons te willen beroemen op groote da den van een groot verleden, verheugt het mij er aan te herinneren, dat Koninginnen, Konin gen en Keizers van Luxemburgsch ras hebben gezeteld op de tronen der grootste rijken van de Middeleeuwen. Het heroïsme van Jan van Lu xemburg, den blinden Koning, die zich te Recy uit trouwaan het gegeven woord heeft laten dooden, heeft steeds den naam van Luxemburg omgeven met een aureool van roem. In de wis selvalligheden van zijn geschiedenis was het Luxemburgsche volk moedig, wanneer gestre den moest worden en getrouw aan zijn vorst. Maar al te vaak slagveld van de groote vol ken, die het omringen, is het land Luxemburg sinds 100 jaar door het internationaal statuut, dat het land werd verleend, in dienst gesteld van den vrede tusschen deze naties. Getrouw aan zijn lot heeft het in den loop van vroegere eeuwen zijn inspanningen gericht op vreedzame veroveringen bij den vooruitgang op elk gebied." De plechtigheden werden besloten met een receptie in het Groot-Hertogelijk paleis ter eere van de leden van het diplomatieke corps. Hier op volgde een bal in de zalen van het gemeente huis. Belangwekkend onderzoek naar de openbare meening WASHINGTON, 24 April (Havas) Deskun digen van het ministerie van Financiën heb ben Roosevelt een rapport voorgelegd over eventueel te nemen maatregelen ingeval van een oorlog in Europa. Hierbij worden twee gevallen onderscheiden: le. De oorlog breekt plotseling uit. In dit geval zou de regeering der Vereenigde Staten de beurzen voor korteren of langeren tijd slui ten, opdat de markt zich kan herstellen. 2. De toestand verergert langzaam. De re geering zou dan maatregelen nemen, geïnspi reerd door den slagzin „business as usual". Het driezijdig monetair accoord zou blijven bestaan, zoolang de goudverschepingen tusschen Parijs, Londen en Washington zouden voortduren. Voorts heeft de regeering het oog op de over dracht van staatsfondsen der regeeringen te Londen en Parijs aan de Vereenigde Staten door middel van in gemeenschappelijk overleg opgestelde accoorden. Statistieken van het Amerikaansche insti tuut der openbare meening wijzen uit, dat 73 pCt. der Amerikaansche staatsburgers gunstig staat tegenover een internationale vredescon ferentie, zooals Roosevelt in zijn boodschap aan Hitler en Mussolini heeft voorgesteld. Op de door het instituut gestelde vraag, welk land den volgenden oorlog zal ontketenen, antwoordde 62 pCt. alleen Duitschland, 12 pCt. alleen Italië en 20 pCt. Italië en Duitschland te zamen. Op de derde vraag: „Gelooft gij, dat Duitsch land in de jaren na den oorlog door Frankrijk en Engeland rechtvaardig is behandeld?" ant woordde 60 pet. met ja en 40 pet. met neen. Ook in Oost-China wordt offensief hervat en aanval op Nanking voorbereid TSJOENGKING, 24 April. (A. N. P.) Voor de derde maal in twee weken hebben de Chinee zen, volgens een bericht van het Chineesche Telegraaf-agentschap uit Loyang, in den och tend van 20 April een aanval op Kaifeng on dernomen. Hoewel het Japansche garnizoen in middels aanzienlijk versterkt was, veroverden de Chineezen na gevechten, die verscheidene uren duurden, en in den loop waarvan meer dan 200 Japanners werden gedood, het aan de Westelijke poort van Kaifeng gelegen spoor weg-station. Nadat zij de in het station aan wezige legervoorraden in brand hadden gesto ken, trokken zij zich terug. Uit Kweilin meldt het Chineesche persbureau, dat de laatste drie dagen bij verwoede gevech ten om Tsengsjing, 60 kilometer ten Oosten van Kanton, meer dan 2000 Japanners gedood zijn. Tsengsjing is volgens dit bericht nog steeds in handen der Chineezen. Uit Tsjangsja wordt gemeld, dat de Chinee zen thans ook aan het driehoekige front in Oost-China het offensief hebben hervat en op het oogenblik in drie richtingen langs den weg NankingHantsjau oprukken, respectievelijk in de richting van Nanking, Woesjing of Houtsjau en Hangtsjau. Verder is Tsjinkiang in West-Hoenan, naar 'n Chineesch bericht meldt, op 21 dezer voor de helft verwoest bij een luchtaanval door 18 Ja pansche vliegtuigen, ingevolge waarvan 400 bur gers gedood werden. Naar Havas uit Tokio bericht zal daar vanochtend de ministerraad bijeenkomen. De Japansche pers verwacht, dat belang rijke besluiten genomen zullen worden in zake de politiek van Tokio ten aanzien van Europa. In welingelichte kringen verwacht men, dat het anti-kominternverdrag een defini tieve versterking zal ondergaan, gegrond vest op de volgende beginselen: le. Versterking van de verdediging tegen de Sovjets. 2e. Het ontzien van de democratieën. 3e. Het bewaren van een zekere vrijheid van handelen van Japan in geval van een oorlog in Europa. De Ned. Ver. tot bevordering der wetenschappelijke veredeling van Siergewassen organiseerde een excursie naar de bollen velden te Limmen. Het gezelschap bezichtigt de bloemenpracht Na de besprekingen te Venetië tusschen den Joego-Slavischen minister van Buitenlandsche Zaken, Markowitsj, en zijn Italiaanschen col lega graaf Ciano, krijgt men den indruk, dat het onvermijdelijke is geschied, en dat Joego- Slavië thans is vastgeklonken aan het politieke machtsinstrument, dat as genoemd Wordt. Het is de slotfaze van een langdurige ontwikkeling, die begon met het Italiaansch-Joego-Slavisch vriendschapsverdrag, en die mogelijk haar einde zal vinden in het aangekondigde bezoek van den Joego-Slavischen prins-regent aan Italië. Italië heeft immer getracht vasten voet te krijgen in Oostelijk Europa, vooral sedert zijn Duitsche vriend zooveel belangstelling aan den dag ging leggen en met hoeveel succes! voor den Balkan. Aanvankelijk waren zijn be doelingen zéér vredelievend: een coördinatie der kibbelende staten, waarbij Rome de leiding zou geven. De politieke vriendschap voor Polen was er de begrenzing van; Hongarije was het belangrijkste steunpunt. Joego-Slavië was het meest voor de hand liggende object voor de Italiaansche diplomatieke activiteit, daar dit land eenerzijds met de Hongaarsche revisie- eischen en anderzijds met de door Italië be- heerschte Adriatische Zee rekening moest hou den: twee middelen dus, om op Belgrado druk uit te oefenen. Daarbij kwam, dat de pas on langs verdwenen Joego-Slavische premier, Stoyadinowitsj, het onvermijdelijke in den gang van zaken ontdekt had en wel ooren had naar een nauwere aansluiting aan de as-mogendhe- den. Dat hij daarbij voornamelijk het oog richtte op Rome, ligt, bij de gevolgen van de Duitsche vriendschappelijke belangstelling, voor de hand. Intussehen moest evenwel Stoyadinowitsj plaats maken voor een ander, die de politieke ontwikkeling een halt wenschte toe te roepen, steunend op den afkeer van het Joego-Slavische volk voor de „as"; ter Wijl Italië zelf zoozeer aan Duitschland gebonden ging lijken, dat het zijn belangstelling voor den Balkan scheen te moeten opgeven. Scheen want de gebeurte nissen na de bezetting van Albanië hebben een anderen kijk op deze zaak gerechtvaardigd. Na den val van Tirana wij wezen daar reeds op was de positie van Joego-Slavië, met Italiaansche troepen in het Zuiden en Duitsche troepen in het Noorden, moeilijk geworden; innerlijk was het land verdeeld, terwijl die in wendige spanning, door de Kroatische kwestie veroorzaakt, op haar hoogtepunt gekomen was. Matsjek, de oppositie-leider, had in December j.l. nog getoond, niet al te afkeerig te zijn van een oplossing in den Tsjecho-Slowaakschen zin, al heeft hij sindsdien zijn houding herzien. Onder die omstandigheden waren de verhoudin gen gunstig voor een actie van de „as", waarbij de taak werd opgedragen aan Rome, nu Ber lijn al te zeer onder verdenking stond. Van een aansluiting van Belgrado bij het Engelsche non- agressle-front kan geen sprake meer zijn: Lon den, na den val van Albanië te laat gekomen, ging de Joego-Slavische hoofdstad zwijgend voorbij. Graaf Ciano greep toen in; hij noodigde de Hongaarsche ministers Teleki en Csaky naar Rome, om daarna Markowitsj met Boedapest te bedreigen. Het was verder eenvoudig: van alle zijden bedreigd, met een Weifelend Bulgarije in den rug, moest Belgrado capituleeren en liet er zich niet eens duur voor betalen: het eenige, waarop het blijft hopen, is de mogelijkheid van zijn neutraliteit in een eventueel conflict. Het communiqué, gisteren te Venetië uitgegeven, laat omtrent de „aansluiting" van Joego-Sla vië bij de as geen twijfel meer over. Of dit ma- terieele feit nog bekroond zal worden door for- meele uitspraken bij het bezoek van den prins regent deelneming aan de anti-komintern? is een pure vormen-kwestie. Anders echter dan de vroegere Italiaansche actie is dit resultaat gericht tégen iets; de Kleine Entente ligt thans in stukken, en de Balkanbond, waarop Engeland druk uitoefende, is in tweeën gescheurd. Voorspellingen maken over de naaste gevolgen is een onzeker bedrijf; men denkt eenerzijds aan Roemenië, anderzijds aan Bulgarije ais naaste object van actie. Doch onmiskenbaar herkent men de hand van Duitschland, dat hiermede een tegenzet deed in het spannend spel tegen Groot-Brittannië. IPIOI iSSimt pjjjl Dat is Zwanenberg's boterhamworst, kruidig van geur, pittig van smaak. Zooals alle fijne vleeschwaren van Zwanenberg, gemaakt uit de zuiver ste, béste grondstoffen. U moet er beslist eens een onsje van nemen. Maar let er goed op, dat het-uit het Zwanenberg blik komt! Eisch tot inlijving van Danzig zou met een duidelijk „neen" worden beantwoord LONDEN, 24 April. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Warschau meent te weten, dat de Poolsche regeering de wen- schelijkheid overweegt om nog voordat Hitier Vrijdag in den Rijksdag zijn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende eisch tot inlijving van Danzig bij Duitschland door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen om zich met alle tot zijn beschikking staande krachten tegen een wijziging van den status quo in Danzig te ver zetten is langs diplomatieken weg aan Duitsch land medegedeeld. Volgens den correspondent zou kortgeleden bij een bestudeering van den toestand in de vrije stad gebleken zijn, dat, afgezien van nationaal- socialistische extremisten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de bevolking uitmaken, geen Danzigers burgers van het Duit sche Rijk wenschen te zijn. De ontwikkeling in het Memelgebied sedert de inlijving bij Duitsch land heeft een verkoelende werking op hen uitgeoefend. Onrust in Memelland De Poolsche bladen vernemen uit Kaunas, dat niettegenstaande de Duitsche tegenspraak groote opwinding heerscht in het gebied Pogeggen in het Memelland. De Gestapo heeft tallooze ar restaties verricht. Het stoffelijk overschot van de boeren, die tijdens de incidenten werden ge dood, is niet aan de familie teruggegeven. Men wil doen gelooven. dat zij naar Litauen zijn ge vlucht. HAVRE, 24 April. (Havas). Daar de hulp- brandwacht der Compagnie Transatlantique César Franck, erkend heeft niet, zooals hem was opgedragen, tusschen acht uur en half elf des avonds den tijd, waarin het alarm werd gegevenronden te hebben geloopen, is hij in hechtenis genomen. Hij wordt er van beschul digd, dat door zijn nalatigheid de brand kon uitbreken. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Denemarken te 's-Gravenhage, Z.Exc. Harald de Scavenius, is Zaterdagavond te Den Haag overleden. Het stoffelijk overschot zal Dinsdagavond naar de Katholieke kerk aan den Bezuidenhoutschenweg worden overgebracht, waar Woensdag om half elf een plechtige uit vaartdienst zal worden gehouden. Daarna zal het stoffelijk overschot naar Amsterdam worden vervoerd, vanwaar het wordt ingescheept voor de reis naar Denemarken. De overleden gezant was 27 Mei 1873 op het kasteel Gjorslev in Denemarken geboren. Na in 1900 zijn studies in de staatswetenschappen aan de universiteit te Kopenhagen te hebben vol bracht, was hij als assistent werkzaam op het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarna hij benoemd werd tot legatie-secretaris te St. Petersburg, later te Parijs. Achtereenvolgens vervulde de heer Scavenius in 1912 de functie van gezant van Denemarken te St- Petersburg, daarna van 1920—1922 minister van Buitenland sche Zaken in het liberale ministerie Neergard, waarna hij in 1923 gezant werd te Rome en ten slotte in 1929 gezant in Den Haag, waarbij ook het gezantschap te Bern geaccrediteerd is. De ontslapene was voorts gedelegeerde ter in ternationale conferentie in 1929 over de conven tie betreffende de krijgsgevangenen en de herzie ning van de Geneefsche conventie van 1906 en agent van de Deensche regeering gedurende het proces voor het permanent hof van internatio nale justitie tusschen Denemarken en Noorwe gen in 1932 gevoerd, betreffende het statuut van Oost-Groenland. Ook was de heer De Scavenius, toen hij ge zant te St. Petersburg was, belast met de belan gen van de Oostenrijksche en Fransche ingezete nen van de Russische republiek tijdens de revo lutie en de regeering Kerensky. Hij schreef verschillende wetenschappelijke werken, o.m. sociologische studies over de vak- vereenigingsbeweging in Frankrijk en Engeland (1911 eif 1912) en over de Sleeswijksche kwestie (1923). Toen in 1928 hier te lande de Olympische zo merspelen werden gehouden, had de heer Sca venius zitting in 't Deensch Olympisch Comité- De ontslapene droeg bij zijn vele onderscheidin gen ook het Groot-kruis in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, welke onderscheiding hem toegekend werd na het bezoek, dat H. M, de Ko ningin aan Kopenhagen heeft gebracht tijdens het ministerschap van den heer De Scavenius. Hij was in ons land een zeer geziene persoon lijkheid, speciaal bij de Deensche kolonie was hij zeer geliefd. Bij K. B. benoemd tot voorzitter van den Volksraad BUITENZORG, 24 April. (Aneta). Bij K. B. van 21 April is benoemd tot voorzitter, tevens lid, van den volksraad, voor den verderen duur van de loopende zitting en voor een volgend tijdperk van vier jaren, mr. J. A. Jonkman, thans officier van justitie te Semarang. D« heer Jonkman zal in den loop van deze week naar F'jitenzorg vertrekken, teneinde daar be- eedigd te worden door den gouverneur-gene raal en voor het einde van deze maand reeds zijn functie aanvaarden. Zaak werd met gesloten deuren behandeld BATAVIA, 24 April (Aneta) Het Hoogge- jchtshof heeft dezen morgen de behandeling angevangen van de zaak tegen den vroegeren resident van Batavia, van G. Het hof was voor deze kwestie uitgebreider samengesteld dan gewoonlijk en wei uit den president mr. Schoorel en als leden dr. Hart- hoom, mr. Nelissen, mr. Jansen, mr. Block, mr. Engelbert van Beevervoorde. Griffier was mr. Bomm, advocaat-generaal mr. Mieremet. Als verdediger van beklaagde trad op mr. Baron Van Ittersum. In deze zaak waren vier Ëuropeesche en 1 in- landsche getuige opgeroepen. Er was slechts weinig publiek bij den ingang van het gebouw. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. In verband met den toestand BATAVIA, 24 April (Aneta) De regeering heeft aan den Volksraad een drietal ontwerp- ordonnanties aangeboden tot voorkoming van de prijsopdrijving van goederen, diensten en huren, verder tot verruiming van de werkingssfeer van de onteigeningsordonnantie alsmede een crisis-' uitvoer-ordonnantie voor alle soorten van goc deren, inclusief die, welke benoodigd zijn voor de economische weerbaarheid en voor militaire doel einden. De regeering heeft hierop een beslissing ver zocht vóór 26 April. Nederlander verdacht van spionnage BATAVIA, 23 April. Op 19 dezer is met het m.s. „Sibajak" een Nederlander uit Indië gezet, die handelingen verricht had, welke bedenkelijk veel op spionnage leken. Betrokkene kwam, z00 vernam de Telegraaf, een half jaar geleden in Indië en kreeg een betrekking op het departe ment van Financiën. De Nederlandsche recher che hield hem geruimen tijd in het oog, doch kon geen voldoende aanwijzingen verkrijgeI1 voor een vervolging. BUITENZORG, 24 April (Aneta) Tot ad- vocaat-generaal bij het Hooggerechtshof is h® noemd mr. H. van Santwijk, thans officier va Justitie te Batavia. WÜ h«t BANDOENG, 24 April (Aneta) Naar vernemen, staat het practisch vast, dat technisch bedrijf van de K. N. I. L, M. in eerste jaren niet van Bandoeng naar Batav1^ zal worden overgeplaatst. Dit houdt verb ah met financieele en technische redenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2