m Haarlem, 24 April MAANDAG 24 APRIL 1939 De heer Ten Boom vertelt Over Haarlem van zestig jaar terug STADSSCHOUWBURG Wij helpen afdoende Ook in ,,hopelooze gevallen INSTITUUT VOOR VOETVERZORGING COMITÉ VAN KATH. ACTIE Ver. Cassïciacum Een belangrijke avond voor het R.K. Lyceum CONCERT „DIE SPAERNE- SANGHERS" Tentoonstelling B.O.R.A.L.T. Luchtbescherming) MERCEDES LANCIA HUDSON DKW vanaf f 2.475.— vanaf f 2.8OO.— vanaf f 2.295.— vanaf f 1.035.— N.V. Ed. Kimman Co. verbeter uw BOOG AZU AGENDA Bioscopen Apotheekdiensten Nog een opwekking noodig D.K.W. PRESENTEERT.... Kath. Grafische Bond STAD Wij hebben deze week gemeld, dat de heer C. ten Boom 18 Mei tachtig jaar wordt en bij •lie gelegenheid verteld, dat hij een aardig boekje heeft geschreven over het Haarlem uit Zijn jeugd. Wij laten er hieronder een gedeelte lit volgen. In 1852, zoo schrijft hij, reden er vier treinen van en naar Amsterdam. De spoorwegen naar botterdam, Den Helder en Zandvoort zijn eerst 'ater aangelegd. De straten onzer stad zagen er vroeger ge heel anders uit dan nu. Er heerschte in Haar lem een zekere gemoedelijkheid, maar toch ook verveling. Bijna elk huis had zijn eigen stoep en daarop was vaak een bank aangebracht, ^aar de bewoners in den zomer zittend een luchtje konden scheppen, evenals in het Groot Heiligland nu nog voor de gasthuiswoningen het geval is. Voor ons, jongens, was 't in mijn Jeugd een echt bravourstukje om over die ban ken heen te springen. Langs die stoepen was een voetpad van gele klinkers, „de kleine steentjes" genoemd. In het midden van de straat waren de zoogenaamde „groote steenen," blauwe keien. Op de bank voor zijn huis zag Uien soms een bakker met de blauwe slaap- Uiuts op het hoofd een pijpje zitten rooken. De hakkersknechts brachten des morgens het ver- Sche brood rond, dat gedragen werd in groote Ulanden. Karren zijn later in de mode geko- Uien. Het peil der conversatie stond niet hoog. Er Gebeurde ook voor 1870 zoo weinig belangrijks, üe nieuwtjes uit de „Oprechte Haarlemsche Courant" of uit het „Haarlemsch Weekblad" Waren het eenige interessante, dat de aan dacht trok. Soms werd de buurt opgeschrikt doordat de politie een dronken man naar het bureau in de Zijlstraat bracht. In dien tijd Werd er veel meer misbruik van sterken drank gemaakt dan tegenwoordig. In elke straat vond Uien één of meer kroegen. 'n Bewijs hoe primitief de toestand in onze Stad was, is wel, dat er in 1852 nog gebrek aan Uieel was, doordat vanwege de windstilte de Ulolens niet konden malen. Na 1870 kwamen er allerlei verbeteringen, ook op mechanisch ge bied. De paardetram werd in 1873 aangelegd. De rijwielen deden in 1882 hier hun intocht. De eerste van die voertuigen, die uit een groot Voor- en een klein achterwiel bestond, werd bereden door een buitenlander, die in Hotel ï'unckler logeerde. Als hij opsteeg en uitreed, Stonden er in de Kruisstraat vele menschen te Wachten om dit wonder te zien. Des winters werd niet, zooals nu, vanwege het stadsbestuur, de sneeuw opgeruimd, maar fleze bleef zoo lang liggen tot de bewoners der Straten zelf voor de opruiming zorgden. Er Woonden toen veel meer rijke menschen in Haarlem dan nu, die, als er sneeuw lag, met arrensleden door de straten toerden. Des avonds was het gewoonlijk zeer stil op Straat. Een enkel rijtuig hobbelde over de keien. Des zomers hoorde men de koeien loeien 6n de honden blaffen .op de boerderijen, die dicht in de omgeving der stad lagen. De paar den der stalhouders, sleepers genoemd, werden, als het donker werd, naar de weiden gebracht, Waar zij den nacht doorbrachten. Een enkelen I straatjongen, soms op klompen, hoorde men Uog, die een lied zong als: „Marchand de la barapluie", of „Weg met Napoleon, leve Wil lem drie." Ook hoorde men enkele straatventers Uiet hun roep van „lekkere bokking als zalm" of „oublieën." Maar gewoonlijk was het stil en tustig als de avond viel. Het luiden der boomklok, die in den toren Van de Bakenesserkerk hing, hetgeen in den Vooravond plaats vond, werd in 1866 afgeschaft. Dat luiden der boomklok in de stil geworden stad was een liefelijk geluid en was een aan duiding, dat de „boomen" in het Spaarne en in de Leidschevaart, dwars in het water ge legd werden, zoodat er geen schepen of schui ten, de stad in konden varen. Men had toen allerlei belastingen op etenswaren, enz. Over dag zorgden de commiezen, die in de stadspoor ten en bij de waterwegen de wacht hadden, Voor de inning der stedelijke invoerrechten. De Damiaatjes werden evenals nu, van negen Uur tot half tien geluid. Des Zondags wandel den vele oude en jonge menschen de hoofdstra ten op en neer. In den zomer droegen de hee- ten vaak stroohoeden. Blootshoofds zich op straat begeven gold voor zeer onfatsenlijk en op hun fatsoen waren de Haarlemmers zeer ge steld. Als een juffrouw een nieuwe zijden man- tille of een doorgewerkten omslagdoek voor het eerst droeg, voelde zij zich erg voornaam. In dien tijd, toen de tandtechniek nog niet Zoover gevorderd was als tegenwoordig, hadden Vele menschen een ingevallen mond. Veel meer Üan nu zag men gebochelden, manken en blottigen, dat wil zeggen, menschen, wier aan gezicht door de pokken geschonden was. Het garnizoen was vrij groot en bestond uit Soldaten en huzaren. Het officierencorps zag «r kranig uit. De militairen droegen er veel toe bij om het aanzien der stad fleurig te ma- hen. Bovendien droegen de uitgaven der offi cieren en der soldaten en het fourageeren der baarden enz. er veel toe bij om het inkomen her burgers en der stadsregeering te doen toe hemen. Op 19 Februari en 13 Juni werd er barade gehouden. Op den eersten datum was Honing Willem III en op den tweeden Konin gin Sophie jarig. Ik heb die parades bijgewoono op de Groote Markt, op het drilveld, waar nu het Frans Halsplein is en de mooiste op het Veld vóór het Paviljoen in den Hout. Toen haar de parade eens was. werd er een charge hoor de huzaren uitgevoerd. Toen zij een hoek hloesten omslaan, ging dit in vollen galop, baarbij de buitenste ruiters ontzaglijk snel leden. „Ventre a terre," zooals men dat in het Dransch noemt. In dien tijd was het geheele Volk één in liefde voor het Vorstenhuis Oranje. Overal hingen de nationale vlaggen en iedereen hroeg Oranje. Opmerkelijk is, dat toen als Volkslied het „Wien Neerlands Bloed" gold. Het ■.Wilhelmus van Nassouwe" werd veel minder Vaak gezongen en gespeeld. De parades waren op zich zelf een schouw spel, waar wij als jonge menschen een groot bleizier in hadden. Al van te voren was ei levendigheid en groot vertier in de stad. De Schutters moesten aantreden in den stadsdoe- len. Als de tijd daar was om naar het parade- Veld te gaan, trokken zij de poort van den Doe len uit. Vooruit de tamboers, toen nog voorzien Van hooge trommels; vóór hen uit ging de tamboer-majoor. Hij heette A. van Waalwijk; hi het gewone leven hield hij een kroegje in de Dierstraat. Op den verjaardag van den koning Vias hij de mooiste man van de stad. Het was een lange kerel met een zeer bleek gezicht en ®cn pikzwarten knevel. Met een hooge beren- bluts op, geleek hij een reus. Op zijn broek had hij een breed galon; zijn tuniek was ook, in onze oogen, meer dan prachtig. Als hij voor den troep uitging en zijn staf met dikken zil veren knop zwaaide, was het een grandioos schouwspel. Achter de tamboers kwamen dan de muzikanten. Aan den buitenkant van de muziek droegen een paar schutters een mu ziekinstrument, dat niet goed te beschrijven is. Op een stok waren verschillende dwarshouten, waaraan allerlei blinkende belletjes en schellen waren, terwijl aan het uiterste een paar lange paardestaarten hingen. De muziek zelf was, voordat de heer Kriens kapelmeester werd, niet veel bijzonders. Achter de muziek reed de kolonel der schutterij. Dit was in dien tijd hee- lemaal geen martiale figuur. Hij zat meestal scheef in het zadel en de sjako met groene vederpluim zat gewoonlijk ook niet geheel recht op zijn hoofd. Trouwens de geheele schutterij was een ongeordende troep. Men liep slecht in den pas en de officieren waren ook weinig geoefend. Geheel anders waren de soldaten en huzaren. Die waren „model." Als de troep voor de inspectie aangetreden was en de kolonel der huzaren op het exercitieterrein aankwam, blies een muzikant, die bij den ingang stond, het sein van aankomst en terstond daarop reed in vliegenden galop de officier, die alles com mandeerde, den kolonel tegemoet. De geweren en sabels werden gepresenteerd en de muziek corpsen speelden het volkslied. Als de inspectie afgeloopen was, werd gedefileerd en na het vertrek van den kolonel werd afgemarcheerd. Doch dan was de pret nog niet uit. Als de troe pen teruggekeerd waren moesten de vaandels nog teruggebracht worden naar de woningen van de beide kolonels. De een woonde in de Groote Houtstraat, de ander in de Zijlstraat en als ze binnen werden gebracht, werden daar de wapenen gepresenteerd, waarna de wacht vertrok. Des middags was er in de manege der huzaren een groot wapenfeest, „assaut" ge naamd. Daar werden door soldaten en huzaren allerlei kunststukjes vertoond, reden de huzaren „carroussel" en werd een schermconcours ge houden. Na afloop ontvingen de deelnemers een geldelijke belooning, gevolgd door een hou terige toespraak van den bevelvoerenden offi cier. Op zulk een avond en op Zondagavond liep er een patrouille huzaren te voet en van soldaten door de stad om, als er militairen wa ren die zich misdroegen, te arresteeren. Alle avonden gingen de torenwachters naar den toren der Groote Kerk en bleven daar tot aan den morgen. Elk half uur deden zij de rondte en bliezen op hun trompet enkele tonen. Op Oudejaarsavond bliezen zij met hun tweeën een deuntje. Misschien wel om' de bewoners gunstig te stemmen als zij op Nieuwjaarsdag hun gedrukte kaartjes aanboden met de be doeling een fooi daarvoor te ontvangen. Was er, terwijl zij in den toren waren, ergens brand, dan moesten zij de brandklok luiden en een lantaarn hangen naar de richting waar de brand was. Dan gingen ook de tamboers der schutterij de verschillende straten door met een roffelende trom. Dit geschiedde om de schut ters die tot de afdeeling brandpiket behoor den, te waarschuwen zich naar den brand te begeven, waar zij het terrein moesten afzetten. Als er een brand uitbrak was de geheele stad door het luiden van de brandklok in onrust; de rust keerde echter weer als op den toren der Groote Kerk de damiaatjes werden geluid, ten teeken, dat de brand gebluscht was. De beroemde danseres Sai Shoki Wanneer een of andere beroemdheid haar intrede in een stad doet, dan is negen van den tien keer haar komst een reeds lang door het publiek verbeide gelegenheid om haar te zien en dan dienen de snurkende reclames, welke van haar gemaakt worden, enkel en alleen nog om de massa duidelijk te maken, dat zij toch heusch wel „de echte" is. Hebben echter geen of weinig stervelingen van haar gehoord en iemand leest dan plotseling dat die of die be roemdheid in aantocht is, dan kan hij er zeker van zijn, dat de betreffende uitsluitend be roemd is in de oogen van den impresario, die haar lanceert en die zijn strop wil verkleinen door het uitdenken van de geweldigste epitheta, welke maar in zijn koopmansbrein kunnen op komen. Was het dan ook te verwonderen, dat wij ons met een zeer middelmatig gevoel van twijfel achtige verheugenis, naar den schouwburg be gaven om de beroemde Koreaansche danseres Sai Shoki te gaan aanschouwen, die jongstleden Zaterdag in onzen schouwburg optrad? Er wa ren blijkbaar meer menschen die zoo dachten, want de zaal vertoonde onheilspellende leem ten. Wanneer echter ooit een voorbarig oor deel misplaatst is geweest, dan zeker wel dit. Want we kunnen gerust zeggen, dat deze dans avond het hoogtepunt is geweest van het heele schouwburgseizoen. Sai Shoki was in alle op zichten een openbaring. Een meer perfecte techniek en een zuiverder beleving van een dans, een dusdanige verscheidenheid van vorm en inhoud zagen we inderdaad nog zelden of nooit tevoren. Alles was van een verfijning, van een charme, van een élégance en van een ont roering als slechts de beste danseressen op de spits van hun loopbaan kunnen bereiken. Na een betrekkelijk zwakken inzet, welke geen oogenblik de ongelooflijke veelzijdigheid deed vermoeden waarover zij beschikte, demonstreer de zij met haar Tenka Taishogun in een slag haar geweldig kunnen en haar zeldzame be gaafdheid. De hinderlijk groote tooneelruimte, V°OR voti Pedicure zonder mes. Aanbevelingen H.H. Doctoren. SUPINATOR - WIZARD Uitsluit.: RAAMVEST 13B HAARLEM - TELEFOON 14519 vaak een geweldige handicap voor een intieme sfeer, vervloeide volkomen in haar persoontje. En dat alles zonder de minste inspanning op een bijna speelsche manier, zonder aanstellerij of zichtbare moeite, zij danste guitig, devoot of grimmig, doch iedere dans was als een lied van wondermooie klanken, soms zelfs als een gebed, innig en ontroerend gelijk in de Bodhisattva, en in de opdracht aan Boeddha. Waar dat wezentje haar koninklijk rhythme vandaan heeft, en haar rijke fantasie, of uit welke bronnen zij puurt voor haar machtige in spiratie is voor ons een raadsel, maar wel we ten we, dat deze zoo teere, lachende bloem van het Oosten, ons iets uit die verre streken ge bracht heeft, wat ons in ons diepste innerlijk machtig heeft ontroerd. Slechts weinig uitheemsche kunstenaars zijn in staat dat te bereiken. Over het algemeen wordt gewaardeerd wat zij doen en wordt hun kunst als zoodanig erkend, maar vaak blijft de ziel ervan voor den toeschouwers verborgen. Sai Shoki echter beleefde zoo intens haar crea tie en was zoo vol overgave, dat haar geheele optreden als 't ware een visioen werd, dat bijna ademloos werd aanschouwd. En toch waren het heusch niet allemaal plechtige, dramatische of mystieke dansen welke zij uitbeeldde. De Zwer vende Potsenmaker De vroolijke charmeur of De Droom van zijn jeugd waren zonder meer kostelijke pantomimes, maar dan ook wel zoo voortreffelijk, dat de klassieke stap van het sublieme naar het ridicule eenvoudigweg niet meer te zetten was. Zij werden in ieder van die dansen tot een geheel vereenigd. En even ge makkelijk en vakkundig zouden we haast zeg gen als zij die twee uitersten met elkaar ver bond, even gemakkelijk wist zij het zuiver men- schelijke en groteske met elkaar te vereenigen, gelijk in den reeds eerder genoemden Tenka Taishogundas, waarin zij de wonderlijke ideeënwereld van een generaal uit den tijd van het totentisme, uitbeeldt. Het vervaarlijke en markante dat zij daarin wist te leggen, evenals in den Zwaard-dans, die het slotnummer van het programma was, is volkomen onbegrijpelijk. Grif gaf zij, het buitensporig enthousiaste pu bliek, van vele dansen een bis; had zij dat van elk nummer gedaan, we zouden het van harte hebben toegejuicht, want zooiets gaafs en zui ver ziet men niet lederen dag. Bizarre klanken voortgebracht door de musici van het Cour Royale de Ri waren op gramo- foonplaten vastgelegd en accompagneerden de danseres. Het was onder de gegeven omstandig heden de meest ideale oplossing en het viel ons werkelijk mee, al werd daardoor de pech-risico wel eenigszins vergroot. Maar het wil dan toch zeker wel iets zeggen, als ondanks eenige sto rende interrupties bij een eerste opvoering, het publiek aan het einde van den avond, een ware ovatie bracht aan de danseres, wier kunst bo ven alle tegenslagen verheven bleek te zijn. Wij hopen op een frequent weerzien, Sai Shoki! V—t De Haarlemsche Kegelbond vierde gisteren zijn 40-jarig bestaan. Op onze foto: het jubileerende bestuur in de bloemen tijdens de receptie. Zittend v.l.n.r. de heeren S. de Jong, secretarisJ. van Maris, voorzitter; D. Bremer, eere-lid; F. H. Proper, penningmeester; staande v.l.n.r. de heeren A. M. Joustra, 2e voorzitter; F. H. de Bruin, 2e secretaris; G. F. Heidendaal, commissaris en J. C. W. de Paus, 2e pen ningmeester Donderdag: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zw. 4.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjes kleuter- afdeeling der R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliers straat 1. 5.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried", in de school aan de Tempeliersstraat 1. 7 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. Muloschool aan de Gedempte Oudegracht voor junioren. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried" in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse". Rijksstr.weg, Haar lem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Her cules Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes in „De Doelen" 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclassrerings- vereeniging in het gebouw Bakenessergracht. 26 zwart. 8.30 uur: repetitie Gemengd Tooneel „Thalia" in bet Clublokaal, Spekstraat 8. Vrijdag 4.30 uur: Repetitie jongensaideeling gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het Gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 6.15 uur: Gymnastiekrepetitie van ce Kleu- terafd R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de R. K. School, Westergracht hoe« Leidschevaart. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 7.30—8.30 uur: Zwemuur van de R.K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. ,.w„. vsufvsm. Exterieur van het sanatorium „Helicmiar c" te Wijk aan Zee, dat binnenkort een aanmerkelijke uitbreiding zal ondergaan Het Triniteits-Lyceum is een vereeniging rijk, die, hoewel zij zich niet mag verheugen in de belangstelling van alle leerlingen, toch een zeer voorname plaats in het schoolleven inneemt. Deze Academie „Cassiciacum", verleden jaar tot vereeniging herschapen, heeft zich ten doel gesteld de welsprekendheid onder de Lyceïsten te bevorderen, om zoo naast onderhoudend ook heilzaam en leerzaam te werken. Dit doel en nut, welke de Academie zich ge steld heeft, werd Zaterdagavond door den scheidenden voorzitter Paul Castelein nauw keurig besproken. Dat de verwachtingen dienaangaande hoog gespannen waren moge blijken uit de opkomst van vijftig belangstellenden, die te zamen met de veertig leden in de Gymnastiekzaal hadden plaats genomen. Nadat de vergadering op traditioneele wijze geopend was, gaf de voorzitter zichzelf het woord om zijn belangrijke lezing ten gehoore te brengen. Wanneer ik mij waag aan een uit eenzetting over Cassiciacums doel en nut, aldus spreker, mag ik niet nalaten te vermelden, dat dit onderwerp tot dusverre te weinig den Lyceïst doordrongen heeft. Cassiciacum heeft als iedere andere vereeniging een doel en een nut, waar van reeds velen vruchten hebben geplukt of dit in de toekomst zullen doen. De Academie is een vereeniging van de school; immer heeft zij er naar gestreefd dié onderwerpen te behandelen, welke bij het volgen van de les sen geen punten van overleg tusschen leeraar en leerling konden en mochten wezen. Zij tracht en heeft getracht, te zamen met de heeren docenten, de leerlingen met een ze kere dosis kennis te verrijken, omdat naast de gewone schoolvakken de lyceïsten ook over andere belangrijke onderwerpen kunnen mee praten. Cassiciacum is een debatingclub. Het debat vormt één der allerbelangrijkste punten van de bijeenkomst; een doel, waarnaar zoowel be stuur als leden hebben te streven. Het debat immers heeft, mits op verstande lijke wijze gevoerd, een groote opvoedkundige waarde; het verscherpt de opmerkingsgave van den luisteraar en zal het verdedigen van spre kers standpunt aanmerkelijk bevorderen en verscherpen. Cassiciacum is zoowel nuttig voor den spreker als voor het auditorium. De spreker n.l. vindt in de Academie een instelling, die tegemoet komt aan zijn persoonlijkheid, welke dan te vens voor een grootere ontwikkeling vatbaar is. Hij kan gehoor geven aan den inwendigen drang zich te uiten, het onderwerp te behan delen, waarvoor hij sympathie heeft opgevat. Ten opzichte van het auditorium dient gezegd te worden, dat het door een goed in zich op nemen van het gebodene ongetwijfeld zijn ken nis zal verrijken. Het aandachtig aanhooren van sprekers on derwerp is een uitstekend middel de ontwik- kelig van den Lyceïst te bevorderen. Ook de improvisatie is een punt van niet te onder schatten beteekenis voor de Academie en haar leden. De improvisator wordt gedwongen zijn gedachten in een korten tijd te concentreeren op een hem voorgelegd onderwerp, en om zijn prestige niet te vergooien zal hij trachten een zoo goed mogelijke figuur te slaan. Tot slot behandelde spreker de houding van den Lyceïst tegenover de Academie. Heeft de Lyceïst sympathie, belangstelling voor de ver eeniging? In 't algemeen in verhouding tot het aantal, dat in staat wordt gesteld Cassiciacum te be zoeken, niet veel! Spreker hoopte echter dat dit in de toekomst zou veranderen. Hij besloot zijn uiteenzetting met de hoop uit te spreken, dat de Academie zich in steeds stij gende welgemeende belangstelling mocht ver heugen, een wensch die niet alleen hoort in het hart van een voorzitter, doch ook in het hart van eenieder, die Cassiciacums doel en nut in ziet. Pater Rector N. Th. Vlaar, moderator der vereeniging bedankte den spreker en gaf zijn bewondering over deze uiteenzetting te kennen: „Wat moet de spreker niet doordrongen zijn geweest van het doel en het nut van onze ver eeniging om zoo'n documentair geheel te kunnen scheppen." Ook bedankte Pater Rector de overige leden van het bestuur, Frans Jacobs, Piet Franse en Walter Schürmann, voor datgene wat zij jaar voor de academie gedaan hadden. Hierna had de voorzittersoverdracht plaats. Van de drie candidaten werd Piet Franse met groote meerderheid gekozen en werd hem het ambtsteeken met eere omhangen. Dat alle aan wezigen het met deze installatie eens waren bleek ons uit het donderend applaus, waarmee de nieuwe voorzitter begroet werd. Na de pauze gaf de heer Th. Bosse, verte genwoordiger van het Neerlandia Smalfilm- bedrijf eenige interessante en leerzame rolpren ten te zien, waarvan wij de „Vlootrevue Sep tember 1938" willen noemen. De academie Cassiciacum kan terugzien op een interessanten slotavond, een avond, die er in alle opzichten zijn mocht. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie neerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. ZATERDAG 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teyler- plein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6 uur: Oefenuur „Hercules Winfried" voor jongens van 14 tot 17 jaar in de school aan de Westergracht. 6.157 uur: Zwem-uur van de R.K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 77.45 uur; Zwem-uur van de R.K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergadering ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het concert van „Die Spaerne-Sanghers", dat gegeven zal worden op Vrijdag 28 April a.s. in de Gem. Concertzaal, zal een groote tegenstel ling vormen ipet het najaarsconcert, dat, ge heel gewijd aan werken van Lieven Duvosel en waaraan vele solisten en de zeer versterkte Haarl. Orkestvereeniging meewerkten, nog bij de talrijke bezoekers in levendige herinnering zal zijn. Het a.s. ocncert zal een a Cappella- concert zijn, waarvoor de dirigent, Lieven Du vosel, weer een zeer interessant programma heeft samengesteld, waaraan, behalve de be kende altzangeres, Annie Hermes, en de Haar lemsche pianiste, Corrie Koppen, het Haarlems Vrouwenkoor zijn medewerking verleent. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van het Vrouwenkoor zal dit den avond openen met de volledige vertolking van de vijfdeelige mis van Caplet, zulks op verzoek van enkele mu ziekminnaars hier ter stede. Deze mis werd hier te Haarlem nog nimmer in zijn geheel uitge voerd, zoodat hiermede iets interessants wordt geboden. Hierbij zal Annie Hermes zich aansluiten met „Les prières", eveneens van Caplet. Het man nenkoor zal volgen met Richard Wagner's „Pil- gerchor" en zal het eerste deel van het pro gramma afsluiten met „Alleluah" uit Peter Benoit's Drama Christi. Na de pauze zingen Die Spaerne-Sanghers 't mooie „Magnificat" van Fr. Riga, met tenor solo, die door Jan Henzen wordt gezongen en waar de bas M. V. de bassolo zal vertolken. Het Vrouwenkoor zingt daarna een drietal geestige koortjes van Samuel, Rich. Wagner en dr. Joh. Wagenaar, waarna de avond wordt besloten met een paar geestelijke liederen uit den Schat van de Kerk der Eeuwen, getoonzet door Lie ven Duvosel, voor gemengd koor. Een alleszins interessant programma. Op den vastgestelden tijd, Zaterdagavond om 10 uur, is de tentoonstelling op het gebied van luchtbescherming, welke tentoonstelling op Vrijdag, Zaterdag en Zondag in het gebouw Domi te Overveen werd gehouden, gesloten. Over het aantal bezoekers is het tentoonstel lingscomité niet onvoldaan, maar dat het de verwachting overtroffen heeft, kan allerminst beweerd worden. Vooral van de zijde der villa bewoners was de belangstelling zeer gering .Met inbegrip van de leerlingen der lycea bedroeg het aantal bezoekers 1355. De firma Mathot te Haarlem had een gas masker beschikbaar gesteld, bedoeld als ver rassing voor den zooveelsten bezoeker. Zater dagavond, omstreeks half 10 werd deze tege moet gezien. Daar was hij! De voorzitter van het tentoonstellingscomité, de heer J. H. Dix, trad hem vriendelijk tege moet en met een kort toespraakje werd 't gas masker aangeboden. In vriendelijken dank werd het geschenk in ontvangst genomen, maar aangezien mijn heer zelf ruimschoots van gasmaskers was voorzien, was hij zoo vrij het geschenk ter beschikking te stellen van het comité voor iemand, die wellicht meer behoefte had aan een gasmasker dan hij, want hij was zelf de fabrikant van dit soort gasmaskers (firma Otter en Groenewegen te Heemstede). Dus viel het masker ten deel aan den heer D. Kui per Jr. te Bloemendaal. Tijdens de tentoonstelling was er gelegenheid zich op te geven als lid van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming. Ruim 150 personen gaven zich op als lid. Dit aantal stemt niet tot ontevredenheid, hoewel het comité toch al weer op ruimer oogst ge hoopt had. Zij, die zich alsnog als lid willen opgeven of inlichtingen wenschen te ontvangen, kunnen zich wenden tot den secretaris van de onder- afdeeling Bloemendaal-Overveen, Prins Hen driklaan 168, te Overveen, of bij de afdeelingen Haarlem en Heemstede. Verkoop op gemakkelijke betalingsconditiën ZIJLWEG 35 - TEL. 11905—11906 - HAARLEM Fil. te A'dam, Stadhouderskade 100 Tel, 80975 Haas' AZ..^brieken PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN Gebouw St. Bavo: St. Jozef gezellen Haar lem I, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; RK. Bevolkingsbureau, 8 uur; Vischclub, 8 u.; Gec. Slagers, 8 uur; R.K. Damclub, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: English Association, 8 uur. Toonkunstmuziekschool, N. Gracht: Uitvoe ring, 8.15 uur. H.K.B., TempeliersstraatExpositie 210 u. Odeon, Jansstraat: Vertooning van een pluim veefilm, half 3. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: „Thalia" met ,De Familie- dictator" van P. v. d. Valk, 8.15 uur. Rembrandt: „Kentucky" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De onsterfelijke wals", (voor vol wassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie walsen", (volwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac„De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswoutapotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. De Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Nog enkele weken en de tijd is daar om de retraiten af te sluiten. De commissie voor de geestelijke belangen van de leden van den R. K. Volksbond mag zich verheugen in een steeds grooter wordend aantal retraitanten. De opgave voor de vacantie breekt reeds in verschillende fabrieken, werkplaatsen en kantoren aan. Houdt U dan rekening met den datum van 8 tot en met 11 Juli. Dan heeft de R. K. Volksbond een volledige retraite in Bergen. Deze retraite moet geheel volledig zijn. Paus Pius XI z.g. zegt over de retraite taj „Quadragesimo Anno": In die zielenschool (de retraite) worden niet alleen degelijke christenen gevormd, maar ook ware apostelen voor eiken levensstaat gekweekt en door het vuur van Christus' Kerk in vlam gezet. Uit die school zullen zij, evenals de apostelen, uit de zaal van 't Laatste Avondmaal te voorschijn treden; sterk in het geloof; ge staald met een standvastigheid, die voor geen tegenspoed zal zwichten, brandend van ijver en met het ééne ideaal: het rijk van Christus te verbreiden." Wie, die katholiek wil heeteri, kan nog langer aarzelen ter retraite te gaan? En hij, die reeds de retraite kent, zal en moet terugkeeren en vele anderen met zich mee brengen. De poorten der retraitenhuizen staan wijd open. Van harte welkom! Mocht U eventueel verhinderd zijn aan de retraite van 8 tot en met li Juli deel te nemen, dan heeft de commissie voor de geest, belangen nog vijf retraiten, zoowel in Bergen als Noord wij kerhout op verschillende data, waar U zich bij kunt aansluiten. De kosten bedragen slechts 6.50, waarvan de R. K. Volksbond voor elk lid dat mede op retraite gaat, een vergoeding geeft. Werklooze leden kunnen zich zeer zeker even goed opgeven; voor hen behoeft de vergoeding geen beletsel te zijn; er zal voor hen naar mid delen gezocht worden. Men geve zich nu spoe dig op bij een der commissieleden: B. Reijnders^ Zomervaart 134; Th. Uiterdijk, Rollandstraat 37; F. A. Puts, Ripperdastraat 2; J. Gortzak, Ban- tamstraat 54; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; L. G. Stevens, Merovingenstraat 64 en in het gebouw St. Bavo bij den heer G. Schollen, adntfnistrateur. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Het is van den heer F. P. van Rumpt een voortreffelijk idee geweest voor de beoefe naars en belangstellenden van de motorsport een filmmorgen te organiseeren. Het Luxor-theater leek de geschikte plaats hiertoe en zoo stonden gisterenmorgen tal van genoodigden in de hall van genoemd theater het uur van aanvang af te wachten. De film .Rennen in drie werelddeelen" stond in het teeken van de Union auto- en motor- fabrieken, de vervaardigsters van de zoo be faamde D. K. W.-motorfietsen, welke door den heer Rumpt in de Spaamwoudestraat 105 ver kocht worden. Na een inleidend woord, waarin de gastheer aan de aanwezigen werd voorgesteld, kon men de prestaties bewonderen van de D. K. W.-pro- ducten, waarin de verongelukte Duitschen autorenner B. Rosemeyer een zulk voornaam aandeel heeft gehad. Opwindend waren de race's in Tripolis en New York, zoo ook die, welke in 1937 in Duitschland gehouden werden. In al deze wedstrijden stonden de Union- wagens aan de spits; behaalden zij, bestuurd door kranige mannen, groote successen. Ook had de heer v. Rumpt gezorgd voor wa re reclamebeelden, welke keurig in de hall van het theater waren opgesteld. Inderdaad een succesvolle reclame! Woensdag 26 April houdt de afdeeling Haar lem van den Kath. Grafischen Bond de jaar vergadering en wel des avonds om acht uur in het gebouw St. Bavo,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5