V er. Bezit v. Aand. „De Spaamestad" We luisteren naar... FINANCIEN Geen moord te Uithuizen Introductie ter beurze van preferente en gewone aandeelen Dagfilm W atersta n den Is Si MAANDAG 24 APRIL 1939 I Onverwachte wending in het onderzoek naar de doods oorzaak van de 63-jarige vrouw Bisschopsfonds" in het bisdom Haarlem Eere-comité gevormd Bij het remmen geslipt Ernstig gewonde bij autobotsing te Oegstgeest Motorrijder tegen een paal geslagen en gedood Bollenzondag verwaaid en verregend Slechts weinigen hadden moed voor een tocht Slachtoffer van motorongeluk overleden Fraaie zege van R. Maes In den Omloop der Vlaamsche Gewesten" SCHAKEN K.N.S.B.-COMPETITIE BEËINDIGD D.D.V.A.S. sy2—414 DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Residentie-Damgenootschap kampioen N.V. Drukkerij De Spaarnestad Dinsdag 25 April MARKTEN LAWNTENNlS HOOFDKLASSE N.L.T.B. Anglo DutchLeimonias 55 s 3 2 o.co - I Het onderzoek naar het drama, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Ge reformeerde Oudeliedenhuis te Uithuizen heeft afgespeeld, heeft de zaak een onverwachte wen ding gegeven. Het onderzoek der Justitie heeft uitgewezen, dat het niet vaststaat, dat het slachtoffer door moord om het leven is gekomen. Zooals men weet, werd de 63-jarige mej. Wa genaar met verbrijzelden schedel in den gang van haar woning gevonden. De broer van het slachtoffer werd, verdacht van dezen moord, gearresteerd en ter beschik king van de Justitie te Groningen gesteld. De man zal vandaag in vrijheid worden gesteld. Onder den titel „Bisschopsfonds" wordt de rroote actie gevoerd, die Zondag 16 April door het schrijven van den hoogeerw. heer Vicaris in het bisdom Haarlem is ingeluid. Doel van deze actie is steun te verleenen aan bestaande ker ken, maar vooral hulp te bieden bij het bouwen van de zoo hoog noodige nieuwe kerken en te stichten nieuwe parochies. De daarvoor verzamelde gelden zullen voor Z.H.EXC. Mgr. J. P. Huibers, den Bisschop van het grootste en zwaarste diocees van ons land zeer zeker een welkom geschenk zijn op den vijftienden Augustus, den dag van zijn veertig jarig Priesterfeest. De navolgende personen, overtuigd van de groote beteekenis, gelegen in het welslagen de zer actie ten bate onzer katholieke en nationale gemeenschap, hebben, naar ons wordt gemeld, in het eere-comité zitting willen nemen: de hcogeerw. heer J. C. Aalberse, kanunnik; Z.Exc. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat; de hoogeerw. heer mgr. N. L. A. Am- merlaan, vicaris-generaal; de hoogeerw. heer mgT. Th. M. P. Bekkers; de hoogeerw. heer mgr. dr. J. Th. Beysens, eere-kanunnik; de hoogedel- gestr. heer ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; de hocgeerw. heer deken J. L. Dankelman. eere-kanunnik; de hoogedelgestr. zeergel. heer dr. L. N. Deckers, oud-minister van Defensie en van Landbouw en Visscherij; de hoogeerw. heer mgr. P. J. H. Evers, Z.Exc. mr. C. M. J. F. Goseling, Minister van Justitie; de hoogeerw heer mgr. P. G. Groenen; de hoogeerw. heer mgr. C. A. W. de Gruyter; de hoogeerw. heer deken J. G. van Heeswijk, ka nunnik; de hoogerw. heer W. P. H. Jansen, eere-kanunnik; de hoogedelgestr. zeergel. heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid; de hoogedel gestr. heer A. A. H. W. König, oud-Minister van Waterstaat; de hoogeerw. heer mgr. J. Th. La- gerwey; de hoogedelgestr. heer mr. H. P. Mar- chant, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; de hoogeerw. heer mgr. M. P. J. Möllman, kanunnik; de hoogeerw. heer J. H. Niekel, kanunnik; de hoogwelgeb. hocgedel- gest-r. heer jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sqvenaer, oud buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij den H. Stoel; de hoogeerw. heer mgr. J. J. J. Noordman, kolonel-hoofdaal moezenier bij Leger en Vloot; de hoogeerw. heer deken mgr. dr. G. C. v. Noort, kanunnik; de hoogeerw. heer Th. W. Pichot, eere-kanunnik; de hóogeerw. heer deken mgr. J. J. R. M. Pcst- ma; Z.Exc. prof. mr. dr. C. P. M. Romme, mi nister van Sociale Zaken; de hoogedelgestr. heer mr. J. R. H. v. Schaik, oud-Minister van Justi tie; de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, eere kanunnik; ZExc. mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken; de hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Ka thedraal Kapittel; de hoogeerw. heer deken mgr. J. M. v. d. Tuijn; de hoogeerw. heer mgr. Th. Verhoeven; de hoogedelgestr. heer mr. T. J. Verschuur, oud-Minister van Economische Za ken; de hoogedelgestr. heer mr. M. A, W. Was zink, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Z.Exc. Ch. J. I. M. Welter, Minister van Koloniën; de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik; de hoogeerw. heer mgr. dr. J. Witlox; de hoogeerw. heer M. A. W. Wijtenburg, kanunnik. Op den Rijksweg onder Oegstgeest is Zater dagavond om kwart over negen een ernstig ver keersongeluk gebeurd. De bestuurder van een uit Amsterdam komen den auto, de heer J. Hoogendoom uit Den Haag, wilde in een bocht stoppen, omdat hij verblind werd door een tegenligger. Toen hij remde slipte de wagen, waarbij hij eenige malen in het rond draaide. Dit had tot gevolg, dat de auto in de flank werd aangereden door een achterop komenden wagen, bestuurd door den heer J. P. van Dors- sen, eveneens uit Den Haag. Deze had nog ge probeerd den anderen auto te ontwijken, doch dit lukte niet meer. Beide wagens werden groo- tendeels vernield. Het geslipte voertuig kwam op den grasberm terecht. De heer H. bleef onge deerd, doch de naast hem gezeten heer N. Paup- tit uit Den Haag werd ernstig gewond. Met in wendige kneuzingen en een hersenschudding werd hij per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Van de overi ge bij het ongeluk betrokken personen kregen eenigep schaafwonden. Het verkeer op den weg ondervond een kwartier oponthoud. Zaterdag reed op den Leimuiderdijk in de gemeente Haarlemmermeer de landbouwer De R., uit Leimuiden, met zijn motor. Toen hij op een gegeven oogenblik een wielrijder moest passeeren, nam hij de ruimte te gering, waar door hij juist even langs den wielrijder scheer de. De R. verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg met zijn motor over den kop. De man kwam juist tegen een meerpaal aan. waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood na eenige minuten intrad. Nader wordt gemeld: Het slachtoffer reed om tien minuten over 8 in de richting Aalsmeer een wielrijder achterop. Van den tegenovergestelden kant kwam een vrachtauto. De R. wilde den wielrijder nog voor bij zijn voor de vrachtauto passeerde. Hij stuurde daarbij te vroeg naar rechts, waarop de aanrij ding volgde met den ongelukkigen afloop. De wielrijder werd ook tegen den grond geslingerd en liep schaafwonden en een pijnlijke linker heup op. Na doktersbehandeling kon hij echter huiswaarts keeren. De chauffeur van den vrachtauto, die het on geluk had opgemerkt, waarschuwde terstond den geneesheer te Leimuiden en de politie van Haar lemmermeer, die onder leiding van inspecteur Jansma het onderzoek leidde. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en in het lijkenhuisje van Hoofddorp ondergebracht. Zondag die de „Bollen-Zondag" had kunnen zijn, is het niet geworden, omdat Pluvius de bol lenstreek niet gunstig gezind is geweest. Reeds Zaterdag was het weer van dien aard, dat de bollenkijkers-in-spe niet den moed had den om plannen voor den Zondag te maken en de optimisten, die gemeend hadden, dat het voor den Zondag nog wel zou opklaren, kregen onge lijk. Regen en wind maakten het voor de velen, die weifelden tusschen een tocht naar de bol lenvelden en thuisblijven om te luisteren naar het radioverslag van den wedstrijd Holland België, niet moeilijk, hun keus te bepalen. De eenigen, die toch gegaan zijn, waren de automobilisten en zij die tevoren reeds een plaats besproken hadden in een der tallooze autobussen, die op dergelijke dagen rondritten maken door het bollenland, zij zullen niet te leurgesteld zijn, want de velden waren op hun mooist en men kon nog volop genieten van de kleurenpracht der narcissen, hyacinten en vroe ge tulpen, die misschien door de bewolkte lucht nog beter uitkwam dan in het felle zonlicht, dat de contrasten vaak minder scherp maakt. Wandelaars en wielrijders ontbraken vrijwel geheel op de wegen langs de velden. Wel waren er telkens groepen deelnemers aan wandelmar- schen, die gewoonlijk op deze Zondagen gehou den worden, maar zij mogen niet onder de ge wone bollenkijkers gerangschikt worden. Noordwjjk aan Zee en Zandvoort profiteerden nog eenigszins van het stormachtige weer, want vele automobilisten hadden er een omweg voor over om een ritje langs de boulevards te ma ken en de zee te bewonderen, die dezen Zondag middag bijzonder onstuimig was. Voor de bloemenverkoopers langs de wegen is het wel een zeer teleurstellende dag geweest. Al hun hoop is nu gevestigd op den komenden Zondag, die bij mooi weer nog veel kan goed maken. Want al zullen de narcissen en de mees te hyacintensoorten dan misschien verdwenen zijn, de tulpen beginnen hier en daar al aardig te kleuren zoodat er toch nog heel wat schoons te zien zal zijn. Nader meldt men ons: Het slachtoffer van het motorongeluk, dat Zaterdagavond te Wezep is gebeurd, de koop man H. Schoonhoven, is nog denzelfden nacht in het katholieke ziekenhuis te Zwolle aan de ge volgen van een schedelfractuur overleden. De gisteren verreden „Omloop der Vlaamsche Gewesten", is met 32 seconden voorsprong ge wonnen door Romain Maes. Onze landgenoo- ten en speciaal van Amsterdam reden meeren- deels een moedigen koers, maar werden behalve Réné van Hoven, allen uitgeschakeld. De uitslag luidt: 1. R. Maes, 240 K.M., 6.43, gem. 33.250 km.; 2. A. Buysse, 6.43.32 3. Grisolle, 6.44.15; 4. Crone, 6.4450; 5. Van Theemschke, 6.45.45; 6. De Bruyne, zelfde tijd; 7. Seegers, 6.46.10; 8. De- lathouwer, zelfde tijd; 9. Somers, zelfde tijd; 10. Verbeecke, 6.47.40 21. R. v. Hoven, 6.5230. In haar laatsten wedstrijd dit seizoen, ge speeld in het nationale schaakgebouw te 's-Gra- venhage, won de Haagsche club Discendo Dis- cimus in de eerste klasse A met 514—4% van het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenoot schap. De gedetailleerde uitslagen luidden: Mr. G. S. FonteinA. D. de Groot J. H. WertheimJ. Veerkamp 1 Mr. A. W. Hamming—J. A. J. Polak Vi—Vi K. J. Nieukerkemr. P. L. J. Rassers 10 Dr. W. EuweG. Swaneveld 01 Mr. W. G. BelinfanteP. Otache 10 N. SchmidtA. Gobits P. J. van de VeldeN. Boekdrukker 10 G. H. GoethartI. Plukker Mr. L. G. WestermannJ. A. Kroon A Dit was tevens de laatste wedstrijd voor de competitie, waarvan de uitslag echter geen in vloed meer had op den eindstand. Deze luidt: VAS. N.RB.V. Bussum AS.C. D.D. Utrecht gsp. gew. gel. vrl. pnt. voor-teg. 5 3 1 1 7 27 —23 5 2 2 1 6 26 —24 5 2 2 1 6 25 —24 en 1 afgebr. p. 5 2 1 2 5 26%—23% 5 1 3 1 5 24 25 V2 5 0 1 4 1 20 —19 en 1 afgebr. p. In den wedstrijd om het clubkampioenschap van Nederland speelde het Residentie-Dam- Genootschap een 1010 gelijk spel tegen Jozef Blankenaar uit Amsterdam. Door dezen uit slag is de Residentie-club kampioen van Neder land geworden. De Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., bericht de vereischte gegevens in ver band met de voorschriften van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel, ten einde de opneming te krijgen in de Prijscourant van de genoemde Vereeniging van de 7 pet. pre ferente aandeelen en van de gewone aan deelen der N.V. Vereenigd Bezit van Aan deelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad, en wel voor beide soorten zoowel der enkel voudige aandeelbewijzen, elk groot nominaal f 100 als der gezamenlijke aandeelbewijzen, elk vertegenwoordigende resp. 5 en 10 aan deelbewijzen. De koers der gewone aandeelen bedroeg in het begin van 1938 175 pet. en die van de pre ferente aandeelen 125 pet. De koers ex-slotdivi- dend 1938 der gewone aandeelen bedraagt thans 220 pet., der preferente aandeelen 120 pet. Een regelmatige handel via de kantoren van incou rante fondsen vindt in deze aandeelen plaats. Aan de toelichting ontleenen wij: De N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad, voor wier gewone en preferente aandeelen thans de noteering ter beurze van Amsterdam wordt aangevraagd, werd opgericht in 1930 met als doelstelling: het koo- pen en op andere wijze verkrijgen van aandeelen in de naamlooze vennootschap Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem, het administreeren van die aandeelen, het uitoefenen van de aan deze aandeelen verbonden rechten en voorts het ver richten van alle handelingen, welke kunnen strekken om de naamlooze vennootschap Druk kerij De Spaarnestad te Haarlem haar huidig karakter te doen behouden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 2.505.000, verdeeld in f 5000 5 pet. prioritelts- aandeelen, f 1.500.000 7 pet. preferente aandee len, welke allen geplaatst en volgestort zijn, als mede f 1.000.000 gewone aandeelen. uit te geven tegen omwisseling van gewone aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Van de gewone aan deelen zijn aldus thans geplaatst f 900.800, ter wijl de gelegenheid tot omwisseling nog verder open staat. De 7 pet. preferente aandeelen zijn preferent voor 7 pet. dividend (niet-cumulatief) en voor hoofdsom bij liquidatie. Tegenover de geplaatste 7 pet. preferente en gewone aandeelen heeft de vennootschap in be zit een gelijk nominaal bedrag aan overeenkom stige aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Op de aandeelen Vereenigd Bezit zal. mede in verband met de tusschen de beide vennootschap pen getroffen regeling ter dekking van het divi dend op de prioriteitsaandeelen en van onkos ten, steeds percentsgewijze en zonder eenige korting een zelfde dividend worden uitgekeerd als op de overeenkomstige aandeelen N.V. Druk kerij De Spaarnestad. Ter verdere toelichting kunnen de volgende bijzonderheden worden verstrekt over de N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Deze vennootschap werd opgericht in 1906 met een kapitaal van f 30.000. Dank zil de gunstige ontwikkeling van het bedrijf, kon het kapitaal geleidelijk worden uitgebreid, zoodat dit thans bedraagt f 2.500.000, verdeeld in f 1.500.000 7 pet. preferente aandeelen en f 1.000.000 gewone aandeelen, welke alle zijn geplaatst en volge stort. Laatstelijk had een kapitaalsvergrooting plaats in December 1938 door de uitgifte van f 500.000 preferente aandeelen als bonus voor houders van gewone aandeelen. De vennootschap exploiteert, hetzü onder eigen naam, hetzij onder dien van dochtermaat schappijen, een groot uitgeversbedrijf met meer dere nevenbedrijven. Het uitgeversbedrijf omvat de exploitatie van een tiental dagbladen, bekend als de Vereenigde Katholieke Pers, met een oplage van 90.000 exemplaren, van een groot aantal geïllustreerde tijdschriften en van diverse jeugdbladen. Om een indruk te geven van de beteekenis der door het concern uitgegeven tijd schriften, zij er op gewezen, dat het totaal aan tal abonné's dezer tijdschirften ongeveer één millioen bedraagt. Het bedrijf geeft verder regelmatig uit diverse romans en boekwerken, schoolbibliotheken en leerboeken. Een en ander geschiedt niet alleen in Neder land, doch ook in enkele andere landen. In hoofdzaak voor het uitgeversbedrijf worden zoowel te Haarlem als te Amsterdam modern- geoutilleerde drukkerijen geëxploiteerd, waarvan vooral de Haarlemsche producten in verband met de speciale techniek, n.l. het zoogenaamde diepdruksysteem groote bekendheid genieten. De fabrieken en kantoren te Haarlem, aan de Nassaulaan gelegen, hebben in de laatste jaren groote uitbreiding ondergaan. Zij beslaan een volledig bebouwde oppervlakte van 7355 m2. Daarnaast verdient vermelding de drukkerij ge vestigd te Amsterdam (Kasteel van Aemstel), terwijl in de meeste provincies bijkantoren zijn gevestigd. De inventarissen zijn in de laatste jaren sterk uitgebreid, waarbij het bedrijf de goed gebleken nieuwe vindingen op zijn terrein op den voet volgde. De gronden en gebouwen, gelegen te Haarlem en Alkmaar staan oorspronkelijk vermeld voor f 1.487.864. Hiervan is in den loop der jaren „gewoon" en „extra" afgeschreven een bedrag van f 893.799, zoodat dit actief nog slechts voor pl.m. 40 pet. van de aanschaffingswaarde, n.l. voor f 593.864 te boek staat. De nog in dagelijksch gebruik zijnde inven taris (machinepark, gereedschappen en meubi lair) van de moedermij. is aangeschaft voor f 2.016.336. Hierop is gewoon en extra in den loop der jaren afgeschreven f 1.479.997, zoodat dit actief, geheel vernieuwd en modern, nog slechts voor pl.m. 25 pet. van de aanschaffings waarde, is f 566.338, op de balans voorkomt. De Spaarnestad bezit alle aandeelen in de N.V. Vaderlandsche Beheer Mij., de holdingmij. o.a. van de deelnemingen in dochter-uitgeve rijen. Verder bezit deze holding afgescheiden van de vaste goederen welke de moedermij. op haar balans heeft vermeld en waarvan hierbo ven sprake was diverse panden, alle in Ne derland gelegen. De N.V. Vaderlandsche Beheer Mij. heeft practisch geen andere schulden dan aan de Spaarnestad. Het totaal belang (inclusief de vorderingen) van het bezit aan dochterondernemingen komt op de balans van De Spaarnestad per 1 Januari 1939 door de vele afschrijvingen in den loop der jaren op dat hoofd slechts voor f 154.000 voor. Het feit reeds, dat hierin begrepen is f 80.000 aan in de laatste jaren gekochte vaste goederen, de helf, n.l. f 75.000, aandeelen in de Interna tionale Clichéfabrieken Pax-Holland te Amster dam, het geheele belang bij de Société des Pé- riodiques, en diverse verdere beleggingen, be wijst, dat dit belang zeer voorzichtig is gewaar deerd. Sedert jaren is de kaspositie der vennoot' schap zeer ruim geweest. Een deel der middelen werd belegd in effecten. De vennootschap noch haar dochteronderne mingen hebben schulden aan bankinstellingen, hypotheken, e.d. De kasmiddelen bedroegen gedurende de laat ste 5 jaren (31 Dec. 1934 tot en met 1938) f 484.000, f 534.000, f 770.000, f 796.000, f 982.000, en het bezit aan effecten resp.: f 143.000, f 174.000, f 213.000, f 219.000, f 303.000. Eenige jaren geleden zijn alle obligatieleenin- gen afgelost, welke aflossing uit de vlottende middelen kon plaats hebben. Nadat de eerste 5 jaren, na de oprichting, aan den opbouw der zaken werden besteed, kon vanaf 1911 regelmatig dus thans reeds ge durende 27 jaren dividend aan aandeelhou ders worden uitgekeerd Gedurende de laatste jaren (1929 tot en met 1938) beroeg het dividend op de gewone aan deelen: 12, 12, 12, 7, 10, 5, 7, 12, 12. 12 pet., terwijl bovendien in het laatst van 1938 f 500.000 7 pet. pref. aandeelen aan de gewone aandeel houders als bonus werd uitgekeerd Omtrent den gang van zaken in 1938 werd in het jaarverslag over 1938 het volgende mede gedeeld „Zooals reeds sedert jaren het geval is, waren ook over 1938 alle afdeelingen onzer vennoot schap sterk bezet. De exploitatie onzer uitgaven bleef zich bij voortduring verder ontwikkelen. Alleen de exploitatie in België bleef weder achter. „Als direct gevolg van de groote drukte ln onze uitgeversafdeelingen waren onze drukke rijen doorloopend zoodanig bezet, dat veel werk buitenshuis moest worden vervaardigd. Het feit van den nog altijd niet gereed zijnden bij- en t}jcfctkckckcfc43cfccfcct>ckcfe<i>t4nfccfc<i><fcefcc{>cfe<i>4ij4><fc<i>ckct><i>cl>cfccb4><fecfecfctfcct><i>tfcti>4Kfc<4>tfc <4>cb<i><f>4>4>4>cfccfoct>cfc<fccb<ti'4><i= •8 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzendnig 8.009.15 Gramofoonplaten. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodlsten en solist. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonplaten 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicltatlebezoek. 6.10 Gramofoonplaten. 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeen schap". 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Sted. orkest v. Maastricht en soliste. 9.00 Uit het Vaticaan: Eiarorkest, koor van de Sixtijnsche Kapel en solis ten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss' Hongaarsch orkest. 11.0512.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 301.5 M. AVR O-Uitzending 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voor de wouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereld beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11 35 AVRO-Amusementsorkest. 12.15 Berichten. Gramofoonplaten. 1.00 Omroep-Orkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.28 Berichten. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Viool en piano. 7.30 Hngelsdhe les. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radlotooneel, 10.20 Vocaal concert. 10.50 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten ANP, dansmuziek. 11.30 AVRO-Dance-Band. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Elsie Owen Planokwartet. 11.20 Gramofoonplaten. 12.05 BBC-Northern-orkast. 12.50 Gramofoonplaten. 1.05 Marine Staf muziek. 1.50 Bas-bariton en viool. 2.20 Sectie BBC-Nbrthem Ireland-orkest en solist. 2.50 Orgelspel. 3.20 Gramofoonplaten. 4.20 Mantovani's Tipica-rokest. 4.50 Gramofoonplaten. 5.20 Berichten. 5.45 Nat Gonella's Georgians. 6.20 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Berichten. 9.00 BBC-Variété-orkest. 9.45 „New Georgian"-Trio. 10.20 Grosvenor House dansorkest. 10.50 Gramofoonplaten. 11.10 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 9.00, 9.25 en 10.20 Gramofoonpl. 11.35 Zang. 12.25 Stafmuzlek Garde Républicaine. 1.35 Zang. 2.05 en 2.35 Gramofoonplaten. 3.20 Tenor en piano. 4.25 Ellis-orkest. 5.35 Viool en piano. 6.20 Ballly-orkest. 7.50 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksliederen en volksdansen. 11.20 Rheinische Landesorkest en solist. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 7.50 H. Hagestedt's dansorkest en solis ten. 11.20 Amusementsorkest en kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20, 12.30, 4.20, 5.50 en 6.20 Gramofoon platen. 7.20 Revue-programma. 9.30 Gramofoonplaten. 484 M. 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 en 12.30 Orkest. 12.50 Gramofoonplaten. 4.20 Gewijde muziek. 5.35 Gramofoonplaten. 6.35 Literair-muzikaal programma. 7.20 Orkest en soliste. 8.35 Orkest. 9.30 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Orkest en soliste. 9.50 Parijsch Blaaskwintet. 10.20 Kamerorkest en solisten. ifif<f^<fm¥WIWWfW¥<PWW¥lfWWWWÏ jmWWTWfï verbouw van ons fabriekscomplex speelde hier in tevens een voorname rol." Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de zaken der Vennootschap zich in stijgende lijn blijven ontwikkelen en zich geen omstandigheden hebben voorgedaan, welke geringere bedrijfs resultaten doen verwachten. De ver- en nieuwbouw wordt geheel uit de| vlottende middelen gefinancierd. De balans per 1 Januari 1939 van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad vermeldt aan activa Grond en gebouwen f 593.864; inventaris f 566.338; uitgeefrechten f 1; deelnemingen in en rek.crt. met dochterondern.'f 153.921; kas en bankiers f 751.145; leening on call, f 231.225; effecten f 303.551; debiteuren f 506.276: voor raden, onderh. werk, vooruitbet. kosten en te vord. intrest f 472.869; en als Passiva: Maatsch. kapitaal f 2.500.000: stat. reserve f 344.322; dividendres. f 6.242; onbet. div.bew f 4.172; crediteuren en n. t. b. kosten f 389.788; res. diverse doeleinden en d.- en t.-belasting f 178.001; uitdeelingen f,156.666. De winst- en verliesrekening over 1938 staat debet: Afschr. gebouwen f 19.909; afschr. inventaris f 151.546; res. dub. deb. f 16.627: reserveering en afschrijving f 480.698; saldo f 296.296 (aan te wenden als volgt: toevoeging stat. reserve f 29.629, dividend en tantièmes f 266.666). Credit: Onverdeeld winstsaldo 1937 f 1.471; exploitatierekening f 963.606. De balans per 1 Januari 1939 van de N.V. Ver eenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad vermeldt als activa: 7 pet. pref. aand. N.V. De Spaarnestad f 1.5000.000; gew. aand. N.V. De Spaarnestad f 149.000; leening u/g a 5 pet. t/1. N.V. De Spaar nestad f 5.000; N.V. Drukkerij De Spaarnestad1 dividend R.C. f 10.333; gewone R.C. f 250; te ontvangen dividend Spaarnestad f 47.665. en als Passiva- Prior. aand. f 5000, gew. aand. f 149.000, 7 pet. pref. aand. f 1.500.000; dividend f 10.333; winst ter verdeeling f 88.130, waarvan ad in terim gedeclareerd (3 'A pet.) f 40.215, blijft f 47.915. De winst- en verliesrekening over 1938 staat debet voor: winst ter verdeeling f 88.130 en credit voor: intrest f 250, dividend aand. De Spaarnestad f 87.880. ROTTERDAM, 24 April. Veemarkt. Aan voer totaal 2219 stuks, t.w.741 vette runderen, 248 vette kalveren, 33 nuchtere kalveren, 250 schapen, 918 varkens, 28 lammeren, 1 bok of geit. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 58, 3e kw. 3646; vette ossen le kw. 66, 2e kw. 56, 3e kw. 5848; vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 6075; varkens (levend gewicht) le kw. 47, 2e kw. 46, 3e kw. 45; scha pen le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw. 32. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 24, 2e kw. 19, 3e kw. 16. Zuiglammeren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen onveranderd, prima koe 75 ct., prima os 70 ct., vette kalve ren: aanvoer gelijk vorige week, handel matig, prijzen iets lager, prima tot 1.20, schapen en lammeren: aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger, varkens: aanvoer grooter, handel kalm, prijzen iets lager, eenige beste varkens boven noteering, lammeren: aanvoer gelijk vorige week, handel vlot, prijzen iets hoo ger dan vorige week Dinsdag. ROTTERDAM, 24 April. Aardappelenmarkt. Brielsche Eigenheimers 1.502.20, Zeeuwsche Eigenheimers 1.501.80, idem bonte en blauwe 2.90—3.30, idem kleine 1.902, Eigenheimers kleine 1.301.40. poters 1.702, Bevelanders 1.702, Red Star 2.75—3, Bintjes 2.10—2.20 per H.L., zandaardappelen 4.50, idem kleine 3 per 100 kg., malta's (winter) 8—9, idem springs 13 15 per 100 kg. Geen groote aanvoer. Handel kalm. ROTTERDAM, 24 April. Vlasmarkt. Aan gevoerd werd 18500 kg. blauw, schoon 6675 ct., 9100 kg. Hollandsch geel 66—75 ct., 8560 kg. dauwroot 6068 ct. per kg. De markt bleef onveranderd. Op het land was weinig vraag; ter beurze voldoende koop lust. In de prijzen kwam geen noemenswaar dige verandering; een klein gedeelte bleef on verkocht. ALKMAAR, 24 April. Veemarkt. 67 vette koelen 140.00290, redelijk. 5 graskalveren 25.00—40, 309 nuchtere slachtkalveren 4.0012, 21 vette schapen 16.0026, per stuk. 350 vette varkens 4448 cent per kg. Handel stug. AMSTERDAM, 24 April. Aardappelmarkt Zeeuwsche Bintjes 2.102.30, idem Bevelanders 2.102.25, idem Blauwe 3.303.50, idem Bonte 33.35, idem Eigenheimers 22.20. idem Red- star 2.903.10, idem Industrie 2.102.20, idem Poters 22.60, Friesche Bintjes 2.102.20, idem Borgers 2.102.30. idem Blauwe 3.303.50, idem Industrie 2.102.20, idem Redstar 3.253.50, id. Alva's 2.102.20, N.H. Bevelanders 1.902.10, Andijker blauwe en bonte 2.602.80, Duinzand aardappelen 3.754, Anna Paulowna zand 3.50 3.75, Drentsche zandaardappelen 2.102.40, alles per H.L. Sprnigmalta 16 cent per kg. Aan voer totaal 84000 kg. AMSTERDAM, 22 April. Visch. Aangevoerd door 17 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal De Ruyter- kade, Amsterdam. Besomming van de botters 21.00 160, Handschol 9.0011, Pufschol 35.50, kleine Schol 6.509, Schar 1.405.50, Bot 3.755, Wijting 2-302.90 per kist van pl.m. 35 kg. Tarbot 62 cent, groote Tongen 68—70 cent, middel Tongen 0.86—1, kleine Tongen 72—80 cent per kg. Aal 22—25 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenter- rein: Aal 2042 cent per pond. Harder Bokking 2.503.50 per 100 stuks. Garnalen 1.502.25 per kistje van 15 kg. LEIDEN, 22 April. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contr.) 1.38, prima boerenboter 1.19—1.25 per kg. Aanvoer 1650 kg. Handel goed. LEIDEN. Turfmarkt van 17—22 April. Geen aanvoer. Prijzen 8.009 per 100 stuks. HOORN, 22 April. Veemarkt. 68 nuchtere kal veren 48.50, 7 schrammen 22,0030, 19 biggen 12.0016, 123 overhouders 12.0016. Handel vlug. AMSTERDAM, 24 April Ter Veemarkt wa ren heden aangevoerd: 411 vette koeien, waar van de prijzen waren: le kwaliteit 7080( 2e kwaliteit 6068, 3e kwaliteit 50—58 per 'kilo siachtgewicht; 70 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk, 61 vette kalveren: 2e kwaliteit 50—56, 3e kwaliteit 40—48 per kilo levend gewicht; 213 nuchtere kalveren 450—750 per stuk, 84 scha pen en lammeren, schapen 20—22 per stuk, lammeren 15—19 per stuk; 429 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90—110 klo 56—57, zware varkens 55—56, vette varkens 53—54 per kilo siachtgewicht Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen matige aanvoer, vlotte han del, prijzen iets hooger. weinig eerste kwali teit, Melkkoeien minder aanvoer, stille handel. Vette kalveren: ruime aanvoer, stugge handel, prijzen lager. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, vlotte handel, prijzen constant. Schapen en lammeren: ruimere aanvoer, ge drukte handel, prijzen onveranderd. Varkens: matige aanvoer, stugge handel, prijzen lager. BROEK OP LANGENDIJK, 24 April 1175 kilo gele kool f 6.106.40. OUDEWATER, 24 April Kaasmarkt Aanvoer: 18 partijen, 810 stuks, 4050 kilo, 2e soort met rijksmerk 1720 ct. per pond. Han del matig. BEVERWIJK, 22 April. Bloemenveiling 't Cen trum. Baron 13—17, Gouden Kroon 1215, Wil liam Copland 612, William Pitt 712, Victoire d' Oliveira 510, Allard Pierson 89, Albino 20 —42, Bartigon 8—14, Le Nótre 7—15, Mad. Kre- lage 1018, Princes Elizabeth 917, Farncombe Sanders 710, Prins van Oostenrijk 68, Gele Prins 48, Ibis 36, Flamingo 45, Hermann Schlegel 5, Prins de Linge 1116, Bouton d'Or 1322, div. Narcissen 212, Wedgewood 815, Yellow Queen 10, Trolliers 1013, Blauwe Druif jes 12, Anemonen 710, Fulgens 713, Lathy rus in diverse kleuren 12. Ingaande 22 April j.l. zijn de verhoogde invoerrechten op Duitsche goederen in de Vereenigde Staten van kracht, geworden. De Bayuk Cigars hoekte in het eerste kioartaal een netto-winst van 287.976 of 0.68 per aandeel tegen 8 174.523 of 5 0.31 per aandeel in het eerste kioartaal 1938, na aftrek van 't preferent dividend ad 22.593- Na de betaling van het dividend op de ge wone aandeelen ad 73.702, bedraagt het surplus 191.681. De automobielproductie in de Vereenigde Staten in de vorige week wordt op 90.280 wagens geraamd tegen 88.050 stuks in de voorlaatste week. De Interstate Commerce Commission heeft haar toestemming aan de Southern Railway verleend, de betaling van het be drag van 4.852.124 bij de Reconstruction Finance Corporation opgenomen, dat 39 April a.s. moet geschieden, te verlengen- Volgens de I. C. C. is een reorganisatie vin de Southern Railway niet noodzakelijk. De Chesapecke and Ohio boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 0-53 per aandeel tegen 0.30 per aandeel in het eerste kwartaal 1938. De Kansas City Sout hern een winst van 758.652 tegen 2.539. De Erie Rrd. een winst van 204.834 tegen een verlies van 269.209. De Southern Paci fic een winst van 2.946.786 tegen een ver lies van 1.456.910. De Union Pacific een winst van 2.470.300 tegen 2.082.422 en de New York Chicago and St. Louis Rrd. een winst van 0.14 per 6 pCt. pref. aandeel te gen een verlies van 1.036.633 in het eerste kwartaal 1938. De Wabash Rrd. leed in Februari een verlies van 621.646 tegen 961.362 in Fe bruari 1938. De staalproductie in het Youngstown- district wordt thans op 43 pCt. der capaci teit geraaimd, gelijk aan de productie der vorige week; in het Pittsburgh-district op 47 pCt. tegen 44 pCt. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.81%8.82 (vo rig slot 8.81%); de Dollar op 1.88%1.887e (vorig slot 1.88%); de Frank op 4.98V2-; 4.99% (vorig slot, 4.99); de Belga op 31.627e 31.67% (vorig slot 31.66) en de Zwitsersche Frank op 42.27 V2—42.32% (v. sl. 42.26). Het kunstzijde-verbruik in Engeland be droeg in Maart 10.85 millioen lb. tegen 8-21 millioen lb. in Februari en 9.88 millioen lb in Maart 1938. Het verbruik was 474.215 lb- grooter dan de productie en het grootst se dert September 1938. In het eerste kwartaal bedroeg het verbruik 27.93 millioen lb. tegen 28.68 millioen lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. De Nivas verkocht 4535 ton superieure suiker en 1016 ton bruine suiker voor con sumptie. De Paramount Pictures zijn voornemens, een nieuwe studio te bouwen te Los Angelos, waarvan de kosten ongeveer 12 millioen bedragen. Heeren-enkelspelTh. H. G. Leyenaar sl. red- W. Marinkelle 63, 63; drs. A. C. Reidt sl' T. v. d. Graaff 6—3, 62; J. G. van Oort si' J. Jacohson 6—3, 64. Dames-enkelspel: mej. Diemer Kool verl. van mej. A. Kerckhoff 1—6, 1—6; mej. H. E. va" Rossem verl. van mej. E. Klein 62, 46, 2— Gemengd dubbelspel: mr. L. Diemer Kool eI1 drs. A. C. Reidt verl. van mevr. M. R. Joh* quiere en M. F. v. d. Graaff 46, 63, 4 mevr. E. E. R. Hoyer en ir. J. Boon verl. vah mej. A. Kerckhoff en mr. W. Marinkelle 0— 3—6. Heeren-dubbelspel: Th. H. G. Leyenaar en A. C. Reidt sl. mr. W. Marinkelle en T. v. Graaff 62, 64; ir. J. Boon en J. G. van Ooy sl. J. Jacobson en M. E. Bouman 75, 4 6—3. Dames-dubbelspel: mej. Diemer Kool e" mevr. E. E. R. Hoyer verl. van mevr. M. R. Joh' quiere en mej. A. Kerckhoff 911, 79. MAANDAG 24 April Waar- nemingspunten 61) O £3 3 0? 3 S Sedert Gisteren Keulen 39-56 38.73 0.00 Lobith 13.10 11 67 0.00 Nijmegen 10.75 9.40 Kampen 5.56 4.09 0,00 Westervoori 10.52 9.32 0.00 Deventer 3.00 1.17 0.00 St. Andr W 11.11 9.91 0.00 Belfeld 5.16 3.65 0.00 Venlo 0.53 0.33 0 00 Grave 0.00 0.00 2) Sluis 43.23 41 80 0.00 Arnehm 14.17 11,60 O.CO Vreesw. 1. w. 13.70 0.00 Maastr H.s. 0 00 1) Borgh 7,61 4.6o 0.00 Lith* 0.82 0- 0.00 Beneden de sluis 0.16 °.17 0.1? 0.21 0.15 0.3^ 0.11 0.1° 0.15 0.00 00& 0.08 0.00 0.00 0.03 0.0° AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.43— AP 12 u 0 44— AP 2 u 0.51- AP Stadswater 8 u 0.43— AP 12 u 0.44— AP 2 u 0.51— AP Amstelwater 8 u 0 43- AP 12 u 0.44— AP 2 u 0.51- AP IJselm. water 8 u 0.03+ AP 12 u 2 u 0-07—j— AP 0.05+ AP WATERSTAND OP DEN RIJN 24 April 22 April 24 April 22 AP1 1+ Rheinl 2 46 Breisach 2.36 Keht Maxau Mannh Strassb. Diedesh Mainz Lohr 2.85 4 36 3.62 2.70 3,39 2,34 2.65 2.61 3.12 4.64 38? 2.7 8 3.54 2,49 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld Ruhrort Wesel 2.63 2.68 0.81 2.79 2.20 1 51 1.50 Emmerik 2.8r 2.86 2.89 0.97 3.06 48 1.'O 1.89 3,19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6