Een ontwijkend antwoord van Roemenië aan Berlijn De besprekingen van Gafencoe 1 Na de besprekingen te Venetië Een Vraag, die het beste door Duitschland zelf kan worden beantwoord Dienstplicht in Engeland De terugkeer van Henderson Het nieuws vangheden VEREENIGDE katholieke pers r AiLUimmmwMm DUITSCHLAND EN DE VER. STATEN DE BAROMETER Amsterdam - Tel. 36948 - Marnixstr. 4251 Peventer"^Tel^2^^^^ëpënT"wesr265| DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 25 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21753 Advertentieprijzen; Per lossen reget 50 et, Inget mededeeüngen 50 eent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Scherpe rede van een Hongaarsch minister Hongarije's houding tegenover de Slowaaksche grensincidenten Britsche handelsmissie te Boekarest Het antwoord van N oorwegen Kabinet is het in beginsel eens over de wenschelijkheid, doch de procedure geeft nog moeilijkheden Attlee wil niet weten van dienstplicht Het Weer Er moet geen speciale beteekenis aan worden gehecht, ver klaart Chamberlain De besprekingen met Rusland en Turkije De haven van Gibraltar Het eerste bataljon Welsh Guards heeft Londen verlaten en is naar Gibraltar ver trokken. De troeven op weg naar het Waterloo Station. Op den achtergrond de Big Ben. Rome acht dit het begin eener „pacificatie" van het Donau bekken en den Balkan Joego-Slavië en de anti-komintern De J.A.C., de Fransche jonge boeren organisatie, heeft in het Sportpaleis te Parijs een meeting gehouden. Zij werd toegesproken door Z. Em. Kardinaal Verdier. Links van den Aartsbisschop van Parijs Z. Em. Kardinaal Baudrillard, rechts Z. Em. Kardinaal Gerlier. Potemkin naar Ankara vertrokken De Russische ambassadeur Mais- ky keert naar Londen terug OP 9 MEI GROOTE PARADE IN ROME Mgr. Francis Spellman Benoemd tot aartsbisschop van New-York De overwinningsparade in Madrid mmm lillüM «•imwmw.m.m.F^FHTWirma NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 24 April. Reuter ver neemt in Roemeensche kringen te Londen, dat Roemenië Duitschland er van in kennis heeft gesteld, dat, aan gezien het geen gemeenschappelijke grens met het rijk heeft, Roemenië het moeilijk acht te antwoorden op de vraag of het zichzelf door Duitschland bedreigd gevoelt. Roemenië voegde hieraan toe, dat naar zijn meening het antwoord op deze vraag het beste door Duitsch land zelf kan worden gegeven. Deze punten zijn vervat in de nota, door Roemenië aan Hitier gezonden in antwoord op diens vragen na het beroep van Roosevelt. In het Roemeensche antwoord wordt ook verklaard, dat Roemenië niet tevoren op de hoogte was ge steld van den stap van Roosevelt. Het beziet echter den algemeenen toe stand in Europa met begrip van zaken. LONDEN, 24 April (Reuter)Maandag ochtend is de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, zijn be sprekingen op het Foreign Office begonnen met een onderhoud met lord Halifax, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Gafencoe was vergezeld van twee secretarissen, doch hij had geen handels deskundigen bij zich. Bij deze besprekingen was de Roemeensche gezant Tilea tegenwoordig, alsmede Cadogan en andere ambtenaren van het Britsche minis terie. De vandaag gehouden besprekingen kunnen. Volgens den diplomatieken correspondent van Reuter, een „bevredigende gedachtenwisseling" Worden genoemd. Het verluidt, dat tot nu toe nog niet ge sproken is over economische kwesties, hoewel Zij in een later stadium der besprekingen zeer Zeker aan de orde zullen komen. Bij de vanochtend op het Foreign Office ge houden besprekingen is, naar verluidt, ook een algemeene beraadslaging geweest over den Eu- topeeschen toestand, in het bijzonder met be trekking tot de positie van de Balkanstaten en de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië, Rrankrijk en Roemenië. Het verluidt, dat Gafencoe ook in staat is geweest Halifax zijn indrukken te geven van Zijn besprekingen met Beck en over zijn con tact met Berlijn. Vanmiddag werden de gedachtenwisselingen gedurende een uur voortgezet in de werkkamei Van Chamberlain in het Lagerhuis. Aan deze bespreking met Gafencoe heeft ook Halifax deel genomen. Aan een door Halifax ter eere van Gafencoe op het Foreign Office aangeboden noenmaal heeft de Roemeensche minister naast Cham berlain gezeten. Later werd Gafencoe voorge steld aan Churchill, Eden en Attlee, met wie hij zich een minuut of vijf persoonlijk onder hield. Verwacht wordt, dat Dinsdagavond of Woens- BOEDAPEST, 24 April (Havas). Op enkele kilometers van de Hongaarsch-Slowaaksche grens, in het plaatsje Szenc, dat bij het verdrag van Weenen aan Hongarije is toegewezen, heeft de minister voor Opper-Hongarije, Jaross, voor bet eerst als lid van de Hongaarsche regeering be houding van Hongarije ten aanzien van de Srensincidenten uiteengezet. Jaross zeide o.a.: „Van deze plaats spreek ik tot Poszony en via deze plaats tot de Slowaak sche regeering. Wij begrijpen niet goed, welken ^'eg deze wil volgen. Wil zij haar eigen maent vergrooten door de Hongaren in Slowakije te ^'ervolgen? Indien de Slowaaksche regeering baar houding niet verandert, dan zal zij het 'oigende bereiken: de afgrond tusschen de Slowaaksche regeering en het Slowaaksche volk tal steeds grooter worden, want de Hlinkagarde niet het Slowaaksche volk. Dit zijn twee êeheel verschillende dingen. Ook moet men weten, dat de Hongaarsche sjjaat niet meer de staat van het verdrag van Trianon is. Het is thans een staat welke op ®en sterk leger steunt." Minister Jaross herinnerde vervolgens eraan, bat rijksregent Horthy de nationale rechten der Slowaken in Hongarije heeft gegarandeerd. Tenslotte wierp hij de verantwoordelijkheid mor de jongste incidenten op de regeering van Slowakije en de nationale Slowaaksche forma tes. Hongarije wil in het Donaubekken een Teedzaam en werkzaam leven leiden. dag een communiqué zal worden uitgegeven over de Engelsch-Roemeensche besprekingen. Maandag is de Britsche handelsmissie onder leiding van Leith Ross te Boekarest aange komen. In den trein deelde Leith Ross den cor respondent van Reuter mede, dat het zenden van de missie op de eerste plaats een gevolg is van de uitnoodiging van Koning Carol bij zijn bezoek aan Londen in November van het vorig jaar. Het voornaamste doel is den handel met Roemenië te verbeteren. De Britsche nationale bond van graanhan- delsvereenigingen heeft de uitnoodiging van het ministerie van Handel, een vertegenwoordiger naar Roemenië te zenden, aangenomen. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft ontkennend geantwoord op de vragen, welke gesteld waren door den Duit- schen gezant te Oslo. Deze had gevraagd of Noorwegen zich door Duitschland bedreigd achtte en of het Roosevelt gemachtigd had een verklaring af te leggen. Aan dit antwoord heeft minister Koht toegevoegd, dat de Noren zeer goed wisten, dat, in het geval een algemeene oorlog ont ketend zou worden, Noorwegen gevaar zou loopen en dat zij derhalve de noodzakelijke maatregelen hadden genomen om de neu traliteit te bewaren. Nadat reeds het Deensche officieuze blad Politiken mededeeling had gedaan van het standpunt van Denemarken, wordt thans van officieele Deensche zijde vernomen, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken ontken nend heeft geantwoord op de vragen van Duitschland of Denemarken zich bedreigd ge voelt door Duitschland of dat het Roosevelt heeft voorgesteld een boodschap te zenden aan Italië en Duitschland. LONDEN, 24 April (Reuter). In de kabinetsbijeenkomst van Maan dagavond was men, naar verluidt, het er in beginsel algemeen over eens, dat militaire dienstplicht wen- schelijk is. Er blijft echter nog op te lossen, hoe men dit moet verwezen lijken. De minister-president heeft n.1. eerder in het Lagerhuis beloofd, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd en het staat vast, dat de arbeiderspartij en de vakvereeni- gingen sterk gekant zijn tegen een afwijken van die belbfte. De mogelijkheid van overeen stemming moet dan ook in zeer belangrijke mate afhankelijk zijn van den vorm en den omvang van een ontwerp, dat het kabinet zou voorleggen. Indien Woensdag een definitieve beslissing in de kabinetsvergadering zal Worden aange nomen, zal de regeering waarschijnlijk Donder dag een uiteenzetting van haar politiek geven. Onder de aanhangers der regeering is de strooming ten gunste van verplichten natio- nalen dienst steeds sterker geworden: Verschei dene leden van het kabinet hebben zich eenigen tijd geleden voor een ontwerp van dien aard uitgesproken. Het onderwerp is vandaag niet voor het eerst besproken, doch wel is het thans be handeld als een dringende aangelegenheid met het oog op den internationalen toe stand en den sterken drang van Frankrijk en eenige andere Europeesche landen, die op het standpunt staan, dat de invoering van dienstplicht in Engeland hoogstwaar schijnlijk een gunstige uitwerking op den toestand zou hebben. LONDEN, 24 April (Havas). In de „Star" schrijft Attlee, dat de Labourpartij „nog steeds even onverzoenlijk staat tegenover het denk beeld van dienstplicht." Attlee zegt. dat invoe ring van dienstplicht eerst na verscheidene jaren tot een werkelijk resultaat zou leiden. Dienstplicht is niet gunstig voor de industrie. De arbeidersleider trekt de volgende conclusie: „Dienstplicht zou oorzaak kunnen zijn van een verzwakking van het moreel, die niet door een grootere opbrengst gecompenseerd zou worden. Het is naar rnijn meening filet twijfelachtig, dat in geval van noodzaak de Britsche krachts inspanning niet minder energiek én doeltref fend zal zijn, dan die van welk ander land ook." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii IllUi VOOR HET GEHEELE LAND: EE Zwaar bewolkt met opklaringen en plaat- El selijke buien, iets kouder dan gisteren, EE meest matige Westelijke wind. LONDEN, 24 April (Reuter). In antwoord op een vraag van den leider der oppositie, Attlee, heeft Chamberlain hedenmiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat er geen speciale beteekenis moet worden gehecht aan den terugkeer van den Britschen am bassadeur naar Berlijn. De ambassadeur, aldus Chamberlain, was te ruggeroepen om rapport uit te brengen, en daarna was hem een korte vaeantie toege staan, welke na Paschen afliep. Hij is thans teruggekeerd voor het normaal hervatten van zijn functie. Op de vraag of de terugkeer van Henderson beteekent, dat de regeering zich op eenigerlei wijze bij de annexatie van Tsjecho-Slowakije neerlegt, antwoordde Chamberlain: „Geen sprake van." Vervolgens werd de vraag gesteld, of de re geering in staat was om nadere inlichtingen te verstrekken over de vorderingen in de onder handelingen met de Sovjet-Unie en Turkije. Chamberlain antwoordde, dat de Britsche re. geering een nauw contact houdt met andere regeeringen, die van Turkije en de Sovjet-Unie inbegrepen. De premier was echter nog niet in staat iets toe te voegen aan zijn vorige ver klaringen. Toen verscheidene leden den premier verzoch ten, iets meer hierover te zeggen, antwoordde Chamberlain: „Ik geloof niet, dat het ge- wenscht is ontijdige verklaringen af te leggen over onderhandelingen, die nog voortgang heb ben." Verder heeft Chamberlain op een vraag van Attlee medegedeeld, dat het van het verloop der onderhandelingen met de andere regeerin gen zou afhangen, wanneer hij weer een ver klaring omtrent den internationalen toestand zou kunnen afleggen. Op de vraag, of de regeering besloten had, te aanvaarden hetgeen in Albanië is geschied, antwoordde de premier ontkennend. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft ko'onel Lewellin verklaard, dat alle mo gelijke maatregelen zijn genomen om de uit breiding van haven nr. I te Gibraltar snel te voltooien. Dag en nacht wordt gewerkt. WASHINGTON, 24 April (Reuter). Minister Cordell Huil heeft vanavond verklaard, dat de terugkeer van den Britschen ambassadeur naar Berlijn voor de Vereenigde Staten geen aan leiding zal zijn, dat voorbeeld te volgen. In officieele kringen geeft men uiting aan de meening, dat Roosevelt niet over den terug keer van den ambassadeur naar Berlijn zal be slissen, alvorens Hitiers antwoord op de bood schap van den Amerikaanschen president ont vangen zal zijn. In diplomatieke kringen hoort men de opvat ting verkondigen, dat Hitier wellicht inwilli ging van zijn economische en koloniale eischen zal verlangen, vóór hij zou waarborgen niet tot een aanval te zullen overgaan. Men zegt, dat Roosevelt daarop niet zou ingaan en uit een oogpunt van binnenlandsche politiek Frankrijk en Engeland niet zou kunnen vragen eenzijdige concessies te doen, die ten doel zouden hebben de spilmogendheden te verzoenen. m BELGRADO, 24 April (Havas). Officieele kringen in Joego-Slavië verklaren niets toe te voegen te hebben aan het gisteren na af loop der besprekingen van Ciano en Mar- kowitsj te Venetië gepubliceerde communi qué. Zij doen overigens uitkomen, dat Joego-Sla vië na deze besprekingen geen enkele verande ring heeft ondergaan. In feite neemt Joego- Slavië door zijn geographische ligging in zeker opzicht tegenover de as-mogendheden een po sitie in van toegang tot den Balkan. Volgens deze zelfde kringen zijn dan ook zijn strikte neutraliteit in conflicten tusschen de groote mogendheden, zijn samenwerking met zijn groote buurstaten, zijn loyaliteit jegens zijn bondge- nooten op den Balkan waarborgen voor den vrede op den Balkan 'en daarom voor Europa. Onder deze omstandigheden schijnt het in strijd met de waarschijnlijkheid te spreken van een toetreding van Joego-Slavië tot het anti- kominternverdrag. In de eerste plaats heeft de Italiaansche re geering de vraag zeer zeker niet in deze be woordingen gesteld. Voorts bevindt zich Joego- Slavië sinds langen tijd door de noodzaken van zijn binnenlandsche politiek op een lijn met de staten van dit pact in zooverre dat er sprake is van bestrijding der communistische propa ganda. Tenslotte zou het besluit inzake de toetreding tot een verdrag, dat een blok van mogendheden groepeert, in geen geval kunnen worden ge nomen dan na een langdurig onderzoek en ern stig overleg met de andere staten der Balkan entente. De Italiaansche avondbladen geven breed voerige commentaren over de positieve resultaten der besprekingen te Venetië. De Tribuna ziet in deze samenkomst den eer sten stap in de richting van de verwezen lijking' van het grootsch opgezette plan van pacificatie der volken vhn het Donaubekken en den Balkan, dat door de as wordt nage streefd. Men moet Europa redden en, indien noodig, ook tegen zijn wil. De weerspannigen moeten bij zichzelf goed te rade gaan of zij voor of tegen de samenwerking zijn, daar het dynamisme van het nieuwe Euro pa niet kan worden opgehouden. Evenals de be trekkingen tusschen Hongarije en Joego-Slavië schijnen ook die tusschen Hongarije en Roe menië op den juisten weg te geraken. De oude dreigende uitdagende constructies hebben thans geen zin meer. Een tegen Bulgarije gerichte Balkan-entente is evenzeer uit den tijd als in dertijd de functie van Tsjecho-Slowakije en de Kleine Entente, daar Europa aanstuurt op een op uniforme basis berustende nieuwe orde. De Lavoro Fascista wijst er op, dat de as Midden-Europa opnieuw zal organiseeren. De volken van het Donaubekken hebben de posities herkregen, welke in overeenstemming zijn met hun feitelijke macht en zij zijn tot hun histo rische functie teruggekeerd. Zij hebben afge zien van de door de vredesverdragen geschapen kunstmatige posities. Het Hongaarsche blad, de „Pester Lloyd", schrijft onder meer, dat Hongarije den wenscli koestert, dat de Joego-Slavische staat naar bin nen en naar buiten steeds sterker wordt. Hongarije is bereid gedurende dit verster kingsproces begrip te hebben voor het werk der Joego-Slavische leiders en de houding aan te nemen, die in de bestaande situatie mogelijk is en welke voor Belgrado aanleiding zal kunnen zijn te streven naar een oprechten geest van overeenstemming tusschen beide staten. MOSKOU, 24 April (D.N.B.) De Sovjet- Russische plaatsvervangende volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Potemkin, is, naar van officieuze zijde bevestigd wordt, gisteren naar Ankara vertrokken. Over het doel van zijn reis wordt in officieele Sovjetkringen het grootste stilzwijgen bewaard. De Russische ambassadeur in Engeland, Maisky> is vandaag' naar Londen teruggekeerd, nadat 'hij het overleg met zijn regeering ten aanzien van het voorgestelde Engelsch-Russi- sche verdrag beëindigd had. ROME, 24 April (Havas). Ter gelegenheid van den derden verjaardag van de stichting van het imperium na de verovering van Abes- slnië zal op 9 Mei te Rome een groote militaire parade worden gehouden. Afdeelingen legioen- soldaten, die in Spanje hebben gestreden, en een afdeeling van het Albaneesche leger, zullen het défilé openen. Het Britsche kabinet zou het in beginsel eens zijn over de wenschelijkheid van dienstplicht in Engeland- Het antwoord van Roemenië op de vragen van Duitschland overhandigd. Gafencoe heeft een onderhoud met de Britsche ministers Chamberlain en Halifax. De ItaliaanschJoego-Slavische bespre kingen te Venetië. Chamberlain verklaart, dat aan den te rugkeer van Henderson naar Berlijn geen speciale beteekenis moet worden ge hecht. Mgr. Francis Spellmann benoemd tot Aartsbisschop van New-York. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting voor 1939. Redacteur van het Nationale Dagblad veroordeeld tot geldboete wegens be- leediging van Joodschen emigrant. Te Susteren (L.) is een milicien door een kogel uit zijn revolver gedood- Proces van huiseigenaren tegen gemeente Leiden en aannemingsmaatschappij ter zake verzakking en vernieling bij stad huisbouw. Stand der clearing met Duitschland per 22 April. Beurs van New York: Koersverliezen bleven tot fracties beperkt; omzet gering. Burgerzin Soms komen hier en daar in dorp of stad ineens lichtende daden van wa ren burgerzin tot ons, die weldadig aandoen en voor heel onze gemeen schap een verwarmenden invloed heb ben. Nu eens is het een onbekende weldoener die de armen gedenkt, dan weer een tot offeren gezind burger die de nooden zoowel van geestelijken als materieelen aard wil lenigen. Den eenen keer is het een moedig mensch die zijn gezondheid, zijn leven zelfs voor anderen veil heeft; den anderen keer weer een fijnbesnaarde minnaar der schoonheid die de samenleving verrijkt met de voortbrengselen on zer groote kunstenaars. Een burger wil de schoonheid zijner vaderstad in stand houden, wil het karakteristieke stedenschoon niet zien opgeofferd aan modern vandalisme. Met groote kapitalen niet alleen doch bovenal met een warmvoelend, be grijpend gemoed doet zoo eene mee om oud stedenschoon en zaken van kunst en cultuur te redden om zijn medeburgers er blijvend van te doen genieten. Dat is waarachtige burger zin: houdt zulke lieden in hooge eere. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d, 24 April: De H. Vader heeft tot aartsbisschop van New York benoemd Mgr. Francis Spellman, titulair aartsbisschop van Sila, die reeds eerder hulpbisschop was van Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston. MADRID, 24 April (Havas). Vermoedelijk zullen aan de overwinningsparade te Madrid op 15 Mei 120.000 tot 140.000 man deelnemen. Alle legercorpsen zullen vertegenwoordigd zijn. De parade zal vijf tot zes uur duren. iNi r\ t tittiuuimmmiJM;//;; j A//0 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 7442 Vorige stand: 7462

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1