UIT DEN OMTREK kbevmbobg De luchtroovers van Hoitika n SÉ STAD Marinevliegtuig verongelukt Icheepsrecht i20 DINSDAG 25 APRIL 1939 BEVERWIJK V r eemdelingenverkeer Plannen voor 1939 INBRAKEN HILLEGOM OVERVEEN BLOEMENDAAL VELSEN Het politiek advies Scheepvaart Noordzeekanaal Opbrengst Emmabloem Personalia Bazar Ned. Roode Kruis WAARBORG-KLEEDING IJMUIDEN „ZUIDZIJDE" EN LUCHT BESCHERMING Wat bedrijven en particulieren moeten weten ZAANDAM 5098 WERKLOOZEN Of twaalfhonderd minder dan in 1936 BELGISCHE KINDEREN IN HAARLEM Het weer werkte niet mee DE HEER J. J. BRINKMAN JUBILEERT 25 jaar Armbestuurder van St. Joseph Steeds mooier NE Lb.$ BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen Driemaal is. oos ConS Obu *b< Gisteravond werd in hotel Ter Burg de jaar vergadering gehouden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering deelde de voorzitter, mr. A. Moens, mede, dat de' uitgifte van een eigen or gaan om financieele redenen niet mogelijk is. De stichting van een verkeersbureau moest om dezelfde reden achterwege blijven. De ont vangsten der vereeniging zijn amper vol doende om de gewone uitgaven te dekken. Het bestuur zal nu trachten een gemeentelijk subsidie te verkrijgen. Meer en meer wordt het gewoonte dat de overheid zich ook geldelijk met vreemdelingenverkeer bemoeit; Rijk en Provincie geven subsidies aan landelijke en provinciale vereenigingen en vele gemeentebe sturen doen dat ook. Intusschen zal het be stuur aan die aangelegenheden aandacht blij ven schenken. Met voldoening heeft het bestuur kennis ge nomen van het besluit van de directie der spoorwegen, verbetering te brengen in de verkeerssituatie op het Stationsplein. De voor zitter hoopte, dat daarbij ook met de belangen van de voetgangers rekening zal worden ge houden. Over het algemeen wordt hieraan te weinig aandacht geschonken. Met evenveel voldoening ziet het bestuur de vorderingen van het rioleeringsplan en de tot standkoming van het uitbreidingsplan, waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur alles doet om Beverwijk naar voren te brengen. De jaarverslagen werden hierna onder dank zegging goedgekeurd. Het ledental daalde in 1938 van 181 tot 163, doch dit aantal is in de afgeloopen maanden van 1939 reeds weer ge stegen tot 175, dank zij de actie, welke gevoerd wordt. De rekening sloot met een bedrag van I 612.98. Er is een nadeelig saldo van f 1.99. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing (het bestuur moet ditmaal in zijn geheel af treden), werden alle leden bij acclamatie her kozen. In de vacature H. C. v. d. Colk, werd gekozen de heer A. B. Martens. Het bestuur is als volgt samengesteld: Mr. A. Moens, voorz.; Joh. N. Tromp, secr.; G. Lan- gendijk. penningm.; H. J. de Groot, G. W. P. Stoutenbeek, J. Gillissen, H. Blaauw, A. v. d. Wel, J. Lubbers, J. Theunissen, Mr. J. B. San ders, P. Jaapies, N. J. Out, F. Pleeging en A. B. Martens. Betreffende de plannen van 1939 deelde de voorzitter mede, dat het voornaamste daarvan is een tentoonstelling voor Handel en Industrie van 6 tot 14 Mei a.s. Omtrent het al of niet doorgaan zal nog geïnformeerd worden, omdat hierbij omstandigheden in het spel zijn, welke het bestuur niet in de hand heeft. Spr. had evenwel den indruk, dat de tentoonstelling wel zal doorgaan. Voorts bestaat het plan in de maand Juli een sportdag te organiseeren. Tenslotte vestigde spr. nog de aandacht op de „Driedaagsche per fiets", te organiseeren door de Federatie van V, V. V.'s in Noord-Hol land boven het Noordzee-kanaal. Wanneer dit een succes^ wordt, zal elk jaar zulk een-drie daagsche worden gehouden. Dit jaar is Zaan dam 't uitgangspunt. De deelnemers zullen ook Beverwijk aandoen en koffie-pauze houden te Wijk aan Zee. Zondagnacht zyn op enkele plaatsen in onze omgeving inbraakjes gepleegd, waarbij geen buit van beteekenis is gemaakt. Zoo is een bezoek gebracht aan een pak huis in een kruidenierswinkel aan de Creutz- berglaan, waar, voor zoover kan worden vast gesteld, niets ontvreemd werd. In Velsen-Noord werd op twee plaatsen in gebroken, n.l. aan den Schulpweg en aan de Kanaalkade, waarbij al evenmin iets van be teekenis werd meegenomen. Tramrails slipgevaar! Het staat er duidelijk genoeg deze waarschuwing, maar men houdt en geen rekening mee. Bij huize „Bij gelegen" gebeuren desondanks vele ongelukken. Ook gisteravond om half zeven slipte er een auto. De wagen werd bestuurd door A. P. L. v. P. te Lisse en kwam uit de richting Haar lem. Door het slippen draaide de auto een slag cm en kwam in botsing met de verkeerszuil, welke afknapte. Vervolgens reed de auto te gen het ijzeren hek van de boerderij van den heer Ka ris, dat over een meter of drie werd omzet. De auto kwam hier tot stilstand en was ernstig beschadigd. Door een kraanwagen van de firma Kam- minga en Co. te Lisse werd de wagen weg gehaald. De wagen was eigendom van laatstgenoem de firma. De bestuurder bekwam vrijwel geen letsel. De Hanze Hedenavond is de feestavond van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in café van W. v. Dril. Aanvang is precies om 8.15 uur. De ouden van dagen Ter bekostiging van den rit van de ouden van dagen in begin Ju ni zal e rgecollecteerd worden langs ae hui zen. Dezer dagen is men een der dames te wachten. Het bestuur verzocht ons nogmaals hierop te wijzen en dit reisje met de ouden van dagen, bij de ingezetenen aan te beve len. R. K. Post personeel. De afdeeling Hillegom en omstreken van den Ned. R.K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" vierde Zondag haar vierde lustrum. De dag werd ingezet met een H. Mis in de St. Joseph-kerk, opgedragen door kapelaan J. Langemeijer. Des avonds te 8 uur had een feestvergade- ring plaats in hotel „Flora" voor de leden en hun dames. De vergadering werd geopend met een toespraak van den voorzitter, den heer J. Heemskerk, die wees op het doel, de ontwikke ling en den groei van de afdeeling. Met 7 leden begonnen telt de afdeeling thans reeds 37 le den. De verstandhouding tusschen bestuur en leden is gedurende 20 jaren uitstekend geweest en spr. bracht hiervoor een hartelijk woord van dank. Vervolgens werd het woord gevoerd door den bondsbestuurder, den heer G. E. Kalwij uit Nij megen, die een uiteenzetting gaf over de toe standen bij het P. T. T.-bedrijf na de rationa lisatie. Spr. feliciteerde de heeren Heemskerk en Van Lierop, die eveneens hun 4e lustrum vierden. Spr. roemde het werk van deze beide functionarissen. Vervolgens werden nog woorden van geluk- wensch en waardeering gesproken door kape laan J. Langemeijer. Na het officieele gedeelte werd tot de feest viering overgegaan, waarbij het lid van de af deeling, de heer van Roode van Heemstede, zich zeer verdienstelijk maakte met het geven van eenige komische voordrachten, terwijl vervol gens een kien-wedstrijd zeer veel vermaak bracht-. De aanwezige leden waren zeer tevreden over den gezeiligen feestdag. Wielrijder aangereden. Maandagmorgen kwart voor twaalf uur had op den Bloemen- daalscheweg bij de Cearalaan een aanrijding plaats. De wielrijder K. H. uit Haarlem kwam van de richting Overveen. Van Bloemendaal kwamen twee auto's die elkaar wilden passee- ren. De voorste auto slipte en kwam hierdoor met den wielrijder in botsing, welke hierdoor een vrij ernstige vleeschwond bekwam aan zijn linkerhand. Hij klaagde verder over inwendige pijnen aan zijn linkerschouder. Hij werd bij Dr. van Oldenborgh binnen gedragen en door een verpleegster verbonden. Later werd hij per taxi naar zijn woning vervoerd. De bestuurder van den auto was doorgereden en door de politie werd een onderzoek ingesteld. Paard op hol geslagen. Maandagmiddag kwart over twaalf stond een paard en wagen van de Sierkan op de Lonbar Petrilaan te Overveen. Het paard schrok vermoedelijk en sloeg op hol. Op de Julianalaan kwam het paard in botsing met een bus van de N.Z.H.- Mij. en werd daarna door het publiek gegrepen en in bedwang gehouden. Het paard had schaafwonden aan zijn pooten en de bus was beschadigd. Derde lustrum vrijwillige brandweer. De Vrijwillige Brandweer Bloemendaal zal haar derde lustrum op Dinsdag 2 Mei feestelijk her denken. Des middags van 2 tot 5 uur zal het bestuur in hotel Roozendaal te Overveen reci- pieeren. Het resultaat, van het politiek advies, dat wij reeds publiceerden, blijkt over de diverse stem- bureaux als volgt te zijn vertjeeld: IJmuiden- West 53 stemmen voor en 4 tegen; IJmuiden- Oost 46 stemmen voor en 51 tegen; Velsen-N. 105 stemmen voor en 52 tegen; Santpoort-Drie huis 70 st. voor en 81 st. tegen; Santpoort-station 62 st. voor en 77 tegen. Gedurende de afgeloopen week zijn te IJmui- den aangekomen 83 schepen, waarvan bestemd voor IJmuiden 5, Amsterdam 74 en Zaandam 4. De Emmabloemcollecte blijkt in onze gemeen te totaal te hebben opgebracht de mooie som van f 606.47 (tegen f 504.51 in het vorig jaar) Bij de te Amsterdam gehouden examens Stenografie „Groote" slaagden voor Machine- schrijven de dames T. Dekker, R. Kuiper, T. Vlam, IJmuiden; A. Vuyk, IJmuiden-O.; F. D. Veening te Beverwijk en de heeren T. Stol, D. Bennink te IJmuiden-O.; W. Middelbeek en J. v. d. Waal te Beverwijk. Voor kantoorsteno graaf 130 Nederlandsch, mej. C. v. Leeuwen Driehuis. Donderdag 27 April as, des namiddags 3 uur, zal in het voormalig schoolgebouw aan de Breesaapstraat (tegenover Thalia) de baza?, welke door het Ned. Roode Kruis afd. IJmui- den-Velsen wordt gehouden, officieel worden geopend. De bazar wordt gehouden op 27, 28 en 29 April en zal geopend zijn van des namid dags 2 tot 12 uur. 7"h; bloeding Industrie De roem der Nederlandsdhe W. 9 Het volk dat trouw zijn geloof bewaart en gul zijn giften samenspaart tot 't bouwen van een kerk, dat volk bouwt óók aan 't Gods rijk op aard waar alle, rond recht en liefde geschaard, hervinden hun brood en hun werk. Giro 135198 „Bisschopsfonds" H. Sbndaal pr. Secr.-Penn. i De gemeente Velsen mag trotsch zijn op den Luchtbeschermingsdienst. Dat heeft men of zélf of uit de verschillende artikelen in ons blad kunnen opmaken, terwijl er tevens reeds ge legenheid is geweest dit aan de practijk te toet sen. Eveneens heeft de waardeering regelmatig veld gewonnen voor hetgeen de afdeeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming in de luttele maanden van haar bestaan heeft weten te bereiken; wij wijzen slechts op de ingebruikneming van de model woning Corverslaan 110 te Velsen-Noord. Maar ondanks de goede organisatie, die hierdoor kon worden verkregen, ondanks de prachtige re sultaten, die er inmiddels waren waar te nemen, is er een zeer voorname factor, welke men steeds voor oogen dient te houden. De heer J. P. Weijburg en zijn vele toegewijde discipelen kunnen, waar mogelijk, al hun tijd beschikbaar stellen, het actieve bestuur der Vereeniging en we dan ook, mogen op een alleszins loffelijke wijze de voorgestelde groote belangen beharti gen vóór alles is toch 'n ruime medewerking van de geheele burgerij dringend noodzakelijk. En zelfs méér dan dat wordt vereischt om de Zuidzijde op afdoende manier te behoeden voor de gevaren, die er eventueel vanuit de lucht zullen dreigen! Iedere IJmuidenaar kent de Zuidzijde met haar afgescheiden liggingen. Wie maar even na denkt zal direct begrijpen, dat hier een moei lijk probleem moet worden opgelost. Woorden van lof voor de groote aandacht, die aan dit vraagstuk wordt gewijd, zijn dan ook zeker op hun plaats. De heer Weijburg verzocht ons echter met nadruk er op te wijzen, dat niet alleen de daar wonenden, doch eveneens de lei ders en het personeel van de er gevestgde be drijven etc. zoo spoedig mogelijk de handen ineen dienen te slaan, vooral met het oog op het materieel, als brandbluschapparaten, waar over men de beschikking zal moeten hebben- Het getuigt weer eens van de vaardigheid van den dienst, dat men onmiddellijk iemand met goede kwaliteiten bereid vond, mede de orga nisatie op zich te nemen en wel den heer Mey- boom. Allen belangstellenden raden wij aan zich met hem te verstaan. Tevens vestigen wij er de aandacht op, dat de opbouw van het werk natuurlijk in samenwer king geschiedt met het betrokken vakhoofd, den heer Heijkoop. Tenslotte verzocht het Hoofd van den Dienst nogmaals iedereen op te wekken zich ten spoe digste aan te sluiten bij de afdeeling Ve'sen van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Voor een goede organisatie zjjn ruime kasmiddelen dringend noodzakelyk! De jaarlijksche bijdrage is zeer gering. Weest paraat, voor het algemeen en voor., eigen belang! Geeft u nog heden op als lid. Tot kerkmeester benoemd De bisschop van Haarlem heeft tot kerkmeester van de St. Bonifatiuskerk alhier, benoemd dr. E. A. Im- mink, directeur van het St. Jan Ziekenhuis. Tot sluismeester benoemd In de vacature voor sluismeester bij de Wilhelminasluizen, ont staan door het overlijden van den heer W. Dil, is benoemd de heer Dijkhuizen, voorheen loods- contröleur bij den Havendienst alhier. De plaats van den heer Dijkhuizen wordt inge nomen door den heer A. Bruining, agent van politie. Een onfortuinlijk wielrijdster Op den Westzanerdijk, naby den Stadsreinigingsdienst, kwam een wielrijdster tengevolge van een ruk wind in aanraking met een autobus. Met een beenbreuk werd de wielrijdster naar het Ge meentelijk ziekenhuis overgebracht. Groslijststemming R. K. Staatsparty Zon dag vond de groslijststemming van de R. K. Staatsparty plaats voor candidaten van den gemeenteraad. Uitgebracht werden 265 stemmen, welke het volgende puntenaantal opleverde. 1. J. F. Kamphuys 1693 punten; 2. J. J. Meu- lenkamp 1318 punten; 3. F. A. Th. van Dits- huizen 1288 punten; 4. S. M. van Houts 1024 punten; 5. A. J. Knots 836 punten; 6. G. Bouw meester 682 punten; 7. Mej. G. Brinkkemper 586 punten. Het politiek advies luidde als volgt: 1. J. F. Kamphuys; 2. F. A. Th. van Ditshuizen; 3. J. J. Meulenkamp; 4 S. M. van Houts; 5. A. J. Knots; 6. G. Bouwmeester; 7. Mej. G. Brink kemper. De werkloosheid in onze stad blijifc, vermin deren. We zullen dit jaar weer eerder beneden het „standaard"-cyfer 5000 komen, want in de afgeloopen week daalde het aantal met niet minder dan 219, zoodat er nu 5098 bij de ar beidsbeurs blpven ingeschreven. De voorjaars- bedrijvigheid werkt natuurlijk gunstig op de arbeidsmarkt, maar er zijn ditmaal toch ook nog andere factoren die het cijfer beïnvloeden. Degenen, die bij de werkverschaffing zijn, wor den niet meer als werkloos beschouwd en ook de mannen, die onder de wapenen zijn geroe pen zijn van de lpst van werkzoekenden ge schrapt. Worden de nieuwe maatregelen van defensie werkloozen inplaats van militairen, düe in het burgerleven goed hun brood verdie nen etc. een feit, dan zal het aantal by de arbeidsbeurs ingeschrevenen opnieuw dalen, maar dan wordt het vergeiykingscyfer nóg minder gefundeerd. Vandaag bezochten 250 Belgische schoolkin deren onze stad, nadat zij een tocht langs de bloemenvelden gemaakt hadden. Zy werden ge bracht naar het Frans Hals-museum en naar de Groote Kerk. alwaar voor deskundige rond leiding gezorgd was. „Haarlem's Bloei" kon de aardige gedachte werkelijk maken om aan ieder kind een versna pering aan te bieden. Het by uitstek stedelijk product, een Droste-reep, werd gratis ontvan gen en weer weggeschonken. „Maak myn armen en beenen toch los. Pas op, ze Willen me Weer pakken!" Werkelyk, strekten een paar kerels hun handen al uit, om Piet uit den arm van den bestuurder te trekken, maar de andere vliegenier werd het nu toch te bar; hy trok zyn revolver en hield die den kerels dreigend voor.... Dat hielp, vooral toen de bestuurder met zyn vrye hand ook een revolver nam. „Nu geen tyd om Je te pellen, jongenlief," zeiden-ze, „eerst ons vliegtuig terug!" Maar op den duur werd de bundel levende kleeren toch wel wat zwaar. Ze stonden even stil, sneden vlug de banden door en daar draafde Piet even hard met hen mee. Waar was het vliegtuig? De heer F. van Bemmelen deelt ons het vol gende mede: .Als voorzitter van het parochiaal armbestuur van St. Joseph bericht ik u, dat onze geachte en yverige secretaris as. Zondag 25 jaar arm- meester is van ons armbestuur. Hij was reeds eerder armverzorger bij het interparochiaal arm bestuur der stad Haarlem. Het zy mij vergund den jubileerenden armmeester de hulde te bren gen voor het voorbeeldige werk in het belang van zoovelen verricht. Moge God hem nog vele jaren geven en moge hij met zijn echtgenoote nog vele jaren in goeden welstand leven. Hedenmiddag te ruim één uur hebben ver schillende personen in de omgeving van Schel- lingwoude en Durgerdam gezien, hoe een wa tervliegtuig ten noorden van Durgerdam, in de buurt van den Ouddammerdijk, snel omlaag schoot, zooóat weldra gealarmeerd werd, dat een marine-vliegtuig was neergestort. De arts M. H. Bokslag, wonende aan den Schelling- wouderdijk, begaf zich onmiddellijk per auto naar Uitdam, evenals politie-beambten uit ver schillende omliggende plaatsen, terwijl de ge- meenteiyke geneeskundige dienst te Amsterdam eveneens werd gewaarschuwd en met een am bulance-auto uitrukte naar de vermoedeiyke plaats van het ongeval. Deze ligt zeer geïso leerd en is moeilijk te bereiken, zoodat nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. (Ongecorrigeerd.) Er was een tyd, waarin P. W. van Bloemen daal zich bediende van witte verf, om op de gladde topecawegen door middel van strepen, pyien of letters verschillende aanwyzingen te geven ten dienste van het verkeer. De witte verf, die er voor gebruikt werd, was zoo duurzaam, zoo degelijk, zoo opvallend goed beantwoordend aan het doel, dat er uit andere gemeenten ver zoeken kwamen, de samenstelling van die dege- ïyke verf te willen mededeelen. Na de verfperiode kwam de punaise-methode. Aanvankelijk werden er echter zeer groote punaises gebruikt. Hier en daar ziet men de bijna afgesleten, glimmende overblijfselen dezer punaises nog in de wegen. Maar ook deze punaises raakten uitgediend. Er kwamen stevige, dikke, platte, geelgekleurde vierkante kopspijkers als wegversierings-verkeersaanwij- zers. Maar ook deze schenen nog niet goed genoeg. Er was een tijd, waarin het gezegde: „voor onze kinderen is het allerbeste nog maar nauwelijks goed genoeg" opgeld deed. P. W. van Bloemendaal schijnen deze stellig tot de hunne te hebben gemaakt, met dit verschil, dat de wegen de bevoorrechte positie zullen innemen. Want de laatstgenoemde kopspijkers, die vol gens leekengedachten toch uitstekende weg- spijkers waren, bleken toch nog maar nauwe- iyks goed genoeg. Er kwam weer wat nieuws. De eenvoudige punaises zijn thans uitgegroeid tot een soort van afgeknotte, vierzijpyramiden, waarvan twee der opstaande vlakken voorzien zijn van op'eningen, waarachter roode reflec- tortjes zijn aangebracht. Elke pyramide is voor zien van een inrichting om haar stevig in den weg te bevestigen. Dit is nog niet zoo'n heel een voudig werk. De pyramide moet een eindje in den weg verzinken. Dus moet er een gat in den weg gehakt worden precies groot genoeg, om de pyramide in te laten. Helaas ontbreken opga ven, hoe lang een werkman noodig heeft, om één zoo'n pyramide aan den schoot van den weg toe te vertrouwen. Maar 't heeft er allen schijn van, dat èn arbeidsloon èn aanschaffingskosten van deze reflecteerende kopspijkers niet onbe- duizend zullen' zyn. Héerënautomobilisten, die hun koplanmpen in de die rijen punaises als rijen roode lichtjes zien reflecteeren, mogen dezör: wel op prijs stellen, want ze zullen prijzig ge noeg zijn. TBj heig- iets hij Bur toch hou» avaê lore met niet den Waaii core doe* a.s. met. waa. bod® de hun Beic stee kén moei an tv Van vooi dag Wer jund War vioes stee»; en v 19:-: 19E 1938 1938 OOS 19; 19; 19c 19; 6;i( le R 193; Buh Stab, eaoo- Tab. Zege. loOO t>Ef Buitl Dui «100 Kon\ Konv Konï Konv LUJ Ondertrouwd: 25 April: J. Verkes en J. M. Heek. Geboren: 22 April: J. M. van de Velde—Hage- meuer, z. 23 April: P. Nierse—Van Norde, z.; M. G. van Ewijk—Jacobs, d.; W. de Blaeyvan der Burg, dochter. 24 April: L. F. DuijsterDiehl, z. 25 April: P. MesBeksvoort, d.; A. M. Koo- penvan Diemen, d. Overleden: 22 April: C. Boterblomde Wit, 77 j., Tuinlaantje. 23 April: C. J. P. van Zadelhoff, 72 j„ Kam perlaan; G. Zwart, 69 j., Zuidpolderstraat. 24 April: B. H, Menke, 68j., Kleverparkweg; C. van Lomwei, 69 j., Westerhoutpark; C., 27 dagen, d. van ,C. Cornelisse, Kamperlaan. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband; Kuiper, Kamperstraat 38 rd. Arm band; Bouwer, Korte Doelstr. 2 c. Bal; Broers- ma, Borneostraat 19. Boek; Benard, Neptunus- straat 19. Dop; Barends, v. Keulénstraat 33. Hond; Lemstra, Marsstraat 70. Hond; Troost, Vergierdeweg 235. Een paar dameshandschoe- nen; Cliteur, Jansstraat 44. Koffertje; Balke nende, Schapenplein 4. Kaplaars; Piepenbrink, Goetzeestraat 19. Mand; Venema, Pladellastraat 24. Hengselmand; Derksen, Ooster Tuindorplaan 1. Pakje inh. jurken; Stoute, Bantamstraat 90. Pakje inh. speelgoed; v. Harten, Schoutensteeg 6rd. Portemonnaie met inhoud; Kamerbeek, v. Nesstraat 24. Portemonnaie met inhoud; Prin sen, Lindenstraat 48. Portemonnaie met inhoud: De Vogel, Ruychaverstraat 14. Portemonnaie met inhoud; De Wilde, Kruislaan 184, Amsterdam. Rijwielbelastingplaatje; De Leeuw, Rijksstraat weg 112. Padvindersriem; v. d. Berg, Roemer Visscherstraat 187. Regenkapje; Haneberg, Solo straat 18. Bos sleutels; Nelis, Berkenstraat 71. Sleutel van melkbus; Kroese, Smedestraat 19. Vogel; Joon, Gijsbr. v. Aemstelstraat 87. Vulpen houder; Robert, Chrysanthemumlaan 2. Knot wol; Lodder, Colensostraat 32. Zakdoek inh. geld; Judels 2e Emmastraat 15 (68 uur n.m.). Brandstoffenzakken; May, Verspronckweg 169. door Percy King 3 54 „Niet onverdienstelijk in elkaar gezet, neen. waarachtig niet!" constateerde Cullingwood met waardeering. „Natuuriyk vergeet een glad janus als Oldfield nooit, zich te dekken. Jam mer, dat dezen keer alle moeite tevergeefs zal geweest zyn. Ze zorgden er voor, dat ze vlak by den ingang kwamen te zitten. Toevallig ken "k de indeeling van 't schip op myn duimpje, t Kostte Oldfield niet meer dan een halve minuut, om van den salon naar zyn hut te komen. Daar haalde hy een cassette van staal, met bruin leer overtrokken, die voor 't wegne men gereed gezet was. Eén minuut, om üw hut te bereiken, 'k Heb dat alles onderzocht; daarom ben 'k zoo zeker van mijn zaak. De hutdeuren zijn van dien aard dat je ze met den primitief sten looper open krygt. Dan anderhalve minuut, om van uw hut in den grooten salon terug te komen. Reken nu zelf maar uit, Miss Ch rich ton. Zeven minuten een zee van tyd voor gladden Bobbie, om uw koffer open te maken en de cassettes te ruilen. Koffers met dubbelen bodem zyn kinderspeelgoed voor hem. Hy draalt er tya hand niet voor om, net zoo min als de goochelaar, om een konyn uit zyn hoogen hoed te tooveren. Zeven minuten in dien tijd knapt gladde Bobbie drie van zulke karweitjes op, als 't moet. Snel werken is zijn spécialité!" „Maar de cassette herken 'k pertinent als dezelfde, die notaris Hulbert me ter hand stelde!" Keith glimlachte. „U méént ze te herkennen, Miss Chrichton, en 't is volkomen begrypelyk. 'k Zei u al, dat hier geen klungelaars aan 't werk zyn. Ze hebben ook aan 't uiterlyk van de cassette hun volle aandacht besteed en Chrich ton heeft daarby de noodige aanwyzingen kun nen geven, omdat hij haar kende. Hij zal heusch geen kleinigheden over 't hoofd zien!" Sybil sprong op. „Waarom praten we eigen- iyk? Waarom niet direct gehandeld? Laten we den kapitein inlichten! Hy zal de bagage van Chrichton en Oldfield doorzoeken en hen aan de politie overleverenZij brak af. Haar geestdrif doofde zoodra zy Cullingwood's oogen ontmoette, helder-gryze, vrooiyke oogen, die haar nu met een tikje spot aankeken. Met een gebaar van ontmoediging ging zy weer zitten. „Hun arrestatie is een kwestie van later zorg," zei Keith. „Wat schieten we er mee op, den kapitein er in te halen? Met 't volste recht zou hy me vragen, of 'k zóó'n expert ben, dat "k op 't eerste oog echte juweelen van voortreffelijke imitaties kan onderscheiden. En dan stond 'k met den mond vol tanden. Bovendien zou de tusschenkomst van den kapitein maar tot tyd- verlies leiden en de conferentie in Hotel Fleuri moét op den vastgestelden tyd doorgaan." Hy nam de cassette met imitatie. „Deze blyft tot nader order onder mijn berusting." Miss Chrichton zuchtte berustend. „U weet zelf 't best, wat u doen moet. Alleen zou ik 't niét zoo gemoedelyk opnemen, als me een ver zameling kostbaarheden afhandig gemaakt werd, die een vermogen waard is, en 'k wist daarby, wie 't me geleverd heeft." „O, maar 'k neem 't heusch niet gemoedelyk op!" lachte Cullingwood. „U zult heel gauw tot een andere opinie bekeerd zyn! Hebt u met Chrichton en Oldfield afgesproken, gezamenlyk 't ontbyt te gebruiken?" „Ja." „We zullen geen gelegenheid hebben, elkander aan boord nog te spreken, en evenmin in den trein naar Parijs. Om twee uur ben 'k in Hotel Modern, op de Place de la République. Daar hoop 'k u de cassette ter hand te stellen, die gladde Bobbie in de gauwigheid in uw hut ge ruild heeft." „Hoe denkt u dat klaar te spelen?" Keith beantwoordde Sybil's vraag niet. Met een kort knikje stapte hy weg. Om half zes verliet Cullingwood zyn hut. Hy begaf zich naar den grooten salon, die lang zaam aan gevuld werd. Onder zyn jas had hy de cassette met de zeven imitaties. Keith raad pleegde zyn horloge: binnen twintig minuten moest de zaak beslist wezen. Wanneer hy 't niet klaar speelde, diende hy tot andere maat regelen zyn toevlucht te nemen, doch in geen geval kwam Sybil's voorstel in aanmerking: den kapitein van 't gebeurde op de hoogte te bren gen. Hy hoopte vurig, dat Chrichton en Oakton 't pannetje leeg zouden eten, dat hy voor hen te vuur had staan. Sybil kwam binnen en koos dezelfde plaats, die zy den vorigen avond bezet had; Margaret Townley stelde zich tevreden met een bescheiden hoekje aan 't andere eind van den salon. Een paar minuten later verscheen Woodford Chrich ton, in gezelschap van gladden Bobble. Een schok van vreugde doorvoer Cullingwood Chrichton had zyn bagage niet by zich. De beide mannen zetten zich na een korte begroe ting tegenover Sybil aan tafel. Dit was voor Keith 't moment, om den salon onopvallend weer te verlaten. De deur van nummer 83 bleek afgesloten te zijn, doch, zooals hy verwacht had, bood zy geenerlei weerstand aan den looper. Cullingwood trad binnen en verzuimde niet, achter zich te sluiten. Chrichton's koffer, een model van 't soort, zooals 't by duizenden wordt aangetroffen, stond op den bagagerooster. Uit zyn broekzak diepte Keith een heele verzameling kleine sleuteljes op, aan een ring byeengehouden; vlug zette hy zich aan den arbeid, 't Eerste sleuteltje, dat hy probeerde, paste niet, *t tweede, derde, vierde evenmin. Hy mompelde een verwen- schlng. Succes bleef by elke nieuwe poging uit. Cullingwood voelde, hoe zyn handen en voor hoofd klam van zweet werden; hy had vier en twintig verschillende koffersleuteltjes meege nomen en was reeds aan de achttiende misluk king toe. Zonder moeite zou hy 't slot kunnen forceeren, maar een dergelyke daad beteekende, dat Chrichton's argwaan opgewekt werd en daarmede de zorgvuldig beraamde plannen in duigen vielen, 't Negentiende sleuteltje ging in't slot.... mis. 't Twintigste, een en twintigste.... mis. Keith nam 't fiasco reeds als vaststaand aan, toen 't geluk, waarop hy zich half en half geabonneerd waande, na een korte gril van ontrouw zich weer aan zyn zijde plaatste. Op de twee en twintigste poging volgde een klik, een lichte ruk Chrichton's koffer was open. Tusschen een opgevouwen reisdeken lag de cassette met de schatten van Sir Malcolm Beveridge. Hij verving haar door de stalen doos, die hij uit Sybil's hut had meegenomen. Daarna deed hy den koffer weer dicht, sloot nummer 83 af en trad 87 binnen. Door zyn strooptocht was zyn ontbyt er by ingeschoten, maar hy nam zich voor, tusschen Havre en Parys die schade In den restauratiewagen dubbel en dwars in te halen. Achter Margaret, Sybil, Chrichton en Oldfield verliet Keith de boot. De vier namen plaats in denzelfden coupé; zelf zocht hy een comparti ment rooken op. Om klokslag twee zat hij in de lobby van Hotel Modem, een goed kwartier later arrvieerden Sybil en Margaret met een taxi. Nadat de koffie geserveerd was, opende Cullingwood zyn valies en overhandigde Miss Chrichton de cassette. „Hulde!" riep zy uit, één en al bewondering. ,,'k Had er een zwaar hoofd in, dat u slagen zou!" ,,'t Was kinderwerk," glimlachte Keith. Sybil keek hem vol aan. „Mr. Cullingwood, u bent me een raadsel! Waartoe is dit alles noo dig geweest? En wilt u heusch, dat 'k vanavond naar Hotel Fleuri ga, om met dien Mr. Duvig- neuil over verkoop van de kostbaarheden te onderhandelen?" „Wis en zeker! En wat meer zegt we zullen er een behoorlyken prijs voor zien te maken. Want zelf zal 'k op 't feest niet mankeeren. Mogelyk, dat 't discours in 't begin een eenigs- zins luidruchtigen kan opgaat, maar daar moet u zich niemendal van aantrekken, 'k Garandeer, dat u persoonlyk niets overkomt. Houd van avond voortdurend in gedachten, dat dikwyls als een klucht eindigt, wat als een drama be gonnen is." „U hebt er slag van, Mr. Cullingwood, iemand met antwoorden af te schepen, die hem op stuk van zaken even. wys laten." „Op ieder slot gaat een sleutel, Miss Chrich ton; dat is vanmorgen nog gebleken, al kan 't soms lang duren, vóór je den rechten sleutel te pakken hebt. Wanneer *k u nu reeds de oplos sing meedeelde, was de aardigheid er meteen af. 't Is precies als met een roman je moet hem rustig uitlezen, maar nooit eens gauw op de laatste bladzyde kijken, of ze elkaar ook krijgen." XXVI Mr. Duvigneuil was in zyn appartement, num mer acht, verzekerde de portier van Hotel Fleuri op Sybil's Informatie. Cullingwood ver gezelde haar niet; hy trad 't café binnen «en bestelde een demi-boc. Vyf minuten gunde hU zich voor 't gebruik van de consumptie; toen nam hy den hotel-ingang en liep de trap op naar kamer 10. (Wordt vervolgd) o< Bone Hone Honp hou 3eSr. 3e S: RUU Hon Hon Hon '913 H|5- 'tóOO- tUj£ 1880 Both rsj Zwi 2-kr Zw A.P1 Snid <'H| BpOO 20 p Buit, H u 0bia Qbii Cui Ar, Hoi Br. Bblj Bh Oh 1! furj S ®P0( tSOc t a Col Ba Be B* Be' Oi Ce,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2