een katholieke Herderlijk schrijven van Kard. Schulte Simplex rijwielen, loopen lichter, 46' Om de vriendschap van Bulgarije Sofia staat voor een zware keuze nVOLKS" PARTIJ? ICTORIA. Afschaffing niet als recht erkend Verdeelde sympathie DAT KAN HIJ DOEN ,De school, die onze kinderen nu bezoeken moeten, heeft Voor Jezus Christus geen plaats meer AMBTENAAR MET EEN STOK MISHANDELD Kerkelijk leven DINSDAG 25 APRIL 1939 HET ONGEVAL MET DE „NANDOE" Generaal Snijders Wegens ernstige ongesteldheid in het ziekenhuis opgenomen LUCHTBESCHERMINGSDIENST IN INDIË De tentoonstelling te Luik Een collectieve Limburgsche inzending Prins Bernhard te Den Helder Z. K. H. woont gevechtsoefeningen bij aan boord van de „Tromp" Gasmaskers voor N.S.-personeel Verstrekking aan enkele categorieën WILLEM VAN ORANJE HERDACHT Bijeenkomst in Waalsche kerk te Delft Jeugdwerkgemeenschap „Drakenburg" Eigenaardig incident ten huize van den burgemeester van Heesch TREKHONDEN BESLUIT Overgangsbepaling voor uitvoering van een nieuwe regeling RADIOTELEGRAAFVERKEER MET NED. SCHEPEN Toelating brief telegrammen voor passagiers BENOEMINGEN In het Aartsbisdom De kort voor de Statenverkiezingen tot stand gekomen fu.sie van de K. D. P. met de R. K. Staatsparty k op den uitslag van het stembuspleit niet Bonder invloed gebleven. De aanzienlijke Rename van het aantal stemmen uitge dacht op de lijsten der R. K. Staatspartij niet alleen aan de toename der katho- dke bevolking en aan een succesrijke vol ijverige campagne, maar voor een deel ze ker ook te danken aan de overgroote meer derheid der K. D. P.-ers, die loyaal het ad- v'es van hun hoofdbestuur hebben opge- v°lgd en als actieve leden in de R. K. Staatspartij zijn teruggekeerd. Nu zou men kunnen meenen, dat het voordeel van de tosie van K. D. P. en R. K. Staatsparty toleen aan de zijde van deze laatste ge kocht moet worden, doch dat is niet juist, de K.D.P. was geen Tsjecho-Slowakije en de R.K. Staatsparty geen Duitschland. De &.D.P. is niet gezwicht voor overmacht en heeft haar zelfstandige organisatie niet prijsgegeven onder dwang. Zij heeft zichzelf Ontbonden, omdat zy inzag, dat haar de toiddelen ontbraken om met eigen kracht oen redelijk en practisch resultaat te boe ken, dat haar actie tot betrekkelijke nutte loosheid was gedoemd, dat door haar moei- zaam voortbestaan slechts de eenheid der katholieken op staatkundig gebied, welk© van hoogerhand als een noodzakelijkheid ^erd aanbevolen, zou worden geschaad, en dat de R.K. Staatspartij vóór alles een party van katholieken uit alle rangen en standen *il zijn, waarin uit den democratischen Schok der verschillende opinies in een geest Van rechtvaardigheid en liefde en onder ling vertrouwen en begrijpen het grootst bibgelijke nut overeenkomstig zuiver katho lieke criteria moet worden geboren. De S.DP, heeft zichzelf vrywillig en in goed Vertrouwen op den partner opgeheven en de r.k. Staatspartij heeft door het treffen van een overeenkomst met haar den plicht °D zich genomen om dit goede vertrouwen toet te beschamen. Over en weer zijn con cessies gedaan, en het heeft geen zin te trachten uit te wegen, wie zich de zwaar ste concessies heeft getroost. Het is een keer menschelijke eigenschap de eigen con cessies zwaarder te achten dan die van de tegenpartij. Dat de noodige, natuurlijk niet Principieele concessies gedaan zyn, is vol doende en practisch alleen van belang. Dat deze gelukkige gang van zaken niet alle oud-K.D.P.'ers bevredigd heeft, is niet te verwonderen. Im- toers in de vroegere K.D.P. waren sommigen kóó van wantrouwen tegen de R.K. Staats party en van politieke halsstarrigheid en eigenzinnigheid vervuld, dat zij zichzelf en «Un aprioristische oordeelen en veroordee lingen niet konden overwinnen. Zij heb ben het advies en de uitspraak van hun hoofdbestuur niet opgevolgd en hebben toeds tydens de verkiezingscampagne ge- kracht zieltjes voor hun bij voorbaat reeds Verloren zaak te winnen. Aanvankelijk on der den naam „Katholiek Democratisch herbond", hebben zij willen voortzetten, ^'at het Hoofdbestuur der K.D.P. op grond Van de opgedane ervaring als vergeefsche tooeite had opgegeven, en nu hebben zij hun Pieuwe groepeering den naam gegeven van "Katholieke Volksparty". Deze naam typeert de -volstrekte overbodigheid en uitzicht loosheid van het onbegonnen werk, dat zij toch zijn begonnen. Immers, de R.K. Staats- Partij is, zooals wij reeds zeiden, een ka tholieke volkspartij, omvattend katholieken Van allen rang en stand. Alleen wanneer toen aan „volk" de enge beteekenis van eén bepaalde klasse en wel de zgn. volks klasse toekent, zou deze benaming van de toeuwe groepeering min of meer gemoti veerd kunnen schijnen. Doch het klassebe- todp, dat door de marxisten is uitgebuit Voor 'n allesbehalve christelijken, laat staan katholieken, stuiver materialistischen klas senstrijd, past niet in 'n katholieke politieke Partij. De katholieke politiek moet juist he klassen-tegenstellingen overbruggen en Verzoenen, zij moet streven naar een wel geordende maatschappy, waar sociale recht- vaardigheid en liefde de bezittenden en be- P'tloozen gelijkelijk bezielen, zoodat in een vrijwillige ordening en samenwerking de tochten van alle groepen worden erkend geëerbiedigd en hun plichten jegens Gander nauwgezet worden vervuld. Niet een machteloos kleine vechtgroep Vah niet te overtuigen dissidenten, maar een ktoote, goed-georganiseerde alle katho- leken zonder uitzondering omvattende po- Vieke party, waarvan de leden, ondanks alle Maatschappelijke en andere verschillen, in tohheid van geloof en godsdienst gemeen- tohappeiijk streven naar een nieuwe ge- toeenschap overeenkomstig de richtlijnen „Quadragesimo Anno", kan te midden er biet-katholieke partijen met het grootst Mogelijke effect haar nationale taak en toeping naar behooren vervullen, wie daar- Sab niet wil medewerken en zelfs bereid tokt tegen te werken, bestempelt zich- b tot een element, dat in een waarlijk athoiieke volkspartij in den goeden en ^tobien zin van het woord niet thuis be tont en dus gaarne gemist zal worden. j^ATAVIA, 24 April (Aneta). Naar Aneta ver jont, is de „Nandoe" van de K. L. M. by de j^bgste landing op het vliegveld te Rangoon on- buitengewoon slechte weersomstandigheden Ijjto beneden gedrukt, waarbij een aileron en de (..tot-vleugeltip zoodanig werden beschadigd, dat Ojhtoatie ter plaatse onmogelijk is en toezen- iJto van 'n nieuwen aileron per boot uit Neder- t). h moet worden afgewacht. In afwachting oharvan is de „Nandoe" voorloopig te Rangoon ^borgen. Genieten van gespaard geld - dat kunt U ook. Sluit een spaarverzekering bi) de VICTORIA. Voor een weekpremie van 25 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald. Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in. voor inlichtingen BON en brochure, y.9. NV. VtRZEKERlNGSBAN* Keilersgracht IM-lM. Amsterdam Naar wij vernemen, is generaal C. J. Snijders in het Diaconessenhuis te Hilversum opgeno men wegens een ernstige ongesteldheid, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat operatief moet worden ingegrepen. Gisteren was de generaal ernstig ziek, doch hedennacht is gelukkig eenige verbetering in den toestand ingetreden. Het is reeds eenigen tijd geleden, dat de krasse oud-generaal, die zich steeds in een uit stekende gezondheid mocht verheugen, enkele dagen licht ongesteld was. Toen hij daarna met zijn echtgenoote een vacantiereis ondernam naar Napels, was hij weer geheel de oude, zoo dat hij aan verschillende tochten heeft deelge nomen. In Napels is toen plotseling de ziekte ingetreden, waarna men per vliegtuig naar Ne derland terugkeerde en opneming in het zie kenhuis noodig bleek. De behandelende geneesheer is van oordeel, dat de ziekte niet zoo zeer aan vermoeidheid, dan wel aan ouderdom te wijten is. Of opera tief zal moeten worden ingegrepen, is op het oogenblik nog niet met zekerheid bekend; men dient daartoe de ontwikkeling van de ziekte af te wachten. BUITENZORG, 25 April (Aneta). Met in gang van 21 Mei is, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontheven van de functie van hoofd van de inspectie der lucht bescherming de gepensionneerde kolonel M. H. Ducroo. Met toekenning van den rang van hoofd ambtenaar is ter beschikking gesteld van den directeur B. B., om met die functie te worden belast, de gepensionneerde luitenant-kolonel O. Peltzer, thans hoofd van den plaatseiy'ken luchtbeschermingsdienst te Bandoeng. Zondag j.L is in alle kerken van het Aartsbisdom Keulen een Herderiyk Schrijven van Z. Em. Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen voorgelezen, van welk Schrijven wij hieronder de belangrijkste passages laten volgen: „Verleden Dinsdag, 18 April 1939, was voor de katholieken van het Rijnland een dag van rouw. Met één slag werd dien dag vernietigd, wat eeuwenlang de grondslag van de opvoeding in onze streken geweest was: de katholieke school. Onze vaders hebben de katholieke school als een kostbaar erfgoed van het voorgeslacht ont vangen; en hoe hebben onze vaders dit erfgoed weten te verdedigen tegen de rampzalige mach ten van Marxisme en liberalisme. Wanneer de vijanden van 't geloof hun hand uitsterkten om het ryk der kinderen aan te vallen, en het kruis van Jezus Christus voor hun oogen weg te ruk ken, dan was ons katholieke volk in alle tijden eensgezind in zijn verweer. Ook in de tijden van de zoogenaamde vrije school gingen van de 1000 katholieke kinderen 998 naar de katholieke school. Toen kwam het jaar 1933 en daarmee de politieke vernietiging van het marxisme en libe ralisme. De vrije school werd afgeschaft; het godsdienstonderwijs werd verplichtend gesteld. En het Rijksconcordaat, dat 20 Juli 1933 onder teekend werd stelde in art. 23 plechtig vast: de instandhouding en nieuwe oprichting van katho lieke scholen blijft gewaarborgd." Het Herderlijk Schrijven herinnert er aan, dat aan het begin van het jaar 1937 de eerste teeke nen zich voordeden van een strijd tegen de ka tholieke school. In de dekenaten Solingen, Essen, Neuss en Grevenbroich werden van kerkelijke zijde aan de ouders vragen gesteld die ondanks de moeilijke diaspora-verhoudingen voor 67.3 pCt., in de katholieke stadswijken voor 80 pCt. en op het katholieke platteland voor deels meer dan 90 pCt. gunstig voor de katholieke school werden beantwoord. In de overige deelen van het Aartsbisdom in de steden Diisseldorf, Bonn en Keulen en op het platteland werden bij wüze van steekproe ven vragen gesteld, waarby in het ongunstigste geval 75 pCt. en bij het gunstigste geval 100 pCt. der ouders voor de katholieke school partij kozen. De enquête werd zoo correct mogelijk uitge voerd en slechts die gunstige stemmen werden meegeteld, die door de vader en de moeder af zonderlijk en schriftelijk werden afgegeven. „Toen ondanks deze uiting van den werke- lijken wil der kath. bevolking opnieuw de strijd tegen de kath. school een aanvang nam, hebt gij, mijn beminde Aartsdiocesanen, mij op Zon dag 1 Februari in een geweldige schaar van bij na een millioen volwassenen verzocht mij tot den Führer te wenden om uw recht te verde digen. Het antwoord op mijn schryven heb ik U reeds op Paasch-Maandag medegedeeld. Eenige dagen later hebt gij gehoord, dat tot de vernietiging van de katholieke school besloten was. Verleden Dinsdag gingen uw kinderen dan weer naar school, doch wat zy daar aantroffen was geen katholieke school meer. Sedert Dinsdag 18 April 1939 is jezus Christus niet meer doel en hart van de op voeding in de scholen, die onze kinderen be zoeken. De school, die onze kinderen nu be zoeken moeten heeft voor het kruis van Je zus Christus geen plaats meer. Wij kunnen het nauweiyks begrijpen dat het dringend verzoek, dat 214 millioen katholieke volwassenen in gewetensnood door hun Opper herder hebben uitgesproken, zóó behandeld is als ware het niet uitgesproken. En toch geldt het hier een recht, om welks instandhouding deze 214 millioen verzocht hebben, een recht, dat deze millioenen bezitten op grond van een plech tig verdrag, dat tusschen den H. Vader en de Duitsche regeering is gesloten." De Kardinaal wijst er dan op, dat de pers niet heeft durven beweren, dat de openbare school doorgevoerd is in overeenstemming met den wil van de ouders. Wel heeft zij beweerd, dat hiermee technische en financieele voor- deelen behaald worden, doch de kardinaal meent, dat dit geen reden mag zijn voor Duit sche katholieken om Jezus Christus uit de school te verdringen. „Heeft men, zoo vraagt de kardinaal, „ook naar financieele besparin gen gevraagd, toen men de katholieke parti culiere scholen,'mie door de zusters met zelf verloochening in stand gehouden werden op de pynlijkste wijze inkromp of zelfs afschafte?" Weliswaar staat een termijn van vier weken open vPor de belanghebbenden om bezwaren kenbaar te maken, doch de ervaring heeft ge leerd dat dit te ernstige schade voor gansche gezinnen kan opleveren. Bovendieh is een der- geiyke actie in het Bisdom Munster zonder eenig gevolg gebleven. Zijne Eminentie wil zijn diocesanen derhalve niet vragen van hun recht Om te reclameeren gebruik te maken vooral waar hun wil reeds zoo duidelijk gebleken is. Wel zullen de pastoors in hun naam nog een maal een klacht indienen. „De verleden Dinsdag tot stand geko men afschaffing van de katholieke school zullen wy nooit beschouwen als met recht gebeurd, en daarom den nieuwen toestand nooit als recht erkennen." Zijne Eminentie wijst op de trouw van het katholieke volk aan vaderland en Führer, die op 20 April duide'ijk gebleken is en die ge grondvest is op de beginselen van het H. Ge loof zelf. Op grond van die zelfde beginselen echter heeft het katholieke volk recht op een katholieke opvoeding van de kinderen. De Kar dinaal beveelt, dat aan de gebeden na de H. Mis des Zondags het volgende zal worden toegevoegd „Dat Gij onzen kinderen het ware ka tholieke geloof wilt behouden, wij bidden U verhoor ons. Dat Gij onzen kinderen de katholieke school teruggeven wilt, wij bid den U verhoor ons. Dat Gij alle katholieke vaders en moeders, de katholieke leeraren en priesters, met heilige zorg voor de zie len der kinderen vervullen wilt, wü bid den U verhoor cms." Kardinaal Schulte waarschuwt zijn Aarts diocesanen dat dit niet de laatste étappe is in de poging de kinderen van Christus te ver wijderen en Zijne Eminentie wijst op de ver schillende invloedrijke stemmen, die opgaan om zelfs de Christelijke moraal uit de opvoeding te verbannen. Na een opwekking om er voor te waken, dat niemand de kinderen van Christus scheidt en zijn dank uitgesproken te hebben aan al de genen die zich voor de katholieke school opof feringen getroost hebben besluit Zijne Emi nentie: „Thans is de katholieke school vernietigd. Doch wy bidden God vurig en zoo lang tot zij weder hersteld wordt." (Van een by zonderen correspondent) De belangrijke gebeurtenissen der laatste weken hebben, zooals van zelf spreekt, te Sofia grooten indruk gemaakt. Ook een vreugdigen indruk? Het zou boud zijn dat te beweren. De gevoelens, die men in Bulgarije in zake de Duitsch-Italiaansche expansie-pclitiek aan den dag legt, zijn, voor 't minst, van zeer gemeng- den aard. Ongetwijfeld, de inlijving van de door Sude- ten-Duitschers bewoonde Tsjechische gebieds- deelen. werd door de Bulgaren niet zonder een zekere mate van ingenomenheid begroet. Sofia achtte die inlijving gerechtvaardigd, omdat zij het beginsel van het zelfbfschikkingsrecht der volken voldoening verschafte, en de „bevrijding der Sudeten ook den Bulgaren aangename uit zichten opende op de mogelijkheid de door landgenooten bewoonde streken, die het land in 1913 en 1919, ten gevolge van geleden neder lagen, aan vreemde mogendheden had moeten afstaan, opnieuw in den schoot van het moeder land te zien terugkeeren. Maar die voldoening is in consternatie ver anderd, toen het Germaansche Rijk de hand aan zuiver-Slavisch gebied sloeg. De opslorping van Tsjechië heeft ongerustheid en zelfs ver ontwaardiging gewekt, waarvan de studenten- betoogingen te Sofia, na de bezetting van Praag een welsprekend getuigenis aflegden. De theorie van den „Lebensraum" worde noch door de Bulgaarsche natie noch door de verantwoorde lijke Bulgaarsche persoonlijkheden gedeeld. In die theorie ziet Bulgarije een gevaar, een gevaar voor de onafhankelijkheid der kleine landen, en bijgevolg een gevaar voor zich zelf. Ligt Bul garije niet op het knooppunt van de wegen, die Italië en Duitschland in Oosteiyke richting inslaan? Niettemin, de politiek verliest haar rechten niet. En in politiek opzicht is de partij, die Bulgarije in de naaste toekomst te spelen heeft, hoogst ingewikkeld en niet van ernstige risico's ontbloot. Sofia ziet zich voor moeilijke beslis singen geplaatst, beslissingen, wharbij de toe komst van het land en zijn onafhankelijkheid rechtstreeks betrokken zijn. De regeering wenscht, zooals begrijpelijk is, van de bijzondere positie, die Bulgarije op den Balkan inneemt éénig land van het schiereiland dat niet tot de Balkan-Unie behoort te profiteeren om de Bulgaarsche verlangens te verwezenlijken. Welke zijn die? Tot hun minimum terugge bracht omvatten zij de teruggave van den Zui delijken Dobroedsja, thans in Roemeensch be zit, en de opening, door Grieksch gebied, van een „débouché". dat den Bulgaarschen handel een rechtstreeksche verbinding met de Egeï- sche Zee en dus met de Middellandsche Zee verschaft. Worden deze Bulgaarsche verlangens door de mogendheden, die er zich offers voor zullen hebben te getroosten, ingewilligd, dan kan men er bijna zeker van zijn, dat Bulgarije in een eventueelen oorlog niet slechts een neu trale houding zal aannemen, maar zelfs aan de zijde van andere Balkan-mogendheden een ac tieve rol spelen zal. Inwilliging van deze eischen zou Bulgarije zeker in het kamp der Balkar.- Unie brengen, en het gevaar dat niet onder schat v/orden moet van een economische onderwerping van het land aan de belangen van de „spil"-landen zou tegelijkertijd kunnen verdwijnen, als Frankrijk en Engeland er slechts toe konden komen groote orders in Bulgarije te plaatsen, zoodat het land niet, zooals de Bulgaarsche premier onlangs met bitterheid constateerde, bijna uitsluitend op het Duitsche afzetgebied aangewezen blijft. Intusschen is er van een herziening in over eenstemming met de Bulgaarsche verlangens van de kaart van den Balkan, nog altijd nies ernstig sprake en de Duitsch-Italiaansche di plomatie profiteert van deze omstandigheid oir Bulgarije tot het inzicht te brengen dat alleen in aansluiting by het autoritaire blok, of, al thans, in het aannemen van een welwillende houding tegenover dat blok, de kans van het land ligt zijn „natuurlijke aspiraties" op korten termijn met zekerheid te verwezenlijken. Om de kracht van de Balkan-Entente te breken spant de Italiaansche diplomatie zich tot het uiterste in een blok HongarijeJoego-Slavië AlbaniëBulgarije tot stand te brengen, dat den betrokken Balkanstaten niet slechts groote voordeelen en een sterke politieke positie ver schaffen zou, maar dat den totalitairen tege- ïykertijd den weg naar het Zuid-Oosten zou openen. Engeland zijnerzijds doet ernstige pogingen de Bulgaarsche vriendschap voor de democra tische mogendheden te winnen, gemakkelijk is de taak der Britsche diplomatie echter geens zins, omdat zij den Bulgaren geen positieve voordeelen te bieden heeft, behalve een garan tie, zooals die ook Roemenië en Griekenland gegeven is. Zulk een garantie heeft Bulgarije tot dusver meenen* te moeten weigeren, omdat Sofia zelfs den schijn vermijden wil bij de „democratische anti-agressie-groep" te zijn ingelijfd. Bulgarije verlangt méér dan een garantie, en vele vooraanstaande Bulgaren zijn van oordeel, dat de gelegenheid om dat meer dere te verkrijgen nooit zoo gunstig geweest is als thans. Tijdens het laatste onderhoud, dat de Brit sche gezant te Sofia, George Rendle, met den Bulgaarschen premier gehad heeft, heeft de laatste niet nagelaten er met nadruk op te wij- zen, dat Bulgarije niet tot de „voldane" lan den behoort; dat het evenzeer als Duitschland en Hongarije op een herziening van het na den grooten oorlog met de overwinnaars gesloten vredesverdrag prijs stelt; dat het nimmer ook maar een schijn van voldoening heeft gekre gen; en dat het, onder deze omstandigheden, er dus bezwaarlijk aan denken kan stelling te nemen ten gunste van een groep mogendheden, die, naar de meening der Bulgaarsche regee ring, voornamelijk op handhaving van den sta tus quo uit zyn, een status, dien Bulgarije on rechtvaardig acht. Eén ding is intusschen zeker: Bulgarije, wijs geworden door twee ongelukkige oorlogen, zal er niet aan denken zich tot een „coup de force" te laten verleiden. Het heeft in (Je jaren, die achter ons liggen, van een bij uitstek vrede lievende gezindheid blijk gegeven en het juicht het befaamde devies: „de Balkan voor de Bal kanvolken" van harte toe. Het Bulgaarsche volk voelt zich solidair met de andere Balkan volken. Maar het heeft en handhaaft zyn aan spraken en het kan niet anders dan zich m sterke mate aangetrokken voelen tot hen, die het verwezenlijken van die aanspraken voor spiegelen. Zoo staat Bulgarije voor uiterst-moeilijke oe- slissingen en de aarzelingen, waarvan Sofia blijk geeft, zijn volmaakt verklaarbaar. Een maal heeft Bulgarye reeds op het verkeerde paard gewed het kan niet verwonderen, dat de Bulgaarsche regeering ditmaal eenige ze kerheid wil bezitten den winner te spelen. 15 EEN VONKJE NOG ZOO KLEIN IN'T BOSCH KAN'T ZE ER GEVAARl!) NEDEKfc HEIPEMY Zooals bekend zal Nederland goed voor den dag kernen op de internationale tentoonstelling van het water, welke 20 Mei op de aan beide zijden van de Maas nabij het begin van het Albert-kanaal te Luik gelegen terreinen ge opend zal worden ter feestelijke viering van de voltooüng van het genoemde, voor België zoo belangrijke kanaal. Reeds twee dagen na de officieele opening, 22 Mei zal het Nederlandsche paviljoen offici eel worden opengesteld en drie dagen later, 25 Mei, zal het binnen zijn poorten H. M. de Ko ningin en Koning Leopold van België ontvan gen tijdens het bezoek van onze Vorstin aan den Belgischen vorst Nauwer dan eenig ander deel van Neder land is de provincie Limburg verbonden met het Waalsche land, waarvan Luik het cen trum vormt. In Limburg hebben alle instanties, die het belang van een representatieve Limburgsche vertegenwoordiging inzagen, de handen in eengeslagen, en zoo is men er in geslaagd, een belangrijke collectieve Limburgsche deelneming te verzekeren, die een waardige plaats zal krij gen in het centrum van de bovenverdieping van het Nederlandsche paviljoen. Deelnemers aan deze collectieve Limburg sche inzending zijn het provinciaal bestuur van Limburg, de gemeente Maastricht, de Lim burgsche Kamers van Koophandel, n.l. te Maastricht, Roermond, Venlo en Heerlen, de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Limburg, de Streekplannendienst, het Econo misch Technologisch Instituut in Limburg, de Limburgsche mijnen, de Stroomverkoop Maat schappij en de Limburgsche Waterleiding- Maatschappij. De uitvoering der Limburgsche inzending is opgedragen aan ir. Pieck, die ook het geheële Nederlandsche Paviljoen heeft ontworpen. Heden bracht Prins Bernhard een bezoek aan den Helder om met Hr. M.s „Tromp" enkele ge vechtsoefeningen bij te wonen. De Prins was vergezeld van zyn adjudant, jhr. E. van Holten en arriveerde om kwart over tien aan de Buiten haven, waar hij werd verwelkomd door den Marine Commandant, den Schout by Nacht en de leden van den staf der Marine. Met de admiraalssloep begaf het gezelschap zich aan boord van de „Tromp". Naar wij vernemen, zal de directie der Ne derlandsche Spoorwegen gasmaskers verstrek ken aan enkele categorieën van personeel, die daarvoor in aanmerking komen. Het overige personeel en de leden van het inwonend gezin zullen in de gelegenheid wor den gesteld gasmaskers tegen den kostenden prys te verkrijgen. Te Delft is Maandagavond de geboortedag van Prins Willem van Oranje herdacht, hetgeen een comité, dat bet hoofdbestuur van het Alge meen NederJandsch Verbond had gevormd uit vertegenwoordigers van een aantal vereenigin gen, had georganiseerd. De herdenking begon met een bijeenkomst in de vroegere kapel van het Prinsenhof, tegen woordig Waalsche kerk. Na inleidend orgelspel sprak de voorzitter van het herdenkingscomité, de heer P. J. de Kanter een openingswoord, waarna prof. dr. Jan de Vries uit Leiden de herdenkingsrede hield. Na deze rede zongen de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Voorafgegaan door de muziek van de Haag- sche N. J. V., begaf men zich vervolgens naar de nieuwe kerk op de Markt. Nadat gezamenlijk was gezongen het „Wilt heden nu treden voor God den Heere" sprak de heer K. E. Oudendijk de plechtige belofte uit, die in den gedenksteen in den gevel is gebeiteld. Nadat de heer De Kanter een krans had neer gelegd, getooid met een oranjelint met de woor den „Aan Wilhelmus van Nassouwe van den. Ne- derlandschcn stam" werden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Hiermee was deze plechtigheid, die velen, waaronder de burgemeester en de gemeente secretaris van Delft, bijwoonden, ten einde. Dezer dagen gaven wy een overzicht van het „ampwerk in de Nederlandsche Katholieke Jeud werkgemeenschap „Drakenburg". Ter nadere oriënteering vermelden wij nog, dat deze gevestigd is op het gelijknamige landgoed, lig gende tusschen Baarn en Hilversum, alwaar een katholiek nationaal centrum „Katholiek Gemeenschapsoord" geheeten, verrijzen zal Dezer dagen is een nieuwe kampperiode begon nen. Inlichtingen over het plaatsen van jeug dige werkloozen of ter verkrijging van nadere gegevens kan men adresseeren, hetzij recht streeks aan de Jeugdwerkgemeenschap, hetzij aan het secretariaat der kampcommissie, Drift 10—12, Utrecht. De heer M. J. van Zuylen, de 34-jarige gemeente-ontvanger van Halfweg, is gister avond terug gekomen van een bezoek aan burgemeester Offermans van Heesch (N3.). Een bezoek, dat waarschijnlijk en gelukkig wel eenig in zijn soort zal zijn. De burge meester van Heesch heeft zyn vroegeren ambtenaar een jaar of zeven geleden, voor de heer Van Zuylen gemeente-ontvanger te Halfweg werd, was hij ambtenaar te Heesch met een stok afgeranseld tot hy tot bloedens toe gewond werd. Eenigen tijd geleden ontving de heer Van Zuylen een in vriendelijke bewoordingen gesteld verzoek van zijn vroegeren chef om hem voor een bespreking eens te komen opzoeken. Toen de heer Van Zuylen Zondag bij zijn ouders in Nu land was, maakte hij van de gelegenheid ge bruik den heer Offermans te spreken. Over het gesprek, dat de heeren toen heb ben gehad, is nog niets definitiefs oekend. De burgemeester heeft zich echter om de een of andere reden zoodanig opgewonden, dat hij zich zelf vergat en zijn gast met een stok te lijf ging, hem zelfs zoodanig toetakelde, dat het slacht offer bloedend werd gewond en tal van kneu zingen opliep. Eindelijk slaagde de heer Van Zuylen er in, zich buiten het bereik van den burgemeester in veiligheid te stelien. Een dokter, die hem verbond, achtte zijn toe stand zoo ernstig, dat hij een vervoer maar Half weg ongewenscht achtte. Maandagmiddag ech ter mocht de heer Van Zuylen de terugreis aan vaarden. De Koninklijke marechaussee te Geffen heeft de zaak thans in onderzoek. Toen wij hedenmorgen den gemeente-ontvan ger in zijn woning aan de Polanenstraat te Halfweg een bezoek brachten, kon, noch wilde hij iets over deze zaak vertellen. Buiten de verwondingen, die de stokslagen ten gevolge hadden, zijn zijn zenuwen totaa, ge- sioopt. Hij wordt door een zuster verpleegd. Zyn echtgenoote, die zelf begrijpelijkerwijze ook zeer onder den indruk van het gebeurde is, vertelde ons, dat de publicaties in andere bladen, die den indruk wekken, dat het incident een ge volg was van een woordenwisseling tusschen den burgemeester en den heer Van Zuylen over een gemeente-tekort, dat ontstaan zou zyn ty dens zyn ontvangerschap te Heesch, volkomen onjuist zijn. De burgemeester zou zijn bezoe ker van malversatie hebben beschuldigd. Mijn echtgenoot, verklaarde mevr. Van Zuylen, is in Heesch zelfs nooit gemeente-ontvanger geweest. Hy was er gewoon ambtenaar. De toedracht van de zaak en de voorgeschie denis is geheel anders dan in de couranten wordt voorgesteld. Van malversatie is nooit sprake geweest. Wel is mijn man met stokslagen toegetakeld en wel in die mate, dat de gevolgen nog ernsti ger konden zijn dan thans het geval is. De heer Van Zuylen heeft een rechtskundig adviseur in den arm genomen en vóór hy met dezen de kwestie heeft besproken, zal hy geen verdere mededeelingen doen. Bovendien is er de verpleegster, die hem zorgvuldig bewaakt en alle mogelijkheden tot opwinding buiten sluit. Niet alleen in Heesch, ook in Halfweg heeft deze zaak begrijpelijkerwijs beroering gewekt. Bij K. B. van 27 October 1938 is een aanvul ling van het Trekhondenbesluit tot stand ge komen, op grond waarvan het na 1 Mei a-s. verboden zal zyn, zitvergunningen af te geven voor als „hondenkar ingerichte rijwielen". Voor al in de Noordelijke provinciën blijkt dit ver bod in de uitvoering op groote moeilijkheden te stuiten. Ter tegemoetkoming aan de gerezen bezwaren is thans, naar wij van bevoegde zijde vernemen, een overgangsbepaling in voorberei ding, waardoor het mogelijk zal worden, dat ook na 1 Mei 1939 nog zitvergunningen worden af gegeven voor als hondenkar ingerichte rijwie len. bakfietsen, daaronder begrepen, doch alleen aan hen, die 31 December 1938 in het best- van een dergelijke vergunning waren. Het K.B. tot vaststelling van de bedoelde overgangsbepaling kan binnen enkele dagen verwacht worden. Met ingang van 1 Mei zullen by wijze van proef in het radiotelegrafisch verkeer met Nederlandsche schepen op zee (via het rijks- kuststation Scheveningen Radio) ook radiobrief- telegrammen, de zoogenaamde sit-telegrammen, worden toegelaten bestemd voor passagiers van deze schepen. Hierop zijn dezelfde bepalingen van toepas sing als op slt-telegrammen bestemd voor leden der bemanning dezer schepen, echter vervalt de bepaling dat deze laatste telegrammen uit sluitend betrekking mogen hebben op persoon lijke aangelegenheden der geadresseerden en dat het adres den rang of functie van den geadres seerde moet vermelden. Z. H. Exc. de Aartsbisschon van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vrouw ten Hemelopneming) den weleerw. heer J. Th. Oderkerk; tot kapelaan te Hilversum (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.) den weleerw. heer J. F. M. A. Driessen; tot kapelaan te Borne (H. Ste- phanus) den weleerw heer Th. G. J. Spel thuis; tot kapelaan te Oosterbeek den weleerw. heer W. G. Wolters; tot kapelaan te Bunnik den weleerw. heer A. M. Goossens en tot- kapelaan te Munstersche Véld den weleerw. heer H. J. Meekes, S. TheoL Drs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9