De dienstplicht in Engeland De defensie eischt groote offers van Engeland De terugkeer der ambassadeurs naar Berlijn Het nieuws van'heden Wijziging van de Dienstplichtwet („PROTECTOR"! EXPORTCREDIETEN VOOR ROEMENIË? BEGROOTINGSREDE VAN SIR JOHN SIMON DE BAROMETER De diplomatieke activiteit op een ander plan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21755 Indiening van een wetsontwerp voor nationalen dienst is vrijwel zeker Voor jongemannen van IS tot 21 jaar Dienstplicht Chamberlain bij den Koning Vragenuurtje in het Lagerhuis £en uitnoodiging aan Mussolini en Hitier heeft weinig zin Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiij 1 INBRAAK-VERZEKERING «at De besprekingen tusschen Halifax en Gafencoe hebben een bevredigend verloop De kwestie der wapen leveringen KENNEDY BEZOEKT GAFENCOE De belastingbetalers zullen 942 millioen pond moeten opbrengen Ruim 630 millioen voor landsverdediging Coulondre naar Berlijn vertrokken Het oordeel van de Giornale d'Italia Wilson gaat nog niet naar Berlijn „Twee millioen per dag" Holland in last Wetsontwerp reeds Vrijdag in de afdeelingen van de Tweede Kamer Duitsche sportleiding is boos op Frankrijk Duitschers mogen voorloopig niet in Frankrijk uitkomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. B-ij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 25 April (Reuter). Het wordt te Londen thans als zeker be schouwd, dat in Groot-Brittannië de dienstplicht zal worden ingevoerd. De Dinsdagavond gehouden kabinetszitting, Welke twee uur heeft geduurd, was, naar Reuter verneemt, bijeengeroepen om te be raadslagen over den dienstplicht. Het verluidt, dat, aangezien de ministers gis teravond in beginsel hadden toegestemd in dienstplicht, zij beraadslaagd hebben over spe cifieke voorstellen, welke bij het parlement zullen worden ingediend. Zoo spoedig mogelijk zal aan het parlement mededeeling worden 'ge daan van dit besluit. Verwacht wordt, dat op deze mededeeling dan spoedig de indiening van een wetsontwerp zal volgen, waarbij de noodige vol machten worden gevraagd voor dien bijzonderen vorm van dienstplicht, waartoe mogelijk zal worden over gegaan. Woensdag zal het kabinet zijn ge wone wekelijksche vergadering hou den. In welingelichte parlementskringen verklaart men, dat bij de eerste maatregelen der regee ring vobr verplichten militairen dienst de jon gemannen van 18 tot 21 jaar betrokken zijn. Deze zullen een eerste opleiding van vier maan den ontvangen en daarna voor vier jaar bij het territoriale leger worden ingedeeld. Het Britsche kabinet zal morgen nbg zijn beraadslagingen voortzetten. In verband met den verwachten langen duur der vergadering zijn de ministers tegen 10 uur in Downingstreet bijeengeroepen in plaats van 11 uur. Na de ministerieele bijeenkomst van Dins dagavond zijn de beraadslagingen voortgezet door Chamberlain met vijf van zijn medewer kers, b.a. Sir John Simon, Hore Belisha, Halifax en Leslie Purgin. Deze bijeenkomst had vol gens sommige Lagerhuisleden ten doel in een subcommissie een ontwerp op te stellen voor de Verklaring, waarin de aanvaarding van den militairen dienstplicht aan het parlement zbu Worden bekend gemaakt, welke tekst overigens Woensdagochtend ter uiteindelijke goedkeuring aan alle ministers zou worden voorgelegd. Vol gens dezelfde afgevaardigden zou in de ver klaring aandacht gewijd worden aan maatrege len, die ten doel hebben de winsten te beperken, öie zouden voortvloeien uit wapeningsleveringen aan den staat. Het parlement zal waarschijn lijk reeds Woensdag de met ongeduld ver wachte nadere bijzonderheden krijgen. LONDEN, 25 April (Reuter) De Engelsche Koning heeft Dinsdagavond minister-president Chamberlain in het Buckingham Palace in audiëntie ontvangen. Het bezoek, dat Chamberlain aan den Koning heeft gebracht, had naar het schijnt, en zooals öat gebruikelijk is, ten doel den Koning in ken- bis te stellen van de voornemens der regeering doordat er in het parlement over is gesproken. Ket onderhoud tusschen den Koning en Cham berlain duurde iets korter dan een uur. De nationale raad van den arbeid, welke be staat uit de labourpartij, de parlementsfractie ^an de labour en het vakvereenigingscongres, heeft een motie aangenomen, waarbij de dienst plicht van de hand wordt gewezen. De volgen de verklaring werd afgelegd: Wij hebben niet het minste bewijs, dat het stelsel van vrijwil lige inschrijving is mislukt, hetgeen een nieuw beroep ten gunste van dienstplicht zou hebben Gerechtvaardigd. Dienstplicht zou de verde- higingskracht niet doen toenemen, doch den 6rgsten slag toebrengen aan de eenheid en het économische leven des lands ontwrichten. LONDEN, 25 April (Reuter) Tijdens het ^'agenuurtje in het Britsche Lagerhuis werd chamberlain voor de vraag gesteld, of hij het ?*et het oog op de boodschap van president *>°osevelt wenschelijk achtte Hitler en Musso lini uit te noodigen voor een bezoek aan Londen i vuu. CC 11. UCZAJCK. i ter bespreking van de verschillende grieven en wegneming van de achterdocht van deze biiropeesche regeerders. Chamberlain antwoordde hierop, dat, hoewel c Britsche regeering in het algemeen gunstig ~°rdeelt over de bedoelingen, die in deze vraag ^®rvat zyn, hij niet gelooft, dat dit doel op de °°rgest,elde wijze kan worden bereikt. Th antwoord op een vraag of de verdediging ^ah Gibraltar zoowel te land, ter zee als in de cht voldoende was, antwoordde Hore Belisha, VOOR HET GEHEELE LAND: Meest matige Noordelijke wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, koude ochtend, overdag zelfde temperatuur. Algemeene vooruitzichten: Aanhouden van het gure weer met toenemende kans op nachtvorst. 5= ONDERL. VERZEKERING-MIJ. §j DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Ej Telef. 45014 en 45016 I Directie H. P. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen practisch alle mogelijke voorzorgen genomen b'jh. Versterking van de luchtdoelartillerie is bilden en de voorzieningen zijn voldoende, LONDEN, 25 April (Reuter). Dinsdag middag zijn op het Foreign Office de be sprekingen tusschen Gafencoe en Lord Halifax voortgezet. Gadogan en de chefs van de afdeelingen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken waren eveneens aanwezig. Aan beide zijden gevoelt men groote voldoening over het resultaat der besprekingen. Morgen zal een nieuw onderhoud plaats vin den tusschen Halifax en Gafencoe, wanneer de Roemeensche minister terug zal zijn van zijn bezoek aan het station der koninklijke lucht strijdkrachten te Hornchurch. Ook Dinsdagavond bestond er nog gelegen heid voor informeele besprekingen, daar de Roemeensche gezant Tilea een maaltijd aanbood, waarbij ook Lord Halifax aanzat, Tot de gasten behoorden verder de ambassadeurs van Eirazilië en Frankrijk, Lord Stanhope,. Hore Belisha„ Churchill, Sinclair, Attlee, Hudson, Vansittart en Cadogan. De ambassadeur van Polen en de Grieksche gezant hebben vandaag een bezoek gebracht aan Gafencoe. Woensdag zal Gafencoe weer via Parijs naar Het vijftig-jarig bestaan van het Verbond der Patronaten te Brussel is met groote feestelijkheden gevierd. Duizenden leden defileerden voor Z. Em. Kardinaal van Roey; op het graf van den Onbeken den Soldaat werd een krans neergelegd Boekarest vertrekken. Men verwacht, dat dan een communiqué over de besprekingen zal wor den uitgegeven. Intusschen, aldus de diplomatieke corres pondent van Reuter, is er reden te ge- Iooven, dat schikkingen zijn getroffen tot verleening van faciliteiten aan Roemenië op grond van het plan voor uitvoercredieten. Men gelooft, dat ook de kwestie van wapen leveringen aan Roemenië besproken is. De toestand in Europa in het algemeen en de positie van de Balkanlanden in het bijzon der zijn grondig bezien, evenals de toestand, welke ontstaan is uit de door Groot-Brittannië aan Roemenië gegeven garantie. Het verluidt, dat de Britsche en Roemeen sche ministers Overeen zijn gekomen, dat de waarborg voor het oogenblik niet door Roemenië wederkeerig zal worden gemaakt. Ook werd ge sproken Over de Engelsch-Russisehe beraad slagingen en over de houding van Roemenië tegenover militairen bijstand van Sovjet- Rusland. Gafencoe heeft ook melding gemaakt van zijn besprekingen met Hitler en von Ribbentrop. LONDEN, 25 April, (Reuter). De Ameri- kaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft Gafencoe in de Roemeensche legatie een bezoek gebracht. De slag bij Steenstraete is in België op plechtige wijze herdacht. In tegenwoordigheid van Engelsche Grenadier-Guards werden in de Albert-kazerne te Brussel nieuwe officieren beëedigd LONDEN, 25 April. De Britsche minister van Financiën, Sir John Simon, heeft Dins dagmiddag voor een overvol Lagerhuis de begrooting voor het jaar 1939—1940 inge diend. Simon begon met te zeggen, dat het eind cijfer der huidige begrooting twintigmaal zoo hoog is als dat van Gladstone's begrooting in 1853. De inkomsten van verleden jaar bedroegen 17.5 millioen pond minder dan de raming (n.l. 944 millioen pond), maar zij waren 55 millioen hooger dan die van verleden jaar. Gezien de schokken en de onzekerheden in den internatio nalen toestand was het, aldus Simon, niet te verwonderen, dat de opbrengst der middelen lager was dan de raming. In totaal werd verleden jaar voor de weer macht rond 400 millioen pond uitgegeven, tegen over 265.5 millioen pond in het vorige jaar. De openbare financiën worden in onzen tijd nu eenmaal volkomen beheerscht door de uitgaven voor de defensie. Uit de inkomsten is 254.5 mil lioen pond voor de weermacht uitgegeven, uit leeningen 128 millioen pond, oftewel in totaal 382.5 millioen pond. Daarbij kwamen dan nog de uitgaven voor het opslaan van levensmiddelen en voor de maatregelen tegen luchtraids, het geen het totaal op de bovengenoemde 400 mil lioen heeft gebracht. Naar Simon mededeelde, is in het afgeloopen jaar 20 millioen gebruikt voor het aflossen van de staatsschulden. De wissel-egalisatierekening blijft een winst aanwijzen. In totaal bedragen de thans geraamde uit gaven voor den luchtafweer 42 millioen, waar van 37 millioen moet worden geleend. De uit inkomsten te bestrijden uitgaven bedragen in totaal 922.5 millioen, waarbij dan nog komen de suppletoire defensie-uitgaven, welke, naar Simon zeide, de ernstigste en belangrijkste kwestie vor- BERLIJN, 25 April (Havas). Men ge looft, dat Henderson, de Britsche ambassa deur te Berlijn, Woensdagmiddag door den minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, zal worden ontvangen. Coulondre, de Fransche ambassadeur bij de Duitsche regeering, is Dinsdagavond met den Noord-Express naar Berlijn vértrokken. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud met minister Bonnet. In een commentaar op de onderhandelingen, welke thans worden gevoerd, en den terugkeer naar Berlijn van de ambassadeurs van Enge land en Frankrijk, schrijft de Temps: Zal het door de ambassadeurs van Engeland en Frank rijk met de Wilhelmstrasse hervatte contact mogelijkheden openen om het terrein te effenen voor besprekingen, die beoogen een ontspanning in den algemeenen toestand in te leiden? De diplomatieke activiteit gaat voort zich te ontwikkelen op een geheel ander plan. De be langstelling berust thans voornamelijk op de pogingen der totalitaire staten Hongarije en Joego-Slavië er toe te brengen zich aan te slui ten bij de as Rome-Berlijn en op de onderhan delingen der democratische mogendheden met Moskou om de voorwaarden te omlijnen van den bijstand, welken Rusland eventueel zou kun nen verleenen aan Polen en Roemenië. Het blad herinnert aan het bestaan van Rus sische tegenvoorstellen en aan het feit, dat de Poolsch-Roemeensche besprekingen nog niet in een definitief stadium zijn gekomen. Ook de positie van Turkije, welke geheel be paald wordt door de met Griekenland en andere staten van den Balkanbond bestaande verdra gen, moet worden omlijnd. Dat alles, men ziet het, vormt een bijzonder ingewikkeld geheel. Het betreft een uiterst delicaat werk, dat moet worden verwezenlijkt en waarbij niets aan het toeval mag worden overgelaten. De eenige hechte basis voor een dergelijke onderneming is de wil der vrije volken de on afhankelijkheid te verdedigen en de noodzake lijkheid voor allen zich onmisbare medewerking te verzekeren tot algemeen welzijn, terwijl het maar al te duidelijk is, dat tegenover het for midabele militaire apparaat der totalitaire mo gendheden geen der naties in Midden- en Oost- Europa, die direct aan aanvallen bloot staan, zich veiligheid kunnen verzekeren, indien zij geïsoleerd blijven staan en op eigen middelen blijven aangewezen. De Giornale d'Italia schrijft over den terug keer van den Engelschen en den Franschen am bassadeur naar Berlijn, dat het bij hun vertrek er op leek, alsof zij in het geheel niet meer zou den terugkeeren. of althans diepgaande wijzi gingen zouden afwachten. Thans zijn zij echter heel rustig naar Berlijn teruggekeerd, hoewel alles onveranderd is ge bleven en Duitschland rustig en vastbesloten op den uitgestippelden weg voortschrijdt. Groot- Brittannië en Frankrijk hebben het na deel erkend van onvolkomen betrekkingen met Duitschland, evenals zij dit indertijd hebben in gezien na de verovering van het imperium te genover Italië. Het scheen echter ook duidelijk, dat de met de groote herbewapeningen begon nen en in de omsingelingsplannen voortgezette politiek van geweld niet zoo succesrijk is geweest, als men te Londen en Parijs had gehoopt. Men kan evenwel, aldus besluit het blad, nog niet gelooven, dat de terugkeer der ambassadeurs een terugkeer van het verstand aankondigt. WASHINGTON, 25 April (Havas) De te rugkeer van den Britschen ambassadeur, Neville Henderson, naar Berlijn is voor zekere diploma tieke kringen te Washington aanleiding geweest er op aan te dringen den Amerikaanschen am bassadeur, Wilson, eveneens naar Berlijn terug te zenden. Op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken neemt men evenwel de grootste reserve dienaan gaande in acht. Men wijst er op dat de Vereen. Staten geen druk hebben uitgeoefend op Lon den tot het terugzenden van Henderson naar Berlijn. De regeering wacht kalm het antwoord van Hitier af en is niet voornemens haar poli tiek ten aanzien van Duitschland te wijzigen. Sir John Simon men en het kernpunt van de huidige begrooting. In het vervolg van zijn rede deelde Simon mede, dat de totale uitgaven op den grondslag van de huidige belastingen 918 mill, zouden be dragen. De defensie-uitgaven, die voor dit jaar geraamd waren op 580 millioen, zijn echter ge stegen tot ongeveer 630 millioen en zij zullen wellicht nog hooger worden. Alles te zamen, aldus de minister, zullen de belastingbetalers 942 millioen pond moe ten opbrengen, terwijl 380 millioen uit lee ningen moet worden gevonden. De regeering heeft echter besloten, niet tot een verhooging van de inkomstenbelas ting over te gaan. De mededeeling geen verhooging van inkom stenbelasting verwekte luid applaus bij de La gerhuisleden, maar deze toejuichingen hielden weldra op, toen de minister aankondigde, dat met ingang van 1 Januari de autobelasting zal worden verhoogd met 10 shilling tot 25 shilling per P.K. Verder deelde Simon mede, dat de vermake lijkheidsbelasting zal worden verlaagd, maar dat er een recht zal worden geheven op films en platen, die in Engeland gemaakt zijn. De surtaxe op de inkomstenbelasting zal wor den verhoogd met 5 pet. voor inkomsten tot 8000 en met 10 pet. voor inkomens hooger dan 8000. Van morgen af zal de tabaksbelasting wor den verhoogd met twee shilling tot 11 shilling 6 pence per Engelsch pond. De suikerbelasting wordt van heden af verhoogd met een farthing (een kwart penny) per Engelsch pond. Verder zal de successiebelasting op groote onroerende goederen worden verhoogd. Sprekende over de defensie-uitgaven zeide Simon nog, dat dit geweldige bedrag den omvang aangeeft van de offers welke wij ons getroosten en van de mate der vastbera denheid van het geheele land, zich deze op offeringen te getroosten (applaus). Sprekende over de inkomstenbelasting zeide hij: Wij doen wat wij kunnen om de mate van vertrouwen in het zakenleven aan te moedigen. Er zijn redenen voor verwachtingen op een ver der herstel van het zakenleven. Wij moeten allen ons deel hebben in dezen last. Hoe zwaar het ook is, het is het gedeelte van den prijs, welken het land bereid is te be talen voor de zaak van den wereldvrede en de nationale veiligheid (applaus) Simon eindigde zijn rede om vijf minuten over vijf. Sir John Simon heeft Dinsdagavond voor de radio een uiteenzetting gegeven van de denk beelden, die hebben voorgezeten bij de opstel ling van de begrooting. Hij vroeg den luisteraars goedsmoeds de belastingverhoogingen te aan vaarden, waarbij hij deed opmerken, dat de nieuwe lasten billijk verdeeld zijn. Hieraan voegde hij toe: „De prijs dien wij be talen, is de prijs voor de Britsche veiligheid en ik ben er zeker van, dat de Britsche burgers al het noodige wenschen, opdat Groot-Brittannië veilig, sterk en vrij zal zijn. Onze defensie kost ons dit jaar bijna twee millioen pond per dag. Dat komt neer op 13 pond per inwoner van het Vereenigd Ko ninkrijk per jaar. Zeshonderd dertig mil lioen pond, welk bedrag aan de defensie wordt besteed, vormt ruim het drievoudige van het totaal der uitgaven van voor den oorlog. Dat is een zware last, maar denkt er aan, dat in deze moeilijke tijden de beste bijdrage van Groot-Brittannië aan den wereldvrede er in be staat zich krachtig te maken." Invoering van den dienstplicht in Enge land is zoo goed als zeker. Sir John Simon dient in het Lagerhuis de Britsche begrooting in. De Joego-Slavische minister van Buitenl. Zaken, Markowitsj, te Berlijn aange komen. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre, naar zijn standplaats ver trokken. Het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet zal a.s. Vrijdag in de af deelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. De Tweede Kamer heeft o.m. goedge keurd het wetsontwerp tot deelneming in het kapitaal der Hoogovens Beurs van New York: betere stemming; fluctuaties echter onbeteekenend, even als de omzetten. Zoovelen laten rustig Gods water over Gods akker loopen, doch wan neer op een goeden dag de zaken mis gaan, is Holland in last. Dan moet iedereen er aan te pas komen om te helpen. Geen woorden zijn scherp ge noeg om de klachten te formuleeren en geen verontwaardiging is groot ge noeg om de ergernis uit te drukken van de gedupeerde lieden die het ten slotte aan zich zelf te wijten hebben, dat ze in moeilijkheden zijn gekomen. Zorg toch tijdig en zorg zelf voor uwe belangen. Speculeer niet op de loterij van „het zal wel gaan!" Wan neer Holland in last is hebt u vergeefs klagen en komen velerlei „indiens" te laat. Indien dit niet ge beurd of dat niet mis geloopen ware, zou alles goed zijn gegaan. Ja. maar die indiens kwamen niet uit. Zorg daarom tijdig en zorg daarom afdoende voor het komende. Holland moet niet in last komen Vrijdag 28 April zal het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, tezamen met vele andere ontwerpen, door de Tweede Kamer in de afdeelingen worden onderzocht. In verband hiermede ligt het in de bedoe ling dien dag geen openbare vergadering te belecrgen. Naar aanleiding van het feit, dat enkele landenontmoetingen tusschen Frankrijk en Duitschland door de Fransche regeering zijn uitgesteld, heeft de rijkssportleider besloten, dat geen Duitscher op wedstrijden in Frankrijk mag starten, zoo'ang de Fransche regeering den Franschen sportinstanties niet den waar borg geeft, dat afspraken voor wedstrijden tus schen Fransche en Duitsche vertegenwoor digende ploegen niet op zoodanig korten ter mijn worden verboden als onlangs het geval was. Daarentegen bestaat er geen bezwaar tegen het uitkomen van Franschen op wedstrijden in Duitschland. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 752-' Vorige stand: 749.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1