Heden beslist het Lagerhuis over den dienstplicht Stadt Schanke Het volmachtenontwerp van Pierlot aangenomen Uiteenzetting van Chamberlain Engeland stemt in met Roosevelt Het nieuws van'heden „BELGIE'S AANGETAST" DE BAROMETER Niets zal de wereld beter overtuigen van onzen vasten wil tot verzet tegen ieder streven naar overheersching" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 27 APRIL 1939 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21757 De geldigheidsduur der ingediende wetten zal slechts van tijde- lijken aard zijn Maatregelen tegen oorlogswinst De oppositie aan het woord De indruk in Duitschland Heden diner a f 1.40 Gunstige indruk in Roemenië m De regeering vastbesloten drasti sche en energieke maatregelen tot een herstel te nemen Opvallende verklaring van minister Gutt De Engelsche en Egyptische troepen hebben in de Suez-kanaalzone gecombineerde oefeningen gehouden. Officieren op hun waarnemingspost Volmachtenontwerp aan genomen Gillon president van den Senaat Polen en de Sovjetunie „Rusland toont steeds meer begrip voor Poolsche belangen" Het Weer minimin^ Bereid elk voorstel tot betere grondstoffenverdeeling te overwegen Henderson's terugkeer naar Berlijn Prestige Vijf Franschen door Berlijn uitgewezen CHVALKOVSKY GEZANT TE BERLIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 45 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 26 April. Minister-presi- ident Chamberlain heeft in het Brit- sche Lagerhuis een uitvoerige toe lichting gegeven op het besluit van de regeering den dienstplicht in te voeren voor jongemannen van 20 en 21 jaar, die dan een opleiding van zes maanden zullen ontvangen. In zijn verklaring heeft de Eerste Minister voorts medegedeeld, dat er nieuwe maatregelen zullen worden genomen om de winsten, verkregen ten gevolge van de herbewapening, te beperken. De regeering is voorts van meening, dat in geval van oorlog een wet moet worden aangenomen, waarin speciale straffen worden ge steld op het maken van oorlogswinst en waarbij de stijging van individueele inkomens en vermogens wordt inge kort ten behoeve van den staat. Namens den minister-president is tevens de Volgende motie ingediend, waarover Donderdag in het Lagerhuis gedebatteerd zal worden: „Het Lagerhuis hecht zijn goedkeuring aan het voorstel der regeering tot een zoo spoedig mogelijke invoering van een stelsel van ver plichte militaire oefening, zooals aangekon digd op 26 April. Het beschouwt een dergelijk stelsel als noodzakelijk voor de veiligheid van het land en de nakoming der verbintenissen, die Engeland jegens zekere Europeesche lan den op zich heeft genomen. Het juicht het toe, dat de regeering aan dit voorstel nieuwe legis latieve bevoegdheden verbindt ter beperking Van de winst der ondernemingen, welke in hoofdzaak voor de bewapening werkzaam zijn, en dat, ter verzekering van het doel, in oorlogs tijd straffen op winstmaken gesteld kunnen Worden om de vergrooting van persoonlijken rijkdom tengevolge van oorlogsomstandigheden te voorkomen." Over dezelfde motie zal ook in het Hoogerhuis £en debat gehouden worden. Ofschoon het standpunt der vakvereenigin- 6en nog niet bekend is, lijkt het weinig twij felachtig, dat de arbeidersfractie het regee- tingsplan zal aanvallen. In zijn toelichting op het besluit tot invoe ring van den dienstplicht zeide Chamberlain, dat de huidige procedure voor het mobiliseeren i'an 's lands strijdkrachten verouderd is geble ken en volkomen ongeschikt voor de moderne toestanden. Die procedure gaat namelijk uit van de ver onderstelling, dat een oorlog slechts kan uit breken na zulk een periode van waarschuwing, dat er tijd zou zijn om de strijdkrachten van vredesvoet op ooriogsvoet te brengen. Over het Algemeen kan een mobilisatie, of zij nu volledig ,s of partieel, bij de huidige procedure slechts Geschieden na het afkondigen van een procla matie, welke bovendien voor eiken tak der Weermacht nog verschillend is en waarin ver klaard wordt, dat er een noodtoestand is inge treden Het uitvaardigen van zulke proclama ties was ongetwijfeld oorspronkelijk bedoeld t'cor het oogenblik. dat oorlog dreigt uit te weken Maar in onzen tijd kan 't gebeuren, dat een °orlog niet dreigt uit te breken en dat toch de klgemeene toestand zoo onzeker is, dat het ge- ^enscht is zekere voorzorgsmaatregelen te ne- k-cn, zonder daaraan openbaarheid te geven en konder een schok toe te brengen aan het ver trouwen van het publiek, welke schok door het Uitvaardigen van de proclamaties wordt teweeg gebracht. Op grond hiervan heeft de regeering besloten Onverwijld een wetsontwerp in te dienen, geti ld de reserve- en huiptroepenwet, waardoor Oe procedure zal worden vereenvoudigd en de t^oning in staat zal worden gesteld de verschil lende dienstdepartementen te machtigen iedere klasse of soort reserve- en hulptroepen op te toepen. De wet zal van tijdelijken aard zijn. evenals Oen andere later te noemen wet, aldus Cham berlain. De premier sprak de hoop uit, dat de ®t onverwijld zou worden goedgekeurd opdat be regeering in staat zal zijn dadelijk op grond van de wet te handelen. In zijn motiveering van het besluit der re- GBering, wees Chamberlain er o.m. nog op, dat Jo^er ander land in Europa dezelfde bevoegd beden heeft als de regeering thans vraagt en dat de regeering rekening heeft moeten houden biet de nieuwe verplichtingen, die zij in **Uropa op zich heeft genomen. Wij kunnen, aldus Chamberlain, niets anders ban de juistheid erkennen van het standpunt, b^t door andere democratieën, in het bijzonder ^bor onze vrienden in Europa, wordt ingeno men, dat ondanks de ontzaglijke krachtsin spanning, dia dit land reeds verricht heeft op het gebied der bewapening, niets de wereld zoozeer zou overtuigen van den vasten wil van dit land, zich krachtig te verzetten tegen ieder streven naar algemeene overheersching, als de aanvaarding van het beginsel van mili tairen dienstplicht, dat op het vasteland alge meen regel is. Chamberlain herinnerde er aan, dat hij ver klaard had, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd. Wij zijn, zeide hij, thans niet in oorlog, maar toch kan niemand bewe ren, dat dit vredestijd is in den zin, waarin dit woord met recht kan worden gebruikt. De waarde van het besluit was volgens Cham berlain voorts hierin gelegen, dat het een be wijs is van den vasten wil daadwerkelijk een rol te spelen bij het verzekeren van den vrede. De premier verklaarde verder: de regeering is tot de conclusie gekomen, dat, om aan deze nieuwe en, naar ik hoop, exceptioneele om standigheden het hoofd te bieden, een zekere mate van verplichte militaire opleiding voor- lbopijJ noodig is geworden. Ik zeg voorloopig, omdat ik er op wil wijzen, dat de regeeringsvoorstellen, die opgenomen zullen zijn in een tweede wetsontwerp, dat tegelijk met het eerste zal worden ingediend en den naam „wet inzake de militaire opleiding" zal dragen, van tijdelijken aard zullen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de bevoegdheden op grond van de wet voor drie jaar gelden, doch als op een vroegeren datum de regeering van oordeel zou zijn, dat de omstandigheden zoodanig gewijzigd zijn, dat de bevoegdheden niet langer noodig zijn, dan kunnen zij door den geheimen raad worden opgeheven. Daar entegen kan de geldigheidsduur van de wet door het parlement van jaar tot jaar verlengd worden. Ten besluite verklaarde Chamberlain nog, dat alle maatregelen, die den laatsten tijd waren genomen met betrekking tot de lands verdediging, in hoofdzaak slechts één doel hadden, n.l. Engeland in staat te stellen, de aangegane verplichtingen na te komen, in het geloof, dat daardoor de vrede in Europa het best verzekerd kan worden. Na Chamberlain nam Attlee het woord, die o.a. verklaarde, dat het besluit der regeering verdeeldheid in de gelederen zou zaaien en op krachtig verzet zou stuiten. Chamberlain zeide in zijn antwoord aan Attlee o.m., dat hij de wcnschelijkheid erkende, dat het Huis in de gelegenheid wordt gesteld zoo spoedig mogelijk over zulk een belangrijke verklaring van ge dachten te wisselen en hij stelde daarom voor. Donderdag reeds de debatten te houden. De leider der liberale oppositie, Sinclair, vroeg, waarom er geen overleg met de oppositie is ge pleegd alvorens de belofte van Chamberlain herzien werd. Hij zeide, dat de oppositie er recht op had, geraadpleegd te worden, al was het al leen maar wegens haar krachtige overtuiging ten aanzien van het beginsel van vrijwilligen dienst en het stijgende succes bij de aanwerving voor dien dienst. Chamberlain gaf Sinclair de verzekering, dat het niet de bedoeling was geweest onhoffelijk te zijn of de gebruikelijke vormen te verwaarloo- zen, doch er was geen tijd om meer te doen, dan den leider der oppositie en leden van het vak- vereenigingscongres van de voorstellen in kennis te stellen. In antwoord op een vraag van Lloyd Geor ge zeide Chamberlain, dat het aantal man nen, waarop het voorstel betrekking heeft, 310.000 bedraagt, doch dit getal zou door afvoeringen aanzienlijk verminderd worden. Toen Lansbury en Bevan de gedachte opper den, het debat langer dan een dag te doen duren, verklaarde de premier, dat er deze week nog andere gebeurtenissen plaats grijpen en dat hij een spoedige beslissing van het Huis ge- wenscht achtte. Het invoeren van den militairen dienst plicht in Engeland wordt in Duitschland beschouwd als een poging van de demo cratieën het dynamisme van de totalitaire staten in te dammen. Men neemt den wil van Engeland eventueel oorlog te voeren niet ernstig op, evenmin de onmiddellijke resul taten van den dienstplicht. In politieke Duitsche kringen acht men het LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 Dagelyks wisselende menu's Hors d'oeuvre varié - Tomatensoep Filet de Sole a l'Orly Varkenscotelet, geb. aardapp., versche Spinazie Pudding of Gebak Ook diners van 90 ct. (t g"»gen> 1.15 <s gangen) I.75 (5 gangen) belachelijk zich door iets te laten intimideeren. De Duitsche pers beschouwt het besluit als een geste, welke voornamelijk ten doel heeft de politieke stemming in Europa te beïnvloeden. De Nachtausgabe staat daarbij op het stand punt, dat door het besluit der Engelsche regee ring geen versnippering van krachten intreedt. Het is er veeleer een nieuw bewijs voor, hoe weinig waarde gehecht moet worden aan de Engelsche beweringen, dat Engeland geen om- singelingspolitiek tegen Duitschland voert. De Lokalanzeiger spreekt van een schier paniekachtig besluit. De reactie van het Roemeensche volk op de aankondiging van den dienstplicht in Engeland is buitengewoon gunstig. Men staat op het standpunt, dat de eerste lichting wel niet groot is, doch dat de psychologische beteekenis van de verandering der Britsche politiek enorm is. De secretaris-generaal der Fascistische partij, Achille Starace, heeft een bezoek aan Albanië gebracht. De Italiaansche troepen te Tirana hielden bij die gelegenheid een groote parade Onze Rrusselsche correspondent seinde d.d. 26 April; In dün loop van de debatten over het volmachtenontwerp in de Kamer heeft de nieuwe minister van Financiën, Gutt, enkele nuchtere mededeelingen gedaan over den financicelen en monetairen toe stand van België, die sensatie verwekten en van dien aard zijn, dat zij de twijfelaars bij de katholieken en liberalen aan zullen zetten, om onverwijld door goedkeuring van het volmachtenontwerp de regeering in staat te stellen het financieel en econo misch herstel te ondernemen. Gutt erkende volmondig dat het crediet van België aangetast is. De goudexport bedroeg sedert 22 Februari ruim 4% milliard frs. TOch blijft de technische toestand van de Nationale Bank van België zeer stevig. In strijd met een tot nu toe gevestigde traditie deed de minister publiekelijk enkele mededelingen over den toestand der schat kist. De minister verklaarde dat de schatkist bijna uitgeput is. Indien de leeningen op kor ten termijn in Nederland en Zwitserland niet hernieuwd wbrden, zal de Belgische schatkist nog dit jaar 3milliard frs. noodig hebben. Devaluatie zou geen rédding brengen. Er zal veeleer een beroep worden gedaan od kort loopend crediet in het binnenland. Minister Gutt veréènigde zich met de wPorden, onlangs uitgesproken door den Franschen minister van Financiën, Paul Reynaud: „Het is beter be lasting te heffen, dan een valsche munt te s'aan Devaluatie, zeide minister Gutt nog, kan niet komen van de Nationale Rank van België, noch van de regeering, maar zou komen van een politiek van gemakzucht, die men de regeering zou opdringen. Daarom verkoos de regeering drastische en energieke middelen om tot een herstel in België te komen en monetaire avonturen te vermijden. Over de economische heraanpassing van België zeide de minister, dat zij slechts kan gebeuren in het kader van het evenwicht der begrooting en van de munt- veiligheid. Het was opvallend, dat deze woorden toege juicht werden, niet alleen door de meerder- Minister Gutt head, doch ook door enkele socialisten. Te negen uur Woensdagavond begon de avond- en nacht zitting van de Kamer, waarin zal worden ge stemd over het volmachten-ontwerp. Omstreeks middernacht had in de Belgische Kamer de stemming plaats over het geheel van het wetsontwerp, waarbij de volmachten worden ver leend aan de nieuwe regeering. Het wetsontwerp werd aangenomen met 104 stemmen tegen 84. bij 5 ont houdingen. Al de in de Kamer aanwezige Katholieken en liberalen stemden en bloe voor de volmach ten. Tegen stemden de socialisten, de Vlaamsch- nationalisten, de communisten, Grammens en Frenssen. De Rexisten en de oud-strijders ont hielden zich van stemming. Het was opvallend, dat, bij de stemming over de verschillende ar tikelen, het artikel dat volmachten verleent voor de verdediging tegen luchtaanvallen en voor de maatregelen voor militaire organisatie werd goedgekeurd door alle partijen, behalve de Vlaamsch-nationalisten. De heer Gillon (liberaal) is bij tweede stem ming met 83 tegen 80 stemmen tot pïesident van den Senaat gekozen. WARSCHAU, 26 April (Havas). De woordvoerder van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een verkla ring afgelegd aan de vertegenwoordigers der Poolsche pers over de betrekkingen tus- schen Polen en de Sovjetunie. Hij zeide, dat de betrekkingen tusschen beide landen gegrondvest zijn op het verdrag van non-agressie van 1932 en het protocol van No vember 1937. De ontwikkeling van de verhou ding is zeer bevredigend. Aan Russische zijde toont men steeds meer begrip voor de Poolsche belangen. In diplomatieke en journalistieke kringen is men van oordeel, dat deze verklaring een ant woord is op sommige in de pers verschenen ar tikelen over de betrekkingen tusschen Polen en de Sovjetunie, waarin werd geschreven, dat de Sovjetunie geen beslissende factor was in Euro pa, dat haar strijdkracht een onbekende groot heid was en dat de belangen van de Sovjetunie in het Verre Oosten lagen. VOOR HET GFHEELE LAND: meest matige, later wellicht toenemende EE EE Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, in EE het Noorden helder tot licht of half be- EE EE wolkt, droog weer, in het Zuiden half tot EE zwaar bewolkt, met eenige kans op regen, koude ochtend, overdag zelfde temperatuur. E ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 EE aanhouden van het gure en schrale weer S EE met nachtvorsten, later eenige toename der bewolking. LONDEN, 26 April. (Reuter) Op een vraag over het initiatief van Roosevelt heeft de Britsche minister-president Chamberlain in het Lagerhuis geantwoord: Het verheugt mij de gelegenheid te krijgen duidelijk te maken, dat de Britsche regeering sympathiek staat tegenover elke poging een overeenkomst te sluiten op het gebied van be perking der bewapening en nieuwe wegen te banen voor den internationalen handel en het economisch verkeer. In dit verband vestig ik de aandacht op het feit, dat de regeering onderhandelt met be paalde landen en dat een Finsche delegatie zich in Engeland bevindt en dat tevens de Britsche delegatie naar Roemenië in Boekarest aange komen is. De regeering is bereid elk voorstel tot een betere verdeeling van grondstoffen, waarvan in het Britsche koloniale gebied een prac- tisch onuitputtelijke overvloed is, te over wegen. In antwoord op diverse vragen antwoordde Chamberlain, volgens Havas, dat de Britsche regeering bereid zou zijn deel te nemen aan be sprekingen met de Duitsche regeering, teneinde tot een algemeene regeling te komen, wanneer zij er van overtuigd zou zijn, dat dergelijke be sprekingen gunstig zouden worden ontvangen en de kans zouden hebben tot bevredigende re sultaten te leiden. Butler, de onderminister van Buitenlandsche Zaken, kondigde aan, dat de regeering op het oogenblik geen plannen koestert tot het geven van een garantie aan Noorwegen, Zweden en Finland. Wij zien geen reden, zoo zeide spreker, de integriteit van deze landen als bedreigd te be schouwen. Wanneer deze bedreigd worden, op een later tijdstip, dan zal de aldus ontstane situatie zeer zeker de volle belangstelling van Engeland heb ben. Op de vraag of de Britsche ambassadeur te Berlijn in de gelegenheid zou zijn voor de Vrij dag te houden zitting van den Rijksdag een on derhoud te hebben met Von Ribbentrop, ant woordde Chamberlain, dat de ambassadeur van ochtend door den staatssecretaris von Weisacker werd ontvangen en dat het niet mogelijk was een afspraak te maken voor een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken. Ongetwijfeld zal de ambassadeur van zijn vrij heid van handelen gebruik maken om te trach ten een onderhoud met Von Ribbentrop te ver krijgen. Chamberlain voegde hier aan toe, dat de ambassadeur geen opdracht heeft ontvangen suggesties of voorstellen te doen aan de Duitsche regeering. „Wij meenden, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden juist was, dat hij op zijn post zou zijn om de rijksregeering op de hoogte te houden van de ontwikkeling van de Britsche bui tenlandsche politiek." (Applaus op de ban ken der ministers.) Chamberlain geeft een uitvoerige' toe lichting op het wetsontwerp voor ver plichten militairen dienst. Opzienbarende verklaring van minister Gutt over den toestand van België's schatkist. Engeland stemt in met Roosevelt's ini tiatief, verklaarde Chamberlain in het Lagerhuis; de terugkeer van Henderson naar Berlijn. De Roemeensche minister van Buiten landsche Zaken, Gafencoe, uit Londen vertrokken. Voortgezette behandeling van het wets ontwerp Autovervoer Personen door de Tweede Kamer. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake het recht van vereeniging en vergadering. B. en W- van Den Haag stellen den Raad voor, over te gaan tot den aankoop van luchtafweergeschut. Gep. vice-admiraal Kayser tijdens on derhoud met minister aan hartverlam ming overleden. Installatie van den nieuwen Soesoehoe- nan van Soerakarta. Beurs van New York: Na gedrukte opening volgde eenig herstel; slot goed prijshoudend. Een vreemd woord met een eigen aardige, moeilijk in 't Nederlandsch te omschrijven beteekenis. Men komt het in de laatste dagen weer veelvul dig tegen in de diplomatieke verhou dingen tusschen verschillende landen. Men gewaagt ervan dat het eene land een prestige-offer brengt ter wille van den algemeenen vrede, enz. In de ge wone samenleving is „men" vreeselijk bang voor z'n prestige. En juist de menschen van wie de minste geeste lijke kracht en spiritueele invloed uit gaan zijn het angstigst voor hun prestige. Nu is het noodig in het leven zijn prestige te bewaren en zijn naam, zijn gezag, zijn geestelijke waardij hoog te houden. Gezagsdragers moeten hun gezag zoeten te doen eerbiedigen. Maar het hoog houden van zijn pres tige bereikt men niet met benepen middelen, niet met kleinzielig geplaag of hooghartig gedoe maar met het tot gelding brengen van zijn eigen hoo- gere geestelijke waarde. Men moet die dus bezitten!!! En als men die bezit behoeft men niet te angstig te zijn voor een prestige-offer. BERLIJN, 26 April (Havas). Vijf Fransche zakenlieden te Berlijn hebben aanzegging ont vangen binnen een tijdvak van vier tot twaalf dagen het land te verlaten. Een opgaaf van re denen werd niet verstrekt. Geen van de uitgewezenen, die allen van El- zassischen oorsprong zijn, heeft noch onder de huidige, noch onder vorige regeenngen zich be zig gehouden met politiek. De oudste van deze zakenlieden is 70 jaar en wcont reeds 50 jaar in Duitschland. De tijd gedurende welken de overigen in Duitschland vertoeven varieert tusschen 10 en 25 jaar. PRAAG, 26 April (D.N.B.) President Hacha heeft den vroegeren minister van Buitenland sche Zaken, Chvalkovsky, benoemd tot gezant van het protectoraat Bohemen en Moravië bij de regeering te Berlijn Stand op Donderdag 1 uur v.m. 76S.2 Vorige stand 752.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1