KREYMBORG 2.95 VAN AMERONGEN'S Haarlem, 27 April AQUARIUM-MINNAARS IN HAARLEMS VESTE H00^eellê kan ia<ne ag"0*1! DONDERDAG 27 APRIL 1939 En een aquarium-expositie van drie maanden in het Panne- koekenhuisje GECOMBINEERD CONCERT De post op 1 Mei Onderhoudswerken op terrein pompstation Leiduin PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN Een schilderend echtpaar PROGRAMMA RADIO CENTRALE Vrijdag 28 April Het beroep van zwijntjesjager Heel veel risicoheel weinig profijt GEEN BEDELENDE KINDEREN OP STRAAT BRAND TE HEEMSTEDE Met betrekkelijk goeden afloop Belastingkantoor Maandag middag gesloten Aanmelding en aangifte bevolkingsregisters Huldiging van Carel van Hees In „zijn" Stadsschouwburg De huldiging GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL De heer L. J. M. Bouvy stelt zich niet meer herkiesbaar IN ALLE MODE- TEINTEN ZIET HIERVOOR ONZE UITGEBREIDE COLLECTIE DAMESHOEDENMAGAZIJN ANEGANC 24 FRANKESTRAAT 3-5 AGENDA Bioscopen UITSPRAKEN RECHTBANK De dief en de drie helers FIETSPEDAAL KWAM TEGEN TROTTOIRRAND Wielrijder met schedelbasisfrac- tuur in ziekenhuis opgenomen K.J.M.V. ST. AUGUSTINUS Viering eerste lustrum Winkelsluiting en bloemenvelden K.J.M.V. NEDERLAND PARAAT Een Profilti-reportage van grens- en kustversterkingen WIELRIJDSTER WEIFELDE DIOCESAAN KRUISVERBOND IN BISDOM HAARLEM VAN ONZEN WINKELSTAND BURGERLIJKE STAND STAD Zooals reeds eerder is bericht, zal het jaarlijksche congres van den Nederlanaschen Bond van Aquariumvereenigmgen dit keer gehouden worden in Haarlem, waar de Haar lemsche afdeeling van den Bond, de Ver- eeniging tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur", als gastvrouwe zal optreden. De plannen, om het congres dit jaar in Haar lem te doen plaats hebben, bestonden reeds lan ger, maar bij de verwezenlijking er van stuitte men op vele onvoorziene moeilijkheden. Onder voorzitterschap van den heer G. F. M. Schutte en in diens woning aan den Bloemen- daalschenweg vergaderde het bestuur van „De Natuur." De heer Schutte belichtte uitvoerig de be doeling van tentoonstelling en congres en de reden, waarom Haarlem dit jaar het congres ontvangt. Ook besprak hij de vele moeilijkheden, die men bij de organisatie ondervonden had. Haarlem, aldus de heer Schutte, is een won derlijke stad. Zalen zijn er genoeg, maar dik wijls zijn ze ongeschikt voor het ontvangen van vele personen. Men heeft het nu zoo weten te verdeelen, dat de aquarium-expositie gehouden wordt in 't Pannekoekenhuisje bij Thijsse's Hof in Bloemendaal en dat het eigenlijke congres zal draaien om de Groote Markt: Brinkmann en het Rembrandt-theater. Het ware prettiger ge weest, als het congres gehouden had kunnen worden in dezelfde zaal, waar de expositie was, maar dat bleekten eenenmale onmogelijk. De tentoonstelling wordt gehouden gedu rende drie maanden en zal geopend worden op Zaterdag 6 Mei. De duur van drie maan den is in het bijzonder voor een aquarium- tentoonstelling wel zeer lang, omdat de aan wezige bakken nu eenmaal voortdurende zorgen vragen. Aan de expositie wordt een zeer modern aspect gegeven. Van de aquaria zal men al leen de voorruiten te zien krijgen; de rest is gecamoufleerd achter een schot. (Men kan er zich een goede voorstelling van vormen, als men denkt aan het Aquarium van Artis.) Er zullen drie soorten aquaria worden ten toon gesteld: tropische, koudwater- en zeewater aquaria, totaal vijf en veertig bakken, die, voor zoover noodig, alle electriscn verlicht en ver warmd zijn. De Haarlemsche scholen zullen worden uit- genoodigd de tentoonstelling te bezoeken. Begrijpelijk stelt „De Natuur" zich zeer veel van deze tentoonstelling voor en zooals het zich nu reeds laat aanzien, wordt het een zeer unieke expositie. Op Zaterdag 10 Juni verwacht men de deelnemers waaronder ook vele buitenlan ders in Haarlem, 's Middags om vier uur is de ontvangst in Brinkmann aan de Gr. Markt. Na de ontvangst volgt 'n officieel diner, waarna men het congres inzet met een feestavond. Zondag 11 Juni is de eigenlijke Bondsdag, 's Morgens om tien uur worden in het Rem brandt-theater een aantal interessante films vertoond, die betrekking hebben op de aquarium- en terrariumliefhebberij. Deze films worden ge draaid door dr. Lodewijks en dr. L. C. v. d. "erk, die ze ook hebben opgenomen. Na de lunch in Brinkmann zal het groote gezelschap men schat het aantal deel nemers uit binnen- en buitenland op onge veer 500 verschillende excursies in Haar lem en omgeving maken. Het zwaartepunt van deze uitstapjes valt op Bloemendaal, meer speciaal rond het annekoekenhuisje. Zoo zullen de deelnemers Thijsse's Hof be zoeken en vanzelfsprekend de aquariumten toonstelling zij zullen het Kopje bestijgen, Wandelen in de omgeving, enz. Dit is in het kort het verloop van de bonds dagen; rest nog te vermelden, dat bij de ope ning der tentoonstelling alle Haarlemsche nat. hist, vereenigingen zijn uitgenoodigd. We hadden onze Haarlemsche Politie mu- ziekvereeniging in geruimen tijd niet op een openbare uitvoering gehoord. We moeten ech ter zeggen, dat we op de auditie van gisteren avond den indruk kregen, dat het corps in alle opzichten onder de leiding van directeur B. D. Peters is vooruitgegaan. Het ensemble- spel heeft gewonnen zoowel aan beheersching Wat de verschillende dynamische effecten aan gaat, als wat den ensembleklank betreft, en °ok rhythmisch wordt er veelal strak en met de noodige pittigheid gespeeld. Niet alle num bers waren dezen avond even gemakkelijk. Zoo is de fantasie in het arrangement van Kessels °P de opera „De tooverfluit" allesbehalve ge makkelijk. De lichte muze van Mozart en de tallooze overgangen van tempo en rhythme, al zijn ze door Kessels niet altijd even gelukkig bewerkt en soms wat bruusk, ze vragen heel Wat van de executanten. En daarom was het ien gehoore gebrachte in dit werk dan ook Waarlijk verrassend. Wel liet hier en daar de Zuiverheid van intonatie vooral in het kleine Koper iets te wenschen over, maar we beluis terden de uitvoering dezer fantasie toch met Kroot genoegen. Het korte fragment tegen het 5|ot in snelle 4/4 maat deed het alleraardigst, eh ook de kort daarop volgende bas-aria schonk tjeel voldoening. Ook met de aan het slot van bon avond gespeelde werkjes van Ketelby en Strauss in het arrangement van Blangenvis pochten verdienden bijval ontvangen. De "aarlemsche Politievereeniging is onder de Energieke leiding van directeur Peters op den hoeden weg. Jan Booda heeft ons met zijn sonoor en frisch l'hgend „Proza en Poëzie", ook een genotvol- ®h avond bezorgd. Reeds het eerst gezongen werk „Omhoog" van Heinze, kreeg, oud parade paardje als het is, door de geacheveerde weer gave en de fraai afgewogen dynamische tegen- elüngen als het ware een gloed van nieuw- *«1. Het werd gezongen in een mooie, nobele l&Vatting, en in goed rond gehouden samen- 0 ank. Lachner's Hyrrmp an die Musik voldeed 118 iets minder, omdat er enkele minder fraai, verzorgde momenten in voorkwamen, die min der nobel van klank waren, maar in De Gyp- ten kwam men weer uitstekend op dreef. Roeske's „Psalm 137" werd vooral uiterst be- heerscht gezongen, in mooi afgewogen nuan ceering, terwijl Riga's Germinal een imposant slot vormde van het zangrepertoire, door de fraai verzorgde effecten van rhythmiek en dy namiek. De 2de tenoren waren slechts 'n enkel moment minder fraai van klank in de forti, zoo bij het Frappe toujours. Maar de uitbeel ding van het geheel was waarlijk superieur, en het was geen wonder dat na het daverend ap plaus Jan Booda het triomfantelijke slot van Germinal liet herhalen. Mevrouw Helene LudolphGeisen, aan den vleugel geassisteerd door Jan Booda, heeft de aanwezigen vergast op een zestal fraaie zangnummers. De drie Schubertcomposities waren zeer fraai van uitbeelding en sfeer. Maar ook de Nederlandsche liederen van Du- vosel, Mortelmans en Kuiler werden uitne mend vertolkt en werden telkens met dank baar applaus ontvangen. Onze stadgenoote, die door Jan Booda aan den vleugel uitnemend werd gesecondeerd, dankte na het enthousiast applaus aan het slot met een toegift. Het was tenslotte een programmatisch wel wat druk bezette, maar toch in alle opzichten een uitstekend geslaagde en genotvolle avond, die op hoog artistiek peil stond. J. S. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat op Maandag 1 Mei, den dag, waarop dit jaar de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal worden gevierd, de kantoren voor den post dienst niet later dan tot 12 uur zullen zijn opengesteld. Tot dat tijdstip worden alle onderdeelen van den postdienst behandeld. Ten centraal girokantoor worden de girostor tingen evenwel eerst gelijk met die van den volgenden dag in behandeling genomen. Stor tingen met spoedbehandeling worden echter behandeld op 1 Mei voor zoover zij ten giro- kantore vóór 11 uur aanwezig zijn. Op 1 Mei vervalt de 3e postbestelling te Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout, Heemstede en Overveen. De 2e bestelling te Santpoort, Bennebroek, Spaarndam en Vogelenzang zal worden ver vroegd en in de namiddaguren worden uitge voerd. Voor de busrechthouders blijft de gelegenheid tot afhalen der stukken bestaan als op werk dagen. De 2e pakketpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. Niet uitgevoerd worden voorts de 2e en de 5e buslichting te Haarlem, Aerdenhout, Bloemen daal, Heemstede en Overveen. Voor den telegraaf- en telefoondienst zijn de kantoren open als op gewone werkdagen, met dien verstande, dat de stadsbijkantoren Tem peliersstraat, Schoterweg en Aerdenhout, als mede de agentschappen met telegraaf/telefoon station ook voor deze diensten om 12 uur wor den gesloten. Het hoofd van het telefoondistrict brengt mede ter kennis, dat de telefoonbureelen voor administratieve werkzaamheden eveneens na 12 uur zijn gesloten. Namens den directeur der Gemeentelijke Wa terleidingen te Amsterdam is aanbesteed 't uit voeren van onderhoudswerken op het terrein van het pompstation Leiduin en in de winplaats der duinwaterleiding, gelegen in de gemeenten Heemskerk, Zandvoort, Bloemendaal en Noord- wijk. Er waren vijftien inschrijvingen. Hoogste in schrijver was de heer J. J. de Korte te Haarlem met f 8600.laagste inschrijver de heer W. J. Hoek, eveneens te Haarlem met f 6270. Eten schilderend echtpaar exposeert momen teel in het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond, aan de Tempeliersstraat. Het zijn de 69-jarige J. P. C. van Os en zijn echtgenoote Lien Straver, die den bezoeker doen genieten van hun schilderingen; blöëmen van haar, landschappen, stillevens en aquarellen van hem. De prachtige omgeving van het dorpje Schoorl heeft den schilder tot tal van doeken geïnspi reerd. Eten goed deel van de veelomvattende verzameling werken is gewijd aan de duinen en aan de zee, aan de weiden, aan de Schoorlsche plassen, aan pittoreske kerktorentjes in het landschap. Men proeft de groote liefde voor de natuur van dezen schilder uit zijn werken. De ingetogen, sombere sfeer van een regenmiddag, die de duinen verdonkert, is zoo voelbaar in het doek, waarop men het torentje van Katrijp ziet oprijzen achter de eenzame duinen. Maar ook op een zonnigen middag heeft hij het torentje gezien in de rustieke omlijsting van fleurige weiden. Van Os speelt met licht. Zoo werd een oud witgepleisterd boerderijtje 't Zeepaard, het oudste huisje van Schoorl, dat nu helaas gaat verdwijnen een zonnige plek tusschen de donkere boomen. Zoo werd zijn „herfst- laantje" een juweel. Den bloeienden appelboom, een fraaie compo sitie in zachte lentekleuren, hadden wij reeds op de tentoonstelling van Kunst zü ons Doe) bewonderd. Eln dan is er die grenzelooze verlatenheid van de Schoorlsche plassen, die zoo suggestief spreekt uit verschillende kleine doekjes en een enkel aquarel. Ook stadsgezichten heeft van Os geschilderd. Den Bosch, Zeeland, Alkmaar. Een grachtje met een boogbrug, de gevel van een kathedraal, enz. Als laatste uit het vele, waaruit wij grepen konden doen, noemen wij „De stu- deerende monnik bij 't Kaarslicht", een doek van forsche afmetingen, knap van compositie, waaraan negen maanden onafgebroken is ge werkt. Eten heel ander genre dan het andere werk van Van Os, maar met eenzelfde prachtige lichtwerking. In den rechterhoek is een aardig stilleven opgezet, dat flauwtjes verlicht wordt door het schijnsel van de kaars, dat leven brengt in de donkere kloostercel. Het kaars vlammetje, dat het profiel van den monnik verlicht, en diens studieböek brachten een sfeer, die ten volle is benut. Prachtig is de lichtval op het boek en het langzaamaan verglijden van licht naar donker. Oud is Van Os misschien volgens de begrip pen der statistici, maar zijn hart is jong en zijn werk getuigt nog van vitaliteit. Van Lien Straver zijn tal van bloemen te be wonderen, anemonen, cinnea's, gladiolen, mooie volle dahlia's, die vlot en in sprekende kleuren geschilderd werden. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00—9.20. Parijs 9.20— 9.40. Radio PTT Nord 9.40—11.35. Ned. Brussel 11.35—1.20. Keulen 1.20—2.20. Motala 2.20—3.20. Keulen 3.204.20. Fransch Brussel 4.20—5.20. Londen 5.20—6.20. Keulen 6.20—7.35. Straatsburg 7.3510.20. Parijs 10.2012 uur. Programma 4: Ned. Brussel 8.008.20. Parijs 8.20—8.30. Radio PTT Nord 8.30—8.50. Diversen 8.509.35. Londen 9.3510.30. Droitwich 10.30 11.05. Londen 11.05—11.35. Droitwich 11.35—11.50. Londen 11.5012.20. Droitwich 12.202.20. Lon den 2.204.20, Droitwich 4.206.05, Fransch Brussel 6.056.20. Droitwich 6.20—7.35. Londen 7.358.20. Droitwich 8.2011.20. Denemarken 11.2012 uur. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Accordeonmuziek door de L.P.A.-band met een intermezzo van tango's: 1. Our days together, 2. Auf wiedersehen my dear, 3. The song that broke my heart, 4. Tu nes in town deel 1, 5. Log Cabin Lullaby, 6. The Apache Dance, 7. Pagan Moon. Intermezzo van Tango's. 8. Serenata, 9. Siempre, 10. Tahita, 11. Diez Anös, 12. Plegaria, 13. Poema. Vervolg L.P.A.B. 14. Rosalie, 15. Where the blue of the night, 16. Rosa Mia, 17. Tunes in town deel 2, 18. The white cliffs of Dover, 19. La Paloma, 20. To have and to hold you in my arms. 8.0012.00 Diversen. Zwijntjesjagers hebben een zeer riscante branche in de misdadigerswereld gekozen. De straffen, als ze gesnapt worden, zijn lang niet malsch. En zij worden bijna altijd ge snapt. Gestolen fietsen brengen bijna niets op, gestolen lampen en belastingplaatjes nog minder. Bovendien is het niet eens zoo ge makkelijk altijd een kooper te vinden en tenslotte zijn er aan het onherkenbaar maken van de „zwijntjes" wat nooit heelemaal lukt flinke onkosten verbonden. Het is daarom zoo eigenaardig, dat er des ondanks nog steeds maar zwijntjesjagers zijn. Twee jeugdige IJmuidenaars hebben van ochtend voor de Haarlemsche rechtbank weer kunnen ervaren, dat de eisch van den officier tegen rijwieldieven zeker niet aan den lagen kant is. Zij hadden in Februari van dit jaar vele kar retjes gestolen, die zij eerst gedeeltelijk ont leedden en daarna de onderscheidene deelen verkochten. Zij brachten eerst de lampen en ce plaatjes aan den man en vervolgens tracht ten zij nog de fietsen te verkoopen. De jongste van de twee hield zich meer bezig met het stelen. Op de Koningin Wilhelmina- kade, in de Cederstraat en in de Kennemer- laan te IJmuiden, sloeg hij zijn onderscheidene slagen. De oudste kweekte relaties aan en verkocht. Talrijke ex-fietsenbezitters legden hun getui genissen af en daarna kwamen de menschen voor het hekje, die voor een prikje rijwielen of onderdeelen daarvan gekocht hadden. Dat „prikje" niet te geringschattend is in dit verband, moge blijken uit het feit, dat een chauffeur een compleet rijwiel had gekocht voor zeggen en schrijven 7 kwar tjes. Toch verklaarde hij geen vermoeden te hebben gehad, dat er een „luchtje" aan de fiets zat. Pres.: „De onderdeelen alleen zijn toch al meer waard?" Get: „Ja, maar het was al een oud kar retje." Pres.: ,,Ga maar gauw zitten, anders kom je nog in het verdachtenbankje als heler!" De Officier eischte tegen den jongsten der twee misdadigers, wiens strafregister nog blanco was, een half jaar gevangenisstraf en tegen den ander vijf veroordeelingen heeft die reeds achter den rug een jaar. Mr. Römelingh, verdtdiger van den jongste, sloot zich aan bij het requisitoir van den Of ficier; mr. C. H. van Wijk. bepleitte clementie voor den oudste. Uitspraak 11 Mei. Vraagt het maar eens aan Uw vrouwl Zij zal U zeggen dat WAAKBORG-KLËKKIjVU iets aparts is. Waarborg-Kleeding alléén bij: In verband met de feestelijkheden op Maan dag a.s. ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, ves tigt de Commissaris van Politie te Haarlem er de aandacht op, dat streng zal worden opge treden tegen bedelende kinderen. Ook kinderen, die muziek maken of vertooningen geven en daarbij bedelen, worden niet op straat toege laten en zullen naar het politiebureau worden overgebracht, terwijl de muziekinstrumenten e.d. in beslag genomen worden. als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bijzondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder die Ne derland verlaat onverwijld van de bevolkings registers moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de ge meente de noodige wijzigingen in het bevol kingsregister moeten worden aangebracht. Voor persoonlijke aanmelding en voor mon delinge aangifte voor het bevolkingsregister be staat op werkdagen van 92 uur gelegenheid. (Zaterdag van 9 tot 1 uur), in het gebouw der gemeente-secretarie, Zijlstraat 70. Vannacht om 4 uur werd een bewoner van perceel Bleekersvaartweg 45c gewekt door het voortdurende loeien van een claxon. Hij begaf zich direct naar buiten, en ontdekte dat er rook kwam uit de garage van de wasscherij der firma Wed. J. H. M. v. Houten, Bleekersvaartweg 45. Daar bedoeld persoon tevens chauffeur is aan dit bedrijf, wist hij goed de situatie daar ter plaatse, wekte zijn patroon en opende de deur om te zien wat er gaande was. Het bleek dat, vermoedelijk door kortsluiting, een luxe-auto in brand stond. Het gelukte hem echter niet den wagen naar buiten te duwen, waarop hij de deur weer sloot. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die het vuur, dat ook een anderen luxe-auto aan tastte, en zich uitbreidde tot de zolderafdeeling met 3 stralen aantastte. De brand liet zich in den aanvang ernstig aan zien daar het geheele gebouwencomplex vrij oud en dus goed brandbaar is en de vlammen reeds het dak bereikt hadden. Doch door snel en doortastend optreden was men den brand na een half uur meester. Behalve den luxe-auto, een Chevrolet 1933, die totaal uitbrandde, werd ook een auto, van den heer W. uit Heemstede, gedeeltelijk vernield. Vijf rijwielen en een partij waschgoed kregen vrij ernstige brandschade. De firma is tegen brandschade verzekerd. De loketten voor de directe belastingen ter inspectie der directe belastingen en ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, zullen op Maandag 1 Mei a.s. ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, van des namiddags 12.30 uur voor het publiek gesloten zijn. In een openbare kennisgeving herinneren B. en W. van Haarlem de bevolking aan haar verplichtingen, betreffende de aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij brengen als voornaamste ter openbare kennis: le. dat, behoudens afwijkingen, die in Ne derland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente waar hij voor nemens is duurzaam of voor onbepaalden tijd „Acht jaar ben ik directeur geweest van den Stadsschouwburg graag was ik dat nog lan ger gebleven. Mijn vertrek heeft mij veel ver driet gedaan." Achter deze eenvoudige woorden, die gister avond in den Stadsschouwburg door den jubi leerenden Carel van Hees werden gesproken, schuilt een weemoed, een heimwee naar dagen, die reeds lang voorbij zijn. Immers in Septem ber van het jaar 1933 moest de heer van Hees zijn functie als directeur neerleggen, aangezien het theater vanaf dien datum zou worden ver pacht. Het is ongetwijfeld 'n uiterst sympathieke ge dachte geweest van het bestuur der Kon. Let- terk. Vereeniging „J. J. Cremer", de mo gelijkheid te scheppen den populairen Carel van Hees te huldigen op een plaats, die hem dierbaar is en op een wijze hem waardig. De jubilaris was voor deze gelegenheid beiast met de regie van het tooneelspel, waarmede deze feestviering werd ingezet, namelijk „Menschen in het Plantsoen" door Jan C. de Vos. Dit eigenaardige spel, dat geen intrige bezit, doch zonder meer een schildering geeft van 't veel zijdige leven, gelijk zich dit afspeelt op een bank in het plantsoen des morgens, 's middags en 's avonds, vertoont een eigenaardige beko ring en tevens een rauwe realiteit, die het slechts geschikt en begrijpelijk maken voor vol wassenen. Feitelijk is het een spel van „onbe kenden", van wier leven ons op een zomerschen dag een fragment wordt vertoond, doch zoo, dat wij, een blik kunnen werpen in de diepten van de ziel. Het stuk is niet geheel vrij van een melo-dramatischen inslag en als groot bezwaar treedt onmiddellijk naar voren, dat de spel- matig verbeelde analyse der sterk uiteenlo*- pende karakters in vele opzichten, althans ge zien in een geordend zedelijk verband der sa menleving, destructieve elementen bevat, die nergens in evenwicht komen door een grondige synthese. De berusting of de moed, die door geteisterde figuren wordt geput uit een opbeu rend woord of uit een geopend, ander gezichts punt, steunen te zeer op materieele overwegin gen, terwijl het leven ons in werkelijkheid toch herhaaldelijk duidelijk te verstaan geeft, dat een harmonische samenwerking onzer zwakke krachten slechts mogelijk is op een hechte en gezonde geestelijke basis. „Menschen in het plantsoen" is een knap geschreven weergave der realiteit, maar wekt bij den toeschouwer geen vermoedens aan de éénig juiste funda menten, waardoor de levensmoeilijkheden moe ten worden geschraagd. In dit voor het overige knap geschreven, min of meer filmische too neelspel achten wij zulks een tekort. Ne een verklarenden proloog van den artistie- ken leider der vereeniging, Henk Bakker, brachten de spelers van Cremer een uitmun tende vertolking van het spel; wij kunnen niet anders dan bewondering hebben voor de speel- capaciteiten, welke door deze dilettanten wer den ontplooid. Elk tafereel oogstte een dank baar applaus. Na afloop der eigenlijke voorstelling, die door dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem, met zijn echtgenoote werd bijgewoond, kreeg de jubilaris, Carel van Hees, in den waren zin des woords een plaats te midden der bloemen. Hij werd allereerst toe gesproken door den heer W. Kruijshoop Jr., als plaatsvervangend voorzitter van het eere-comi- té, waarbij spr. de verdiensten van Van Hees in het bijzonder als directeur van den Stads schouwburg schilderde en besloot met de aan bieding van een lauwerkrans en gevulde enve loppe. Hierna prees Henk Bakker den jubilaris in het bijzonder als mensch, die zich tijdens de Haarlemsche jaren een ruimen vriendenkring had weten te verwerven. Tot slot werd een hul- digingswoord tot den heer Van Hees gericht door den voorzitter van het Haarlemsche mu ziekinstituut, den heer de Vries. Bloemen werden den jubilaris geschonken door het gemeentebestuur van Haarlem, door zijn oud-personeel van den Stadsschouwburgen door tallooze vooraanstaande figuren uit de tooneelwereld; van den huidigen directeur van den Stadsschouwburg, den heer Deinum, die verhinderd was aanwezig te zijn, werd een waardeerende en gevoelvolle brief voorgelezen, welke vergezeld ging van een geschenk. In zijn dankwoord gaf Carel Van Hees, ge lijk wij reeds in den aanvang vermeldden, uiting aan zijn bewogenheid; het was voor hem een groote vreugde zich thans te weten temidden van vele vrienden, die dezen dag niet onopge merkt hadden willen laten voorbij gaan. De liefde en vriendschap, die hij, na zijn aftreden als directeur, in Haarlem van velen had onder vonden, droegen er toe bij den moed te vinden wederom te arbeiden aan datgene, het welk hem zoo na aan het hart ligt: tooneel en muziek. Bovendien richtte de jubilaris zich oot den burgemeester, dien hij dank bracht voor zijn welwillendheid om aanwezig te zijn bij de hul diging van een oud-gemeente-directeur en zit ting te nemen in het eere-comité. Hiermede was het officieele gedeelte der hul de afgeloopen en kregen de velen, die den heer Van Hees wilden feliciteeren, hiertoe gelegen heid tijdens het geanimeerde slot-bal in het gebouw van den H. K. B. Wij twijfelen er niet aan of Carel Van Hees zal met voldoening op dezen spontaan berei den huldigingsavond met genoegen terugzien. P. v. d. V. Naar wij vernemen stelt de heer L. J. M. Bouvy, die bij de gemeenteraadsver kiezingen van Bloemendaal in 1935 voor de R. K. Staatspartij werd afgevaardigd, zich niet meer als zoodanig herkiesbaar. De heer Bouvy, die thans 65 jaar oud is, heeft zich in den korten tijd van zijn raad- lidmaatschap niet onbetuigd gelaten. Hij was dan ook al eerder als politicus opgetreden, n.l. in Muiden, waar hij in 1905 lid van den raad werd en later wethouder. De Bloemendaalsche vroedschap kent hem als een geestig mensch, die bij talrijke gelegen heden zijn humor niet onder stoelen of ban ken stak, maar van den anderen kant gedegen •practische opmerkingen kon maken. Op de groslijst voor de candidaatstelling ko men, behoudens de heer Bouvy, de zittende raadsleden voor, n.l. de heeren A. J. Prinsen- berg, mr. F. P. Th. Rohling en R. N. Bolle- man. Op de vierde verkiesbare plaats staat thans Mr. J. F. de Vilder. Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Bouwvakbond, 8 uur; Gec. Kleermakers, 8 uur; Gr. en Fr handel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Spoorwegpers., 8 uur. Stadsschouwburg: „De Pastoor van Neu- villette", 8.15. „De Nijverheid", Jansstraat: Jaarverg. Alg. Holl. Credietbank, 3.30. Nutsgebouw, L. Veerstraat: Lezing Notarif Boerlage, 8.15. Raadhuis, Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. H. K. B., Tempeliersstraat: Expositie 210 u. Gr. Kerk: Orgelbespeling 34 uur. St. Jozefburcht, Begijnhof: R.K Studieclub Graficus1, 8 uur. Rembrandt: .Kentucky", (boven 14 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De onsterfelijke wals", 2.30, 7 en 9.15 uur (volwassenen). Frans Hals: „Drie walsen", (volwassenen) 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijfer", (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Een 39-jarige bakkersknecht had in den loop van 1938 en in het begin van 1939 bij de fir ma Albert Heijn te Zaandam groote hoeveel heden gedroogde vruchten gestolen. Deze Zuidvruchten werden door de hulp van drie „vrienden" aan den man gebracht. In zijn requisitoir had de officier zes maan den met aftrek van preventief voor den dief geëischt en zes maanden voor de helers. Uitspraak /sdenmorgen: één jaar met aftrek van voorarrest voor den dief, waarvan 4 maan den voorwaardelijk; heler no. 1 een zelfde vonnis; heler no. 2 acht maanden met aftrek, waarvan ook 4 maanden voorw.; terwijl heler no. 3 veroordeeld werd tot drie maanden met aftrek. Hedenmorgen omstreeks half 9 reed een 22- jarige wielrijder in de Wilhelminastraat rich ting Raaks. Doordat hij vermoedelijk met zijn fietspedaai in aanraking kwam met den trottoirband sloeg hij tegen den grond. Hij bekwam een gapende wonde aan den slaap en vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zondag 7 Mei zal de K.J.M.V. St. Augustinus haar eerste lustrum vieren. Des morgens zal een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen door den moderator, waarna een aantal adspirant-leden zal worden ge ïnstalleerd. Des avonds zal een feestavond ge geven worden in hotel „De Leeuwerik", Kruis straat. Alle middenstanders hebben toegang. Er zal daar o.a. optreden het bekende t-ooneelspelers- paar Tula en Johan Schmidtdi Vista. Met het oog op den stand der bloembollen- velden op de Zondagen 30 April en 7 Mei 1930, op welke dagen alhier een talrijk bezoek van elders te verwachten is, hebben B. en W. alge- meene ontheffing verleend van alle verbods bepalingen van de Winkelsluitingswet tot ces namiddags 8 uur. Heden, 27 April, heeft de K.J.M.V. St. Augus tinus een algemeene bijeenkomst, waarbij rec tor G. Theissen, Deutscher Seelsorger. een le zing met lichtbeelden zal houden over het on derwerp: „Naar Rome voor de Pauskeuze door een ooggetuige". De lustrumviering wordt in gezet met een Danklof met Te Deum en op dracht aan Maria in de kapel der vereeniging op Donderdag 4 Mei. De Profilti-reportagewagen is langs onze kusten en langs de grenzen gereden. En in het voorprogramma van het Rembrandttheater kan men de resultaten van dezen tocht gaan zien. Barricaden, loopgraven, kazematten, beschermde bruggen, asperges, kortom alles wat u in de laatste dagen in de krant heeft 'kunnen lezen, kunt u nu ook met eigen oogen aanschouwen. Gistermiddag reed een 44-jarige wielrijdster in de Slachthuisstraat tegen een stilstaanden vrachtauto op. De vrouw kwam te vallen en brak haar rechteronderbeen. De Ongevallen- dienst verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar de Maria- Stichting werd vervoerd. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat zij weifelde bij het passeeren van den wa gen. De 35ste algemeene vergadering van het dio cesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem wordt gehouden op Zondag 4 Juni te een uur 's middags in Huize „De Liefde" te Amsterdam. Het filiaal van de Gruijter in de Barteljoris- straat heeft in twee weken tijds een totale ver andering ondergaan. Het geheele interieur is gemoderniseerd. De tegeltableaux, die reeds vóór de verbouwing aan de zaak een speciaal cachet verleenden, zijn eveneens veranderd. De toon banken zijn zeer smaakvol in marmer uitge voerd en harmonieeren goed in de warme mo derne sfeer. Het nieuwste snufje dat is toege past is een verzameling van koffiesilo's, die ge voed worden door groote luchtdicht afgesloten bussen in het magazijn boven de zaak. Deze bussen laten den geurigen inhoud door middel van buizen in de silo's met glazen voorruit in den winkel neer. Een moderniseering die in alle opzichten een verbetering is. GEBOREN: 24 April, L. J. Nebbeling—de Vries d; 25 April A. P. BoerhorstMeinsma z; 24 April, E. H. Huijbensvan der Stoop d; 25 April, C. de Jongvan Oord z; 27 April E. E. Zonneveldvan Dijk z;26 April, J. M. Visser Vlaar z; 26 April, A. E. C. van LeeuwenBel- jaards d 25 April, C. KalverlaVerhagen d.; 26 April, C. P. M. StalpersPielage, z; 26 April, P. J. WinnubstLonnee, z; 26 pril, C. Koper Molenaar d; 26 April, B. van SlotenBothof z. ONDERTROUWD, 26 April: J. C. Vreeswijk en P. J. van Wunnik. 27 April: J. L. Bloemzaad en J. E. Witte- veen; J. F. H. Loor en A. W. H. Zwart; L. van der Weele en A. J. Seijnders; P. Fiege en J. F. Keijzerswaard; L. G. J. B<ogaards en J. Jan sen; M. Schreuders en D. Vermeer. GTROUWD, 27 Aprü: M. C. Pal en M. Bak ker; L. B. Biesheuvel en L. C. Brand; C. G. Haverman en D. C. P. Jongenelen; J. Zwisrs en R. Klaver; IJ. Eijsker en A. M. Klabou; ,1. W. van Slooten en M. M. C. Bakker; J. J. Logman en M. H. Hanhart. OVERLEDEN: 25 April, P. Wijtkamp, 66 J- Lange Heerenstraat; 26 April, D. Smink, 78 J„ Eendrachtstraat; 27 April, W. Schouten, 67 j„. Maerten van Heemskerkstraat; 25 April, W. M. Hoes, 18 j„ Spaamwouderstraat,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5