ff Groot-Brittannië bewijst zijn vasten wil Een revolutionnaire maatregel Dank der Koningin aan studenten Simplex tandems en sportfietsen loopen lichter Zal Berlijn begrip toonen ONZE WEST THUIS BEST I Buitenlandsch Oüerzicht DONDERDAG 27 APRIL 1939 Aan de gevolgen overleden Meubelfabriek in asch gelegd Brandweer te Vlaardingen stond voor een moeilijke taak Eervol ontslag van een burgemeester Wenscht verantwoordelijkheid niet verder te dragen LUCHTBESCHERMING Tentoonstelling te Leiden ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „CEANO" Naar een eendrachtig, sterk en gelukkig groot vaderland DE GROENTENCONSERVEN- PRODUCT1E Minister benoemt leden van algemeene commissie Onze Vader gewijzigd in racistischen zin Een moedig protest door vele Duitsche predikanten Poolsch priester met groote eer begraven Leider van minderheid in Duitschland Mgr. Straeter over de Duitsche staatsschool Verontwaardiging heerscht onder de bevolking Voor 50 millioen aan vliegtuigen besteld kaaaaaaaaaaaaa Het weer is plotseling veel verbeterd Voorloopig wordt het echter niet veel warmer De Duitsche eischen tegenover Polen ,JMethoden, onvereenigbaar met vrije onderhandelingen" 0 NADEBT n Driehoek °p Dezer dagen heeft een Havas-bericht uit Washington gemeld, dat Senator Lundeen in de commissie voor Buiten- landsche Zaken van dèn Senaat het voorstel heeft geopperd de Regeering der Vereenlgde Staten te machtigen met Nederland onder handelingen aan te knoopen over den aan koop van Nederlandsch Guyana (Suriname), Curasao en de andere West-Indische bezit tingen, omdat het bezit van dit gebied van belang moet worden geacht voor de verdedi ging van het Panama-kanaal. Voor een Amerikaan is er in het algemeen maar wei nig op de wereld, dat hij met voor geld te koop acht, en in de geschiedenis zijn voor beelden bekend van het verkoopen van land met zijn bewoners door de eene mogendheid aan de andere. Wij kunnen Senator Lundeen dus zijn denkbeeld niet zoo kwalijk nemen als wij, gezien onze niet-Amerikaansche mentaliteit, misschien geneigd zouden zijn te doen. Maar al zou ook de Regeering van de Vereenigde Staten gemachtigd Worden on derhandelingen met Nederland aan te knoo pen over den aankoop van Onze West, dan wil dat nog niet zeggen, dat ons land op zulke onderhandelingen in zou gaan of dat zulke onderhandelingen kans van slagen zouden hebben. Wij zijn zelfs van meening, dat Nederland, zeker onder de huidige moei lijke en hachelijke internationale politieke omstandigheden zelfs den schijn heeft te vermijden, dat het ook maar een duimbreed van zijn Rijksgebied vrijwillig, zü het ook voor grof Amerikaansch geld, zou willen af staan. Zelfs een dergelijke schijn zou in den tegenwoordigen tijd, waarin de schijn soms meer opgeld doet dan de werkelijkheid, maar al te gretig door naar koloniën hongerende staten kunnen worden uitgebuit als een ar gument voor een vrijwilligen afstand van koloniën zonder betaling, daar wij den in druk zouden vestigen te veel te hebben. Bovendien zou zelfs het wekken van zulk een schijn volkomen in strijd zijn met ons inderdaad hooge prestige als koloniale mo gendheid. Nederland heeft in den loop der tijden blijk gegeven van een hooge opvat ting van zijn taak als koloniale mo gendheid. Het tracht door een wijs en hu maan beleid de bevolking in de koloniën geleidelijk en stelselmatig op te voeden tot grootere politieke en cultureele rijpheid en te brengen tot grootere sociale en economi sche welvaart. Het getroost zich daartoe zware offers, offers, die den roofbouw goedmaken, welke in vroegere eeuwen, toen de koloniën en hun bevolking uit louter winstbejag plachten te worden uitgebuit, werd gepleegd. Suriname moge dan al een economisch en financieel zorgenkind in onze koloniale fa milie zijn, het is toch nog lang niet zoo ver gekomen, dat wij den moed en de hoop moeten opgeven dit zorgenkind tot welstand te brengen. Wij wenschen het niet door den rijken Amerikaanschen oom te laten adop- teeren, zoolang wij niet de absolute overtui ging hebben, dat ons de noodige middelen ontbreken om het ordentelijk in leven te houden en voor den ondergang te behoeden. Curagao, Aruba en Eustatius behooren tot de meest welvarende en belangrijke gebie den van ons koloniaal bezit, niet het minst door de geweldige petroleum-industrie. Wij denken er niet aan om deze kostbare parels uit onze koloniale kroon te verkoopen, alleen al niet om de hooge geestelijke en stoffelijke waarden, welke in den loop der jaren daarin werden geïnvesteerd. De beste cultureele opvoedmg, welke een beschaafd volk aan een ander kan brengen, bestaat in de verkondiging van het Woord Gods. In het bijzonder heeft Katholiek Nederland, dat zoo vaak door de Pausen geprezien is om zijn voorbeeldigen missie-ijver en missie-offer vaardigheid, in dit opzicht in Onze West voortreffelijk werk verricht. Van den grond af hebben onze missionarissen in de West een grootsch werk opgebouv3d en een schier onbewerkt terrein ontgonnen en tot een ook geestelijk vruchtbaren akker gemaakt. Het zjjn, als wij ons niet vergissen, uitsluitend Nederlandsche katholieke priesters, fraters en zusters, te zamen een kleine vijfhonderd, die daar op voorbeeldige wijze tot heil van de inheemsche bevolking het zielenheil, de zieken, de jeugd, het onderwijs enz. verzor gen. Wij willen'geenszins beweren, dat on der Amerikaansch bewind dit voor treffelijke, Christelijke beschavings werk zou worden vernietigd, maar dat het er onder gunstigere omstandigheden zou kunnen gedijen dan thans onder Neder landsch beheer, wagen wij in alle bescheiden heid toch te betwijfelen. Ook deze kant van de quaestie vormt in het bijzonder voor ons katholieken een reden te meer om de ge dachte aan een verkoop van de West aan een land, dat dit gebied blijkbaar hoofdza kelijk om strategische redenen zou kunnen begeeren, beslist van de hand te wijzen Met een kleine onderbreking gedurende het Napoleontische tijdperk heeft onze vlag sinds 1634, toen Joannes van Walbeeck en Pierre le Grand Curagao bezetten, glorieus gewapperd over West-Indië als een respect afdwingend symbool van welzijn. Herhaalde aanslagen op dat bezit hebben wSj moedig afgeslagen en ook de gouden kogels, die senator Lundeen met vreedzame bedoelingen op ons wil afvuren, zullen wij afslaan. Onze West is bij ons thuis best. Zoo blijve het tot zegen van het moederland, zijn over- zeesche bezittingen, het geheele Rijk der Nederlanden, welks fiere wapendevies kort maar krachtig luidt: „Je maintiendrai". De 7-jarige Th. Kemper te Rotterdam, die Maandagavond op den Schiedamscheweg tegen over het „witte dorp" van de tram is gevallen, terwijl hij op de treeplank meereed en daarbij een schedelbreuk opliep, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Voorjaar aan de Seine-oevers te Parijs Een groote brand heeft vannacht de electri- sche meubelfabriek te Vlaardingen, waarin de fa. Abr. Spreij haar afdeelingen slaapkamer ameublementen en stoffeerderjj heeft gevestigd, in de asch gelegd. Tegen vier uur vanmorgen ontdekte een nachtwaker brand in deze meubelfabriek, gele gen aan de Koningin Wilhelminahaven Zuid zijde 15 te Vlaardingen. Hij alarmeerde onmid dellijk de brandweer, die spoedig met volledig materiaal uitrukte. Door werkzaamheden aan de haven-beschoeiing en doordat de brandkranen onder het zand waren gewaaid, kon echter niet dadelijk water worden gegeven. Het duurde dan ook eenigen tijd, eer men de noodige maatrege len had kunnen nemen, zoodat het vuur intus- schen voldoende gelegenheid had zich uit te breiden. Na korten tijd sloegen de vlammen ver boven het dak uit en zochten ook via de ramen een uitweg, zoodat de achterzijde van het ruim zes tig meter lange en tien meter breede pand spoe dig in lichter laaie stond. Aan de achterzijde was het pand twee verdiepingen hoog met een plat dak, de voorzijde bestond uit drie verdie pingen met een zolder. Het vuur werd door de brandweer onder leiding van commandant Spuy- broek met zes stralen op de autospuiten en met vier stralen van de vuurvreters bestreden. Toen men met deze middelen nog voor een hopelooze taak bleek te staan, werd ook nog de drijvende stoomspuit van het havenbedrijf Vlaardingen- Oost gerequireerd. Deze kwam de tien stralen met drie versterken, zoodat massa's water in het brandende perceel werden gespoten. Van het achterste gedeelte van het pand stort ten tegen vijf uur de muren met donderend ge raas in. Hierdoor werd een gedeelte van een be lendende houten loods, toebehoorende aan Sal. Frenkel's Handel Maatschappij N.V., waar circa 25 tons droge oude Manillatrossen geborgen la gen, meegesleurd. Ook hier vond het vuur gretig voedsel. De brandweer kon evenmin verhinderen dat de vlammen zich met razende snelheid voortplant ten naar het voorste gedeelte van de fabriek. Het mocht niet gelukken dit gedeelte met zijn vele kostbare, waaronder vier zeer moderne ma chines, te behouden. Alleen de muren zijn hier blijven staan. Het kantoor, dat zich aan de voorzijde be vond, is eveneens uitgebrand. De kantoorinven taris en het archief kon men echter tijdig in vei ligheid brengen. Ruim zeven uur was het gevaar geweken en konden enkele spuiten inrukken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pand, dat eigendom is van den heer Goudappel, was op beurspolis verze kerd, evenals de inventaris. De firma Spreij is echter niet tegen bedrijfs schade verzekerd. In de fabriek werken plus minus zestig man. Het geldt hier slechts de -af- deeling slaapkamerameublementen en de stof- feerderij. De andere meubelafdeelingen zijn in een an der stadsgedeelte gevestigd, zoodat het bedrijf niet ten volle gestagneerd zal zijn. Vermoedelijk zal van de zestig werklieden een gedeelte naar deze andere afdeelingen worden overgeplaatst. Op het terrein van den brand waren o.m. aan wezig de wethouders Van Rijn en Buis, alsmede de commissaris van politie, de heer J. M. van der Hout. Zooals reeds gemeld is bij Koninklijk besluit van 25 April aan A. P. P. A. J. Albarda, op zijn verzoek, met ingang van 30 April 1939. eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Vriezenveen. In een telefonisch onderhoud, dat wij met den scheidenden burgemeester hadden, omtrent het verkregen eervol ontslag, deelde deze ons op de vraag, waarom hij dit ontslag had aan gevraagd, mede, dat hij „onder de gegeven plaatselijke omstandigheden in Vriezenveen niet langer de verantwoordelijkheid van het burgemeestersambt in deze gemeente wenscht te dragen." Verdere mededeelingen wilde hij geven in de raadsvergadering, welke hedenmiddag zou wor den gehouden. Het bestuur van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming organiseert van 1016 Mei in de Stadsgehoorzaal aldaar in samenwer king met het hoofd van den plaatselijken lucht beschermingsdienst en tal van gemeentediensten een grootsch opgezette tentoonstelling op lucht- beschermingsgebied, welke gepaard gaat met een openluchtdemonstratie, waaraan ook van militaire zijde medewerking wordt verleend. Tijdens de reis van Amsterdam naar IJmuiden van het s.s. „Ceano" is de donkeyman J. de Hoop uit Rotterdam in de machinekamer van een ladder gevallen. Met inwendige kneuzingen is de man naar het Roode Kruis-ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. Naar aanleiding van het adres, dat de Ne derlandsche studenten en studentencorporaties aan de Nederlandsche universiteiten en hoo- gescholen op initiatief yan de Koninklijke Utrechtsche Studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel tot H. M. de Koningin hebben gericht als uitvloeisel van den oproep van Hare Majesteit in net bijzonder tot de Nederlandsche jongeren betreffende de gees telijke en moreele herbewapening, heeft de kamerheer van H. M. de Koningin, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, in Hoogstderzelver opdracht het volgende schrijven tot den praeses van genoemde vereeniging, den heer J. Dieleman te Utrecht, gericht: 's-Gravenhage, 21 April. In opdracht van Hare Majesteit de Ko ningin heb ik de eer u Haren dank over te brengen voor het door u, namens de Neder landsche studenten aan de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen, aan Hare Majesteit gericht adres, waarvoor Hoogst- dezelve zeer gevoelig is geweest. Hare Majesteit draagt mij op u te ver zoeken allen studenten en studentencorpo raties, namens welke u het adres heeft on derteekend, te doen Weten, dat de Koningin met groote belangstelling en ingenomen heid van den inhoud van het adres heeft kennis genomen. De verzekering door alle studenten het opkomend geslacht dus gegeven van hunne offervaardige aanhankelijkheid en trouw en hunne getuigenis, dat zij, in het belang van het vaderland, hunne beste krachten zullen wijden aan de verwezen lijking der nationale bezinning en samen werking, met ter zijde stelling van alle be staande verschillen, heeft de hooge waar deering van Hare Majesteit gevonden. Met vol vertrouwen ziet Hare Majesteit tege moet, dat de tegenwoordige studenten de gedachte van offervaardigheid en saam- hoorigheid niet alleen ook op de komende jongere generaties zullen overplanten, maar ook, dat zij zelve, na het beëindigen hunner studies, deze gedachte met zich in de groote maatschappij zullen mededragen en in hunnen werkkring tot uiting zullen bren gen, waar deze werkkring ook moge zijn, in Nederland, in Europa of tusschen de keerkringen, opdat het vurig verlangen van Hare Majesteit naar een eendrachtig en daardoor sterk en tevens gelukkig groot vaderland bewaarheid moge worden. De kamerheer van Hare Majesteit de Koningin, (w.g.) SWEERTS. De minister van Economische Zaken heeft in verband met de bij zijn beschikking van i9 April algemeen bindend verklaarde onderne mersovereenkomst tot regeling van de productie van groentenconserven benoemd tot leden der algemeene groentenconservencommissieH. V/. Tieleman Jr., directeur van de firma Tieleman Dros te Leiden; J. P. Neijt, directeur der N.V. Beverwijksche Conservenfabrieken te Beverwijk; R. A. M. J. J. Jansen, directeur der N.V. Hero conserven te Breda; L. Aardenburg, directeur der N.V. Lucas Aardenburg's import-export te Het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken is geen instelling tot het voortdurend openhouden van de deur voor een Britschen diplomatieken vertegenwoordiger, wanneer die bij gelegenheid eens te Berlijn komt kijken. Met vriendelijkheden van deze soort werd Henderson, de bij verrassing naar zijn standplaats terug gekeerde ambassadeur, door de Duitsche pers ontvangen, toen hij vruchtelooze pogingen aan wendde om nog net bijtijds, dat is voordat de rijkskanselier zijn antwoord-rede aan het adres van Roosevelt zal uitspreken, tot Von Ribben- trop te worden toegelaten. Henderson had, althans volgens mededeelin- gén van Chamberlain, geen bijzondere opdracht jnee gekregen. Het eenige, dat hij te doen had, was „de rijksregeering óp de hoogte te houder, van de ontwikkeling van de Britsche buiten landsche politiek". Dat dit practisch op een bijzondere opdracht neerkwam, bewijst wel het jongste ontwerp, dat in het Lagerhuis werd in gediend. Nog voor Hitier zijn „beslissend" woord kan laten vallen, moet hij op de hoogte gesteld worden van het vaste voornemen van Londen om aan verdere agressie weerstand te bieden. Toen Henderson derhalve de kans niet kreeg dit aan Von Ribbentrop mede te deelen, en aldus Hitler's beslissing te beïnvloeden, moest Londen zijn vastberadenheid op een andere wijze toonen en het was bijna alsof de Brit sche premier zijn zenuwen niet meer beheersch- te, toen hij in het Lagerhuis aandrong op een beslissing over den voorgestelden „psychologi- schen maatregel" voordat „nog andere dingen in deze week gebeurde." Büjkbaar verwacht men in Whitehall nogal veel van de rede, die morgen voor den rijksdag wordt uitgesproken. De ervaring had den Brit ten anders kunnen leeren, dat de openbare redevoeringen van den Fuehrer altijd evenzeer meevallen, als de daden, die hij daarop stelt, tegenvallen. Of heeft men in DoWningstreet redenen om aan te nemen, dat het thans op een „beslissing" zal uitdraaien? Die beslissing zal vrij zeker niet gunstig voor Roosevelt zijn dat is uit de publicaties tn de gecontróleerde Duitsche pers wel gebleken en bovendien: waarom hangt men zoo aan garanties van een man, die met vrijwel algemeene stemmen tot „woordbreker" verklaard werd? Is het Roose- veltsche plan dan inderdaad een reclame-zet, teneinde aan het forum van de publieke opinie de schuldigen aan den reeds bestaanden chaos aan te wijzen? Of, tenslotte, wil de Britsche regeering, haar traditie getrouw, geen gelegen heid laten voorbijgaan om een ontspanning, ook al is die geforceerd, te bewerkstelligen? Hoe dit ook zij, Chamberlain heeft voor de tweede maal een revolutie in Engeland inge luid, door een gedwongen stelsel van militaire dienstverrichting aan te kondigen. De oppositie in het parlement is er, ondanks de voorberei dende mededeelingen, danig van geschrokken, en protesteert uit eigenbelang. Het is niet de eerste maal, dat Labour een socialen maatregel wil tegenhouden omdat de vakbonden hun vat op de arbeidersmassa niet willen verliezen. Doch het tegenspartelen zal wel vruchteloos zijn: be lachelijke praat van ideologische bladen zal den conservatieven leden niet verhinderen dezen revolutionnairen maatregel goed te keuren. Het feitelijk gevolg van dezen stap der Britsche re geering zal niet al te groot zijn: pas na zes maanden komt er een voor het Britsche rijk weinig verbluffend groote aanvulling van zijn leger. Doch het psychologisch effect, dat het conservatiefste land ter wereld maakt door Invoering van een wet, die tegen zijn geheele traditie ingaat, zal groot zijn. Frankrijk, dat al maandenlang hierop heeft aangedrongen, kan tevreden zijn: het hoeft niet alleen het bloed van zijn eigen jonge menschen op te offeren voor een bondgenootschap; en hetzelfde geldt voor de landen, die Britsche garanties ontvin gen. Te Washington heeft het voorstel een uit stekenden indruk gemaakt; en de Britsche pers hoopt, dat Hitler en Mussolini thans met Lou dens plannen rekening zullen houden. Het lijkt ons twijfelachtig, dat zij dit zullen doen doch Londen heeft thans zijn vasten wil bewezen, en daarmede feitelijk de verantwoordelijkheid voor wat komen moge, van ach geschoven. Beverwijk; J. H. Blom, directeur der N.V. Stoom fabriek van verduurzaamde levensmiddelen M. W. Blom Zn. te Doetinchem; mr. L. Nie- möller, secretaris van het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage; J. W. Jong- mans, directeur der R. K. Baroniesche tuin- bouwvereeniging te Breda; J. P. Nijssen, voor zitter der Vereenigde veilingen „Kennemerland", te Santpoort; F. Rippen, hoofdbestuurder van de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbei ders, te Amsterdam en Tj. Reitsma, secretaris van den Bond van kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit, te Rotterdam. Als vertegenwoordiger van den minister is in deze commissie aangewezen dr. C. Visser te Delft. BERN, 27 April. (Havas). Een moedig pro test, welks tekst gedeeltelijk is gepubliceerd door den Evangelischen persdienst te Zuerich, is van den preekstoel voorgelezen door de pre dikanten van de Duitsche Belijdeniskerk de Evangelische Kerk der oud-Pruisische Unie. Uit d"t protest blijkt, dat de predikanten der z.g.n. Duitsche christenen het Onze Vader in racistischen zin hebben gewijzigd en in de be vestigingsplechtigheid de gelofte aan den Hei land hebben vervangen door een gelofte van strijd tegen Rome en Judas. Volgens den Evangelischen Persdienst wordt het protest van de predikanten der Belijdeniskerk gemoti veerd door het feit, dat' ondanks de leerstel lingen en de protesten van hun raad hun auto riteiten zich openlijk solidair hebben getoond met de Duitsche christenen. Volgens dezelfde bron eindigt het protest aldus: „Zij, die deze solidariteit hebben afgekondigd hebben de macht in handen. Maar waar het evangelie in haar zuiverheid wordt onderwezen, woont Christus. Met Hem houden wij rekening en niet met wat de menschen zeggen". BERLIJN, 27 April (Havas). Te Zakrzewo is de pastoor van deze plaats, Boleslaw Do- manski, de leider van de Poolsche minderheid in Duitschland, ter aarde besteld. De geheele bevolking van het plaatsje woon de de plechtigheid bij, te zamen met eenige honderden afgevaardigden van de Poolsche minderheid, delegaties uit Polen en van de Deensche en Litausche minderheden in Duitsch land, in totaal 3.000 personen. Niettegenstaande het verbod van de Duit sche overheid werd op het graf in het Poolsch gebeden. Enkele weken geleden werden in het Rijnland de reeds lang bedreigde Katholieke Bijzondere Scholen op bevel van de autoriteiten opgeheven en veranderd in nationaal-socialistische gemeen schapsscholen. Wij gaven reeds uitvoerig den Inhoud van het protest, door den kardinaal-aartsbisschop van Keulen tegen dezen maatregel geuit. Ook berichtten wij omtrent een herderlijk schrijven met dezelfde strekking van mgr. Straeter, apos tolisch administrator van het bisdom Aken. Hieraan ontleenen wij alsnog de volgende pas sages: „Beminde diocesanen. Veertien dagen geleden, op het Heilig Paaschfeest, heb ik u medege deeld, dat ik een zeer dringend schrijven had gericht tot den Fuehrer en Rijkskanselier, om hem in het laatste oogenblik te smeeken. aan zijn katholieke onderdanen, die hun kinderen in trouw aan Duitschland, maar ook In trouw aan het katholieke geloof willen opvoeden, de ka tholieke bijzondere school te laten, opdat zij niet gedwongen zouden zijn hun kinderen naar een school te zenden, waar het kruis verdwenen is en het gebed verstomd. Nu staan wij reeds voor het treurige feit, dat in het geheele bis dom alle bijzondere scholen zijn opgeheven. Van alle zijden komen berichten binnen, hoe diep de katholieke bevolking in stad en land geschokt is door de verwijdering van het kruis. Vele geloovige ouders en kinderen, vele chris telijk gezinde onderwijzers hebben bittere tra nen geweend over dit feit, en veler handen hebben gesidderd, toen zij op hooger bevel het kruisbeeld van zijn plaats moesten weghalen. Het waren de kruisbeelden, die aan de school lokalen tot nu toe nog een hoogere wijding ga ven. En nu komt deze bange vraag: wat ge beurt er met de kruisbeelden, die men grooten- deels in karren bijeengezameld heeft? Inder daad, de katholieke bevolking zal de gebeurte nissen bij het begin van dit schooljaar nooit vergeten." Verder merkt mgr. Straeter op, dat door maatregelen als deze de volksgemeenschap veel meer verdeeld zal worden, dan zou kunnen ge beuren door het voortbestaan van confessioneele scholen. Ook protesteert hij krachtig tegen ver schillende maatregelen, waardoor geleidelijk het ideaal van Rosenberg moet worden verwezen lijkt: „volledige verdwijning van het godsdienst onderricht uit de school". WASHINGTON, 27 April (Reuter). Con tracten tot een bedrag van 50 millioen dollar voor den bouw van militaire vliegtuigen zijn heden onderteekend door het departement van Oorlog. Dit is terstond gevolgd op de ondertee- kening door Roosevelt van de legerbegrooting. De contracten werden door den assistent-mi nister van Oorlog Johnson onderteekend met vijf vliegtuigfabrieken en met fabrikanten, die motoren en uitrustingstukken vervaardigen, teneinde de uitbreiding van het luchtcorps van het leger ten uitvoer te leggen. De voorziening in 600 moderne militaire vliegtuigen in 't wets ontwerp vormt den eersten stap in de richting van het eventueele doel, n.l. 6000 vliegtuigen. Johnson verklaarde dat deze contracten de grootste orders inhielden, die ooit in de ge schiedenis van het luchtcorps gegeven zijn. -n-rrrgTa'HIlk, KAlWOOM Regelmatig WRIGLE Y'S P.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, verfrischt de mond en houdt de tanden gaat en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering. Koopt vandaag nog: enkele pakjes en houdt er steeds een paar bii de hand. Veel genot voor weinig geld: S cent. Het koele weer der laatste dagen, dat nu een gunstiger wending heeft genomen, moet niet alleen als een gevolg van de op dit oogen blik heerschende meteorologische omstandig heden worden beschouwd, maar houdt stellig verband met een andere, meer klimatologische omstandigheid, en wel deze, dat speciaal in het voorjaar periodieke temperatuur-inzinkingen voorkomen, waarop te rekenen valt, die tot op zekere hoogte vooruit voorspeld kunnen wor den. De rechtstreeksche oorzaak is altijd de inval van een noordelijken luchtstroom, die koude lucht, afkomstig uit hoog-noordelijke breedten, aanvoert. Zulk een noordelijke luchtstroom kan optreden als de luchtdruk hoog is in het Westen boven den Oceaan en laag in het Oos ten. Wanneer zich een dergelijke luchtdrukver- deeling begint te ontwikkelen, kan men de in vasie van dien kouden luchtstroom voorspellen. Deze treedt een paar dagen, voordat hij onze breedte bereikt, in de omgeving van IJsland en nog ongeveer een dag eerder in de omgeving van het eiland Jan Mayen op, zoodat men een drietal dagen vooruit een waarschuwing krijgt als men let op de windrichtingen in die stre ken, welke in de internationale weerberichten worden opgenomen. Behalve uit deze gegevens kan men de temperatuurdaling dikwijls nauw keurig voorspellen uit den datum van de voor afgaande omdat het verschijnsel periodiek op treedt. De temperatuurinzinkingen zijn in de lente doorgaans grooter dan in andere jaargetijden en vallen ons des te meer op omdat zij den thermometer op zoo'n laag niveau brengen, dat het weer bepaald koud wordt. Des te meer zullen wij door het verschijnsel getroffen wor den, indien, zooals nu het geval is, de tempe ratuur tevoren reeds niet höbg is. In heldere nachten treden dan ook wel vrij scherpe nacht vorsten op, die soms veel schade veroorzaken aan jonge planten en aan de bloesems der vruchtboomen. Vandaar, dat de voorjaarsaf- koelinsen gevreesd zijn. Wij hebben de laatste dagen een treffend voorbeeld gehad van zoo'n afkoeling. Oorspron kelijk liet het verloop der weersgesteldheid zich ongunstig aanzien. Door de uitbreiding van het gebied van hoogen druk, dat in het Westen ligt, naar ons land en het oplossen van de de pressie in het Oosten, is het weer plotseling veel verbeterd en zijn ook de vooruitzichten beter geworden maar voorloopig kan het niet veel warmer worden. (Nadruk verboden) WARSCHAU, 27 April. Naar de „Times" verneemt zijn van gezaghebbende zijde te Warschau belangrijke inlichtingen gegeven ten aanzien van de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland. De laatste maanden zijn besprekingen ge houden, met name over den status van Dan zig, maar voor zoover bekend is het eenige resultaat, dat Polens verlangen is gebleken om tot een vrije overeenkomst te komen, en Duitschlands voorkeur voor kortere, scher pere methoden, onvereenigbaar met vrij» onderhandelingen. Deze methoden moesten tegenover Polen falen. Men wijst er verder op, dat Duitschland in de troebele atmosfeer, verwekt door de Duitsche actie in Midden-Europa, onaanvaardbare eischen aan Polen stelde. Eischen betreffende Danzig werden gesteld een dag na het Duitsche ultimatum aan Litauen betreffende Memel. Indien de geest van de overeenkomst van 1934 is geschonden, dan is dat door Duitschland geschied en Polen wenscht niets anders dan dat die geest wordt hersteld, zoo wordt betoogd. Terwijl de meeste nadruk wordt gelegd op de Duitsche eischen ten aanzien van Danzig, spreekt een der Poolsche bladen eveneens over onaanvaardbare eischen betreffende wijzigingen in den Poolschen corridor. punt (roode rand, geen teekening erin) wil zeg- gen: „pas op, gij nadert een voorrangsweg" V 'n Vierkant op zijn punt (oranje met wit ten rand) vindt U langs de voorrangswegen, waar voorts de af standspaaltjes oranje koppen hebben. --'i J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9