LAGERHUIS AANVAARDT DEN DIENSTPLICHT Vervanging van militairen aan de grens Beslissing vóór Hitler's rede Hoogerhuis voor den dienstplicht Het nieuws van'heden Oranje-elf tegen de Zwitsers De motie van de regeering aangenomen met 376 tegen 145 stemmen DEFENSIE VERSTREKT INLICHTINGEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAÜ, HAARLEM VRIJDAG 28 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21759 »Het oogenblik is nu aangebroken om onze vastberadenheid aan de wereld te toonen" De uiteenzetting van Chamberlain De oppositie aan het woord „Toch is Engeland eens gezind," zegt Sinclair Churchill: „Verkiezingen nu een gevaar" Minister Hore Belisha aan het woord Het Weer Potemkin op weg naar Ankara Eerst als het aantal vrijwilligers ontoereikend is, zullen werk- loozen worden opgeroepen Geen financieel nadeel voor steuntrekkers Regeeringsmotie zonder hoofde lijke stemming aangenomen De organisatie van het Britsche leger Zelf doen! Stam thans weer opgesteld BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 27 April. Donderdag avond heeft het Britsche Lagerhuis de beslissing genomen over de in voering van den dienstplicht. De regeeringsmotie, waarin de aankon diging van den dienstplicht wordt goedgekeurd, werd aangenomen met 376 tegen 145 stemmen. Het amendement van de Labour- oppositie werd verworpen met 380 tegen 1 43 stemmen. Chamberlain wees er tijdens de debatten op, dat het van belang was, dat het Lagerhuis de beslissing nam vóór de rede van Hitier. Hij ver dedigde nogmaals de conscriptie en verklaarde dat de regeering verheugd is, deze gelegenheid te hebben om haar voorstel tot tijdelijken dienst plicht aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Chamberlain betreurde het, dat de druk, waaronder de regeering gearbeid had, vroegere besprekingen met andere partyen had verhin derd en meende, dat het van belang was, dat de verklaring deze week werd afgelegd, aan gezien, wanneer zij was uitgesteld tot vol gende week, bijna elke beslissing welke geno men zou zijn, in verband zou hebben gestaan met de rede van den Duitschen rijkskanselier. Wij hebben, aldus spreker, geen inlichtingen met betrekking tot den inhoud van deze rede onze voorstellen zijn volkomen onafhankelijk daarvan en het is goed, dat zulks aan de heele Wereld volkomen duidelijk is. Niets, aldus vervolgde de premier, zou voor het land waarschijnlijk rampzaliger zijn dan dat het land zou weigeren van meening te veranderen, als de omstandigheden dat eischen. Het is een feit, dat wy heden ten dage niet langer gelooven, dat aan de behoeften van het land kan worden voldaan door het systeem van vrijwillig dienstnemen, als dat systeem hiet wordt aangevuld. Dat zou beteekenen, dat wij de maatrege len, die wij voor de verdediging van het land noodzakelijk achten, niet zouden kunnen nemen zonder algemeene verkiezingen. Ik zie in, dat men de zaak zoo op de spits zou kunnen drijven, dat de regeering geen andere keus zou hebben (luide toejuichingen op de regeeringsbanken), maar er zou een zeer zware verantwoordelijkheid rusten op hen, die ons tot deze uiterste consequentie zouden wil len noodzaken. Het land zou er door in moei lijkheden geraken en de maatregelen, die wij Willen nemen, alsook de productie van oorlogs- materieel, zouden worden vertraagd, juist in ®en periode, die van vitaal belang is. Boven dien zou de aandacht der regeering worden afgeleid van de belangrijkste zaken. Tot zulk een handelwijze mag men niet lichtvaardig besluiten. Na nogmaals gewezen te hebben op de gewijzigde omstandigheden, zeide Chamber lain, dat het aan het Lagerhuis staat, te zeggen, of het meent, hem aan de belofte, in vredestijd geen dienstplicht in te voeren, te moeten houden, dan wel hem ervan te kunnen ontslaan. Ik vertrouw aldus spr. dat het mijn standpunt zal deelen. Als het dit doet, ben ik er zeker van, dat het land achter my zal staan (applaus op de regeeringsbanken) Chamberlain wees erop, dat de aan Polen, Griekenland en Roemenië gegeven verzekerin gen de verplichtingen van Engeland ontzaglijk bebben doen toenemen en datzij, om doel treffend te zijn, niet alleen in de landen, waar aan zij waren gegeven, doch overal in Europa, tie overtuiging moesten wekken, dat het de bedoeling is, ze tot het einde toe na te komen Wij hebben gezien, aldus Chamberlain, dat twijfel is uitgesproken omtrent onze vastbe- ladenheid en dat van hoofdstad tot hoofdstad be hatelijkheid de ronde heeft gedaan, dat ingeland bereid was, tot den laatsten Fran- tehen soldaat te vechten. Het is ons steeds duidelijker geworden, dat alle pogingen, een hecht front op te bouwen t^gen het denkbeeld van overheersching door Seweld, door dezen twijfel werden belemmerd. **et is naar mijn meening van belang, deze fcroote afwijking door dit land van één zijner 'beest geliefde tradities niet te kleineeren. Ik geloof niet, dat iemand de bladen van vanochtend en de uittreksels van de buiten- andsche pers kan lezen, zonder er zich van bewust te worden, dat de verklaringen om trent het voornemen der regeering, al onze vrienden in Europa op hun gemak gesteld, opgelucht en aangemoedigd hebben. Na te hebben verklaard, dat de pogingen der regeering, buitensporige winsten op bewape ningscontracten te voorkomen, niet een volle dig succes zijn gebleken, kondigde Chamberlain aan, dat zeer binnenkort in het parlement nieuwe voorstellen te dien aanzien zullen wor den ingediend. Voorts herinnel de de premier eraan, dat maatregelen zullen worden geno men, om het maken van oorlogswinst tegen te gaan. Ik wil niet den indruk wekken, zoo verklaar de Chamberlain nog, dat naar mijn meening een oorlog ophanden is. Ik geloof niet, dat de toestand zoo is, dat een weinig gewicht aan deze of gene zijde beslissend zou kunnen zijn voor de vraag, of er oorlog komt of niet. Ik zou een beroep willen doen op de leden der oppositie, niet overijld te werk te gaan door het nemen van een onherroepelijk besluit, dat elders twijfel zou kunnen wekken omtrent on zen vastberaden wil, volledig onze rol te ver vullen by het voeren van een politiek, die zoo wel daar als hier wordt goedgekeurd. Vervolgens diende Attlee het amendement van de arbeiderspartij op de regeeringsmotie in. Hij begon met te verklaren, dat zijn partij even vastbesloten is als iedere andere, eraan mede te werken, dat de landsverdediging in ieder opzicht ontwikkeld wordt, zoodat Engeland in staat zal zijn te voldoen aan al zijn verplichtingen tot het voorkomen van oorlog en het tegengaan van agressie, als deze zich zou voordoen. Wij zijn echter, aldus Attlee, tegen' invoering van den dienstplicht, omdat wy gelooven, dat deze, wel verre van 't land te versterken, het in een tijd, waarin het sterk en eensgezind moet zijn, zal verzwakken en verdeelen. Wij zijn er van overtuigd, dat de voorstellen der regeering een verkeerden grondslag hebben en nadeelig zijn voor het land en wij moeten ons erover beklagen, dat deze groote afwijking van het beginsel van vrijwillige dienstneming in allerijl door het Huis moet worden behandeld. Uit de woorden van Chamberlain en Attlee blijkt, aldus zeide vervolgens de leider der li berale oppositie, Sinclair, dat er over de regeeringsvoors tellen een groot verschil van meening bestaat. Indien echter een vreemdeling zou gelooven in het bestaan van een werkelijke oneenigheid op het stuk van de defensie en van de verdediging van vrede, vrijheid en orde, dan zou hij een groote fout begaan. De vriendschap en het bondgenootschap tus- schen Engeland en Frankrijk moeten de kern van vrede, orde en vrijheid in Europa blijven. Wij moeten, aldus de liberale leider, den Fran- schen toonen, dat wij bereid zijn ons een even groote opoffering te getroosten als zij. Sinclair betoogde, dat vrijwillige dienst boven den dienst plicht te verkiezen was en zeide, ter voorkoming van misverstand in het buitenland, prijs te stel len op de verklaring, dat zijn amendement slechts betrekking had op speciale overwegin gen en was ingediend, omdat naar zijn meening andere maatregelen en middelen noodig zouden zijn om het land in staat te stellen zijn volledige bijdrage te leveren in den weerstand tegen de agressie. Churchill zeide, dat het beginsel van dienst plicht verrassend onverwacht is aanvaard. Hij juichte den maatregel persoonlijk toe, doch zei de te kunnen begrijpen, waarom de oppositie bezwaren had. De premier heeft een belofte af gelegd, doch de nakoming daarvan is door de rageering in strijd met het nationale belang ge acht. In gewone omstandigheden zouden nieuwe verkiezingen de uitweg geweest zijn, doch thans zouden die ernstige gevaren met zich brengen. Een maand zou daarmede heengaan en in dien tijd zou men tot een aanval kunnen uitlokken. De bestaande regelingen konden niet langer toereikend zijn met het oog op de uitbreiding der Britsche verplichtingen en op het feit, dat de Duitsche propaganda, twijfel aan de goede trouw van Engeland tracht te wekken om een wig tus- schen Frankrijk en Engeland te drijven. Minister Hore Belisha deed vervolgens me- dedeeling van eenige cijfers. De voor het gere gelde leger vastgestelde sterkte is 224.000 man, de werkelijke sterkte is 204.000 man. De over eenkomstige cijfers voor het territoriale leger zijn 325.000 en 167.000, voor het luchtbescher- mingsleger 96.000 en 80.000. Hore Belisha verklaarde het Huis thans te vragen de vastgestelde sterkte van het geregelde leger te verhoogen. Het antwoord op den op roep der regeering tot dienstneming bij het ter ritoriale leger ter verdubbeling daarvan is zeer bemoedigend. Sedert 1 April hebben zich da gelijks niet minder dan 2000 recruten opgege ven. De recruten tusschen 20 en 21 jaar, die zich hadden opgegeven, voor de aankondiging van den dienstplicht gedaan werd, zullen niet onder de bepalingen van den dienstplicht val len. De dienstplichtigen moeten na zes maanden dienst in het geregelde leger of het luchtbescher- mingsleger drie en een half jaar dienst doen in het territoriale leger of de speciale reserve. De eenige andere verplichting voor degenen, die in het kader van den dienstplicht worden opgeroe pen, bestaat in 30 oefeningen en twee weken kampdienst bij het territoriale leger of drie maanden dienst bij de speciale reserve per jaar gedurende drie en een half jaar. Verdere ver plichtingen zijn er niet, behalve in geval van oorlog. Een kijkje in een der Amerikaansche wapen-industrieën. De 40.5 centimeter kanonloopen zijn bestemd voor de Amerikaansche marine. De draagwijdte is 38 kilometer VOOR HET GEHEELD LAND: H licht tot half bewolkt, mogelijk enkele H lichte regenbuitjes, koude ochtend, over- dag iets zachter dan gisteren, matige, meest Noordelijke wind. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: in het weertype is nog geen verandering te voorzien. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllli Hore Belisha besloot met de woorden: „Met kennis van de feiten en de nooden deelt de re geering den leden der oppositie plechtig mede, dat de voorgestelde maatregelen noodzakelijk, van vitaal belang en dringend zijn en op dezen grond beveel ik het Huis deze maatregelen aan" (luid applaus op de ministerbanken) ISTANBOEL, 27 April (Havas). De vice- volkscommissaris voor Eiuitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Potemkin, is vanochtend te Istanboel aangekomen en zal vanavond door reizen naar Ankara. De nieuwe Duitsche ambassadeur, von Papen, is reeds te Ankara aangekomen. In verband hiermede hecht men belang aan het bezoek van Potemkin. Men veronderstelt, dat hy over de zeeëngten zal spreken In een ten departemente van Buitenland- sche Zaken op uitnoodiging van den chef van den regeeringspersdienst gehouden pers conferentie zijn belangrijke mededeelingen gedaan over de regeling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel, dat buitengewoon is opgeroepen ten behoeve van de uitwendige veiligheid des lands. De kapitein van den generalen staf, K. van De luchtbescherming wordt in Engeland krachtig aangepakt. Vrijwilligers oefenen zich in het blusschen van branden LONDEN, 27 April. (Reuter) Het Engel- sche Hoogerhuis heeft de motie, waarin het beleid der regeering ten aanzien van den dienstplicht wordt goedgekeurd, zonder hoof delijke stemming aangenomen. Lord Stanhope, die namens de regeering deze motie had ingediend, zeide onder meer; „Verre van beschuldigd te zijn van trouwbreuk door de invoering van een gedeeltelijken dienstplicht, zou men ons plichtsverzuim verweten hebben, wanneer wij zouden zijn teruggedeinsd voor de maatregelen, die wij voorstellen. Ons eenig doel is de versterking van de zaak van den vrede." Stanhope werd verwelkomd met gejuich, iets wat in het Hoogerhuis zelden gehoord wordt. Namens de arbeidersfractie zeide Lord Snell: „Wij veroordeelen den dienstplicht niet, omdat hij ondemocratisch zou zijn, maar omdat hij niet noodig is. Wij gelooven, dat de dienstplicht onze positie in de wereld zal verzwakken in plaats van versterken. Men vraagt ons afstand te doen van de vrijheden, die wij eens hebben genoten, die de kracht van de natie waren en de afgunst van de wereld opwekten." Samuel (liberale oppositie) zeide, dat de dienstplicht een offer is, dat in sommige tijden noodzakelijk kan zijn. Hij wilde echter de rede nen duidelijk uiteengezet zien, alvorens men tot een zoo ernstige afwijking zou besluiten. De mo tieven der regeering achtte hij nauwelijks vol doende. De conservatieve Lord Horn steunde het voor stel der regeering, evenals Lord Cecil, die zeide als de regeering, terecht of ten onrechte, tot de conclusie komt, dat de maatregel noodig is, dan is het juist, dat zy hem invoert, welke belofte zij ook heeft afgelegd." De Lord-kanselier zeide ten slotte: „Ik ge loof, dat, met uitzondering van een of twee leden misschien, ieder hier er van overtuigd is, dat er in het land een overweldigende meerder heid is, welke van meening is, dat wij maat regelen moeten nemen om ons aan te passen bij de militaire kracht van andere volken op het vasteland en in het bijzonder by die van de landen, met welke wy schouder aan schouder zouden vechten, als de oorlog uitbrak. De be langen van het land staan op het spel. Indien de leiders der arbeiderspartij en der liberalen onze positie begrepen, zouden zij er naar streven den premier, den minister van Buitenlandsche Zaken en de ministers van Defensie te helpen bij de uitvoering van hun verschrikkelijke taak." LONDEN, 27 April (Havas) Vermoedelijk zullen binnenkort afdeelingen van de verdedi ging tegen aanvallen uit de lucht van het terri toriale leger onder de wapenen worden ge roepen. Hoewel de verklaring welke de minister president Woensdag in het Lagerhuis heeft af gelegd geen onmiddellijk onder de wapenen roepen van het territoriale leger impliceert, deelde men op het ministerie van Oorlog mede, dat een dergelijke maatregel toch waarschijn lijk is. Een ambtenaar van het ministerie van Oorlog deelde aan de pers mede, dat het onder de wapenen roepen van de manschappen van het territoriale leger, die zijn ingedeeld bij de divisies van de luchtverdediging, het opleiden van jonge recruten, waarvan eveneens een groot deel zal worden ingelijfd bij de lucht verdediging, zal vergemakkelijken. Het ministerie van Oorlog heeft verder mede gedeeld, dat het aantal compagnieën voor de nationale verdediging zal worden uitgebreid Deze compagnieën zijn een militie van vete ranen en waren tot nu toe weinig talrijk. Zij worden gevormd uit oud-soldaten tusschen 45 en 51 jaar, die gedurende vier jaar dienst doen als een aanvulling op het territoriale leger. Rijn, hoofd van het bureau Mobilisatie, heeft omtrent deze regeling medegedeeld, dat in de eerste plaats vrijwillige dienstplichtigen in aan merking komen om militairen, behoorende tot de grens- en kustbeveiliging, die in de burger maatschappij noode kunnen worden gemist, te vervangen en Tiat voor zoover zich geen vol doende aantal vrijwilligers mocht aanmelden, eerst in de tweede plaats werklooze dienstplich tigen zullen worden opgeroepen. Het staat intusschen wel vast, dat er voor het verwisselen van mannen aan onze grenzen velen noodig zullen zijn. Zij, die in aanmerking komen om door een ander te worden vervangen, vervullen sedert enkele weken aan onze grens allen een taak, welke niet zonder meer door eiken anderen dienstplichtige kan worden overgenomen, b.v. wanneer een infanterist, die opgeleid is als tirailleur, om zakelijke of persoonlijke redenen naar huis zou worden gezonden, dan moet zijn vervanger eveneens een infanterist-tirailleur zijn, terwijl het bovendien iemand van gelijken rang en liefst ook van ongeveer gelijken leeftijd moet wezen. Voor wat de dienstplichtigen betreft, kan hierbij worden opgemerkt, dat wijl alleen de lichtingen van 1924 tot en met 1938 werden aangewezen om een gedeelte van hun dienst plichtigen de grenzen te doen bewaken, ook de vervangers tot die lichtingen dienen te behooren. Een uitzondering vormen de reserve-officieren, waarvoor een afzonderlijke regeling is getroffen of nog wordt voorbereid. Gebleken is intusschen wel, dat verscheidene werklooze dienstplichtigen bereid zijn een vrijwillig verblijf aan de grenzen op zich te nemen. lederen dag komen er, sedert de voorloopige aankondiging van de vervangingsregeling op 20 April j.l. geschiedde, honderden aanvragen van dienstplichtigen, die zich reeds onder de wape nen bevinden, bij het departement van Defensie binnen en van andere dienstplichtigen, die tot een dergelijke vervanging, omdat zij toch werk loos zyn, zich bereid verklaren. In het geheel zijn er reeds vele duizenden brieven van derge- lijken aard binnen gekomen en de oogst van Donderdag alleen bedroeg om 4 uur, terwijl de conferentie nog aan den gang was, 1475 stuks. Aan het departement van Defensie is een spe ciaal bureau voor de vervanging van buitenge woon opgeroepenen ten behoeve van de uitwen dige veiligheid, bij afkorting genaamd: het bu reau B.O.U.V., ingesteld. Een vernuftig kaartensysteem is uitgedacht, waarbij het departement naar behooren komt te weten, wat bij deze regeling nu noodzakelijk is en aan de hand waarvan met de grootst mo gelijke objectiviteit en accuratesse kan worden nagegaan, wie inderdaad vervangen kunnen worden en wie voor hen in de plaats zullen tre den. Slechts bij enkele corpsen, zooals de lucht- doelartillerie, de kustartillerie, de luchtvaart- troepen en het derde regiment genietroepen, die reeds vrijwel geheel zijn opgeroepen, zal de mo gelijkheid van vervanging uiteraard gering zijn, gezien de bovengenoemde voorwaarde, dat de vervanger steeds iemand van hetzelfde wapen onderdeel en van gelijke opleiding moet zijn. Aan de burgemeesters van alle gemeenten is opgave gevraagd van de dienstplichtige werk- loozen, hetgeen naar schatting ongeveer 35.000 personen zijn. De heer P. A. Ravelli, referendaris bij het de partement van Defensie, die met de regeling der vrijstellingen en verloven is belast, gaf vervol gens een overzicht van den gang van zaken in dit opzicht. Elke aanvraag om klein of groot verlof uit hoofde van onmisbaarheid in de burgermaat schappij, die bij het departement via de korp sen binnenkomt, gaat naar de daartoe aan gewezen adviesinstantie, d.w.z. naar den direc teur-generaal van den Arbeid, den inspecteur- generaal voor de Scheepvaart of naar den bur gemeester van de gemeente, waarin de desbe treffende dienstplichtige zijn bedrijf of beroep uitoefent. Eerst nadat de kaart met de verkregen in lichtingen weder bij het departement is bin nengekomen, kan de beslissing omtrent het ver zoek worden genomen. Wel moet een beroep op geduld worden gedaan, terwijl persoonlijke be zoeken en telegrammen slechts vertraging in den algemeenen gang van zaken kunnen bren gen. De verzoekers dienen hun aanvraag op ongezegeld papier, gericht tot den minister van Defensie, niet rechtstreeks bij het departement, doch bij hun corpscommandant in. Bedrijven met veel personeel kunnen rechtstreeks aan het departement verloven aanvragen, onder nauw keurige opgave van de personen, voor wie dit moet gelden. Een ernstig beroep op het geheele Nederland - sche volk worde gedaan om voor hen, die thans in het belang van ons vaderland hun militairen plicht vervullen, de meest mogelijke medewer king en welwillendheid in acht te nemen, opdat straks iedere dienstplichtige zijn werkkring of cliënteele onveranderd terugvinde. Ten slotte heeft de heer Oosterhoff, hoofd ambtenaar aan het departement van Defensie, nog eenige mededeelingen gedaan betreffende de financieele zijde van de onderhavige regeling. Zy komen hierop neer, dat de steunbe dragen voor de opgeroepen werklooze dienst- Het Britsche Lagerhuis heeft de regee ringsmotie tot invoering van den dienst plicht aangenomen. Het Hoogerhuis neemt den dienstplicht zonder hoofdelij'ke stemming aan. Gafencoe door Lebrun en Daladier ont vangen. De Sovj'et-ambassadeur te Londen, Maisky, te Parijs aangekomen. De Valera heeft zijn reis naar de Ver. Staten uitgesteld. Mededeelingen van Defensie over de regeling der vervanging van militairen aan de grens- Het prinselijk gezin heeft een bezoek gebracht aan huize Doorn. De Tweede Kamer heeft, nadat het wetsontwerp autovervoer personen z.h.st. was aangenomen, de aanvulling der electriciteitswet met 39 tegen 32 stem men verworpen- Beurs van New York: Stemming onregel matig; slot goed prijshoudend. De burgerij heeft soms al te veel geleerd maar op den steun der over heid'te rekenen. Men leunt te gaarne tegen den muur van staat of stad. Wanneer er een goed werk tot stand moet komen rekent men bij voorbaat op voorschotten der overheid en wan neer iets moet worden in stand ge houden of gerestaureerd, loopt men om subsidies te bedelen. Heel vaak is dit noodig en volkomen verantwoord. Maar te meer waardeert men dan den burgerzin van enkele krachtige figu ren, die het zonder overheidssteun willen rooien en uit eigen vermogen hetgeen ze noodig achten, wenschen te doen. We schreven een dezer dagen over burgerzin. Zie, zoo iets is een waarachtig burger waardig! „Er wordt reeds zooveel noodzakelijks van de overheid geëischt: laat ons dit nu eens zelf doen!" zegt hij. En hij zorgt dat er handen tezamen komen en het gewenschte er komt. Burgerzin! plichtigen, hetzij dat zij reeds onder de wapenen zyn, dan wel wanneer zij als ver vangers zullen optreden, geen vermindering zullen ondergaan, althans dat zy er finan cieel geen nadeel van zullen hebben. Ook in de kostwinnersvergoeding wordt geen wijziging gebracht. Aan het einde van deze mededeelingen moge er nog op worden gewezen, dat alleen het de partement van Defensie beslist wie vervangen zullen worden en wie de vervangers zullen zyn, zoodat in geen enkel opzicht sprake kan zijn' van een financieel remplacanten-systeem, dat de financieel-sterkeren boven de minder-draag- krachtigen kan bevoorrechten. De keuzecommissie van den K.N.VB. heeft het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 7 Mei a.s. te Bern tegen Zwitserland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (Blauw-Wit) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Stam (V.U.C.), Anderiesen (Ajax), aanvoerder, en Paauwe (Feyenoord). Voor: Draeger (D.W.S.), Van der Veen (Hera cles), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem) en De Harder (V.U.C.). Als reserves zyn aangewezen: Van Male (Feyenoord), Van Ierlandt (Willem 2), Bonsema (G.V.A.V.) en De Bock (Sneek). Stand op Vrydag 1 uur v.m.: 755.8 Vorige stand 764.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1