UIT DEN OMTREK if 1 tg Gemeenteraad Heemstede Mm VRIJDAG 28 APRIL 1939 Vijftien jaar Bloemen- daalsche Brandweer H~e het vroeger ging en nu BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT SPAARNDAM Gemeenteraad van Zaandam VELSEN Aanbesteding rioleeringswerken Begin van brand Wederom werd het punt: vernieu wingen aan de gasfabriek van de agenda afgevoerd Leening van twee ton gesloten Geldleening f 200.000 U itbreid ingsplan Delegatie van bevoegdheden Stamriool Rioleeringswerken aanbesteed Faillissement Th. Fokkens Gewestelke Bond voor V.V.V. Vernieuwingen gasfabriek DRIEHUIS IJMUIDEN IJMUIDER OPERETTE- VEREENIGING „In 't Witte Paard" Roode Kruis Bazar Gemeenschappelijke regeling voor bijzondere radiodiensten Bijzondere radiodiensten Ongelukkige val Den 2den Mei as. zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Vereeniging Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer na vele moeilijkheden opgericht werd. De heer Joh. Meewig, de tegenwoordige jommandant van de Bloemendaalsche brand weer, die van de oprichting af aan de vereeni ging verbonden is geweest, die zelfs het moei lijke geboorteproces heeft „meegemaakt", is wel bij uitstek de man, die ons omtrent de ge schiedenis van de B.V.B. het een en ander mee kon deelen en dank zij zijn bereidwilligheid, konden we een dezer avonden de noodige ge gevens verzamelen voor het volgende relaas. De heer Meeuwig bepaalde zich tot de laatste vijf jaren. Groote branden, zooals bij Bijvoet en op den Bloemendaalscheweg zijn er in die jaren niet geweest. Door oefeningen, die altijd goed bezocht waren, door demonstraties en door het nog al vaak moeten uitrukken bij kleinere brandjes, hebben we het corps op peil weten te houden. Het nieuwe alarmsysteem was een mooie aanwinst. Op het oogenblik heeft elke brandweerman een telefoon thuis, waarmee hij vanaf den Centralen post aan het politiebureau te Overveen kan worden opgeroepen. „Is die brandweer geen duur paardje op stal voor de gemeente?" vroegen we. „Duur?" vroeg de heer Meeuwig verwonderd. „Integendeelde gemeente betaalt alleen het materieel. Alle kosten, zooals kleeding, verzekering van de menschen tegen ongelukken en beschadiging van kleeding, administratie enz. enz., alles komt voor rekening van de vereeniging." „En hoeveel subsidie geniet de vereeniging?" „Geen cent! Onze vereeniging is eigenlijk een beetje een bijzondere vereeniging. Alles ge schiedt geheel vrijwillig, zonder dat er één cent betaald wordt voor verzuim of zoo iets. Alleen krijgt elk lid, of hij een inkomen heeft van 20,— of 200,per week, in geval van onge vallen, waardoor hij z'n werk niet kan doen, een verzekeringsuitkeering van 10,per dag." „En waarvan worden al die kosten betaald?" „We hebben toch onze donateurs! En elk lid van de V.B. betaalt zijn contributie." „Uit hoeveel menschen bestaat het corps te genwoordig?" „Uit 50 personen, plus vier stafleden. Dat zijn de commandant, de onder-commandant, de op zichter der materialen en de secretaris van den staf. Op het oogenblik hebben we de be schikking over drie motorspuiten, gestationneerd te Vogelenzang, Aerdenhout en Bloemendaal, en één ladderwagen. Vijftien jaar geleden be gonnen we met vier slangen wagentjes met 350 meter slang." „En hoe lang bent U al commandant?" „Dertien jaar. De beide eerste jaren was ik onder-commandant. De heer Buhrman was toen commandant. Maar alle 15 jaren ben ik voor zitter geweest." Op 2 Mei des middags van 25 uur zal een receptie gehouden worden. Ik krijg binnenkort 60 menschen, bijzondere Vrijwilligers, in oplei ding, om in tijd van oorlog als brandblusschers dienst te kunnen deen. Daarom houden we al leen een intiem feestje in hotel Roozendaal. Onderweg dachten we nog over een en ander na. Dat alarmeeringssysteem werkt toch maar mooi, dachten we. Maar hoe ging het toch vroeger, toen er nog geen V.B. bestond? En plotseling schoten herinneringen te binnen van een duinbrandje op Zaterdagmiddag. De ge meente-werklieden waren thuis of ergens an ders. Aan de politie was per telefoon kennis gegeven van het duinbrandje. Deze had op haar beurt den heer Krimp, toen ter tijd zoo'n beetje hoofd van de brandweer, gewaarschuwd. Deze was zoo vriendelijk onzen verslaggever te waar schuwen. Op de fiets ging het toen zoo vlug mogelijk naar de woningen van verschillende gemeentewerklieden. De gewaarsclruwden moes ten weer anderen optrommelen. Toen, zoo vlug we konden trappen, op het brandende duin aan. Onderweg reden we een paar politieagenten achterop, die met een slangenwagentje achter zich aan zeulden. Een wagentje met zandschop- pen was wel zoo goed geweest, want de slangen zouden, bij gebrek aan water, toch droog moeten blijven. Enfin, een stukje duin brandde tot op het grondwater af en toen was het afgeloopen. Een aantal gemeentewerklieden had zich kranig met de meegebrachte schoppen geweerd en later verkregen zij een vergoeding voor overwerk. Zooals het bij dit brandje ging, zoo ging het bij andere branden. Zeer gebrekkig dus! En toch is het nog maar een kleine twintig jaar geleden. Onze brandweer is er wel op vooruitgegaan! Fancy-Fair K.N.A.L. Tijdens de Pinkster dagen zal in den bond een K.N.A.L. (Komt Nu Allen Lachen) -Fancy-Fair worden georga niseerd, waarvan de baten zullen worden aan gewend voor vernieuwing van Kerk en Ver- eenigingsgebouw. De organisatie berust bij de leden van de Gezellenvereeniging en Mariacongregatie, ter wijl een bekwaam decorateur het interieur van de zaal zal opvroolijken. Muziek, vroolijke keuken, rad van avontuur en de vermaarde helderziende zullen de stem ming op peil brengen, terwijl voor de kinderen een poppenkast en grabbelton stemming zullen brengen. Ook is toestemming verkregen voor een loterij met vele prijzen. R. K. Staatspartij. Door een abuis in de telling bij de candidaatstelling voor de Ge meenteraadsverkiezing is de groslijst voor de R. K. Staatspartij eenigszins gewijzigd en als Volgt saamgesteld: 1. J. F. van Lierop, 2. R. B. Lommerse, 3. B. P. Heemskerk, 4. P. C. v. d. Meer, 5. P. J. v. Bakel, 6. M. Otte, 7. P. J. v. Lierop, 8. A. Teeuwen. Reddingsbrigade. Onder voorzitterschap van dr. W. H. van Oldenborgh hield de Bloe mend. Reddingsbrigade Donderdagavond haar algemeene vergadering in hotel Roozendaal. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat er nuttige arbeid zou verricht worden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer E. de Graaf, bleek, dat de inkomsten be droegen f 602.71, de uitgaven f 594, zdbdat er een batig saldo was van f 8.71. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Boescrioten, bleek dat er ultiiiïo De cember 65 leden waren. De werkzaamhéaen aan 't strand gaven door omstandigheden, waartegen de B.R.B. machteloos stond, weinig reden tot voldoening (er was geen tentenkamp, dus weinig werk). De heer E. de Graaf, die ruim 10 jaar het penningmeesterschap van de vereeniging naar zijn beste krachten had waargenomen, had te kennen gegeven rich geheel te willen wijden aan het werk voor de E.H.B.O., zoodat hij zijn pen ningmeesterschap wenschte neer te leggen. Door het bestuur werd voorgesteld in zijn piaats te benoemen de heer J. Eysker. Op voorstel van den voorzitter werd de heer De Graaf benoemd tot lid van verdienste. De heer J. Eysker werd bij enkele candidaatstelling gekozen tot pen ningmeester en de heer De Graaf tot commis saris. De heer A. Hiemstra werd herbenoemd tot lid van het bestuur, de heeren W. Buddingh en J. Eysker werden herkozen tot leden van de technische commissie. In de plaats van den heer B. Kuyl werd nog geen nieuw lid benoemd. Bij de behandeling van het punt „zomercam- pagne" deed de heer Buddingh verschillende mededeelingen. De T. C. zag zich genoodzaakt, door gebrek aan voldoende geschoolde beschik bare leden, de strandoewaking op Zaterdag middag stop te zetten. De Woensdagavond oefeningen vangen aan op den 2den Woensdag in Juni. In het vervolg zal het mogelijk zijn examen te doen voor het kustwachtdiploma, als men alleen in het bezit is van het diploma A. De heer A. J. Meyerink sprak zijn groote te leurstelling uit over het niet meer bezetten van de strandwacht op Zaterdagmiddagen. De heer A. v. Donkelaar bood zich daarop aan, op Za terdagen dienst te doen aan het strand. Eenige andere leden volgden dit goede voorbeeld. Bij de rondvraag sprak de heer Meyerink zijn groote erkentelijkheid er over uit, dat de raad van Bloemendaal f 1000 heeft toegestaan voor vergoeding van het Brigadehuis. Daar de voorzitter, dr. Van Oldenborgh, was weggeroepen, werd de vergadering daarna door den heer Meyerink gesloten. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aer denhout en omstreken" een goedbezochte leden vergadering in café-restaurant Hof van Heem stede. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer H. v. Gurp, hield de heer B. Nieuwen- huis een leerzame causerie over het kweeken van hortensia's en calceolaria's, waarvan ter keuring eenige fraaie collecties door hem waren ingezonden. De heer Goudzwaard had wederom een mooie collectie afgesneden bloemen van planten en heesters, waarover hij een uitvoerige beschou wing gaf betreffende de snoeiwijze, een der meest belangrijke onderdeelen voor een rijken bloei. De keuringscommissie kende de volgende pun ten toe. B. Nieuwenhuis voor hartensla's 9 punten en calceolaria's 10 punten. G. Toen voor vaas clematis Prins Hendrik 10 punten en aan K. Goudzwaard voor afge sneden bloemen 6 punten. Door de commissie voor tuinkeuringen werd medegedeeld, dat Zaterdag de eerste tuinkeu- ring voor de jaarlijksche prijsvraag zal ge schieden. Na de pauze hield de heer v. Zadel een in teressante causerie over den Coloradokever, staatsvijand no. 1 voor den land- en tuinbouw, en wees er op, dat iedere land- en tuinbouwer met alle middelen dezen gevaarlijken vijand moet bestrijden, daar niet-besmette landen ab soluut geen land- en tuinbouwproducten lm- porteeren uit besmette landen. In zijn causerie gaf spr. aan de wijze van herkenning van dit gevaarlijk beestje en de middelen om dezen kever te bestrijden. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter deze leerzame vergadering. De brand bij van Houten. Bij het brandje in de wasscherij van Van Houten, waarvan wij gisteren melding maakten, is wel de auto, maar niet het waschgoed, zooals abusievelijk werd bericht, aangetast. De beurs Een gedrukte stemming valt niet zoo gauw op de beurs te bespeuren. Ook in moei lijke tijden blijven de beursbezoekers vol ener gie en bespreken de zaken van den dag. Zoo zijn de kwesties van contingenteeringen, vast stelling van minimum- of maximumprijzen in dezen tijd schering en inslag. Het zijn allemaal punten, die aanleiding zijn om de handelsmen- schen, koopers en verkoopers, stil te maken, om den moed te doen verliezen en toch is dit niet het geval. Met trots komt er een kweeker bin nen met in zijn handen de eerste gladiool Deze gladiool is 1 Februari geplant en werd 1.40 M. lang. De zaailing, nog zonder naam, werd ten toongesteld door de fa. P. Hopman en Zn., Hil- legom. De nieuweling werd geprezen als goed broeier en mooi geel van kleur. De fa. N. Heemskerk zond narcissen, waarin deze firma een specialiteit is. Onder meer de beste dubbele narcis Roza blanca, de Inc. Agra en de rijkbloeiende Poetaz Geranium. De firma F. Rijnveld en Zn. liet een aantal leliebloemige tulpen zien, als de licht gele Lo thario, roode Don José, de mooie karmijnroode Judith en de donker gele Annette. Een mooie groep. Het aantal beursbezoekers bedroeg Donder dag ruim honderd. Handel was er niet veel. Steeds hoort men van kweekers, die hun cul tures overbrengen naar den vreemde. Dit is een van de grootste rampen, die er groeit uit de narigheid van dezen tijd. De uitvoerbeperkin- gen der contingenteeringen, vaststelling van prijzen en andere moeilijkheden doen de kwee kers uitzien naar de mogelijkheid, om het in een grooter land te probeeren en velen hadden daarmede succes. Het is daarmede als met het bezoek in deze streken en het praten over bol- lenzondagen. Vroeger waren de bollendagen voor veel Middenstanders de dagen, die het jaar goed moesten maken. Op den dag van heden is daar van geen sprake meer. Er komen nog wel be zoekers, maar het is niet zoo als vroeger. De oorzaak is niet ver te zoeken. Vroeger was er slechts één bollenstreek, nu vindt men bollen velden in Noord en Zuid en overal! Toch verliezen de bloemisten den moed niet! Zij zijn taai! Er waren vooveel slechte tijden en daarna weer betere; achter de wolken schijnt de zon.... De bollenstreek heeft nog een apart soort be zoekers in deze dagen. Dat zij,n de schilders en teekenaars. Zij trachten de kleurenpracht van de velden vast te leggen op het onvergankelijke doek. Een drietal aardige aquarellen van mooie plekjes in Hillegom vallen te bewonderen in de étalage van de fa. Van der Lans in de Hoofd straat alhier. De stukjes zijn van de hand van den Hillegomschen teekenaar Nico G. Berk hout. De Zilveren veiling Dinsdag a.s. zal om 10 uur de 25e veiling plaats hebben van de bollen voor de kerk van de St. Josephparochie. In de catalogus lezen wij, dat er een pracht- collectie narcissen, hyacinten en tulpen zal ge veild worden. In een voorwoord wijst pastoor van Leeuwen nogmaals op den grooten nood waarin het kerkbestuur verkeert. De pastoor doet nog maals een beroep op allen, om deze 25e bollen- veiling een echte zilveren veiling te doen wor den, zoodat de nood kan gelenigd worden. „Santpoort". De R.K. Voetbalvereniging „Santpoort" hield Donderdagavond een leden vergadering in ,,'t Huis te Veisen". Na de opening heette de voorzitter allen wei- kom en gaf het doel van de vergadering aan, n.l. 't bespreken van training, zomersport en feestavond. Ook had spr. enkele waardeerende woorden voor wijlen C. v. Sambeek en spoorde alle leden aan a.s. Zondag te 8.30 uur in de H. Mis aan wezig te zijn, daar deze Mis tot zijn zielerust zal worden gelezen. Het bestuur was tevreden over de resultaten der elftallen in de compeTitie. Spr. achtte ech ter den cldbgeest onder de leden niet vol doende en spoorde aan tot saamhoorigheid. De secretaris kreeg uitnoodigingen voor het spelen van wedstrijden tegen L.W.V. te Laren (geen animo) en nederlaagwedstrijden van Lisse en Vitesse. Leden, die deel wenschen te nemen aan zomervoetbal kunnen rich hiervoor opge ven. Om den onderlingen band te versterken meent het bestuur in Mei a.s. een feestavond voor le den, donateurs en belangstellenden te organi- seeren. Bij de rondvraag kwam het clubblad ter sprake, waarbij besloten werd een commissie te vormen om de zaak nader te onderzoeken. Te vens de elftalcommissie met 2 leden te vermeer deren, welke kwestie nog in een bestuursverga dering zal worden besproken. Bij het einde der vergadering sprak de gees telijke adviseur eenige woorden over Actie Kath. Gem. en spoorde de leden aan het doel der vereeniging te bereiken door onderling ook in het voetbalspel de gemeenschapszin te be oefenen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Concert Bij gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana zal Spaarn- damsch fanfare-corps „Crescendo" een feestcon- cert ten gehoore brengen op de West-Kolk in de muziektent en wel des middags van 24 uur. De eerste dag van het jaarlijksch blo emenfestijn te Noordwijk kenmerkte zich door zeer groote belangstelling. De drukte op den Koningin Astrid Boulevard Ten kantore van het Bureau van Openbare Werken alhier had de aanbesteding plaats van rioleeringswerken in werkverschaffing te IJmui- den, Veisen en Santpoort. Voordat de biljetten geopend werden, deelde de directeur mede, dat op last van den minister van Sociale Zaken eenige wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden moesten worden aangebracht, waardoor de in schrijvers zich eventueel mochten terugtrek ken. Na voorlezing trok een der inschrijvers zich terug. Van de 4 inschrijvingen was de laagste de fa. L. P. v. d. Geer en A. Stuifzand te Leiden voor f 25.900 en hoogste inschrijver de fa. Joh. Dienaar en Zonen te IJmuiden voor f 28792. Gisteravond te 7 uur zagen voorbijgangers rookwolken opstijgen uit het gebouw van den Gem. Reinigingsdienst aan de Steigerkade. De brandweerlieden, welke spoedig verschenen, wisten met hun gasmasker den vuurhaard spoe dig te vinden. Het bleek dat brand was uitge broken in een geladen vuilnisschuit. Met een tweetal slangen was men den brand spoedig meester. De gemeenteraad van Heemstede kwam gis terenavond in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. De raad besloot een geldleening aan te gaan tot een nominaal bedrag van ƒ200.000, koers pari, tegen een rente van pet. per jaar. Van deze leening is ƒ42.000 bestemd voor aankoop, verbouw en inrichting van „de Meerlhorst", ƒ4000 voor verbouw van het raadhuis, ƒ20.000 voor den bouw van arbeiderswoningen aan de Bankastraat; de rest wordt besteed aan ver- keersverbeteringen en verfraaiingen van het stedeschoon. 21.000 is uitgetrokken voor ver betering van den Leidschevaartweg. De ge meente verbindt zich de leening af te lossen in 40 jaren. Exploitatie van de terreinen volgens het be staande uitbreidingsplan dient te worden voor komen, vinden B. en W. Zij stellen daarom voor te bepalen, dat de herziening van het uitbrei dingsplan, begrensd door de Kerklaan, denHee- renweg, de van Merlelaan en de Zandvoort, wordt voorbereid. Goedgekeurd. B. en W. zijn bevoegd, ingevolge raadsbesluit van 26 Maart 1936, tot het verhuren, verpach ten of op andere wijze in gebruik geven van gemeente-eigendommen. Door het in werking treden van de pachtwet kan echter dit besluit bij sommige verpachtin gen niet meer toegepast worden. De raad besloot in verband daarv.ee de re dactie van het delegatiebesluit te herzien. B. en W. stellen voor hen een crediet te ver- leenen van 32.500 voor den aanleg van een Gisterenmiddag is door den directeur van Openbare Werken namens het gemeentebestuur aanbesteed: het overeenkomstig de Rijksvoor- waarden in werkverschaffing leggen van riolen met e profiel van 20 c.M. tot en met 80/120 c.M. in IJmuiden, Veisen en Santpoort, tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 1690 M. Bij den aanvang deelde de directeur, ir. Ver hoef, mede, dat blijkens een ministerieel schrij ven wijziging wordt gebracht in de arbeidsvoor waarden. Mochten uit deze wijziging financieele consequenties voortkomen, dan zullen deze wor den geregeld. Intusschen werd aan de inschrij vers toegestaan, om na voorlezing hun inschrij ving terug te nemen. Hiervan maakte één aannemer gebruik. Verder werd ingeschreven door L. P. v. d. Geer en A. F. Stuifzand, Leiden, voor f 25.900 (laag ste); A. J. de Later, Oegstgeest, f26.550; Comm. Venn. Bolsehbroek, Bloemendaal, f27.800.—; Joh. Dienaar en Zonen, IJmuiden, f28.792.—, De. gunning werd aangehouden. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenbemd faillis sement. Deze lijst telt 25 crediteuren met een totaal passief van 55.720.60, waarvan prefe rent 232.09. De baten bedragen 1.933.51. De voornaamste crediteuren zijn: mr. D. H. Okma qq. in rekening courant verleend crediet 21.902.53, N.V. R. Vermeulen en Zn. gelever de goederen en kosten gedeeltelijk preferent 10.353.05. stamriool van den Cruquiusweg tot aan de plaats waar een rioolgebouw zal verrijzen, als mede voor den aanleg van een toegangsweg naar die plaats. De heer RIJKES (Lib.) vroeg hoe het zat met „het te stichten rioolgemaal", waar het stamriool op uitmondt. Wethouder DROOG (R.K.): B. en W. rijn overtuigd dat het riool zal komen. De raad stond indertijd een crediet van 35.000 toe voor voorbereidende maatregelen. De heer JONCBLOEDT (R.K.) zette uiteen, dat in antwoord op een opmerking van den heer Meeuwenoord, dat de toegangsweg niet zoozeer als weg dan wel als verhard pad moet worden beschouwd. Vastgesteld werd de bijzondere achtergevel rooilijn voor de Noordzijde van de Zandvoort- schelaan, tusschen, de Amaryllislaan en de Laan van Bloemenhout. Voorstel werd aangenomen. B. en W. deelden mede, dat door het bestuur van den Gewestelijken bond voor Vreemdelin genverkeer voor Zuid-Kennemerland de ge meente is uitgenoodigd als lid tot dezen bond toe te treden. Voorgesteld werd tot deze organisatie toe te treden. Goedgekeurd. Wederom werd het punt: vernieuwingen aan de gasfabriek van de agenda afgevoerd. Men zal zich herinneren, dat deze kwestie eenige raadsvergaderingen geleden ook reeds bespro ken is geworden. Ook toen besloot men tot het uitstellen daarvan tot gisteren. De VOORZITTER deelde mede, dat hij een tusschentijdsche vergadering zal beleggen, ge zien de wenschelijkheid, dat deze aangelegen heid nu eindelijk tot een einde komt. Zoodra de verschillende commissies haar ad viezen hebben uitgebracht, zal het voorstel op nieuw in den raad komen. Bij de rondvraag merkte de heer DISSEL KOEN (S. D.) op, dat het vraagstuk van de ar beiderswoningen nu reeds anderhalf jaar loopt. Spr. deelde mede, nu zelf schriftelijk een voor stel in te dienen, dat in de volgende raadsver gadering behandeld zal moeten worden. Wethouder DROOG schrijft de vertraging toe aan het uitblijven van een antwoord van een der betreffende instanties. De heer DE TELLO (S. D.) wees op het ern stige euvel, dat op de Zandvoortschelaan de bussen van een maatschappij plotseling stoppen voor het opnemen van passagiers. De bussen van een andere mij. houden zich stipt aan de vastgestelde halten. De VOORZITTER zegde stappen in die rich ting toe. Hierna ging de raad over in geheime ver gadering. St Jozef gezellenvereeniging opgericht. Woensdagavond werd in de burcht van het Kruisvaartcohort „St. Lodewijk" een bijeen komst gehouden om te komen tot het oprich ten van een St. Jozefgezellenvereeniging. Verscheidene jonge mannen hadden aan den oproep gehoor gegeven en werden na de ope ning door den vice-praeses, kapelaan v. d. Pol, toegesproken. Spr. heette allen hartelijk wel kom en noemde dezen avond zeer geschikt voor de oprichting, daar het dezen dag het bescherm- feest van St. Jozef was. Nadat de vice-praeses het doel had uiteen gezet en de huishoudelijke reglementen had be handeld, gaven alle aanwezigen zich spontaan op als adspirant-lid. Hierna werd bij vroolijke muziek gekaart, geschaakt, gedanst enz. Later op den avond verscheen ook nog de praeses, pastoor De Jong, die in een korte toespraak de jongens aanmoe digde op den ingeslagen weg voort te gaan. Zij behooren, aldus spr., tot de méést actieven uit de parochie door direct hun toezegging te geven als aspirant-lid van de St. Jozefsgezellen. Spr. besloot met den wensch: „Moge onder de bescherming van St. Jozef de verêénigïfig waaï- voor thans de grondslag is gelegd uitgroeien tot een van de sterkste fundamenten van de pa rochie." De tweede opvoering van de bekende schla ger-operette „lm weissen Röss'l" werd gister avond in den Thalia-schouwburg voor een ge heel bezette zaal gegeven. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de IJ. O. V., de heer H. A. Osendarp, al len hartelijk welkom, in het bijzonder de jury, welke belast was de IJ. O. V. voor deze com petitie-uitvoering punten toe te kennen. Ook uitte spr. zijn vreugde over de aanwezigheid der talrijke officieren, onder-officieren en man schappen van de te IJmuiden gelegerde strijd krachten, die dank zij de sympathieke geste van tal van inwoners, deze opvoering konden bijwonen. Dinsdagavond zal uitsluitend voor onze mannen van leger en vloot, als blijk voor de vele ontberingen, namens de burgerij, een laatste opvoering worden gegeven van het Wit te Paard. Over deze moderne operette hebben wij bij de première reeds een en ander uitvoerig ge schreven. Mochten wij toen den zang niet kun nen bewonderen, thans vlotte dit beter, hoewel het voor de IJ. O. V., wil ze haar oude peil we der trachten te bereiken, te hopen is, dat zij spoedig over wat meer en beter stemmateriaal zal beschikken. Het spel was ook ditmaal uitstekend. Meenden we dat Kunstkring, wien de muzikale leiding was opgedragen, bij de première een off-day had, ook thans, vooral in het begin van het eerste bedrijf; telde dit deel vele zwakke momenten. De kostelijke hu mor, waaraan deze operette zoo rijk is, viel bij het talrijk publiek zeer in den smaak, hetgeen wel tot uiting kwam bij de ware ovaties welke den acteurs (trices) na elk der bedrijven ten deel vielen. Gisterenmiddag werd in het voormalig school gebouw aan de Breesaapstraat de bazar van het Ned. Roode Kruis, afd. Velsen-IJmuiden, officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Dr. A. C. Land, kringcommissaris van Noord-Holland Zuid en lid van 't hoofd bestuur. Dr. W. van Haselen, voorzitter van de plaat selijke afdeeling, dankte in zijn openingswoord de zeer gewaardeerde medewerking van B. en W. alsmede de werkers, zoowel in als buiten 't comité, waarbij hij een extra woord van lof richtte tot de heeren M. W. Hellemons en Ol denburg. Nadat spr. in het kort het doel van deze bazar had uiteengezet, werd de bazar door Dr. A. C. Land met een meer historische toe spraak officieel voor geopend verklaard. De bazar, welke, mede voor het mooie doel, een bezoek zeer zeker waard is, is heden en morgen nog geopend van 212 uur. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Zaandam, onder voorzitterschap van burge meester Mr. J. in 't Veld, in openbare verga dering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond1 zich een brief van Ged. Staten, houdende mededee- ling, dat de minister van Binnenlandsche Za ken zich kan vereenigen met den inhoud van het Ambtenarenreglement, derhalve ook met de voorloopige regeling van het wachtgeld. Dit sluit evenwel niet in, dat in het reglement t.z.t. de wachtgeldregeling van de gemeenten boven 40.000 zielen kan worden opgenomen. Na goedkeuring van enkele bezwaar- en ver zoekschriften betreffende belastingen kwamen de voorstellen van B. en W. aan de orde: Prae-advies omtrent het voorstel-Bosman inzake verlaging van de vergoeding, verschul digd wegens niet tijdige voldoening van de lichtkwitanties. De heer BOSMAN (R.S.A.P.) kan zich met de argumenten van B. en W. in het prae- advies niet vereenigen. Is het een kwestie van straf of het achterwege laten van eenige moeite? Spr. meent, dat het beter is het boetebedrag van 25 cent in 10 cent te veranderen. Een ma tige vergoeding is billijk, maar een hoog bedrag als 25 cent geeft te veel 't karakter van boete. Wethouder HALLIE (V.D.) vraagt, of de boetetoepassing wel zoo straf is als de heer Bosman dit naar voren brengt. Een verlaging van de boete in 10 cent is in de praktijk niet in toepassing te brengen, daar het aantal wan betalers nog hooger wordt. Verschillende steek proeven zijn genomen en hierbij is gebleken, dat het juist ingezetenen zijn, die een geregeld inkomen genieten. Bij eerste aanbieding van de kwitanties in Zaandam wordt 40 pet. niet voldaan. Een verlaging is niet in het belang van de burgerij. Het prae-advies van B. en W. wordt hierna aangenomen. Verkoop van bouwterreinen ten Oosten van de D. Doniastraat aan J. G. Bührs (1680 M.2), J. Kraaier (1240 M.2) en F. W. Onrust (1040 M.2) tegen een prijs van 6,per M.2 Goedgekeurd. Toetreding tot een gemeenschappelijke rege ling inzake bijzondere radiodiensten. Op 4 Maart 1939 is door de Kroon goedge keurd een op initiatief van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten door een aantal groote gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Middelburg, Maastricht, Zwolle, Arnhem, Groningen en Den Bosch) aangegane gemeen schappelijke regeling, tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, als bedoeld in art. 130, le lid onder b. der gemeen tewet. De taak van dit lichaam zal zijn, aan de gemeenten bemiddeling te verleenen bij de aanschaffing, den aanleg en het onderhoud van inrichtingen voor radio-electrische verbinding op zeer hooge frequentie voor bijzondere doel einden, zooals de politie, de brandweer, de luchtbescherming enz. Men heeft hier het oog op radio-zend- en ontvanginrichtingen, waar mede van een vast punt uit telefonische ver- binding kan worden onderhouden met mobiele stations, als auto's, motorrijtuigen en vaartui gen. Aangezien bij deze installaties niet alleen plaatselijke maar ook verder strekkende be langen zijn betrokken, die de mogelijkheid tot samenwerking over het geheel wepschelijk ma ken, dienen ook in het geheelë land dezelfde toestellen te worden gebruikt. Dit is bovendien financieel voordeeliger. Om de gewenschte uni formiteit op de beste wijze te bereiken, is het hiervoor genoemde rechtspersoonlijkheid bezit tende lichaam tot stand gekomen. De vereeniging van Ned. gemeenten noodigt thans de andere gemeenten uit, tot de daar voor in het leven geroepen gemeenschappelijke regeling toe te treden. B. en W. meenen, dat hiertoe moet worden overgegaan. De gemeente kan dan, indien zij een of meer toestellen wenscht aan te schaffen, profiteeren van de daarvoor gestichte organisatie. Het gemeente belang, dat met de eventueele aanschaffing op deze wijze van toestellen gediend wordt, weegt ruimschoots op tegen de bij toetreding jaarlijks te betalen bijdrage van 36,(berekend naar den maatstaf van 1,per 1.000 inwoners). B. en W. stellen dan ook voor tot de gemeen schappelijke regeling toe te treden. De heer BOSMAN (R.S.A.P.) is bevreesd, dat dit zal dienen tot de oorlogsvoorbereiding. De VOORZITTER antwoordt, dat dit met oorlogsvoorbereiding niets te maken heeft. Het is meer een modern hulpmiddel voor de over heid. De voordracht wordt dan met algemeene stemmen goedgekeurd. GROND TRANSACTIES Uitgifte in erfpacht van een terrein en ver huur van een ander terrein aan den Ringweg, aan de kanovereeniging „De Geuzen". Het betreft hier 45 M.2 grond, welke deze vereeniging noodig heeft voor uitbreiding van haar boothuis. Tevens vraagt zij ongeveer 112 M.2 grond van een aangrenzend terrein in huur, ter berging van fietsen. De waarde van het thans in erfpacht gevraagde terrein kan gesteld worden op 4,per M.2, zoodat de canon moet bedragen 5 pet. daarvan of 0,20 per M.2 De huurprijs voor het te verhuren ter rein kan op hetzelfde bedrag per M.2 bepaald worden. Goedgekeurd. Verpachting van bouwland in den Zaandam merpolder aan de heeren M. Flipse te Zaandam en T. Stolk te Westzaan, waarbij de pachtprijs voor eerstgenoemde op 90,per H.A. per jaar en 80,per H.A. per jaar voor laatst genoemde bepaald wordt. Goedgekeurd. Verpachting van weiland ten Oosten van den Zuiddijk aan den heer Jb. Kraay. De pacht prijs wordt bepaald op 80.per ha. per jaar. Goedgekeurd. Verpachting van weiland nabij de begraaf plaats aan den Noorder IJ- en Zeedijk aan den heer M. Swart Czn. tegen een pachtprijs van 80,— per ha. per jaar. Goedgekeurd. Bij den aanvang van de zitting deed de voor zitter mededeeling van een binnengekomen be richt, dat het Werkfonds het eerste gedeelte van het rioleeringsplan, hetwelk een to taalbedrag van 1.000.000,omvat, heeft goedgekeurd. De gemeente zal de rente a 2% pet. alsmede de aflossing dan eerst betalen, alvorens het werk, waarvan de duur op 3 jaar geschat is, beëindigd is. In de eerstvolgende raadszitting zullen de plannen dienaangaande behandeld worden. Tijdens het opvaren van Amsterdam naar IJmuiden is aan boord van het s.s. Theano de donkeyman H. uit Rotterdam bij het verwisse len van een lamp van een trap gevallen en 1 de machinekamer terechtgekomen. Dr. van Haselen verleende geneeskundig^ hulp en de patiënt werd met inwendige kneu zingen per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. onder God geen gezag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2