Vrijdag het antwoord van Beek aan Hitier De „World's Fair te New York FISK Weer een trein langs open overweg Von Brauchitsch naar Tripolis STOOP'S BAD AFZWEMFEEST IN DE VOLTALLIGE PARLEMENTSZITTING veiligheid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 1 MEI 1939 - AVONDBLAD President Roosevelt houdt een rede bij de opening VOOR SLECHTS iy2 CENT noodig om deze annonce uitge knipt in open envelop als druk werk aan ons op te zenden, ont vangt U uiiv. brochures over hei HERSTEL van UwJI&ARGRO Congres van Tsjechen en Slowaken te Parijs Het jegens hun land gepleegde geweld niet erkend I. V. Vosta K. N. DIT NUMMER VEERTIEN BLA safti-flight onschatbare RYNBENDE HEIT DE KLOK Per Liierkruik f 3.75 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21764 Boomen voor de derde maal in half jaar niet gesloten Blokwachter voorkomt catastrophe De Duitsche vloot zou een bezoek brengen aan de Italiaansche havens De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd te Baarn reeds Zaterdag gevierd. Het Prinselijk Gezin achter een der ramen van het Paleis Soestdijk, waar de Baarnsche schooljeugd een bloemenhulde bracht Kokkinaki en Gordienko te New York H. M. de Koningin, die Zondag ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op paleis Soestdijk vertoefde, woonde des ochtends in gezelschap van het Prinselijk Paar den dienst in de Ned. Herv. Kerk te Baarn bij het Paleis van Soestdijk afspeelt MORGEN, Dinsdag 2 Mei namiddags 4 tot 6 uur: GECOSTUMEERD Berlijn denke niet op Warschau dezelfde methode te kunnen toepassen als op Praag" Druk op Polen ïn de Duitsche pers Het Weer iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi TOESCHOUWERS TERRAS 15 CENT Berlijn noemt zich bescheiden en edelmoedig Kelken in de bagage van Del Vayo NEW YORK, 1 Mei (Reuter) President Roosevelt heeft Zondag de wereldtentoon stelling te New York geopend met een rede, waarin hij onder meer zeide: „Ik geloof, dat wij Amerikanen vaak een stil gebed opzenden, dat op het vasteland van Europa, van waaruit het Amerikaansche halfrond in hoofdzaak gekoloniseerd is, de komende jaren vele slagboomen in het verkeer tus- schen de volken mogen worden vernietigd." De president zeide verder, dat de Amerikaan^ sche wagen is bespannen met de ster van in-l ternationale welwillendheid, de ster van voor-1 uitgang voor de menschheid, de ster van groot 1 geluk en minder leed en bovenal de ster van den vrede. IJÜ dankte alle landen voor hun alge- meene en spontane deelneming aan de ten toonstelling. De opening der wereldtentoonstelling heeft aanleiding gegeven tot veel vreugdebetoon. Honderdduizenden personen hebben vandaag een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Ongeveer 400 personen betraden per minuut het tentoonstellingsterrein, waar 5000 politie beambten en rechercheurs toezicht houden. Sir Louis Beale, de commissaris-generaal van het Britsche paviljoen, voerde namens de com missarissen-generaal het woord. Hij bracht hul de aan de tentoonstelling en allen die tot den bouw er van hebben bijgedragen. „De wereld tentoonstelling kan niet nalaten een instrument te zijn van de hoogste waarde, doordat zij ge luk en de welvaart van de volken der wereld vergrooten. Met de hoogste achting brengen wij, commissarissen-generaal, een saluut aan den president en het volk der Vereenigde Staten. Wij wenschen hun alle succes toe bij deze groo- te onderneming." Vermeldt Uw naam en (V.K.P.) der envelo Dr. H. NANKING'S P DE deelen de nood van Dat is het signaal, waarmede om vyf uur het diner feestelijk wordt ingeluid en neemt U het middagmaal tusschen 12 en 2 uur, ook dan is een oude Rynbende vooraf 'n dagelijks terugkeerende tractatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zondagmorgen is op den spoorweg overgang aan de Weesperzijde bij den Omval te Amsterdam bijna een hoogst gevaarlijke situatie ontstaan, welke gelukkig nog zonder ernstige gevolgen is gebleven. De sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aankomt, de z.g. Parijsche trein, passeerde den overweg, terwijl de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Dit is in de richting Utrecht binnen een half jaar tijds reeds de derde maal. Op het gewone uur, ruim half tien, naderde de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter voor de spoorweg den straat weg kruist, ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keulsche Vaart. De spoorbrugwachter A. Star, die tevens blokwachter is, zag den Parijschen trein, een stoomtrein, aankomen. Op hetzelfde oogenblik merkte hij tot zijn grooten schrik, dat de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. De man verloor geen oogenblik zijn te genwoordigheid van geest en zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoor brugwachter greep een roode vlag en hier mede zwaaiende rende hij den trein tege moet. De machinist merkte hem gelukkig tijdig op en remde zoo krachtig mogelijk, terwijl hij tegelijkertijd met de stoomfluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De loco motief v/as reeds de helft van den over weg gepasseerd, toen de trein tot stilstand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich echter in veiligheid kun nen stellen, terwijl een agent van politie, Schuurman genaamd, die de situatie tijdig bemerkte het autoverkeer ophield. Over het algemeen is het vooral op Zondag morgen op dit uur buitengewoon druk op dezen \veg, maar door het slechte weer was de uit tocht uit de stad naar het Gooi van aanmer kelijk geringeren omvang dan gewoonlijk. En dit is dan ook een van de oorzaken, dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. Uit het onderzoek, ingesteld door inspec teur P. D. N. Bijlsma van het politiebureau Linnaeusstraat, is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waarschuwt, dat een trein in aantocht is, en de boomen ge sloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien 'Was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die iederen dag op denzelfden tijd passeert. De overwegwachter beweert, dat hij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. Kort tevoren was nog een trein uit de richting Utrecht ge passeerd. Alles had toen een normaal ver loop. In den trein ontstond, bij het plotseling remmen, eenige consternatie onder de passa giers. Overal gingen de raampjes open en zagen verschrikte gezichten naar buiten, doch geluk kig kon men spoedig gerust worden gesteld. De trein had vijf minuten vertraging. ROME, 1 Mei (Havas) De opperbevel hebber van het Duitsche leger, Von Brau chitsch, is Zondag door den Italiaanschen Koning en Mussolini ontvangen. Over het doel van het Duitsche bezoek worden geen mededeelingen verstrekt. Men weet slechts, dat Von Brauchitsch, Pariani en verschei dene hooge Duitsche en Italiaansche offi cieren per vliegtuig naar Tripolis zullen vertrekken. Von Brauchitsch zal op 6 Mei uit Libye te- rugkeeren en nog eenige dagen te Rome door brengen, waar hij onder meer met Badoglio en admiraal Cavagnari besprekingen zal hebben. De Duitsche minister van Arbeid, Seldte, is eveneens te Rome aangekomen. De Koning heeft generaal-kolonel Von Brauchitsch het grootkruis van de orde van St. Mauritius ver leend. In zekere kringen te Rome doet het gerucht de ronde, dat de Duitsche vloot, die op het oogenblik in de Spaansche wateren oefeningen houdt, een bezoek aan Italiaansche havens zou brengen, voor zij naar de bases aan de Noord zee terugkeert. Het gerucht is overigens niet officieel bevestigd. NEW YORK, I Mei (Reuter). De Sovjet- Russische vliegers Kokkinaki en Gordienko zijn even na middernacht aan boord van een ge charterd vliegtuig van Moncton te New York aangekomen. Molotof en Stalin hebben den vliegers een gelukstelegram gezonden. De Sovjet-ambassade te Washington heeft verklaard, dat de oorzaak van het mislukken der vlucht MoskouNew York gelegen was in het bevriezen van het kompas en het gebrek aan zuurstof. Te Moskou wordt medegedeeld, dat het vlieg tuig van Kokkinaki 6516 K.M. in rechte lijn heeft afgelegd in 22 uur 56 minuten. De feite lijke route was evenwel veel langer. Zij bedroeg ongeveer 8000 K.M. terwijl de gemiddelde uur snelheid 348 K.M. heeft bedragen. Prinses Beatrix een en al aandacht voor wat zich op Moeder's verjaardag buiten PARIJS, 1 Mei (Havas). Het congres van in Frankrijk wonende Tsjechen en Slowaken heeft verscheiden moties aangenomen, waarvan de voornaamste inhoudt, dat de in Frankrijk gevestigde Tsjechen en Slowaken nimmer het jegens hun land begane geweld zullen erken nen, dat zij steeds zullen strijden, in een mate welke vereenigbaar is met de in Frankrijk on dervonden gastvrijheid, tegen slavernij en ten gunste van den vrede in overeenstemming met alle Tsjecho-Slowaken in binnen- en buiten land. Benesj heeft het congres van Tsjechen en Slowaken te Parijs een telegram gezonden, waarin hij hun verzoekt „gereed te zijn". „Wij weten niet wat de gebeurtenissen ons zul len brengen, maar wij moeten gereed zijn. De Tsjechen en Slowaken zullen zich niet tot sla vernij laten brengen, noch zich laten exploitee- ren voor buitenlandsche belangen. Zonder com promis zullen zij tot het einde gaan voor een vrij Tsjecho-Slowakije in een vrij Europa. Tien eeuwen lang hebben wij voor onze vrij heid gestreden. Dikwijls waren wij winnaars. Wij zullen weerstand bieden en opnieuw over winnen". 1 Stand op Maandag 1 uur rum. 759.6 Vorige stand 769.8 WARSCHAU, 1 Mei (Havas). De Poolsche minister van Buiten landsche Zaken, Beek, zal waar schijnlijk op 5 Mei (dus niet op 2 Mei zooals aanvankelijk werd gemeld) in het Poolsch parlement een rede uit spreken, waarin hij Hitier zal ant woorden- Tegen dien datum zijn de beide Kamers bijeengeroepen. De commissies van Buitenlandsche Zaken der beide Huizen komen weliswaar reeds op 2 Mei bijeen, maar Beek VERWACHTING geldig van hedenavond - H tot morgenavond ongeveer 19 uur: PROVINCIES: meest betrokken tot zwaar bewolkt, enkele regenbuien, weinig verandering in tem- jË 3 peratuur, matige tot zwakke wind uit IË Noordelijke richtingen. VOOR DE ZUIDELIJKE PROVINCIES: E meest betrokken tot zwaar bewolkt, enkele 2 H regenbuien, weinig verandering in tem- peratuur, matige tot zwakke wind uit Zui- delijke tot Westelijke richtingen. H Zon op 4.32 onder 19.24. Licht op 19.54. EE Maan op 17.03 onder 3.21. V.M. 3 Mei. E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zal zijn belangrijke verklaring be waren voor de voltallige vergadering, waar ook het diplomatieke corps en de verdere regeering aanwezig zullen zijn. Het Poolsch antwoord-memo- randum zal eenige minuten vóór de rede, naar het voorbeeld van het Duitsche memorandum, aan den Duit- schen vertegenwoordiger te Warschau worden overhandigd. De Poolsche pers houdt zich nog steeds bezig met de rede van Hitier, doch zij plaatst thans de kwestie op het terrein der algemeene betrek kingen tusschen Duitschland en Polen. De meening der bladen is eenstemmig afwij zend tegenover de Duitsche aanmatiging. De „Illostrowany Koerjer Codzienny" zegt, dat Hitier zonder het te willen het Poolsch-Britsche verdrag nog versterkt heeft door het vlootver- drag op hetzelfde plan te plaatsen ais de over eenkomst met Polen. De rede van Hitier heeft haar nut gehad in dezen zin, dat zij de nood zakelijkheid van verdere bewapening aantoont, de eenige taal, die in dezen toestand past. De conservatieve „Czas" schrijft, dat lïet de houding van Polen geweest is, die de vorming van een ideologisch anti-Duitsch blok verhin derd heeft. Duitschland vergist zich echter schromelijk, als het denkt op Polen dezelfde methode te kun nen toepassen, die in andere omstandigheden doelmatig is gebleken. De „Dobry Wieczor" zegt, dat Poolsch Pom- meren geen kunstmatige uitweg naar zee is, maar een provincie, die altijd Poolsch geweest is en die even onschendbaar is als welk ander Poolsch gebied ook. Volgens de „Warszwaski Dziennik Narodowy". het blad der rechtsche oppositie, is de diepe zin der Duitsche redeneering deze, dat Polen moet afzien van het recht vrijelijk politieke overeen komsten met andere landen te sluiten, zelfs ai zijn die van defensieven aard. Volgens Duitsch land moeten de goede buurbetrekkingen bestaan in het ondergeschikt maken van de Poolsche be langen aan de Duitsche. De Gazeta Polska verneemt van gezaghebbend de zijde, dat Beek na zijn terugkeer uit Londen voornemens was de rijksregeering langs gewo nen diplomatieken weg op de hoogte te stellen van de Poolsch-Britsche overeenkomst. Ongelukkigerwijze heeft de Duitsche ambas sadeur te Warschau laatstelijk in Duitschland vertoefd. Het is dus geoorloofd te gelooven, dat rijkskanselier Hitier, sprekende over de Poolsch- Britsche overeenkomst, zich uitsluitend refe reerde aan de persberichten. In een radiotoespraak tot de boeren heeft de Poolsche minister van Landbouw verklaard: „Alle instrumenten, die in vredestijd dienen voor de bewerking van het land zullen in oor logstijd worden omgesmeed tot instrumenten voor de landsverdediging." Hij voegde hieraan toe: „In een periode, waar in wij het dag en het uur niet kunnen voorzien, dat wij met wapenen de onschendbaarheid van onze grenzen en onze rechten moeten verdedi gen, zal de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen Volgens een bericht van Havas uit Berlijn noemt de Duitsche pers de voorstellen aan Po len, „die de atmosfeer der betrekkingen tusschen Berlijn en Warschau eens en voor al normaal willen maken", bescheiden, eerlijk en edelmoe dig. Men zwijgt over de breedte van de exterrito riale strook, die door Duitschland wordt opge- eischt, en men spreekt er evenmin over, dat het door Hitier en Pilsoedski gesloten tienjarige verdrag van 1934 geen opzeggmgsclausule bevat. De bladen veinzen zich er over te verwonde ren, dat Polen de laatste kans, door Duitschland geboden, niet aan grijpt. De „National Zeitung" verschijnt met koppen als „Gebrek aan inzicht bij de door het omsingelingsplan verblinde Polen", „Polen schreeuwt een driftig Nooit!" en „Belachelijke leugens van officieele zijde". In de bagage van Del Vayo, welke reeds in Februari door de Fransche autoriteiten in be slag was genomen, en eerst dezer dagen ge opend werd, zijn volgens K. W. P., monstran sen, kelken, cibories, de kroon van een heiligen beeld en juweelen gevonden. Op de bagage van Del Vayo, die toen minister van Buitenlandsche Zaken was van de linksche regeering. stond geschreven: „Diplomatiek valies van Alvarez del Vayo". De voorwerpen zijn door de Fransche regeering in beslag genomen. Naar uit Burgos wordt vernomen, zal het beroemde kruisbeeld van Lepanto, dat door de nationalisten werd gevonden op de roode soldaten die op de vlucht waren naar de Fransche grens, een eereplaats innemen bij de parade der natio nalistische troepen in Madrid op 15 Mei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1