Chamberlain dient ontwerp op den dienstplicht in Incidenten tegen Polen te Danzig DOMINIT Voorstellen over Palestina m Hitier spreekt in den Lustgarten Audiëntie voor St. Petruswerk Het nieuws van-heden DE BESPREKINGEN MET MOSKOU GAAN VOORT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS mam immmimmrw DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 2 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21765 Londen zal weldra aan Berlijn een nota over het vlootverdrag doen toekomen Beperkte dienstplicht voor Noord-Ierland De Balkanlanden Het vlootverdrag Ierland en de dienstplicht Britsch kabinet bespreekt een door Arabieren te Cairo ontworpen regeling Naar een spoedige pacificatie? Het Weer IllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllll Een brief van Koning Victor Emmanuel Duitschers sturen hulde-telegram aan den Fuehrer Gafencoe bezoekt den Koning en Mussolini Italiaansche pers is zeer wel willend gestemd Hitler's rede wordt overhandigd Washington beschouwt dit echter niet als antwoord Seyss Inquart wordt rijksminister ,Jk zal aan de macht blijven en zal Duitschland vrij maken" Duitsche productie economie Plan ontworpen voor het stichten van inlandsch seminarie in Nigeria Fascistisch blad over Katholieke Actie Cycloon en zandstormen in Noord-Afrika Von Brauchitsch blijft nood gedwongen op Sicilië Koning Zogoe naar Istamboel? Estigarribia president van Paraguay Kardinaal Ver dier naar Algiers Japans expansie naar het Zuiden Chineesche aanval op Nantsjang mislukt LITAUSCHE GENERAAL NAAR WARSCHAU [Amsterdam - Tel. 36948 - Marnixstr. 425 Deventer - Tel 4292 - Diepenv. weg 265 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inget. nededeeltngen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" tie de rubriek LONDEN, 1 Mei. (Reuter). De minister president heeft heden in het Lagerhuis het ontwerp op de militaire oefening: ingediend. Hore Belisha diende daarop het wetsont werp m op de reserve- en hulpstrijdkrach ten. Beide ontwerpen werden in een for- meele eerste lezing behandeld. In antwoord op een desbetreffende tot hem gerichte vraag heeft Chamberlain verklaard, cat de besprekingen met Rusland voortgaan. Halifax heeft Maisky Zaterdag gesproken, on middellijk na diens terugkeer uit Moskou. „Terwijl ik volledig de wenschelijkheid toe geef van het afleggen van een verklaring zoo spoedig dit slechts mogelijk is, aldus ver volgde de premier betreur ik het, dat ik voor het oogenblik niet meer kan zeggen." Op de vraag van Attlee of eemgerlei bepaald voorstel van Rusland is ontvangen antwoord de Chamberlain, dat voorstellen ontvangen zijn en dat de beraadslagingen nog worden voortgezet. Op de vraag of de regeering thans een ver plicht nationaal dienstregister wil instellen antwoordde Chamberlain ontkennend. Hieraan voegde hij toe: „Ik ben van meening dat de redenen, die aangevoerd zijn tegen een derge lijk register, en die volledig uiteengezet zijn door Anderson op 6 December j.l., niets var haar kracht hebben verloren Op de vraag of de premier, teneinde het be ginsel te behoeden van samenwerking tusschen de Balkanlanden tot het bieden van weer stand tegen agressie, wil overwegen welke stap pen genomen kunnen worden om bijstand te geven bij de regeling van openstaande kwes ties tusschen Roemenië, Bulgarije en Grieken land, zooals de kwesties van de Dobroedsja en Oedcagatch, antwoordde Chamberlain; „De Btritsche regeering hecht het grootste belang aan het beginsel van de eenheid op den Balkan en is van oordeel dat de genoem de kwesties in de eerste plaats geregeld moeten worden door onderhandelingen tusschen de be trokken landen." Verder heeft Chamberlain medegedeeld, dat de italiaansche regeering zich bereid verklaard heeft er in toe te stemmen dat de geloofsbrie ven van den nieuwen Britschen ambassadeur in Rome, sir Percy Lorraine, gericht zullen zijn aan „Z. M. den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië" Nu de arbeidersfractie er niet in geslaagd is verschillende amendementen op de dienstplicht wet, waardoor zij de economische positie der recruten wilde beveiligen, aangenomen te krij gen, is het waarschijnlijk, dat zij zich bij de tweede lezing tegen de wet zal verzetten en van geen compromis zal willen weten. Zij zal echter blijven medewerken aan het regeerings- plan voor den vrijwilligen nationalen dienst Tot deze politiek heeft de nationale Raad van den Arbeid besloten. De diplomatieke redacteur te Londen van Reuter zegt, dat de Britsche regeering er zich voorloopig toe zal beperken kennis te geven van de ontvangst der Duitsche nota waarin het vlootverdrag wordt opgezegd. Het is ech ter waarschijnlijk dat weldra een nota met de uiteenzetting vah het Britsche standpunt naar Berlijn zal worden gezonden. Na de kabinetsbijeenkomst heeft Halifax den Franschen ambassadeur en den Griekschen ge zant ontvangen. Ook de Duitsche zaakgelastig de Kordt en de gezanten van Portugal en Zweden hebben een bezoek aan het Foreign Office gebracht. Ten slotte heeft Halifax ook de ambassadeurs van Polen en Turkije ont vangen. Reuter verneemt uit Londen, dat Noord- Ierland opgenomen zal worden in de bepa lingen van het wetsontwerp op de mili taire oefening dat door Chamberlain heden in het Lagerhuis ingediend. De dienst plichtbepalingen zullen echter niet toege past worden voor een crisis ontstaat of een oorlog gaat dreigen. Op uitnoodiging van Chamberlain en sir Samuel Hoare zal de premier van Ulster he denavond naai Londen komen, ten einde met hen zekere aspecten van het wetsontwerp op de militaire oefening te bespreken, voor zoo ver dit op Nöord-Ierland betrekking heeft. CAIRO, 1 Mei. (Reuter). Naar hier verluidt, heeft het Britsche kabinet heden de volgende nauwkeurige voorstellen bestudeerd, die opge steld zijn in de slotconferentie der Palestijnsche Arabieren en vertegenwoordigers der Arabische staten, bij wie zich voor de eerste maal de Indi sche Mohammedanen hadden gevoegd. Ie. Wanneer de vrede hersteld is, moet een nationale regeering over Palestina gevormd wor den met Palestijnsche ministers, bijgestaan door Britsche adviseurs. De hooge posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestij- nen. 2e. Joodsche immigratie moet beperkt worden tot nog 75.000 met inbegrip van de recente ille gale immigranten, over een periode van vijf jaar. Uiteindelijk zal de Joodsche bevolking niet meer dan een derde deel der bevolking mogen bedragen. 3e. Verkoop van land aan Joden moet onder worpen worden aan voorwaarden, die goedge keurd zijn door de nationale regeering en den hoogen commissaris. 4e. Een nationale vergadering, welke de ge- heele bevolking zal vertegenwoordigen, moet bij eengeroepen worden na drie jaren. Deze verga dering moet den toestand bestudeeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt dat bovenstaande voorstellen eenige bevestiging vinden in welingelichte krin gen te Londen, waar men gelooft dat, wanneer de voorstellen aanvaard worden, de vertegen woordigers der Arabische staten den Palestijn- schen leiders zullen voorstellen de terreurcam- pagne terstond te staken en het Britsche plan te aanvaarden. Wanneer deze koers gevolgd wordt, zoo gelooft men, zouden de Arabieren terstond vragen toestemming te krijgen een aan deel te nemen in het bestuur over Palestina en verantwoordelijke regeeringsfuncties toegewezen te krijgen. Nader meldt Havas uit Londen, dat na de kabinetszitting van Maandagmorgen, waar het Palestijnsche probleem werd bestudeerd, welingelichte kringen vertrouwen op een succesvol verloop der onderhandelingen te Cairo. IIIIH VOOR HET GEHEF.LE LAND: =j Betrokken tot zwaar bewolkt, aamanke- lijk regen, later opklarend, weinig veran- dering in temperatuur, matige tot zwakke, H Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. H ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: |j EE Aanhouden van het sombere en koude weer met winden uit Noordelijke rich- EE tingen. ROME, 1 Mei. (Havas) Men verneemt hier, dat de Koning van Italië een persoonlijk schrij ven aan den Koning van Egypte gericht zou hebben, waarin hij de verzekering geeft dat Italië vriendschappelijke bedoelingen ten aan zien van Egypte heeft. De Italiaansche gezant te Caïro zou deze boodschap overhandigd heb ben. De verzekeringen zouden zijn gegeven voor het geval, dat de militaire maatregelen in Libye bezorgdheid bij de Egyptenaren gewekt zouden hebben. In Londen worden in vele wijken schuilplaatsen gebouwd In Engeland ontploffen nog steeds nu hier dan daar bommen. Een beschadigde winkel naast een bank in Liverpool DANZIG, 1 Mei. (Havas). De Eerste Mei is te Danzig met groote plechtigheid gevierd. De po litie en de nationaal-socialistische formaties dé- fileerden des morgens voor de leiders. In den afgèloopen nacht hebben zich verschei dene incidenten voorgedaan. Onbekenden heb ben de ruiten van de Poolsche kerk met steenen vernield en de deuren van het Poolsche post kantoor en verschillende Poolsche winkels met teer besmeurd. De politie deed geen moeite om deze voorvallen te voorkomen. Volgens een gerucht zouden verscheidene tien tallen leden der vroegere oppositiepartijen In een concentratiekamp in Oost-Pruisen opgesloten zijn. Naar D.N.B. bericht, heeft gouwleider For- ster heden op het Maifeld te Danzig voor de menigte, die de rede van Hitier beluisterd had, een telegram voorgelezen, dat hij aan den Fuehrer gezonden heeft. Het luidt: „De voor het Meifeest bijeengekomen Danzigsche volksgenooten groeten hun Fuehrer in trouw en toegewijdheid. Wij Danzigers danken u uit een overvol hart voor de woorden, die gij bij de laatste Rijksdagrede voor het Duit sche Danzig hebt gesproken." ROME, 1 Mei. (Havas). De Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe is vanmorgen door den Koning en vanmiddag, in tegenwoordigheid van Ciano, door Mussolini ont vangen. De staatslieden hadden een langdurig en hartelijk onderhoud. De Italiaansche pers verwelkomt Gafencoe. Zij zegt, dat hij een bezoek brengt als een vriend van Italië en bij het lezen der perscommenta ren zou men denken, dat Roemenië reeds in het vaarwater "an de spil is. De Roemeensche minister was het, aldus schrijft de Messagero, die met goedkeuring van koning Karei besliste, dat Roemenië een politiek van onthouding zou voeren ten aanzien van de agressieve plannen van de democratische regimes. WASHINGTON, 1 Mei (Reuter) Huil heeft medegedeeld dat het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een copie van Hitiers rede heeft doen toekomen aan de Amerikaan- sche ambassade te Berlijn, en in een daarop volgend telefoongesprek heeft verklaard, dat deze copie het antwoord aan president Roosevelt was. Huil voegde hieraan toe dat de overhan diging van deze copie echter niet als een ant woord op de boodschap van Roosevelt beschouwd kan worden. De minister zeide verder binnen enkele dagen een Roemeensch voorstel tot regeling der oor logsschulden te verwachten. BERLIJN, 1 Mei (D.N.B.) De functie van rijks stadhouder in Oostenrijk is opgeheven. Seyss Inquart is tot rijksminister benoemd, voorloopig zonder speciale taak. Gouwleider Konrad Henlein is benoemd tot rijksstadhouder in de rijksgouw van het Sudeten- land. Generaal Alois Elias, de nieuwe minister president van de Tsjechische regeering, die dezer dagen door dr. Hacha werd benoemd BERLIJN, 1 Mei (D.N.B.). Tijdens de be tooging in den Lustgarten ter gelegenheid van het 1 Mei-feest heeft de Führer zooals gebruikelijk ook dit jaar een redevoering gehouden. Hij herinnerde er aan, dat ook in Duitschland het feest van 1 Mei eens de dag van den klassenstrijd is geweest, doch het Nationaal-socialisme heeft dezen dag wederom gemaakt tot een feestdag van de gemeenschap van het geheele volk. Ten aanzien van het economische vraagstuk zeide Hitier, dat een volk slechts dat kan ver teren, wat het verdient. Dit is geen vraagstuk van geld, doch van productie. Hoeveel geld wordt verdiend, doet niet ter zake; doorslaggevend is hoeveel goederen worden gefabriceerd. Der halve is het noodzakelijk dat de productie wordt opgevoerd. De geproduceerde goederen mogen niet opgestapeld worden, doch zij roe pen om den verbruiker. Alle thans in Duitsch land gefabriceerde goederen komen het geheele volk ten goede en hiermede is het vraagstuk opgelost, terwijl anderen nog aan het begin staan. Van groot belang is ook de levensruimte van een volk, waarbij dan nog komen de vlijt, de energie en de kunde, waarmede een volk uit zijn levensruimte haalt, wat er uit te halen valt. Het Duitsche volk met zijn 150 menschen op een vierkanten kilometer en deels armen bo dem kan zich niet de luxe veroorloven zijn kracht te versplinteren, doch een gemeenschap van het volk is noodzakelijk. De Duitschers zijn op elkaar aangewezen. Wanneer iemand dit nog niet heeft begrepen, dan kan hij het zien aan de houding van de rest der wereld, waar wederom de oude politiek van omsingeling wordt gevoerd door lieden, die deels in 1914 slechts haat kenden. Het is dezelfde internatio nale troep van aanstokers van oorlog, die toen reeds rondwaarde. Vervolgens sprak Hitler over de vrijheid, welke in het belang van het algemeen voor den enkeling beperkingen heeft. De vrijheid van het volk treedt in de plaats van de vrijheid van den enkeling. Spreker legde er verder den nadruk op dat Duitschland den vrede liefheeft. Hij zeide ver der dat de internationale journalistenbende al les beweert te weten, doch zij weten niet, dat spreker aan de macht is gekomen, aan de macht zal blijven en Duitschland vrij zal ma ken. Deze rede werd telkens door toejuichingen onderbroken Na het uitspreken van zijn rede keerde de Führer naar den Wilhelmplatz terug. Vóór de rede van Hitier hadden nog Goeb- bels en Ley korte toespraken gehouden. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 1 Mei: Met een audiëntie bij den H. Vader eindigden gisteren de jaarlijksche vergaderingen van het werk der Propaganda Fide en van dat van St. Petrus. Uit de door de directeuren van het laatste werk gehouden vergaderingen moge nog speciaal vermeld worden een toespraak van Kardinaal Fumasoni Biondi, waarin het vijftig jarig bestaan van het werk in treffende bewoordingen herdacht werd en de medewer king van alle katholieken werd ingeroepen voor een, ter gelegenheid van het jubileum, te stich ten seminarie voor de inlandsche geestelijkheid in Nigeria, dat het getal van de seminaries voor de inlandsche geestelijkheid op 147 zou brengen. Voorts noemen wij het jaarverslag van den algemeen secretaris Mgr. Signora, dat een zeer optimistischen toon liet hooren en tenslotte een discussie over de controle der internatio nale financiën, waarbij vooral Mgr. Bekkers op den voorgrond trad. In de audiëntiezaal stelde Kardinaal Fuma soni Biondi de directeuren met een eerbiedige toespraak aan den H. Vader voor. De H. Vader antwoordde in het Latijn. Hij sprak Zijn le vendige voldoening uit over het door de aan wezigen verrichte werk en spoorde aan tot een steeds grootere ontwikkeling van het prachtige missiewerk. De H. Vader ontving heden 1100 Italiaansche arbeiders en 300 leden van het Zwitsersche Mannerkoor, dat voor het grootste deel uit pro testanten bestaat. Het Mannerkoor zong een tweetal liederen. De H. Vader heeft tot secretaris van de Con gregatie van het H. Officie benoemd Kardinaal Marchetti Selvaggiani inplaats van den on langs overleden Kardinaal Sbaretti. De gisteren verschenen aflevering van de „Relazione Internazionale" brengt een be schouwing over de nieuwe leiding van de Ita liaansche Katholieke Actie, gevolg van de In stelling van een directie bestaande uit drie Kardinalen, allen bisschoppen in Italië. De beschouwing juicht het toe dat thans de Italiaansche Katholieke actie, zooals zij het uitdrukt, „bevrijd is uit de drukkende afhan kelijkheid van het Staatssecretariaat". Het blad brengt, als afkomstig uit Vaticaansche krin gen, de meening tot uiting dat de Italiaansche Katholieke Actie, welke thans geheel aansluit bij het dynamische van het nationale leven, een groote en goede factor is voor de nationale ontwikkeing. De beschouwing sluit min of meer aan bij een aantal naar onze meening niet alle even hecht gefundeerde berichten omtrent een reorganisatie van de Katholieke Actie in het algemeen. Wij komen hierop nog schriftelijk terug. TRIPOLI, 1 Mei. (Stefani) Elen uit de Alge- rfjnsche Sahara komende cycloon, die een snel heid had van 100 K.M. per uur, is aan de Li- bysche kust aangekomen. Overal werden hevi ge zandstormen opgejaagd, waardoor het zicht bijna geheel werd verduisterd. Alle luchtdiensten zijn opgeschort. In verband met het slechte weer moest de opperbevelhebber van het Duitsche leger, von Brauchitsch, die vanmorgen met generaal Pa- riani per vliegtuig uit Rome naar Tripoli was vertrokken, de vlucht te Catania (Sicilië) on derbreken. ANKARA, 1 Mei (Havas) Van officieuze zjjde meent men te weten, dat Koning Zogoe morgen met zijn gevolg incognito in Istamboel zal aankomen en zich daar zal vestigen. ASSUNCION, 1 Mei. (Havas) Tot presi dent van de republiek Paraguay is gekozen Estigarribia en tot vice-president Riaxt PARIJS, I Mei (Havas). Maandagmorgen is Kardinaal Verdier naar Algiers vertrokken, waar hij als pauselijk legaat het Nationaal Eu charistisch Congres zal presideeren. De Kar dinaal-legaat wordt vergezeld van een aantal kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders. Op het station werd hem bij zijn vertrek uit geleide gedaan door den apostolischen nun tius, Mgr. Valeri. Het dienstplichtontwerp werd in het Britsche Lagerhuis ingediend. Te Danzig vonden anti-Poolsche inciden ten plaats. Estigarribia werd tot president van Para guay gekozen. Hitier heeft te Berlijn in den Lustgarten een redevoering uitgesproken. MgT. F. Bruis S. M. M. is Maandag tot Bisschop van Bogota gewijd. Wetsontwerp ingediend houdende rege ling van collegegelden. Wetsontwerpen ingediend betreffende het onder de wapenen houden en blijven van dienstplichtigen. Uitvoeringsvoorschriften risico vastgesteld- voor molest- Binnenkort is de benoeming te wachten van een nieuwen souschef van den Marinestaf. New-Yorksche beurs: gedrukte stem ming bij geringen handel. Het regent. Het regent.en de menschen mop peren. We zijn allemaal ietwat ont stemd door het „mieserige" weer en het druilend nat werkt op onze stem ming fataal. Zoo zijn we nu eenmaal. Maar wil de groeikracht er komen dan dient het óók te regenen en wil de aarde vruchtbaar worden dan moet uit de hemelen het water van Gods regen neerdalen. Deze gedach te mist natuurlijk eiken gloed van het nieuwe doch het is soms nuttig nog eens het oude te overdenken. Want zooals het *s 171 de natuur is het in heel ons leven. Ons geestelijk bestaan heeft de groeikracht noodig van de droefheid der tranen en geen zonne schijn zal weldadig schijnen op ons levenspad zonder de regenwolken rondom. Het regentde aarde heeft regen noodig en wij hebben de besproeiing noodig om geestelijk te rijpen. Het regenten regen is meestal een weldaad. TOKIO, 1 Mei (D.N.B.) Naar de „Aaan Sjimboen" meldt, overweegt de minister var Koloniën, Koiso, de instelling van een oentraai bestuurslichaam, voor de Zuid-Japansche bezit tingen (Formosa, de Spratly-eilanden en de eilanden in de Stille Zuidzee) als voorwaarde voor een „Japansche expansie naar het Zuiden." Men zou daa een gouverneur-generaal voor het Zuiden willen benoemen. Over de vraag, wie dit ambt zoü bekleeden en welke bevoegd heden het lichaam zou hebben, zijn volgens he' blad de meeningen nog verdeeld. NANTSJANG, I Mei. (Domei). Een nieuwe aanval der Chineesche troepen op Nantsjang is mislukt door een hevig Japansch tegenoffensief. De Chineezen lieten 1500 dooden achter, terwijl de verliezen der Japanners slechts eenige tien tallen manschappen bedragen. WARSCHAU, 1 Mei. (PA..T.) In de eerste helft van Mei zal de opperbevelhebber van het Litausche leger, generaal Rasztikis, gevolg geven aan een uitnoodiging van maarschalk Smigly Rydz, om een bezoek aan Warschau te bren gen. li-O i 1 I M I n II n 11111111lJ I i/f) Stand op Dinsdag 1 nor v.m.759.2 Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1