Een prachtige strijd om het R.K. Landskampioenschap New-Yorksche Beurs DINSDAG 2 MEI 1939 Een Mei-viering ver loopt rustig Patriottische daden van Poolsche arbeiders Inlijving van Slowakije bij Hongarije? Boedapest beweert geen vijandige plannen te koesteren Amerikaansche Zuid- pool-expeditie Fransche missie naar Boekarest FRITZ KREISLER WORDT FRANSCHMAN LOTERIJWET OVERTREDEN DE KONINGIN AANVAARDT BESCHERMVROUW SCHAP Van het Limburgsch Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Academische examens SCHAKEN Hoe Nederland van België won Groote meerderheid WIELRENNEN De ronde van Italië BOEK EN BLAD Gedrukte stemming bij geringen handel AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Mei "K J. Colsman DAMMEN Gez. Samenzijn verslaat N.S.A. d. l a STOOMVAARTLIJNEN s8% WISSELKOERSEN Brussel Berlün AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen i PARIJS, 1 Mei. (Havas) De 1 Mei-dag was dit jaar radicaal verschillend van vorige jaren De stad bleef haar normale bedrijvigheid hou den en alleen het feit, dat het traditioneele le lietje van dalen verkocht werd, onderscheidde den dag. Geen enkele vakorganisatie had het gtakingsparcol uitgegeven. Uit verschillende industrie-centra der provin cie kwamen echter berichten over verschillen de betoogingen of stakingen, die voor het mee- rendeel slechts gedeeltelijk ten uitvoer werden gelegd. Ook te Warschau is de viering van den eer sten Mei kalm verloopen. Na des morgens stil gelegen te hebben, begonnen de transport diensten in het begin van den middag weer te werken. De industrieën, die voor de defensie werken, hebben het werk niet gestaakt en in vele gevallen stortten de arbeiders van deze fabrieken, evenals een groot aantal taxi-chauf feurs, hun dagloon in het fonds voor de lands verdediging. De traditioneele troepenrevue van den eer sten Mei is heden op het Roode Plein te Moskou gehouden in tegenwoordigheid van Stalin, Ka linin en de leden der regeering. die plaats had den genomen op het Mausoleum van Lenin. Na te paard langs het front der troepen te zijn gereden, hield Worosjilof een korte toespraak, waarin hij o. m. zeide: „Het Sovjetvolk is vre delievend, maar wanneer het noodig is, kan het slag leveren en wil het gaarne slag leveren." Verder heeft, naar Reuter meldt, de secreta ris-generaal van het vakvereenigingscongres. sir Walter Citrine, in een rede te Londen on der meer gezegd: „Men moet op het vasteland goed begrijpen, dat, welke verschillen er ook mogen bestaan ten aanzien van de methode welke men noodzakelijk acht voor de verdedi ging van de democratie, de arbeidersbeweging even vastberaden als eenige andere groep der gemeenschap is, dat de instellingen dier ge meenschap op de juiste en doeltreffende wijze zullen worden verdedigd." BRATISLAWA, 30 April (Havas) In den afgeloopen nacht zijn op de muren te Bratis- lawa tal van papiertjes geplakt met de woor den „wü willen Anschluss". Op talrijke plaat sen zijn de papiertjes door de Slowaken afge rukt. Ook is op Joodsche winkels het woord „Saujude" geschilderd. Deze propaganda heeft de ongerustheid, welke onder de Slowaaksche bevolking gewekt i3 door de aankondiging van de reis der Hongaarsche ministers naar Berlijn, nog doen toenemen. Hardnekkig blijft het ge rucht de ronde doen, dat Teleki en Csaky bij hun bezoek aan Rome Mussolini ervan hebben weten te overtuigen, dat het oogenblik gekomen was om Slowakije wieder bij het land van de Stefanuskroon te voegen. Men vertelt zonder dat het mogelijk is, de waarheid hiervan te controleeren dat Teleki en Csaky een bood schap van Mussolini aan Hitler in dezen geest naar Berlijn hebben meegebracht. De verandering in de houding van de „Grenzbote", het orgaan der Duitschers in Slo wakije, dat Hongarije plotseling vriendelijk gezind is geworden, doet de ongerustheid der Slowaken nog toenemen. Intusschen heeft de Hongaarsche minister van Onderwijs, dr. Homann, in een redevoering verklaard, dat Hongarije tegenover rijn buren geen enkele vijandige bedoeling koestert. Hon garije volgt een politiek van „vrede, goed be grip en rechtvaardigheid". De nauwe betrek kingen met de asmogendheden, de toetreding van Hongarije tot het anti-komintern-pact, het uittreden van Hongarije uit den Volkenbond en de politiek van goeden wil tegenover de buur staten rijn niet alleen een waarborg voor onze veiligheid, doch ook voor den vrede in Midden- Europa en het Donaubekken. WASHINGTON, 1 Mei. (Reuter) De regeering van de Vereenigde Staten maakt plannen een officieele expeditie naar het Zuidpoolgebied te zenden, teneinde een gebied van 500.000 vier kante mijl in kaart te brengen, hetgeen door de expedities van Byrd en Ellsworth voor de Ver eenigde Staten wordt opgeëischt. Het doel van deze officieele expeditie zou zijn een grondslag te leggen voor de diplomatieke aanspraken op dit gebied, nu ook Duitschland, Frankrijk, Australië, Noorwegen en Groot-Brit- tannië aanspraken maken op deelen van het Zuidpoolgebied. Besprekingen worden gevoerd tusschen de regeering der Vereenigde Staten en Byrd en Ellsworth, die in aanmerking komen als leiders van deze expeditie. Ellsworth heeft in een inter view medegedeeld, dat in het Zuidpoolgebied misschien petroleum, koper, nikkel en tin ge vonden zal worden. PARIJS, 1 Mei (Havas) Het resultaat van de Fransch-Roemeensche besprekingen is hoogst bevredigend. Volgens de Matin werd be sloten. dat een Fransche missie zich op 10 Mei naar Boekarest zal begeven. In bepaalde krin gen meent men, dat Weygand, die op het oo genblik als buitengewoon ambassadeur te Te heran vertoeft, zich naar de Roemeensche hoofdstad zal begeven om de taak der missie duidelijk te omlijnen. Naar de Parjjsche correspondent van de „Dai ly Mail" bericht, is de violist Fritz Krelsler als Franschman genaturaliseerd. Bij vonnis van de Haagsche rechtbank is J. C. B. als directeur van de commanditaire ven nootschap „Plutus" ter zake van overtreding van de loterijwet veroordeeld tot drie maanden hechtenisstraf, van welk vonnis hy in cassatie kwam. De advocaat-generaal, mr. Holsteyn, heeft thans geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep. De Hooge Raad zal op 31 Mei arrest wijzen Het is dit jaar 75 jaar geleden, dat het Lim burgsch geschied- en oudheidkundig genoot schap te Maastricht werd opgericht. Naar aanleiding van dit feit, waarvan de of ficieele herdenking in Juli a.s. zal geschieden, heeft het H. M. de Koningin behaagd het be schermvrouwschap van het genootschap te aan vaarden. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, de heeren H. B. J. van Rün, Venlo, H. A. We- bers, Den Haag en H. L. J. Bech, Den Haag. Doctor, examen rechten: mej. j. M. van Wa- melen. Den Haag; de heer Th. Spey, Alphen a. d. Rijn. Economisch candidaats-examen Indologie: de heer L. E. Scheurer, Leiden. WAGENINGEN. Geslaagd voor het inge nieursexamen Nederlandsche landbouw: de heer W. F. van Heemskerck Düker, geb. te Hilver sum. (Van een bij zonderen medewerker) Zaterdag en Zondag waren, zooals gemeld de Hollanders de gasten van de Belgen. Na een hartelijk openingswoord van den voorzitter van den Belgischen Schaakbond, werd met het spe len van de le ronde aangevangen. Bij de Bel gen ontbrak de geduchte kampioen G. Kolta- nowski, een van 's wereld beste blind-simul- taan-spelers. De kopborden der Belgen waren zeer sterk bezet, doch de staart stelde teleur. De le ronde kwam dan ook met een stevige overwinning voor de Hollanders, n.l. TA2 De 2e ronde gaven de Belgen beter kamp. Het werd echter toch een nederlaag, 64. Uitein- delijk hebben de Hollandera deze match gedeci deerd met 13 A&X gewonnen. Onderstaand nog eenige korte opmerkingen met een gespeelde partij van onzen landskam pioen Dr. M. Euwe, uit de eerste ronde. Dr. Euwe stelde niet teleur en wist IA punt te be halen. Landau bereikte hetzelfde verdiende resul taat. Davidson vloog, bij de 2e ronde in een theorie-foutje, wat hem ook de partij kostte. Mr. Spanjaard stond beide partijen minder gunstig, doch vrouwe Fortuna was hem gunstig gezind en het slot was twee maal remise. Hier volgt nog een partij. Wit: Dr. M. Euwe (Nederland). Zwart: OTCelly de Galway (België). Damegambiet Orthodoxe verdediging: 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl— c3 d7d5; 4. Lel—g5, LI8—e7; 5.e2—e3, 0—0; 6. Tal—cl, c7—c6; 7. Lfl—d3, Pb8—d7; 8. Pgl— f3. h7—h6; 9. Lg5—h4, d5 x c4; 10. Ld3 x c4, Pf6d5; 11. Lh4g3. De gebruikelijke voortzet ting is L x e7, D x e7, enz. 11a7a6; 12. 0—0, Pd5 x c3; 13. Tel x c3, c6c5; 14. a2—a4, Pd7b6. Zwart moest Da5 spelen om met b5 te kunnen vervolgen. 15. Lc4b3, c5 x d4; 16. Lg3—c7!, Dd8e8; 17. Ddl x d4, Pb6—d7; 18. e3—e4, Pd7b8; 19. Pf3—e5, Pb8c6; 20. Pe5 x c6, b7 'x c6; 21. Tc3g3!, f7—f6; 22. e4—e5, De8 —f7; 23. Dd4e4, Lc8d7; 24. e5 x f6, Le7 x f6; 25. Lb3c2, g7g5; 26. h2—h4, Df7—g7; 27. h4 x g5, h6 x g5; 28kLc7e5!Geeft op. Op 28L x e5 volgt 29. T x g5!, D x g5; 30. Dh7, mat. Ook op andere voortzettingen is zwart verloren. Een door Dr. Euwe keurig ge speelde party. De Katholieke Universiteit steunen ia een praktisch apostolaat en een ware Kruistecht voor weten schap en geloof. De derde etappe van de ronde van Italië werd in de sprint gewonnen door Cinelli voor Leoni en Crippa. Cinelli maakte over den afstand Genua— Pisa, 189 K.M., een tyd van 5 uur 22 min. 20 sec. In de vierde etappe van Pisa naar Grosseto, een afstand van 155 K.M., werd Saponetti win naar. In het algemeen klassement bezet Cinelli de eerste plaats. Tweede is Vicini, derde Magni. NAAR EEN DOEL, door P. J. W. van Adrichem. Uitg.: W. J. Thieme en Cie. Zutphen. Aan de indertyd van zijn hand verschenen serie „Stil lezen voor de R. K. school" heeft de Heer V. Adrichem thans toegevoegd een uit gave „Naar één Doel", bestaande uit een twaalf tal Lees- en Taalboeken voor het 2e7e leerjaar der Kath. lagere school. Met de verschoning van deze serie is het plan voltooid, dat schr. de laatste jaren bezig hield: het onderwijs in de Moedertaal, dat luisteren en spreken, lezen en stellen, alsmede zuiver schrijven omvat, op nieuwe, meer logische wöze in te deelen, om daardoor meer bevredigende resultaten te be reiken. Het gaat maar steeds, ondanks den overwel digenden voorraad boeken en boekjes, die ai verschenen zün, over dat „verkrijgen van meer bevredigende resultaten". En hier is dan weer een nieuwe poging ,om het onderwijs in de Moedertaal op de 1. school in nieuwe banen te leiden". De grondgedachte van schrijvers methoden is: de meest innige verbinding van Lezen en Taal. Na de uitgave „Stil Lezen", welke beoogt het begrijpend lezen methet stelonderwijs te vereenigen, kwam dan nu „Naar één Doel" met leerstof, inzonderheid voor het technisch lezen, waaraan verbonden een volledige taalmethode, met zuiver schrijven als doel. Zonder verdere uitweiding willen we hier kort en goed gewagen van een schitterende serie, zoowel wat de zeer praktische oefeningen en de aantrekkelyke behandeling daarvan, als de magnifieke illustreering en last not least de heeriyk-Roomsche doordeeseming van lectuur een oefenstof betreft. Een welverdiend succes moge den noesten ar beid bekronen. G. J. DE ADSPIRANT-ONDERWIJZER, onder redactie van J. Oosterkamp. Uitgave: W. J. Thieme en Cie. Zutphen. Een 6-tal werkjes met opgaven van het schrif telijk gedeelte van schoolexamens voor onder wijzer (es) in de beide voorgaande jaren "37 en *38. Deze opgaven zyn alle afkomstig van de directies van kweekscholen, bijzondere zoowel als rykskweekscholen, zoodat we met alleszins vertrouwbare gidsen voor de examenkandida ten te doen hebben. De nummers geven achter eenvolgens: Ned. Taal Fransch, Duitsch er. Engelsch ter vertaling in het Nederlandsch Rekenkunde en Wiskunde. Dat we hier reeds kennis maakten met een 7e uitgave, bewust wel, dat aan den wensch der verzamelaars, toen deze hun eerste collectie de wereld inzonden, is en wordt voldaan: de wensch, dat „de adsp.-onderwlizer" studeeren den en repeteerenden van dienst mocht zijn. Er volgen dus stellig nog meerdere uitgaven van deze vooral als repetitie-gidsen uitstekende werkjes. O. J. LEER U ZELF BETER SCHRIJVEN door G. van der Beek. Uitgave: Bosch en Keuning Baarn. Als no. 355356 verscheen dit werkje in de Libellen-Serie, uitgegeven door bovengenoemde uitgeversfirma. De schrijver bestemde zyn boekje „voor hen, die de schooljaren achter den rug hebben." In een warm pleidooi, waarin van tijd tot tijd ietwat satyrische opmerkingen aan het adres van de nogal velen, die „meenen dezen libel niet noodig te hebben", die „grapjes maken" over een aparte studie voor schryven, enz., en die dus uitgenoodigd worden zich in het goede gezelschap te begeven van de vele knappe, hooggeplaatste en zelfs geleerde men- schen, die het voor den „vertrapte" opnamen wordt een volledige methode naar schrij vers eigen ontwerp uitgewerkt Daarbij bewijst een serie van 40 platen, met de noodige voor beelden, vele goede diensten. Over het te ge bruiken schru'fmateriaal worden meerdere be langrijke opmerkingen gemaakt. Wanneer men aan de uitnoodiging om „dit gidsje eens met hem te willen doorwerken," gehoor geeft, zal men, als men tot de sceptici mocht behooren, wellicht tot bekeering komen door schrijvers overtuigende en gloedvolle bespreking. G. J. NEW-YORK, 1 Mei. (Part.) In de beurs- situatie was heden niet de minste verandering gekomen. Orders van het publiek waren er weer vrijwel niet en daar ook de handelaren de voor keur gaven aan een afwachtende houding, had de markt opnieuw een hoogst lusteloos voor komen en waren de omzetten onbeteekenend. In vele leidende fondsen kwam bij opening niet eens een noteering tot stand. De affaire was zelfs nog geringer dan Zaterdag j.l. Nieuwe ge zichtspunten hadden zich niet geopend. Op bin- nenlandsch economisch gebied blijft de situatie onzeker. De invloed van de politieke onzeker heid doet zich hier gelden en leidt tot een zeer voorzichtige bedrijfsvoering, hetgeen tot gevolg heeft, dat het vormen van voorraden vermeden wordt. Voor de staalindustrie verwacht men een opnieuw iets geringere bedryvigheid en de ver wachting wordt zelfs uitgesproken, dat van een herstel in Mei geen sprake zal zün, daar groote orders van de zyde der automobiel-industrie, die daarvoor noodig zouden zijn, vrijwel uit gesloten worden geacht, nu de automobiel productie reeds eenige weken ingekrompen wordt, om de voorraden niet te doen oploopen in verband met de geringere verkoopen aan het publiek. De bruinkoolstaking duurt bovendien nog steeds Voort, hetgeen tot een verdere pro ductie-beperking ter reserveering van brand stofvoorraden in verschillende takken van in dustrie kan leiden. De buitenlandsche situatie biyft van dien aard. dat van een ontspanning zeker niet kan worden gesproken. De Europee- sche beurzen geven de laatste dagen dan ook een even lusteloos en weifelend verloop te zien als Wallstreet. Dit alles verklaart vokomen het opvallende gebrek aan belangstelling, dat er thans voor de beurs bestaat. Dat onder deze omstandigheden de stemming heden eerder aan den gedrukten kant was, behoeft weinig te ver wonderen. Hoewel vraag en aanbod beide niets te beteekenen hadden, geeft zelfs het geringste aanbod bij dergelijke kleine omzetten (in het eerste uur werden slechts 60.000 shares afge daan) den doorslag. Bij opening waren de koer sen meerendeels fractioneel lager, hoewel ver schillende onveranderd waren, doch hoewel de affaire vrüwel stagneerde, brokkelden de koer sen in het verdere verloop en ook in het tweede uur regelmatig af, waarbij; staal- en automobiel waarden het sterkst terugliepen. Bij deze fond sen namen de verliezen tot ca. 1 dollar toe. El ders schommelden deze meerendeels tusschen 14 en dollar. De omzet in het tweede uur bedroeg niet meer dan 40.000 shares. De handel had in de tweede beurshelft al heel weinig te beteekenen en evenals 's morgens, kwam er ook 's middags voor diverse fondsen geen noteering tot stand. In het vierde uur wa ren de omzetten zelfs tot 30.000 stuks inge krompen en hoewel in het laatste uur nog 90.000 stuks van eigenaar verwisselden, kwam het to taal niet hooger dan 280.000 shares, een hoe veelheid, die tyden achtereen niet viel te re- gistreeren. Ook de koersfluctuaties waren zeer gering. Nu eens viel een licht herstel te con- stateeren, dan weer volgde een dito reactie, waardoor het koerspeil uiteindelijk weinig wij ziging onderging en het slot was eerder aan den onregelmatigen kant, met meerendeels kleine nadeelige verschillen, terwyi ook de voordeelige verschillen van kleine afmetingen bleven. Bij zonder nieuws, dat de markt een stimulans had kunnen verleenen, was niet aanwezig. Van de staalwaarden bleven aandeelen U. S. Steels be neden de vorige slotprüzen verhandeld, terwüi Bethlehem Steel in de laatste twee uren ge leidelijk aan inzakten en ruim 1A dollar ver loren. Republic Steel en National Steels kon den echter eenige winst boeken. Zooals ver wacht, werd de bedrijvigheid lager getaxeerd (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slüper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Beth. Steel Rep. Steel 289A290 40 9/16 In Hotel St. Lembert te Helmond exposeert de Larensche kunstschilder J. Colsman met een collectie van zyn werken. Vooral zijn landschap pen verdienen belangstelling. Onder bü'zonder groote belangstelling vond Zondag te Heerhugowaard bovengenoemd tref fen plaats. Na de gebruikeiyke felicitaties door de resp. voorzitters en vriendeiyke woorden van den voorzitter van den R. K. West-Fr. Dambond, nam onder leiding van den heer W. Hoogland deze uiterst belangrijke strijd een aanvang. Bord 1. L. KonijnG. Meüssen 11. Na een onregelmatige opening volgden spoe dig enkele afruilen, waarna voorloopig de mees te zorg werd besteed aan een goede ontwikke ling. Zwart bezette sterk het centrum terwijl Wit compensatie vond in de bezetting van veld 24. Geruimen tyd was het een fraai duel om dit strategische punt. Tegen het eindspel ging het er op gelijken of Wit winstkansen zou ver krijgen. Zwart beschikte echter net over vol doende tempo's en na doorbraak naar Dam van beide zijden bracht deze prachtige partij een puntenverdeeling. Bord 2. P. GroenveldP. v. Buuren 02. De Holl. opening werd vry spoedig op on regelmatige wijze voortgezet. Daar wit zeer agressief speelde lieten de moeiiykheden zich niet lang wachten. Zwart geraakte in een zeer lastige opsluiting, terwyi Wit het centrum be- heerschte en o.a. 22 en 29 bezette. In het-mid denspel, terwijl beiden het niet gemakkeiyk had den, verzuimde Wit de juiste voortzetting, waardoor Zwart los wist te komen en boven dien een stuk won. Wel trachtte Wit nog ver schillende malen door listige valletjes het spel te farceeren, doch Zwart maakte geen fout meer en won. Bord 3 A. HoogeboomC. Bakker 0—2. De 3228 opening werd ook hier spoedig ge volgd door onregelmatig spel. Wit nam een sterk centrum terwijl zwart over meer tempo kon beschikken. In het middenspel drong Wit zeer gevaariyk op met 28—22. Zwart werd daar door blükbaar verrast, miste althans het juiste antwoord, waarin Wit door een diep verborgen combinatie doorbraak naar Dam forceerde, welke aanvankeiyk te duur leek, doch welke hem, na veel gevaarlijke klippen omzeild te hebben uit- eindeiyk toch de winst bracht. Een zeer moei- ïyke en spannende party. Bord 4 J. Tromp—L. Haver 2—0. Zwart beantwoordde de Holl. opening onre gelmatig waarna spoedig veel geruild werd met het gevolg, dat Zw.'s lange vleugel te zwak werd. Wit profiteerde daar zeer handig van door op fraaie verrassende wüze door te breken naar dam. Wel nam Zwart den Dam weer af, doch met 3 stukken achterstand nam deze party spoe dig een einde. De kortste party van den dag. Bord 5 C GroenveldJ. Speet 20. Deze party gaf ongeveer hetzelfde beeld als de voorgaande. Na de Holl, opening en verschei dene afruilen ging de strijd lang gelijk op, totdat Zwart in het middenspel door sterk spel een stuk winst wist af te dwingen, hetwelk la ter door nog 2 gevolgd werd. Hoewel beiden op Dam kwamen was de materieele achterstand toch te groot en kon Wit de winst boeken. Bord 6 J. SmitP. Balm 02. Wederom de Holl. opening gevolgd door onre gelmatige voortzettingen. Nadat zwart eenig voordeel had weten te verkrügen, slaagde hy er in met opoffering van het centrum een zeer sterke aanval op Wits korte vleugel in te lei den. Tot overmaat van ramp liep Wit in een handig opgezet valletje hetwelk hem een stuk kostte. Hoewel Wit zich overigens nog taai ver dedigde moest hij, met een stuk achter het tegen den eindspelspecialist toch afleggen. Bord 7 C. SteurS. Nanne 02. Na de Holl. opening heeft Zw. eenige moei lijkheden met de ontwikkeling van zyn 1. vleu gel. Wit verkrijgt een sterk centrum met Zwart weer wat meer tempovoordeel. Hoewel belden het zeer lastig hebben, slaagt Zwart er toch in den stand ongeveer geiyk te houden. Terwijl Wit achter een stuk loopt, maakt Zwart een verkeerd tempo. Zw. won daar door een stuk. Het duurde echter nog geruimen tijd alvorens het einde kwam. Zwart profiteer de van een minder sterke voortzetting door Wit, wist ook op Dam te komen, doch juist op het moment dat hij dreigde een tweede dam te ha len, greep Wit in en moest Zw. de vlag strijken. Bord 8 K. OudhuisP. Heilig 11. Nu wederom de Holl. opening met voorzichtig spel aan beide kanten. Hier werd niets geriskeerd, tot aan het eindspel gaf men elkander geen streepje toe. In het eindspel maakte Wit ge bruik van een zwak moment van zijn tegen stander en slaagde er in door enkele sterke af ruilen groet voordeel te verkrügen. Op het juiste moment faalde hij echter waarna remise niet meer te verhinderen was. Bord 9 J. AppelmanG. Haver 11. Deze en de volgende party waren de langsten van den wedstrüd en duurden bijna 5 uren. Wit trachtte na de Holl. opening de Hoog landvariant toe te passen, hetgeen Zw. echter niet toeliet. Langen tijd ging de strijd volkomen geiyk op, totdat in het gevorderd middenspel Wit eenig voordeel wist te verkrügen. Zwart gaf echter geen kans dat voordeel uit te buiten, integendeel dreigde deze met ge- vaariyke tegenaanvallen. Onder de grootste spanning verliep het vreedzame einde van deze party welke weder om een puntenverdeeling, maar tevens de zege voor G. S. bracht. Bord 10 P. Konijn—N. Zoontjes 1—1. Ook aan dit bord werd niets geriskeerd. Het werd een gelijke strijd tusschen twee spelers wel ke volkomen aan elkaar gewaagd bleken. Tegen het einde scheen het alsof Wit nog eenig positievoordeel kon verkrijgen. Zwart zorgde echter voor het juiste antwoord waarna winst uitgesloten was. Een buitengewoon fraaie en spannende wed strüd waarin G. S. verdiend maar iets geflat teerd gewonnen heeft. Eigenaardig is dat thans weer de bezoekende club met de punten ging strijken. Stand van de Noord-Groep G. S. S. N. A. 11 2 1 1 2 1 2 1 - 12— 8 22—18 614 en wel op 47.8 pet. tegen de vorige week 48.6 pet. Ook sporen, koperwaarden, automobiel- fondsen, oliewaarden, warenhuisfondsen, lucht vaartwaarden, public-utilities, rubbers, aandee len in telegraafmaatschappijen en chemische fondsen verlieten de markt eerder op iets lager niveau, hoewel er ook eenige fondsen op deze afdeelingen waren, die zich wat boven de vo- rige slotprijzen stelden. Mijnen, amusements fondsen, tabakken en aandeelen in fabriekei van electnsche apparaten waren aan den luier, kant, terwijl kunstzü'de-papieren en aandeeie. in levensmiddelenbedryven zich bij kleine om zetten boven de slotkoersen van Zaterdag kon den handhaven. Laatst gedane koersen Mei/April 1 29 28 Allied Chemical 156f 157% 156% American Can Co. 87 87 88 Am. Car F.dry 20% 2C 20% Am. Rolling Mills 13% 13% 13% Am. Smelt Ref. 40 40% 40% Am. Tel. Tel. 157 157% 1S8% Am. Tobacco B. 81 81% 81% Am. Waterworks 9% 9% 9 Va Anaconda Copper 23% 23% 24 Atchison Topeke 26 26% 26% Baltimore Ohio 5% 5% 5% Bethlehem Steel 53% 5 c 54% Canadian Pacific 3% 3% 3% Case Trcshing 71 70 71 Chase National B. 29% 29% 29% Ches. O' io 31% 31% 31% Chicago Rock Isl. 3/8 Chrysler Motor 64 64 63% Cities Service 6% 6% Consol Gas N.Y. 30 29% 30 Continental Oil 22% 22% 22% 7 Dawesl. 20 20% 534 Young 18% 18% 18% Deleware Huds. 14% 14% 14 3/g Douglas Aircraft 593/8 593/s 59% Dupont de Nem. 139% 140 139% Eastman Kodak 142% 145 144 El. Bond Sh. 7% 7% 7% General Electric 33% 34 345/g General Motors 41 41% 41% Good Year 24% 24% 25 Hudson Motor 5%| 53/8 53/s 1 1 3/8 Illinois Central 11% 11% Intern. Harvester 55 54% 54% Intern. Nickel 45% 47 46% Intern. Teh Tel. 6% 7 7 Kennecott Copper 31% 31% 3! 5/s Missouri Pacific Idem pref. 1 1% 1% Montgomery Ward 44% 45 44% Nat. City Bank 22% 22% 22% Nan Dairy Prod. 14% 14% 14% New York Centra] 13% 14 14 North Am. Av. 15 14% 145/g North. Amer. n.a. 20% 21% 21% Norfolk Western 170% 170% 170 Pennsylvania 17% 17% 17% Phillips Oil 34% 34% 34% Proctor Gamble 54% 54% 54% Pubi. Serv. N. J. 34 34 34 Vs Radio Corporation 6% 6% 6 3/s Rep. Steel 153/8 15% lo% Sears Roebuck 66% 66% 66% Shell Union Oil 11% 11 111/8 Socony Vacuum 11% 1 i 12 Southern Pacific 12 12% 12% Southern Railway 13% 13% 13% Standard Brands 6 6% 6 Stand. Oil of N.-J. 44% 45 45% Tidewater Ass. Oil 11% 12 12 Union Pacific 89 89% 90 United Aircraft 35% 35% 36 United Corp A. 2% 2% 2% U. S Leather 4% U. S. Rubber 35 35 35 U. s. St 45% 45% 45% Western Union 18% 15% 18% Westingh. Electr. 88 89 Woolworth Building 43% 43% 43% i ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen sGedaan en laten t bieden. 3 nominaal NEW YORK, 1 Mei Slotkoersen Mei/April 1 29 28 17 02 17.02 17.00 Rome 5.26% 5 26% 5.26V* Bern 22.46% 22.46% 22.48% Madrid Oslo 22.52% 22.52% 22.52 A'dam 53 34 53.52 53.54 Londen 4 68^ 4.68% 4.68% Parus 2.65 2.6414 2.65 40.13% 40.13 40,13 NEW YORK, 1 Mei 1 Mei 29 April 1 Mei 29 April Suiker Jan. Sept. 208-09 206 07 Mrt. Nov. 2.142,12- Mei 1.98-200 1.96-98 Jan. 2.03-04 202-03 Juli 203-05 2.01-.02 Mrt. 2.04.06 2.03—05 Katoen Mei 8.458.38Dec. 7.52-53 7.58 Juli 8.248.12-14 Jan. 7,477.56 Oct. 1.70 7,69Mrt. 7.477 56 Koffie (Rio - Nieuw contract) Deo. Mrt. Mei 4.08 Juli 4.16 Sept. 4.15- Dee. 418 Rubber Standaard Mei 15,69 Juli 15.80- Sept. 15.83-f Dec. 15.84 Tin Loco 49 2S 48.75 (Santos) Mrt. Mei 4 06Juli 4.15Sept. 4.14Dec. 5.87- 5.91- 5.97- 6,01- 4.17MaartöOb 5 80-82 5.85 5.92-- 5.96-97 o.Oi- 15.75-f Dec. 15.86- 15.85Jan. 15.87- 15-87-f Mrt. 15.88- 15.89 - 15.94— 15.93-- 1593 Termür, 49.12% 48 65 CHICAGO, 1 Mei 1 Mei 29 April 1 Mei 29 April Haver 31 31 29%283/4 281/4-- 27% Rogge 43'A42% 45%44% Tarwe Mei 75-74% 73-% Mei Juli 73-72% 72 - Juli Sept. 73 V4-73 72<A -% Sept. Maïs Mei 48%— 47%-— Mei Juni 50 3/8-— 49V8-— Juli Sept. 51 s/s50%Sept. 463/846 Vs Reuzel Mei 6.70 Juli 6.77% 6.60 6 70 Sept. 6.90 Oct. 6 92% 6.85 6.87% 1 Mei 29 April Tarwe WINNIPEG, 1 Mei I Mei 29 April Gerst Me) 63%63 Mei 39%39 Juli 64%64%-- Juli 39 38% Oct. 65%65%-- Oct 38»A37% Rogge Lijnzaad Mei 41%41% Juli 156 157 Juli 42%42% Mei 156% 155% Oct 433/4 43% Oct 145% 145% Haver Mei 29 29 Oct 29%28% Juli 29%- 29 gedaan en laten t bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 29 April, Troyburg, s„ Ibenic (IJmuiden bunkeren); Circe, 6.. Caen (voor Velsen); Georgios G, b., La PlatJa; All, a, Gdyna; Olga, m.s., Londen. 30 April. Vera, s., Ljusne; Caribia, m.s., W.- Indië (voor IJm'ulden)Clea, m.s., Aruba; Gro ningen, Londen; Blomfield, s„ Swansea; Pluto, s.. Kopenhagen; Vliestroom, s., Huil; Maaskerk. s.'. Hamburg; Trito, s., Fowey; Diana m.s„ Bos ton (voor Zaandam); Marne, m.s.. Boston (vocrr Zaandam); Elk, s., Oslo; Rhein, s., Hamburg; Scandia, s., Gdynia; Westland, s., Hamburg; Bre- t'agne, s., B.-Aires. 1 Mei, Hestia, s., Bilbao (voor Velsen); Tijger, m'.s., Goole (voor Zaandam); Arrivain, m.s„ Leith; S. N. A. I., s„ de Tyne. Vertrokken 29 April, Tröyborg s.. Emden; Wilbo, m.s., Londen. 30 April, Tamworth, s.. Newcastle; Honte- stroom', s., Londen; Circe, s., Gean; Hercogas Je- cabs (ex Aakre), s., Riga; Caribia, m.s., Ham burg; Colombia, s., idem; Monica, m'.s. idem. 1 Mei, Wiborg II, s.. Rotterdam. Aangekomen I Mei, Titus s. Hamburg; Ger manic, s., Burma (voor Zaandam); Orpheus, s.. Gothenburg; Hebe, s., Lissabon; Kagfors, s-, Skoghall (voor Zaandam) Vertrokken 1 Mei, Springfontein, nu., Ham- burg. Aangekomen 1 Mei. Coen, m.s., Londen; Julius Rut'gers, tank, Swinemunde. Vertrokken I Mei, Bloomfield, s., Goole; Maas- kerk. s., West—Afrika. AMSTERDAM, aangekomen 29 April, Gorgios G., La Plata, lijnzaad, Eng. Boeien, Vlnke en Cd. Olga. Londen, stukgoed Steiger H. A. L.. Kamp man. 30 April, Alf, Gdynia, steenkolen, Ertskade. De Humber Hand. Mij.; Vera, Ljusne, hout, Hout haven, J. Sydzes Co; Clea, Aruba, dieselolie, Steiger Bat. Petr. Mij. Ruys; Groningen, Londen, stukgoed, Heldelskade, Gen. Steam. Transp. Cornp.; Blomfield, Swansea, steenkolen, Hoofd kanaal West, G. E. W.; Pluto, Kopenhagen, stuk goed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor. Vliestroom, Huil; stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Maaskerk, Hamburg, stukgoed, Handelskade. Holl. Afr. Lijn; Trito, Fowey, klein en stukgoed, Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij. 1 Mei, Ek, Oslo, stukgoed, Zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; Rhein Hamburg, stuk goed, De Ruyterkade. Van Es en Van Ommeren; Scandia, Gdynia, steenkolen, J. P. C'oenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Westland, Hamburg, stukgoed, Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Bre- tagne, B.-Aires, graan, Engelsche Boelen. Vinke en Co; Arrivain, Leith, stukgoed, zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; S. N. A. I, Tyne, steen kolen, J. P. C'oenhaven, Gebr. van Uden. Aangekomen 1 Mei, Titus, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Orpheus. Gothenburg, stukgoed, Levantkade, idem; Hebe, Lissabon, 'stukgoed Surinam'ekade, idem; Coen, Londen, ledig, Zoutkeetsgracht, Scheepvaart Bedrijf Gr.uno; Julius Rutgers, Swinemunde, ledig. Petroleumhaven. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. CRIJNSSEN, 30 April te Paramaribo, thuisreis. DEUCALION, 1 Mei van Oran naar Amsterdam. HEBE, 1 M®i van Lissabon te Amst. IRIS, naar Amsterdam, pass. 1 Mei 12 uur 45 n.m. Lydd. TITUS, 1 Mei van Hamburg te Amsterdam. THESEUS, 1 Mei van Kopenhagen naar Stettin, ORPHEUS, 1 Mel van Gothenburg te Amst. KON'. HOLL. LLOYI) AMSTELLAND thuisreis. 29 AprU n.m. 7 uur n.m. 7 uur van Montevideo. C'ERES, thuisreis, 30 April van Las Palmas. WATERLAND, uitreis, 28 April van Santos. WESTLAND, 1 Mei van Hamburg te Amst. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. CLEA, 30 April van Aruba te Amsterdam. EULOTA, naar Shellhaven, pass. 30 April Dun- geness. CHAMA, 29 April van Las Palmas naar Bar bados. HOLLAND—AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, 30 April van Pacific Kust te Rotterdam. B'EEMSTERDIJK, 30 April van New Orleans te Rotterdam. DRECHTDIJK, uitreis, 30 April te Londen. LEERDAM, 29 April van New Orleans te Tampico. BINNENDIJK, thuisreis, 29 April van New Orleans. VOLENDAM, toeristenreis, 29 April van New York. BLOMMERSDUK, 29 April van Philadelphia naar Rotterdam. ZAANDAM, uitreis, pass. 30 April Lizard. ROTT. LLORD BANTAM, uitreis. 30 April Ouessant. BRASTAGI, thuisreis. 30 Opril van Sabang. GAROET, uitreis, pass. 29 April Kaap Bon. KOTA BAROE, thuisreis, 29 April van Genua. KOTA PINANG, uitreis, pass. 30 Apirl Oues sant. KOTA RADJA, thuisreis, pass. 1 Mei Ouessant. TOSARI, uitreis, pass. 30 April Kaap Bon. WELTEVREDEN, uitreis, pass. 30 April Point de Galle. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, uitreis, 1 Mel te Londen. TABIAN, thuisreis, 29 April van Singapore. MÖENA, uitreis, pass. 30 April Bevezier. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA EIVIN BOSCHFONTEIN, thuisreis, pass. 1 Mei VJn. 3 uur Ouessant. NIJKERK, uitreis, 1 Mei v.m. te Mombassa. HOLEAND—AUSTRALIË LBJN AAGTEKERK, uitreis, pass. 30 April Gibraltar. HOLLAND—O.-AZIE LIJN SEROOSKERK, uitreis, 1 Mei van Singapore. TJIKEMBANG, 30 April van Rotterdam te Hamburg. HALCYON LIJN STAD HAARLEM, naar Rotterdam, pass. 1 Mei Gibraltar. AMSTERDAM, 29 April. De te Helsingfors ge vestigde reederij Finska Aagfartyge A-B, zal met ingang van 15 Met een geregelden veertiend'aag- schen vrachtdienst tusschen West-Finland eu Amsterdam openen. Het s.s. „Carelia" zal op 15 Mei te Mantyluctö en 16 Mei te Rarmö voor Am sterdam laden en zal na lossing der lading te Amsterdam goederen voor West-Finland accep teeren. De schepen nemen ligplaats aan de Zco- burgerkade. De agent te Amsterdam is het Verg. Cargadoorskantodr. Opgegeven door v. d. Graaf en Co N.V. Afd. Handelsinformaties Verbetering Ons wordt opgegeven, dat hett adres van den, curator, mr. A. H. van Namen, in de faillissemen ten van E. Katoen, M. Katoen, I. Elfelder en H, Rosendahl, allen te Amsterdam, niet is als opgegeven Keizersgracht 756, doch Vondelstraat 13, Amsterdam. Uitgesproken; I Mei: Samuel Vischschraper, koopman in onge regelde goederen, wonende Govert Flinckstraat 245 II. R.c. mr. P. F. Swagerman, curator mr. M. Knap. Rokin 109 III, Amsterdam. Gerrit Preso, banketbakker en lunchroom- houder, te Amsterdam, Oude Hoogstraat 20 I, en aldaar zaak drijvende R.c. mr. P. F. Swager man, curator mr. L. Vorstman, Keizersgracht 230, Amsterdam 230, Amsterdam. Isaac Vreeland, koopman ta| manufacturen, wonende en zaak drijvende te Amsterdam, Ma rathon weg 25. R.c. mr P. F. Swagerman. curator mr. W. 3. da Costa, Vondelstraat 102, Amster dam. W. G. Balt us, wonende te Amsterdam, Groote Kattenburgerstraat 82. R.c. mr. P. F. Swa german, curator mr W. s. da Costa, Vondel straat 102, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 27 April; Chr. Bekooy, Wassenaar. J. J. Leenart, wed. G. H. C. Voogdt, Den Haag. F. Th. Moot. Den Haag. 28 April: A. Kroon, Groningen. P. A. Kroon, Groningen. H. Weggeman, Rotterdam. A. A. Goedebuure, Rotterdam. C. van der Staay, Rijsoord. C. A. den Hartigh, Harderwijk. Geëindigd door homologatie van het accoordf 29 April; G. Alting—Hofman. Sellingen Ultk. 100 pet. H. P. G. Russon, Amsterdam. A. A. J. M. Otten, Enschede. Kbersen voor stortingen op 2 Mei tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.35, Lires f 9.90,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2