De Vermakelijkheidsbelasting R.K, VOLKSBOND HA™ Zeer belangrijk Haarlem, 2 Mei DINSDAG 2 MEI 1939 En een gezond Verenigings leven Ouder worden is voor de vrouw. AGENDA Belastingvrije vrijbiljetten Gedeeltelijke" medewerkers Geen voorbarige ongerustheid Groote Propaganda-Vergadering de ZeerEerw. Heer Rector Drost Onderwerp: De Katholieke Actie KATHOLIEKE ACTIE! De feesten in September Besturen van vereenigingen komen bij elkaar BEWONERS HAARLEM Z. W. Vertooning van de Fordfilm DIEVEGGE BEKENT HAARLEMS „BISSCHOPS FONDS" VOOR DE STILLE ARMEN St. Vincentiusvereeniging HAARLEM'S BLOEI Trekking loten 1 week uitgesteld Juffrouw viel uit draaimolen Tentoonstelling van boek- en plaat werken over de H. Maagd ZONDAG 7 MEI A.S. Bloempjesdag Comité „Winterhulp-Actie" PROGRAMMA RADIO CENTRALE „Weldadigheid naar Vermogen" BURGERLIJKE STAND Bioscopen Apotheekdiensten JULIANAFEEST TE HEEMSTEDE Rector Drost als spreker VERGADERING GENOOT SCHAP „STILLE OMGANG Tentoonstelling Haarl. Slagers Praktijk-examens UIT DE BOLLENSTREEK KEURINGEN IN HET KRELAGEHUIS STAD ELJWS Belasting betalen doet niemand graag en voor geen tegenspraak vatbaar is dus de stelling, dat geen enkele belasting sympa thiek is. Maar er zijn toch onaangename en minder onaangename belastingen; er zijn zelfs be lastingen, waarvan je buurman het onsym pathieke maar niet kan inzien. Zoo b.v. de vermakelijkheidsbelasting. Al ben Je zelf van een andere meening, je collega op kantoor of in fabriek, je buurman en zeker de vriendin van je vrouw zal je gladweg in je ge zicht durven zeggen, dat, als je dan eens een avondje naar Fritz Hirsch, naar de bioscoop, naar Buziau of een mooi concert wilt en één, twee, drie gulden voor een plaats over hebt, het niets erg is, dat je daarvoor ook een offertje aan de gemeentelijke schatkist brengt. Als er dan toch belasting betaald moet worden, dan maar het liefst op een avondje, dat je gezellig Uit bent. En voor degenen, die thuis moeten blij den, is het een pleister op de wonde, dat dooi öe aderlating van uw portemonnaie zijn eigen belasting wat minder wordt. Wanneer je collega, ie buurman of de vriendin van je vrouw uit gaat, houdt u er tien tegen één trouwens de zelfde redeneering op na. Wij laten nu even de bezwaren van bioscoopexploitanten, theater directeuren en tooneelgezelschappen, die aange toond hebben, dat de vermakelijkheidsbelasting nadeelig op den lust tot uitgaan en ontwikkeling werkt, buiten beschouwing, omdat deze argu menten door de belastingheffende gemeentebe sturen wel als juist erkend worden, maar niet sterk genoeg klinken om het holle geluid van de leege schatkist te overstemmen. Wij zullen dan ook geen poging doen om in Haarlem de vermakelijkheidsbelasting afgeschaft te krijgen maar er is onder de burgerij, vooral onder de leden van liefhebberijvereenigingen, in den laatsten tijd eenige deining ontstaan door het bericht, dat de Haarlemsche fiscus voortaan de verordening op de vermakelijkheidsbelasting strenger zal gaan toepassen. Dit geldt dan spe ciaal het uitreiken van zoogenaamde belasting vrije vrijbiljetten. Dat iemand, die fijn een avondje van Buziau geniet, daarvoor, behalve zijn plaatsengeld, twin tig procent belasting moet betalen, zal, zooals feeds geschreven, weinig verzet ontmoeten; dat een arme drommel van een musicus, die geen geld heeft om een entréebewijs te betalen en van Sen zaaldirecteur een vrijkaartje krijgt om naar een concert van Paderewski te gaan luisteren, verplicht wordt twintig procent vermakelijk heidsbelasting te betalen, is al minder voor de hand liggend, hoewel het begrijpelijk wordt, wanneer men inziet, dat de fiscus in de prac- tijk moeilijk onderscheid kan maken tusschen betaalde en niet-betaalde plaatsen; maar tot op zekere hoogte weerzinwekkend wordt het geval als de gemeentelijke fiscus iemand, die op een vereenigingsfeestavond de helft van het pro gramma belangeloos met zang, tooneel en dans vult en de andere helft van den avond luistert naar wat anderen voordragen, nog laat betalen voor zijn medewerking door hem voor die andere helft niet als medewerker,.doch als toehoorder te beschouwen. De Hooge Raad heeft onlangs vastgelegd, dat bij het heffen van vermakelijkheidsbe lasting goed onderscheid diende te worden gemaakt tusschen het gedeelte van het pu bliek, dat de uitvoering tot stand brengt, (medewerkers) en het deel, dat van de uit voering geniet. Degenen, die tot dit laatste deel behooren, vallen onder de belasting plichtigen. Iemand, die een deel van den avond tot de medewerkers behoort en het andere deel tot de toehoorders, valt voor dit laatste gedeelte ook onder de belastingplich tigen. Naar aanleiding van deze beslissing van den Hoogen Raad, wenscht ons gemeente bestuur de vermakelijkheidsbelasting nu in den vervolge strenger toe te passen dan tot nu het geval is geweest. Door den Haarlemschen fiscus zullen nu voortaan geen belastingvrije introducties (vrij biljetten) meer worden uitgereikt. Wel mogen er vrijbiljetten door een directie of een vereeni- gingsbestuur worden verstrekt, doch daar zal eerst belasting voor betaald moeten worden. Zooals het daar staat, maakt het voorschrift een opgewekt en gezond vereenigingsleven zoo- el niet onmogelijk dan toch uiterst lastig. Wij kunnen ons b.v. het geval indenken, dat °P een avond, om de kas van de H.O.V. te stijven, drie zangvereenigingen belangeloos medewerking verleenen en ieder één derde deel van het programma voor haar rekening nemen. Entreeprijs drie gulden per plaats. Wat hoog en uniform, maar het is voor een mooi doel en het door de drie zangvereenigingen gebodene is van superieure kwaliteit. In dat geval zullen de medewerkende leden van de drie zangvereeni gingen gedurende het tweederde deel van den avond, dat zij niet optreden, niet in de zaal Plaats mogen nemen.... tenzij voor ieder aan den Haarlemschen vermakelijkheidsfiscus twin tig procent van drie gulden (den entréeprijs) dus zestig cent per plaats zou worden betaald. De velen, die zich een opoffering, misschien een groote opoffering ten bate van de H. O. V getroosten, zullen van de redelijkheid van een dergelijke bepaling niet overtuigd kunnen wor den! Ander geval. Een cultureele vereeniging orga niseert, om haar kas te vullen, een fancy-fair, met als onderdeel een cabaret, waar jonge dames het vuur uit haar schoenen loopen, om te bedienen en geld voor de vereeniging te ver dienen. Entréeprijs, laten wij om de getallen duidelijker te laten spreken maar wat veel zeg gen, vijf gulden. Er wordt ook gedanst en de bedienende dames lossen elkaar af om zoo nu en dan, mede als belooning voor haar harde werken, een stepje of een tango te maken. Neen, zou de fiscus kunnen zeggen, dan werkt u niet meer den heelen avond mede „aan hét totstandkomen van den feestavond" en moet u dus belasting betalen. Die is, bij een entréeprijs van vijf gulden, één gulden voor elke bedienen de dame. En de fiscus zal dat zeker doen als de dames, naar de meening van den controlee renden ambtenaar, te veel dansen en te weinig bedienen. Men kan hiertegen aanvoeren, dat dergelijke gevallen niet dikwijls voorkomen. Wii hebben ze genomen om de kwestie duidelijk te maken. Dat een jongenskoor echter meewerkt aan een uit voering voor kinderen is zoo heel ongewoon niet en dat de fiscus dus die jongens, die o, zoo graag de rest van de uitvoering zouden mee maken, kan dwingen om na het volbrengen van hun taak de zaal te verlaten of belasting te betalen, is zeker. Iedereen zal dat voor de jongens sneu vinden en het kan ook de bedoe ling niet geweest zijn van de raadsleden, die voor het invoeren van de vermakelijkheidsbe lasting hebben gestemd. En ook wil de Haarlemsche fiscus dat niet, zooals wij tot ons genoegen hebben vernomen. „Zie" zeide de ambtenaar, aan wien wij in lichtingen vroegen „een belastingverordenng is er nu eenmaal om te worden toegepast. Als zij ondraaglijk of onredelijk of nadeelig voor de samenleving is, moet zij worden ingetrokken. Zoolang zij er is, dient zij echter ook te wor den gehandhaafd. En nu is het een feit, dat vooral in den laatsten tijd op alle mogelijke manieren werd geprobeerd aan de Vermake lijkheidsbelasting te ontkomen. Dat iemand, die de uitvoering tot stand helpt brengen, niet aan de belasting onderworpen is, is logisch. Maar het wordt ontduiking als men personen één. minuut of minder op het tooneel laat komen met de bedoeling ze het verdere deel van den avond vrij in de zaal te laten zitten. Dat ge beurt. En na de beslissing van den Hoogen Raad zal strenger worden opgetreden. Het kan echter de bedoeling niet zijn het gezonde ver eenigingsleven, zooals u dat noemt, te belem meren en daarom zal de ambtenaar ieder geval op zich zelf dienen te beoordeelen. Wie bona fide aan het tot stand komen van de uitvoe ring meewerkt, zal recht op vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting hebben en krij gen." Wie dus, in den zin der belastingverordening, medewerker en wie toehoorder is, hangt van de opvattingen der ambtenaren af en daarom gelooven wij, dat, ook na de jongste scherpere voorschriften, de onder de vereenigingsbestu- ren ontstane ongerustheid in ieder geval voor barig is. Wij mogen verwachten, dat de amb tenaren er zich van bewust zullen zijn, dat de Haarlemsche samenleving eerder de vermake lijkheidsbelasting zal willen missen en moeten missen dan een opgewekt vereenigingsleven en dat hun beslissingen aan deze overweging ge toetst zullen moeten zijn. Practisch is er, zoo verzekerde ons nog de ambtenaar, die ons te woord stond, na het ar rest van den Hoogen Raad in Haarlem weinig veranderd hoewel strenger dan vroeger zai worden opgetreden tegen aspirant-ontduikers. op DONDERDAG 4 MEI 1939, 's avonds 8 uur in GEBOUW „ST. BAVO" Spreker: de bekende redenaar TOEGANKELIJK VOOR ALLE LEDEN met hun huisgezinnen en belangstellenden de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vak- leeraar), Fabrieks-Boekhouden, Hoofdcorres pondent, Rekening-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijg baar bij de bekende boekhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 24sten Juni 1939. De voorloopige commissie voor de voorberei ding van de Eeuwfeest-herdenking van den Spoorweg HaarlemAmsterdam en van de Ca mera Obscura heeft een uitnoodiging gericht tot de besturen van een aantal vereenigingen in Haarlem en onmiddellijke omgeving tot het bijwonen van een bijeenkomst op Donderdag 11 Mei, te 8.15 uur n.m., in de Sociëteit Ver eeniging, Ziflweg 1. Op deze bijeenkomst zullen door wethouder W. J. B. van Liemt, voorzitter van de Stichting „Haarlems Bloei", in een inleiding de plannen voor de Eeuwfeest-herdenking in September a.s., meer in het bijzonder van die van de Ca mera Obscura, worden toegelicht. Daarna zal door dr. P. H. Schroder een voor dracht worden gehouden over de literaire waar de van de Camera Obscura. Ten slotte zal door den heer Herman Moer kerk een eventueel met lichtbeelden te illustree- ren uiteenzetting worden gegeven van den te organiseeren optocht. Vereenigingen, welke zich hiervoor interes seeren en geen uitnoodiging mochten hebben ontvangen, zullen alsnog gaarne worden uit- genoodigd, indien zij hiervan kennis willen geven aan het Secretariaat der voorloopige commissie, p.a. Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Haarlem. Op Woensdag 10 Mei, des avonds om half negen, zal de Ned. Ford Maatschappij voor de leden der Vereeniging ter behartiging van de belangen van bewoners van Haarlem Zuid west in „Dreefzicht" haar film „Van hoogoven tot 8 cylinder" vertoonen, alsmede een inte ressante Afrika-film. Heden wordt aan de justitie voorgeleid de 32-jarige hulp-in-de-huishouding, die, zooals wij gisteren mededeelden, ervan verdacht werd een bankbiljet van f25 van haar patroon ge stolen te hebben. Zij bekende, dat zij het geld verstopt had in een ouden schoen, die zij voor alle zekerheid nog in een kast weggestopt had. voor Uw tuin is het gazon. Is het gazon goed, dan is Uw tuin goed. ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 - HAARLEM Voor graszaden en kunstmest. Ook hebben wij 'n prachtcollectie Gras- maaimachines van de beste fabr. In verband met de vele aanvragen om in lichtingen, die na de publicatie van het Eere comité ons bereikten, deelen wij mede, dat men zijn giften en bijdragen kan storten op het gironummer van den penningmeester, Rector H. Sondaal, Oegstgeest, 135198. Ook kan men zijn giften regelrecht zenden per giro op nummer 43509 ten name van den Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem. Ingekomen: N. N. f 10.Bridge club „Haarlem" f 54. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging betuigt hartelijk dank voor deze giften, vooral aan diegenen, die het idéé hebben geopperd, op gezellige avonden ook te denken aan hen, die zooveel leed in stilte moeten deelen; het bestuur hoopt, dat deze edele daad navolging mag vinden. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer Courant en bij den pen ningmeester A. T. Kuiper, Pijnboomstraat 12, postgiro 129757 en den voorzitter A. T. van Os, Ged. O. Gracht 76. Tengevolge van het abnormaal slechte weer der laatste dagen heeft de loterij-commissie der Stichting Haarlems Bloei, het wenschelijk geoordeeld de trekking van de loterij een week uit te stellen. Deze zal thans definitief plaats hebben op Dinsdag 9 Mei a.s. des avonds om 8 uur in „De Leeuwerik". Gistermiddag om kwart voor drie viel een 38-jarige juffrouw uit een draaimolen op het Pretoriaplein. Zij liep een lichte hersenschud ding op en is per ziekenauto naar het Diako- nessenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Van 3 tot 18 Mei wordt in den boekhandel H. Coebergh, Gedempte Oude Gracht 74, een tentoonstelling gehouden van boek- en plaat werken over de H. Maagd. Mej. dr. Mia van der Kallen, lid van de congregatie van de Vrouwen van Nazareth en een der oprichtsters van De Graal, is te Leiden op 37-jarigen leeftijd overleden Het comité „Winterhulp-Actie" organiseert 7 Mei a.s. een bloempjesdag ten bate van zijn werk. A.s. Zondag zal bij het uitgaan der kerken, dank zij de sympathieke en hooge goedkeuring van den hoogeerw. heer deken, dit bloempje wor den aangeboden. Katholieken, uw hulp is nog zoo dringend noodig! Voor honderden en nog eens honderden duurt de nood reeds zoo langen tijd, dat het ten volle begrijpelijk is, dat het velen zwaar valt, het opgelegde leed te dragen. Uw hulp is zoo dringend noodig en zal onge twijfeld ook verleend worden wanneer men denkt aan vele moeders, die aan haar dierbaar kroost geen passende kleeding, geen linnen- of lijfgoederen en geen schoeisel kunnen verstrek ken, omdat het verstrekte steunbedrag net vol doende is voor huishuur en voeding. De regeering, met onze prachtministers Steen- berghe en Romme, .doet wat zij kan om den toestand der werkloozen zoo draaglijk mogelijk te maken, maar het complex van moeilijkheden waarvoor onze regeerders staan is zóó groot, dat er zelfs heel wat schrijnend leed niet wegge nomen kan worden. Comité „Winterhulp-Actie" nu verleent in deze gevallen zijn daadwerkelijken steun indien de geldmiddelen dit toelaten. Dit zal weer eenigen tijd mogelijk zijn als katholiek Haarlem zonder uitzondering zich a.s. Zondag met ons bloempje tooit! Propagandacommissie Comité „Winterhulp-Actie" Coliectrices voor a.s. Zondag kunnen zich op geven bij de heeren: J. B. Veltman, v. Olststraat 13; J. B. Meys, K. v. Manderstraat 104; J. L. Rotteveel, Judith Leijsterstraat 13; M. H. Ja cobs, Kennemerplein 36; J. Ph. H. Castricum, Previnairestraat 2; F. N. Geerlings, Vooruitgang- straat 57; K. C. Donsen, Emcstraat 17; P. Dek ker, Sterreboschstraat. 58; J. A. Gortzak, Ban- tamstraat 54; T. B. Overdijk, Laurierstraat 1; J. Th. de Groot, Vinkenstraat 20; W. Oling, Zomerkade 135; gebouw St. Bavo, Smedestraat 23; secr. Kring Haarlem-Noord, Marsstraat 64. WOENSDAG 3 MEI Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00—9.20; Parijs 9.20—1120; Ned. Brussel 11.20—1.20; Keulen 1.20—2.20; Radio PTT Nord 2.20—2.35; Motala 2.35—3.20; Keu len 3.204.20; Ned. Brussel 4.20505; Radio PTT Nord 5.055.50; Ned. Brussel 5.506.05; Fr. Brussel 6056.20; Ned. Brussel 6.206.35; Keulen 6-35—7.35; Londen 7.358A0; Keulen 8.309.20; Ned. Brussel 9.2010.20; Boedapest 10.20—10.35; Keulen 10.35—12.00. Programma 4: Ned. Brusel 8.008.20; Parijs 8.208.30; Ra dio PTT Nord 8-308.50; Diversen 8.509.35; Londen 9.35—11.10; Droitwich 11.10—12.35; Lon den 12.353.20; Droitwich 3.207.05; Londen 7.057.35; Droitwich 7.358.35Londen 8.35 9.20; Droitwich 9.2011-20; Denemaflten 11.20— 12.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramo- foonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Wedding of Pocahontas. 2. Love makes the world go round. 3. The red maple leaves. 4. I won't tell a soul. 5. It's D'Lovely. 6. While a cigarette was burning. 7. Way back home. 8. Marimba Land. 9. Someone stole Gabriel's Horn. 10. Love me my loved one. 11. Broadway Shuffle. 12. The chestnuttree. 13. Music Maestro please. 14. If it rains who cares. 15. The sweetest song in the world. 16. There's a new apple tree. 17. Old Mand River. 18. My tango dream. 19. Kiss me goodnight. 8.0012.00 Diversen. Sophiastraat 2 Wilt ons van tijd tot tijd gedenken, En zoo mogelijk iets schenken. De groote waarde van het leven Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven! Telefoon 12255 Postgiro 212793 Ondertrouwd 2 Mei: R. Gispen en A. J. J. van der Weg. Geboren: 29 April M. de Graaf—Linnekamp, zoon; 1 Mei: E. J. van Aert—van Kampen, zbon; 1 Mei: M. L. J. de Jager—Debouck, dochter; 30 April; W. van Egmond—Plug, doch ter; 30 April: M. A. van Norden—Breed, zoon; 30 April: C. H. Huis in 't VéldOliedam, doch ter; 1 Mei: H. H. Geertsvan Zutphen, doch ter; 30 April A. C. M. van der PolDucrot, z. Overleden 30 April: C. KoblensPrins, 77 jr., Drossestraat; L. Biezeveld—Holtz, 46 jr., Haze- paterslaan; J. F. Lamp, 67 jr„ Kamperlaan; H. Spruit, 67 jaar, Gasthuisvest. even onvermijdelijk als het ouder worden van alles wat leeft. De indruk van veroudering ont staat evenwel in de eerste plaats door een vaal en grauw uitzien van de huid. Het is. alsof iets van het jeugdige leven uit de huid is geweken. Om dien indruk weg te nemen is een middel noodig, dat, zooals Sulfoderm-poeder, de huid- vernieuwing aanzet, d.w.z. niets anders doet dan de huid verjongen. Verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bur., 8 uur; Winterhulp, 8 uur; St. Jozef, 8 uur; Best. Bouwvakbond, 8 uur; Afd. Graf. Bond, 8 uur. Groote Kerk, Gr. Markt: Orgelbespeling 8.15 9.15 uur. De Leeuwerik, Kruisstraat: Slagerstentoon- stelling, 9 uur. H. k. B., Tempeliersstraat: Feestavond „Ons Belang", 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Drama in Shanghai" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Champagne", (volwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. G. Loomeijer, Barteljorisstraat 11; Park- apotheek, Kleverparkweg 13; Teylerapotheek, Teylerplein 79. Ssteeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswoutapotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aedenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. De Bloe- mendaalsche Apotheek. Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. In Heemstede is getracht aan den verjaardag van Prinses Juliana een eenigszins feestelijk ka rakter te geven, door op dezen dag de banken en het hekwerk, vervaardigd door werkloozen op den werkloozencursus, te plaatsen voor 'en naast den Julianaboom op 't Julianaplein en dit definitief aan het gemeentebestuur over te dragen. Het monument, een geschenk der bur gerij bij gelegenheid van het regeeringsjubileum van HM. de Koningin, is voltooid door den beeldhouwer H. A. v. d. Eijnden vóór diens over lijden en geplaatst aan het eind van de Vrtf- heidsdreef. Om half elf was een groote schare van be langstellenden rond het Julianaplein geschaard. Aanwezig waren o.m. burgemeester jhr. J. P. W. v. Doom en de beide wethouders. De voor zitter van Koninginnedag, de heer E. Lefebvre en de besturen van Koninginnedag en Vreem- deüngenverkeer, de hr. J. Schelling, dir. van Openb. Werken, de comm. „Ontwikkeling en i Ontspanning voor Werkloozen" en de vervaar digers van banken en hekwerk, benevens de leeraren der cursussen. Toen allen om den Julianaboom geschaard waren, zette een combinatie van „St. Michaël" en „Excelsior" het Wilhelmus in. dat door de aanwezigen werd meegezongen. De voorzitter van „Koninginnedag", de heer E. Lefebvre, zich tot den burgemeester wendend, zeide, dat men voor de tweede maal hier op dit plein stond tegenover den burgemeester. Eerst twee jaar geleden bij het planten van den boom en nu op dezen dag. De boom, aldus spr., moest een uiting zijn van saamhoorigheid tus schen Vorstenhuis en de burgerij. Er was toen een batig saldo en wij vonden een aantal werkloozen bereid, geheel belange loos, dit monumentale werk uit te voeren. Na een bijzonder dankwoord aan hen gericht te hebben, verzocht de heer Lefebvre banken en hekwerk aan het gemeentebestuur te mogen overdragen. Hierna was het woord aan den burgemees ter. Zich tot het talrijke publiek wendend zei de burgemeester verheugd te zijn, dat zoovelen hier bijeen zijn om luister bij te zetten aan dit ge beuren. Dit toont, dat, als er feest is in het Oranjehuis, wij ook in dit feest dealen. Gaarne wil spr. het geschenk namens het ge meentebestuur aanvaarden. Onder leiding van den heer D. v. d. Stam, hoofd der Bosch en Havenschool, zongen de kinderen van de 5e klas van alle lagere scholen daarna „Een lied van Nederland" en „Wij willen Holland houden", waarna met muziek gemar cheerd werd naar de Vrijheidsdreef voor de ont hulling van het monument. De heer Lefebvre, hier sprekende namens „Koninginnedag" en „Vreemdelingenverkeer" zeide, nu het voorrecht te hebben het monu ment, waarvan op 6 Sept. 1938 het ontwerp kon worden aangeboden, over te dragen aan het gemeentebestuur. De keuze der plaats achtte spr. gelukkig, een sluitstuk van de Vrijheidsdreef, welke symboliseert den wensch van ons allen, vrije Nederlanders te blijven, en een plaats waar duizenden, die hier passeeren, om ons mooie Groenendaal te bezoeken, het bewijs zien van onze gehechtheid aan ons Vorstenhuis. Zeer betreurde spr. het, dat de ontwerper hier bij de onthulling niet meer tegenwoordig kon zijn. Daarom verzocht spr. het kleindochtertje van den kunstenaar het doek te verwijderen. Dit geschiedde, terwijl de muziek het Wilhelmus inzette. Daarna droeg spr. het monument over aan het gemeentebestuur. In zijn antwoord zeide de burgemeester ver heugd te zijn, dat dit monument tot stand is gekomen door de Vereeniging „Vreemdelingen verkeer", zoodat een nog grooter deel der in woners hieraan hebben medegewerkt. Bij de banken en het hekwerk, aldus spr» gingen onze gedachten uit naar het jonge Prinselijk Paar; hier krijgen wij een terugblik op den arbeid van onze geliefde Vorstin. Na nog een beroep gedaan te hebben op al len, en vooral op de jeugd, nooit eenige be schadiging aan beide monumenten te brengen, verklaarde spr. dit monument gaarne namens het gemeentebestuur te aanvaarden en besloot met een driewerf hoera op onze Koningin, waarmede de talrijke aanwezigen spontaan in stemden. Een aardige verrassing volgde nog, n.m. de prijsuitreiking van den ballonwedstrijd op 6 April IJ., waarvoor aan den winnaar van iedere school een portret van H. M. de Konin gin werd aangeboden. De verste ballon was in Luxemburg terecht gekomen. Onder leiding van den heer D. v. d. Ham zongen de kinderen daarna „het feestlied" en „Wilhelmus", waarna de kinderen een versna pering ontvingen. Rest ons nog te melden, dat de Heemsteed sche Radio-Centrale voor een goede luidspre kers-installatie had gezorgd. Donderdag 4 Mei belegt de R. K. Volks bond des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo een buitengewoon grooten propaganda- avond, waar de zeer bekende en populaire rede naar, de ZeereerW. heer Rector Drost zal spre ken over: „Katholieke Actie." De naam van den gevierden redenaar is zeker wel voldoende om volle zalen te trekken, want waar Rector Drost spreekt, daar is men verzekerd van zeer groote belangstelling. Het onderwerp: „Katholieke Actie", dat vooral past in het kader van dezen tijd, is zeker de moeite waard aangehoord te worden. De dames van de leden en verdere belangstellenden zijn tevens zeer welkom. Zie ook advertentie in dit blad. Gisterenavond hield bovenstaand genoot schap haar jaarvergadering in gebouw St. Ba vo. De voorzitter, de heer Bakkenhoven, sprak er zijn voldoening over uit dat gevolg gegeven was aan de uitnoodiging van het bestuur. De ommegang zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 7 Mei. De tocht zal wederom p. auto bus gehouden worden terwijl ook een gedeelte der leden per fiets de bedevaart zullen maken. De gelegenheid tot deelname voor hen die nog geen lid van het genootschap zijn bestaat nog tot Vrijdag a.s. bij de secretaris, den heer W. van Hesteren, Nieuwe Kruisstraat 13. De Haarlemsche Slagers Patroons Vereeni ging zal op Dinsdagavond te 9 uur in hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 30, een tentoonstelling houden van gegarneerd werk, door de cursisten van het Slagers Vakonderwijs vervaardigd. Toegang kosteloos. Het 41e Praktijk-examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afgeno men vanwege de Vereeniging „Het Nederland- sche Handels-Instituut" zal gehouden worden op 3, 4 en 5 Juli 1939 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de leeraars-examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede De Haarlemsche Tcegelvereeniging Richten en Rollen", die het clubkampioen- schap 1939 van den H.K.B. behaalde bij het nationaal concours, dat gehouden werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van. den Haarl. Kegelbond Er waren deze- week heel wat meer tulpen uit de warenhuizen. Met de Narcissen van bui ten is het zoo goed als afgeloopen. Dezen keer beginnende met de firma F. Rijn- veld en Zn. te Hillegom: deze firma zond ter opluistering een mooie groep tulpen, o.a. Prinses Beatrix, rood met kleinen gOuarand; advance, cerise-rood met lila weerschijn; Crème Beauty, ivoorkleurig; de dof-gele Mongolia; een enorm groote beste witte, Mount Erebus. Blanche, Golden Glorie en de koperkleurige Coppergold; de mooie roode Mazeppa verwierf het getuige nis eerste klas, evenzoo Golden Statue. Het G. v. V. werd toegekend aan Pet. R. Bare (rood), Lady Hillington, oranjekleurig; Rose Superba, Pink Lady, Pink Select, drie goede tulpen; ten slotte de paarse George Grappe. Het geheel verwierf een diploma voor gouden medaille. Ook had deze firma nog een aantal Narcis sen ingezonden: Lady-Derby, Drie zaailingen, Rosy moin, Porticus Tirol en Freesia Celesti (blauw). De fa. Belle en Teeuwen, Lisse, bracht ter opl. o.a. de geel-rood gevlamde Jeane Plisor, donker-gele Wallstreet, Golden Harvest, Mo- therday, citroen geel, een extra groote gele tulp, John Scheepers, Sunbiet, goud-geel (extra), Re- fulgens (dof-oranje), Princes Mary (diep-rose), de brons-gekleurde Cherbourg en meerdere soorten, alle van goede kwaliteit. Een dip'oma voor gouden medaille werd toe gekend aan de zeer mooie groep van de fa. Hopman en Zn. te Heemstede. Deze had een enorme groep beste tulpen ingezonden van superba-kwaliteit. In het bijzonder denken we aan Golden Buff, geel met een mooien weer schijn, Yellow Emperor, donker-geel, Mongolia Parbut Pitt, rood, Invincible, rose mauve, Capri, licht-geel, Hagemans Giant, rood, Lady Cham berlain, Sebastian, geel leliebl., Golden Statue (geel). The Tlride, leliebl. wit, en Mazeppa, rood, verwierven het Get. Eerste Klas. Het G. v. Verd. verkregen Rose Superba, Inga Hume, en de Dubb. Bartigon (rood). Het geheel was een prima inzending. De firma Frans Roozen en Zn., Vogelenzang, was er met Parkiet en Moonlight (licht-geel), Lady Derby (rose), Sunshine (donker-geel), Cherbourg (brons) en Wallstreet (geel). De fa. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, bracht narcissen, o.a. John Dix, met diepe oranje- kroon; Zurich, een beste Poeticus, en Koningin Astrid, een beste narcis met wit dekblad en donkere oranjekroon. De heer P. v. Deursen, Sassenheim, liet ook de narcissen John Dix en Energie zien. De heer T. Vos, Sassenheim, kwam met Gul liver, Red. Shadow en Mary Copland. Fa. Konijnenburg, Noordwijk, liet gladiolen zien: Cog Doc, een saffraan-geel, Cocarde, oranje met gele lip, en Phaenomeen, rose met gele lip. Fa. P. Hopman en Zn. te Hillegom met een zaailing gladiool (geel), waaraan o.i. wel toe komst beschoren is. A. en P. Nijssen, Santpoort, brachten hun bekende ras Robust tulpen o.a. Viotte, cerise- rood met Witten rand, Kantare, een zuiver witte, Rose Beauty, rose op witten voet en nog twee zuiver witte, Aviatrice en Nivea. De heer J. G. Eldering, Overveen, toonde een aardig tweetal tulpen, Bilderdijk, cerise-rood en Olga, eveneens met witten rand. De Ver. Culturen te Noordwijk, zonden tul pen als de blauwpaarse Bleu Celepte, rood met lila weerschijn, May Flower, dubb. rose Eras, Mount Facoma (dubb. wit), Coxa, dubb. rood met licht randje, een zeer fijne tulp, fijn rose gekl., Dresden Chine. Aan narcissen waren er Bertha Aten, een prima narcis met donker oranje cup, en een Barry Lilian Harvey met een mooi oranje-oog. Fa. Warnaar en Co., Sassenheim, liet o.a. zien Crenver, zuiver wit met groot oranje oog en Sarchedon, een beste Poeticus. Deze narcis sen waren gebonden zooals ze op de Engelsche markt worden aangevoerd. De Barry Cinderella behaalde het G. v. V. Fa. Gebr. Eggink, Voorschoten, had een enk. Narcis Crenver en een Mendel tulp Spal ding, rose op witten voet. De heer A. J. Prins met een hyacint, Sport Gertrude, doch in het paars. De heer J. de Goede, Breezand, bracht een cottagetulp, zaailing 25, en behaalde hiermede het G. v. Verdienste. Ook had deze een donker gele parkiet Sunshine, een beste tulp. De heer J. Eckhart, Uitgeest, bracht een groepje Fritelaria. Zooals men ziet was er een groote verscheidenheid en veel van bijzonder goede kwaliteiten. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5