Vrijdagmorgen zal Beek spreken Engeland wijst Duitschers uit l Engeland blijft exporteeren Het nieuws van'heden DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co 1 GLASVERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DC N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 3 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21767 Duitsche ambassadeur te Warschau door Beek wegens tijdsgebrek niet ontvangen Litauen en Polen gaan beraadslagen De Valera over het dienstplichtbesluit Ulster stelt zich ter beschikking van Londen Teleki en Csaky vertrokken Het Weer iiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitj Gafencoe gaat Rome weer verlaten Het bezoek van prins-regent Paul aan Italië Tegen buitenlandschen invloed in België Een nieuw eere-escorte voor den Koning opgericht De internationale positie van België „In geval van oorlog blijven wij onschendbaar gebied" DUITSCH ESKADER VERLAAT MIDDELLANDSCHE ZEE Als gevolg van politieke activiteit tegen de Britsche regeering gevoerd Britsch ambassadeur bij Von Ribbentrop Gaat von Dirksen spoedig naar Londen terug? Sir Percy Lorraine te Rome aangekomen Von Brauchitsch naar T ripolis Koning Leopold in Zwitserland rnmmn ,Het schijnt onuitvoerbaar om leveringen aan alle andere landen te ontzeggen" Reservetonnage zal worden gevormd De besprekingen met Rusland Engeland en Spanje Rede door den Hertog van Alva Kerkbelasting in de Ostmark Een maand terreur in Palestina Incidenten bij Haifa POOLSCH-HONGAARSCH HANDELSVERDRAG Treinconducteur krijgt een ongeval Te Overveen tusschen perron en treeplank bekneld Naar heiligverklaring van Gemma Galgani NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WARSCHAU, 2 Mei. (P.A.T.) Volgens be richten in de bladen zal de verklaring van Beck in de voltallige vergadering van den Landdag afgelegd worden a.s. Vrijdagmor gen om 11 uur. De verklaring van Beek zal per radio uitgezonden worden en waarschijn lijk door buitenlandsche zenders worden gerelayeerd. Voorts melden de bladen, dat vandaag de Duitsche ambassadeur in Polen, von Moltke, terugkeert. Hij zou door Beek ontvangen willen worden vóór de bijeenkomst van den Landdag, maar de pers veronderstelt, dat die ontvangst eerst na de bijeenkomst zal kunnen geschieden, gezien het feit, dat de Duitsche ambassadeur sinds 6 April uit Warschau afwezig was, hetgeen ieder contact met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken onmogelijk had gemaakt. Beek en zijn medewerkers zullen bezet zijn door de uitwerking van de redevoering. De Poolsche ambassadeur te Berlijn Lipski, is Sinds gisteren in Warschau, waar hij rapport uitbrengt en instructies in ontvangst neemt. Lipski zou aanwezig zijn in de vergadering van den Landdag op Vrijdag a.s. Het Poolsche antwoord op het Duitsche me morandum zal dienzelfden dag worden overhan digd in Berlijn door den raadsheer van de Pool sche ambassade, prins Lubomirski, die als zaak gelastigde zal optreden. De overhandiging van het antwoord zal vlak voor de Landdagvergade ring geschieden. Verder bericht P.A.T. dat de regeering ver moedelijk Vrijdag bij den Landdag een wetsont werp zal indienen, strekkende tot het machtigen van den president der republiek om tot de vol gende gewone zitting van het parlement, d.w.z. tot den a.s. herfst, wetsdecreten uit te vaardigen betreffende economische en financieele zaken en de landsverdediging. De volmachten zullen geen betrekking hebben op wijziging der wetten op de stabilisatie der valuta. Generaal Rastikis, de chef van den generalen staf van Litauen, die zich binnenkort naar War schau zal begeven, zal vergezeld worden door kolonel Dulksnys, den chef van de oostelijke af- deeling van den generalen staf, en kolonel Mit- kiewicz, den militairen attaché bij de legatie in Polen. Officieele kringen toonen zich zwijgzaam ten aanzien van het doel der reis. DUBLIN, 2 Mei. (Reuter). De Iersche regeering aldus heeft de Valera in de Dail pp een desbetreffende vraag geant woord heeft bij Groot Brittannië in de krachtigste bewoordingen geprotesteerd te gen de dreigende invoering van dienstplicht in zes graafschappen, waaronder Noord- Ierland valt „Ik heb opheffing gevraagd van alle bepa lingen in het Britsche wetsontwerp op den dienstplicht betreffende Noord-Ierland. De meening der Iersche regeering was dat het in dienst roepen van in Ierland wonende Ieren voor het Britsche leger een daad van agressie, zou zijn. De dreiging van dienstplicht in Noord- Ierland is onduldbaar. De geheele kwestie is ge worteld in de deeling. die alle betrekkingen tusschen Ierland en Groot Brittannië vergif tigt". De Valera voegde hieraan toe, dat naar bet oordeel der Iersche regeering Engeland het recht biet heeft, om Ieren in Ulster op te roepen, omdat Ulster een deel vormt van Ierlands na tionaal gebied. De oppositie sloot zich bij de regeering aan Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft lord Craigavon vanavond een communiqué uit- gegëven, waarin hij mededeelt, dat hij tegen over Chamberlain het aanbod van Noord-Ier land herhaald heeft, al zijn hulpbronnen ter beschikking te stellen van de imperiale regee- fing, en aan Chamberlain gevraagd heeft hem er van in kennis te stellen, op welke wijze Ul ster het best het moederland kon dienen. Hij beeft de beslissing in handen gelaten van de Britsche regeering. BERLIJN, 2 Mei. (D.N.B.). De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki en echtgenoote, on de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, die een officieel bezoek aan Berlijn ge bracht hebben, zijn vanmorgen per extra-trein Weer vertrokken. In de besprekingen, welke de beide ministers met den Fuehrer en de ministers von Ribben trop, Goering en Rudolf Hess hebben gehad, zijn alle problemen, welke Duitschland en Hongarije betreffen op vrijmoedige wijze besproken. Boven dien bleek bij de bespreking van den algemeenen Europeeschen toestand volkomen overeenstem ming der inzichten. VOOR HET GEHEELE LAND: Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, in den middag iets zachter dan gisteren, II =5 meest matige Noord-Oostelijke tot Noor- delijke wind. ünmiiiiuiiiNiiiiiiimiinmiiiiiiimiiHiiiiiiiiHiiiiMiiimiiiMiiimiiiNiii ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 1111 ii 11111 u 11 n n 1111111111111 n 111111 ii i ii 11111111111111 u r- ROME, 2 Mei (Reuter) De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe heeft vanavond zijn laatste besprekingen met Ciano gehad. Hij zal morgenmiddag naar Roe menië vertrekken. Er is over de besprekingen geen mededeeling gepubliceerd. In politieke kringen te Rome verwacht men dat Roemenië tegenover de as Rome-Berlijn dezelfde houding zal aannemen als Joego-Slavië en eventueel een niet-aanvalsverdrag met Hon- gariie zal sluiten. Medegedeeld wordt verder, dat Prins regent Paul van Joego-Slavië en zijn ge malin van 10 tot 13 Mei de gasten van den Koning en de Koningin van Italië op het Quirinaal zullen zijn. Ook meldt Havas, dat ter gelegenheid van dit bezoek te Napels een vlootschouw zal plaats vinden, waaraan een honderdtal eenheden zal deelnemen. BRUSSEL, 2 Mei. (Belga). De kabinetsraad heeft verschillende verschijnselen van buiten landsche propaganda in België besproken en den minister van Justitie opgedragen maat regelen te nemen, teneinde aan die propagan da paal en perk te stellen. De raad besloot verder de onlangs getroffen veiligheidsmaatregelen te handhaven. Naar het A. N. P. bericht zal voortaan Ko ning Leopold bij plechtige gelegenheden bege leid worden door twintig gendarmen te paard Hiermee is een kwestie opgelost, ontstaan door de mechanisatie van de Belgische cava lerie. De Belgen waren het niet eens met het escorte van gemotoriseerde troepen met val helmen bp en gekleed in leeren jassen in een plechtigen stoet, zelfs al waren die manschap pen afkomstig van de vroegere regimenten ca valerie die sinds 1918 als koninklijk escorte dienst doen. De nieuwe eerewacht zal gekleed zijn in kleu rige uniformen: berenmuts, blauwe uniform met witte koorden, zilveren knoopen met het ko ninklijk monogram, roode epauletten met witte kwasten, lange zwarte rijlaarzen en witte lee ren handschoenen. Dit eere-escorte zal voor de eerste maal op treden in de eerste helft van Mei tijdens de jaarlijksche inspectie door den Koning van het Brusselsche garnizoen. BRUSSEL, 2 Mei. (Havas). De minister van Binnenlandsche Zaken, Albert Devèze, heeft tij dens de algemeene vergadering van het genoot schap der Leopoldorde een redevoering uitge sproken, waarin hij de internationale positie van België definieerde. De minister herinnerde aan de wijzigingen in den Europeeschen toestand welke België ertoe hebben gebracht een politiek van onafhankelijk heid te aanvaarden, na den brief des Konings van 14 October 1936. Hij gaf een uiteenzetting in groote lijnen van dezen brief en verklaarde: „Zoo is Locarno vervangen door een oneindig betere positie, waarin wij, ten opzichte van ons zeiven onze nationale verplichtingen nakomende en ten aanzien van al onze buren onze interna tionale verplichtingen nakomende, juridisch in geval van een Europeeschen oorlog on schendbaar gebied blijven, dat tegelijkertijd ge plaatst is onder de hoede van ons leger en van de eereverplichting, die gemeenschappelijk door de naburige mogendheden is aanvaard." GIBRALTAR, 2 Mei' (Reuter). De Duitsche oorlogsschepen, die verleden week de Mïddel- landsche Zee waren binnengestoomd, zijn van middag in Westelijke richting door de Straat van Gibraltar gevaren. LONDEN, 2 Mei (Reuter) Het minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft de Duitsche ambassade de namen medegedeeld van een aantal Duitsche onderdanen, wien verzocht is het land te verlaten op grond van hun optreden in verband met nazi-or ganisaties in Engeland. Onder hen bevinden zich Otto Karlowa, het hoofd van de politieke organisatie in Enge land en Himmelmann, het hoofd van de Lon- densche groep dier organisatie. Verder Johanna Wolff, functionaris van de Duitsche reisorga nisatie, die reeds vertrokken is en voorts dr. Rosel, de Londensche correspondent van de „Na tional Zeitung" uit Essen. Het geval van me.1. von Griesheim, een jonge, in de society ver- keerende vrouw, wordt als een individueele zaak aangegeven. Er worden geen journalisten uitgewezen op grond van hun journalistieke werk; uitwijzin gen geschieden alleen op grond van politieke activiteit. Men gelooft, dat het aantal uitwijzin gen vrij aanzienlijk is, hoewel de raming van 50, die in de avondbladen wordt gegeven, overdre ven wordt genoemd. BERLIJN, 2 Mei (Reuter). De Britsche am bassadeur heeft vandaag een bezoek aan minis ter Von Ribbentrop gebracht. Men zegt, dat dit een zuiver beleefdheidsbezoek was en niet in verband stond met Hitler's rede in den Rijksdag. Verder wordt hier verwacht, dat de Duit sche ambassadeur te Londen, Von Dirksen, einde dezer week naar Londen zal terug- keeren, na een afwezigheid van zes weken. ROME, 2 Mei. (Stefani). Vanmiddag is de nieuwe ambassadeur van Groot-Brittannië, sir Percy Lorraine, in Rome aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door den chef van het kabinet van den minister, door hooge ambtenaren van het paleis Chighi en door het personeel der Britsche ambas sade. CATANIA, 2 Mei (Stefani) Vanochtend zijn de opperbevelhebber van het Duitsche leger, ge neraal Von Brauchitsch, en de Italiaansche onderstaatssecretaris van het ministerie van Oorlog, generaal Pariani, per vliegtuig naar Tripolis vertrokken. BAZEL, 2 Mei (Havas) Koning Leopold van België is streng incognito op het station van Bazel aangekomen. Het is niet bekend naar welke plaats in Zwitserland hij zich begeeft. Albaansche troepenaf deelingen zijn thans beëediging hielden de in het Italiaansche leger ingelijfd. Na de troepen een parade LONDEN, 2 Mei. (Reuter). In antwoord op tot hem gerichte vragen heeft minister Stan ley in het Lagerhuis verklaard: „Ik zou den export afkeuren, naar welk vreemd land ook, van grondstoffen, ten aanzien waarvan eeni- gerlei vrees bestaat, dat onze eigen behoef ten wellicht niet gedekt zouden worden In de afgeloopen maanden is er uitvoer ge weest van schroot en grondstoffen, maar alleen wanneer er een overscho„ aan dergelijke mate rialen in het Vereenigd Koninkrijk bestond. Ik ben er van op de hoogte gesteld dat de desbe treffende contracten thans zijn afgeloopen en er geen voornemen bestaat den uitvoer te her vatten." Op de vraag of hij stappen zal nemen om te voorkomen dat grondstoffen worden uitgevoerd naar Duitschland die dit land noodig heeft voor oorlogsdoeleinden, antwoordde Stanley: „Het is duidelijk dat in geval van oorlog bijna alle grondstoffen voor oorlogsdoeleinden zouden kun- pen worden gebruikt. Het is evenzeer duidelijk, dat bijna alle grondstoffen, die voor oorlogsdoel einden gebruikt kunnen worden, evenzeer ge schikt zijn voor vredelievende doeleinden. De poging om de wereld te verdeelen in twee kam pen, die geen handelsbetrekkingen met elkander moeten hebben, beteekent een oorlog onvermij delijk maken. Voorts zou het mij toeschijnen, dat dit een werkelijk punt zou geven aan de propaganda tegen de omsingeling, die op dit oogenblik volkomen valsch en ongegrond is." In antwoord op een nadere vraag zeide Stan ley, dat aan de behoeften van het Britsche rijk aan Ijzererts, gietijzer en nikkel op voldoende wijze wordt voldaan. Het schijnt onuitvoerbaar voor de regeeringen van het Britsche rijk, om leveringen aan alle andere landen te ontzeggen. Verder heeft Stanley bekend gemaakt, dat wetgevende maatregelen ingevoerd zullen wor den, zoo spoedig dat mogelijk is, om te berei ken, dat schepen, welker eigenaars ze willen sloopen of naar het buitenland verkoopen, aan geboden zullen moeten worden aan de Brit sche regeering, zulks in verband met het plan tot het maken van een reserve-tonnage. De mi nister voegde hieraan toe, dat hij nauwkeurig aanteekening zou houden van alle eventueele Af De Fransche maatregelen voor de luchtbescherming hebben een grooten omvang genomen. Ook de verkoopsters in de Parijsche warenhuizen maken zich ver trouwd. met het gebruik van gasmaskers verkoopen naar het buitenland en van de daar mede samenhangende omstandigheden. In het Lagerhuis heeft verder Chamberlain verklaard dat de besprekingen al eenige weken voortduurden met Sovjet-Rusland en andere be trokken regeeringen. In dien tijd zijn verschil lende voorstellen en tegenvoorstellen naar voren gebracht van beide kanten. Hangende het be sluiten der onderhandelingen is het niet juist eenigerlei bijzonderheden bekend te maken. De minister-president zal een verklaring afleggen, zoodra er iets mede te deelen is. Ten slotte heeft minister Hore Belisha in het Lagerhuis medegedeeld, dat zijn ministerie en dat van Koloniën een voorstel in studie hebben genomen tot het instellen van een register van Joodsche Palestijnsche vrijwilligers, met het doel hun diensten in tijd van oorlog voor de verdedi ging des lands te gebruiken. LONDEN, 2 Mei (Havas) De Spaansche ambassadeur, de hertog van Alva. heeft tijdens een te zijner eere door de British Advertising Society aangeboden dejeuner een redevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde dat hij zich wijdde aan de ontwikkeling der goede betrek kingen, die bestaan tusschen Spanje en Groot Brittannië. „Spanje zoo zeide hij wil zijn oeconomisch leven in vrede herstellen, en wil met alle naties, met uitzondering van de com munistische, intieme betrekkingen onderhouden Spanje bezit een lange traditie van maritieme betrekkingen met Engeland en wanneer zijn rijk dom hersteld zal zijn, geloof ik dat wij een her vatting dier betrekkingen en een weergalooze uitbreiding daarvan tegemoet zullen kunnen zien." WEENEN, 2 Mei (D.N.B.) De staatscourant publiceert evenals de „Amtliche Wiener Zeitung" een wet. waarbij de kerkbelasting ook in de Ost mark wordt ingevoerd. Tot dusverre werden in Oostenrijk geen kerkbelastingen geheven, even min vaste kerkbijdragen. Slechts enkele gemeen ten der Evangelische Kerk en als uitzondering ook enkele katholieke parochies hieven contri buties-. JERUZALEM. 2 Mei (Havas). Het resultaat, van het optreden der terroristen in de maand April is als volgt: Gedood: 41 Arabieren, 14 Joden, 5 Engelschen Gewond: 26 Arabieren, 23 Joden, 7 Engelschen. Zestig maal werden Joodsche kolonies aan gevallen en vier keer werd de petroleum-pijp- leiding in brand gestoken, 950 personen wefden gearresteerd en 35 door de krijgsraden veroor deeld, waarvan drie ter dood werden veroor deeld. Twee kregen evenwel gratie. De Eritsche troepen verrichtten huiszoeking in 110 dorpen, waarbij 212 geweren, 40 revol vers, 11.630 patronen, 500 slaghoedjes en 43 bommen in beslag werden genomen. Einde April heeft men een zekere verbetering kunnen waarnemen. Vanmorgen hebben zich in Haifa en omgeving ernstige incidenten voorgedaan. Rebellen bonden hier een feilen strijd aan met Britsche troepen in de omgeving van den berg Carmel. De opstan delingen ondernamen een poging om Nazareth te omsingelen en staken de woningen in brand, evenals verscheidene regeeringsbureaux. Tij dens den aanval werd een Arabische vrouw ge dood en een non gewond. De autoriteiten heb ben den toestand thans weer in handen en be reiden strenge strafmaatregelen voor. Verder is in Gaifa de directeur van een dag blad, een Arabisch notabel ter plaatse, van morgen op het marktplein gedood. WARSCHAU, 2 Mei (Havas) Te Warschau is een nieuw handelsverdrag tusschen Polen en Hongarije geparafeerd. Het verdrag voorziet in een vermeerdering van den handel met 5 pro cent. Het zal 10 Juni in werking treden. De Britsche regeering heeft verschillen de Duitschers het land uitgewezen. Engeland zal zijn export naar Duitsch land niet onnoodig beperken. De Britsche ambassadeur te Rome, Sir Percy Lorraine, is aldaar aangekomen. Teleki en Csaky zijn uit Berlijn vertrok ken. Wetsontwerp ingediend tot nadere voor zieningen ter bescherming van de open bare orde. De Tweede Kamer heeft aangenomen een amendement tot uitstel van den bouw van een centraal administratiege bouw voor de artillerie-inrichtingen, met welken bouw reeds was begonnen. Besprekingen in de Tweede Kamer over het puf-aanvoer-verbod. Minister Romme zal morgen een twee tal kampen voor jeugdige werkloozen openen. Auto-ongeval te Nijmegen, waarbij een geneesheer gewond werd. New-Yorksche beurs: weinig handel; slot vast. Alleen om den naam? Het is ergerlijk zooals soms men- schen die in verantwoordelijkheid ge steld zijn, niets maar dan ook niets aan hun taak geven behalve hun naam. Wanneer ze maar genoemd worden, als ze maar in de krant staan, is alles goed. Ze bekommeren zich niet om den gang van zaken, hebben geen offer over voor het flo- reeren van een of ander iets, doch hebben achteraf den grootsten mona mocht soms iets slecht gaan. En zoodra dan anderen komen om te hel pen, om een zaak weer op de been te brengen of te houden, dan treden ze direct op den voorgrond alsof zij 't nu eigenlijk zijn geweest die den desola- ten boedel redderden. Aan zulke men- schen heeft onze samenleving loemig. Want wat heeft de gemeenschap aan denkbeeldige krachten die geen offer over hebben voor een goede zaak; die zich zelf niet willen schenken door hun arbeid en tijd; die zich met be kommeren om het al dan niet goed gaan van een lichaam waarboven ze als bestuurder zijn gesteld? Personen wien het alleen om wat eer te doen is; om naam te maken; om gevierd en genoemd te worden, zulke personen hebben weinig waarde voor ons sa menleven. Op het station Overveen is Dinsdagavond omstreeks zes uur een 43-jarige treinconduc teur uit Amsterdam gestruikeld, toen hij in oen voorlaatsten wagen van den naar de hoofdstad vertrekkenden electrischen trein uit Zandvoort wilde stappen, even nadat deze zich in beweging had gezet. De man viel tusschen perron en tree plank en werd door de wielen getroffen. Met een verbrijzelden voet en een ernstige wonde aan de hand bleef hij on de rails liggen. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp gehaald, waar na het slachtoffer per ziekenauto naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam vervoerd werd. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 2 Mei: De Congregatie der Riten heeft hedenmorgen gestemd over het tuto voor de heiligverklaring van de Zalige Gemma Galgani en gediscussieerd over een tweetal wonderen, gebeurd op voor spraak van den eerbiedwaardigen dienaar Gods mgr. Justino de Jacobis. titulair-bisschop van Nilopoli en eerste apostolisch vicaris van Abes- sinië. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 759.2 Vorige stand: 758.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1