Bescherming openbare orde New-Vorksche Bears NADERE VOORZIENINGEN BLIJKEN NOODIG WOENSDAG 3 MEI 1939 Wetsontwerp ingediend Mogelijkheid tot verbod van ver schijnen van dagbladen en andere periodieke geschriften Misbruik Beginsel gehandhaafd Tijdelijk verschijningsverbod De artikelen Academische examens WIELRENNEN RONDE VAN ITALIË Cinelli leider in het algemeen klassement Weinig handel met vast slot. WISSELKOERSEN Brussel AMERIK. GOEDERENMARKT Maïs VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Mei STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Ingediend is een wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde. Ter toelichting schrijft de minister van Justitie o.a. De herhaalde persexcessen van den laatsten tijd, gecombineerd met een reeks van ontoelaatbare mondelinge uitingen in het openbaar, nopen er toe nadere voorzieningen te overwe gen ter bescherming van de open bare orde. Het thans ingediende ontwerp van wet stelt nieuwe voorschriften voor in tweeërlei richting: a. Vooreerst bevat het 'n aantal aan vullingen van de bestaande bepalin gen betreffende beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen en instellingen, en van groepen van de bevolking of ten deele tot de be volking behoorende groepen van personen. b. Daarnaast wordt een nog be langrijker materie de mogelijkheid geopend van een rechterlijk verbod van verschijning van dagbladen en andere periodieke geschriften, waar mede bij herhaling misdrijven wor den gepleegd tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het openbaar gezag A. Het misbruik, waarover het hier gaat, raakt de vrijheid van meeningsuiting, een vrij heid die, mits goed gebruikt, ook voor de rich- tige functionneering van onze staatsinstellin gen van groot belang kan zijn. Ieder staatsbur ger heeft diensvolgens ten onzent de gelegen heid het openbaar bestuur te critiseeren en wenschen, verlangens en gedachten, welke naar zyn meening het algemeen belang kunnen die nen, in het openbaar naar voren te brengen Het genoemde recht bedoelt, gelijk vanzelf spreekt en ook uit het voorgaande blijkt, het uiten van vruchtbare en opbouwende critiek mogelijk te maken. Wat geschiedt echter by de excessen, waar van boven sprake is? Nauwkeurig het omgekeer de. Van de vrijheid van openbare meenings uiting wordt misbruik gemaakt tot het stelsel matig oefenen van critiek niet te goeder, doch te kwader trouw. Zelfs de meest onoirbare mid delen worden aangewend, om het bestaande gezag en de bestaande openbare lichamen en instellingen in de oogen van critieklooze mede burgers omlaag te halen. Blijkbaar is het dezen „critici" in het geheel niet om de waarheid te doen en achten zij alle wegen geoorloofd, welke kunnen leiden tot het door hen gestelde doel. Hun partij-organen we melen van lichtvaardige beschuldigingen en van aantygingen, waarvan de onwaarheid hun maar ai te zeer bekend moet zijn. Deze aantygingen raken niet slechts het openbaar gezag, zy richten zich daarnevens in ons land, trotsch op zyn geschiedenis van vryheid en verdraagzaamheid, een geheel on nationaal verschynsel tegen bepaalde groe pen van de bevolking, welke aan voortdurende beleedigingen en denigreerenden laster worden blootgesteld. Daarmede komt een ander groot goed in onze staatsorde in het gedrang, nJ. de geiyke aanspraak van allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden, op bescher ming van persoon en goederen. Men achte dergelyke collectieve beleedigin gen niet gering. Beleediging van de groep, waar toe men behoort, wordt dikwerf veel smartelij ker ervaren dan een individueele beleediging, welke men onder omstandigheden gemakkelij ker naast zich neer kan leggen. Ook heeft een soortgelijke tactiek in andere landen de meest verstrekkende gevolgen gehad. Wat ,den vorm der voorgestelde voorzie ningen betreft, uitgangspunt was de groote beteekenis, welke het recht van vrije mee- zungsuiting in onze staatsorde bezit en de ©rlncipieele grens tusschen gebruik en mis bruik van dit recht. Gepoogd is, het beginsel «elf volledig te handhaven. Vrije critiek op Het openbaar gezag, op openbare lichamen en instellingen en op alles wat de open bare sfeer betreft, dus ook op bepaalde groepen van de bevolking en haar rol bin nen het staatsbestel, bliive onverkort mo- geiyk. Duidelijk misbruik van het recht, dJ. cri tiek, welke alleen voort kan vloeien uit kwade trouw, worde echter met kracht on derdrukt Natuuriyk is het niet mogeiyk deze formu leering in het Wetboek van Strafrecht op te nemen, zy zou technisch te vaag zyn voor de omschrijving van een misdrijf, aan openbaar ministerie, verdediging en rechter te weinig houvast bieden. Daarom is naar een meer con crete redactie gestreefd, welke strafrechterlijk verantwoord mag worden geacht. Als zoodanig stellen de nieuwe artikelen 137a bis en 137c bis (artikelen 1 en 3 van het wetsontwerp) voor, het uiten van „beschuldigingen van feiteiykep Z. Exc. minister C. Goseling aard", indien de beschuldiger „weet of redely- kerwys moet vermoeden, dat de beschuldigin gen onwaar zyn" De voorgestelde wyziging van de artikelen 137b en 137d brengt een overeenkomstige aan vulling aan in de redactie van de verspreiding- misdrijven. Wellicht zal men vragen, of deze oplossing niet het nadeel heeft, dat voor den rechter zal behooren te biyken, dat beschuldigingen zyn geuit, waarvan de beschuldiger de onwaarheid wist of redelijkerwijs moest vermoeden, zyn al dus geen schandaalprocessen te wachten, welke het oogmerk der beschuldigers eer bevorderen dan verijdelen? Ontkend kan niet worden, dat het argument ten deele juist is. Het is echter onmogelijk, ten deze verdere voorzieningen tot stand te bren gen, waaraan geen bezwaren verbonden zijn. Het bezwaar moet intusschen niet worden overschat. De bepalingen spreken van be schuldigingen, waarvan de beschuldiger „weet of redelijkerwys moet vermoeden", dat zy onwaar zyn. In de openbare sfeer zullen dit in het algemeen beschuldigingen zyn, waarvan de onwaarheid of lichtvaar digheid aan allen, dus ook aan den rechter bekend is. Verder bewys zal dan nauwelijks noodig zyn, of zeer gemakkelijk kunnen worden verschaft. Indien byv. onlangs van zekere zijde de kenne lijk als beschuldiging bedoelde bewering werd geuit, dat de regeering „niets" doet voor de werkloozen, zou, had de bepaling toenmaals reeds gegolden en was een strafvervolging in- gesteld, overlegging van eenige begrotings cijfers ter adstructie tegenover den rechter hebben volstaan. Bovendien mag worden gehoopt, dat de voor gestelde artikelen 137a bis en 137c bis vóór al les preventief zullen werken. Ook het voorstel, elders in het ontwerp opgenomen, bij herhaalde overtredingen van dezen aard een verschijnings verbod van de persorganen mogelijk te maken, is ten dezen van belang. Het is er bij het ontwerp ook niet om te doen, dat zy, die voor de tegen woordige onwaardige excessen aansprakelijk zyn, voortaan, wanneer zy zich aan gelijksoortige uitingen te buiten gaan, met gevangenisstraf zullen worden gestraft en dat organen van hun groep door den rechter zullen worden verboden. Veeleer is het de bedoeling, hen er toe te brengen de ook voor hen geldende staatsrechtelijke vry- heden te bezigen in loyalen en opbouwenden, althans in een naar Nederlandsche begrippen betamelijken geest. In het openbaar debat over deze materie is het denkbeeld naar voren gekomen, of het niet wenschelijk zou zijn ter bestrijding van de be staande excessen z.g. haatzaaiartykelen, als o.m. in Nederlandsch-Indië bestaan, tot stand te brengen. De regeering heeft dit denkbeeld nauw keurig overwogen; zij is tot de conclusie ge komen, dat aan de invoering van overeen komstige bepalingen hier te lande zoodanige be zwaren verbonden zouden zijn, dat zy heeft gemeend een daartoe strekkend voorstel niet te moeten doen. Dit oordeel vindt zijn motiveering in hetgeen hiervoren in positieven zin is gezegd omtrent de beteekenis van het recht van vrije meeningsuiting in onze staatsorde en de be grenzing daarvan. B. Practisch wellicht nog belangrijker dan de aanvullingen, voorgesteld onder letter A van het wetsontwerp, is het voorstel, opgenomen onder ietter B. De toestand, welke op het oogenblik bestaat met betrekking tot persdelicten, gepleegd op het terrein van de publieke zaak, is in hooge mate onbevredigend. Wordt een persdelict van dit karakter begaan, zoo pleegt aan den per soon, die hetzij voor het misdrijf werkelijk ver antwoordelijk is, hetzij zich daarvoor verant woordelijk stelt, een niet te zware geldboete te worden opgelegd dan wel een naar verhouding lichte vrijheidsstraf en het blad, waarvan de veroordeelde niet meer dan een pion was, kan rustig doorgaan met de gewraakte uitlatingen. Ei1 is ten dezen een duidelijke discrepantie tus schen het te bestrijden euvel en de repressie. Men treft, hoewel onder omstandigheden wel iets wordt bereikt, niet rechtstreeks het kwaad zelf, dat moet worden bestreden. Niet de individueele persoon, die in een concreet geval met de schuld wordt belast, moet vóór alles worden getroffen, maar het orgaan, de georganiseerde uiting van de greep, welke by voortduring tot misdrijven aanleiding geeft. Het wetsontwerp beoogt in deze belang rijke lacune te voorzien. Het stelt voor, worden bepaalde misdrijven tegen de veiligheid van den 6taat, de openbare orde of het open baar gezag, bij voortduring gepleegd door middel van hetzelfde dagblad of an der periodiek geschrift, een tydelijk ver schijningsverbod door den rechter mogelijk te maken in het vonnis, waarby wegens tweede of volgende herhaling wordt ver oordeeld. Overtreding van dit verbod zal een nieuw, zelfstandig misdrijf vormen. Men kan tegen dit voorstel niet aanvoeren, dat het ongrondwettig zoude zijn. De Grond wet geeft geen enkel recht, organen tot stand te brengen en in stand te houden, welke ge richt zyn op of by voortduring leiden tot het plegen van ernstige misdrijven. Integendeel, artikel 7, het z.g. drukpersartikel, houdt, naast een verbod van preventieve censuur, hier niet in het geding, juist uitdrukkelijk het beginsel in van „ieders verantwoordelykheid volgens de wet" voor misdrijven, door de drukpers ge pleegd. Men vergelijke in dit verband ook het tweede lid van artikel 9 der Grondwet. Aangeteekend zy, dat in het voorgestelde ar tikel 423a W. van S. de eisch van tweede of volgende herhaling binnen het met opzet kort genomen tydvak van twee jaar na het onher roepelijk worden van een eerste veroordeeling, ieder gevaar voor bonafide-persorganen af snijdt. Mocht zoodanig orgaan door een ongelukkige uitlating eens een enkelen keer met den straf rechter in aanraking komen hoe zeldzaam zijn overigens deze gevallen de waarschu wing, gelegen in het rechterlijk vonnis, zal een aansporing zijn in den vervolge gelijke fout te vermijden. Slechts organen, die van kwaden wille zyn, zullen ten dezen reëel gevaar loopen. In artikel 423a is voorts ook een regeling op genomen voor „vervangende" geschriften in dien zin, dat ook hun verschijning in de rech- terlyke uitspraak kan worden verboden. Of in een bepaald geval een vervangend geschrift aanwezig is, zal de rechter tydens een vervol ging op grond van het voorgestelde artikel 420a (artikel 6 van het wetsontwerp) naar omstan digheden kunnen beslissen. Het schijnt niet wenschelijk en ook niet wel mogelijk de rech terlijke vryheid van beoordeeling ten dezen te binden. De opsomming van misdrijven, welke tot een verschijningsverbod aanleiding zullen kunnen geven, in het derde lid van artikel 423a, is met zorg opgesteld. Natuurlijk kan men zich een iets meer of een iets minder uitvoerige lijst denken. Er is naar gestreefd de meest belang rijke persdelicten alle te omvatten en ander- zyds; gezien de ingrijpende gevolgen van een verschijningsverbod, het aantal artikelen, dat tot zoodanig verbod aanleiding kan geven, zoo beknopt mogelyk te houden. Ten slotte volgt hier een opsomming van de voorgestelde artikelen: „Artikel 137 a tas Hij die in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, beschuldigingen van feitelijken aard uit met betrekking tot het openbaar gezag, een openbaar lichaam of een openbare instelling, wordt, indien hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden, dat de beschul digingen onwaar zijn, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaren." Het eerste lid van artikel 137 b wordt gelezen: „Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste ƒ300 wordt gestraft hij die, indien hy weet of ernstige re den heeft om te vermoeden, dat in een geschrift of afbeelding een uitlating in beleedigenden vorm of een onware beschuldiging van feitelij ken aard voorkomt met betrekking tot het openbaar gezag, een openbaar lichaam of een openbare instelling, het geschrift of de afbeel ding verspreidt, openlijk ten tóón stelt of aan slaat of, om verspreid, openlijk tentoongesteld of aangeslagen te worden, in voorraad heeft." „Artikel 137 c bis Hij, die in het openbaar, mondeling of bij ge schrift of afbeelding, beschuldigingen van fei telijken aard uit met betrekking tot een groep van de bevolking of een ten deele tot de bevol king behoorende groep van personen, wordt, in dien hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden, dat de beschuldigingen onwaar zijn, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee ja ren." Het eerste lid van artikel 137 d wordt gelezen- „Met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 300 wordt gestraft hij die, indien hij weet of ern stige reden heeft om te vermoeden, dat in een geschrift of afbeelding een uitlating in belee digenden vorm of een onware beschuldiging van feitelijken aard voorkomt met betrekking tot een groep van de bevolking of een ten deele tot de bevolking behoorende groep van personen, het geschrift of de afbeelding verspreidt, open lijk ten toon stelt of aanslaat of, óm verspreid, openlyk tentoongesteld of aangeslagen te wor den, in voorraad heeft." Artikel 423a Indien voor de tweede of volgende maal binnen twee jaren na het onherroepelyk worden van een veroordeeling wegens een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het openbaar gezag, gepleegd door middel van een dagblad of an der periodiek geschrift, zoodanig misdrijf door middel van hetzelfde dagblad of ander periodiek geschrift wordt gepleegd kan de verschyning en de verspreiding van dit ge schrift, en van ieder vervangend geschrift, in de rechterlijke uitspraak voor een termijn van ten hoogste zes maanden worden ver boden. Een gelyk verbod is mogelyk in geval van herhaling binnen een jaar na afloop van een verbodstermyn. Onder misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het openbaar gezag worden in dit artikel verstaan de misdrijven, omschreven in de artikelen 92-98, 100, 102-104, 108-112, 115-118, 121-126, 131, 133, 137a, 137a bis, 137c, 137c bis, 143, 145, 147, 177-179 en 204 en, voor zoover aangedaan aan een ambtenaar ge durende of ter zake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening, in de artikelen 261, 262, 266 en 268. Het artikel is ook van toepassing, indien het oorspronkelijk geschrift na het eerste misdrijf met een ander geschrift is samengesmolten of door een ander geschrift is vervangen. Artikel 420a Hy, die aan de verschyning of de versprei ding van eenig geschrift medewerkt, wetende, ciat deze verschyning of verspreiding bij rechter- lyke uitspraak is verboden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 600. De artikelen 53 en 54 zyn bij dit misdryf niet van toepassing. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde mej. G. Halbertsma, Grouw en de heeren J. F. B. Bok, Den Haag; P. C. J. Voogd, Goedereede en B. S. Polak, Den Haag. GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten de heer J. G. Kramer te Assen. De vijfde étappe van de ronde van Italië, van Grosseto naar Rome over 210 K.M. werd door Bizzi, in de sprint gewonnen vóór Leoni, Servadei en Cinelli. Bartali werd vijfde. Op hem volgde een peleton van dertig renners. In het algemeen klassement leidt Cinelli nog steeds. NEW YORK, 2 Mei (Part.). Hoewel de effec tenbeurs ook heden haar kalm voorkomen be hield en de handel nog van weinig beteekenis was, kenmerkte de markt zich toch door een wat beter stemming en gaf de affaire eenige uitbreiding te zien. Direct aanwijsbare oorzaken voor het ingetreden herstel waren er niet. Be treffende de ontwikkeling van het bedrijfsleven hadden zich geen nieuwe gezichtspunten ge opend. Aan de bruinkoolstaking is nog geen einde te zien, terwijl de geruchten omtrent een bemiddeling van president Roosevelt in dit con flict nog steeds geen bevestiging hebben ge vonden. Wellicht hebben de geruchten, die in het buitenland de ronde deden en aldaar ook tot een wat betere stemming op de effecten beurzen hebben geleid, dat op wensch van Mussolini Roemenië zou trachten tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen, ook hier tot het iets beter sentiment geleid. Wel zijn er velen, die waarschijnlijk terecht bevreesd zyn, dat een zoodanige bemiddeling noodzakelyker- wys zou neerkomen op een inwilliging van de Duitsche eischen, waarbij Polen zich dan zou moeten neerleggen, maar een regeling van de kwestie-Danzig zonder strijd is wellicht te pre- fereeren boven een nieuwe periode van onzeker heid en spanning. Overigens zal het herstel tot op zekere hoogte ook wel een technisch karak ter hebben gedragen, gezien ook de nog kleine omzetten. Ondanks de stijging) bleef er n.l. groote terughoudendheid bestaan en slechts even in het eerste uur nam de handel eenigs- zins toe, maar uit het feit, dat de affaire reeds spoedig daarna weer sterk inkromp, blykt wel, dat de publieke belangstelling nog gering was. Desondanks werden heden in de eerste twee beursuren reeds bijna evenveel shares afge daan als gisteren op den geheelen dag, n.l. 270.000 shares, waarvan 190.000 shares in het eerste uur en 80.000 shares in het tweede uur, Onder leiding van staalwaarden opende do markt vrijwel over de geheele linie hooger met koerswinsten varieerende van yi tot 1 dollar, waarbij naast staalwaarden de grootste verbete ringen boekten automobiel-, vliegtuig-, chemi sche en koperfondsen. Na de eerste transacties veranderden de koersen aanvankelijk niet veel, doch tegen het einde van het eerste uur had de stijging bij iets toenemende omzetten ver deren voortgang, zoodat de winsten zich in vele gevallen tot ca. lj^ dollar uitbreidden. In het tweede uur liepen de koersen als gevolg van winstnemingen echter weer wat terug, doch het grootste deel der winsten bleef behouden. De handel kromp echter weer sterk in. Bij sterk inkrimpenden handel (in het vierde uur werden slechts 40.000 shares verhandeld, tegen het laatste uur 90.000 stuks) waren vraag en aanbod in de overige beursuren zoo goed als in evenwicht. Koersfluctuaties waren er zoo goed als niet in de tweede beurshelft en een afzonderlijke bespreking van diverse af deelingen heeft dan ook geen nut. Het slot was vast en voor een zeer groot aantal fondsen I a 2 dollar hooger. Een uitzondering op de algemeene beurstendenz vormden aandeelen Amer. Metal, die na een lagere opening even in herstel ver keerden, doch nadien langzaam inzakten en 1 dollar moesten prijs geven. Staal- en lucht vaartwaarden ontmoetten nog de grootste vraag, al was die dan ook beduidend verminderd. Het slot kwam op deze afdeeling voor U.S. Steel, Bethlehem Steel en Youngstown resp. 11/8, 15/8 en 11/8 punt hooger te liggen. Bij de luchtvaarwaarden, die op of fractioneel beneden het hoogste punt van den dag sloten, waren Douglas Aircraft 1 punt, Glenn L. Martin 11/8 en United Aircraft IK punt boven het slot van gisteren. Met uitzondering van Hudson Motors, die fractioneel lager afkwamen, konden Chrys ler en General Motors een winst boeken van 15/8 en IK punt. Chemische waarden konden de bij de opening behaalde winst langzaam uit breiden. Allied Chemical monteerden 2 en Du Pont 1% dollar. Van de overige rubrieken wa ren Union Pacific, Montgomery Ward en Wes- tinghouse resp. 1,1 K en IK punt in herstel Oliewaarden waren verdeeld, meerendeels met kleine voordeelige verschillen, terwijl Philips Oil zelfs IK punt monteerden. De omzetten be droegen in totaal 450.000 shares. Laatst gedane koersen Mei/April 2 1 29 Allied Chemical 158 156 157% American Can Co. 86% 87 87 Am. Car F.dry 20 Vs 20% 207/2 Am. Rolling Mills 14 13% 13% Am. Smelt Ref. 40% 40 403/4 Am. Tel. Tel. 157% 157 157% Am. Tobacco B. 81% 81 81 7^ Am. Waterworks 93/8 9% 97/8 Anaconda Copper 233/4 233/8 237/8 Atchison Topeke 26 26 263/8 Baltimore Ohio 5'A 57/8 5% Bethlehem Steel 55V4 53% 55% Canadian Pacific 3% 3% 33/8 Case Treshing 71 71 70 Chase National B. 30V4 29% 29% Ches. O' io 32% 3P/s 317/8 Chicago Rock Isi. Chrysler Motor 65 V8 64 64% Cities Service 67/s Consol Gas N.Y. 303/8 30 29% Continental Oil 7 Dawesl. 5/4 /0 young 22 22% 225/8 20% 20 207/8 18% 18% 18% Deleware Huds. 14% 14% 14% Douglas Aircraft 603/8 593/s 593/s Dupont de Nem. 141 139% 140 Eastman Kodak 146 142% 145 El. Bond Sh. 7% 7% 7% General Electric 34 337/8 34 General Motors 427/, 4,% 41 7/s Good Year 25% 24% 247/8 Hudson Motor 5% 5 7/4 j- 53/8 Illinois Central 11% 11 7/g 11% Intern. Harvester 55% 55 543/4 Intern. Nickel 46 V4 45% 47 Intern. Tel. Tel. 6% 67/8 7 Kennecott Copper 32 317/2 317A Missouri Pacific Idem pref. 1 1 1 7/s Montgomery Ward 46 44% 45 Nat City Bank 23% 22% 22% Nat Dairy Prod. 15 Vs 147/s 14% New York Central 14. 137/8 14 North Am. Av. 15% 15 14% North. Amer. n.a. 21 20 3/4 217/s Norfolk Western 170% 170% 170% Pennsylvania 17% 177/s 17% Phillips Oil 35% 34% 34% Proctor Si Gamble 54% 54% 54% Pubi. Serv. N. J. 34% 34 34 Radio Corporation 6 3/s 6% 6% Rep. Steel lo% lis/. 15% Sears Roebuck 67% 667/8 667/2 Shell Union Oil 11% 11 </8 11 Socony Vacuum 11% 11 IP/8 Southern Pacific 12VS 12 123/8 Southern Railway 13% 13% 133/4 Standard Brands 6 Vs 6 67/8 Stand. Oil of N.-J. 45Vs 447/8 45 Tidewater Ass. Oil 11% 11% 12 Union Pacific 90 89 89 United Aircraft 367/8 35% 35% United Corp A. 2% 2% 2% U. 8 Leather 37/8 U. S. Rubber 35% 33 35 U. u. St 46% 45% 457/8 Western Union 18% 18% 13% Westingh. Electr 89% 88 t8Vs Woolworth Building 44 </s 433/4 43% S ex. dividend ex nieuwe aandeelen Gedaan en laten S nominaal t coupon, bieden. NEW YORK, 2 Mei Slotkoersen Mei/April 2 1 29 17.02 17 02 17.02 Rome 5.261/4 5.26% 5 26% Bern 22.46 22.46% 22.46% Madrid Oslo 22.53 22.52% 22.52% A'dam 53.36 7/j 53 34 53.52 Londen 4-68 7/g 4 68/r 4.687/, Parijs 2.65 2.65 2.64X1 Berlijn 40,13 40.13% 40.13 2 Mei 1 Mei NEW YORK, 2 Mei 2 Mei 1 Mei Suiker Jan. Sept. 2 08 09 208-09 Mrt. Nov 2.14 2.14 Mei 2X10- Cl 1.98-2C0 Jan. 2 03-04 203-04 Juli 2.04-05 203-05 Mrt. 2.05—06 2.04-J6 Katoen Mei 8.43-44 8.45Dec. 7.56-- 7.52-53 Juli 8.17-18 8.24-— Jan. 7.54 7,47 Oct. 7,72 7.70 Mrt. 7 53 7.47 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Mrt. Mei 419 Juli 4.27 Sept. 4 23- Dec. 4.25 Rubber Standaard Mei 15-S0f 15.93-f 15.98 15.98 - Mrt. Mei 4.08Juli 4.16Sept. 4,15- - Dec. 4.13-— Maart 0.11- 5 ï85.S 7 5.965.91 6.02-- 5.97 6X66.01 6 06 15,69Dec. 15.80- f Jan. 15.83- +Mrt. 15.84 15.98-f 15.98 16 00 15 86 15.87 15.88 Juli Sept. Dec. Tin Loco 49 25 48.75 Termijn 48 87% 48 65 CHCAGO, 2 Mei 2 Mei 1 Mei 2 Mei 1 Mei Tarwe Haver Mei 74%-7/g 75-747/g Mei 31%-- 31 Vs Juli 73 - 7/g 73-727/8 Juli 293/s 29-7/8-- Sept. 73% -7/4 73%. 73 Sept. 28 3/8 28% - - Rogge Mei 493/8 48% Mei 43%-- 43%-- Juni 51 503/8 Juli 45% 45% Sept. 51 51-7/8 Sept. 46%-- 46 Reuzel Mel 6 57 7/j 6.70 Sept 6 777/1 6.90 Juli 6 67 7/, 6.77% Oct. 6.82% 6 92% WINNIPEG, 2 Mei 2 Mei 1 Mei 2 Mei 1 Mei Tarwe Gerst Mei 647/g- 63% Mei 34% 39% Juli 65 Vs - 64% Juli 391/s-- 39 -- Oct. 66 - 65% Oct. 38 3/s 38%-- Rogge Lijnzaad Mei 417/g 41 Juli 156 156 Juli 43 42% Mei 157% 156 7/s Oct. 447/g 43% Oct. 14S4A 145% Haver Mei 29 29 - Oct. 29 -- - 28% Juli 2 -i 7/s 29 gedaan en laten t bieden Activa Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. 1. disc Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.: in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv. 1 Mei '39 24 April '39 10.926.353 437.777 1.389.970 10.925.024 305.874 1.319.819 12.754.102 12.550.718 2.700.000 2.700.000 2.700.000 2.700.000 180.296.173* 2.799.549 47.087.569 174.654.723* 2.391.818 35.658.315 230.183.291 229.165.113* 212.704.856 211.681.488* 1.018.178 1.023.368 230.183.281* 212.704.856 106.637.555 1.102.852.027 106.637.555 1.119.413.712 1.209.489.582 1.226.051.267 18.196.330 19.844.853 1.227.685.912 1.245.896.120 43.964.739 43.987.796 4.580.000 12.884.389 4.580.000 11.731.202 8.905.871 8.905.871 1.543.658.307 1.543.056.566 20.000.000 4.860.787 7.102.179 12.115.269 1.093.045.435 42.508 20.000.000 4.860.787 7.102.179 12.090.515 1.036.764.530 21.288 9.142.305 391.450.281 5.899.539 8.449.281 447.980.689 5.787.293 1.543.658.307 1.543.056.566 63.247.800 63.247.800 630.398.386 648.794.458 Totaal Belegg. van Kap. les. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch. Metaalsaldo (K3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto 2 pet. Promessen-disconto 2 y, pet. Beleening van Effecten 2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 2 y3 pet. Voorschotten in Rekening-Courant 2 K pet. Koersen voor stortingen op 3 Mei tegen ver plichtingen, luidende in; Reichsmarken f 75.35, Lires f 9.90 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Anaconda U. S. Steel Rep. Steel N.Am. Aviation Can. Pacific N.York Central 293K—293 185 128K 18% 35 11 7/8—11 13/16 113/8 215/16 111/8 Van 4.30—5.00 uur Unilever 128 K Beth. Steel 411/8 A'dam Rubber 185 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 1 Mei, Alstera. s„ Lon den; Ousel. s„ Liverpool; Ajax, s„ StetWn. 2 Mei, Urd, s., Rotterdam (voor Velsem); Bol- bec s.. Swansea; Iris, s.. Bordeaux; Boyne. poll- tiekruiser, Noordzee; Euterpe, s.. Bordeaux; Ba tavia, s., Rotterdam Vertrokken 1 Mei, Cabo, m.s., Londen; The Earl, s., Delfzijl. 2 Mei, Scandia, s., Tyne; S. N. A. I, s., Car diff; Clea, tank Rotterdam-, Aangekomen 2 Mei Nidarholm', s., Tunis. Aangekomen 2 Mei. Ussuri, s., Leningrad, (voor. Zaandam): Myrmidon, s., Java. Vertrokken 2 Mei, Melampus, s„ Hamburg; Ju lius Rutgers, s., Kingslynn; Arrivain, m.s., Drith; Poelau Roebiah, nu., Hamburg; Groningen s„ Londen; Maoaskerk, s„ West-Afrika vla Bor- ds&ux AMSTERDAM, aangekolmen 1 Mei, Alstern. Lon den, stukgoed. Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Ousel. Liverpool, stukgoed', Handelskade, Holl. Stoomboot Mij. 2 Mei. Ajax, Stettin, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Euterpe, Danzig, stuk goed, Sumatrakade, idem; Iris, Bordeaux, stuk goed, Surinamekade Nw. Rijnvaart Mij.: Bolbec, Swansea, steenkolen, Fransche Boeien. d'Arnaud és Co; Rhein, Naestved, inklaren. Steiger H. A, L., Wagenborg; Batavia, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 2 Mei, Nidarhom-, Casablanca, fos faat, Fo'sfaatfabriek, d'Arnaud en Co; Myrmidon, Java, stukgied, Borneokaa'e, Meyer en Co's Scheep vaart Mij; Urd, Karlshamn laatst Velsen, stuk goed, zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS. thuisreis, 2 Mei van Genua. POELAU ROEBIAH, 2 Mei van Amsterdam naar Hamburg. AABIAN, thuisreis, 2 Mei van Sabang. SALAWATI. thuisreis, 30 April te Tjilatjap. POELAU TELLO, uitreis, 2 Mei van Londen. KOTT. LLOYD 1NDRAPOERA, uitreis, 2 Mei van Port Said. SIBAJAK, thuisreis, pass. 1 Mei n.m. 6 uur Perim. KOTA PINANG, uitreis, pass. 1 Mei Finisterre. KOTA RADJA, 2 Mei van Java naar Rotterdam. KOTA BAROE, thuisreis, pass. 1 Mei Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN DINTELDIJK, thuisreis. 1 Mei te San Francisco. BURGERDIJK, thuisreis, pass. 1 Mei Scilly. SPAARNDAM 30 April van Houston te New Orleans. KON. NED. STOOMBOOT MIJ HELDER. 2 Mei van Cristobal naar Curacao. AGAMEMNON, 1 Mei van Paramaribo naar Demerara FAUNA.' 2 Mei van Amst. te Kopenhagem. JUNO. 2 Mei van Kiuluk te Izmir. THESEUS, 2 Mei van Kopenhagen te Stettin. AJAX. 2 Mei van Stettin te Amsterdam'. BENNEKOM, 30 April Van Curacao naar Cris tobal. COLOMBIA, 1 Mei van Amst. te Hamburg. CRYNSSEN, 30 April Van Paramaribo naar Triniahd. FLORA. 30 April van West-Indië te New York. EUTERPE, 2 Mei van Danzig te Amsterdam. NEREUS 1 Mei va nMusel naar Vigo. PERSEUS, naar Musel, was, 30 April 4 uur 20 n.m. 70 mijlen Z. O. van Lands End. TIBERIUS. naar Rotterdam, pass. 1 Mei n.m. 8 uur Finisterre. TRAJANUS, 1 Mei van Tunis naar Alexandrië. ULYSSES 1 Mei van Algiers naar Patras. VENUS. 1 Mei van Napels te St. Raphael. VULCANUS, 1 Mei van Tripolis naar Gocek. IRIS. 2 Mei van Bordeaux te Amsterdam. ARIADNE, naar Tanger, pass. 1 Mei Ouessant. STELLA naar Genua, pass. 30 April Ouessant. AURORA, 2 Mei van Palermo naar Catania. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis. 2 Mei te Montevideo. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ HOLLAND—AUSTRALIË LIJN MEERKERK, thuisreis. 2 Mei van Sydney. HOLLAND—AFRIKA LIJN MELISKERK, 2 Mei van Rotterdam naar Ham burg. JAGERSFONTEIN, 1 Mei V.m. van Lorenai Marques te Beira. BOSCHFONTEIN, 2 Mei van Southampton naar Duinkerken. HOLLAND—O.-AZIE LIJN ABBEKERK, thuisreis, 28 April van Yokohama. ARENDSKERK, thuisreis, 1 Mei van Aden. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK, 1 Mei van Rotterdam te Calcutta. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK 1 Mei van Lagos naar Accra. MAASKERK, vertr. 2 Mei n.m. 5 uur van Amst. naar West-Afrika (verb.). REGGESTROOM, 29 April van de Ivoorkust naar Cape Palmas. MAASKERK, 2 Mei van Amsterdam naar West- Afrika. NIGERSTROOM, 1 Mei van Dakar naar Freetown SILVERJAVA—PACIFIC LIJN BENGALEN, 1 Mei van Cebu naar Calcutta. NED. ÏND. TANKSTOOMBOOT MIJ. CLEA. g Mei van Amst, te Vlaardingen. ANGELINA, 29 April van Sabang. EULOTA, l Mei te Shellhaven uitgeklaard naar Hamburg. PHOBOS, Pauillac naar Rouaan, pass. 30 April Ouessant. MIRALDA, 1 Mei van Haifa te Pauillac. ONOBA, 28 April van Memel naar Tallinn. MIJ. OCEAAN MYRMIDON, 2 Mei van Java te Amsterdam. MELAMPPUS, 2 Mei van Amst. naar Hamburg. KON. PAKEA VAART MIJ. BALIK PAPPAN, naar Java, pass. 2 Mei Kaap Tres Forcas. B'OïSSEVAIN. 1 Mei van Mauritius naar Reunion JAPARA. 1 Me-i van Bangkok te Beira. RUYS, 30 April van Reunion naar Tamatave. OMBILIN, 1 Mei van Hongkong te Singapore. JAVA—CHINAJAPAN LIJN TJINEGARA, 30 April van Jjanghai te Hongkong. JAVA—NEW YORK LIJN KOTA NOPAN, 29 April van Penang naar Belawan. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALHENA, 1 Mei van Rotterdam naar Hamburg HALCYON LIJN MAASBURG, 2 Mei van PePpel te Vlaardingen verwacht. ROZENBURG. 1 Mei van Susak te Basse Indre. STAD MAASSLUIS, 1 Mei van Vlaardingen te Narvik. STAD DORDRECHT, 1 Mei van Vlaardingen te Oxeosund. STAD ZWOLLE, 30 April van Salta Cabcllc*. Opgegeven door v. d. Graaf en Co N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 1 Mei: S. Birkhoff. koopman, Goes. Mia'del- burgschestraat. R.c. mr. A. van der Hoop, cu rator mr. C. M. Kegge, Goes. Faillissementsstatistiek over April 1939. Sa mengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Noordholland (excl. Amsterdam) 25; Amster dam 24; Zuidholland (excl. Den Haag en Rot terdam) 15; Den Haag 15, Rotterdam 11; Utrecht 8; Gelderland 24; Noordbrabant 18; Limburg 7; Zeeland 3; Friesland 3; Groningen 7 Drente nihil; Overijsel 6; totaal 166 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1939 774 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 976 faillisse menten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 25 April: J. E. E. Metscher, Tiitmlvoort, than# zonder bekende woonplaat»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2