Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen Tweede Kamer gepasseerd Haarlem, 3 Mei T egen landverraad TENTOONSTELLING OVER DE H. MAAGD BEVERWIJK EEN CONFLICT BIJ DE WERKVERSCHAFFING linmmiiMimiiiHminiimnmmminnmnmHiimnmmminmmmnmmiimnmmnmrmnmimmiiimng WOENSDAG 3 MEI 1939 Snip en Snap in een Dik Trom-tobbe Zwemfeest bij Stoop GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN De lijst der communisten WERKLOOSHEIDSCIJFER BENEDEN 5000! Nationale Reclasseeringsdag Gevonden dieren en voorwerpen RECEPTIE BIJ DE BLOEMEN- DAALSCHE BRANDWEER Bij gelegenheid van het derde lustrum Amateur-fotografen De Snelpost Kindervoeding H.R.C. De Jonge Kampioen Faillissementen NOORD WIJKERHOUT Een reeds in aanbouw zijnd ge bouw moet worden afgebroken ADMIRAAL TYDEMAN OVERLEDEN BOEKHANDEL H. LOEBEB4.H Noodigt U uit tof een bezoek aan zijn VAN BOEK- EN PLAATWERKEN van 3 tot 18 Mei. Voor slechthoorenden Interessante tentoonstelling in Odeon Arbeiders ontevreden over de Zondagsregeling FR. VAN WELIE BEDIEND VLUCHTELINGENKAMP TE WESTERBORK DAMMEN Kampioenschap van Frankrijk Radiotoespraak van Z. H. den Paus Indische begrooting Het tekort voor 1939 ruim f 98 millioen AGENDA Bioscopen Wetsontwerp wil strafbaar stellen pogingen, het Rijk onder vreemde heerschappij te brengen Vertroebeling dient voorkomen SCHAKEN Zes- of achtkamp? Plannen voor een sterk bezet tournooi inons land aiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiijiiuiiuiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiifiiiiiiiiiiiiiiilllllllltliilllllllllltiuilillllliiira NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllilllllilllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllilllllllllllllllUllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllli STAD Zooals gisterenmiddag in Stoop's bad werd gezwommen, zal het wel niet alle dagen voor komen. Doorgaans zwemt men in een doodgewoon zwempakje laat het dan bij uitzondering eens een zwembroekje zijn en hoogstens zul len deze zwempakjes onderiing verschillen in hun kleur. De eene zwemmer draagt een blauw streepje, de ander een blauw blokje, maar daar zal het dan hoogstwaarschijnlijk ook wel by blyven. Doch dat iemand zich in het water stort in volledig bruidegomsomadl en dat een vrouwelijk iemand hetzelfde doet, maar dan in een nachtjapon van 100 jaar terug en met een kaarsenblaker in de hand, dat lijkt nu niet bepaald zoon alledaagsche gebeurtenis. Juist die niet-alledaagschheid, het eigen aardige, het humoristische maakte het ge val buitengewoon aardig. En zoo leek het wel, of er in Stoop een gecostumeerd bal werd gehouden, maar dan een beetje wa teriger. Het waren de pas-gediplomeerden, die hun zwemkunst zouden demonstreeren, uitgedost, zooals ze wel niet dikwijls zouden en zullen zijn Als eersten doken de kleinste gecostumeerde zwemmers in het bad. En er was een mooi blauw zeemeermin netje, dat haar langen staart maar niet onder water kon houden en er waren twee katten, die dat ook niet konden. Voorts bleek het zwemmen met klompen aan slechts van een buitengewoon korten duur te zijn, want na den eersten slag dreven deze oer-schoenen reeds aan des waters oppervlakte. Ben nat-plakkend verpleeg sterskapje rond het hoofd schijnt ook niet erg prettig te zitten. En dat Dik Trom toch wel een buitengewo nen invloed gehad moet hebben en nog heeft zij het dan in combinatie met een der kin deren van deze eeuw, de radio bleek uit een Snip en Snap-spannetje, dat in een tobbe het bad rond-pagaaidc. Maar de stabiliteit van een tobbe in het water is uit den aard der zaak ook weer niet zoo groot Na dit gecostumeerde zwemfeest in het fees telijk versierde „Stoop" volgden enkele de monstraties van de zwemclub „Haarlem". De drie eerste candidaten op de lijst, die de afdeeling Haarlem der Communistische Partij Nederland voor de gemeenteraadsverkiezingen zal indienen zijn: L. Peper, D. Noordewier en L. v. d. Zee. Veel vroeger dan verleden jaar daalde het werkloosheidscijfer tot onder de 5000. Er zijn thans bij de gemeentelijke arbeidsbeurs 4959 werkzoekenden ingeschreven, 139 minder dan de vorige week. Er zijn echter vele factoren, die het cijfer thans gunstig beïnvloeden, zooals het afvoeren van hen, die in werkverschaffing zijn, de dienstplichtigen aan de grenzen, enz., zoo dat het cijfer eigenlijk niet vergelijkbaar is, althans niet in dezelfde mate met dat van vorige jaren. Het gunstig verschil met 1938 bedraagt 389, met 1937 602, met 1936 zelfs 1324 en met 1935 nog 422. Ten einde de maatschappelijke taak, welke de Reclasseeringsvereenigingen in het maatschap pelijk leven op zich hebben genomen, juister bekend te maken, heeft het Uitvoerend Comité „Haarlem" van den Nat. Rec!asseering;dag op den vooravond van de collecte cp 6 Mei a.s. een propagandafeestavond georganiseerd. Spreker is de hooggeleerde heer prof. dr. A. M. A. A. Steger, met als onderwerp: „Doel en strekking van de Reclasseering"; voorts wordt vertoond de mooie film Het leven van Louis Pasteur, terwijl de avond wordt opgeluisterd door koor en orkestje van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Deze avond, te houden in het Concertgebouw, Lange Begijnestraat, op Vrijdag 5 Mei, aan vang 20 uur. is uitsluitend toegankelijk op ver toon van een uitnoodiging, welke aan te vra gen is aan het secretariaat: Hoofmanstraat 66, Haarlem. De avond is geheel vrij van collecte, er be staat geen enkele financieele verplichting. Het bestuur reept collectanten op voor de col lecte op 6 Mei. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Slinger van auto, Lodders Patriarchstraat 8; bril, Van Baar, Raadhuisp'ein 24; kinderbeursje, Bureau van Politie, Smedestraat; bril in etui, Moolenaar, Nieuwe Groenmarkt 24; breiwerk, Linck. Ramplaan 89; bontje, Stienstra, Saenre- damstraat 80rood, bankbiljet, Van Wijk, Palm straat 2rood: geld, Bureau van Politie, Smede straat; hond, Steggerda, Vondelweg 270; hondje, De Blauw, Orionweg 32; hoed, Van Dam, Korte Houtstraat 13; handschoenen, Wezen beek, Gen. Cronjéstraat 166; kinder jasje, v. d. Spook, Floresstraat 93; regenjas. Willemse, De Clercqstraat 161; kaart met knoopjes, v. d. Veldt, Spionkopstraat 64; kiel, Hoevens, Mina- iiassastraat 63; lorgnet in etui, Bureau van Po litie, Smedestraat; muts, Mielatz, Oranjestraat 57; nummerbord van auto, Bureau van Politie, Smedestraat; damesportemonnaie, Sem, K'ever parkweg 26; pakje inh. overall, Knol. Alb. Thym- straat 25; damesportemonnaie met inhoud, Van Dusschoten, Keizerstraat 2; pantoffel en para- pluie, Bureau van Politie, Smedestraat; dames portemonnaie met inhoud, Vertregt, Junoplant- scen 37; huissleutel, Visser, Resedastraat 37; sigarenkoker, Van Duin, Oranjestraat 134; ak- tentasch, Keetlaar, Hofiijkplein 3; tasch. Ot ter. Hier. van Alphenstraat 28; vulpenhouder, Smit, Trompstraat 45; idem Bureau van Politie, Smedestraat; idem, Horeman, Brouwersstr. 40. In de geheel gerestaureerde benedenzaal van hotel Roozendaal te Overveen heeft de Ver Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer Dins dagmiddag van 25 uur gerecipieerd, naar aan leiding van het 3de lustrum dezer vereeniging. Staande voor het vaandel met zijn suggestieve uitbeelding van een brandend huis in fel rood, waarop de zilveren waterstralen als een milde Meiregen nederdalen en geflankeerd door groene palmen en binnengekomen bloemstuk ken, hadden de commandant Joh. Meeuwig en zijn staf ae gelukwenschen in ontvangst te ne men van de velen, die deze gelegenheid niet wilden laten voorbijgaan om de lustrumvie- rende vereeniging te complimenteeren. De lezer verwachte hier geen verslag van al de vlotte of minder vlot uitgesproken gelukwen schen. ,,'t Korte merg van langen zin" is ten slotte: wensch, dat de BI. Vrijw. Brandweer nog lang tot zegen van Bloemendaal haar nut tig werk met veel succes zal mogen verrichten onder de bekwame leiding van commandant Meeuwig. De heer Meeuwig, steeds antwoordvaardfg, had voor ieder een speciaal bedankje gereed, nu eens de samenwerking prijzend met andere vereenigingen, dan weer de erkentelijkheid uitend voor ondervonden steun en vaak dan kend voor genoten sympathie, enz. En zoo had hij de gelukwenschen in ont vangst te nemen van Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, van de raadsleden C. B. Posthumes Meyes en L. J. M. Bouvy, van Mr. P. J. Prinsen Geerligs en Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys, resp. voorzitter en se cretaris van de Buurtvereenfging Aerdenhout- Bentveld, van de heeren H. Lohman en J. M. Barnhcom, namens de R.K. Middenstandsver- eeniging, van de heeren J. H. Dicks en L. B. Zon, namens de afd. BloemendaalOverveen van de Ver. voor Luchtbescherming, van den heer A. Hiemstra, commissaris van politie te Bloemendaal, den heer Jac. Koelemij, namens de R.K. Harmonie Euphonia, de Bloemendaal sche Reddingsbrigade, (E. de Graaf en B. Kuyl), den commandant en onder-commandant van de Brandweer te Velsen (de heeren H. C. de Wit en J. verzijlbergh), Dr. C. Spoelder, voor zitter van Spuit 10 te Haarlem, den heer C. J. van den Broek, namens het brandweer-college te Haarlem, den heer C. v. Maren, namens de buurtver. Overveen enz. enz. Bovendien kwa men vele particulieren hun gelukwenschen aanbieden, terwijl anderen dat weer schriftelijk of met bloemen hadden gedaan. Zoo zagen we bloemstukken van 't Brandweer-college te Haarlem, van de R.K. Midöenstandsvereeni- ging Overveen—Bloemendaal, van de asbest- fabriek te Amsterdam, de BI. Redd. Brigade, Spuit 10 te Haarlem en A. v. Schooten te Over veen. Leek 't in den beginne, dat de belangstel ling niet zoo heel groot zou zijn, later op den middag werd dat geheel anders. De heer Eichhorn, secretaris van de Veree niging, die onlangs een ongeluk had gehad en deswege een zware operatie had ondergaan, had zich eigenlijk de vermoeienis dezer recep tie niet mogen opleggen. Zijn groote belang stelling voor de V. B. was hem echter te machtig en hij wilde daarom niet op 't appél ontbreken. De Bloemendaalsche Brandweer heeft dus over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Wat zij dan trouwens ook niet deed. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal op Donderdag 4 Mei a.s. de heer A. P. W. van Dalsum, voorzitter der Ne- derl. A.F.V. en eerelid der H.A.F.V. zijn nieuw ste lezing met projectie houden, welke lezing getiteld is „Landschapfotografie." Deze lezing wordt gehouden in het Vereeni- gingslokaal der „Haarlemsche", Gedempte Oude Gracht, 104 en vangt aan te 8.15 uur precies. Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht op Zondag 30 April vanaf Oldenzaal. Afstand 158 K.M. Duiven los 12 uur. De prijzen werden behaald als volgt: T. Luikel Jr. 1, 7, 8; C. Hirs 2, 5; P. J. R. Vergers 3, 9, 11; K. Paap 4; D. Radsma 6, 10; H. Venbroek 12, 13. Eerst getoonde duif 2 uur 49 min. 43 sec. Laatstgetoonde duif 4 uur 4 min. 50 sec. Door „Kindervoeding" werden in de week van 24 tot 28 April 1939 verstrekt 4285 porties warm eten, nJ. in lokaal: Eemstraat 734, Overton- straat 839, Zoetestraat 876, Kamperstraat 609, Haarl.liedestraat 527, Buitengewoon onderwijs 550, Voorm. Spaarndam 150. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. E. J. W. Hop te Haarlem Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van; J. Huysen, fotograaf, wonende te Haarlem. Zijlweg 15. Curator mr. J. Deenïk te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: Weduwe E. CastricumVeld, wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk. Curator mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Daar de A. B. klasse rijden moesten op ver schillende wielerbanen, hebben de C klasse en Junioren hun 5e en laatsten rit gereden van de voorjaars-competitie C klasse, 45 K.M.; Juni oren 25 K.M. Uitslag C klasse: 1. J. Keijzers 6 punten; 2. Meijer 5 p.; 3. H. Tichelaar 4 p.; 4. K. Neeft 3 p.; 5. Fr. v. d. Heiden 2 p.; 6. H. v. d. Heiden 1 p.; 7. IJ. Smit 1 p. Juniorenklasse 25 K.M.: 1. Radsma 6 punten; 2. A. Keijzers 5 p.; 3. Keijzerwaard 4 p.; 4. Droog 3 p. Totaal uitslag C klasse: 1. J. Keijzers 28 p.; 2. K. Neeft 21 p.; 3. T. v. d. Heiden 13 p.; 4. H. Tichelaar 13 p.; 5. Smit en Meijer 5 p.; 6. H. v. d. Heiden 4 p. Junioren: 1. Radsma 30 p.; 2. A. Keijzers, 23 p.; 3. H. Droog 21 p.; 4. Keizerwaard 14 p. VINCENTHJS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 2 Mei 1939: Pieter Jan Stuiver, veehouder, vroeger wo nende te Noordwolde, thans te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29. Curator mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofd dorp. P. I. M. Thyssen, sigarenwinkelier, wonende te Haarlem, Schagchelstraat 16 r. Curator mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haar lem, Een Jubilé. De R. K. Bouwvakarbeiders vierden op feestelijke wijze het 20-jarig bestaan. Nadat Zondagmorgen als een waardigen inzet van het feest bijna alle leden met hun huis- genooten hadden deelgenomen aan de alge- meene H. Communie onder de H. Mis van 7 uur in de St. Jozefparochie, welke tot intentie van hen werd opgedragen, werd Maandagavond een goed geslaagde feestavond gehouden in café „Het Wapen van Noordwijkerhout". Alle leden met hun dames waren present, toen de voorzitter van de afdeeling, de heer A. Buis, den avond opende met een woord van welkom, speciaal tot den heer Werkhoven, vrijgestelde van den Hoofdbond, den Eerw. Geestelijken ad viseur kapelaan Van Egmond en tot de afge vaardigden van den R. K. Volksbond en den Landarbeidersbond St. Isidorus. Hierna verkreeg de heer Werkhoven uit Den Haag het woord. In een gloedvol betoog zette hij de beteekenis van de Katholieke organisatie uiteen en namens het Hoofdbestuur feliciteerde hij de afdeeling met haar jubilé, hierbij den wensch uitsprekende, dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd en ging men tot de eigenlijke feest viering over. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de heeren Cerel en Westgeest, die dit uitstekend deden, terwijl de humorist Leo Pelen uit Beverwijk den avond verder uitste kend vulde. Ook voor den inwendigen mensch werd gezorgd, zoodat het een zeer geslaagde feestavond was waarop de afdeeling St. Jozef met trots en genoegen kan terugzien. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) (Van onzen parlementairen redacteur) By de behandeling van een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen heeft de Tweede Kamer gistermiddag een amendement van den heer Tilanus aange nomen, waardoor niet worden goedgekeurd de aangevraagde credieten voor den bouw van een administratiegebouw te Den Haag. Het amendement van den heer Tilanus was aldus gemotiveerd, dat met dezen bouw reeds was begonnen, vóórdat dit ontwerp in behande ling kwam; het Staatsbedrijf der Artillerie-In richtingen heeft dus de Tweede Kamer gepas seerd. Tegen het amendement stemden de meeste Roomsch-Katholieken en alle Anti-Revolution- nairen. Met behulp van zeven R.K. echter werd het aangenomen. De consequentie hiervan is, gelijk de minister in zijn repliek mededeelde, dat de reeds gelegde fundamenten moeten worden afgebroken om dan opnieuw het benoodigde crediet aan te vragen. Na een ernstige operatie is de gep. vice-admi- raal G. F. Tydeman, ruim 81 jaar oud, te 's-Gravenhage overleden. Geboren 12 Februari 1858 te Paramaribo, deed Gustaaf Frederik Tydeman 1 September 1873 zijn intrede bij de Kon. Marine. In 1893, als luitenant ter zee Ie kl„ werd hij geplaatst bij den staf der zeemacht te Willems oord en daar werkzaam gesteld voor de mili taire hydrografie. Van 18941898 was hij leeraar aan het Kon. Instituut der Marine, waarna hij als commandant van Hr. Ms. flottieljevaartuig Siboga naar Indië vertrok met de wetenschap pelijke expeditie van prof. Max. Weber. In 1905 bevorderd tot kapitein ter zee, werd hem het bevel opgedragen over het pantser schip Piet Hein. Nadat hij eervol van dit com mando was ontheven, werd hij benoemd tot commandant over het Kon. Instituut der Ma rine te Willemsoord. Verscheidene commando's heeft hij hierna nog bekleed. Van 19091910 commandeerde schout-bij-nacht Tydeman het Nederlandsche eskader in Indië. Teruggekeerd in Nederland werd hem de betrekking opgedra gen van directeur en commandant der Marine te Amsterdam. In 1914 werd vice-admiraal Ty deman naar Indië uitgezonden ten einde den gouverneur-generaal persoonlijk voor te lichten aangaande de bedoelingen der regeering met betrekking tot de verdediging van Ned.-Indië. In Mei 1915 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Tot 1924 bleef admiraal Tyde man inspecteur bij het militair onderwijs der Haarlem - (icd. Oude Gracht 74 <c In het gebouw „Odeon" aan de Baanstraat wordt vandaag en morgen een tentoonstelling gehouden door de Vereeniging tot bevordering van de belangen van slechthoorenden. Het is een expositie van hoorinstrumenten in zeer groote verscheidenheid, welke een volledig beeld geeft van hetgeen door de moderne techniek ten dienste van de slechthoorenden gedurende de laatste jaren is voortgebracht. En dat is heel wat. Ook op dit terrein heeft de techniek bui tengewoon snelle vorderingen gemaakt. Op de tentoonstelling kan men specimen daarvan be wonderen, zooals b.v. de z.g. been-geleider, een ingenieus electrisch apparaatje, dat bijna niet opvalt, maar dat niettemih voor hen, wier ge- hoor-organen niet meer normaal functionneeren en die daardoor in den maatschappelijken om gang moeilijkheden ondervinden, een prachtig hulpmiddel moet zijn, hetwelk deze moeilijkhe den zoo goed als geheel terzijde stelt. Er is een groote differentie in de toestellen. Niet ieder slechthoorende is met hetzelfde ap paraat gebaat en zoo dient voor elk geval op zich zelf te worden beoordeeld, welk correctief voor den betrokkene het best aan het doel be antwoordt. Op deze tentoonstelling nu kunnen al die ap paraten aan de praktijk getoetst worden. Zoo is dit dan ook een buitengewoon belangwekkende expositie, die wel in staat is om bewondering te wekken voor hetgeen in het belang van de slechthoorenden wordt gedaan en die voor de betrokkene zelf een nuttige aanwijzing kan zijn bij de aanschaffing van een middel, dat hem in staat stelt zich in den maatschappelijken om gang vrij en gemakkelijk te bewegen. De tentoonstelling is gisteren door den bur gemeester, mr. H. J. J. Scholtens, in tegenwoor digheid van een aantal genoodigden officieel geopend. Aanwezig waren o.a. wethouder N. J Out, mr. Spaan, directeur van den gemeentelij ken dienst voor sociale zaken, mevr. v. Hattum- Dekker, bestuursleden van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen, de heer F. R. C. Rij kens, lid van den gemeenteraad. Namens het plaatselijk comité sprak de pre sidente, mevr. Scholtens-Regout, een hartelijk welkomstwoord, waarbij zij dank bracht voor de ondervonden medewerking, waarna de burge meester de openingsrede uitsprak. Mr. Scholtens herinnerde eraan dat de Ver eeniging reeds gedurende 30 jaren haar activiteit ontplooit ten dienste van de belangen der slecht hoorenden en voor haar practischen arbeid be langstelling trekt, welke zij verdient en ook be hoeft. Beverwijk acht het zich een eer, deze ten toonstelling binnen haar muren te mogen heb ben. De burgerij hier heeft altijd een open oog gehad voor maatschappelijk werk en van deze kennismaking mogen dan ook goede verwachtin gen worden gekoesterd. Spr. wees dan op de groote beteekenis van het werk der vereeniging en eindigde met den orga nisatoren een groot succes toe te wenschen. De heer H. Snijders, uit Heemstede, algemeen voorzitter der vereeniging, dankte hierna voor de sympathie en belangstelling, welke van de zijde der overheid wordt ondervonden en voor de medewerking, welke, vooral door het comité, verleend is. Het stemt tot vreugde, dat in dezen tijd van benauwenis toch nog aandacht besteed wordt aan het werk. In de 30 jaren van haar bestaan heeft de ver eeniging heel wat bereikt. In dit verband wees spr. op het misbruik, dat door de kwakzalverij is gemaakt van de ellende onzer medemenschen. De vereeniging beschikt thans over drie scho len, over een centraal magazijn te Amsterdam, waar alle goede correctieven aanwezig zijn en beproefd kunnen worden. De techniek heeft de laatste 10 jaren verbazenden vooruitgang ge maakt en volmaakte apparaten geleverd. Voorts wees spr. op de cursussen in liplezen. een hulpmiddel van groote beteekenis, dat voor al aan de jeugd geleerd moet worden. Van enkele personen is de vereeniging ge groeid tot een organisatie van 40 afdeelingen met 6000 leden en 4 afdeelingen in Indië. Het werk voor slechthoorenden is een mensch- lievend en opvoedend werk. Spr. hoopte dat de tentoonstelling druk bezocht zal worden en dat zij zal mogen leiden tot de oprichting van een afdeeling Beverwijk. Na afloop der openingsplechtigheid werd een interessante demonstratie in liplezen gegeven. De tentoonstelling zal heden en morgen te be zichtigen zijn. Men verzuime niet eens een kijkje te nemen, men. i zeemacht. Hij is verder o.a. lid van den Raad van Defensie geweest. Van de vele hooge onderscheidingen, welke admiraal Tydeman ten deel vielen, vermelden wij die van commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, in het Legioen van Eer en de Dannebrogs Orde. Onder de arbeiders uit de gemeente Em- men, die te werk zijn gesteld bij de centrale Rijkswerkverschaffing te Diever, is een con flict uitgebroken, waarbij ruim zestig man betrokken zijn. De oorzaak van dit conflict is gelegen in het feit, dat sedert eenige weken de betrokken ar beiders uit die gemeente in de omgeving van Diever bij ontginningswerkzaamheden worden te werk gesteld en gehuisvest in een barakken kamp aldaar. Zij krijgen gelegenheid om eenmaal in de veer tien dagen des Zondags naar huis te gaan, even als de arbeiders uit de groote steden. Deze maat regel, die hun belet om, hoewel slechts dertig kilometer van huis zijnde, daar den Zondag door te brengen, is van den aanvang af een ernstige grief geweest. Van verschillende kanten en on derscheiden politieke richtingen zijn reeds po gingen gedaan om de desbetreffende bepaling veranderd te krijgen, tot heden echter zonder resultaat. Een groep der arbeiders deelde nu de vorige week mede, dat zij Zaterdag j.l. het kamp zou den verlaten, waarop hun van de zijde der in spectie van de werkverschaffing werd voorge houden, dat dit hun schorsing ten gevolge zou hebben. Niettemin hebben ëenige arbeiders Zaterdag na afloop van het werk het kamp verlaten, waarop de aangekondigde schorsing Maandag morgen is ingegaan. De in het kamp achterge bleven arbeiders hebben thans uit solidariteit eveneens het werk neergelegd, zoodat bij het conflict ruim zestig arbeiders zijn betrokken. Dinsdag heeft een deputatie een onder houd met den directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te Emmen gehad, die nog eens heeft toegezegd, de grief met de hoogere autoriteiten te zullen bespreken. Behalve de kwestie van den Zondag hebben de arbeiders op bepaalde punten grieven tegen de loonregeling, doch deze zijn, naar wij ver nemen, in het huidige conflict van onderge schikt belang. Naar wij vernemen is de heer Frans van Welie, secretaris van den Ned. R. K. Metaal- bewerkersbond te Utrecht, die verleden jaar Augustus door een ernstig ongeval tengevolge van aanrijding door een auto, werd getroffen, van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Zijn toestand was gistermorgen van dien aard dat het ergste moet worden gevreesd. Bij K.B. is met 8 Mei 1939 benoemd tot di recteur van het centraal vluchtelingenkamp te Westerborg (Drenthe) de heer D. A. Syswerda. Bij verrassing is het kampioenschap van Frankrijk, waaraan o.a. ook onze Nederlandsche meester Herman de Jongh deelnam, geëindigd in een overwinning van Abel Verse uit Lyon. Her man de Jongh werd met drie punten achter stand tweede. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). VATICAANSTAD, 2 Mei CHavas). Men verneemt hier, dat Z. H. de Paus op Zondag een radiotoespraak tot het Nationale Eucharistische Congres te Algiers zal hou den. Ingediend zijn 14 wetsontwerpen, strekkende tot goedkeuring van 38 besluiten van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië, waarvan 37 tot- wijziging van diverse afdeelingen der begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1939 en één tot vaststelling van de nieuwe afdeeling IX (marine-établissement) van die begrooting. De in een dezer aanvullingsbegrooting opge brachte credieten ad f 30.325.000 dienen voor: a. vervroegde tenuitvoerlegging van voorgeno men maatregelen ter verdere versterking van het leger; b. versnelde uitvoering van verschillende andere voorzieningen, met de uitvoering waar van reeds een aanvang werd gemaakt; c. voortzetting van enkele reeds in uitvoering zijnde maatregelen; d. uitvoering van enkele nader noodig geble- en nieuwe maatregelen. Mede rekening houdend met vorige aanvul- ungsbegrootingen vertoont thans de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1939 de vol gende cijfers: voor 1939 over den gehoelen dienst uitgaven f 692.532.719; middelen f 594.458.347; tekort f 98.074.372. Gebouw St. Bavo: Kinderverzorging, 8 uur; Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Spaarkas St. Nicolaas, 8.30 uur; Reisclub Over heidspersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg: „Onze Stad", 8.15 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Boekhandel Coebergh, G. O. Gracht: Exposi tie boek- en plaatwerken H. Maagd. R. K. Openbare Leeszaal, N. Gracht: Exposi tie Ellen Russe, 4 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffeiaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Drama in Shanghai" (boven 18 jaar) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 1, 3, 5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Champagne", (volwassenen), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Ingediend is een wetsontwerp houdende aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het Wetboek van Straf recht (misdrijven tegen de veiligheid van den Staat). De tekst is als volgt: Na artikel 96 van het Wetboek van Straf recht worden ingevoegd twee nieuwe arti kelen; Artikel 96a. Hij, die bij anderen tracht op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bij het intreden van bepaalde om standigheden, te bevorderen of te aanvaar den, dat het Rijk geheel of gedeeltelijk on der vreemde heerschappij komt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 96b. Hij, die een geschrift of afbeelding, waarin getracht wordt bij anderen op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bij het intreden van bepaalde omstandigheden, te bevorderen of te aanvaarden, dat het Rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschap pij komt, verspreidt, openlijk ten toon stelt of aanslaat of, om verspreid, openlijk tentoonge steld of aangeslagen te worden, in voorraad heeft, wordt, indien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat in het geschrift of de afbeelding' getracht wordt bij anderen zoodanige gezindheid op te wekken of aan ta kweeken, gestraft met gevangenisstraf van ten noogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 300. Met dezelfde straf wordt gestraft hij, die, met gelijke wetenschap of een gelijke reden tot vermoeden, den inhoud van een zoodanig ge schrift openlijk ten gehoore brengt. Indien de schuldige een van de misdrijven, omschreven in dit artikel, in zijn beroep be gaat en er, tijdens het plegen van het misdrijf, nog geen vijf jaren zijn verloopen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige we gens een van deze misdrijven onherroepelijk is geworden, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet." Ter toelichting schrijft de minister van Jus titie o.a.: In genoemden eersten titel wordt bij de mis drijven, die men met het algemeene begrip landverraad kan aanduiden, uitgegaan van de figuur, dat de veiligheid of de zelfstandigheid van den Staat wordt bedreigd door recht- streeksche samenspanning met personen of lichamen in het buitenland. Er zijn andere me thoden denkbaar en in zwang. Ofschoon niet kan worden gezegd, dat deze in Nederland in eenigszins belangrijke mate toepassing vinden, hebben toch de hier bedoelde verschijnselen een dermate ergernis-gevend karakter, dat zij, zeker onder de tegenwoordige omstandigheden, niet kunnen worden geduld, niet in de laatste plaats ten einde vertroebeling in de goede verhouding van Nederland tot buitenlandsche mogendhe den te voorkómen. Naar de regeering vertrouwt, zal de voorge stelde voorziening hiermede in haar algemeen# strekking, die overigens voor iederen Nederlan der zonder meer duidelijk is, voldoende zijn toe gelicht. Wat den gekozen opzet betreft, is bij het voor gestelde artikel 96a uitgegaan van de gedachte, dat dit misdrijf zich in verschillende vormei» zal kunnen voordoen. In de eerste plaats moet wel gedacht worden aan het uiting geven in het openbaar, in woord, geschrift of afbeelding, aan een gezindheid, als In het artikel omschre ven. Zoodanige uiting zal welhaast steeds de strekking hebben gelijke gezindheid bij anderen op te wekken of aan te kweeken. Van de aanwezigheid van Flohr en Szabo in ons land wil men gebruik maken een zeskamp te organiseeren, waaraan behalve deze beide schakers ook dr. Euwe en Landau en waar schijnlijk Cortlever en Van Scheltinga zullen deelnemen. De plannen bevinden zich in een dergelijk sta- ium, dat men welhaast mag aannemen, dat dit kleine maar sterk bezette tournooi binnenkort doorgang zal vinden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men er nog een achtkamp van zal maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4