ST.WIL1IBR0RDUS m Uitvaart dr. Mia van der Kallen mgr. giobbe draagt de Gissingen over het aftreden van Litwinof Ét Bmm 1 'T OKSHOOFD Het nieuws van heden B H. REQUIEMMIS OP WIJZIGT MOSKOU ZIJN HOUDING? DE BAROMETER N.V NEDERLVERZ.MU. Gaat U trouwen of hebt U zich verloofd? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHARIJNESINGEL4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OGHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 4 MEI 1939 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21770 Teraardebestelling op de begraaf plaats der Vrouwen van Nazareth Het graf tusschen de bloeiende bloemen LUCHTBESCHERMING BIJ DE SPOORWEGEN Litwinof beschouwd als een vriend van Engeland en voorstander van collectieve veiligheid De besprekingen met Londen en Parijs Britsche pers acht Potemkin gepasseerd Het Weer De Times over Polen en Rusland Polen acht Litwinof's aftreden niet ongunstig Bood Engeland te weinig vraagt de Lokalanzeiger Palestina wacht op het Britsche witboek Dan voor Uw Feestdranken naar SLIJTERIJ Antoniestraat 81,Tel.14502,Haarlem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nieuwe bomaanslagen VERZEKERINGEN TOT EIK BEDRAG» Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 50 et Ingez. «ïededeeüngen 50 cent; Idem op pag één 65 ceni per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Op den „Tiltenberg" had heden de uitvaart en begrafenis plaats van mej. dr. Mia van der Kallen. De stoet verlaat den Tiltenberghet moederhuis der Vrouwen ban Nazareth. Vooraan de Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe In de kapel van den Tiltenberg, het huis der Vrouwen van Nazareth, berden hedenmorgen de uitvaart diensten gehouden voor dr. Mia van der Kallen, een der oprichtsters van de Graalbeweging. Directeur A. M. A. Vollaerts las om 7.30 een stille *H. Mis, terwijl ver schillende districtscommissarissen on der andere in Gouda, Amsterdam, Den Haag, v Vlissingen, Middelburg enz. in het bijzijn van talrijke Graal- meisjes een H- Mis opdroegen met een Zelfde intentie. Dm tien uur kwam een klein aantal genoodigden in de kapel bijeen ter bij- Woning van de H. Requiemmis, die de Internuntius, Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe opdroeg. Assistentie verleen den pastoor L. J. H. Wolff, pater sPiritualis van de Vrouwen van Naza- reth en directeur Vollaerts. Het koortje der Vrouwen van Naza- reth zong verschillende liturgische liederen. In het midden van de kapel stond de Witte kist opgebaard met aan den voet een krans met witte lelies, waar- 'n een lint hing met twee simpele Woorden „Van thuis". In de kapel waren aanwezig minister mr. C. °seling en mevr. Goseling (minister Romme nad reeds in de rouwkapel te Leiden een lang- aung gebed gestart)kolonel mgr J. J. Noord- nian, mgr. dr. Th. Verhoeven, mgr. H. J. Tas- jnn, prof. B. Molkenboer OP.; prof. dr. H. kchmutzer en mevr. Schmutzer; prof. T. Baa- "er, plebaan F. Filbry uit Haarlem; deken F- A. Bots, deken J. Th. v. d. Wiel, Pastoors uit den omtrek; de professo ren j. verbeem en J. v. d. Linden; de di recteur van de K.J.V. in Den Bosch, F. C. van den Berk en de hoofdleidster der KJV in het ■Bossche Diocees, mej. A. Aengenent; directeur Mol uit Den Haag en de heer B. Duynstee, Voorzitter Mannelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie, de commandant van de Amster- damsche Burgerwacht, de heer H. R. Boeree, Inr. A. baron v. Wijnbergen en mevr. v. Wijn- hergen; de heer L. J. Stolwijk, directeur N.V. Drukkerij De Tijd, de leekenspelleider Anton Sweers, de heer Jos. v. d. Velde, die zijn echt- genoote mevr. Ellen Russe vertegenwoordigde; dr. Hoogerwerff uit Leiden en Moeder Overste van het St. Elisabeths Ziekenhuis te Leiden, biet zuster Veronica en rector P. J. Reijnen, eveneens uit Leiden. Pastoor J. P. J. Kok uit Delft, mevr. Granpré Molière, mevr. R. ue Vilder-Dijckhoff, de heer en mevr. Bouwman Uit Overveen, mevr. de Blok-Regout en an deren. Voor de internationale Graalbeweging waren aanwezig uit Engeland de provinciale overste freule Y. Bosch van Drakenstein en dr. A. Lfi- cker; uit Duitschland de provinciale overste biej. M. Overbosch en dr. Ruth Sinn. De voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond de heer A. C. de Bruijn uit Utrecht, had de H. Mis van half acht op den Tiltenberg bijgewoond. Nadat Z. Exc. Mgr. P. Giobbe de absoute verricht had, droegen een aantal Vrouwen van Nazareth de witte kist naar buiten en daarna vormde zich een indrukwekkende stoet, die door de bosschen rondom den Tiltenberg trok naar de begraafplaats, aan den rand van de bloeiende bollenvelden. De kerkelijke en wereldlijke autoriteiten schaarden zich achter de familie en de Vrouwen van Nazareth zongen het „Ave Maris Stella", het „Media vita" en het „In Paradisum". Het kerkhofje is een open cirkel, omringd door het teere groen der boomen. Vanmorgen scheen de zon op de breede vakken witte en paarse hyacinten. Er was een open plek in dezen bloe- mencirkel. Daar was een graf gedolven. Allen schaarden er zich rondom, zich be wust, dat dit een lentedag na vele sombere dagen was. Als het gezang van het „Lux Aeterna" verstomde, overheerschten even de Meitonen der vogels. Z. Exc. Mgr. Giobbe ging na de korte sobere plechtigheid heen en daarna vertoefden allen nog een wijle bi) de geopende groeve. De witte Vrouwen begonnen de grafwake Naar wij vernemen is thans bij de Neder- landsche Spoorwegen ingevoerd een „Regle ment voor Luchtbescherming". Het draagt ech ter nog een voorloopig karakter en zal telkens worden aangevuld en gewijzigd, wanneer daar toe de wenschelijkheid bestaat. Het voorschrift is vergezeld van de door de regeering verstrek te richtlijnen. MOSKOU, 4 Mei (Havas) Men kent nog niet de redenen die hebben geleid tot het aftreden van Litwinof, dat bevestigd wordt door een officieel communiqué. Daarin wordt gepreciseerd, dat Molotof benoemd is tot volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, terwijl het tevoren ver spreide bericht vermeldde, dat Molotof de functies van volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken slechts tijdelijk zou waar nemen. Het was niet mogelijk, aldus Havas, de juiste veelbeteekenende redenen van het ontslag uit officieele bron te vernemen. Men verzekert, dat de gezondheid van Litwinof veel te Wenschen overlaat, hetgeeh mogelijk is. Litwinof is 63 jaar. Toch scheen hij altijd stoer en krachtig. Men probeerde te weten te komen of het aftreden van den volkscommissaris een wijzi ging van de buitenlandsche politiek der Sovjet- Unie inhield. Hierop werd geantwoord, dat de Sovjet-Unie geen land was van politiek van personen, doch dat iedereen hier slechts één politiek op het oog heeft, die van regeering en partij. Toch werd Litwinof, althans in het buiten- Molotof, de nieuwe minister van Buiten landsche Zaken der Sovjet-Unie '(♦tikt Het 35.000 ton metende slagschip „Prince of Wales", de nieuwste aanwinst van de Engelsche vloot, is Woensdag te Birkenhead te water gelaten land, beschouwd als voorstander eener politiek van collectieve veiligheid en van samenwerking met de Westersche democratieën. Gezien het aanhoudende zwijgen der Russische pers over de ontwikkeling der Engelsch-Russische onder handelingen, kan men niet nalaten te denken tot in de best ingelichte kringen, dat de loop der onderhandelingen in verband zou kunnen staan met het vertrek van Litwinof, te meer daar volgens zekere kringen het verdwijnen van het Journal de Moscou reeds een aan Litwinof toegebrachte slag was. Overigens weet men, dat de laatste redevoe ring van Stalin op het partijcongres niet juist in de lijn lag der collectieve veiligheid. De Westelijke mogendheden werden er zeer duidelijk in beschuldigd te hebben geprobeerd Sovjet-Rusland en Duitschland tegen elkander op te zetten om hun moeilijkheden op te lossen Voorts is het mogelijk, dat de regeeringen vax: Frankrijk en Groot-Brittannië de door de Rus sische regèering voor een gemeenschappelijke samenwerking tegen den aanvaller gestelde voor waarden niet aanvaardbaar hebben geacht. Deze voorwaarden, kwamen, volgens de Britsche pers. neer op een bondgenootschap, steunende op een militaire overeenkomst. Na Miihchen zou Litwinof gemachtigd zijn geweest een nieuwe poging te doen ten aanzien van de politiek van collectieve veiligheid, doch aangezien deze poging geen voldoening heeft gegeven, zou hij zijn afgetreden. Het zijn alles echter slechts veronderstellingen, aldus besluit Havas. Omtrent de besprekingen tusschen Londen, Parijs en Moskou verneemt Havas nog, dat de in het buitenland gepubliceerde berichten, dat de voorstellen der Sovjetregeering, welke thans door het Britsche kabinet worden bestudeerd in feite zouden neerkomen op een Engelseh- Fransch-Russisch bondgenootschap, gesteund door een militaire conventie, te Moskou niet worden bevestigd. Men wenscht daar slechts te zeggen, dat de Sovjetregeering nog geen antwoord van Enge land heeft ontvangen. Toch weet men, dat Sovjet-Rusland sinds de ineenstorting van het stelsel der collectieve vei ligheid, niet zonder gevaar voor zich zelf, buiten Europeesche geschillen zou kunnen blijven, te meer daar de avances, welke Sovjet-Rusland door Duitschland werden gedaan, onder den vorm van handelsvoorstellen, gevolgd door de regularisatie van zijn economische betrekkin gen met Italië, het er van hebben overtuigd, dat het over meer dan één middel beschikte om uit het isolement te komen, waarin men zou probeeren het te brengen. De crisis van 15 Maart heeft Engeland er toe gebracht actief de Russische medewerking te zoeken met het doel het stelsel van collectieven tegenstand tegen agressie weer in het leven te roepen. Te Moskou doet men uitkomen, dat de Sovjetregeering geheel vrij in haar besluiten was en dat het haar vrij stond haar voorwaarden te stellen. Indien de in het buitenland gepubli ceerde berichten juist zijn, bevestigen zij slechts den indruk, welken men hier steeds heeft gekre gen, dat wil zeggen, dat de Sovjet-Unie zich tot een nieuwe samenwerking met de Westelijke mogendheden slechts zou verplichten bij gelijke rechten, gelijke verplichtingen en tegen hechte waarborgen. Overigens weet men, dat Sovjet Rusland, in antwoord op de eerste Engelsche stappen di rect na de vernietiging van Tsjecho-Slowa- kjje, de bijeenroeping voorstelde van een con ferentie van alle vredelievende staten, die vast besloten zouden zijn een einde te maken aan agressie, in de meening, dat het eenige middel om daartoe te geraken zou zijn haar overal te bestrijden, waar zij zich zou voordoen. Toch heeft de Sovjetregeering, de moeilijke positie begrijpend der kleine staten en de voornaam ste oorzaak van hun terughoudendheid ziende in het aarzelen der gróote westelijke mogend heden, steeds gedacht dat de ruggegraat voor een nieuw stelsel van collectieve veiligheid vooral zou moeten liggen in een nauwe samen werking tusschen Frankrijk, Engeland en Sov jet Rusland. Men weet ook, dat Engeland en Frankrijk hun waarborg aan Polen, Roemenië en Grie kenland hebben verleend zonder de Sovjet Unie te raadplegen en zonder van deze staten een tegendaad te vragen. Men meent, dat op deze wijze een averecht- sche wijze van onderhandelen werd gevolgd, daar men zich, naar men zegt, heeft beroofd van middelen van actie ten aanzien van Po len en Roemenië, die bleven weigeren de mo gelijkheid onder oogen te zien van hulp van Sovjet Rusland, terwijl het Westen zich reken schap gaf van de noodzakelijkheid van Rus sische medewerking bij de handhaving van de collectieve veiligheid in West Europa. Aldus zijn de overwegingen, die te Moskou het tame lijk langzame beloop der Engelsch-Fransch- Russische onderhandelingen schijnen te ver klaren. Hiertoe moet nog worden gezegd, dat vol gens in diplomatieke kringen te Moskou in omloop zijnde geruchten, Turkije zich even eens zou kunnen aansluiten bij een eventueel Engel.sch-Fransch-Russisch blok. Alle Engelsche bladen publiceeren op een op vallende plaats het aftreden van Litwinof als volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken dei- Sovjet Ünié, doch het bericht werd te laat ontvangen om nog veel commentaar hierop te leveren. De diplomatieke correspondenten ver klaren in korte artikelen dat dit aftreden veel opzien heeft gebaard in politieke kringen en zijn in twijfel over de redenen. Ook merkt men op, dat Potemkin, de vice-volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, die op het oogenblik in Turkije vertoeft en die naar men verwachte Litwihof zou opvolgen, is gepasseerd. De meeste bladen zijn het er evenwel over eens. dat men nog niet kan zeggen welke invloed dit aftreden zal hebben op de onderhandelingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie. De begrafenis van dr. Mia van der Kallen. Door eenige Vrouwen van Nazareth wordt de kist in de groeve neergelaten VERWACHTING geldig van hedenavond E= tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET WESTEN: S wind uit Zuidelijke richtingen, aanvan- kelijk zwak tot matig, later tijdelijk krach- tig, morgen toenemende bewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer. 1 VOOR HET OOSTEN: droog weer, iets warmer, gedeeltelijk be- EE wolkt, zwakke tót matige wind uit Zui- ee delijke richtingen. EE Zon oo 4.26 onder 19.28. Licht op 19.58 |j Maan op 20.40 onder 4.52. L.K. 11 Mei EE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliS In een hoofdartikel, getiteld „Polen en Rus land", schrijft de Times, dat het vraagstuk, dat tusschen de Sovjet Unie en Engeland be sproken wordt, en' dat opnieuw ±n behandeling moet worden genomen met den opvolger van Litwinof, is de vorm, waarin de overeenkomst moet worden gegoten, wanneer de Sovjets nog steeds de besprekingen in deze richting willen doorzetten. Het schijnt niet wenschelijk, dat een drie voudig verbond tot stand komt, dat Europa in twee gewapende kampen zou scheiden, doen er zijn punten van contact tusschen Engeland en de Sovjet Unie welke samenwerking wen schelijk maken. Een militaire aanval is een internationale misdaad, waartegen de Sovjet »Unie zich even vastberaden keert als een van de westersche democratieën. Een overeenkomst kan derhalve zoo eenvoudig mogelijk worden opgesteld voor het doel, waartoe deze is be stemd, n.l. het verzet tegen een aanval. De Poolsche regeeringspers schrijft ten aan zien van het aftreden van Litwinof. dat de reden hiervan is gelegen in verschil van inzicht mei de overige leiders van de Sovjet-Russische poli tiek. Over het algemeen geeft het lezen van de Poolsche pers den indruk, dat men In Polen het vertrek van Litwinof niet ongunstig oordeelt. Men beschouwde Litwinof steeds, zooals de Ex press Poranny het uitdrukt, als den handels reiziger van de politiek der Sovjets, die te zamen met Benesj een der meest belangrijke mannen van de vergaderingen van Genève was. Zijn op volger, Molotof, gaat door voor een verbitter den tegenstander van Hitier. Litwinof zou ten aanzien van de onderhandelingen met Londen een negatieve houding hebben aangenomen. In de Duitsche bladen wordt groote aan dacht gewijd aan het aftreden van Litwinof. De „Lokalanzeiger" meent dat het aftreden van Litwinof een sensationeele uitwerking zal hebben. Wij zullen ons hierover niet in com binaties verdiepen, maar wanneer deze minis ter plotseling zijn functie neerlegt, moet ook de onschuldigste leek constateeren, dat er of wel met de politiek, of met dezen politicus iets niet in orde is. In dit geval zal men echter vragen, of Engeland den rooden soldenier in het omsingelingsspel te weinig geboden heeft. Volgens de „Börsenzeitung" komt het aftre den van Litwinof zoowel aan Engeland als Frankrijk op het oogenblik hoogst ongelegen. JERUZALEM, 4 Mei (Havas) Men ver wacht in Palestina met spanning het witboek van de Britsche regeering, dat een oplossing moet brengen in de Palestijnsche kwestie. Dr. Chahbandar voorspelt een regeling voor 10 Mei. In Arabische kringen verwacht men eveneens een spoedige oplossing en men belooft, dat wan neer deze zaak zal zijn opgelost, de Arabieren in geval van een internationaal conflict Frank rijk en Engeland zullen steunen. Reeds hebben organisaties van gematigde Arabieren vlug schriften verspreid, waarin de Arabieren worden aangespoord het verzet te staken. In Joodsche kringen maakt men zich op om de Britsche voorstellen te veroordeelen. De algemeene Zionistische raad heeft 'n reso lutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de Joodsche gemeente in Palestina zich zal ver zetten tegen ieder bewind, dat het Joodsch Nationaal Tehuis wil ondermijnen. Gissingen omtrent het aftreden van den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken, Litwinof. Het Hongaarsche parlement ontbonden. De internationale verbindingen in de zomerdienstregeling der Nederl. Spoor wegen. De heer P. Visser, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het de partement van O., K. en W., is over leden. Uitvaart en begrafenis van dr. Mia van der Kallen op den Tiltenberg. Vrouw te Den Helder, verdacht van moord op haar baby, niet toerekenbaar verklaard. EHANG VAN AKKER Apari en Voordeelig Wij verkoopen R en D. behang H. M. BAKKER - Gen. Cronjéstr 135 - Tel. 11657 Haarlem Vertrouwde vakkundige behangers beschikbaar Huiseigenaren korting LONDEN, 4 Mei (Reuter) In den afgeloo- pen nacht zijn wederom bomaanslagen gepleegd, welke worden toegeschreven aan het Iersche re- publikeinsche leger. In de Londensche wijk Holbom is een winkelruit vernield, terwijl te Coventry vier winkels door ontploffingen wer den beschadigd. Drie politiemannen zijn hier ternauwernood ontsnapt. Ook te Birmingham is een bom ontploft, welke aanzienlijke schade heeft aangericht. Te Liverpool zijn bijna tegelijkertijd in twee bioscooptheaters traangasbommen ontploft. Vijftien bezoekers moesten naar een ziekenhuis worden gebracht, waar twee hunner werden op genomen. Men vermoedt, dat de aanslagen het werk van het Iersche republikeinsche leger zijn. Stand op Donderdag 1 nur n.m.: 759.6 Vorige stand: 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1