a I Garantie aan Polen niet in strijd met vlootverdrag m Ministercomité's in België Von Ribbentrop naar Italië Skandinavische conferentie Litwinof legt zijn ambt neer Jodenwetten in Hongarije Het nieuws van heden ALDUS CHAMBERLAIN IN LAGERHUIS KONINGIN WILHELMINA NAAR BRUSSEL TSJOENKING ZWAAR GEBOMBARDEERD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 4 MEI 1S39 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21769 Door Pierlot ingesteld om den arbeid van het kabinet te bespoedigen Gevolgen van incident te Winterslag Ter bespoediging van gemeen schappelijk antwoord der asgenooten aan Polen Von Welczeck naar Parijs terug Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllHIH Er zijn nog geen onderhandelingen over een verdrag met Duitsch- land begonnen De versterking der Aalandseilanden Het Eucharistische Congres te Algiers Von Dirksen gaat naar Londen terug BALBO BEZOEKT CAIRO Het antwoord aan Hitler is nog in overweging bij de Britsche regeering Eden juicht politiek der regeering toe Geen omsingeling Molotof volgt hem op als Volks commissaris van Buiten landsche Zaken Labour-amendement op dienst plicht ontwerp Admiraal Hor thy ontvangt Teleki en Csaky na hun terugkeer uit Rome Zes Engelschen door Berlijn uitgewezen Eere-escorte zal de nieuwe gala-tenue dragen Etalages met de Neder- landsche kleuren Ook te Foetsjau vielen tallooze slachtoffers tengevolge van een luchtaanval De rede van Beek Mei Gafencoe vertrokken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dagelijks melden zich in Engeland honderden jongemannen aan de recruteerings- bureaux om dienst te nemen in het Britsche leger. De belangstelling voor een der bureaux in Londen BRUSSEL, 3 Mei (Belga) Sedert vier jaar t® de gewoonte ontstaan dat de Belgische regee ring zekere belangrijke problemen doet bestudee- door een beperkt comité, alvorens ze voor gelegd worden aan het voltallige kabinet. Pierlot heeft een meer officieelen vorm gege ten aan deze gewoonte door de instelling van vÜf permanente ministerieele comité's, die zich resP. zullen bezig houden met de volgende kwes ties: landsverdediging, begrooting, economische coördinatie, bestuurshervorming en technische opleiding. De vier eerstgenoemde onderwerpen zullen behandeld worden in comité's onder voor zitterschap van den eersten minister zelf. Dit 'Pitiatief vormt een verderen stap op den weg der bestuurshervorming. Te Brussel heeft de Socialistische afgevaardig de Pierard, die vanmiddag een interpellatie zou hidienen over het incident te Wintersiag op Zondag j.i,, tegenover vertegenwoordigers van de Pers verklaard, dat naar de regecring hem officieel mededeelde de Duitsche journalist i hlert, die het incident verwekt heeft, uit het land is gewezen. Ehlert is directeur van de >.Deutsch-Belgische Rundschau", leider van ver schillende Duitsche organisaties in België en ce-voorzitter van de Buitenlandsche Persver- eeniging in België. Genoemd incident kwam hierop neer dat Ehlert tegen den commandant der rijks- Wacht, die de identiteitskaarten vroeg van bezoekers van een vergadering van het Duitsche Arbeidsfront, gezegd heeft: „Over drie dagen zult gij zelfs niet meer het recht hebben hier naar identiteitskaarten te vra gen". Naar Havas uit Cherbourg verneemt zijn met be „Queen Mary" vandaag 100 kisten met goud ter waarde van 145 millioen franc, afkomstig uit Eelgiè, naar de Vereenigde Staten verscheept. ®et goud is bestemd voor de Federal Reserve Bank. BERLIJN, 3 Mei (Reuter) De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Rib bentrop zal morgenavond vertrekken om een bezoek van eenige dagen aan Italië te brengen. Omtrent het bezoek van von Ribbentrop Wordt nader gemeld, dat hij nabij het Como- hieer een ontmoeting zal hebben met zijn Ita- haanschen collega, graaf Ciano. Men veronderstelt, dat het voornaamste on derwerp van gesprek Danzig en Polen zal zijn Misschien zullen von Ribbentrop en Ciano te zamen te Rome zijn, wanneer de POolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Beek Vrij dag as. zal antwoorden op de rede van Hitier, Zoodat weinig tijd verloren zal gaan voor de as om een besluit te nemen. Zonder twijfel zal iedere eisch van Polen inzake Danzig met bracht worden vèrworpen en rekent Duitsch land hierbij op zijn asgenoot. BERLIJN, 3 Mei (Havas). In bevoegde krin gen wordt verzekerd, dat de Duitsche ambassa deur te Parijs Von Welczeck overmorgen op ®iin post zal terugkeeren. VOOR HET GEHEELE LAND: Iets zachter dan gisteren, gedeeltelijk be- 5 wolkt, droog weer. meest zwakke veran- =j l| derlijke wind. H ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Geleidelijk stijging van temperatuur. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH STOCKHOLM, 3 Mei. (Reuter). De mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Zwe den, Denemarken, Noorwegen en Finland zullen waarschijnlijk op 9 Mei bijeenkomen in Stockholm. Men meent dat zij besprekingen zullen voeren over de recente Duitsche sondee ringen betreffende het sluiten van niet- aanvalsovcreenkomsten. Verscheidene Zweedsche bladen leveren com mentaar op de geruchten, dat Duitschland aan de Scandinavische landen zou hebben voorge steld een non-agressie-verdrag te sluiten. De „Stockholm Tidningen", welk blad de algemeene meening dienaangaande in Zweden schijnt weer te geven, schrijft dat dergelijke verdragen nauwelijks noodig zijn, aangezien Zweden reeds heeft verklaard zich niet door Duitschland bedreigd te voelen. Anderzijds is het verlangen naar neutraliteit in Zweden zoo sterk, dat het belachelijk is te meenen, dat Zweden zich ooit zou aansluiten bij een bond tegen Duitschland. De correspondent van Havas heeft verder vernomen, dat nog geen onderhandelingen aan gaande een dergelijk verdrag zijn begonnen. Er is nog slechts sprake van de eerste peilingen. Naar te Berlijn volgens D.N.B. officieel wordt medegedeeld, heeft de Duitsche regee- ring op de desbetreffende vragen van Fin land en Zweden toegestemd in een militaire versterking van de Aalandseilanden. Als voorwaarde wordt gesteld dat beide landen neutraal zullen blijven bij een even- tueelen oorlog in de Oostzee. ALGIERS, 3 Mei (Havas). Onmiddellijk na de opening van het Nationale Eucharistische Qongres heeft kardinaal Verdier een toespraak gehouden, waarin hij opriep tot nationale een heid in het Fransche rijk ten gunste van den vrede. BERLIJN, 3 Mei, (Havas) In bevoegde Duit sche kringen alhier bevestigt men dat de am bassadeur te Londen, von Dirksen, die inder tijd naar Berlijn ontboden was om verslag uit te brengen, in de eerstvolgende dagen naar Londen zal terugkeeren. CAïRO, 3 Mei. (Reuter.) Maarschalk Balbo, de gouverneur van Libye, komt 7 Mei in Cairo. De Italiaansche gezant te Cairo heeft den Britschen ambassadeur, alsmede luitenant-ge neraal Gordon Finlayson, den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Egypte en luchtmaarschalk Mitchell uitgenoodigd voor het diner, dat ter gelegenheid van Balbo's bezoek zal worden aangeboden. LONDEN, 3 Mei. (Reuter) In het Lager huis heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering de recente mededeeling van de Duitsche regeering betreffende de Britsch- Duitsche vloot overeenkomst bestudeert. Verder zeide de premier in antwoord op epn desbetreffende vraag: „De Britsche re geering beschouwt de kortelings door haar gegeven verzekeringen aan Polen niet als cp eenigerlei wijze in strijd met de bepalin gen van de Britsch-Duitsche vlootaccoor- den. Ook zyn er geen bepalingen in deze aecoorden opgenomen, welke een der beide regeeringen veroorlooft de geldigheid op te zeggen." Chamberlain achtte het niet noodig den Brit schen ambassadeur te ontbieden om rapport uit te brengen over de opzegging der verdragen. Op de vraag, of men zich voorstelt Hitler's uitnoodiging tot onderhandelen over een verdei vlootaccoord te aanvaarden, antwoordde Cham berlain: „Ik ben er niet zeker van, dat Hitler's voorstel betrekking heeft op een tweede ver drag. De Britsche retgeering overweegt echter welk antwoord zij moet geven." Verder heeft de premier op een vraag betref fende de Roemeensch-Bulgaarsche besprekingen over de Bulgaarsche minderheid in de Do- broedsja en-de kansen op een minnelijke schik king geantwoord, dat hij niet over inlichtingen daaromtrent beschikte. Op een verdere vraag, of het niet gewenscht was om in het belang van de collectieve veiligheid gebruik te maken van de bemiddeling van Groot-Brittannië om tot een regeling van die moeilijkheden te ge raken, antwoordde Chamberlain: „Wij zouden alle bestaande geschillen geregeld willen zien, maar de vraag, of wij onze bemiddeling moe ten aanbieden, eischt een nauwkeurige bestu deering." In antwoord op in het Lagerhuis tot hem gerichte vragen heeft Chamber) ain verder ver klaard; „In mijn recente verklaringen heb ik het volstrekt duidelijk gemaakt, dat er geen enkele reden is om te gelooven, dat de Brit sche regeering een politiek van omsingeling van Duitschland heeft aanvaard". (Toejui chingen). Op de vraag of de Britsche regeering be reid zou zijn een waarborg te geven aan Duitschland gelijk aan die, welke Polen ver leend is, op den grondslag van wederkeerig- heid. antwoordde de premier: „Wat door Roosevelt is voorgesteld en wat, naar ik begrijp. Hitier aanbiedt, is eer een uit- MOSKOU, 3 Mei. (Reuter). Het Russische telegraafagentschap Tass meldt hedenavond, dat Litwinof op zijn eigen verzoek ontheven is van zijn functie van Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. De taak van Litwinof wordt over genomen door Molotof, den voorzit ter van den Raad van Volkscom missarissen. wisseling van niet-aanvals-verzekeringen dar. een garantie op basis van wederkeerigheid, zoo ais die kortelings aan Polen is gegeven. De Britsche regeering is zeker bereid voorstellen in overweging te nemen betreffende uitwisseling van wederzijdsche verzekeringen met de Duit sche regeering." Vervolgens gaf Butler een ontkennend ant woord op de vraag of stappen gedaan worden om de garantie aan Roemenië en Griekenland wederkeerig te maken. De oud-minister van Buitenlandsche Zaken Eden heeft te Leamington een redevoering uit gesproken, waarin hij de buitenlandsche poli tiek der regeering de po'itiek noemde, die de beste kansen bood op een duurzameren vrede. Hij legde tevens den nadruk op de waarde van overeenstemming tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk ende Sovjet-Unie. De omstandigheden, aldus Eden, hebben ge dwongen tot epn terugkeer tot de politiek van collectieve veiligheid. De eenige overgebleven weg, waarlangs de vrede behouden kan worden, is het voeren van die politiek met moed, inzicht en vertrouwen. Het moet een winst zijn voor den vrede, wan neer overeenstemming tot stand kan worden gebracht tusschen Groot Blrittannië, Frankrijk en Rusland. Het is duidelijk het algemeene oor deel van het Britsche volk, dat de redevoering van Hitler van de vorige week niets veran derd heeft in den internationalen toestand. Terwijl het Britsche volk bereid is te ant woorden op iedere actie, die er op berekend is het vertrouwen te herstellen, heeft het geen belangstelling meer in beloften met woorden verzekeringen, vleierij of scheldwoorden. Het vertrouwen is te vaak verbroken dan dat phra ses thans meetellen. Een ons daden tot herstel van het goede vertrouwen zou meer waard zijn dan vele ponden protest. De Labourfractie heeft haar amendement op het ontwerp op de militaire oefening ingediend. Het zal behandeld worden bij de behandeling van het ontwerp in tweede lezing, welke mor gen aan de orde is. Het amendement zegt. dat „het Lagerhuis, terwijl het vast besloten is om a'le noodige stappen te nemen tot verdediging van het land en nakoming van zijn internatio nale verplichtingen, en vertrouwende, dat vol doende manschappen verkregen kunnen wor den door vrijwillige recruteering. betreurt, dat de regeering, die de buitenlandsche politiek op grove wijze verkeerd heeft ingeleid, ernstige onbevoegdheid ten toon heeft gespreid bij de organisatie van de nationale hulpbronnen voor de verdediging en in gebreke is gebleven de winsten te beperken of het ophoopen van groote vermogens te voorkomen, thans met in breuk op 'de herbaalde beloften den maatregel van dienstplicht heeft ingevoerd." BOEDAPEST, 3 Mei. (Havas) De Kamer heeft vanochtend met groote meerderheid de Jodenwetten aangenomen, welke 28 April door den Senaat waren goedgekeurd, met de wijzigingen, welke door de arbitrage commissie waren aangebracht. De definitief door de Kamer van Afgevaar digden aangenomen Jodenwet beperkt de deel neming der joden aan het nationale leven: in beginsel tot zes procent in de vrije beroepen en 13 procent in nijverheid en handel. Bovendien verbiedt zij volstrekt sommige beroepen voor de joden, o. m. alle functies van staatsambte naren of in openbare diensten. In de journalistiek mogen voor het oogenblik slechts 12 tot 15 procent joden werken, en dit percentage kan dalen tot zes tot 1 Januari 1940. Ten slotte kunnen joden geen grondbe zitters meer zijn en de joodsche grondbezitters die er zijn, kunnen door den Staat onteigend worden. Men raamt, dat de wet betrekking heeft op ongeveer 500.000 personen. Dit getal kan ech ter varieeren, al naar de toepassing van de wet, waarvan de uitvoeringsbepalingen nog niet vastgesteld zijn. De minister-president graaf Teleki en de mi nister van Buitenlandsche Zaken graaf Csaky zijn door den Rijksbestuurder admiraal Horthy in audiëntie ontvangen, om rapport uit te bren gen over hun besprekingen in Berlijn. Des mid dags vond een buitengewone ministerraad plaats, waarin Teleki en Csaky mededeeling van hun besprekingen hebben gedaan. Ook de bui tenlandsche kamercommissie heeft van het re sultaat kennis genomen. BERLIJN, 3 Mei (Reuter). Zes Britsche, in Duitschland woonachtige onderdanen, hebben bevel gekregen van de Duitsche regeering, Duitschland tegen 24 Mei a.s. te verlaten. Deze uitwijzingen vormen rechtstreeksche repre saillemaatregelen voor de uitwijzing van zes Duitschers uit Groot Brittannië. Onder de uit gewezenen bevindt zich Greene, de Berlijnsche chef-correspondent van de „Daily Telegraph". Er is duidelijk gemaakt, dat verdere „niet rechtvaardige" uitwijzingen door Groot Brit tannië gevolgd zullen worden door verdere Duitsche represailles. De andere uitgewezen Engelschen zijn drie zakenmenschen, een ingenieur en een taal leeraar. Om in afgesloten of in nood verkeerende gebieden levensmiddelen te brengen kan het vliegtuig goede diensten bewijzen. In Engeland werden oefeningen gehouden met valschermen, waaraan groote bussen gevuld met levensmiddelen waren bevestigd Koning Leopold heeft beschikt, dat tijdens het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Hare Majesteit zullen worden toegevoegd lui tenant-generaal Deffontaine, commandant van de divisie der Ardensche jagers en generaal- majoor Beernaert van den staf der eerste ca valeriedivisie en honorair onder-gouverneur- generaal van den Kongo. Bij de aankomst van Koningin Wilhelmina te Brussel zal de koninklijke calèche worden geëscorteerd door een eere-escadron. De ruiters zullen het nieuwe gala-tenue dra gen, dat veel gelijkenis toont met dat der gen darmerie van voor 1914. Het bestaat uit: be renmuts met roode pluim, tuniek van konings blauw laken, kraag met wit galon, zilveren knoopen met de koningskroon, roode epaulet ten met witte franje, witte kuitbroek, ruiter- laarzen, handschoenen met manchetten Het initiatiefcocmité van E'russel heeft de Brusselsche winkeliers uitgenoodigd mede te werken aan een luisterrijke verwelkoming van de hooge gaste, door speciale etalages in te richten, waarin de Nederlandsche kleuren de overheerschende versiering vormen. TSJOENKING, 3 Mei (Reuter) Voor den eersten keer van dit jaar heeft de Japan- sche luchtmacht de dichtbevolkte deelen van Tsjoenking zwaar gebombardeerd. Tal looze menschcn werden gedood en een aan tal branden is uitgebroken. Tijdens het bombardement zijn vele gebouwen in brand gevlogen tengevolge van brandbom men. Men gelooft, dat ruim duizend slachtof fers gevallen zijn. Chineesche jachttoestellen bonden den strijd aan met de Japansche aan vallers, die hun bommen neerwierpen in de overvolle straten langs den noordelijken oever van de Jangtse. Het bureau van Reuter ont kwam ternauwernood aan vernieling, aangezien een dertigtal bommen aan alle kanten naast het gebouw neerviel. De dichtstbij gelegen bom sloeg slechts op tien meter afstand in den grond, doch kwam niet tot ontploffing. De brandbommen vernielden tientallen houten hulzen. De vlammen ver spreidden zich snel en vernielden de kantoren van de Takoengpau, een der invloedrijkste Chineesche dagbladen. Naar verder het Chineesche Persbureau meldt zijn in de hoofdstad van Foekien, Foetsjau, die gisteren door Japansche vliegtuigen op moord dadige wijze gebombardeerd is, meer dan dui zend burgers om het leven gekomen of gewond Sedert 21 Maart is de stad driemaal gebom bardeerd. Maandag waren nog meer dan hon derd menschen het slachtoffer van een lucht aanval geworden. Te Ningpo, een havenstad aan de kust van Tsjekiang, 200 kilometer ten zuidoosten van Sjanghai, zijn ongeveer honderd menschen door een vliegeraanval omgekomen. WARSCHAU, 3 Mei (P_A.T.). Volgens de bla den zal minister Beek Vrijdag te twaalf uur in bet parlement zijn rede houden na de behan deling van de agenda. Hij zou twintig tot dertig minuten spreken. Zijn rede zal worden uitge zonden door talrijke buitenlandsche zenders onder welke de Engelsche. De Poolsche omroep zal na de rede een Engelsche, Fransche en Duitsche vertaling uitzenden. Berlijn heeft zes Engelschen uitgewezen als vergelding voor soortgelijke Britsche maatregelen. Von Ribbentrop vertrekt hedenavond naar Italië. Litwinof is afgetreden als Volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken. De Hongaarsche Kamer heeft de nieuwe Jodenwetten aangenomen. Tsjoenking en Foetsjau werden door de Japanners zwaar gebombardeerd. De ministers der Skandinavische landen komen op 9 Mei te Stockholm bijeen. Pierlot heeft permanente ministerieele comité's ingegteld. De Tweede Kamer heeft het zgn. puf- aanvoerverbod met 5135 stemmen aangenomen. Tot Provinciaal der Paters Ongeschoeide Carmelieten is gekozen de Hoogeerw. Pater Cornelius Leussen. Schikkingen in België voor het bezoek van Koningin Wilhelmina. Tal van leden zijn getreden uit het Co mité voor cultureelen bijstand van werk- loozen. De stichtingsakte is verleden van het Ad viesbureau voor bedrijfsluchtbescher- ming. New-Yorksche beurs: betere stemming: slot vast. Welk een suggestieve moreele kracht gaat van dit kleine woordje uit: Mei! De Meimaand is voor ons symbool van het opbloeiend nieuwe leven. Het moge nog koud zijn, guur. winderig en regenachtigdesondanks heeft de lentemaand een groote bezielende macht over ons. Meimaand der lieve Moeder. We worden allen, ouden en jongen, onwillekeurig ontroerd wanneer we aan de Meimaand den ken: de maand van het onschuldig kindergebed in het Marialofde maand van zich herinneren der ouderen, nog een Moeder te hebben. De bloemen om haar beeld en de kaarsen voor haar beeltenis groeten haar met ons rozenkransgebed en we worden allemaal weer jong in de len temaand, jong naar geest en hart en voelen ons van welken leeftijd ook kinderen rond haar: kinderen van haar; en Zij, Maria, onze Moeder ROME, 3 Mei. (Reuter). Na de heden ge voerde laatste besprekingen is Gafencoe heden avond naar Roemenië teruggekeerd. Onderweg zal hij Belgrado bezoeken. Stand op Donderdag 1 uur van.: 761.3 Vorige stand: 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1