New-Yorksche Bears NATIONALE FEESTDAG IN POLEN DONDERDAG 4 MEI 1939 Herdenking van de grondwet van 3 Mei 1791 De Britsche pers over de Poolsch-Duitsche spanning RONDOM EEN SPIONNAGE- PROCES Nederlandsche organen zijn op hun qui-vive VROUWELIJKE KWAK- ZALVER GESTRAFT Wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde D. H. R. HARRENSTEIN Zijn benoeming tot Gedeputeerde niet aangenomen ROOSEVELT BELEEDIGD? Wijnkoop stelt vragen aan den minister van Justitie TEGEN HET EUVEL DER SCHIJNOVERDRACHTEN Bezwaren tegen levering bij authentieke acte DOOD DOOR SCHULD Autobestuurder veroordeeld WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING OP VRIJE VOETEN GESTELD WIJZIGING L.O.-Wet De toekomst der Nederl. Spoorwegen Toegestane renten Fietser aangereden en gedood Nieuwe Panameesche gezant Nieuw sportterrein in de Residentie Officieele opening op 21 Mei VERTROUWENSPOSITIE VOOR EEN BUITENLANDER YPENBURG KRIJGT INTERNAAT Algeheele afschaffing van heerendiensten Hulpaalmoezeniers ROEIEN HET PROGRAMMA VAN DE VARSITY VOETBAL Voetbal in Engeland Academische examens Wetenschappelijk archief ambtenaar Betere stemming met vast slot. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Mei Stuurlieden-examen Examen verpleging zenuw en geesteszieken 3% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Apothekers-assistent Examen apothekers-assistent STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen St. Ursula-Stichting te Nieuwveen WARSCHAU, 3 Mei (Havas) Polen viert vandaag den tweeden nationalen feest dag, ter herdenking van de grondwet van 3 Mei 1791. In Warschau wordt druk ge vlagd en vele huizen zijn versierd met de portretten van maarschalk Pilsoedski, maarschalk Smigly Rydz en kolonel Beek. Alle ambassades, gezantschappen en consula ten hebben eveneens de nationale kleuren van het land, dat zij vertegenwoordigen, uitgesto ken, ook de Tsjecho-Slowaaksche legatie. In alle steden worden parades gehouden, doch deze zijn niet zoo plechtig als de vorige jaren, aan gezien de meeste troepen zich niet in hun gar nizoen bevinden. Verder worden in alle kerken dankdiensten gehouden en zijn vergaderingen georganiseerd, ook te Danzig. In verband hier mede bericht Warszawski Dziennik Narodowy, dat te Danzig de aanplakbiljetten, waarmede de Poolsche bevolking werd aangespoord aan het feest van 3 Mei deel te nemen, werden af gescheurd en de nationaal-socialisten hebben besloten in de Sporthal een feest te organisee- ren. Havas meldt verder: Tijdens het mili taire défilé ter gelegenheid van den Poolschen nationalen feestdag heeft het publiek herhaal delijk en op verschillende plaatsen tegen Duitschland betoogd. Kreten weerklonken als „Leve het Poolsche Danzig", „Leve het Poolsche Oost-Pruisen" en „Weg met Hitier". Een gemompel van ontevredenheid en afkeu ring ging eveneens door de menigte bij het pas- seeren van twee auto's der Duitsche amEassade. getooid met het hakenkruis. Ernstige inciden ten deden zich echter niet voor. De aandacht van de Britsche pers blijft ver deeld over de onderhandelingen met de Sovjet- Unie en de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen. De Daily Mail is verontrust door den feilen toon van de Poolsche pers en het blad waar schuwt Polen geen overdreven eischen te gaan stellen, welke nooit naar voren zijn gebracht. De geschillen tusschen Duitschland en Polen zijn niet onoplosbaar en het is moeilijk de de mocratieën te overtuigen dat de bescherming van de Poolsche handelsbelangen niet door middel van onderhandelen tot stand kan ko men. Het is bekend dat Engeland en Frankrijk niet bereid zijn over een dergelijk onderwerp een Europeesch conflict te ontketenen. Toch kan Polen gerust zijn, dat het, indien zijn onafhankelijkheid of vitale belangen be dreigd zouden worden, kan rekenen op Engeland en Frankrijk. De Daily Telegraph is van meening, dat het doel van Hitler is een doodelijken slag toe te brengen aan het anti-aanvals-front door een diplomatieken aanval te ondernemen op de po sitie van Polen en Danzig en den Corridor en tenzij Polen krachtg wordt gesteund door de garantie-mogendheden, loopt het geheele vei ligheidssysteem, dat is opgebouwd sedert het verdwijnen van Tsjecho-Slowakije, ernstig ge vaar. Op de vragen van den heer Wijnkoop of de minister kennis genomen had van de tijdens het Engelse he spionnage-proces-Kelly gedane me dedelingen, volgens welke in dienst vpn Duitschland staande agenten van Nederland uit zouden werken, welke agenten den schakel zou den vormen tusschen den Duitschen geheimen dienst en andere landen en ten tweede, of de minister bereid was een onderzoek naar de juistheid van deze mededeelingen in te stellen, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat het antwoord op de eerste vraag bevestigend luidt en dat t.a.v. de tweede vraag de daartoe bestemde organen in Neder land op handelingen, als in de vragen bedoeld, een zoo zorgvuldig mogelijk toezicht houden. Voor het kantongerecht te Nijmegen heeft terecht gestaan mej. G., die door het land be kend was als raadgeefster in gevallen van kan ker. Zij gaf den patiënten zalfjes. De vrouw werd vervolgd voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Het O. M. had 250 gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis geèischt. De kanton rechter, mr. P van der Velde, veroordeelde haar tot vijftig gulden boete, subsidiair veertien dagen hechtenis en gelastte teruggave der in beslag genomen goederen. De burgemeester van Bierum. de heer D. H. R. Harrenstein heeft zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten niet aangenomen, zoodat (ie Provinciale Staten thans opnieuw bijeen zul len moeten komen, om in de vacature wijlen mr. R. Koppe (a. r.) te voorzien. Het communistische Tweede Kamerlid Wijn koop heeft aan den minister van Justitie ge vraagd of het hem bekend is, dat in het num mer van 29 April JJ. van de Deutsche Wochen- zeitung für die Niederlande, uitgegeven bij de N.V. .Het tijdschrift Het Deutsche weekblad voor Nederland", Scheveningen, Duinweg no 9, en onder directie en redactie van H. Preii. wonende aldaar, in een hoofdartikel onder mee: gesproken wordt van letterlijk „Roose- velts Falschmunzertrick"; of de minister het ttnht flat, rinnr pen in Nederland on dergebrachte redactie in een in Nederland ver schijnend blad over het hoofd van een met Ne derland bevriende natie op een dergelijke wijze wordt geschreven en of de minister geen termen aanwezig acht om strenge maatregelen hierte gen te nemen en er voor te waken dat voor het vervolg aan dergelijke schrijverij van deze en dergelijke personen een eind wordt gemaakt. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van artikel 667 van het Burgerlijk Wetboek, en wij ziging van de artikelen 43 en 45 der Faillisse- mentswet, is met de regeering de vaste commis sie voor privaat- en strafrecht, in wier handen het wetsontwerp aangaande het euvel der schijnoverdrachten van roerend goed is gesteld, van oordeel, dat het euvel der schijnakten wellicht is het juister hier niet alleen te spre ken van schijn akten, doch, ruimer, van schijn overdrachten van roerend goed bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen en krachtig dient te worden bestreden. Wel is zij er zich van bewust, dat de rechtspraak veel kan doen om dit euvel in te perken. Tot haar leedwezen is de commissie echter bij een nauwkeurig onderzoek van het wetsontwerp tot de overtuiging gekomen, dat het in de eer ste plaats voorgestelde middel tot bestrijding van de kwaal het voorschrift, dat de levering van roerende zaken, waarbij deze krachtens overeen komst blijven onder den vervreemder, als hou der voor den verkrijger, geschiedt bij authen tieke ,(d.w.z. bijna steeds bij notarieele) akte wel is waar het opmaken van schijnakten zal tegengaan, doch geenszins afdoende zal zijn en bovendien zal leiden tot een zeer ver gaande en hinderlijke belemmering van de eigendomsover dracht door constitutum possessorium, ook in gevallen, waarin partijen volkomen te goeder trouw zijn. Wordt het ontwerp ongewijzigd wet, dan zal voortaan een notarieele akte moeten worden opgemaakt, om de levering rechtsgeldig te doen geschieden. Het is duidelijk, dat hierdoor het constitutum possessorium wel niet als rechts instituut zal verdwijnen, doch dat men er toch voor transacties van ondergeschikt belang geen gebruik meer van zal kunnen maken. Het op maken van een notarieele akte brengt nu een maal in de eerste plaats kosten mee, welke in vele gevallen, gezien het betrekkelijk geringe geldelijke belang, dat met een transactie ge moeid kam zijn, niet gedragen kunnen woruen. Wil men het ontwerp verbeteren door het opnemen van uitzonderingen, dan zal men ter bestrijding van ontduiking door middel van dub bele feitelijke levering, naar het der commissie aanvankelijk wil voorkomen, aan het ontwerp moeten toevoegen een verruiming van de wette lijke bepalingen omtrent benadeeling van schuldeischers. De rechtbank te Leeuwarden heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 41-jarigen ma chinist J. A. B., wonende te Utrecht, die nabij het dorp Rottevalle met een auto een wan delaar had aangereden, ten gevolge waarvan deze is overleden. B. werd veroordeeld tot de maximujn-itraf, n.l. vier maanden gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid tot besturen van motor voertuigen voor den tijd van twee jaar. De eisch luidde twee maanden hechtenis en ontzegging Van de bevoegdheid tot besturen van motorvoertuigen voor den tijd van een jaar. Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 882, be sluit van 20 April 1939, houdende instelling van een Rijksdienst tot bestrijding der werkloos heid, voor zoover deze geschiedt door middel van uitvoering van werken (organisatiebesluit werkloosheidsbestrijding 1939) In de maand Maart van dit jaar heeft de justitie den vroegeren voorzitter van „Talma's rustoorden", den heer J. L. te Kollum, aan gehouden in verband met het vermoeden, dat onregelmatigheden waren gepleegd bij het be heer dezer inrichtingen. De heer L. werd in het huis van bewaring opgesloten. Thans heeft de rechtbank te Leeuwarden den termijn van gevangenhouding niet verlengd en hem op vrije voeten gesteld. De Tweede Kamerleden Tilanus en Terpstra hebben op het bovengenoemde wetsontwerp een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is voor de afdeeling B van een kweekschool (hoofdakte-opleiding) thans niet de mogelijk heid te openen tot het invoeren van een school- eindexamen. De indertijd voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam gehouden rede door Prof. dr. ir. J. Goudriaan over „De toe komst der Nederlandsche Spoorwegen" ver scheen, nader geïllustreerd met grafieken en tabellen bij de fa. Nijgh Van Ditmar N.V. te Rotterdam, in druk. Op 1 Maart 1939 werden 41.874 weduwen- renten en 14455 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 116759 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 67108 personen een Invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 108821 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Woensdagmiddag is de 59-jarige wielrijder H. Hengstman te Grollo, die op weg was naar Rolde, door een auto, bestuurd door een inwoner van Emmen, aangereden en tegen den grond ge smakt. De man was op slag dood. H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage ont vangen dr. Francisco Villalaz ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der republiek Pana ma bii Hr. Ms. Op 21 Mei zal het nieuwe athletiekterrein aan de Laan van Poot te Den Haag door bur gemeester mr. S. J. R. de Monchy worden ge opend. Hiermede zal de Residentie de beschikking krijgen over een zeer goed geoutilleerd sport terrein, waaraan reeds lang behoefte werd ge voeld. Langs het terrein is tevens een tribune ge bouwd, die plaats biedt aan 900 personen. Na de officieele opening wordt een wedstrijd- programma afgewikkeld, waaraan verschillende bekende athleten zullen deelnemen. BATAVIA, 3 Mei. (Aneta). Kort geleden heb ben verschillende bladen de aandacht geves tigd op het feit, dat als onder-havenmeester van Kalianget (Madoera) een buitenlander in gouvernementsdienst was en is er op gewezen, dat zulk een toestand niet gewenscht kon wor den geacht, daar hij in deze functie van ver schillende bewegingen van onderdeelen van de vloot op de hoogte was. Een dezer dagen nu is deze buitenlander wegens overcompleet ontslagen. Hierbij is uit drukkelijk medegedeeld, dat er geenerlei be zwarende omstandigheden tegen den betrok kene zijn gebleken. Reeds in December bestonden er plannen om, indien de financiën zulks mogelijk maak ten, op het vliegveld Ypenburg een internaat te bouwen, dat zou moeten dienen voor de verdere militaire opleiding van sportvliegers, die het M- brevet hebben behaald. Thans kan worden medegedeeld, dat de N.V. Wemink's Beton Maatschappij te Leiden op Maandag 8 Mei a.s. met den bouw zal aanvan gen. Het gebouw zal komen tusschen het club huis en de groote hangar. Het is de bedoeling, dat de vliegers in het gebouw de weekeinden doorbrengen, om onder leiding van een instruc teur te studeeren en te oefenen. Voor deze zaak zal de instructeur Sluijter van de Nationale Luchtvaartschool van Schiphol naar Ypenburg worden overgeplaatst. In het gebouw zal een leslokaal, een recreatie zaal, een slaapruimte, alsmede een kantoor ruimte komen. De M-vliegers zullen op gezette tijden in ploegen in het internaat worden go- huisvest, opdat ook aan de theoretische oplei ding de noodige zorg kan worden besteed en een corpsgeest ontwikkeld wordt, die noodig en nut tig is. Het internaat zal plaats bieden aan on geveer 30 personen. Het departement van Defensie interesseert zich voor deze opleiding cn zou haar voor 18 bezitters van het M-brevet bekostigen. BATAVIA, 3 Mei (Aneta) In verband met het voornemen tot algeheele afschaffing van d.e heerendiensten, heeft de hoofdambtenaar voor aangelegenheden, de buitengewesten betreffen de, een reis gemaakt door Sumatra, waar hij een bespreking heeft gehad met den gouverneur en de residenten, ten einde d,« verwezenlijking van dit denkbeeld in de practijk te toetsen. De hoofdambtenaar zal nog een dergelijke oriëntatiereis door Celebes maken. Indien de verkenning op deze wijze is be ëindigd, kunnen de afgeronde voorstellen aan de regeering worden aangeboden. Bij K.B. is met 1 Mei aan den weleerw. heer C. A. van Stexelenburg op diens verzoek eervol ontslag verleend als hulpaalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. Benoemd tot hulpaalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de weleerw. heer A. J. A. Linnebank te Nijmegen. Het programma der Varsity (Hemelvaartsdag 18 Mei) is als volgt samengesteld: 2 uur jonge vier B.: 1. Aegir, 2. Triton, 3. Njord, 4. Nereus, 5. Laga; 2.20 uur overnaadsche vier: 1. Triton, 2. Aegir, 3. Njord, 4. Nereus; 2.40 uur jonge vier A.: 2. Njord, 3. Triton; 3 uur skiff; 2. Njord, 3. Ne reus, 4. Laga; 3.20 uur lichte vier: 2. Aegir, 3. Laga, 4. Triton; 3.40 uur stuurmanlooze vier: 1. Njord, 2. Laga, 3. Triton, 4. Nereus; 4 uur: jonge twee: 2. Laga, 3. Triton, 4. Aegir; 4.20 uur oude vier hoofdnummer: 1. Laga, 2. Triton, 3. Aegir, 4. Nereus, 5. Njord; 4.50 uur overnaad sche twee: 2. Triton, 3. Njord, 4. Nereus; 5.10 uur jonge acht: 1. Triton, 2. Njord, 3. Aegir, 4 Laga, 5. Nereus. De wedstrijd tusschen Plymouth Argyle en Norwich City, welke Woensdag voor de tweede afdeeling van de league is gespoeld, werd door Plymouth Argyle met 1—0 gewonnen. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren P. Sjoukes, Amsterdam; B. H. Wormgoor, Zut- fen; P. H. Dros, Graft; D. J. Hartman, Rotter dam en A. Wenderhold, Soerabaja. Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren J. Th. Cremers, Batavia; M. Koster, Am sterdam; A. J. E. Hurkens, Cuijk; W. A. H. van Wylick, Hannover en A. M. Juten, Bergen-op- Zoom. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doet. exa men biologie de heer D. Mulder en voor het doet. examen scheikunde de heer H. C. Heintz- berger. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen Indisch recht de heer C. O. Moorman, Leiden. Voor doctoraal examen rechten: de heer W. L. de Walle, Heelsum. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het exa men wetenschappelijk archiefambtenaar der 2e klasse: de heer J. Polak te 's-Gravenhage en mej. E. C. van der Meulen te Schiedam. NEW YORK, 3 Mei (Part.) Hoewel de rnarkt heden bij opening opnieuw een lustelooze houding aan den dag legde, was de stemming niet ongunstig. De gisteren behaalde winsten konden over het algemeen goed gehandhaafd worden en hier en daar kon zelfs een kleine ver dere koerswinst worden geboekt. Desondanks bleef bij het publiek groote gereserveerdheid be staan. De mogelijkheid, dat het Congres reeds half Juni op reces zal gaan zonder voorstel len tot belastingherziening te hebben behandeld, heeft aan de overtuiging van velen, dat de re geering niet bereid is vedere concessies aan het bedrijfsleven te doen, nieuw voedsel gegeven en wordt dan ook een factor geacht, die een ople ving in den weg kan staan. Dat dit niet in een toeneming van het aanbod tot uitdrukking komt, moet worden toegeschreven aan het feit, dat het materiaal zich na de verschillende reac ties van den laatsten tijd, thans grootendeels in sterke handen bevindt, die niet bereid zijn op de huidige koersen te verkoopen. Overigens was er heden weinig stimuleerend nieuws. Wat de kolenstaking betreft, verluidt, dat de mogelijk heid bestaat, dat deze aan het einde van deze week zal worden beëindigd, doch een bevesti ging hiervan is nog niet verkregen. Nu, blijkens gisteren gepubliceerde cijfers, de kolenvoorra- den nog voor meer dan een maand voldoende Stijn, is de vrees'voor bedrijfsstagnatie als gevolg van de staking echter iets verminderd, omdat men hoopt, dat het conflict in elk geval binnen dien tijd zal zijn bijgelegd. Incidenteel zullen stagnaties echter niet kunnen uitblijven. De Europeesche politieke toestand blijft ook nog al tijd reden tot terughouding' geven, al verwacht men zeker geen toespitsing van de situatie, al vorens de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Vrijdag a.s op de rede van Hitier zal heb ben geantwoord. Alles te zamen was oorzaak, dat er weer zeer weinig omging, maar desondanks kwam de markt meerendeels weer op iets hooger peil, terwijl in den loop van het eerste en tweede uur de koersen meerendeels nog een verdere verbetering ondergingen, al was het tempo der stijging op een enkele uitzondering na niet snel. Wel namen de omzetten in het tweede uur ge leidelijk aan iets toe. In het algemeen varieerden de winsten van i/4 tot dollar, doch Allied Che mical stegen 3 dollar en American Smelting 1% dollar. Public Utilities reageerden practisch niet op de berichten, dat nieuwe electriciteitsplannen zouden bestaan in verband met de defensie. Ra dio Corp. waren iets beter gestemd in verband met de betere resultaten over het eerste kwar taal dan algemeen werd verwacht. De omzetten bedroegen in het eerste uur pOO.OOO shares en in het tweede uur 190.000 shares. De betere stemming bleef zich ook in de tweede beurshelft handhaven. In kalm tempo trokken de noteeringen verder aan en hoewel kort voor het slot hier en daar een fractioneele koersteruggang moest worden opgeteekend, waardoor niet overal het slot op het hoogste punt van den dag terecht kwam, was het einde van den beurshandel toch vast en li 2 dollar hooger, terwijl eenige specialiteiten een grooter winst konden boeken. Het nieuws uit het be drijfsleven was niet over de geheele linie van gunstigen aard. Zoo kon uit verschillende staal- districten melding worden gemaakt van het tot stilstand komen van den teruggang in de be drijvigheid, doch zoowel in Pittsburgh als in Chicago zakte de bedrijvigheid nog verder in. De betreffende waarden gaven in verhouding ruime omzetten te zien en hoewel het slot hier iets onder het hoogste punt van den dag terecht kwam, bedroeg de winst voor U. S. Steel en Bethlehem Steel 1%, terwijl National Steel en Youngstown resp. iy2 en 1% punt monteerden Automobielwaarden vertoonden bij het slot wel de hoogste prijzen van den dag met Chrysler 2% punt beter. Zeer vast waren chemische waarden; Allied Chemical avanceerden 3 en Du Pont 2% punt. Voorts vielen op Douglas Aircraft met een (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel N. Am. Aviation N. York Central 293—293% 184 128% 34 18%—18 5/8 34%—35% 41 7/8 11%—12 11%—1113/16 11 5/8 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Anaconda H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel 294—293% 18 5/8—18% 406 35 12 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2en stuur man groote handelsvaart J. W. van Buren Len- tinck en G. J. Smit, voor 3en stuurman groote handelsvaart: T. J. Terpstra en voor stuurman kleine handelsvaart C. Karei. De examencommissie van de R K. Gestichts- artsen-vereeniging heeft de overgangsexamens afgenomen in de Psychiatrische Inrichting St. Anna te Venray. Geslaagd voor het eerste overgangsexamen: j. M. v. d. Heuvel, E. J. C. Hooydónk, A. M. J. H. Koëter, M. A. J. van Loon, T. M. A. Smarius, A. M. Tak, M. E. Vousten, M. H. G. Vorachen, C- Zwaga. Geslaagd tweede overgangsexamen: M. J. M, Bosman, E. H. Cuypers, M. J. Haagen, G. Haas, M. J. v. d. Hombergh, W. M. J. Jutte, C. P. J. de Lange, J. M. Mineur, a. J. H. Roeloffzen, L. H. M. Sliepen, J. P. M. Ter Burg, G. M. de Vaan. winst van 2% dollar en Westinghouse met 3)4 punt winst. Van de Sporen konden Atch. Topeka iy2 dollar aantrekken, terwijl ook koperwaarden, mijnen, warenhuisfondsen, rubbers, equipment- shares, kunstzijde-aandeelen, aandeelen in tele- graafmaatschappijen en oliewaarden tot 214 punt boven gisteren terecht kwamen. Van laatstge noemde rubriek verkeerden Shell Union fractio- neel in reactie. De Standard Oil of Californië declareerde een onveranderd kwartaaldividend van 0.25 plus een extra van 0.05. De netto winst van deze maatschappij in het eerste kwar taal bedroeg 3.216.000 tegen 7.131.000 in de zelfde periode van 1938, hetgeen overeenkomt met resp. 0.25 en 0.55 per aandeel. Public- utilities, amusementswaarden en tabakken ver lieten de markt in prijshoudende stemming. De omzetten bedroegen in totaal 740.000 shares, waarvan in het laatste uur 210.000 stuks. Laatst gedane koersen Mei 3 2 1 Allied Chemical 161 158 156 i* American Can Co. 87 86% 87 Am. Car F.dry 21% 20% 20% Am. Rolling Mills 14% 14 13% Am. Smelt Ref. 42% 40% 40 Am. Tel. Tel. 159% 157% 157 Am Tobacco B. 81 81% 81 Am. Waterworks 9% 9% 9% Anaconda Copper 24% 23% 23% Atchison Topeke 28% 26% 26 Baltimore Ohio 5% 5% 5% Bethlehem Steel 56% 55% 53% Canadian Pacific 3% 3% Case TrCshlng 72 71 71 Chase National B. 31% 30% 29% Ches. O'.io 33 32% 31% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 67% 65% 64 Cities Service 6% 6% Consol Gas N.Y. 31% 30% 30 Continental Oil 7 Dawesl. 23% 22% 22% 20% 20% 20 6% Young 18% 18% 18% Deleware Huds. 15% 14% 14% Douglas Aircraft 63 60% 59% Dupont de Ncm. 143% 141 139% Eastman Kodak 148% 146 142% El. Bond Sh. 8 7% 7% General Electric 35% 34 33% General Motors 44% 42% 4 Good Year 26% 25% 24% Hudson Motor 5% 5% 5% Illinois Central 11% 11 11% Intern. Harvester 58 55% 55 Intern. Nicke) 47% 46% 45% Intern. Tel. Tel. 6% 6% 6% Kennecott Copper 32% 32 31 Missouri Pacific Idem pref. 1% 1 1 Montgomery Ward 47% 46% 44% Nat. City Bank 24% 23% 22% Nat. Dairy Prod. 15 15% 14% New York Central 14% 14 13% North Am. Av. 16% 15% 15 North. Amer. n.a. 21% 21 20% Norfolk Western 171 170% 170% Pennsylvania 18% 17% 17% Phillips Oii 3t% 35% 34% Proctor Gamble 53% 54% 54% Pubi. Serv. N. J. 3o% 34% 34 Radio Corporation 6% 6% 6% Rep. Steel 16 1 o 15% Sears Roebuck 69 67% 66% Shell Union Oil 11% 11% 11% Socony Vacuum 11% 11% 11% Southern Pacific 12% 12% 12 Southern Railway 14% 13% 13% Standard Brands 6 6% 6 Stand. Oil of N.-J. 45% 45 44% Tidewater Ass. Oil 11% 11% 11 Union Pacific 90% 90 89 United Aircraft 37% 36% 35% United Corp A. 2% 2 2% U. S Leather 4% 3% U. S. Rubber 37% 35% 35 U. - St 45 46% 45% Western Union 19 15% 18% Westingh. Electr. 93 89% 88 Woolworth Building 44% 44% 43% ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen =Gedaan en laten t bieden. S nominaal NEW YORK, 3 Mei Slotkoersen Mei 3 2 1 Brussel 17.02% 17.02 17 02 Rome 5 26% 5.26V» 5.26% Bern 22.45% 22.46 22.46% Madrid Oslo 22.52 22.53% 22.52% A'dam 53.36% 53.36% 53 34 Londen 4.68% 4.68% 4 68& Parijs 2.64% 2.65 265 Berlijn 40.13 40.13 40.13% 3 Mei 2 Mei NEW YORK, 3 Mei 3 Mei 2 Mei LEIDEN Examen voor apothekersassistent te Leiden de dames P. Kroon, Leiderdorp; M. A. A. Broerse, Leiden; J. E. Marks, Leiden. AMSTERDAM Geslaagd voor cand.exameii Fransche taal en letterkunde mej. M. J. Reeser. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, de heer L. Flaut, geboren te Kumamoto (Japan). Geslaagd doctoraal examen rechten (vrije studie) mevr. mr. H. G. Breyman, Den Haag. Doctoraal examen rechten de heer J. M. Elink Schuurman, Scheveningen. Candidaatsexamen rechten de heer G, W. Kernkamp, Utrecht. UTRECHT. Geslaagd voor het examen van apothekers-assistent de dames M. M. Kroeze te Soestdiik en M. H. Tobi te Utrecht. Suiker Jan. Sept. 208-09 2 08 09 Mrt. Nov. 2.14 2,14 Mei 1.98-99 2.00-01 Jan. 2 03-04 2 03-04 Juli 203-04 2.04-05 Mrt. 2.05-06 2.05—06 Katoen Mel 8 51 8.43-44 Dec. 7.S8 756 Juli 8.24-25 8.17-18 Jan. 7,56 7.54 Oct. 7.75 7,72— Mrt. 7.55 7 53-- Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. -. Mrt. Mrt. Mel 5 93— 5 S8 Mel 4.19 4 19 Juli 6.00 5.96 Juli 4.27 4.27 Sept 6.04-05 6.J2 Sept. 4,24- - 4 23 Dec. 6.09-10 6,C6 Dec 4 26 4.25 Maart 6 13- 0.11 - Rubber Standaard Mei 15,95 15.-80 f Dec. 16.10 15.98-f Juli 16.07-f 15.93-Jan. 16.13 15.98-- Sept lb.10 15.98- -Mrt. 16.15 16 00 Dec. 16.10 15. v8 - Tin Loco 49 25 48.75 Tenn'i 48 87% 48 65 CHICAGO, 3 Mei 3 Mei 2 Mei 3 Mei 2 Mei Tarwe Haver Mei 74% 74%-% Mei 31% 31% Juli 72%-% 73 - Juli 29% 29% Sept 72 73%-% Sept 28% 28% Mais Rogge Mei 4Ê% 49% Mei 43 43% Juni 50% 51 Juli 45 45% Sept. 51 51% Sept. 46% 46% Reuzel Mei 6.55 6 57% Sept. 6.75 6.77% Juli 6.65 6 67% Oct. 6 77% 6.82% 3 Mei 2 Mei WINNIPEG, 3 Mei 3 Mei 2 Mei Tarwv. Gerst Mei 64%64%-— Mei 39%34% Juli 65y465%- Juli 38%-— 39% Oct 66 66%- Oct. 38383/8 Rogge LQnzaad Mei 41%41 Juli 155 156 Juli 42%43 Mei 157 - 157% Oct 43% 44VsOct. 145% 145% (lavet Mei 29y8— 29 Oct. 29 28% Juli 2/1/4— 29 gedaan en laten t bieden BINNENLAND SCHE HAVENS UMUIDEN, aangekomen 2 Mel, Acclivity, m.s., Londen (voor Zaandam); Sheaf crest, s., Gdynia; 3 Mei. Pan Norway, tank, Aruba; Prins Bern- hard, m.s., Ipswich; Vertrokken 2 Mei, Express, nr.s., Kingslynn; Hestia, s.. Antwerpen; Henrica, m.s., Great Yar mouth; Diana, mi, Goo'ie. 3 Mei, Vliestroom, s., Huil; Tijger, ms. Bos ton; Alf, s-, Leitai. Vertrokken 3 Mei Acclivity, tank, Zwijndrecht; Frieda Rehdter, s., Rotterdam; Marnix van St. Aldegonde, m\s., Batavia; Urd, s., Antwerpen; Salland s., Hamburg; Rhein, s. Hamburg; Ma*s, s., Hamburg; Trltd, s., Belfast via Rotterdam; Pluto s., Kopenhagen; Gambian, si, Rotterdam; Batavia, s., Skiën. Uitgaande vastgemaakt: Hoop, mi. AMSTERDAM, aangekomen 2 Mei, Kemphaan, Zwartsluis, ledig, Fosfaattabriek Van Els en Van Ommeren. 3 Mei, Prins Bernhard, Ipswich, ledig, Fosfaat- fabriek, d'Arnaud en Co; Sheafcresü, Gdynia, steenkolen, J. P. Coenhaven. Ned. Steenkolen Hand. Mij; Pan Norwey, Aruba, benzine en pe troleum, Petroleumhaven A. P. C'. Aangekomen 3 Mei, Hagfors, Zaandam, ledig, Handelskade. Verg. Cargadoorskantoor. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AURORA, 3 Mel van Catania naar Venetië. MARS, 3 Mei van Amst. naar Hamburg. PLUTO, 3 Mei van Amst. naar Kopenhagen. DEUCALION, naar Amsterdam, pass. 2 Mei Gibraltar. BERENICE. naar Rotterdam, pass. 3 Mei Gibraltar. ODYSSEUS, 2 Mel van Amst. te Gdynia. PERICLES, thuisreis, was 3 Mel 3 uur Vn. 40 mijlen N. van de Azoren, ORION, 1 Mel van Piraeus te Calloni. ACHILLES, 2 Mel van Piraeus naar Volos. BERENICE. 1 Mel van Valencia naar Rotterdam. HERCULES, 2 Mel van Thessaloniki naar Istanboul. PERSEUS, 2 Mel van Musel naar Malaga. VENUS, 2 Mel van St. Raphael naar Castellom VESTA, naar Amsterdam, pass. 2 Mel n.m. 5 uur Finisterre. BOSKOOP, thuisreis, was 1 Mei 5 uur 35 nun, 550 mijlen Z.W. van Valentia. BREDA. 2 Mel n.m. van Rotterdam n. Hamburg OBERON, 3 Mel van Tunis naar Jaffa. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, 3 Mei van Amst. naar Hamburg. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH, 3 Mei Amsterdam te Hamburg. POELAU BRAS, uitreis, 2 Mei te Sabang. POELAU LAUT, thuisreis. 3 Mei van Port Said. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 3 Mel van Batavia naar Amsterdam. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 3 Mei van Amsterdam naar Batavia. POELAU AELLO, uitreis, pass. 2 Mei Dungeness. TJIKANDI, thuisreis, 1 Mei van Padang. ROTT. LLOYD GAROET, uitreis, 3 Mei van Port Said. KOTA PINANG, uitreis, pass. 3 Mei Gibraltar. BANTAM, uitreis. pass. 2 Mei Gibraltar. BRASTAGI, thuisreis, passeerde 3 Mei Point de Gall€'. BUITENZORG, thuisreis, pass. 2 Mei Perim'. S1TOEBONDO. thuisreis, passeerde 3 Mei Point de Galle. TAPANOELI, uitreis, passeerde 2 Mei Perim. INDRAPOERA, uitreis, pass. 3 Mei v.m. 3 uur Suez. KON. PAKETVAART MI.J. BALIK PAPPAN, naar Java, 3 Mei ter hoogte van Algiers. BATAVIA, naar Java, pass. 2 Mei Perim. JAPARA, 1 Mei van Baira naar Lorenzo Marques RUYS, 1 Mei van Kaapstad te Tamatave. BOISSEVAIN, 2 Mei van Reunion naar Tama tave. OMBILIN, 2 Mei van Singapore naar Bangkok. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ HOLLANDAUSTRALIË LIJN GROOTEKERK, 3 Mei van Australië te R'dam. HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, thuisreis, 3 Mei v.m. 2' uur te Duinkerken. SPRINGFONTEIN, 2 Mei n.m. 7 uur tan Am sterdam te Hamburg. NIJKERK. 3 Mei van Mombassa naar Tanga. JAGERSFONTEIN, 3 Mei van Beira naar Md- zambique. HOLLAND—O. AZIE LIJN ABBEKERK, thuisreis, 2 Mei van Kobe. ZUIDERKERK, uitreis, pass. 3 Mei Gibraltar. HOLLAND—'WEST-AFRIK.V LIJN JAARSTROOM, thuisreis, 2 Mei te Havre; vertr. 3 Mei naar Rotterdam. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 1 Mei van Vlaardingen te Narvik. STAD SCHIEDAM, 2 Mei van Rotterdam te Narvik. VREDENBURG, 2 Mei van Vlaardingen tb Narvik. MAASBURG, 2 Mei van Pepel te Vlaardingen. STAD ZWOLLE, naar Vlaardingen, pass. 2 Mei Ouessant. Opgegeven door v. d. Graaf en Co N.V. Afd. Handelsinformaties Mutatie In het op 1 September 1938 uitgesproken fail lissement van J. van Drie, te Diemen, is in de plaats van mr. mr. Scheltlnga Koopman, te Am sterdam, tot curator benoemd: mr. J. J. Caron, Vissluhstraat 3, Amsterdam'. Surséance van betaling Namens Jean Guillaume Raadts, koopman en grossier in papierwareni, wonende te Amsterdam, aan den Amstel 296, en aldaar handeldrijvende onder de firma J. W. Raadts, is door den pro cureur mr. L. M. Baruch Jr., kantoorhoudende te Amsterdam, aan den Amstel no. 30, bij de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam ingediend een verzoekschrift om verlenging van surséance van betaling. D.d. 1 Mei 1939 verhoor bepaald op Donderdag, 1 Juni 1939, des v.m. te 10.30 ure, In haar raadkamer in het Paleis Van Justitie aan de Prinsengracht, Uitgesproken; 1 Mei: I. Midavaine, kapper, Den Haag, Char lotte de Bourbonstraat 2a. R.c. mr. A. Ikman van Burck, curator mr. K. H. WolöMngh, Den Haag. K. Schuitema, handelsagent, Noordwijk, Quarle6 van Uffordstraat 24. R.c. mr. F. J. de Jong, curator mr. C. Punt. te Noordwijk. N. J. M. Muns, ijaerhandelaar, Den Haag, Jongbloedplein 18. R.c. mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Conlngh, curator mr. L. J. van der Valk, Den Haag. 2 Mei: Jacob Wachtmeester, meubelmaker en winkelier, Nieuw-Waardlnge, Emmen, le Kruis- dïep. R.c. mr. A. W. L. Bondam, curator mr. A. Jonker, Emmen. Johannes^ Wachtmeester, galanteriekoopman. Nieuw-Weerdinge, le Kruisdiep, Emmen. R.c. mr. A. W. L. Bondam, curator mr. A. Jonker, Emmen. Pleter Jan Stuiver, veehouder, vroeger wo nende te Nocrrdwolde. thans te Zwanenburg- Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29. R.c. mr. E. W. J, Top, curator Mr, A. G. H. H. Roeffen, Hoofd dorp. P. I. M. Thijssen, sigareswlskeller, Haar lem, Scagchelstr. ni. 16 rood. R.c. Mr. E. W. J. Top, curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs, Haarlem. 3 Mei: Louis Ephraim, koopman in manufac turen, wonende te Amsterdam, Smitstraat 19 H. R.c. mr. G. J. Jutte, curator mr. J. Verkerk, Heerengracht 388, Amsterdam. Suzanna Catharina Ibelings, echtgenocrte van J. Kotting, Naard'en, Jan Steemlaan 27. R.c. mr. G. J. Jutte, curator mr. H. Koster, Vondelstrant 45. Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 1 Mei: B. van Rijn, Katwijk. 2 Mei: J. Huysen, Haarlem. Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand April 1939 bij de gezamenlijke griffies in Nederland' gedeponeerd 81 creditcurenlijsten met een totaal passief vail f 1.442.193.17%, waar van preferent f 282.475.83%. Vanaf 1 Januari 1939 werden in totaal gedepo neerd 355 crediteurenlijsten met een totaal pas sief van f 4.937.940.48, waarvan proferent f 990.476.33. Koersen voor stortingen op 4 Mei tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken f 75.25, lires f 9.90. De architecten ir. H. Thunnissen en J. H. Hendricks te Den Haag hebben aanbesteed het bouwen van een klooster en paviljoen voor de St. Ursula-stichting te Nieuwveen (Z.H.), voor het bestuur van de St. Joseph-Stichting te Ber gen (N.H.). Laagste inschrijver was L. O. Koenders en Zn. te Utrecht, voor f124.940.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2