Nationale inkomsten winstbelasting en Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen Het aftreden van Litwinof GEORGANISEERD OVERLEG VOORZIENINGEN IN EEN WETSONTWERP DONDERDAG 4 MEI 1939 Ned. Bond van Gemeente-ambte- naren zal slechts gehoord worden De heer Gratama blijft tot 1941 Frans Hals-museum HANDELSREIZIGER VER NIELDE KRANTEN In plaats van gevangenisstraf een boete opgelegd KIPPENHOUDERS BIJEEN Propaganda voor selectie Ellen Russe-tentoon- stelling geopend „Mijn werk is mij een groote vreugde" Gevonden dieren en voorwerpen DE NIEUWE WEEK-TRAJECT- KAARTEN Van 6 Mei af verkrijgbaar Verband met onderhandelingen tusschen Rusland en weste lijke mogendheden? Heffing aan de bron in beginsel aanvaard voor arbeidsloon en rentebelasting Minder draagkrachtigen bevoordeeld Rentebelasting Belasting voor rechtspersonen Kinderaftrek Vennootschapsbelasting Verlaging van personeele belasting siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliillllllliliilllllilliililiiiilliii! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad kwam een kwestie aan de orde, die uitvoerige debatten veroorzaakte, maar in werkelijkheid niet veel om 't lyf had. Na de Haarlemsche annexatie in 1928 waren de leden van de plaatselijke afdeeling van net Nationaal Verbond van gemeente-ambtenaren ontevreden en zü stichtten een nieuwe vereem- ging, de Alg Ver. van Gemeente-ambtenaren, die spoedig groeide onder voorzitterschap van den heer Goedhart. De2e organisatie wenschte in 1934, toen het Ambtenaren-reglement gewij zigd werd, in het Georganiseerd Overleg opge nomen te worden, maar daar zij niet was aan gesloten bij een Centrale van Overheidsperso neel, stuitte zij op bezwaren. De raad besloot toen een uitzondering te maken voor den tijd van 5 jaar, in dien tusschentijd zou de ver- eeniging dan aansluiting moeten zoeken bij een Centrale. De vijf jaar zijn nu om en de vereenigmg heeft zich pro forma aangesloten bij den Ned Bond van gemeente-ambtenaren op voorwaar de, dat deze organisatie toegang zal krijgen tot het georganiseerd overleg. De organisatie dien de prompt het verzoek bij B. en W. in. maar de meerderheid van dit college kon dit ver zoek niet inwilligen, omdat deze Bond ook niet bij een der centrales was aangesloten. Met een „hooren" zou de meerderheid zich wel kunnen vereenigen, maar een woordje meespreken aan de conferentietafel moest uitgesloten blijven De minderheid van het college' achtte deze op lossing van geen beteekenis en meende, dat het beter zou zijn de organisatie bij wijze van uit zondering op den regel toe te laten. De heer VAN DAM (V.D.) maakte van deze ?edachte een voorstel en wees er vervolgens op, lat het niet aarugaaf een vereeniging van 135 eden te passeeren De heer KLEIN (R. K.) had grooten tegen zin van het marchandeeren der twee organisa ties. „Als" de Ned. Bond in het Overleg wordt opgenomen, „dan" zullen de annexatie-dissi denten overloopen. Dat is een figuur van niets Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI (V. B.) stelde voor den eisch van aansluiting bij een Centrale van Overheidspersoneel uit het regle ment te schrappen. De heer BIJVOETT (R. K.) vroeg eenige in lichtingen over het begrip „centrales". Wethouder BOES (V. D.) kon met het voor stel van mevrouw Scheltema niet meegaan, om dat dan een rem zou worden weggenomen voor splitsing van de bestaande organisaties. Deze spreker klampte zich liever vast aan het voor- stel-van Dam. Wethouder REINALDA (S. D.) verdedigde het standpunt van de meerderheid van B. en W. (de wethouders van Liemt, v. d. Wall en spreker) 'en ging terug naar 1921, toen het Georganiseerd Overleg ontstond. Na korten tijd groeide dit lichaam uit tot een Overleg van beteekenis en het werd in talrijke gemeenten ten voorbeeld genomen. Bij goede dingen staat Haarlem toch vaak aan de spits, riep spr. uit. In 1934 kwam een ingrijpende wijziging. Een geconcentreerde vorm van overleg werd van de grootste waarde geacht en de ontwikkeling der vakbeweging maakte deze concentratie moge lijk. Spr. ging dan nader in op de geschiedenis, die hierboven in het kort is weergegeven en wees er op, dat de Ned. Bond van gemeente ambtenaren in Haarlem slechts 15 leden telt. terwijl de Alg. Ver. er 120 heeft ingeschreven. De heer Bijvoet antwoordde spr., dat de cen trales bestaan uit de plaatselijke afdeeling van een landelijken bond, die zich vereenigd moet hebben in een centrale voor overheidspersoneel. De vier stroomingen in ons volk hebben vier centrales veroorzaakt; de centrale van de Ka tholieken omvat politie-mannen, P. T. T.-per- soneel en „St. Paulus". De heer van Dam diende een tweede voor- Stel in, voor het geval, dat zijn eerste verwor pen zou worden. Den termijn, waarin de leden van de Alg. Ver. een centrale gevonden zouden moeten hebben, te verlengen van vijf tot acht jaar. De VOORZITTER meende, dat ieder bij zijn principe zou blijven, zoodat stemming verder debat zou uitsparen Het voorstel-mevrouw Scheltema werd verworpen met 332 stemmen, de voorstel- len-van Dam werden resp. verworpen met 334 en 2710 stemmen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W.. waarbij de Ned. Bond in de gelegenheid gesteld wordt zijn meening schriftelijk bekend te maken, werd aangenomen met 316 stemmen. Hoe zal het nu met de twee vereeniaingen on derling afloopen? Smelten zij niet samen, dan kan de Alg. Ver. ook niet schriftelijk adviseeren, zoodat dan alleen de 15 leden van den Ned. Bond de pen kunnen han- teeren Daar de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals-museum, 65 jaar geworden is, moet hjj krachtens het Ambtenaren-reglement aftreden. Daar de directeur zoowel naar geest als naar lichaam nog volkomen in staat is zijn functie naar behooren te vervullen en het ge meentebelang zijn verdere leiding van het mu seum vraagt, stellen B. en W. voor het dienst verband tot 1 Januari 1941 te verlengen. Ten einde deze kwestie ronduit te kunnen bespreken werd de vergadering gedurende eenigen tijd be sloten verklaard. Na heropening was het woord aan den neer PEPER (C.P.). Deze stelde vast, dat men niet minder waar deering voor het werk van den heer Gratama behoeft te hebben dan het college, wanneer men uit overtuiging tegen het voorstel stemt. De lagere ambtenaren, die 65 zijn, moeten verdwij nen, dus moeten B. en W. geen precedent scheppen. Tn de kringen der academisch ge- vormden haken velen naar een goede positie en het is daarom van een overheidslichaam taak om plaats te maken voor jongeren, waar dit maar mogelijk is. Wethouder REINALDA (S. D.) wees er op, dat er ook uitzonderingen gemaakt zijn voor het lager personeel, toen het gemeentebelang zulks eischte. Het voorstel werd aangenomen met de stem men der communisten tegen. Tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs werd be noemd de heer A. Hacquebord te Haarlem. De vergadering werd daarna gesloten. Voor het Amsterdamsch Gerechtshof heeft een 31-jarige handelsreiziger uit Zandvoort te recht gestaan, omdat hij op 4 November j.l. een aantal exemplaren van het N.S.B.-blad „Volk en Vaderland", waarmede een behanger bij het station te Zandvoort colporteerde, zou hebben vernield. De politierechter had den man acht dagen gevangenisstraf opgelegd. Verdachte ontkende de vernieling niet, doch hij verklaarde, dat deze niet was geschied met politieke bedoelingen. De colporteur zou hem, toen hij langs kwam, hebben „gehaakt." Verd. was toen gevallen en zou in drift de kranten, waaraan hij zich vastgreep, hebben verscheurd. De colporteur hield vol, dat hij verd. geen beentje had gelicht of had aangeraakt. Verd. was toen hij hem reeds voorbij was te ruggekeerd en had de couranten weggerukt en vernield. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Alfred Levy, betoogde, dat juist indien verd. reeds voorbij was, er toch wel iets bijzonders moest zijn voorgevallen om verklaarbaar te maken, dat verd. daarna de couranten zou grijpen. In ieder geval had de colporteur in zooverre zelf schuld, omdat hij binnen het stationsgebouw met de voor som mige volksgroepen irriteerende bladen colpor teerde, terwijl volgens voorschrift van de spoor wegdirectie binnen niet mocht worden gecol porteerd. PI. was van oordeel, dat de opgelegde straf veel te hoog was, zoodat hij op clementie aan drong. Het Gerechtshof, arrest wijzende, bevestigde het vonnis behalve wat de straf betreft en ge zien den aard van het gepleegde feit werd de opgelegde gevangenisstraf gewijzigd in een geldboete van 10, subs. 4 dagen hechtenis. Woensdagmorgen hield in café „Central" te Alkmaar de .,Bond tot bevordering der pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Noord- Holland" zijn algemeene jaarvergadering. De opkomst was heel matig. De voorzitter, de heer W. Voster, deelde mede. dat de vereeni ging „Texel" met 300 leden tot den Bond is toegetreden Door den secretaris-penningmeester, den heer S Dekker Jzn., w£rd verslag gegeven over het afgeloopen jaar. Het bleek, dat 1938 voor de pluimveehouderij wel eenige verbeteringen had gebracht. De rekening werd vastgesteld op f 836.11 aan inkomsten en uitgaven met een batig saldo van f 456.76. Door het bestuur werd voorgesteld f 100 be schikbaar te stellen voor het maken van propa ganda voor selecteeren van pluimvee-bedrijven Gehoopt wordt door selecties het bedrijf te verbeteren. De propaganda zal bestaan uit een proef op eenige daarvoor in aanmerking komen de bedrijven. Na eenige discussie werd het voorstel goedge keurd. Door de afdeeling Krommenie werd voorge steld de kosten van selecteeren van hennen voor niet-leden te bepalen op 3 cent per kip. Het bestuur ried het voorstel af, omdat vol gens een besluit van de algemeene vergadering de regeling dezer zaak aan het bestuur was op. gedragen. De afgevaardigde van Krommenie verdedigde het voorstel. Door niet-leden méér te laten be talen bevordert men de aansluiting bij den bond. De secretaris antwoordde, dat er reeds een financieel verschil tusschen leden en niet-leden bestaat. De heer Kwant vreesde, dat door verhooging van de kosten voor niet-leden men de propagan da voor selecteeren zou tegen gaan en andere in stanties zou kunnen bewegen om zich ook met selecteeren te gaan bemoeien, waardoor een schadelijke versnippering zou kunnen ont staan. Nadat de voorzitter nog het bestuursstand- punt had verdedigd, ging de vergadering ac- coord met het standpunt van het bestuur. Het bestuur werd gemachtigd de zomerverga dering te doen houden op den pluimveedag. Tijdens de rondvraag maakte de heer v- d. Klooster uit Bergen de opmerking, dat het contact tusschen de pluimveehouders in Noord- Holland en de Centrale wel wat onvoldoende is. Spr. vroeg, of het niet mogelijk zou zijn in deze omgeving een vertegenwoordiger van de Centrale te verkrijgen. Deze opmerking lokte eenige bespreking uit. Besloten werd daarover met de Centrale te Beekbergen in verbinding te treden. Hierna sluiting. rijwielbelasting;!aatje, Pronk, Schauwtjeslaan 31 zw.; sleutels aan ring, v. d. Laan, le Hoo- gerwoerddwar.sstraat 32; schooltasch inh. boe ken, Zijlst, Spaarndamscheweg 488 rood. Gisterenmiddag is onder groote belang stelling in het gebouw van de R.K. Lees zaal en Bibliotheek aan de Nieuwe Gracht te Haarlem de tentoonstelling geopend, die ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van Ellen Russe van haar werken wordt gel^uden. Deze expositie geeft een indruk van den ar beid, dien deze onvermoeibare vrouw tot nu toe heeft verzet. Natuurlijk kan deze expositie geen aanspraak maken op volledigheid, maar toch zal zij den bezoeker een goeden kijk geven op het veelzijdige werk van Ellen Russe en op de veelheid daarvan. Eén wand is geheel gevuld met werken van Engelsche en Italiaansche schrijvers, die door haar vertaald werden, en met haar eigen boe ken. In vitrines ziet men tal van souvenirs van haar reizen naar Italië; zoo is er o.a. een foto met opdracht van Mussolini, een portret van Z.Exc. Taliani, dat geteekend werd door zijn vrouw, Maria van Habsburg; men ziet er het handschrift van Kardinaal Caspari, brieven van Giovanni Papini en tal van foto's van dezen grooten Italiaanschen schrijver, door den heer Jos. v. d. Velde, den echtgenoot van Ellen Russe, genomen. Er is een portret van Abbé Brémond, met opdracht, van Belloc, van mevrouw Toorop; er zijn drukproeven van haar werk en brieven van de menschen, wier leven zij beschreven heeft. Er liggen tijdschriften met Ellen Russe's arti kelen, doch ook op ander dan litterair gebied heeft zij zich bewogen. Voor de rijkscommissie ter bevordering van eenheid in de uitspraak van de Nederlandsche taal heeft zij verschil lende gramofoonplaten, waarop zij gedichten zegt van Jac. van Looy en Willem Kloos, ge maakt. Verder liggen er veertig schriften met radio-voordrachten, handleidingen voor haar Dante-cursussen, proeven van de R.K. Ency clopedie, waaraan zij medewerking verleende voor de Italiaansche Letteren. En zoo zouden wij nog kunnen wijzen op een brief van de Japansche schrijfster Haruka Ichikawa. op de kennelijk veel doorbladerde voordracht over Maria Boodschap, op de herinneringen van haar bezoek aan de Villa van Axel Munthe enz. Maar men ga deze tentoonstelling zelf zien! De heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, lid van het be stuur van de Leeszaal, opende bij verhindering van den voorzitter, mr. de Vilder, met een kort wöord de tentoonstelling. U bent thans vijftig jaren en gij staat op het hoogtepunt van uw litteraire loopbaan, uw gezondheid is nog ongeschokt en wij mogen dus met vertrouwen hopen, dat God u nog vele jaren heeft toebedacht. Spr. ging in vogel vlucht den arbeid van Ellen Russe na en wees vooral op wat daarachter ligt: den onvermoei- den ijver om de schoonheid der letteren uit andere landen ook in ons land bekend te ma ken. Gij hebt dit met geestdrift gedaan. Spr. betrok ook den heer Van der Velde in zijn huldigingswoord; beide echtelieden hebben el kaar wederkeerig gestimuleerd. Tenslotte bracht een klein meisje een bloe menhulde. Aan de bloemen waren door een origineele attentie van mevrouw de Vilder linten bevestigd in de kleuren van alle landen, die door Ellen Russe bereisd werden. Tenslotte dankte de feestelinge voor de haar gebrachte hulde. „Voor mij is mijn werk een groote vreugde en een groot genot." Zij dankte hen, die haar bijstonden, haar ouders, haar man, het bestuur van de Leeszaal, de assisten ten en haar secretaresse, mejuffrouw Mia Evers. Onder de talrijke telegrammen en gelukwen- schen was er een van baronesse Röellde Vos van Steenwijk, echtgenoote van den commis saris der Koningin in Noordholland, die toe zegde de tentoonstelling spoedig te komen be zoeken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur Broche, Stam, Lijsterstraat 10; bril, Flury, Spionkopstraat 66; bril, Weenink, Schotersin gel 15; cliché, Bartels, Zijiiveg 207; vuilnis emmer, Louis, Timorstraat 187; hondje, Marti- nie, P. de Hooghstraat 17, Heemstede; arm bandhorloge, Schutter, Valkenburgerlaan 2, Heemstede; halsband met penning, Bakker, Velserstraat 62 rd;; padvindershoed, bureau van poltie, Smedestraat; jasje, Hoogenstein. Gruttostraat 21; Loodkabel, v. d. Sluis, Scho tersingel 77a; baal meel, Verkooy, Lange Vla mingstraat 5; portemonnaie met inhoud, Breu- ring, Ben Viljoenstraat 72; potlood, Ê'ggink, Satumusstraat 5; rijwielbelastingplaatje, Arink, Oranjeboomstraat 167; rijwielbelastingplaatje, Roozen, Bloemendaalscheweg 313, Overveen; Naar wij vernemen zullen de nieuwe week- trajectkaarten der spoorwegen van 6 Mei af verkrijgbaar worden gesteld. Zooals men weet, zijn deze kaarten op het gewenschte traject zes achtereenvolgende da gen geldig, terwijl zij eiken willekeurigen dag kunnen ingaan. Zij behoeven niet tevoren aan gevraagd te worden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) MOSKOU, 3 Mei (Havas). In welingelichte kringen zegt men, dat Molotof de functie van volkscommissaris van Buitentandsche Zaken slechts tijdelijk zal waarnemen. Men heeft nog geen uitlegging voor het aftreden van Litwinof, doch wel vraagt men zich af of het niet ge weten moet worden aan het langzame tempo van de Britsch-Russische onderhandelingen. In de millioenennota heeft de minister van Financiën uitvoerig de noodzakelijk heid betoogd, om in de bestaande tekorten van 's Rijks schatkist door het verzwaren van den belastingdruk te voorzien. Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat de bestaande belastingen weinig geschikt zijn om te worden verhoogd, heeft hij daarbij tevens aangekondigd het voornemen van de regeering, de indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot het heffen van een nationale inkomsten- en winst belasting en tot het aanbrengen van en kele wijzigingen in de belastingwetgeving, op punten waar de belastingdruk te zwaar zou worden. De uitwerking van de in uitzicht gestelde maatregelen heeft meer tijd gevorderd, dan de regeering aanvankelijk had verwacht. De desbetreffende voorzieningen zijn thans alle te zamen ih een wetsontwerp aange boden. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij: Uitgangspunt bij het beschouwen van de voorgestelde nieuwe heffingen dient te zijn de omstandigheid, dat het bestaande tekort op de rijksbegrooting voor een zeer belangrijk gedeel te zijn oorsprong vindt in de bijzondere uitga ven ter bestrijding van de werkloosheid en ten behoeve van de defensie. Deze belangen, die de enorme stijging der uitgaven veroorzaken, ra ken zoodanig het geheele volk, dat er naar moet worden gestreefd, dat ook iedereen naar zijn vermogen in die uitgaven bijdraagt. In het ontwerp wordt een poging gedaan, hier te lande het ook elders reeds met succes toege paste stelsel van heffing van de belasting bij de bron in te voeren. Het stelsel van heffing bij de bron is in het bijzonder doeltreffend daar, waar één schuldenaar betalingen verricht, die voor een groot aantal belastingplichtigen op brengst of inkomen gaan vormen. Aange zien zulks veelal het geval is ten aanzien van het arbeidsloon en van vele vormen van opbrengst van roerend kapitaal, is de hef fing bij de bron in beginsel aanvaard voor het arbeidsloon, daaronder begrepen het salaris van ambtenaren (loonbelasting) en voor de opbrengst van roerend kapitaal (rentebelasting) Ten aanzien van de opbrengst van onroerend goed schijnt het stelsel van heffing bij de bron minder aanbeveling te verdienen. De figuur, dat een persoon onroerend goed huurt of pacht van meer dan een verhuurder of verpachter, doet zich slechts in beperkte mate voor. Dat een verhuurder of verpachter tegenover vele huurders of pachters staat, is daarentegen een alleszins normaal verschijnsel. Ten aanzien van den opbrengst van onroerend goed verdient dan ook heffing van de belasting bij den genieter van de opbrengst de voorkeur boven een heffing bij dengene, die de huur of pacht betaalt. Teneinde evenwel ook hier te bereiken, dat de belasting wordt voldaan dade lijk op het oogenblik waarop de opbrengst wordt genoten, is de keuze gevallen op het systeem van zegeling: de huurbelasting wordt in beginsel ge heven door middel van zegels, die door den verhuurder op de door hem af te geven kwi tantie moeten worden geplakt en vervolgens on bruikbaar gemaakt. Dat tenslotte ook bij de winstbelasting van een heffing bij de bron geen sprake kan zijn, behoeft geen betoog. Hier zal de belasting bij wijze van aanslag moeten worden geheven. Door het opleggen van voorloopige aans agen kan worden voorkomen, dat degene, die in de winstbelasting valt, boven de andere belasting plichtigen een ongemotiveerd voordeel, voort spruitende uit een langdurig uitstel van betaling geniet. Voor zoover noodig wordt reeds thans opge merkt, dat met de omstandigheid, dat van be paalde gedeelten van de winst van een onder neming bereids huurbelasting of rentebelasting is geheven, bij het vaststellen van den aanslag in de winstbelasting rekening wordt gehouden. De rentebelasting neemt in het stelsel van de twee-percents-heffingen een bijzondere p]aa,ts in. Nu de nationale inkomsten- en winstbelasting bedoelt het zuivere inkomen te treffen, zooals dit ook tot grondslag strekt voor de heffing van de inkomstenbelasting, is het noodzakelijk, dat mede met de negatieve factoren van het in komen, te weten met de niet met een bepaalde bron van inkomen in verband staande, doch op het inkomen als geheel drukkende renten en uitkeeringen, rekening wordt gehouden. Het mechanisme van de rentebelasting biedt een oplossing, waardoor de schuldenaar van de rente of uitkeering zijn teruggaaf automa tisch verkrijgt, waardoor de heffing van die be lasting zelf aanmerkelijk wordt vereenvoudigd en waardoor ten slotte de controle op de op brengst van roerend kapitaal van oudsher een van de moeilijkste problemen van de be lastingtechniek voor een aanmerkelijk ge deelte overbodig wordt. Bij de uitbetaling van de door hem verschul digde rente of periodieke uitkeering heeft de schuldenaar daarvan n.l. ingehouden, heeft hij althans behóóren in te houden, 2 pet. rente belasting. die in beginsel bestemd is aan den fiscus te worden afgedragen. Aangezien nu de binnen het rijk wonende of gevestigde belastingplichtige 2 pet. nationale inkomsten- en winstbelasting heeft betaald over zyn onzuiver inkomen, terwijl hij naar de bedoeling der wet slechts behoeft te betalen 2 pet. over zijn zuiver inkomen, bedraagt de teruggaaf, waarop hij terzake van de hem ver schuldigde renten en periodieke uitkeeringen aanspraak kan maken, precies evenveel als het geen hij van zijn schuldeischers aan rentebe lasting heeft ingehouden. De teruggaaf kan derhalve op eenvou dige wijze worden verleend door deze beide posten tegen elkander te laten wegvallen, dat wil dus zeggen, door den schuldenaar van de rente of uitkeering te ontheffen van de verplichting de door hem ingehouden rentebelasting aan Sen fiscus af te dragen. Complicaties ontstaan slechts, indien de schuldenaar of de schuldeischer in het buiten land woont of gevestigd is, alsmede ten aan zien van bepaalde rechtspersonen. Onderzocht dient te worden of ook de binnen het Rijk gevestigde rechtspersonen aan de ge noemde belastingen moeten worden onderwor pen. De regeering meent, dat men, met de huurbelasting en de rentebelasting, tevqns de belasting van de rechtspersonen heeft te aanvaarden en dat, wenscht men dit laat ste niet, de huurbelasting en de rentebe lasting in hun tegenwoordigen vorm doch daarmede de geheele opzet van het ont werp onmogelijk worden gembakt. Naast de belastingtechnische noodzakelijk heid zijn er voorts positieve argumenten, die tot het betrekken van de rechtspersonen in de tweepercentsheffingen dwingen. De zes ministers, die de memorie van toe lichting hebben onderteekend hebben er naar gestreefd, de verplichte medewerking van der den in het onderwerpelijk ontwerp zooveel mogelijk te beperken. Aan den werkgever wordt de verplichting opgelegd, de belasting in mindering te brengen, bij de uitbetaling van de door hem verschul digde loonen, salarissen, enz., en de ingehou den bedragen aan den fiscus af te dragen. De opzet van de ministers is om, ondanks toepassing van proportioneele tarieven, een ze keren progressieven druk te verkrijgen, samen hangende met de draagkracht van de belas tingplichtigen, en in dezen opzet kan een kin deraftrek in geen geval worden gemist. Na gezette overweging zijn zij tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat de meest juiste oplossing van dit vraagstuk wordt verkregen, indien de kinderaftrek op indirecte wijze wordt verleend, te weten door een teruggaaf van be taalde belasting na afloop van, het kalender jaar. De vennootschapsbelasting moet als een zelfstandige heffing van de winsten van be paalde lichamen worden aangemerkt. Het vragen, boven de twee-percentshef fingen, van een extra offer van de meer draagkrachtigen, is in het geheel van maat regelen van essentieele beteekenis. De daartoe strekkende bepalingen kunnen niet uit het ontwerp worden gelicht, zonder het karakter daarvan aan te tasten. De eenige vraag die van belang schijnt, is deze, of de druk van de dividend- en tantième belasting en van de vennootschapsbelasting te zamen niet te zwaar wordt om door het be drijfsleven te worden gedragen. Aanvankelijk is de regeering geneigd, deze vraag ontkennend te beantwoorden. Aan den vennootschapsvorm zijn zoodanige voordeelen verbonden, dat ook c.'e vennootschapsbelasting de vestiging of uit breiding van naamlooze vennootschappen niet zal verhinderen. DOch ook naar het oordeel van de ministers kunnen de voorgestelde ven nootschapsbelasting en de reeds bestaande di vidend- en tantièmebelasting niet duurzaam naast elkander worden gehandhaafd. Gezien hun voorkeur voor een winstbelas ting boven een uitdeelingsbelasting, zal, naar het hun voorkomt, de dividend- en tantième belasting binnen afzienbaren tijd mbeten wor den afgeschaft, zij het, dat dit dan vermoede lijk met het oog op de behoeften van de schat kist, gepaard zal moeten gaan met een verhoo ging van het percentage van de vennootschaps belasting. Afschaffing van de dividend- en tantième belasting reeds op het huidige oögenblik is niet mogelijk, al ware het slechts, omdat het in strijd met de bedoeling van de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 zou zijn. de reserves welke in den loop der jaren zijn gekweekt, vrij van deze belasting te stellen. De ministers zijn van oordeel, dat het billijk is, van het heffen van vennootschapsbelasting vah niet binnen het rijk gevestigde lichamen af te zien. Voortgezette overweging heeft de regeering ge leid tot de overtuiging, dat het wenschelijk is. de personeele belasting naar den vijfden grond slag (motorrijtuigen) niet slechts te verminde ren, doch deze geheel af te schaffen, waartegen over dan dient te staan de heffing van een ge ring aantal opcenten op de motorrijtuigenbelas ting. Ook de vierde grondslag (paarden) kan naar het oordeel zonder bezwaar vervallen. Een ingesteld onderzoek heeft de regeering aanleiding gegeven de aangekondigde afschaffing van den zoutaccijns vooralsnog in nadere over weging te houden. Voorts is der regeering gebleken, dat de raming van de kosten van de aan hoofden van groote gezinnen te verleenen tegemoetkoming terzake van den druk, dien de indirecte belastingen en crisisheffingen op die gezinnen uitoefenen, niet onbelangrijk te hoog is geweest. Op grond van een uitvoerig onderzoek is de commissie-Fleskens tot de conclusie gekomen, dat de kosten van een zoodanige tegemoetkoming in totaal niet meer zullen bedragen dan 6.900.000 's jaars, waarvan 40 pet. of ƒ2.760.000 ten laste van de opbrengst der middelen zou moeten komen en 60 pet. ten laste van het Landbouw-Crisisfonds. Met de aanvankelijke raming, volgens welke de regeering van de opbrengst van de nationale inkomsten en winstbelasting ƒ4 millioen voor dit doel VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 meende te moeten bestemmen, geeft dit een voordeelig verschil van 1.240.000. Dit bedrag, vermeerderd met de 1.800.000, die is vrijgekomen doordat de zoutaccijns voor alsnog blijft gehandhaafd, maakt het mogelijk, af te zien van de aangekondigde verhooging van de omzetbelasting van rundvleesch van 4 pet. tot 6 pet. Aangezien ook vleesch tot de eerste le vensbehoeften behoort, wordt aldus, zij het op eenigszins andere wijze dan aanvankelijk was gedacht, aan de belangen van de minder draag krachtigen tegemoet gekomen. Ten behoeve van de bestrijding van de werk loosheid overweegt de regeering ernstig, mede tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting over te gaan. Verschillende omstandigheden waren evenwel oorzaak, dat deze voorziening nog niet in het tegenwoordige ontwerp van wet kon worden opgenomen. Kon indertijd worden betoogd, dat het bezit van een motorrijtuig op een zekeren welstand duidde, in den tegenwoordigen tijd is een mo torrijtuig voor zeer velen een noodzakelijk ver voermiddel geworden. Voorgesteld wordt aan de gemeenten over te dragen: A. 25 pet. van de hoofdsom van de gebouwde en ongebouwde eigendommen van de grondbelas ting, welke 25 pet. opbrengende ongeveer 6.6 millioen thans ten goede komen aan den gewonen dienst van het Rijk. B. 20 opcenten, welke het Rijk ten behoeve van zijn gewonen dienst thans op de hoofdsom van de gebouwde eigendommen van de grond belasting heft. Hiermede is een bedrag van ruim 4 millioen gemoeid. Daarnaast wordt voorgesteld aan de gemeen ten de bevoegdheid te geven tot het vergrooten van het aantal te haren behoeve geheven op centen op de hoofdsom van de gemeentefonds belasting, waardoor een opbrengst kan worden verkregen van naar raming ƒ6.300.000. De verzwaring van den belastingdruk, die daaruit voor de belastingplichtigen voortvloeit, wordt vrijwel opgeheven door de voorgestelde verlaging van het aantal rijksopcenten op de hoofdsom van de inkomstenbelasting met 10. In totaal zullen derhalve de nieuwe inkomst mogelijkheden voor de gemeenten kunnen wor den gesteld op ongeveer ƒ16.900.000. Het doel, dat de regeering z^ch heeft gesteld te weten, door verlaging van belastingen op het verbruik in het totaal van den uit het ont werp voortvloeienden nieuwen belastingdruk een zekere progressie te brengen kan het beste worden bereikt, indien voor deze verla ging worden uitgekozen heffingen op eerste levensbehoeften. Vermindering van den belastingdruk op deze artikelen is ongetwijfeld op haar plaats, te meer, daar afschaffing van den accijns op rundvleesch en vrijstelling van omzetbelasting voor andere soorten vleesch in het bijzonder een verlichting beteekenen voor de groote ge zinnen. De artikelen 98, 99 en 104, sub 2, van het ontwerp, behelzende de afschaffing van den accijns op geslacht rundvee en voorts afschaf fingen en verminderingen met betrekking tot de heffing van de invoerrechten en de omzet belasting, strekken tot verwezenlijking van be doelde verlaging van belastingdruk. Gehoor gevende aan op dat punt geuite wen- schen, in het bijzonder met het oog op de be langen van minder draagkrachtigen, wil de re geering onder de maatregelen ter verminde ring van den belastingdruk mede opnemen vrijstelling van omzetbelasting voor gerookte en gestoomde makreel. De omstandigheid, dat thee en benzine, in verband met de daarop rustende belastingen, op bijzonder drukkende wijze aan de heffing van het als aequivalent der omzetbelasting ver schuldigd bijzonder invoerrecht, respectievelijk aan de omzetbelasting zelve zijn onderworpen, heeft mede aanleiding gegeven eenige maat regelen te treffen tot verlaging van de inge volge de omzetbelastingwet van thee en ben zine geheven belastingen, die voorzieningen zijn vervat in de artikelen 100 en 101 van het tegen woordige ontwerp van wet. - Herhaaldelijk zijn van de zijde van wild- handelaren bezwaren naar voren gebracht te gen de heffing van omzetbelasting van wild en gevogelte. Thans schijnt de tijd gekomen om met betrekking tot wild en gevogelte een bepaling in het leven te roepen, waardoor aan vorenbedoelde bezwaren zal worden tegemoet gekomen. De regeering heeft aanleiding gevonden voor te stellen, den accijns op gedistilleerd te ver lagen tot 150 per hectoliter ad 50 percent, zonder heffing van opcenten. Verder stelt zij voor, den bieraccijns met 60 pet. te verlagen en derhalve terug te brengen tot 60 cent per hectolitergraad. Kennisneming van het rapport der commis- sie-Fleskens heeft de regeering gesterkt in haar aanvankelijke meening, dat er, in het kader van de voorgenomen belastingherzie ning, iets moet worden gedaan om den be lastingdruk op het groote gezin te verlichten. Het is mogelijk aan de gezinnen met vier of meer kinderen, per kind boven het derde, een bedrag terug tè betalen ter zake van de aan vankelijk te veel geheven indirecte belastin gen en crisisheffingen op de eerste levensbe hoeften, en, daar het den ministers noodzake lijk voorkomt een dergelijken maatregel te treffen, is deze in het ontwerp van wet opge nomen. Overeenkomstig het voorstel van decom- missie-Fleskens meenen zij het bedrag der tegemoetkoming op 10 per minderjarig kind boven het derde te moeten stellen. Nog zij medegedeeld, dat voornamelijk op grond van practische overwegingen de mi nisters van oordeel zijn, dat er geen welstands- grenzen in het leven moeten worden geroepen, in dien zin dat, indien het inkomen van de belastingplichtigen een bepaald bedrag over treft, de tegemoetkoming niet of tot een lager bedrag wordt verleend en voorts, dat de tege moetkoming voor elk minderjarig kind dat over het afgeloopen kalenderjaar 300 of min der heeft verdiend ongeacht den leeftijd op een gelijk bedrag dient te worden vastgesteld. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4