T UIT DEN OMTREK is rrwuoöi -oen DE STRAA TBELASTING TE VELSEN t jr VRIJDAG 5 MEI 1939 Onbillijke beperking wordt opgeheven Uniforme heffing van zes procent BLOEMEND AAL BENNEBROEK BEVERWIJK BEGRAFENIS J. F. BRAUN HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN BELASTING OP HONDEN EEN LIJST HEEREMANS De gemeenteraadsverkiezingen IJMUIDEN DE SNURREVAADVISSCHERIJ Grootere aanvoer Aanrijding Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. komt spreken R.K. Dam- en Schaakver. G.S. Overgeplaatst Winkeliersver. „Groot IJmuiden" Personalia ZANDVOORT NIEUW GEBOUW OP HET VLIEGVELD YPENBURG Voor houders van het M.-brevet I NAÜEtT WERKKAMP GEOPEND Minister Romme hield een rede en heesch de vlag WIELRENNEN Schulte tweede achter Karei Kaers RIJKSVISCHAFSLAG MARKTNIEUWS De prachtige bolknak ERIMA en de sierlijke FAMEUS zijn sigaren, welke U overal kunt rooken en iedereen kunt presenteeren. Het zijn werkelijk Zondagsigaren voor een alledags prijs. Veel te goed voor 't geld, zegt iedereen die ze rookt. - B. en W. stellen den Raad v'oor de verorde ning op de straatbelasting in te trekken en een nieuwe verordening ter zake vast te stellen. De bestaande verordening bepaalt nJ, dat de belasting alleen wordt geheven ten aanzien van gebouwde en ongebouwde eigendommen, gele gen aan openbare wegen, die bij de gemeente zelve in onderhoud zijn. Hierdoor wordt dus bij de heffing een beperking opgelegd, welke door de gemeentewet niet wordt gevorderd. B. en W. meenen verder, dat de afzonderlijke heffingspercentages voor onderhoud, verlichting en rioleering dienen te verdwijnen en dat in de verordening voor gebouwde en ongebouwde eigendommen een uniform heffingspercentage behoort te worden vastgesteld, evenals thans reeds het geval is voor ongebouwde eigendom men. Zal zoo volledig mogelijk van de in art. 280 der gemeentewet gevestigde bevoegdheid wor den gebruik gemaakt, dan dienen volgens B. en W. alle aan openbare land- en waterwegen in de gemeente gelegen perceelen in de belas ting te worden betrokken. Bovendien is zulk een regeling billijker dan de huidige. Immers behoeft het geen betoog, dat ook ten behoeve van perceelen, gelegen aan andere dan aan de gemeente in eigendom toebehoorende of door haar onderhouden openbare land- of waterwe gen van het gemeentelijk wegennet wordt ge profiteerd en de straatbelasting voor deze per ceelen volkomen verdedigbaar is. B. en W. achten het echter wel gewenscht onder de ongebouwde eigendommen niet te be grijpen de perceelen grond waarop het bedrijf van landbouw, veeteelt, tuinbouw, bloem- of bloembollenkweekerij wordt uitgeoefend. In de bestaande heffingsverordening wordt voorts bepaald, dat wegens gebouwde eigendom men en daarbij behoorende erven, gelegen 'aan wegen, voor welker onderhoud de door den Ge meenteraad bepaalde bedragen in de gemeente kas zijn gestort, terzake van onderhoud en rio leering de helft 'der gewone belasting zal wor den gevorderd. Bij Raadsbesluit van 12 Octo ber 1926 werd de hier bedoelde verplichting tot storting, omdat zij nadeelig werkte voor de gemeente, opgeheven. Hoewel reeds toen werd aangetoond, dat de rente van de voor onder houd gestorte bedragen veel geringer is dan de op grond van die bepaling verleende reductie op de straatbelastingi, bleef de betrekkelijke be paling in de heffingsverordening ongewijzigd en het niet-verdedigbare verschil in belasting ge handhaafd. Ook hieraan dient thans een einde te komen. Afgezien nog van de omstandig heid, dat het voordeel der lagere belasting in veel gevallen wordt genoten door belasting plichtigen, die bovenbedoelde storting op geen en||j^e wijze hebben betaald, alsmede van het tot vragen en reclames aanleiding gevende ver schil in belastingbedrag tusschen perceelen vair gelijke kadastrale huurwaarde in dezelfde straat of in andere straten, mag worden aan genomen, dat het indertijd gestorte bedrag door verminderde belastingheffing is gecompen seerd. Immers indertijd is reeds aangenomen, dat de straatbe.'asting op grond van deze stor tingen ten hoogste met 1% der kadastrale huurwaarde had mogen worden verminderd, terwijl deze reductie steeds 3% heeft bedra gen. Wanneer bovenvermelde wijzigingen door den raad worden aanvaard, kan een hoogere opbrengst van de straatbelasting worden verwacht. Meerdere perceelen, thans niet in de belasting betrokken, zullen daaronder komen te vallen en van andere zal een hoo- ger percentage worden geheven. Als gevolg van die wijzigingen kan, in plaats van de thans bestaande maximale heffing van 7%, naar de berekening van B. en W. met een uniforme heffing van 6% der kadastrale huurwaarde van gebouwde eigendommen met daarbij behoorende erven worden volstaan, terwijl de belasting ter zake van ongebouwde eigendommen op 5% kan gehandhaafd blijven. Tenslotte is nog de termijn, waarvoor onthef fing van straatbelasting wegens het onverhuurd en ongebruikt blijven van perceelen mogelijk is, van twaalf tot zes maanden teruggebracht. De vraag of bij aanneming van bovenvermelde wijzigingen de te vorderen bijdrage billijk is kan bevestigend worden beantwoord. De ten laste der gemeente komende kosten voor aanleg, on derhoud, verlichting en afvoer van water en vuil bedragen rond f 295.000. Dit bedrag zal een belangrijke verhooging ondergaan zoodra de gemeente verplicht is over te gaan tot de betaling van rente en aflossing op de door het Werkfonds beschikbaar gestelde gelden voor de uitvoering van het rioleeringsplan. De op brengst der belasting wordt geraamd op rond f 180.0000. De Vr. BI. Vrijw. Brandweer geeft een caba retavond Donderdagavond hebben de leden van B.V.B. en hun dames het 15-jarig bestaan der vereeniging in intiemen kring gevierd in café-restaurant Roozendaal te Overveen. Bij het diner kwam als bijzondere tractatie een stroom van redevoeringen los, waardoor het ruim half 11 werd in plaats van half 10 eer het eigenlijke cabaret-gedeelte een aanvang kon nemen. Er heerschte een allergezelligste stemming in de zaal en we hielden ons hart vast voor het geval, dat de brandweer opge roepen zou worden voor een grooten brand. Aan de feestvreugde zou dan een wreed en on tijdig einde zijn gekomen. Maar Vulcanus hield zich koest en gooide geen roet in 't eten. Tijdens het diner werd den heer Joh. Meeu- wig, commandant der brandweer, door het lid van den staf. den heer Van Buuren, 't gouden speldje aangeboden, de hoogste onderscheiding bij de B.V.B., welke verleend kan worden aan hem, die de meeste en gewichtigste diensten aan de brandweer heeft bewezen. Op vroolijke, gepaste wijze werd de avond verder gepasseerd, waarbij de familie Hofman onafgebroken zorgde voor de noodige afwisse ling met haar cabaret-nummers. Chr. Dem. Unie Tot candidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn gekozen de heeren: 1. W Vis; 2. P. Roskam; 3. mej. M. Alphenaar. Aangehouden Door de recherche alhier is aangehouden als verdacht van diefstal in dienstbetrekking, ten nadeele van zijn patroon te Bloemendaal, de 17-jarige loopjongen E. K., wonende te IJmuiden. Hij wordt ter beschik king van de justitie gesteld. Diefstal van tuingereedschap Door een plantsoenarbeider werd aangifte gedaan van het feit dat eenig tuingereedschap, dat toe behoorde aan de gemeente Bloemendaal, waar mede hij werkzaam was geweest en dat tijdens 't schaftuur in een plantsoentje aan den Zand- voortscheweg was verstopt, bij zijn terugkomst verdwenen was. Burgerlijke stand. Geboren: A. B. van der MeijdenKorsten, z.; M. KoopmanZonne veld, d.; M. van Duinvan der Ploeg, d.; L. M. A. SchaankPeters, z. Ondertrouwd: C. H. Willemse en J. G. Rol. Getrouwd: R. Snel en Ch. A. M. Wilmering; L. Meiland en A. Brouwer; L. de Waal en A. J. Barens; A. J. Does en H. A. M. Peters. Overleden: F. J. A. M. Wierdels, 78 j.; L. Clay, 2 mnd., overl. te Haarlem; H. A. Robbé Groskamp, 65 j., overl. te Haarlem; A. M. C. van der Kallen, 37 j., overleden te Leiden. Verloren en gevonden Gevonden en terug te bekomen bij: Van Kempen, Zuider Stations weg 3, een jongenspet; Hekker, J. W. Fricolaan 9a, een sleutel; Bisschoff, Lislaan 18 Santpoort- Stat., een paar jongenshandschoenen; Kesseler, Bosch en Duinlaan, een bruine ceintuur; De Groot, Ernst Casimirlaan 26, een zakboekje; Vogel, Ooster Tuindorplaan 4 Haarlem, een hee renhorloge; Kalbfleisch, Coornhertstraat 17 Haarlem, een airedale terrier; Wessel, Lage Duin en Daalscheweg 3, een speelgoedbal; Van Els- land, Kerkplein 5a, een geruit kinderceintuurtje; Politiebureau Heemstede, een damesrijwiel; Knijp, Pr. Mauritslaan 122, een kinderporte- monnaie met inhoud; Hameka, Zandvoorterweg 27, een Engelsche sleutel; Mevr. Maas, Juliana- laan 306 Haarlem, een gouden schakelarmband. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)handschoenen, gymnastiek schoen, ceintuurs, map (rietwerk). Post Aerden- hout: een want, een ceintuur, dameshandschoen. R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Donderdagavond vergaderde in café Berg en Dal de afd. Bennebroek-Vogelenzang van de Ned. R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze. Bij de ingekomen stukken was een verslag van de Santos Commissie, doel hebbende hulp aan tuberculeuze Middenstanders, waarin tevens werd aangespoord om meer actie te voeren voor de 5 ct. zegelactie. Nog vele leden wachten op hulp. Dit wachten kan verholpen worden, aldus de voorzitter. Daarom moet ook in onze afdee- ling de Santoscommissie ijverig werken en moe ten de leden trouw hun steun verleenen. Ook was een schrijven ingekomen betreffende het veertigjarig priesterschap van Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, welk ju bileum op 15 Augustus wordt herdacht. Voorge steld werd om uit de kas der afdeeling een be drag beschikbaar te stellen voor het jubileum- fonds. Eenstemmig ging de vergadering daar mede accoord. Als afgevaardigde voor de Centrale Raadsver gadering werd bij eerste stemming gekozen de heer P. J. v. Deutekom. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld. De Centrale Raadsvergadering zal gehouden worden op Maandag 7 Juni te Den Haag. al waar hét Tweede Kamerlid de heer H. W. E. Muller het onderwerp „De Middenstand en de Nieuwe Gemeenschap" zal behandelen. Door het hoofdbestuur werden de volgende voorstellen ingediend. Ten eerste het instellen van een spaarregeling voor de leden van Mid denstandsvereeniging om daardoor te kunnen bereiken uitzending van kinderen naar sana torium, deelname aan retraites en bijzonder voor deelname aan de groote Rome-Teis. De voorzitter lichtte het voorstel toe en zei er veel voor te voelen, temeer daar het hoofd bestuur zich wil belasten met het verzamelen der gelden. Ook de vergadering stond sympa thiek tegenover het voorstel. Het tweede voorstel was het in het leven roe pen van een Chris Jansens Fonds, ten doel heb bende financieelen steun te verleenen. De gel den daarvoor zouden door middel van 5 ets. bonnen bijeen moeten komen. Ook dit voorstel vond steun bij de vergadering. Ook werd behandeld een voorstel van de afd. Vlissingen om voor de Hanzeleden een identi teitskaart in te stellen met het doel leden in militairen dienst in de gelegenheid te stellen zich in hun garnizoensplaats beschikbaar te stellen aan andere Hanzeleden. Het prae-advies van het hoofdbestuur was dit meer plaatselijk te regelen. Voor dit voorstel en nog andere voorstellen kreeg de afgevaardig de vrij mandaat. Bij de mededeelingen spoorde de voorzitter aan tot meer deelname aan het voor den tegenwoordigen tijd zoo mooie en nood zakelijke retraitewerk. Leden, die reeds geweest zijn moeten weer gaan en wie nog nooit ge weest is, ga er eens heen. Ook deelde de voorzitter mede, dat voor de plaatselijk opgerichte afdeeling van de Nieuwe Gemeenschap door de afdeeling leden moeten worden aangewezen om daarin zitting te ne men. Voor de parochie Vogelenzang zou dat zijn de heer Wilson en voor Bennebroek de heer J. Vemoo.v. Voorzitter hoopte, dat beide leden in de nieuwe organisatie hun beste krachten zou den geven. Vervolgens betreurde de voorzitter den slechten vooruitgang in de oprichting van een Commissie van Bijstand in de afdeeling. Deze is zoo noodig. Spr. spoorde daarom de le den aan, daarover nog eens goed te denken. Nog werd besproken de kwestie in de gewestelijke Federatie (Bollenstreek). De afd. Lisse was gekomen met het plan tot split sing. De voorzitter betreurde deze geste en hoop te dat op de volgende Federatievergadering deze zaak alsnog in het reine zou komen. Spr. zou 't betreuren, als er in deze omgeving, die het toch al zoo hard te verduren heeft, zoo'n splitsing tot stand zou komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Deutekom of de Hanze nog geïnteresseerd is bij de te houden Fancy Fair. De voorzitter meende, dat de Hanze als zoo danig daarbij niet is geïnteresseerd; wel zullen de leden voor zich veel voor de fancy-fair kun nen doen, wat gezien het mooie doel zeker aan beveling verdient. Als slot dankt de voorzitter de leden voor de aangename wijze waarop de verschillende dis cussies zijn gevoerd en sluit deze geanimeerde vergadering met den Chr. Groet. Coöp. Raiffeisenbank Het gironummer van de bank is niet zooals abusievelijk gemeld 228127 maar 338.217. Hedenmorgen is op het R. K. Kerkhof St. Agatha ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. F. Braun, oud wethouder van Openbare Werken. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door kapelaan v. d. Kolk uit Den Haag, neef van den overledene, met assistentie van de kapelaans der parochie. Onder degenen, die het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats begeleidden, merkten wij op den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, en mevrouw Scholtens, wethouder N. J. Out, verschillende raadsleden, den heer C. A. Zwager, oud-wethouder, den directeur van Openbare Werken, den heer G. K. de Bie, benevens de opzichters van dezen gemeentelijken dienst. Verder waren aanwezig bestuursleden van de Beverwijksche Harddra- verijvereeniging „Prins Bernhard", waarvan de overledene eere-voorzitter was, en notaris mr. A. Moens. De a.s. raadsverkiezingen De afdeeling Heemstede van de Chr. Dem. Unie heeft be sloten, na gehouden referendum onder de le den, met de volgende candidatenlijst uit te ko men bij de a.s. raadsverkiezing: 1. Piet Krom hout (aftr.); 2. A. W. Huetink; 3. Mevr. Koen de Vries; 4. P. Kolk; 5. K. Frumau; 6. W. P. C. Kuvener; 7. G. Caro; 8. A. van Santen. P.D.H.V. „De Zwaluw" Genoemde ver eeniging hield haar wedvlucht van Vilvoorde, op Maandag 1 Mei, daar de vogels 's Zondags wegens het slechte weer niet gelost konden worden. Los 7 uur 45 met Z.W. wind en dam pig slecht weer bereikte de eerste vogel het hok om 9 uur 50 min. en 54 sec., met een snelheid van 1207 meter per minuut. De prijzen werden als volgt verdiend: W. Bekkers 1, 2, 3, 6, 8, 13, 22, 24 en 28; A. Goe man 4, 12 en 18; A. Stijnman 5 en 17; J. v. d. Lans 7 en 10; M. Koek 9 en 23; G. Krabbers 11, 26 en 30; V. de Croock 14 en 27; C. van Driel 15; H. Wlkier 16 en 29; P. Arendman 19 en 20; H. Daudey 21; K. Hermans 25. De Kruisvaart Gisteravond was de zaal van Flora nagenoeg bezet met donateurs, ge- noodigden en belangstellenden der Kruisvaart. Onder de aanwezigen waren eenige heeren geestelijken en de burgemeester met zijn echt- genoote. Met groote aandacht en tot groot ge noegen werd wederom het spel van Tyl Uilen spiegel gevolgd. Ook de voorstukjes, het fragment uit Joseph en Dothan, Paaschlied en de verschillende dansen vielen zeer in den smaak. De burgemeester vertolkte aan het eind der uitvoering de gevoelens van dank der aanwe zigen en wees tevens op het groote belang voor de opvoeding der jeugd, dat uitgaat van deze uitvoeringen. De Beurs Er was een pracht gladiool, „Joh. S. Bach", van de firma P. Hopman en Zn. te Hillegom. Deze zalm-roode gladiool trok veler belangstelling. Voortgekomen uit het ge slacht der langstelige Gandavensis, is deze forsche plant van een goede toekomst zeker. Een mooie zuivere witte narcis, met scherp oranje-hart en goeden stand, was de Poët. Cren- ver van de firma Warnaar en Co. van Sassen- heim. Deze firma had ook nog een vaas The Admiral. De firma Rijnveld en Zn. was er weer met een mooi partijtje narcissen, w.o. Artigon wel bijzonder uitmuntte. De beurs werd bezocht door 111 personen. De handel is om dezen tijd altijd stil. Ook dezen dag werd er niet bijzonder druk zaken gedaan. Naar de K.R.O.-studio Van hieruit wordt er op 20 Mei een reis georganiseerd naar den K.R.O. Op dien Zaterdagavond zal het gezel schap een KR.O.-uitzending meemaken. Zoo als men weet is alles kosteloos en komen alleen de reiskosten van ongeveer 1.20 voor rekening van de deelnemers. De auto vertrekt 's avonds om 6 uur uit Hillegom. Er zijn nog eenige plaatsen ter beschikking. Wie dus nog aan deze mooie reis wil deelne men haaste zich en geve zich op bij den heer Van Dril. De toepassing van de verordening op de hon denbelasting heeft de noodzakelijkheid van eenige wijzigingen doen blijken. B. en W. stel len den raad daarom voor de verordening in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen. Naast enkele wijzigingen, o.a. bestaande in een ruimere omschrijving van het begrip .houder van een hond", invoering van belas tingplicht voor honden, die tijdelijk in de ge meente vertoeven en ontheffingsmogelijkheid van de helft der belasting voor belastingschul digen, die vóór 1 Juli van het belastingjaar op houden ingezetenen der gemeente te zijn, is in de nieuwe verordening bepaald, dat honden, waarvoor de vereischte aangifte niet is ge daan, zich niet op den openbaren weg mogen bevinden. Voorts is een betere regeling getrof fen omtrent de verplichting tot het dragen door den hond van het kenteeken, dat de be lasting werd voldaan. In café Zomerlust te Santpoort is gisteren een vergadering gehouden, waar besloten werd met een eigen lijst uit te komen. De candidaten van de lijst-Heeremans zijn als volgt: 1 J. J. Hee remans, Santpoort; 2 S. P. J. Stevens, IJmuiden- Oost; 3 Stufel, Santpoort; 4 A. P. Heeremans, 5 W. Snijders, IJmuiden-Oost; 6 A. Nappen, IJmuiden-Oost. Door de Christelijk Historische Kiesvereeni- ging in onze gemeente werd de candidatenlijst voor den gemeenteraad ingediend. Lijstaanvoer der is de heer J. C. Dunnebier, IJmuiden. Tot lijstaanvoerder door de Vrijz. Dem. Kies- vereeniging is gekozen de heer A. J. v. Leusen, Velsen. Een aantal kustvisschersvaartuigen hebben in het afgeloopen jaar de snurrevaadvisscherij wederom uitgeoefend. Hoewel nog niet van groote beteekenis, neemt deze visscherij in Ne derland toch geleidelijk im omvang toe, zoodat de aanvoer van dit jaar voor het geheele land met 75 pet. steeg en thans bijna 1.250.000 kilo bedraagt. Waar door motorkotters en andere kustvisschersvaartuigen nog 4.750.000 kilo in Nederland werd aangevoerd, bedraagt de aan voer der kustvisscherjj thans rond 6.000.000 kg., waarvan ongeveer 60 pet. te IJmuiden werd aangebracht. Bovendien werd door Deensche en Zweedsche zeevischzegenvaartuigen nog rond 900.000 kg. aangevoerd en over den IJmui- der afslag geveild. Op het kruispunt WijkerstraatwegNieuwe Weg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder uit Limmen en twee wielrij ders uit IJmuiden, welke vermoedelijk is ont staan door het niet voldoende rechts rijden van den motorrijder. Door de botsing werd een der wielrijders licht gewond, terwijl beide rijwielen werden beschadigd. De Bijz. Vrijwillige Landstorm viert op Woens dag 10 Mei a.s. het 20-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid zal a.s. Woensdag in het St. Fidelis gebouw aan den Zeeweg een groote propaganda- avond worden gehouden waarbij als spreker zal optreden Pater Borromaeus de Greeve. O.F.M. Voorts zal vertoond worden de film „20 jaar B. V. L." Muzikale medewerking wordt verleend door „Kunstkring". Kaarten zijn verkrijgbaar bij den plaatselijken B. V. L.-leider, den heer M. J. Koelemeijer, Ratelstraat 47, IJmuiden-O. Op Zondag 7 Mei a.s. zal de R. K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn" haar tweeden wedstrijd voor den R. K. Landstitel te Wormerveer tegen D.I.O. spelen. De wedstrijd welke te 13.30 uur begint, is voor donateurs (trices) op vertoon van donateurskaart toe gankelijk. Door de reorganisatiemaatregelen der Ned. Spoorwegen worden tal van spoorbeambten overgeplaatst. Onze bekende plaatsgenoot, de heer K. Huibers, zal vermoedelijk ingaande 1 Juni benoemd worden tot eersten haltechef te Mariënberg in Overijsel. Vooral de plaatselijke afdeeling van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Velsen, waarvan hij 24 jaar penningmeester is, verliest in hem een actief lid. De contact zegelcommissie van de Winke liers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden' organiseert Woensdagmiddag 31 Mei een auto tocht naar Valkeveen en wel voor kinderen van 814 jaar. Tegen inlevering van 250 zegels kan men hiervoor kaarten bekomen aan het zegelbureau Kennemerlaan 102. By de te Den Haag gehouden Staatsexamens voor muziek is voor het theoretisch gedeelte middelbaar onderwas geslaagd mej. Riek Cop- pée alhier. Het uitbreidingsplan 1938. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten van Noord holland aan het gemeentebestuur, waarbij werd medegedeeld, dat eerstgenoemd college bij be sluit van 29 Maart 1939 de goedkeuring heeft onthouden aan het raadsbesluit van 25 April 1938 tot vaststelling van een plan van uitbrei ding voor deze gemeente, hebben we getracht informaties in te winnen naar de motieven, waardoor deze goedkeuring werd onthouden. Be halve bezwaren omtrent enkele onderdeelen van het plan, waren er ook algemeene bezwa ren, waarvan de voornaamste zyn, dat aan het ontwerp van het plan van uitbreiding ont brak een ontwikkelingsplan, waardoor dus niet kon overzien worden met welk doel dit uitbrei dingsplan was samengesteld en hoe men zich in de toekomst de verdere ontwikkeling van de gemeente had gezien. Een tweede alge meene fout was, dat de schaal, waarop de ver schillende kartons waren geteekend, niet de juiste was, waardoor het nieuwe uitbreidings plan, dat nu binnen een jaar gereed moet zijn, in zyn geheel zal moeten worden verwerkt op een andere schaal, hetgeen een tijdroovend werk beteekent. Voorts stuitten de bezwaren van Ged. Staten op het onderdeel van de ont wikkeling van den Zeeweg, terwül tenslotte dit college de verschillende ingediende bezwaar schriften omtrent het gedeelte van Zandvoort gelegen onder Bentveld redelijk heeft geacht en diensvolgens wenschfc, dat met die be zwaren rekening zal worden gehouden. Aan dit uitbreidingsplan was vanaf 1935 gewerkt en hierdoor zijn de kosten voor dit plan nog al duur uitgevallen, aangezien men Ir. Th. Zwiers deze taak had opgedragen, waarby deze tevens technisch en aesthetisch adviseur der gemeente werd. Verschillende ambtenaren van den dienst van publieke werken hebben het hunne aan dit plan bijgedragen en daardoor kan men een schatting maken omtrent de kosten, die ongeveer 10.000 hebben bedragen. Thans zal het nieuwe uitbreidingsplan geheel door den dienst van publieke werken worden uitgevoerd, alles onder leiding van Ir. Kruger, die directeur is van den dienst. Omtrent de saneering van het oude dorp bestaat thans een groote kans, dat ook hierin wijziging zal wor den gebracht, terwijl ook de mogelijkheid be staat, dat de verbinding van de Noord- en Zuidboulevard op een andere wijze zal plaats hebben. Vóór 29 Maart 1940 zal een nieuw plan tot uitbreiding aan Ged. Staten moeten wor den aangeboden, waardoor dus thans reeds hard wordt gewerkt om op tyd gereed te zijn. Scincursus Z. R. B. In bodega Mustert aan den Strandweg had Donderdagavond ten overstaan van het bestuur van de Zandvoort- sche Reddingsbrigade en in tegenwoordigheid van dr. C. R. van Fraassen, medisch adviseur, de afneming van examens plaats onder leiding van den instructeur, den heer E. H. Brok- meijer tot verkrijging van het diploma optisch seinen. Het resultaat was, dat den volgenden heeren een diploma kon worden uitgereikt: A. Beekhuis, Jb. Schuiten, H. Slagtveld, B. Zwem mer, W. van der Kruk, A. van de Geer, Jb. Kraaijenoord, Q. van der Meulen, Jb. Mole naar, E. Keur en A. Loos. Na afloop sprak de heer P. van der Mije, commandant, woorden van dank aan den instructeur voor zijn se rieuze opleiding en hoopte, dat de toekomsti ge seincursussen eveneens die belangstelling zouden ondervinden. De heer Brokmeyer dank te den heer A. Loos voor diens gastvrijheid by het geven van de lessen en bood hem namens de cursisten een fraaien leunstoel aan. Gisteren is een begin gemaakt met de ver vulling van een lang gekoesterden wensch van de nationale luchtvaartschool te Rijswyk. Het eerste graafwerk voor een gebouw voor houders van het m-brevet is verricht. Over 5 6 maan den zal Ypenburg een nieuw gebouw ryk zyn. De plannen van den architect ir. H. F. Mertens Wernink's Beton-Mij. te Leiden, de aanneemster, uit Bilthoven zijn goedgekeurd en met de N.V. is overeenstemming bereikt. Wie de vliegsport een warm hart toedraagt zal zich over dat nieuws zeker verheugen. Het m-brevet, ingesteld door het luchtverde digingsfonds, is te beschouwen als een toe latingsexamen voor meergevorderde vliegers, die in het bezit van een a-brevet zyn. voor beide brevetten leidt de Nationale Luchtvaartschool op. De N.L.S. is echter niet alleen met de op leiding van het m-brevet belast maar ook met het toezicht op het onderhouden van de vlieg- vaardigheid van houders van het m-brevet Eigenlijk is hiermede nog niet alles gezegd. Er is meer dan het onderhouden van de vlieg- vaardigheid, d. w. z. het voldoen aan den eisch aan m-brevetten gesteld om 1 uur in de maand te vliegen volgens een programma van oefe ningen, samengesteld door de N-L.S. met de militaire autoriteiten. Houders van het m- brevet moeten ook nog een theoretische op leiding krijgen, die tot nu toe schriftelyk werd gegeven. Daarin komt nu verandering. In het nieuwe gebouw zullen elke maand de houders van het m-brevet samenkomen om onderwezen te worden in aërodynamica, motorkennis en an dere onontbeerlyke vakken. Maandag as. wordt de proef paal geheid en omstreeks 1 Juli kan de eerste steenlegging worden verwacht. De verwezeniyking van dezen bouw is te dan ken aan een leening van het Nationaal Lucht vaartfonds aan de N.L.S. 'n Driehoek op z'n punt (roode rand, geen teekening erin) wil zeg gen: ,,pas op, gij nadert een voorrangsweg". 'n Vierkant op zijn punt (oranje met wit ten rand) vindt U lange de voorrangswegen, waar voorts de af standspaaltjes oranje koppen hebben. Na het schipperskamp op IJsselsteyn geopend te hebben, heeft minister Romme zich Donder dagmiddag naar Nunspeet begeven, voor de ope ning van het werkkamp „De Arend" van het Rotterdamsche instituut voor de rijpere jeugd. De heer W. C. Hudig, voorzitter van het insti tuut, heette met enkele woorden den gasten wel kom. Daarop sprak minister Romme, die zyn groote waardeering uitte voor het door het In stituut voor de rijpere jeugd georganiseerde kampwerk. In alle kringen van het Nederland- sche volk, zoo zeide hy, wordt liefdevolle en offervaardige medewerking verleend, om aan de euvelen van de jeugdwerkloosheid zooveel mo gelijk tegemoet te komen. De overheid heeft op het gebied der jeugd- werkloosheidsbestrijding een taak, die zij niet vervullen kan, wanneer zy daarin niet gesteund wordt door de particuliere organisaties. Het kampleven, zeide de minister, kweekt ka meraadschap en het geeft den deelnemers een krachtigen steun voor hun later leven. Nadat de directeur van het instituut in een korte rede de bedoeling van het kampwerk had uiteengezet, heesch de minister op het voorplein de vlag, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Donderdag werd te Schweinfurt een interna tionale wegwedstryd gehouden, waaraan 35 ren ners deelnamen. Karei Kaers (België) wist dezen wedstrijd te winnen door het parcours, ter lengte van 95 K.M., in een tyd van 2 uur 17 min. 57 sec. af te leggen, waarbij hij dus een gemiddelde snelheid van 41.5 K.M. per uur maakte. De twee Nederlanders, die deelnamen, sloe gen een goed figuur. Gerrit Schulte werd tweede, terwijl Muller met twee renners de achtste, negende en tiende plaats deelde. 1. Karei Kaers (België); 2. Schulte (Neder land); 3. Weimer (Stuttgart); 4. Wengler (Schweinfurt); 5. Waegelin (Zwitserland); 6. Kuester (Keulen); 7. Mathysiak (Berlijn); 8, 9. en 10. Muller (Nederland); Diederich (Dort mund) en Jacobsen (Denemarken), IJMUIDEN, 5 Mei. Versche visch. Tarbot 68 91 cent, Tong 5280 cent per kg. Kleine Schol 7.20—18.50, Bot 29.50, Schar 1.407.50, Poon tjes 2.20, wyting 1.702.70 per 50 kg. Kabel jauw 36.00 per 125 kg. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 6 Mei 7 Mei 4.35 5.24 0.15 0.56 4.56 5.34 0.35 1.24 HAARLEM, 3 Mei. Groentenmarkt. Spinazie 2030 cent, Sla 11.60, Postelein 0.751, An dijvie 0.751.10, Raapstelen 50—55 cent per kist. Witlof 13 cent per pond. Uien 1.451.60 per zak. Wortelen 2025 cent, Radijs 2.53 cent, Rabar ber 610 cent per bos. Prei 1820 cent per kg. Bloemkool 3540, Roode kool 2022, Gele kool 10—12, Komkommers 1116 cent per stuk. KAREL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2