barmhartigheid en rechtvaardigheid BroAdWAV. Een bezoek bij Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi ERK ■awr m Hfi Bescherming der burgerbevolking Nederland op de „World's Fair" 3 DE „ROODE PAUS" NAAR NEDERLAND Si: HET ENGELSCHE TYPE SCHUILKELDER VRIJDAG 5 MEI 1939 ERINGSDAG VAN AllE SËZlNDTENi HET 1939 v A MAT Of DISTINCTION In alle goede zaken verkrijgbaar. Onze betrekkingen met Zuid-Afrika Afr. P. J. Idenburg naar de Unie Minister Slotemaker de Bruine 70 jaar Te Wittem zal Z. Em. een monu ment voor Kard. van Rossum onthullen Bewondering voor zijn grooten voorganger Gymnasium St. Albertï wordt verbouwd Moderniseering van in- en exterieur Het wegkruipen in kelders bij bombardementen zal groot gevaar opleveren Een nieuwe richting Een schuilkelder, zooals die in Engeland in het groot wordt verspreid. Geheel van gegolfd ijzer gemaakt kost hij ongeveer8 pond sterling. Nederland maakt deze kelders echter nog niet De toespraak van jhr. Loudon bij de opening van ons paviljoen Een boodschap van dr. Colijn Retraite voor Middenstanders Geen audiëntie Audiëntie Zaterdag a.s. zal wederom de jaar- lijksche nationale collecte gehou den worden ten bate van het reclasseeringswerk in Nederland. Wil deze nationale reclasseeringsdag de grootst mogelijke vruchten afwerpen dan zullen er in verschillende kringen n°g bepaalde vooroordeelen tegen het reclasseeringswerk moeten worden ont zenuwd. Dat er vooroordeelen tegen den hobelen en nuttigen reclasseeringsarbeid van verschillende organisaties van ver schillende .gezindten, die alle echter in eenzelfden geest van menschlievendheid zich wijden aan de gevangenen en de uit de gevangenis ontslagenen, nog be staan, is helaas maar al te waar. Hoe vaak niet hoort men de opmerking ma ken, dat er aan hen, die door den een of anderen misstap met den strafrechter ln aanraking zijn gekomen, méér zorg en steun schijnen te worden besteed dan aan hen, die ondanks groote levens- uioeilijkheden zich moreel en geestelijk staande wisten te houden. Hoe vaak niet hoort men beweren, dat onder de hui dige zeer moeilijke omstandigheden, waarin zelfs degenen, die een blanco strafregister hebben, niet allen afdoen de geholpen kunnen worden, het eigen- 'Jk niet aangaat misdadigers weer Maatschappelijk in het zadel te helpen, z°odat zij een plaats bezetten, die een n°g nooit strafrechtelijk veroordeelde eigenlijk rechtens méér toekomt. Op eze en dergelijke opmerkingen, waar mee het reclasseeringswerk wordt aan gevallen of bemoeilijkt, mag men het antwoord niet schuldig blijven. Ten eerste dient men te bedenken, dat ver uit het grootste gedeelte van hen, die ui de gevangenis zitten of hebben geze- ®n> geen „misdadigers" zijn in den' B rengsten zin des woords. Velen, die den sen of anderen misstap hebben begaan, eden dien meer uit zwakheid dan uit s echtheid en vaak onder omstandighe- cn' waaronder sterkeren dan zij zou- en zijn bezweken. Is het dan overeenkomstig den geest van Christus, die Maria Magdalena vergiffenis schonk en den goeden Moordenaar het paradijs beloofde, die Met zoozeer voor de rechtvaardigen, je Seen boetvaardigheid noodig hebben, a s wel voor de zieken en zwakken en de zondaars zeide te zijn gekomen, him, die eeh strafvonnis achter den rug hebben, ln het algemeen geen kans meer te gun- hen om hun leven te beteren en weer eeh deugdelijk mensch te worden in de Maatschappij? Of zijt gij zelf zoo heilig cn volmaakt en zondeloos, dat gij u erop Meent te mogen verhoovaardigen, dat SÜ niet zijt en ook niet worden kunt Selijk een dezer, aan wie de reclassee- nng haar aandacht en zorgen wijdt? Hoovaardigheid is echter een grootere zonde en tevens de bron van grootere zonden dan die, waarvoor velen in de gevangenis moeten boeten. Wij behoe den geen ziekelijke, alles goedpratende eernis te hebben met hen, die gevallen KlJn' Maar in het bewustzijn van onze eigen zwakheid, die tot een soortgelijken al zou kunnen leiden, hebben wij in haastenliefde den plicht den gevallenen e helpende hand te reiken om hen te °eh opstaan. Het gaat er niet om de gereclasseerden in de maatschappij te evoorrechten boven en ten koste van en> die geen reclasseering vannoode Mbben, maar het gaat er om, zooveel Mogelijk te voorkomen, dat tijdelijk ge- B vaften na hun officieelen straftijd te ebben uitgezeten voor een vaak betrek- jk klein vergrijp levenslang ge straft worden met een uitsluiting uit de Maatschappij. Reclasseering is een werk van barm- artigheid en rechtvaardigheid tevens, h bestrijdt de criminaliteit door de °oi"zaken daarvan voor hen, die er toe vervielen, zooveel mogelijk voor de toe- onist weg te nemen. Indien ooit dan is het wel in dezen tijd van zware beproeving en druk voor zoovelen, dat zij over ruime middelen Moet kunnen beschikken om haar taak o vervullen. Moge daarom de Nationale eclasseeringsdag worden tot een klin- ende manifestatie van een levend en actief menschelijk saamhoorigheidsbe- ®ef. opdat zij, die een oogenblik moede nos de wapenen in den strijd des levens leten zinken, geestelijk, moreel en ook Maatschappelijk herbewapend worden °M den goeden strijd weer op te vatten en door te zetten tot een duurzame over- inning. Naar wij vernemen, zal op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering mr. P. J. Iden- burg, secretaris van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden, zich naar Zuid- Afrika begeven ter bevordering van de cultu- reele betrekkingen tusschen Nederland en dit land. Reeds in 1937 vertoefde hij, zooals be kend, geruimen tijd met dit doel in de Unie Mr. Idenburg zal Zaterdag per m.s. „Bloem fontein" vertrekken en stelt zich voor eind November weer hier te lande terug te keeren. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wordt morgen 70 jaar. Minister Slotemaker de Bruine werd te Slie- drecht geboren. Na een gymnasiale opleiding te Haarlem studeerde hij theologie aan de univer siteit te Utrecht, waar hij in 1894 doctoreerde. Als hervormd predikant was hij achtereenvol gens werkzaam te Harderwijk, Beilen, Middel burg, Nijmegen en Utrecht. In 1916 werd hij benoemd tot hervormd ker kelijk hoogleeraar in de theologie aan de uni versiteit te Utrecht. Deze functie bekleedde hij tot 1926. Vele jaren was prof. Slotemaker de Bruine lid van de Provinciale Staten van Utrecht en van 1922 tot 1926 lid van de Eerste Kamer. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Hij trad in 1929 af en werd lid van de Tweede Kamer. In 1933 werd prof. Slotemaker de Bruine wederom minister en thans hoofd van het nieuwe departement van Sociale Zaken. Na het aftreden van mr. Marchant werd hij in 1935 minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. In 1937 werd hij benoemd tot doctor honoris causa der Huss. fac. aan de universiteit te Praag. Manadag zal den minister in hotel Wittebrug te Den Haag een diner worden aangeboden, Waaraan verschillende vrienden en medewerkers uit verschillenden kring zullen deelnemen. De minister-president, dr. H. Colijn, zal mede aanzitten. Een gedeelte van het monument voor Kardinaal Van Rossum, dat op 22 Mei te Wittem door Kard. Fumasoni Biondi zal worden onthuld (Van onzen Romeinschen correspondent) De „Roode Paus", zboals de prefect van de H. Congregatie „De Propaganda Fide" genoemd wordt, heeft een ambtswoning, welke dien naam zeker niet beschaamt. Zij, bevindt zich in het paleis van de Congre gatie aan de Piazza di Spagna. Een oud paleis met een aangevreten gevel, dat men daarbm misschien slecht onderhouden zou noemen, als het mogelijk was bij een der gelijk oud paleis aan onderhoud te denken. Daar kan men immers ook niet aan den ken bij een rots of een kaap zbo'n oud paleis schijnt er neergezet door de natuur. Een kaap daar kan het paleis van de Congregatie „De Propaganda Fide" ook nog om een andere reden mee vergeleken wordenHet begrenst, behalve met den voorgevel de Piazzdi Spagna, met de zijgevels straten, die in het ver lengde van de Piazza liggen. Het steekt als een kaap vooruit in de branding van het stadsver keer. En dan kan men zelfs geneigd zijn de verge lijking nog verder door te trekken, tot in het symbolische. De Congregatie „De Propaganda Fide" steek als een kaap vooruit in de duistere branding van ongeloof en heidendom. En zoo heeft men kans terug te komen bij den naam „Roode Paus". Want die naam houdt vefband met het feit, dat de prefect van de Congregatie „De Propaganda Fide", juist omdat hii leiding geeft op een vooruit stekende kaap, op een vooruitgeschoven post, een geweldige verant woordelijkheid en een hieraan evenredige macht heeft. In het paleis aan de Piazza di Spagna zetelt de „Roode Paus" werkelijk wel eenigszins pau selijk. Vijf zalen doorschrijdt men voor men neerknielt om hem den ring te kussen. Den ver weerden gevel en alle reminiscenties aan het natuurgewrochtelijke, heeft men op slag ver geten, als men langs den strakken huisknecht naar binnen treedt. Men treedt binnen in de zeer gecultiveerde omgeving van een echt Ro- meinsch palazzo. En dan komt de tocht door de vijf zalen, waarbij des bezoekers gevoel van eigenwaarde doorgaans een diminuendo ver toont, even geleidelijk als het crescendo, da* meubels, schilderijen en tapijten vertoonen. Dé laatste: een zaal als een klaroenstoot! De mu ren bekleed met rood 'damast; zwaar vergulde zetels. Maar dan staat men tegenover een dood eenvoudig man. De paters Redemptoristen hebben den hul digen „rooden paus", Zijne Eminentie Pietro Kardinaal Fumasoni Biondi, uitgenoodigd om te Wittem het grafmonument van Kardinaal van Rossum te komen onthullen. Kardinaal Fumasoni Biondi heeft de uitnoodiging aan genomen. „Wij zouden den Kardinaal graag eenige vra gen willen stellen in verband met zfjn voorge nomen reis naar Nederland." „O yes," antwoordt ons de secretaris van den Kardinaal. Hij is een Amerikaan en als zooda nig heel wat van journalisten gewend. „Geeft u mij uw kaartje maar," zegt hij en nadat hij er een oogenblik met saamgeknepen oogen pp getuurd heeft nee, een nadere verklaring van de on der onzen naam gedrukte kwaliteit is niet noo dig: „I know", zegt hij zal hij eens gaan kij ken wat hij voor ons kan bereiken. Wij zien hem door de vijf zalen, waarvan de deuren open staan, verdwijnen. In Amerlkaansch tempo. En in datzelfde tempo zien wij hem, als wij nog bezig zijn om een geschikte houding voor het wachten te vinden, terug komen. „Gaat dus niet," concludeeren wij. „De Kardinaal verwacht u." zegt hij. Een doodeenvoudig man, in een zwarten toog, smal omzoomd met het kardinaalsrood. Heldere, bijna kinderlijke oogen, die ons open aanzien. Wij hebben een korte biografie van hem gele zen; bijzonder kwam daarin naar voren, dat hij de taak, die hij kreeg opgelegd, altijd zoo letter lijk verstond. Hij werd tot Apostolisch Dele- gaat in Indië benoemd. Toen hij vertrekken wou, brak juist de duikbootenoorlog uit. Het Suez- kanaal was gesloten. Voor Kardinaal Fumasoni Biondi was het vanzelfsprekend, dat hij om de Kaap voer. En, eenmaal in Indië, was het even vanzelfsprekend voor hem, dat hij zijn geheele immense gebied afreisde. Datzelfde deed hij als Apostolisch Delegaat in Japan en in Amerika. Hij ging niet eerst er eens voor zitten om zijn taak te interpreteeren, om er een serie proble men uit op te diepen en daarover te theoreti- seeren, neen, hij begon zijn taak oogenblikke- lijk in de praktijk. Een man van weinig woorden, een man van de voor-de-hand-liggende daad. Dezen indruk nu meent men bevestigd te krijgen, wanneer men de eer heeft tot Kardinaal Fumasoni Biondi toegelaten te worden en tegenover hem komt te staan. Een man van weinig woorden wij hebben maar kort, een kwartier, met hem gesproken Reeds na vijf minuten zei hij: „Meer, dunkt mij, kan ik u niet vertellen," Voor een journalist echter is het woord tevens de daad; hij meent, dat er altijd nog wel iets te vertellen is. „Ik heb de uitnoodiging van de paters Re demptoristen graag aangenomen, alhoewel ik hier eigenlijk moeilijk weg kan. Kardinaal van Rossum was een groot prefect van onze Con gregatie, wat reeds hieruit blijkt, dat hij het volle vertrouwen genoot van drïe opeenvolgvnde Pausen, Pius X, Benedictus XV en Pius XI. Hij is de eerste Nederlandsche Kardinaal geweest na de reformatie en nog altijd ook de eenige. Maar hij was een uitblinkende geest; u moet bedenken, de Paus riep hem als eenvoudig religieus. Wanneer ik met zijn grafmonument te onthullen zijn nagedachtenis kan eeren, dan acht ik mij dat tot voornamen plicht." „Weet u al, wanneer u afreist?" „Het grafmonument moet onthuld worden op den twee-en-twintigsten Mei? Maar ik hoorde eenige dagen terug, dat het monument nog hier was. Ik reis natuurlijk niet af, als ik niet zeker weet, dat alles klaar zal zijn. Nog eens: ik kan maar moeilijk uit mijn werk hier. Ik reis daarom ook niet eerder af dan strikt noodig is." „Bent U van plan om in Nederland nog andere plaatsen dan Wittem te bezoeken?" „Ik ga zoo spoedig mogelijk terug." „In één dag kunt U bijna alle voornaamste steden van Nederland aandoen", wagen wij op te merken. Dit schijnt den Kardinaal, die in Indië, Japan en Amerika leerde rekenen met enorme afstan den, te verrassen. „Werkelijk?", vraagt hij glimlachend. Wij haasten ons te trachten van het schijnbaar gunstige moment partij te trekken. „Voor de Nederlandsche katholieken is Uw bezoek een zeer bijzondere gebeurtenis" Maar dit betwijfelt Kardinaal Fumasoni Biondi; hy vindt zich zelf althans heelemaal niet bij zonder. „De Nederlandsche katholieken" zoo willen wij gaan uitleggen „Ja, de Nederlandsche katholieken zijn wél bijzonder" zegt de Kardinaal. „Ik heb de grootste bewondering voor hun emancipatie, welke zich in zoo korten tijd voltrok. In de jaren, dat ik in Amerika was, hoorde ik steeds de Nederlandsche katholieken om hun organi satie, maar vooral om hun pers, tot voorbeeld gesteld." Zijn wij vermetel, wanneer wij Vertrouwen, Het bekende gymnasium ,-St. Alberti" te Zen- deren, waar oneer leiding der paters Carmelie- ten jeugdige studenten worden opgeleid tot het H. Pristerschap, ondergaat op het oogenblik een degelijke moderniseering. Het oorspronkelijke gebouw, dat vijftig jaar geleden werd opgericht en in den loop der jaren menige doelmatige verandering heeft ondergaan, zal nu geheel gerestaureerd worden in modernen trant. Men is begonnen met het bouwen van een geheel nieuwen zijvleugel. Deze zijvleugel wordt opgetrokken in modernen stijl, ontworpen door den architect J. C. A. M. v. d. Zanden uit Hengeloo. Dé inwendige indeeling is aldus: op den be- ganen grond wordt, behalve een ruime hal en spreekkamers, een nieuwe ruime eetzaal inge richt voor de studenten, alsmede een keuken, uitgerust met alle moderne comfort. Op de eer ste verdieping is een badzaal ontworpen, be staande uit twintig douches, dertig voetbaden en een aantal badkamers, alsmede een luchtige ziekenzaal met bijbehoorende badkamer. Op de tweede verdieping worden de slaapkamertjes ingericht voor de leerlingen; ieder van deze kamertjes wordt voorzien van stroomend water. De zaal is zoo ontworpen, dat licht en versche lucht overvloedig worden toegevoerd. Het bekende gymnasium, dat volgend jaar zijn vijftigjarig bestaan zal vieren, komt door deze verbouwing op gelijken voet te staan met de beste inrichtingen op dit gebied. Steeds hebben de paters, naast de geestelijke en wetenschappelijke vorming van hun leer lingen, een groote zorg gehad voor de lichame lijke gezondheid der studenten. Getuigen daar van zijn de prachtige voetbal- en cricketvelden, een tennisbaan en een mooi aangelegd bosch, waar de jongelui hun vrijen tijd in de open lucht doorbrengen. De nieuwe vleugel, die nu in aanbouw is, legt ook weer getuigenis af, dat er geen kosten gespaard worden, om de licha melijke vorming, uit hygiënisch oogpunt be schouwd, zoo gezond mogelijk te doen zijn. De Prefect van de H. Congregatie „De Propaganda Fide", Kardinaal Fumasoni Biondi In opdracht van het Haagsche gemeentebe stuur heeft de heer G. A. Meijer, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, een studiereis naar Engeland gemaakt, teneinde bij de bevoegde autoriteiten aldaar inlichtingen in te winnen over de maatregelen, die kunnen worden toege past "bij de bescherming der burgerbevolking te gen luchtaanvallen. In een korte bijeenkomst heeft de heer Meijer ons zijn bevindingen medegedeeld, waaruit bleek, dat ons land een geheel anderen koers zal moe ten inslaan, wil tenminste een doeltreffende bescherming der burgerbevolking tot stand ko men. De laatste aanvulling van de Woningwet aldus onze zegsmans opende voor den mi nister van Binnenlandsche Zaken de gelegen heid te kunnen verlangen, dat in gebouwen, welke een zekere oppervlakte overschrijden, openbare schuilplaatsen gemaakt worden. Deze zijn bestemd om bescherming te bieden aan hen, die zich tijdens een luchtbombardement toevallig op straat bevinden. De gezinsbescherming echter een kwestie van geheel anderen aard d.w.z. de bescher ming van hen, die tijdens een luchtbombarde ment thuis zijn, wordt aan de ingezetenen over gelaten. En hierin bestaat een leemte, waarin de Overheid nog niets heeft gedaan. In Enge land denkt men hierover anders en heeft de Overheid als taak aanvaard ook de gezinsbe scherming te regelen. De bevolking is geneigd deze bescherming te zoeken in kelders en van officieele zijde wordt deze gedachte aangemoedigd. Bezien wij de zaak nauwkeurig, dan blijkt, dat de afdekking van kelders in woonhuizen in den regel berekend is op een gelijkmatige belasting van 200 K.G. per M2. Wil een kelder instortingsvrij zijn, dan moet, rekening houdende met de constructie en de hoogte van het huis, de afdekking berekend zijn op 1500 a 2000 K.G. per M2. Aan dezen eisch kan voldaan worden door verzwaring van de afdekking, door het aanbrengen van een tweede afdekking onder de bestaande, door het aan brengen van jukken onder de binten. De afdekking moet ook brandvrij of althans brandwerend zijn. Een bestaande koekoek moet in den regel ver ruimd worden om te kunnen dienen als nood uitgang, welke scherfvrij afgesloten moet zijn.- Bij instorting van een huis bestaat de kans, dat zoowel de ingang van den kelder als de nooduitgang door puin versperd worden. Dan is hulp van buiten noodig om te ontkomen. De hulp dient spoedig te komen, indien in het puin brand is ontstaan. Een gering percentage van de woningen in eene stad heeft een kelder. Voor onze gemeente is dit percentage ongeveer 10. Het inrichten van kelders tot schuilplaatsen is bovendien kostbaar, heeft een effect van be trekkelijke waarde en over alle gezinnen in een stad genomen, een beperkte strekking. Op grond van deze overwegingen heeft men in Engeland afgezien van het inrichten van kel ders, reden waarom het Haagsch gemeentebe stuur de situatie nauwkeuriger wilde kennen. Men stelt als eisch, dat de bevolking van de 12 groote steden, voor zooveel zij niet geëva cueerd zal worden, tijdens een bombardemeir uit de lucht bescherming kan vinden in schuil plaatsen, welke zijn scherfvrij, instortingsvrij en bestand tegen luchtstooten. Voorts stelt men als eisch, dat de schuilplaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de woningen liggen, zoodat zij in geval van alarm in korten tijd bereikt kunnen worden. Na uitvoerige en afdoende proefnemingen, waarmede vier maanden gemoeid waren, heeft de Regeering besloten tot algemeene toepassing van een stalen schuilplaats, gedekt met grond. Begin Februari van dit jaar werd de constructie- teekening door den betrokken minister vastge steld. Begin Maart waren reeds 85.000 schuil plaatsen uitgedeeld. Er zullen eenige millioenen schuilplaatsen verstrekt worden. De verstrekking geschiedt gratis aan gezin nen, welke geen inkomstenbelasting betalen, d.w.z. een inkomen hebben beneden 250 pond. Overigens wordt 8 pond vergoeding verlangd. De schuilplaats bestaat uit verzinkt gegolfd plaatijzer, dik 2 m.M., eenig profielijzer, bouten en volgplaten. De afstand van den open ingang tot den ach tergevel van het huis is 2 a 4.5 M. Het huis is scherfweer ten opzichte van den open ingang. Bij een juiste kuize van genoemden afstand in verband met de hoogte van het huis, bestaat weinig kans, dat de ingang versperd zal worden dat Kardinaal Fumasoni Blondj niet ongene gen zal zijn een verzoek om nog andere Nederlandsche plaatsen dan Wittem met zijn komst te vereeren, in te willigen? Het is in ieder geval in dat vertrouwen, dat wij de woning van den „rooden paus" verlaten. Wij hooren nog het „God zegene U", waarmede öe Kardinaal zich terug trok. Warm en oorspron kelijk klonk het. Naar wij van den beeldhouwer, prof. Enrico Quattrini, vernemen, is het grafmonument van Kardinaal Van Rossum Vrijdag 28 April af gezonden. Men rekent er op, dat het een dezer dagen te Wittem arriveert. Voor de montage schatte de beeldhouwer, die zelf met zijn zoon en meesterknecht daarvoor naar Nederland komt, 'n tiental dagen noodig. Zooals men zier,, is de tijd krap uitgemeten, maar men mag toch gegronde hoop koesteren, dat 't monument den twee-en-twintigsten Mei geheel gereed zal zijn. door neervallend puin. De schuilplaats kan ech ter verdragen, dat van 6 M. hoogte er op neer valt een stuk metselwerk, groot 3 bij 1.5 M., dik 0.25 M. Bovendien is in den achterwand aanwezig een noodluik, hetwelk onder den druk van den grond naar binnen geopend kan worden. De inzittenden kunnen zich aan de achterzijde gemakkelijk uit graven met een schop of met de handen. Bij een proefneming bleek, dat de schuilplaats niet beschadigd wordt, indien op een afstand van 9 M. een bom van 227 K.G., waarvan de punt 0.45 M. diep in den grond steekt, tot ontplof fing komt. De schuilplaats is van binnen lang 2, breed 1.37 en hoog 1.85 M. en biedt ruimte voor 8 per sonen en kan dus dienen voor twee gezinnen van de gemiddelde sterkte. Bij de thans geldende materiaalprijzen zijn in ons land de kosten van de levering van de onderdeelen aan huis niet meer dan 90. Omtrent de plechtige opening van het Neder landsche paviljoen op de New Yorksche „World's Fair" wordt nader gemeld, dat deze plechtigheid zich Donderdag onder begunstiging van fraai weder en onder groote belangstelling heeft vol trokken. De Nederlandsche gezant te Washington, jhr. dr. A. Loudon, hield een toespraak en zeide hierin het zeer te betreuren, dat Zijne Exc. minister Steenberghe verhinderd was bij de opening aanwezig te zijn. Vervolgens las de gezant een boodschap voor van den Nederlandschen minister president, dr. H. Colijn, waarin deze de groeten overbracht van Nederland aan de vrienden in de Vereenigde Staten. Voortgaande met zijn toespraak wees dr. Loudon er op. dat de tentoonstelling beoogt de verdraagzaamheid en samenwerking te bevorderen. Na de toespraak van den gezant hieven de aanwezige Nederlanders het „Wilhelmus" aan. De directeur-generaal der tentoonstelling, Gro ver Whalen, begroette vervolgens dr. Louaon en de aanwezige Nederlandsche autoriteiten. Bij deze gelegenheid neeft tevens de voorzitter der Internationale Kamer van Koophandel, Tho mas Watson, het standbeeld onthuld voor Pieter Stuyvesant, den gouverneur van Nieuw-Amster- dam in de 17e eeuw. De boodschap, welke de minister-presi dent, dr. H. Colijn, tot het Amerikaansche volk heeft gericht, luidt als volgt: Nu de omstandigheden het onmogelijk ge maakt hebben, dat een der Nederlandsche ministers naar de Vereenigde Staten gaat om het Nederlandsch paviljoen op uw grootsche tentoonstelling te openen, verheugt het mij in de gelegenheid te zijn, u namens de Nederland sche regeering en het Nederlandsche vdlk een vriendschapsbetuiging te zenden. De Ver. Sta ten van Amerika en Nederland zijn van het oogenblik van hun ontstaan af door nauwe vriendschap verbonden geweest. Ik behoef niet stil te staan bij de reden, waarom dit zoo was. Naast de onderlinge verbondenheid in het voor geslacht bestaat nog beider gemeenschappelijke erkenning aan de goddelijke ordonnanties te zijn onderworpen. Bovendien bestaat bij hen beiden het ver mogen het juiste evenwicht te bewaren tusschen de individueele vrijheid en het staatsgezag. Zij deelen in afschuw voor slaafsheid en hechten groote waarde aan den regelmatigen volksinvloed op de regee ring; zij staan erop, dat zoowel de burgerij als de machtdragers nauwkeurig de wetten van het normale gedrag nakomen. Juist om deze solied gefundeerde vriendschap neemt Nederland met oprechte vreugde deel aan deze tentoonstelling. Het bewondert dit symbool van Amerikaansche energie en vlijt en het verheugt zich erover boven zijn paviljoen hoe bescheiden dit overigens ook moge zijn te zien wapperen het rood-wit-en-blauw van zijn aloude vlag, die zooveel, waaraan Neder land en de Ver. Staten verknocht zi1r., verte genwoordigt, terwijl het dezelfde kleuren mag begroeten in de stars and stripes. Van Zaterdag 20 tot Dinsdag 23 Mei wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor middenstanders. Men gelieve zich te wenden tot de directie van genoemd retraitehuis met opgave van adres en leeftijd. Z. Hoogw, Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag audiëntie ver- 1 leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9