Chamberlain verdedigt het dienstplicht-ontwerp Y\ Intensieve activiteit der Duitsche diplomatie Frankrijks besluit onwrikbaar Londen verrast over Litwinof nr De rede van Beek Het nieuws van'heden TER NAKOMING VAN VERPLICHTINGEN V ONS PA VIL]OEN TE NEW-YORK INNIG CONTACT MET ROME NOODIG DE BAROMETER J- 5 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ^konnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 5 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21771 Geen toepassing van de wet in Noord-Ierland Verwijzing naar de a.s. rede van Beek De dienstplicht Oppositie De garantie aan Polen Te Parijs meent men een gunstige wending te kunnen verwachten Soepeler houding van Moskou? Donderdag is het geopend De bomaanslagen in Engeland LAME RI5 Goering, die naar San Remo gereisd is, zou naar Madrid gaan Non-agressiepact met Baltische staten? De Aalandseilanden Vervroegde verklaring van Daladier over den inter nationalen toestand Veiligheid des lands in het geding Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Activiteit van Britsche diplomaten Een waarschuwing uit Italië Het Eucharistisch Congres te Algiers Historische optocht in het stadion O'Kelley naar de V.S. In de plaats van De Valera Bullit naar Londen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeetingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 4 Mei (Reuter) In het Brit- £he Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain medegedeeld, dat onderhande lden aangeknoopt zijn met de vereenigde Staten ten behoeve van een uitwisseling van sommige grondstoffen, die noodig zijn voor strategische reserves in beide landen. Het initiatief is van den kant der regeering der Vereenigde Staten gekomen. Terwijl de Britsche regeering geheel de be daren deelt van de Amerikaansche regeering Sen een vervangen van den gewonen inter nationalen handel door ruilhandel, was de egeering het er toch mede eens, dat onder spe ciale omstandigheden de uitwisseling van grond stoffen, die niet onder den normalen handel ailfen, niet op dezelfde bezwaren stuit, mits Wereldprijzen niet verhoogd worden. Op een vraag betreffende de Britsche mone- aire politiek, antwoordde Simon vervolgens at de Britsche regeering geen politiek van eflatie nastreeft. Simon gaf toe, dat een poli- Iek Van goedkoop geld over het algemeen een groot voordeel was. Ten aanzien van de handelsonderhandelingen ™et Roemenië deelde minister Stanley voorts P een desbetreffende vraag mede, dat de be- Prekingen nog voortduren, en dat hij nog niet n staat was een verklaring af te leggen. Het Labourlid Henderson vroeg vervolgens, of c aandacht van den minister gevestigd was "P de Duitsche propaganda, die beweert, dat *r°ot-Brittannië vriendschap aanbiedt tegen procent, waarop Stanley antwoordde, dat at „stellig een uiterst hooge rentevoet" was Vervolgens legde minister-president Cham- berlain een verklaring af over het wetsontwerp den dienstplicht. Hij zeide: Terwijl ieder Pjoet erkennen, dat de aankondiging van den dienstplicht vrees en argwaan zou wekken, welke n vele gemoederen lang met de gedachte eraan Sepaard waren gegaan, zal toch, wanneer de egeerings voorstellen nauwkeurig bestudeerd V'orden, blijken, dat zij heel ver gaan in de chting van het verleer,en van waarborgen, die eze vreezen en twijfels zouden opheffen. Te rdeelen naar de berichten uit de verschillen en deelen des lands, is die opvatting bevestigd. Er is held Seen twijfel mogelijk, of de vastberaden- van het Britsche volk om zichzelf in staat c stellen de aanvaarde verplichtingen na re v°men, wordt bewezen door dit groote afwijken an de oude traditie, en heeft een diep respect Sewekt in geheel Europa. twijfel aan den ernst van onze voor- Pemens om onze defensieve strijdkrachten ^t den uitersten staat van bereidheid op te voeren is weggenomen, en ten opzichte Van dit punt is het besluit der regeering den maatregel in te voeren volledig ge rechtvaardigd-" Ket wetsontwerp zal dit jaar 200.000 man schappen leveren, en over drie jaar 800.000. ^1Ie militie-manschappen zullen een shilling soldij per dag ontvangen, zonder toeslag voor ang of vak. Aan vrouwen van gehuwden zal 17 shilling per week worden uitgekeerd met de gebruikelijke kindertoeslagen. Het wetsontwerp zoo deelde Chamber- 'ain vervolgens mede zal niet worden toegepast op Noord-Ierland, maar van kracht zijn voor ieder mannelijk persoon tusschen de 20 cn 21 jaar, die niet gewoon lijk verblijf houdt in de dominions, de kolo niën of mandaatgebieden. Noord-Ierland heeft de beslissing overgelaten aan de regeering van het Vereenigd Konink lijk, die besloten heeft Noord-Ierland van de itet uit te sluiten, opdat de geschillen, die an ders zouden ontstaan de doeltreffendheid des lands niet zouden benadeelen. Als erkenning J'an de vaderlandsliefde van Noord-Ierland heeft de regeering besloten, dat een lichte tankeenheid zal worden gevormd uit Noord- teren als toevoeging aan de reeds bestaande eenheden van vrijwilligers. Zijn verklaring besluitende zeide Chamber- ain: „Hoe spoediger wij het wetsontwerp aan genomen kunnen krijgen, hoe spoediger ook wij he veiligheid des lands kunnen verzekeren en hoe grooter de uitwerking zal zijn op de ver- Schillende landen in Europa". De premier deed ®en beroep op de leden van het Lagerhuis om zorg voor te dragen, dat er niet onnoodig gecjpbatteerd werd, en er aan te denken, dat het Jn het belang van het land gewenscht was dat het Wetsontwerp zoo spoedig mogelijk zou worden af gehandeld. Het lid van de Labour-oppositie, Lees Smith heeft het amendement van Labour op het dienstplicht-ontwerp ingediend. Hij verklaarde daarbij, dat het vrijwilligers- systeem alle noodige manschappen zou hebben °Pgeleverd. Ook de liberale leider Sinclair liet zich uit ten gunste van het vrijwilligerssysteem. Eden, die vervolgens het woord voerde, werd toet gejuich ontvangen. Hij steunde het wetsontwerp, zeggende, dat het niet is ingediend omdat het vrijwilligers- svsteem heeft gefaald, maar „omdat wij den twijfel moesten wegnemen uit de gemoederen van sommige vreemde landen ten opzichte van Ce vastberadenheid, waarmede wij voornemens Sijn de politiek te voeren, waaraan wij onzen haam verpand hebben, De waarheid is, dat er thans naties zijn, die op den rand van het gevaar leven en veel be wuster zijn van de onmiddellijke noodzakelijk heid, die ieder oogenblik kan ontstaan, dan wij in dit land. Deze naties weten zeer wel hoe diep en oprecht gehecht wij zijn aan het vrijwiln- gersbeginsel. Maar juist daarom kunnen wij geen treffender symbool geven van de oprecht heid van onze vastberadenheid om onze belof ten ten Uitvoer te leggen, dan door een tijde lijke opoffering van een fundamenteel beginsel. De belangrijkste reden voor dit wetsontwerp is het feit, dat de regeering een buitenlandsche politiek is gaan voeren, waarvan het doel is, dat de vrede wordt gehandhaafd door het scheppen van een afschrikwekkenden factor te genover eiken kandidaat-aanvaller." Eden besloot met de woorden: „Ik hoop, dat de regeering ons vanavond twee dingen zal zeg gen, die voor de wereld van het grootste be lang zijn: in de eerste plaats, dat er geen en kele verandering is gekomen in den aard of den omvang van onze garantie aan Polen; dat die garantie absoluut is: en in de tweede plaats, dat de regeering haar pogingen om de Sovjet- regeering in het vredesfront te brengen en met deze en andere vredelievende regeeringen zoo volledig mogelijke overeenkomsten te sluiten, zal voortzetten." Op de vraag, of de inhoud van de Duitsche voorstellen aan de Pooische regeering in ver band met den Poolschen Corridor en Danzig, en het antwoord van de Pooische regeering daarop de Britsche regeering bekend waren vóór zij de recente garantie aan Polen aanbood, heeft Chamberlain in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britsche regeering uiteraard kennis droeg van de algemeene onderwerpen, waarover van ge dachten gewisseld werd tusschen de beide re geeringen, en op de hoogte was van de houding, die elk der beide regeeringen bereid was aan te nemen „Opgemerkt zal zijn, zoo ging Chamber lain voort, dat een officieel verslag van het Duitsche voorstel en de Pooische tegen- voorsteilen tot dusverre slechts van één kant is gepubliceerd. Ik verneem, dat de Pooi sche minister van Buitenlandsche Zaken waarschijnlijk eenige verdere openbare me- dedéclingen zal doen over deze zaken tijdens de redevoering, die hij Vrydag zal uitspre ken." Na een vergadering van de besturen va.n de Labour-fractie in het parlement en den alge- meenen raad van het vakvereenigingscongres is een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de arbeidersbeweging zich tegen den dienstplicht moet en zal verzetten. In een com muniqué wordt medegedeeld, dat besloten is een conferentie bijeen te roepen van de uitvoeren de raden der aangesloten vakbonden, „om den toestand te bestudeeren, zooals die voortvloeit uit de invoering van den dienstplicht". De con ferentie zal 19 Mei as. gehouden worden. Sprekende over de Engelsch-Amerikaansche onderhandelingen over een ruilovereenkomst, waaromtrent Chamberlain heden in het Lager huis mededeelingen heeft gedaan, heeft de Amerikaansche senator Byrnes verklaard, dat het ruilvoorstel een gunstige ontvangst ten deel is gevallen in Londen. Hij voegde hieraan toe, dat de onderhandelingen betrekking hebben op een plan tot ruiling van rubber en tin tegen een overschot van Amerikaansche katoen. De Duitsche minister van Arbeid, Seldte, bezocht in Italië Sabaudia, de nieuwe stad in de drooggelegde Pontijnsche moerassen LONDEN, 4 Mei. (Reuter). Het aftreden van Litwinof heeft de Britsche officieele kringen volkomen verrast. Men weet nog niet, of dit een wijziging in de politiek van de Sovjet-unie zal beteekenen, en alle ge ruchten dienaangaande worden veronder stellingen genoemd. De Britsche regeering heeft nog geen offi cieele mededeeling' ontvangen van den Brit- schen ambassadeur te Moskou. Verder wordt medegedeeld, dat tusschen Lon den en Parijs nog steeds wordt onderhandeld De Nederlandsche gezant te Was hington, dr. A. Loudon, heeft Don derdag 't Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York geopend. Drieduizend menschen woonden de plechtigheid bij. Na de toespraak van den ge zant werd het Wilhelmus gezongen De plechtigheid werd naar Europa uitgezonden. over het antwoord op de jongste Sovjet-Russi sche voorstellen. Naar Havas meldt, levert men in Fransche diplomatieke kringen met de grootste reserve commentaar op de vervanging van Litwinof Vanmorgen beschikte men te Parijs over geen enkelen nauwkeurigen factor tot waardeering van deze gebeurtenis, en evenmin over gegevens uit gezaghebbende bron, welke in stoat zouden stellen de politieke strekking te meten van de gebeurtenis, welker belang men te Parijs bij lange na niet onderschat. Totdat nadere in lichtingen zouden zijn verkregen, weigerde men vanmorgen een der veronderstellingen te aan vaarden. weike door de pers naar voren zijn gebracht. Men helde er echter toe over te denken, dat geen enkele der aanwijzingen, die den laatsten tijd geleverd zijn door de Russische politieke activiteit, in den huidigen staat van zaken ver oorlooft te besluiten, dat een wijziging is ge komen in de fundamenteele beginselen, die tot nu toe de buitenlandsche politiek van Moskou hebben geïnspireerd. Veeleer was men geneigd de verandering te interpreteeren als een aanwijzing voor een mogelijke ontwikkeling der Sovjet-po litiek in de richting van realistischer methoden, welke afwijken van sommige starre opvattingen betreffende de organi satie van de collectieve veiligheid en nader komen bij die soepeler en concreter metho den, 'dié in de practjjk worden gebracht door de Westelijke mogendheden sedert de recente gewelddaden in Centraal en Zuid oost-Europa. LONDEN, 4 Mei. (Reuter) Vanochtend is een jonge Ier veroordeeld tot tien jaar dwangar beid wegens het in bezit hebben van spring stoffen. De beklaagde noemde zich „soldaat van het Iersche Republikeinsche Leger". UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18* BERLIJN, 4 Mei. (Havas). Het vertrek van Von Ribbentrop naar Italië wordt te Berlijn slechts een uiting van de intensieve activiteit van de Duitsche diplomatie ge noemd. Men acht het te Berlijn noodzake lijk, dat een innig contact met Rome wordt bewaard, nu beide landen diplomatiek initiatief ontplooien. Ten aanzien van de voorstellen aan de Scandinavische landen en de Oostzee-staten bevestigt men in Duitsche kringen, dat nog geen sprake is van concrete voorstellen tot hel sluiten van een niet-aanvals- en garantie-ver drag, doch van het uitwisselen van gedachten, waarna de Duitsche diplomatie zich kan wen den in de door de betrokken partijen gewenschte richting. Men ontkent, dat besprekingen van dezen aard zijn geopend met Nederland. Belgié, Griekenland of Zwitserland, hoewel men toe geeft, dat de gedachtenwisseling met de Scan dinavische landen zou kunnen worden uitge breid tot de overige, in de boodschap van Roo sevelt genoemde landen. Stefani meldt uit Rome, dat de a.s. ontmoe ting tusschen Von Ribbentrop en Ciano in de (beroemde villa Bete aan bet Comomeer, naar Gayda in de „Giornale" schrijft, een tweeledig doel zal hebben: de indrukken onderzoeken, welke in Rome, Venetië en Berlijn zijn opge daan tijdens de verschillende besprekingen, welke Mussolini, Ciano en Hitier en Von Rib bentrop de laatste weken met talrijke vertegen woordigers van Europeesche regeeringen gehad hebben; en nauwkeuriger de positie bepalen der beide as-mogendheden ten aanzien van de omsingelingspolitiek, welke door de twee groote democratieën van Europa met persoonlijke hulp van Roosevelt georganiseerd wordt. De ont moeting, welke twee dagen zal duren, zal een nieuw blijk van solidariteit zijn der as-mogend- heden en van hun wil tot waakzaamheid en weerstand. Het instemmende Duitsche antwoord op de voorstellen van Finland en Zweden tot wijziging der Aaland-overeenkomst, is volgens het D.N.B. in Finland algemeen met voldoening opgenomen. De voorwaarde der Duitsche instemming, n.i de neutraliteit van Finland en Zweden, ver mindert de waarde der inwilliging niet, zegt „Hufvudstadsbladet" daar het geheele voorstel een beveiliging dezer neutraliteit beteekent. Naar hetzelfde blad verneemt, zullen de met de nieu we regeling der Aalandskwestie samenhangende wetsontwerpen reeds morgen aan den Finscheu Rijksdag worden voorgelegd. Het conservatieve Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" daarentegen schrijft ten aanzien van de Duitsche voorstellen aan de Scandinavi sche landen, dat Duitschland getroffen schijnt door een aanval van pactomanie. Na de verdragen met Engeland en Polen te hebben opgezegd, wil het andere verdragen sluiten. Het blad vraagt zich af, waarom deze be sprekingen zijn geopend, aangezien Duitschland zich had kunnen vergenoegen met de verzeke ring, dat de Scandinavische staten zich niet bedreigd voelen door Duitschland. Het blad vreest, dat de kleine stoten pionnen worden op het schaakbord der groote mogend heden, en het herinnert eraan, dat Neder land reeds de voorstellen tot een soortgelijke overeenkomst met Duitschland van de hand heeft gewezen, zonder dat zijn goede betrek kingen met Duitschland in gevaar zijn gekomen. De geruchten over uitbreiding van Hitler's actie voor de vorming van een „neutraliteits- front" tot andere kleine landen worden in of ficieele kringen te Berlijn niet bevestigd. Twee der landen, die in dit verband genoemd wor den, België en Zwitserland, hebben, aldus zegt men volgens Reuter te Berlijn, reeds garanties van Duitschland ontvangen, en komen dus niet in aanmerking. Een garantie aan Griekenland acht men hoogst onwaarschijnlijk: een waar borg aan een zoo ver-afliggend land zou te veel lijken op een goedkeuring van Roosevelt's voor stellen. Nederland zou dus overblijven, maar in betrouwbare kringen laat men het denkbeeld aan dit land buiten beschouwing. De Scandinavische landen en de randstaten, die als het ware een neutraal Oostzeeblok vormen, hebben op het oogenblik in de eerste plaats de aandacht van Duitschland. Maarschalk Goering is gisteravond uit Berlijn vertrokken en vanavond te San Remo aangekomen. Mevrouw Goering is niet meegegaan. Goering zal ongeveer een week te San Remo blijven; politieke besprekingen worden niet verwacht. In zekere kringen zou men niet verwonderd zijn, wanneer San Remo niet het eindpunt van de reis zou zijn. Men acht het niet uitgesloten, dat Goering naar Spanje zal gaan, om Duitsch land en den Fuehrer te vertegenwoordigen bij de groote overwinningsparade te Madrid. Tot nu toe heeft men evenwel van deze geruchten geen enkele bevestiging gekregen, zoodat ze met. de grootste reserve moeten worden be schouwd. LONDEN, 4 Mei. (Havas). In Duitsche krin gen te Londen wordt vernomen, dat voor het einde dezer week de terugkeer van den Duit- schen ambassadeur Von Dirksen wordt ver wacht. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Na een uit wisseling van gedachten tusschen de Duit sche en Letlandsche regeeringen zijn deze thans overeengekomen een niet-aanvals- verdrag te sluiten, over welks inhoud reeds overeenstemming bestaat. Evenzoo worden van Duitsche zijde onderhan delingen gevoerd met de regeering van Estlanci over het sluiten van een niet-aanvalsverdrag, die reeds in een vergevorderd stadium ver- keeren. PARIJS, 4 Mei. (Havas). Daladier, de Fransche minister-president, heeft vanavond tegenover de pers een ver vroegde verklaring over den inter nationalen toestand afgelegd. Daladier zeide in deze verklaring het vol gende „De bladen hebben vanochtend gemeld, dat de regeering de volgende week Donderdag, bij den aanvang van de nieuwe zitting van het parlement, in de Kamers een verklaring over den internationalen toestand zou afleggen. Ik ben van meening, dat ik in de bestaande omstandigheden niet mag wachten, maar reeds thans moet zeggen, wat de algemeene zin van deze verklaring zal zijn. Het standpunt van Frankrijk, zooals ik dat heb uiteengezet, in mijn radiorede van 29 Maart, is niet veranderd en zal niet veranderen. De gebeurtenissen in het buitenland hebben de gewettigdheid en noodzakelijkheid van onze politiek van Waakzaamheid en vastbeslotenheid duidelijk bewezen. Die politiek heeft de goedkeuring van het geheele land, zooals ook nog is gebleken uit dp besprekingen in de departementale verga deringen. Niettemin schijnt men in Frankrijk en in het buitenland door onjuiste berichten en ten dentieuze commentaren de werkelijkheid der feiten te willen verdraaien en er naar te stre ven of de vastberadenheid der regeering en volk te doen wankelen, of buiten Frankrijk onzeker heid te doen ontstaan over de duidelijkheid en juistheid der Fransche politiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een dergelijke verdraaiing van de waarheid keeren. In werkelijkheid is de internationale toe stand op een punt gekomen, dat boven de verscheidenheid ert het complex van be langrijke vraagstukken één probleem uit steekt: overheersching of samenwerking in Europa. De definitieve veiligheid van Frankrijk is dus in het geding en ook de toekomst der beschaving, die wij, met de overweldigende meerderheid der menschen in de geheele wereld, vastbesloten zijn te verdedigen. Het Fransche volk weet dat: zijn besluit staat onwrikbaar vast. In de bestaande omstan digheden stelde ik er prijs op daaraan te herinneren." VOOR HET GEHEELE LAND Iets warmer, toenemende bewolking, met j= in den avond plaatselijk eenige regen, zwakke tot matige, aan de kust tijde- lijk krachtige wind, uit Zuidelijke rich- H tingen. WARSCHAU, 4 Mei (Havas) Officieel wordt medegedeeld, dat de Pooische minis ter van Buitenlandsche Zaken, Beek, zijn rede morgen te elf uur zal uitspreken. De rede wordt geheel in het Poolsch uitgezon den, terwijl ook Fransche, Engelsche, Hon- gaarsche en Duitsche uitzendingen worden verzorgd. Het Pooische antwoord op het Duitsche memorandum zal te Berlijn door prins Lubo- mirski, zaakgelastigde der Pooische regeering, worden overhandigd, op het oogenblik, dat Beek zijn rede aanvangt. De Pooische ambassa deur. Lipski, bevindt zich te Warschau. Beek heeft vandaag den Britschen am bassadeur ontvangen. Norton, de raadsheer van de Britsche am bassade te Warschau, is met een officieele opdracht naar Londen vertrokken. De Italiaansche „Lavoro Fascista" raadt vol gens Stefani Polen aan in dit ernstige uur niet te overmoedig te zijn. Het Italiaansche volk kent gevoelens van vriendschap jegens de Polen, en daarom wenscht het ook, dat Polen niet uit trots fouten begaat. De voorstellen van Hitier houden niets onherstelbaars in: men acht ze in Italië gematigd en rechtvaardig. Een stijfhoofdige houding van Polen zou den inter nationalen toestand slechts kunnen verergeren. ALGIERS, 4 Mei (Havas). Kardinaal Ver- dier, de Pauselijk Delegaat op het Eucharis tisch Congres te Algiers, heeft vanmorgen in de huiskapel van zijn woning te Algiers de H. Mis opgedragen. Z.Em. begaf zich vervolgens, na met eenige honderden pelgrims het noen maal gebruikt te hebben, naar het stadion, waar een historische stoet doortrok van 28 groe pen, voorstellende de verschillende tijdperken der vestiging van de Katholieke Kerk inNoord- Afrika. Chamberlain verdedigde in het Lager huis het ontwerp-dienstplichtwet. Te Parijs hoopt men op een soepeler houding van Moskou na Litwinof s af treden. De Fransche minister-president legde een vervroegde verklaring af over den in ternationalen toestand. Tsjoengking opnieuw gebombardeerd; bijna duizend slachtoffers. In totaal negen Duitschers werden uit Engeland uitgewezen. Activiteit der Duitsche diplomatie. Goe ring te San Remo aangekomen. Onder handeling over niet-aanvalspacten met Letland en Estland. Het wetsontwerp tot aanvulling der H. O.-wet (opleiding tandartsen) is van de agenda der Tweede Kamer afge voerd. Memorie van antwoord in zake het wets ontwerp betreffende de tin-fusie. De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van de wijziging der L. O.- wet. Het Nederlandsche paviljoen op de We reldtentoonstelling te New-York ge opend. New-Yorksche beurs: ming. O verdeelde stem- Dat moest niet! „Dat moest niet kunnen gebeuren" is de uitroep van spijt en opstandig heid, hier en daar vernomen bij te leurstellende gebeurtenissen. Er wordt iets vernield, er wordt iets kwaads ge daan, er wordt iets ergerlijks bedre ven,dat moest niet kunnen ge beuren!" Onze reactie op dergelijke voorvallen is meestal een exclamatie, een uitroep als hierboven staat. Maar ivat doen we verder? En wat hebben ive tijdig gedaan om zoo iets te voor komen. Dat is misschien wel het er gerlijkste van alles: dat we juist niets deden en niets doen, dat we afzijdig ons op een afstand houden maar niet ingrijpen om kwaad te voorkomen of te beteugelen. We ergeren ons wél, we klagen liefst veel en toonen ons ge weldig boos, dochals 't op daden aankomt dan is onze invloed bedroe vend. En juist dat moest niet kunnen gebeuren! LONDEN, 4 Mei (Reuter). De vice-premier van Ierland, O'Kelly, vertrekt Zaterdag in plaats van De Valera naar de Vereenigde Sta ten. Hij zal worden vergezeld door Heam, den rechtsgeleerden raadsman van het departement van Buitenlandsche Zaken. PARIJS, 4 Mei (Havas) Bullit, de Ameri kaansche ambassadeur te Parijs, is heden per vliegtuig naar Londen vertrokken. Stand op Vrijdag I uur v.m.: "59.3 Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1