re Naar de vier-jarige kweekschool instemming en critiek VRIJDAG 5 MEI 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER Schrikbeeld der gelijkstelling OPLEIDING KATHOLIEKE HULPVERPLEEGSTERS Export van narcissen naar Amerika Sterilisatie-voorschrift afgeschaft, maar ARBEIDERS GESCHORST TE EMMEN Vragen van Tweede Kamerlid aan minister Romme Verleening van klinische hulp aan verzekerden Uit de Communistische partij getreden Willibrordusfeesten in Echternach NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Ontvangsten over April IERSCHE STOKER VER DRONKEN In dronkenschap te water geraakt MUSSERT'S VLA WERD GESTOLEN Jeugdige dieven thans veroordeeld K.N.A.C.-handboek 1939 Aan de gevolgen overleden Een muziekauteursrechtkwestie V ruchtboomenbloei Er is nog veel moois te zien MINISTER VAN BUUREN IN DE FOKKERFABRIEK Bijzondere belangstelling voor de T. 9 MOLEST-RISICO Nederlandsche pelgrims te Rome Onder leiding van Paters Redemptoristen INHEEMSCHE BEKLAAGDEN VRIJGESPROKEN HOPPERZANDZUIGER VOOR SIAM UIT DE STAATSCOURANT Commissie privaatrecht Onderscheidingen Staatsloterij door WILLY WATERMAN (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 4 Mei 1939. Aan de kweekschool is heel wat gedokterd in en loop der jaren. In den roes van optimisme idealisme die omstreeks 1920 de geesten be- eerschte heeft men een vijfjarige opleiding oor de onderwijzers ontworpen; spoedig bleek liet te houden, in 1923 werd de opleiding °P vier jaren gesteld. In 1934, toen de zeis der ezuiniging door alle begrootingen werd gesla gen, kapte minister Marchant van die vier ja- ren de eerste af, zoodat de heele stof, die een onderwijzer nu eenmaal dient te beheerschen, m°est worden saamgeperst in drie leerjaren. Nog vóór dat deze drie-jarige kweekschool Rar eerste candidaten had afgeleverd, nog éér 6 eerste binnen drie jaren klaargestoomde jonge onderwijzers hun examen konden afleggen, bleek en inspecteur van de opleiding zóó duidelijk, at die school niet in staat zou zijn om duur zaam goede, bruikbare leerkrachten voor het ager onderwijs af te leveren, dat hij den mi- ster adviseerde zoo spoedig mogelijk de weekschoolvorming weer met een jaar te ver engen. Minister Slotemaker had opren naar dat ad- 63 vo°ral toen hy zich voorgerekend zag, dat fR vierjarige kweekschool niet meer behoeft kosten dan een driejarige. Wanneer men ten minste het totaal aantal lesuren niet wil ver- Brooten. 200 kwam de bewindsman van Onderwas Verleden jaar met een ontwerp, waarin: de lessen, die thans in drie jaren worden gegeven, over vier jaren worden uitgesmeerd, met dien verstande, dat in de laatste beide jaren e Quantum vrije tijd aanzienlijk grooter is dan ln de eerste beide. in den vrijen tijd van deze laatste beide aren den kweekelingen de verplichting van twee middagen oefening in practisch lesgeven wordt opgelegd. En over dat ontwerp, over die voorgestelde hieuwe regeling der kweekscholen ving de Ka mer vandaag haar beraadslagingen aan. Il* één opzicht heeft de minister het by de Verdediging van zyn ontwerp gemakkeiyk: hij °n zich steeds erop beroepen het midden te houden tusschen tweëerlei critiek: de critiek v^n hen, die meenen, dat een onderwyzer, zoo hij niet academisch moet worden gevormd, dan toch minstens H.B.S. of Gymnasium moet dóór- °open vooraleer hy op de kweekschool belandt in die richting gingen de heeren Thijssen (sD.A.p.), van Houten (C.-D.) en van Sleen (S-D.a.P.) en anderzyds de critiek van hen, die, gelijk de heeren Tilanus (C.-H.) en van 'Jken (A-"R-), voor een verlenging van de on- ei"wijzersopleiding tot vier jaren eigenlijk niet Veel voelen, die de heer Tilanus zei het zoo ~T Iiever een doelbewuste verlaging van de eischen, aan de kweekschoolvorming gesteld, had den gezien. En zooiets net tusschen twee uitersten dóór varen doet deze bewindsman graag, met een zekere voorkeur zelfs. Hij vindt het heeriyk Wanneer hy de maximalisten tegen de minima- ls n bezig hoort, de „onderwijsbedervers" te gen de „kweekschoolchauvinisten" en hoe de eeren elkaar over en weer ook noemen. _En hy laveert daar niet alléén tusschendoor. "e heer Truyen (R.K.) zat, wat dat betreft, met em in hetzelfde schuitje. Deze oud-inspecteur We®t, wat den jongen onderwyzer toekomt. Met een compact, binnen drie jaren in het hoofd geperst brok kennis alléén, wordt hij nog geen bruikbare kracht. Daar is meer voor noodig. Een Zekere vaardigheid in vakken als lezen, spreken, Vertellen, schryven, zingen, teekenen enz. En een zekere geschiktheid om voor een klas kin deren te staan, om orde te handhaven en jon gens te boeien en te leiden. ®at kan alleen door oefening worden verkre- geu en het is uitstekend, dat de minister daar- wat ademhalingsmogeiy kheid, wat speling tot bezinking en een verplichting tot oefenen in fesgeven in zijn ontwerp voordraagt. E>e zeventigjarige bewindsman glunderde fech- ^r zyn langen baard. Met een breed gebaar verzekert minister Slo tmaker in de Memorie van Toelichting op het kweekschoolontwerp, pat de bepalingen, in dit ontwerp vervat, de financieele geiykstelling tus schen het openbaar en het bijzonder kweek- schoolonderwijs, die reeds in 1920 bij de wet werd geëischt, doch die nooit werd ingevoerd, einde- ïyk tot stand zullen brengen. Het gaat er maar om wat men onder „finan cieele geiykstelling" verstaat. Verstaat men er onder, dat de wet normen moet bevatten, vol gens welke bijzondere kweekscholen kunnen worden opgericht en door het Rijk moeten wor den gefinancierd, dan bevat het ontwerp de financieele gelijkstelling niet. Het bevat géén norm. Het brengt integendeel de willekeur-be- paling, dat de minister zelf wel zal uitzoeken hoevéél scholen hij wenscht te subsidieeren, een bepaling, die tot dusverre in de overgangs-arti- kelen van de Lager Onderwijswet vóórkwam. Verstaat men echter onder financieele gehjk- stelling een regeling volgens welke eenmaal aan gewezen büzondere scholen onverschillig of zy door een norm in de wet dan door een beschik king van den minister worden aangewezen evenveel van hun kosten vergoed krijgen, als de openbare, dan, inderdaad, bevat het ontwerp een stuk gelijkstelling. Reeds de aanwezigheid van dit stukje ge lijkstelling werkt op de linkerzijde op de socialisten vooral als een roode lap op den stier. De opleiding wordt duurder, schreef „De Bode", omdat de subsidies voor de bijzondere kweekscholen worden verhoogd. En de heer Thijssen (S.D.A.P.) praatte rustig die bewering na. Daarin echter vond hy den heer van Dijken (A.-R.) tegenover zich. Niet de bijzondere scho len profiteeren, aldus deze afgevaardigde, die in de Kamer den naam van groote scherpzin nigheid bezit, doch de Staat. Volgens de Memorie van Toelichting vergen de Rijkskweekscholen onder de voorgestelde nieuwe regeling een hoogere uitgave van rond 5000 gulden. In totaal zullen alle door het Rijk bekostigde kweekscholen 30.000 gulden meer kosten. Dus zoo luidt de aan de linkerzijde gretig getrokken conclusie de nieuwe regeling bevoordeelt eenzijdig de bijzondere onderwijzers opleiding; de confessioneele school profiteert. Niet alleen de linkerzijde, fnaar zelfs de Memo rie van Toelichting verzuimt echter rekening te houden met het feit, dat onder de' voorge stelde regeling de verplichte schoolgelden der gesubsidieerde kweekscholen voortaan volledig in 's Rijks kas zullen vloeien. Tot dusverre ge schiedde dit slechts gedeeltelijk. De schoolgel den kwamen alleen in 's Rijks kas wanneer er z.g. „winst" was. Dat kwam hierop neer, dat van de 156.000 gulden, die de byzondere scholen aan schoolgelden inden, niet meer dan 26.000 gulden behoefde te worden 'afgestaan. Wordt het thans behandelde voorstel wet, dan blijft van die 156.000 gulden geen cent meer by de schoolbesturen. Ook de 130.000, die zy tot nu toe behielden, verdwynen in de staatskas. Goed beschouwd *zou de kweekschool, volgens het ont- werp-Slotemaker, dus niet 30.000 gulden schade, doch een ton voordeel brengen aan de schatkist, een ton, die geheel wordt opgebracht door het byzonder onderwijs, dat bovendien het heele be drag der meer-uitgaven de 30.000 gulden voor Openbare en Bijzondere scholen draagt. Dat is de lading, die gedekt wordt door de vlag der „financieele gelykstelling", die in dit ontwerp verankerd heet! Is het wonder, dat de minister, door de com missie van rapporteurs na herhaalde gedachten- wisseling over en weer tenslotte gedwongen dui delijke cijfers over de schoolgelden te geven, het subsidie heeft verhoogd door het rente-percen tage der vergoeding voor de gebouwen der bij zondere scholen van 3.65 pet. op 5 pet. te bren gen? Dat vordert 45.000 meer. Maar dan nóg zullen er bijzondere scholen in moeilykheden komen. Dan nóg brengt de byzondere school het Rijk een bate van meer dan een halven ton. O, zoo! Het groote tekort aan hulpverpleegsters, die in tijd van oorlog ter beschikking van het Roode Kruis zullen staan, was voor de groote katholieke organisaties op het gebied van ge zondheidszorg en ziekenverpleging aanleiding te overwegen, op welke wijze deze opleiding zou kunnen worden bevorderd. Resultaat van dit overleg is de vorming van een Nationale Com missie voor opleiding van katholieke hulpver pleegsters, in welke commissie zitting hebben afgevaardigden van de Vereeniging van R. K. Ziekenhuizen, de Nationale Federatie Het Wit- Gele Kruis, den St. Canisius Bond, de R. K. Artsenvereeniging en den Bond van Verple- genden. Deze commissie zal in nauwe samen werking met het Nederlandsche Roode Kruis en de Souvereine Orde van Malta zoo krachtig mogelijk bevorderen dat, nu algemeen de be reidheid bestaat aan dit nationale werk deel te nemen, ook overal gelegenheid gegeven wordt tot het volgen van cursussen, die in de huidige omstandigheden zgn. spoedcursussen zullen zijn. De opzet is, dat de St. Canisius Bond op zich zal nemen de opleiding van religieuzen, terwijl het Wit-Gele Kruis (voor Limburg het R. K. Limburgsche Groene Kruis) met de vrouwe lijke jeugdorganisaties zich zal belasten met de opleiding van leeken. Verwacht mag worden, dat met algemeene medewerking spoedig in vele plaatsen cursus sen zullen beginnen. Zij, die belangstelling voor deze cursussen hebben, doen het beste zich te wenden tot de besturen van de plaatselijke Wit-Gele Kruisen of de daarbij aangesloten onderafdeelingen voor E.H.B.O. of tot de vrou welijke jeugdorganisaties. Het secretariaat van bovengenoemde Nationale Commissie is ge vestigd op het Centraal Bureau van het Wit- Gele Kruis, Voorstraat 63 te Utrecht. De Amerikaansche regeering heeft, naar het Handelsblad vernam, besloten, het voorschrift, dat narcissen-bollen alléén mogen worden in gevoerd, wanneer zij gesteriliseerd zyn, per 15 Augustus te doen vervallen. Aangezien bollen, die door koking zijn geste riliseerd, in hetzelfde seizoen niet kunnen wor den gebroeid (geforceerd) stond het Ameri kaansche sterilisatie-voorschrift tot dusver ge- lyk met een invoer-verbod Afschaffing ervan is derhalve van zéér groot belang voor onze bollencultuur. Helaas wordt de vreugde daar over getemperd door het feit, dat een groep parlementsleden een ontwerp-Plant Quarantine Act hebben ingediend ter herziening der wet van 1912. Daarin is nu o. m. opgenomen een bepaling, dat ingevoerde narcissen-bollen zul len moeten worden gesteriliseerd in de Ver. Staten. Het hangt er nu dus maar van af, of dit wetsontwerp waartegen weliswaar een vry sterke oppositie bestaat al of niet zal wor den aangenomen door Huis van Afgevaardig den en Senaat. En wat de export-vooruitzich ten voor het loopende jaar betreft, zal het er van afhangen, of een eventueele aanneming zal geschieden vóór dan wel eenigen tijd na 15 Augustus, den begindatum n.l. van den bollen- uitvoer naar Amerika. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van Lien- den heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de moeilykheden met de arbeiders uit de gemeente Emmen in de centrale rijkswerkverschaffing in Die ver? Is de minister bereid, den geschorsten arbei ders in hun gerechtvaardigden wensch, wekelijks naar huis te kunnen gaan, tegemoet te ko men? Is de minister bereid, in overleg met het ge meentebestuur van Emmen de uitvoering van in deze gemeente aanwezige werkobjecten te bevorderen, waardoor spoedig de betrokken arbeiders in de omgeving van hun woonplaats te werk gesteld kunnen worden? Dezer dagen werd te Utrecht een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van de Vereeniging van Ziekenhuizen in Nederland, de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen, den Bond van Nederlandsche Diaconessenhui- zen en vertegenwoordigers van de Federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging en de Onderlinge Nationale Verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging en van operatie. Een der onderwerpen van bespreking vormde het voorstel van het hoofdbestuur der Neder landsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst aan de 13 Mei te houden buitenge wone algemeene vergadering dier maatschap pij, tot het aangaan van overeenkomsten met de twee laatstgenoemde vereenigingen in zake de verleening van klinische hulp aan verzeker den. Na uitvoerige besprekingen werd overeenge komen aan de resp. besturen voor te stellen voor gemeenschappelijke onderwerpen een con tact-commissie in het leven te roepen, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle genoemde corporaties. De heer L. van der Veen, lid van den ge- gemeenteraad van Groningen, behoorende tot de Communistische party, heeft als lid van den gemeenteraad bedankt en is voorts uit de Com munistische party getreden. In de stad Echternach, die bekend is om haar springprocessie, zal van 25 Mei tot 4 Juni met groote plechtigheden het twaalfde eeuwfeest van den dood van den H. Willibrordus gevierd wor den. Het graf van den H. Willibrordus bevindt zich in de prachtige basiliek van Echternach. De plechtige sluiting der plechtigheden op 4 Juni in de basiliek zal worden bijgewoond door de Groothertogelijke familie, door de vertegen woordigers van regeering en Kamer en door meer dan 40.000 pelgrims. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ontvang sten over de maand April 1939 hebben bedragen 18 297,22, zynde 7.066,43 uit periodieke bij dragen en 11.230,79 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroe gen 15.546,56. De plaatselyke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen 33.842,65, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 103 gemeenten, een bedrag van 49.389,21 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden te 's-Gravenhage is: 272727 Een 38-jarig Iersch stoker, J. F., wilde zich Donderdagmiddag omstreeks drie uur aan boord begeven van het Engelsche s.s. „Caduceus" dat in de haven van Delfzijl ligt. De man, die onder invloed van sterken drank verkeerde, kwam te vallen en geraakte te wa ter. Na enkele minuten wisten havenarbeiders in samenwerking met toegeschoten personen, den drenkling uit het water te halen. Gedu rende eenigen tijd hebben twee geneesheeren kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. Het stoffelijk overschot is naar het lykenhuisje te Delfzijl overgebracht. De politierechter te Maastricht heeft de twee jongens veroordeeld, die indertyd den auto van ir. Mussert hebben beschadigd, om een verlok- kelyke vla te stelen. Zooals bekend was deze gebeurtenis voor de N.S.B. aanleiding, hierover veel rumoer te ma ken en zelfs vragen in de Kamer over te laten stellen. De eisch tegen de beide jongens, 18 en 19 jaar oud, was zes weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hen tot een maand gevangenisstraf. wy ontvingen het nieuwe handboek van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, dat een goede, oude traditie getrouw, elk jaar om streeks dezen tijd pleegt te verschynen. De nieu we uitgave, welke meer dan 500 pagina's telt, is ditmaal in een groen omslag gestoken en bevat weer 'n ontelbaar aantal nuttige gegevens het automobilisme betreffende. Ook dit jaar is het handboek omgewerkt en zoo mogelijk ver beterd. De voornaamste aanvullingen betreffen de uitbreiding van de Technische woordenlijst in negen talen, een overzichtelijke indeeling van de rubriek Buitenland en een volledige lijst van de KNAC-Clubhotels in België. Nieuw zijn bo venden de kaart van Scandinavië met de be langrijkste bootdiensten, een omrekentabel van seconden in km/h en vele nuttige gegevens voor hen, die met een kampeerauto op reis gaan. De kaarten van Europa zijn practischer en duide lijker geworden, vooral doordat het Alpengebied op grootere schaal en alle kaarten in meer kleuren zijn gedrukt. Verder is de afstand tabel geheel herzien en uitgebreid. Zooals wel van zelf spreekt, zijn alle verdere rubrieken tot het laatste toe bijgewerkt. De 48-jarige G. E. van der Poel, uit de Put schelaan te Rotterdam, die in den nacht van Zondag op Maandag bij het oversteken van den Brielschelaan door een auto werd aangereden en dientengevolge met een hersenschudding en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging is opgenomen, is thans aan de gevolgen overleden. Donderdag heeft 't gerechtshof te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak Buma contra de Bioscooponderneming Jogchem's theaters N.V. te Amersfoort. Buma had in Juni 1938 de bioscooponderne ming gedagvaard in kort geding voor den pre sident van de rechtbank te Utrecht, ten einde een verbod te krygen muziekwerken, behooren de tot haar repertoire, door middel van een geluidsfilm zonder haar toestemming uit te voeren. De president weigerde het gevraagde verbod te geven op dezen grond, dat naar zijn oordeel in dezen nog niet van vaststaande ju risprudentie kan worden gesproken. Buma had intusschen de zaak voor den ge wonen rechter aanhangig gemaakt en in ver band met het feit, dat deze procedure reeds in een vergevorderd stadium is, achtte het ge rechtshof de zaak thans niet voldoende urgent, dat er termen aanwezig zouden zijn een zoo ingrijpende beslissing als het toewijzen van een verbod, zooals dat door Buma gevraagd was, te geven. Na de mislukking van de vorige Zondagen, toen het weer zoo weinig meewerkte, is er nu voor de liefhebbers nog een goede kans om den vruchtboomenbloei te zien gedurende het aan staande week end en dus eenige vergoeding te krijgen voor de ondervonden teleurstelling. •Blijkens de door den A.N.WB. uit verschil lende bloeistreken ontvangen berichten is er nog veel moois te zien: De Betuwe: de vruchtboomen staan alle in vollen bloei. De kersen, peren, appels bieden een prachtig gezicht. Een bezoek verdient alle aan beveling. O v e r-B e t u w e (omgeving Eist)de voor naamste bloei is voorbij. De kersen zyn bijna uit gebloeid, maar de appelboomen moeten nog bloeien en de peren staan in vollen bloei. Voor dit week-end is een bezoek nog wel de moeite waard. Zuid-Limburg: de kersen zijn uitgebloeid. De peren en vroege appels bloeien volop en zijn zeer mooi. Zuid-Be vel and: de appelboomen staan hier prachtig in bloei. Ook de kersen bloeien nog. De peren zullen vermoedelyk as. week wel uitgebloeid zijn. De speciale, goedkoope spoorwegretours zullen ook Zondag 7 Mei verkrijgbaar zijn. Beemster en Purmer: de peren bloeien hier volop. Voor de appelboomen is het in deze streek nog iets te vroeg. Bij goed weer zullen deze echter ook in het aanstaand week-end in bloei staan. De Bangert (bij Hoorn)de pruimen zijn uitgebloeid. De peren staan in vollen bloei. De appelbloesem staat op openspringen en behoeft nog maar een paar dagen goed weer om zich te ontplooien. DeLangeraksehe polder (bij Gouda) de appelboomen staan in vollen bloei, de kersen zijn uitgebloeid. Ook de peren bloeien nog. Dwingelo: de „Krentenbosschen" bij Dwin- gelo (Drenthe) staan nog in vollen bloei en bieden een mooi schouwspel. Een bezoek ver dient alle aanbeveling. De minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, vergezeld van de heeren H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst, J. van der Heiden en P. de Winter, inspecteurs by dezen dienst, bracht Donderdagochtend een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam. Het gezelschap werd ontvangen door den heer J. E. van Tijen, die de verschillende medewer kers van de fabriek en den chef van het Mi litair Toezicht Aanbouw, den officier M.S.D. eerste klasse H. J. Takens, aan den minister voorstelde. Na een uitvoerige bespreking, waar in de modemiseeringen welke in de laatste ja ren in het bedrijf zijn aangebracht, grondig onder de oogen werden gezien, volgde een rondgang door de fabriek, waarbij vooral het geheel metalen tweemotorig bombardements vliegtuig type T. 9, dat zijn voltooiing nadert, zeer de aandacht trok. Nadat op de fabriek de lunch was gebruikt, volgden eenige verdere besprekingen, waarna het gezelschap eerst om half drie de Fokker fabriek verliet. Bij het afscheid betuigde de minister zyn ingenomenheid met het interessante bezoek. De regeeringspersdienst meldt: In verband met het inwerkingtreden van de oorlogszee- en -luchtvaartverzekeringswet 1938 heeft de regeering besloten de daarmede ver band houdende administratieve werkzaamheden op te dragen aan de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" G.A. te Amsterdam, welk lichaam in de jaren 19171918 een soortgelijke taak heeft verricht. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan ln onzen tyd, het algemeen welzyn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. Woensdagmorgen arriveerden te Rome van Napels uit een 150-tal Nederlanders, vereerders van O. L. Vrouw van Altyddurenden Bijstand en van St. Alphonsus van Liguori. Nadat zij Maan dag j.l. neerknielden bij het graf van St. Alphon sus te Vagani en Dinsdag jl. een bezoek brach ten aan de bakermat der Reaemptoristenorde, Scala, en aan de Madonna van Pompei, hebben zij Woensdagmiddag, in de kerk van St. Alphon sus te Rome, een eersten groet gebracht aan O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. De pel grimstocht staat onder leiding van pater W. Jonckbloedt, Redemptorist. Voorts nemen aan de pelgrimage deel de paters Redemptoristen H. v. Driel, W. de Groot en J. Rats. De deelname van pater W. de Groot mag wel heel byzonder genoemd worden, daar ZEerw. 82 jaar oud is. Vermelden wij nog de deelname van 8 studenten van het klein seminarie der paters Redempto risten te Nijmegen. Zondagmorgen a.s zullen de pelgrims door den Heiligen Vader in audiëntie ontvangen worden. In de openbare audiëntie van Woensdag heeft de Heilige Vader by het verlaten van de zaal aan de geloovigen wederom de gelegenheid ge schonken Zijn ring te kussen. Terwijl de eigen lijke audiëntie slechts een kwartier duurde, kost te het Z. H. meer dan een half uur om de audiëntiezaal te verlaten. Er waren meer dan drieduizend geloovigen ter audiëntie. De Heilige Vader ging aanvankelijk langs de geloovigen, maar ten slotte achtte Hy het beter de geloo vigen langs Hem te laten trekken, waartoe Hy gelegenheid gaf in de aangrenzende Sala Regia. Menigeen smaakte het geluk zich door Z. H. en kele vriendelyke woorden te hoeren toespreken. Bijzonder ontroerend was het te zien. hoe de Heilige Vader zich telkens tot de kinderen neer boog. Donderdagmorgen heeft Z. H. de Paus den Hongaarscher. minister van Handel en Industrie, Kunder, in particuliere audiëntie ontvangen. De minister bracht vervolgens een bezoek aan den Kardinaal-Staatssecretaris. BATAVIA, 4 Mei (Aneta). Wegens gebrek aan bewijs heeft de landrechter alle mheem- sche beklaagden, die terecht stonden voor den roofoverval op den openbaren weg op het echt paar van Eymeren, vrijgesproken. (Dit echt paar, terugkeerende naar huis van hun restau rant op Meester-Comelis, werd in den nacht aangevallen. De heer van Eymeren werd mis handeld, zijn vtouw werd een taschje ontrukt). Woensdagmiddag werd met goed gevolg van de werf „Gyfto" te Schiedam te water gelaten een zelfladende en zelfleegzuigende hopper zandzuiger, gebouwd in opdracht van de Sia- meesche regeering. De afmetingen zyn: lengte 80 meter, breedte 13.25 meter, holte 6 meter, diepgang 4.50 mter, laadruimte 1000 M3. De machine-installatie bestaat uit drie stoom machines met een vermogen van 2500 PJK. Bij de te water lating waren om. aanwezig de gezant van de Siameesche regeering, Z.Exc. Phra Bahiddha Nukara en diens echtgenoote, mevrouw Bahiddha Nukara, die de plechtig heid verrichtte en mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van Waterstaat. Benoemd tot voorzitter der staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatrege len ter bevordering der codificatie van het in ternationaal privaatrecht, prof. mr. J. Kosters, vice-president aan den Hoogen Raad der Ne derlanden, thans lid der commissie. Aan Hr. Ms. ordonnans-officier, den eerste- luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, van den grooten staf, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uniform van de ordeteekenen van ridder der kroon orde van België. Aan C. A. W. Pauw, wonende te Heemstede, oudste directeur van de N.V. Houthandel voor heen William Pont te Zaandam, J. Poulie, on der-directeur van de Maatschappy De Fijn- houthandel N.V„ te Amsterdam en C. G. Vat- tier Kraane, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, voorzitter van den raad van commissarissen van de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker, is verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingstee- ken van resp, officier in de orde van de drie sterren van Letland, ridder in de orde van de drie sterren van Letland en commandeur in de orde van de kroon van België. Met den aanvang der 481ste staatslotery zyn benoemd tot collectrice der staatslotery: te Vel- sen, mevrouw A. E. ten CateArbous, thans collectrice der staatslotery te Leeuwarden; te Heerlen, mevrouw de wed. J. M. Hochstenbach Holrah te 's-Hertogenbosch; te Roermond, mevrouw A. W. G. H. M. Brouwers geb. Regout te Maastricht; te Leeuwarden, mevrouw D. Gee- sink geb. Van Bemmel, te 's-Gravenhage. 26 Qaarom was op den hoogsten top van den er8 een uitkykpost geplaatst, geborgen in een °r°epje kromgewaaide palmboomen, dat daar ,tohd, en die uitkijkpost beheerschte den ge helen omtrek van het eiland. Toen dan ook de 7®Wuste tocht naar het eiland werd gemaakt door de vloot van prauwen, bemand met negers, ^as die vloot gesignaleerd, toen ze nog ander halve mijl verwijderd was, en de ontvangst, die Qen zwarten werd bereid, toen ze trachtten voet dan land te zetten, was zóó warm, dat ze ylings net hazenpad kozen. Op elke landtong aan de twee zijden van de Randstrook was, tegen den bergwand aan, zoo dat de rugzijde gedekt was, en gedeeltelijk inge graven, een blokhut gebouwd, verborgen achter Wanten en rotsklompen. Die blokhutten waren tactisch onneembaar en vormden een ideale be scherming tegen indringers. Oe strook strand, die zich over een breedte Rh minstens acht kilometer uitstrekte, was daarentegen niet te beschermen door het hand mol mannen, dat op het eiland vertoefde, en daarom waren er daartoe ook geen pogingen ge daan. Wel stonden op de helling van den berg, zoodat een groot gebied kon worden bestreken, twee schuttersposten, drie kilometer van elkaar en elk met drie man bezet en deze twee waren het ook geweest, die de negers tot den aftocht hadden gedwongen. Toen de professor zoover gekomen was met zijn verklaring, hield hij op, en een plotselinge stilte heerschte in den salon. „En," ging hij even later voort, onder een doodsche stilte, omdat allen voelden, dat er nu iets ging volgen, waartoe het vorige slechts een inleiding was geweest, „het is nu wel duidelijk, dat, indien de vijand het eiland het eerst be reikt, er voor de bezetting geen schijn van kans is hen langer dan één dag tegen te houden. Ze zullen hen, als ze probeeren, op het strand te landen, waarschijnlijk terugdrijven door geweer vuur uit de posten op het gebergte, maar als Forster na enkele uren hun sterkte heeft ont dekt en dat moet hy na een halven dag in de gaten hebben, zal hy met zyn overmacht na- tuurlijk dadelyk doen, wat ieder redelijk wezen doen zou, zich in afdeelingen splitsen. Eén troep gaat dan op de eene eilandpunt aan wal, een tweede op de andere en de rest houdt de bezet ting bezig door voor het strand te blijven lig gen; het is duidelijk, dat tegen een aanval van drie zijden niets is in te brengen! En heeft For ster met al zijn trawanten, want hij zal een lief stelletje hebben meegenomen, wees daar zeker van, eenmaal op het eiland post gevat en zich in de door onze lieden opgerichte posten ge nesteld, dan is er voor ons geen schijn van kans meer, nog een voet daar aan land te zetten we konden evengoed probeeren, een volledig be wapend fort in te nemen!" Weer viel een korte stilte, waarin de professor zijn adem inhield, zijn potlood boven het papier liet rondcirkelen en het ingespannen luisterende kringetje aanzag: „En nu," zei hij langzaam „zal ik de plaats aangeven, waar, volgens het document, de schat verborgen is. Zooals ge allen weet, was op de kaart, die door den neger werd gemaakt, alleen de omtrek van het eiland aangegeven; de plek, waar de schat was begraven, was omschreven in het bijgevoegde document, dat ik naderhand heb moeten vertalen. Dit document vermeldde niet de plek, waar het goud was verborgen, maar wel de wijze waarop we kunnen te weten ko men, wóór het verborgen is. We moeten name lijk uitgaan van een bepaald punt en dat be paalde punt ligt hier!" Hij wees met zyn potlood naar een plaats op de kaart, waar een zwarte stip te zien was. „Deze plek," ging hy voort, „is een rotsklomp, die op een klein plateau omhoog steekt en dui- delyk van een afstand te zien is. Van dat punt af moeten we een tweede opzoeken, dat zuiver ten Noorden van het eerste is gelegen, op en kele honderden meters afstand en een kentee- ken draagt, dat alleen te ontdekken is, als men weet, dat er een staan moet. Juist in het mid den van de lijn tusschen deze twee punten moet men gaan staan, en honderdvijftig pas naar het Westen doen. Op die plek is een metalen koker begraven; de aanwijzing, waar de schat te vin den is. Het is heel sluw opgezet. Iemand, die de ne gertaal niet verstaat, of maar een klein beetje, is in geen geval in staat, die instructies te be grijpen en ze ten uitvoer te brengen! Als een onbevoegde er echter in mocht slagen, de in structies te snappen, dan vindt hij den koker, weer in die taal geschreven en die zegt pas, waar de schat ligt! Doch dan weet hij nóg niets Het document zegt bij den aanvang, dat de schat wel in de buurt van dien koker ligt, al is het lezen van den inhoud van den koker abso luut noodzakelijk, om bij het goud te kunnen komenik begrijp niet goed, hoe dat laatste in elkaar zit, maar dat zal nog wel blijken. De stip wyst de plaats, waar in de buurt dus het goud is verborgen.... de stafkaart geeft aan, dat dit een tamelijk vlak rotsplateau is, een honderd meter boven den zeespiegel, en door rotswanden omgeven, een der meest woeste stre ken van het geheele eilandalles komt er dus voor ons op aan, dat we het eerst bij het eiland zijn, al moesten we onze machines in puin va renbegrepen?" Zijn smal gebruind gezicht stond vastbera den en het werd George en O'Reilly plotseling duidelijk, dat er blijkbaar op de race over zee, die ze aanvankelijk als een vrij tamme bewe ging hadden beschouwd, nog wel iets kon komen kyken. Ze zagen den professor aan, over de tafel ge bogen onder het felle lamplicht. De kapitein zat achterover geleund en staarde naar het pla fond, op zijn sigaar kauwend. Hij wist er blijk baar al alles van. „Wat beteekent dat, professor?" vroeg George. De professor keek hem scherp aan. „Dat beteekent, dat we plotseling genoodzaakt zijn, door een onvoorzien voorval, dat zoo juist aan den kapitein bekend werd, op de uiterste snelheid te varen.... dat vereischt voor stoker en machinist een zoo groote inspanning, dat ze er na twee dagen bij neer zullen vallen, als niet. George begreep het: „Als wij, mannelijk gedeelte van de expeditie, niet mee helpen, ons deel van het werk in de machinekamer te verrichten!" De professor knikte: „Er zijn behalve die twee lui nog drie matro zen en een kok aan boord en die weten geen snars van motoren, we kunnen hen er niet op laten letten.... het vereischt lieden, die met motoren bekend zyn en dat zijn wij in de eer ste plaats, jij, O'Reilly, en ik!" George sprong overeindeen gelukkig man: „Dus eindelijk is er eens wat te doen!" krijsch- te hij en gaf O'Reilly zoo'n klap op zijn schou der, dat die waardige man byna van zijn stoel schoot. „Kom mee, jij roodharige vrybuiter, we gaan overalls aantrekken en motoren smeren.... leve het avontuur!" O'Reilly keek hem wraakzuchtig aan, wreef zijn schouder en informeerde dan naar iets, wat George totaal vergeten had: „Professorwat heeft de kapitein verno men, dat het noodig maakt, zoo snel te varen?" George bekoelde plotseling, en leunde weer over tafel; zelfs Phyllis toonde nu nieuwsgie righeid: „Ja vader, wat is er gebeurd?" De professor keek ernstig naar den kapitein, die achter zyn sigaar nog steeds naar het pla fond staarde: „Vertel het hun, Wllkins!" De kapitein wendde zyn blik van het plafond af, nam zijn sigaar uit zyn mond, en zei: „De matroos, die beneden de draadlooze be dient, zat vanmiddag, nadat het patrouille vaartuig bij ons was geweest, te luisteren naar de weerberichten, toen hy ze werken op dezelfde golflengte een gesprek opving tus schen de patrouilleboot en een schip, dat den naam droeg van „Speedy". De Speedy infor meerde by den patrouillevaarder, of deze ner gens een schip had gezien, dat den naam droeg van „Wanderer", en zoo ja, waar zich dat schip dan ergens bevond." Hij hield op, en er heerschte in de kajuit :en diepe stilte. „Allemachtig!" zei George toen. „Dus ze weten natuurlyk op het oogenblik, dat we hun vóór zyn!" Wilkins knikte: „Ja, dat weten ze, en ze zullen zich niet op houden met janken, en zich afvragen hoe dat komt, maar alles op haren en snaren zetten >m een zoo hoog mogelyke snelheid te berei kenhet is pech voor ons, dat ze op het idee kwamen, andere schepen te gaan vragen, of die ons ook hadden gezien, maar daartegen over staat weer, dat het "stom geluk was, dat wij dat gesprek afluisterden en het is bekend: een gewaarschuwd man telt voor twee. Dus van nu af aan is het een doodgewone wedstryd, beide partijen rennen om het hardstzonder elkaar te zien...." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3