Niets veranderlijker dan de mensch LAATSTE NIEUWS De raad van Hillegom bijeen Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 O I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.0C0 gezinnen Kard. Verdier gehuldigd EEN OPLICHTER VAN STANDING Verschil van meening met Gedeputeerde Staten VRIJDAG 5 MEI 1939 De revolvers, noodig voor zijn gevaarlijk werk, leken erg op tandenborstels en potlooden En zijn beroep klopte ook niet UITSPRAKEN RECHTBANK Donderdag 4 Mei KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP" Baldadige jeugd dwingt tot be scherming van bezittingen Verkeerd voorbeeld WILDE BUS"-EXPLOITANT IN HOOGER BEROEP Indië's gelukwenschen aan Prinses Juliana Telegramwisseling met den G. G. Twee punten van geschil Onteigeningsprocedure dient bespoedigd x Rondvraag Verlies op fabricatie gehakt in blik Geen recht op schadeloosstelling voor den fabrikant ERNSTIGE BOTSING TE SANTPOORT Wederom op het kruispunt Rijksstraatweg-Slaperdijk „DAG DER KINDEREN" OP CONGRES TE ALGIERS LAWNTENNIS OM DE NDAVISBEKER Loting PolenNederland Grootsche plechtigheid te Algiers, waaraan Katholieken, Joden en Mohammedanen deelnamen Koninklijk bezoek aan België Het Belgische gevolg van Hare Majesteit Noodig geacht in verband met werkloosheidsbestrijding NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MP— siiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiitiiiiiuiiiniiiiiiiiiiii STAD |HitHiiiHitHni!Hinniiiuiininini!iii!iimiimiiHiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiif!ii!initiiiii!i!iiiniifniiimiiiiifinimnnii| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniira Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het was 'een keurige man, die gisteren de Haarlemsche rechtszaal binnenstapte. Of eigenlijk waren het er vijf. Voor de edelachtbare heeren kwam er een ver dachte binnen, die manieren had; voor zijn kennissen van vroeger was hij de chauf feur-monteur, die het niet kon bolwerken; hijzelf was in de overtuiging, dat er een zeer pienter belastingambtenaar voor de rechtbank ging verschijnen; en de getuigen knikten tegen elkaar en mompelden: daar heb je dien oplichter. De vijfde man was dood. Die was de vlam geweest van een juffrouw, die bankgebouwen schoonmaakte. En de vlam was gedoofd. Dat had de juf frouw gedaan toen zij hoorde, dat haar vlam geen belastingambtenaar was, maar een arme sloeber, die met garen en band langs de huizen liep. Toen noemde zij hem een oplichter en zij was hier gekomen om te getuigen tegen een verdachte. Waaruit wel blijkt, dat de vijf mannen veel met elkaar te maken hadden. Zij wa ren vereenigd in één persoon. En die eene persoon was een fantast. Niet een fantast zonder meer hij zou mis schien het verdachtenbankje nooit van zijn leven gezien hebben maar een handige fan tast, die tegen de wet in fantaseerde. En daar door het verdachtenbankje nu reeds voor de dertiende maal zag. De chauffeur-monteur of zoo u wilt de verdachte had zich een pak laten aanmeten bij een kleermaker. Er moest een extra-groote achterzak in dat pak zijn, want de klant had een baan, die het bezit van een revolver nood zakelijk maakte. Buitengewoon belasting-amb tenaar, meneer. Belast met de grenscontrole. En u weet hoe dat gaat daar in die grensstre ken. Als je niet oppaststelt u voor, dat ik ongewapend was. Eind April zou de man betalen. En daar ging de kleermaker gretig op in. Men moet correct blijven tegenover belastingambtenaren. Je kunt nooit weten, nietwaar. En per slot van reke ning eischt de fiscus ook geen contante beta ling. Voor wat hoort wat. Maar de kleermaker moet nog zijn geld krij gen. En dan gaat het „voor wat hoort wat" niet meer op. De fiscus zou allang een dwang bevel gestuurd hebben De goedgekleede belasting-ambtenaar of zoo u wilt de verdachte rookte sigaren en sigaretten. Hij kocht ze dikwijls in hetzelfde winkeltje. En vertelde daar indrukwekkende verhalen van zijn werk. Hij had een verant woordelijke baan. Buitengewoon belasting-amb tenaar, juffrouw. Belast met het onderzoek naar valsch geld. U weet niet hoeveel valsch geld er in omloop is tegenwoordig. Hè, die gul den, die u daar heeft is valsch geloof ik. Laat u eens zien. Ik moet hier en daar steekproeven nemen. De juffrouw trok de lade open. En ja, hoor, wat te verwachten was: zij was vol van valsch geld. Daar lagen vier valsche guldens, twee valsche briefjes van vijf-en-twintig en een valsch briefje van tien. Ik zal het even laten onderzoeken, dan krijgt u morgen uw geld terug. Maar de juffrouw moet haar geld nog krij gen. En zóó is de fiscus nu ook weer niet. De vlam of zoo u wilt de verdachte had een verloofde, die hij iederen morgen trouw haalde van het bankgebouw, dat zij schoon maakte. Zij hield van hem en van zijn verhalen over zijn werk. Buitengewoon belastingambte naar, meisje. Belast met geheimen dienst. Ik moet eerstdaags veertien dagen weg en dan H. W. D., dienstbode, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal", zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. R. R„ schilder, wonende te Amsterdam, thans ged.; N. B., koopman, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal", sub 1: zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht, o.v.; sub 2: zes maan den gev.straf* voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. N. F. v. d. T., vertegenwoordiger, wonende te Haarlem. „Verduistering" en „Oplichting", acht maanden gev.straf met bevel tot gevangenne ming o.v. W. N. B., varensgezel, wonende te Haarlem; A. de B., los werkman, wonende te Haarlem „Wederspannigheid" Ieder drie maanden gev. straf o.v. A. K., metselaar, wonende te Haarlem „Overtr. art. 251bis W. v. Str.", zes maanden gev.straf o.v. M. S., zonder beroep, wonende te Heemstede. „Overtr. wet op de Vermogensbelasting" f 750,boete subs. 75 dagen hecht. o.v. G. F. M. S.. tandarts, wonende te Bloemen- daal. „Overtr. art. 436 W. v. Str.". 6,boete subs. 1 dag hecht. o.v. J. B. A. V, melkhandelaar. wonende te Haar lem „Veroorzaken van lich. letsel door schuld" 30,— boete subs. 18 dagen hecht, o.v zal ik je niet kunnen schrijven. Maar daar hoef je je niet bezorgd over te maken. Ik kom weer terug. Even naar het buitenland, zie je. „En wat heb je toch allemaal in je acte- tasch?" had het meisje gevraagd. „Van die dingen om menschen te laten stop pen, die je aanhouden wilt?" „Ja", had de vlam gezegd. „En documenten, hé." Maar toen het meisje eens in een onbewaakt oogenblikje een kijkje in de tasch nam, zag zij er tandenborstels en potlooden en garen en band. Deze man kon geen belasting-ambtenaar zijn. Hij was het ook niet. Al heeft hij het misschien en zelfs waarschijnlijk geloofd. Er waren geen documenten, er was ven- terswaar. En er was geen speciale opdracht, waarvoor hij veertien dagen naar het bui tenland moest, er was een strafgevangenis, waar twee weken een cel voor hem gereser veerd werd. De man was een oplichter, zij het dan, zooals de Officier hem noemde die acht maanden eischte een gentleman-oplich ter. En de rechtbank zal op 17 Mei de vijf mannen wel ontleed hebben tot er nog eentje overblijft: een gevangene. Er is wel iets waars in het spreekwoord: niets veranderlijker dan de mensch! Onze' Haarlemsche „Koninklijke" kwam op haar voorjaarsconcert met een programma, da: in menig opzicht hoogst belangrijk was. Het koor gaf een herhaling van één der schoonste, meest imponeerende mannenkoor- werken van Anton Bruckner* „Um Mitter- nacht", met tenorsolo, de eerste auditie van een nieuw werk: „Nog wierpen 't roestig blad niet af de hagen", tekst van Roland Holst-van dei Schalk, getoonzet door B. Tideman-Wyers, ter wijl het programma gecompleteerd werd door Schubert's ..Nachthelle", eveneens met tenor solo, twee Russische volksliederen, bewerkt door Dobrowen en Dresden's „Lied des Storms". Solistische medewerking verleende niet minder dan onze beroemde Hollandsche tenor Louis van Tulder. Voorts mochten we kennis maken met den bariton Siemen Jongsma. Doordat van Tulder de solo in „Um Mitter- nacht" vervulde, kwam dit werk veel beter tot zijn recht dan de vorige maal, ook al leek het koor niet voortdurend geheel toonvast. Dit laat ste bijzonder in het vierde couplet met zijn tamelijk moeilijke overgangen. De koorzang bij de solo klonk uitermate goed, verschafte een fraaien, donker-getimbreerden achtergrond. Mevrouw Tideman's toonzetting is een goede tekstverklanking. De algemeene strekking wordt goed weergegeven, het „verlangen" blijft den boventoon voeren. Toch komen de verschillende zinswendingen, zooals „door de luchten wordt een zang gedragen" en „het lichtweeft zijn zilverhelle sproke", in de muziek duidelijk uit. Deze wendingen bieden dientengevolge afwis seling in de algemeene stemmings-uitbeelding. Wat ons eenigszins vreemd aandeed Is het soms te lang afbreken van den zang, waar wel de regel, maar niet de zin eindigt, b.v. na .dicht gedachten". Het werkje is zaakkundig geschreven, ligt goed voor mannenkoor en stelt technisch geen al te hooge eischen. Daarentegen moet elk koor, Donderdagmiddag te 2 uur kwam de raad der gemeente Hillegom in vergadering bij een. De voorzitter, burgemeester jhr. C. v. Nispen tot Pannerden opende met gebed. Hierna stelde de voorzitter voor om de no tulen van de vorige vergadering tegelijk met de notulen van deze vergadering vast te stel len. Aldus wordt goedgevonden. Omdat er voor 10 Mei een hoofdstembureau moet benoemd zijn werd het houden van deze vergadering noodzakelijk. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor in dit hoofdstemfcureau te benoemen de heeren P. Klaver, J. D. Vermeer, B. N. Loer akker, B. H. Fijma met den burgemeester als voorzitter. Voorts tot plaatsverv. leden te benoemen de heeren J. B. Meskers, Th. Paase en A. Th Goemans. De heer VAN DAM acht het niet goed om steeds oude leden in dit bureau te benoemen, ook voor de jongeren is het leerzaam. Voor den heer A. Th. Goemans acht spr. het goed een ander te benoemen, omdat deze persoon waarschijnlijk niet meer in den raad terug keert. De VOORZITTER zal met den wensch van den heer v. Dam rekening houden waar het de benoeming van jongere raadsleden in het hoofdstembureau betreft, ofschoon hij het be noemen van de beide wethouders en leiders van de fracties juister acht. Wat de benoeming dat dit werkje ter hand neemt, zich eerst goed den tekst eigen maken. Tot slot weerklonk het door Z. en V. volko men beheerschte „Lied des Storms". Hierin vooral kwamen de voortreffelijke capaciteiten van het koor duidelijk voor den dag. De koor klank, altoos beschaafd, gelijkt nog evenredigen afgeronder en mooier getimbreerd dan ooit te voren! Louis van Tulder droeg verder nog de aria uit Méhul's Joseph: „Vainement Pharaon dans sa réconnaissance" voor. Welk een eenvoudige en toch verrukkelijke muziek en welk een sterke gevoelsuiting ondanks dien eenvoud. Wat spreekt zoo'n aria in hooge mate direct tot de hoorders, mits natuurlijk vertolkt door een van Tulder. Bovendien hoorden we een minder bekende maar eveneens waardevolle aria uit Borodin's „Le Prince Igor". Ook hier trof van Tulder ons diep door zijn uitbeelding. Opvallend was in beide aria's de gedistingeerde uitspraak van de Fransche taal en het weren van eenig effect bejag. De bassolist Jongsma beschikt over een om vangrijk, volumineus en mooi getimbreerd ge luid, dat reeds voldoende wordt beheerscht. Zijn voordracht is niet onmuzikaal, doch doet toch somwijlen een weinig oppervlakkig aan. He, meest voldeed Lortzing's aria: „Auch ich war ein Jüngling" uit „Der Waffenschmied" Voor alle uitvoerenden, alsmede voor mej. Emmy van Eden, die wederom op artistieke wijze accompagneerde, hartelijke bijvalsbetui gingen. De componiste ontving een bloemen hulde en moest op het podium verschijnen. O. K. Gisterenmiddag eischte de Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank tegen een „wilde bus"-exploitant, den ondernemer K. uit Heemstede, bevestiging van het von nis van den kantonrechter, waarvan de man in hooger beroep was gekomen. Wegens overtreding van het R.A.P. had de kanton rechter een boete van f 300 en een van f 75 opgelegd. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat het eenige verweer van verdachte kon zijn, de mogelijkheid, dat het Reglement Auto vervoer Personen niet verbindend is. Er zijn reeds verschillende vonnissen gewezen zoo ook van de rechtbank te Amsterdam die alle het R.A.P. verbindend achten. Er is geen twijfel meer op dit punt. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, verklaar de, dat verdachte geen „wilde bus"-man van professie is. Hij heeft geconsessionneerde buslij nen, die echter zoodanig door de „wilde bussen" beconcurreert werden, dat er voor zijn cliënt niets anders opzat dan zelf ook „wilde bus diensten" te gaan exploiteeren. Zoo was deze dienst HeemstedeAmsterdam ontstaan. Er was een vergunning voor een lijn ZandvoortHeem stedeHaarlemAmsterdam en de „wilde bus"- aienst liep cok gedeeltelijk over dezelfde wegen. Van „zonder eenigerlei vergunning" is hier dan geen sprake. De wetgever heeft voorzien in het geval, dat de exploitant van 'n geconsessionneer de buslijn van de voorgeschreven route afwijkt. Dan wordt de vergunning ingetrokken. Maar dat kan ook de eenige sanctie zjjn. Gelijkstelling met „echte" wilde bus-exploitanten achtte spr. niet juist. Uitspraak 17 Mei. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) BUITENZORG, 4 Mei (Aneta). Ter gele genheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana heeft de Gouverneur-Generaal het vol gende telegram aan H.K.H. verzonden: „Mede namens de ingezetenen van Neder- landsch-Indië moge ik Uwe Koninklijke Hoog heid eerbiedige gelukwenschen aanbieden ter gelegenheid van Haar verjaardag." van den heer Goemans betreft acht spr. het goed om niet op de zaken vooruit te loopen. Daarna worden de leden van het hoofdstem bureau benoemd zooals B. en W. dit voorstel den. Bij punt 4 van de agenda: Opmerkin gen van Gedeputeerde Staten betreffende de begrootingen 1938 en 1939, geeft de VOORZITTER eenige toelichting. Er is een verschil van meening tusschen Ged Staten en het gemeentebestuur, zegt spr. Op de begrooting komt een post voor als toelage voor den plaatsvervangenden secretaris en ont vanger voor den tijd dat deze de genoemde functionarissen vervangen. De toelage is ver leend sinds 1928 en nu komen Ged. Staten met bezwaren tegen deze toelage. Zij wenschen de begrooting 1938 niet goed te keuren als deze post gehandhaafd wordt. Waar het college van B. en W. meent dat iedere rechtsgrond om- breekt om hierin Ged. Staten terwille te zijn hebben B. en W. aan Ged. Staten gemeld dat zjj hun medewerking niet kunnen verleenen tot terugnemen van bedoelden post. Nadat de hierover gevoerde correspondentie door den secretaris is voorgelezen deelt de VOORZITTER mede, dat Ged. Staten thans een uitspraak van den raad wenschen over deze kwestie. De heer B. N. LOERAKKER zegt dat, waar Ged. Staten geen argumenten naar voren bren gen en het standpunt van B. en W. goed is geargumenteerd, daarbij de rechtsgrond van dt ze toelage niet is aangevochten, spr. B. en W. steunt in hun standpunt tegenover Ged. Staten. Ged. Staten nemen daarbij de hou ding aan van: „Ik decreteer en daarmee uit." Ter vaststelling van de juiste zienswijze acht spr. het goed den post voor deze toelage te handhaven. Elij de vaststelling van de sa'aris- regeüng is rekening gehouden met de Rijks- salarisregeling. De heer VERMEER (weth.) wijst er op dat indertijd toen deze salarisregeling in overleg met het Rijk is vastgesteld, de kindertoeslag regeling ongunstiger voor de ambtenaren in deze gemeente mOest geregeld worden in ver- Hierop werd het volgende antwoord ontvan gen: „Ik betuig U en den ingezetenen mijn meest oprechten dank voor dc zeer gewaardeerde ge lukwenschen Juliana". GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. tZ OF TELEFOON 11618 band met deze toelage-regeling voor den ver- vangenden secretaris en ontvanger. De heer FIJMA sluit zich aan bij de woor den van den heer Loerakker. Tevens zou hij het raadzaam vinden dat de betreffende amb tenaren in beroep gaan bij het ambtenaren gerecht. De VOORZITTER zegt dat het niet gaat om dit bedrag te redden voor de betreffende ambtenaren, maar om de billijkheid en juist heid van deze begrotingswijziging. De heer SPILKER wijst er op dat het col lege anders steeds verklaarde dat er rekening mee gehouden moest worden dat Ged. Staten de begrooting zullen goedkeuren en dat B. en W. dit nu niet zoo ernstig achten. De VOORZITTER beaamt dit, maar wijst er Pp dat deze zaak naar de meening van B. en W. niet behoort geregeld te worden door of via het begrootingstoezicht, maar dat deze thuis behoort bij Binnenlandsche Zaken. De heer LOERAKKER acht het niet goed om nu al te praten over in beroep gaan bij het ambtenarenreglement. Ged. Staten vragen het oordeel van den raad en spr. heeft het volle vertrouwen, dat Ged. Staten rekening zullen houden met dit oordeel. De heeren MESKERS, VAN LIEROP en VELDHUIZEN VAN ZANTEN gaan accoord met de zienswijze van B. en W. De heer P. KLAVER (weth.) acht het on juist, den vervuilers voor deze zoo verant- woorde'ijke functies geen behoorlijke vergoe ding te geven. Daarna stelt de heer LOERAKKER voor accoord te gaan met het standpunt van B. en W. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Een tweede verschil van meening met Ged. Staten bestaat in de opvatting over een sala- risverhooging van den administrateur van het Burgerlijk Armbestuur. Het vorig jaar is door den raad besloten 't salaris van dezen ambte naar te verhoogen met 300 en te brengen van 300 op 600. Ged. Staten hebben bezwaar tegen deze ver hooging van salaris. Uitvoerig is op deze bezwaren geantwoord door B. en W. Thans wordt op voorstel van Ged. Staten ge vraagd hoe de raad hierover denkt. De heer FIJMA stelt voor om unaniem zich te scharen achter B. en W. Aldus werd besloten Na een „openbare les" van wethouder Ver meer over naphtaline werd besloten een naph- Aan de voorloopige in bezit neming, die dient om aan het goed zijn nieuwe bestemming te kunnen geven, behoort een deugdelijk onder zoek door deskundigen vooraf te gaan. Het belang, dat de deskundigen zoo spoedig mogelijk met hun arbeid kunnen aanvangen, is groot. Wellicht kan hun onderzoek reeds zijn geschied op het tijdstip, waarop het besluit tot aanwijzing der perceelen ter onteigening af- taline-wasscher aan te schaffen voor 2870. De besparing op het gebruik van petroleum en het afdoende werk dat deze wasscher ver richt zijn voor den raad reden genoeg om tot aanschaffing over te gaan. De politie-verordening wördt gewijzigd ter zake de huisautomaten bestemd voor spel, Deze zullen, na goedkeuring van dit besluit niet meer in de woningen worden aangetrof fen. Besloten wordt voor den E'-steun een be drag van 2 per werklooze uit te trekken. Bij de rondvraag informeerde de heer VAN LI'EROP er naar, waarom de tewerkgestelden in Vogelenzang geen kinderbijslag krijgen. In dertijd w.erd deze bijslag bij gelijksoortig werk wel gegeven. B. en W. hebben getracht dezen toeslag we derom te krijgen, maar er is afwijzend op be schikt. De heer SPILKER wijst op den chaos van het verkeer op Zondag j.l. in Hyachintenlaan en omgeving. Spr. wenscht toepassing van het één-richting-verkeer ook op niet al te drukke bollen-Zondagen. De heer PAASE herhaalt zijn meening over de onsierlijke afscheiding op het Houtplein, Daar gaf de gemeente een verkeerd voorbeeld aan de burgers, door zelf te handelen in strijd met artikel 28 der algemeene politie-verorde ning. Op deze omheining is een Amerikaan- sche zaag gemaakt. Bij Schuit op het Patri moniumplein is men thans bezig met het plaat sen van scherpe punten op een hek, wat spr. onverantwoordelijk acht. De heer VAN LIEROP is 't daarmede eens. De heer PAASE: „Dat ding Op het Hout plein ruimen ze morgen maar op....!" VAN LIEROP: „Vandaag PAASE: „Nog beter." De VOORZITTER acht het niet goed om steeds terug te komen op een genomen be sluit; daarom is van B. en W. niet te ver wachten, dat zij zullen voorstellen het staket sel pp het Houtplein te veranderen. De politie-verordening te wijzigen acht de Voorzitter ook onjuist. Het betreffende artikel is tegen misbruiken gericht en als zooiets zich voordoet zullen B. en W. dat niet toestaan. De heer VAN LIEROP zegt dat vele burgers zich gedwongen zien om hun eigendommen te beschermen met scherpe voorwerpen omdat de jeugd zoo baldadig is. Daaraan mag gerust eens ernstig gedacht worden, zegt spr. Daarna volgde sluiting. komt. Dan kan de onteigenende partij reeds zeer spoedig de beschikking over de noodige terreinen verkrijgen, maar in ieder geval wordt door de voorgestelde methode tijd gewonnen. Op deze wijze kan dus de uitvoering van plannen tot bestrijding der werkloosheid be vorderd worden. Intusschen bestaat geen grond om een regeling in hier bedoelden zin tot dit onderwerp te beperken; zij kan algemeen lui den en opgenomen worden in den eersten titel der Onteigeningswet. Bij de bijzondere voorzie ningen kunnen haar voorschriften op de ge bruikelijke wijze van toepassing worden ver klaard. In artikel 12 a is het hierboven omschreven denkbeeld uitgewerkt. Het opent de mogelijk heid een belangrijk gedeelte van de onteige ningsprocedure het deskundigenonderzoek, te doen geschieden, voordat de dagvaarding tot onteigening is uitgebracht. De Tweede Kamercommissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op het adres van H. de Bruin, te Santpoort, gem. Velsen, houdende verzoek om schadeloosstelling in verband met verliezen, welke hij zou hebben geleden, ter zake van de fabricatie van gehakt in blik voor werk- loozen, zegt in haar verslag o.a.: De commissie heeft zich afgevraagd of adres sant rechtens aanspraak kan maken op een schadeloosstelling. Te dien aanzien heeft zij, noch in hetgeen haar uit de gesloten overeen komst bekend is noch in de tusschen de regee ring en adressant gevoerde schriftelijke gedach- tenwisseling welke aan haar werd verstrekt, gronden kunnen vinden, waaruit een zoodanig recht valt af te leiden. Uit de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en adressant blijkt inderdaad, dat 200.000 bussen gehakt als proef zouden worden geleverd. Ook blijkt, dat slechts, indien naar het oordeel van het departement van Sociale Zaken de distributie zou slagen, in dien zin, dat de afname daarvan te zijner beoordeeling in vol doende hoeveelheden plaats zou vinden, een ver dere afname zou geschieden. Ook is aan de commissie gebleken, dat inder daad een groot aantal klachten bij het departe ment van Sociale Zaken is ingekomen, terwijl niet is kunnen blijken, dat adressant de bussen zou terugnemen onder voorwaarden, welke hij had gesteld. Wel heeft de commissie den indruk gekregen, dat adressant in de veronderstelling verkeerde, dat hem nieuwe opdrachten zouden worden ver strekt, doch uit de overeenkomst en de verdere stukken kan niet blijken, dat hem een bepaalde toezegging is gedaan, waarop deze veronderstel ling kan worden gegrond. Op grond van deze overwegingen meent de commissie, dat er voor inwilliging van het ver zoek van adressant geen aanleiding bestaat. Donderdagmiddag te ongeveer vier uur kwam een auto over den Rijksstraatweg, die zich ter hoogte van den Slaperdijk in de richting van Santpoort begaf. Tegelij kertijd kwam een motorrijwiel van Velsen de richting Haarlem aangereden. De beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing; het motorrijwiel werd gegrepen en de bestuurder op den grond geslingerd. Hij bloedde hevig aan het hoofd en bleef in bewusteloozen toestand liggen. Het 4-cy- linder-motorrijwiel was zwaar beschadigd. Onmiddellijk werden politie en E.H.B.O. ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De autobestuurder, taxichauffeur O. te IJmui- den-Oost, die naar zijn verklaring den motor rijder niet had aan zien komen, was zeer ge schrokken, doch had geen noemenswaardig letsel bekomen, hoewel de voor- en zijruit stuk geslagen waren en de motorkap en het spatbord waren ingedrukt. De motorrijder was naar de papieren in zijn zak uitwezen afkomstig uit Alkmaar. Dr. Mak en dr. de Groot waren eveneens spoedig ter plaatse en lieten den gewonde, die in ieer zorgwekkenden toestand verkeerde, per ziekenauto naar het Sint Antoniusziekenhuis te iJmuiden-Oost vervoeren, alwaar de gewonde bij aankomst nog in leven bleek te zijn. Er was veel politie-personeel aanwezig, dat het op genoemd uur zeer drukke verkeer regelde. De verkeerspolitie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. ALGIERS, 4 Mei. (Havas.) Heden was het de „dag- der kinderen" op het Eucharistisch Con gres. Tienduizend kinderen waren des morgens in het stadion bijeen, benevens 50.000 volwasse nen. De aartsbisschop van Algiers, Mgr. Ley- naud, droeg de H. Mis op en deelde de H. Com munie uit, waarna hij een toespraak over den vrede hield. j De dag werd besloten met een geestdriftige betooging, waarbij de auto van den Kardinaal legaat, Mgr. Verdier, zich met moeite door dui zendtallen van kinderen heen een weg moest banen. De loting voor den Davis-bekerwedstrijd Po- 1 -Nederland had het volgende resultaat: Heden: Van SwolBaworowski, gevolgd door HughanTloczynski. Zaterdag 6 Mei: Dubbelspel. Zondag 7 Mei: Van Swol—Tloczynski, gevolgd door Hughan—BBaworowski. ALGIERS, 4 Mei (Havas) De eerste dag van het verblijf van den Kardinaal- Legaat Verdier te Algiers werd gekenmerkt door een grandioze plechtigheid, waarop de vertegenwoordigers van de drie godsdiensten te Algiers, de Katholieken, Mohammedanen en Joden broederlijk samenwerking beloof den. De Kardinaal-Legaat nam in de ontvang zaal van het Moorsche Paleis, waar de Bisschop van Algiers woont, plaats op 'n soort Arabischen troon, rijk met tapijten versierd. De vicaris-ge neraal stelde eerst den Groot-Moefti van Al giers en de Imams van de drie voornaamste moskeeën voor. Kardinaal Verdier zeide tot hen, dat hij wist dat zij medehielpen aan het bewa ren van de geestelijke waarden van den mensch en hij beloofde de Fransche regeering te zullen zeggen, dat hun tegenwoordigheid de loyaliteit van de Algerijnsche bevolking beteekende. De Groot-Moefti dankte voor deze woorden, waarna de Aartsbisschop van Algiers den leiders der Mohammedanen de verzekering gaf van de vriendelijke gezindheid van den H. Vader. De Groot Moefti antwoordde: „Wij hebben allen denzelfden God, Die ons gezegd heeft elkander te beminnen en niet elkander te hinderen". Na de leiders der Mohammedanen leidde een witte pater den opper-rabbijn van Algiers, Ei- senbeth, binnen, gevolgd door de vertegenwoor digers van alle cultureele Joodsche vereenigin- gen. De opper-rabbijn hield een toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van Z. H. Paus Pius XI, die zooveel heeft ge daan voor den vrede en die in een encycliek de ideologieën heeft veroordeeld, welke de grond slagen van godsdienst en moraal vernielen. In bewogen bewoordingen dankte Kardinaal Verdier den opperrabbijn voor zijn woorden en vervolgens, hem bij de hand nemend, zeide hij: Gij hebt beproevingen meegemaakt en kwade dagen, maar wij zijn met u en wel op de eerste plaats omdat wij uw broeders zijn. Evenals wij denkt gij dat God in eere moet worden hersteld voor het welzijn der gezinnen en vóór alles voor den vrede tusschen de mogendheden. De Katho lieken zullen tot het einde uw vrienden blijven in de beproevingen, welke niet altijd zullen du ren". Ten slotte werd de kardinaal-legaat in de ont vangzaal gefotografeerd tusschen den Groot Moefti en den Opperrabbijn. Koning Leopold heeft de heeren Charles Mas- kens, luitenant-generaal De Fontaine, generaai- majoor Beernaert en graaf 't Kint de Rooden- beek aangewezen om te worden toegevoegd aan de persoon van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden tijdens Haar bezoek aan België. Ingediend is een wetsontwerp, houdende na dere wijziging van de Onteigeningswet. Ter toelichtihg schrijven de ministers van Waterstaat, van Justitie en van Sociale Zaken o.a.: De regeering heeft het vraagstuk in stu die genomen, of het tempo van de uitvoering ■van werken, ondernomen in verband met de werkloosheidsbestrijding of de werkverruiming, niet kan worden bespoedigd door het verkorten van het tijdsverloop, waarin door onteigening de beschikking over de noodige onroerende goederen kan worden verkregen. De Onteigeningswet kent, naast de normale procedure, bijzondere bepalingen aangaande onteigening ten behoeve van belangen, die spe ciale eischen stellen. In deze bepalingen zijn ook tal van voorschriften vervat, die een spoe diger verloop van de onteigening mogelijk ma ken. Intusschen is gebleken, dat de procedure in onderscheidene gevallen nog te veel vertraging heeft. Het was derhalve noodzakelijk een oplossing te vinden, welke, zonder meer dan noodzakelijk is te kort te doen aan de belangen van de ont eigenden, alsnog de mogelijkheid schept, om in het verloop van de procedure eenige wijziging te brengen, welke 't tijdsverloop aanzienlijk kan verkorten. In het onderhavige wetsontwerp wordt een dergelijke oplossing voorgesteld. Bij de onteigening, gelijk deze geschiedt vol gens de titels, die een versneld verloop waar borgen, kunnen in hoofdzaak twee phasen wor den onderscheiden, allereerst de ter visie leg ging van de plannen, waarop, gehoord de in gekomen vertcogen en bezwaren, de eindaan- wijzing van de te onteigenen perceelen volgt* in de tweede plaats de dagvaarding van de on willige eigenaren en de daaropvolgende uit spraak van de onteigening door den rechter. Nadat deskundigen te onteigenen perceelen hebben onderzocht, kan inmiddels, na zeker heidstelling, tot voorloopige in bezit neming worden overgegaan. Beide phasen, welke thans op elkaar volgen, vereischen een bepaalden tijd. Het, vaak niet onaanzienlijk, tijdvak, dat gemoeid is met het geven van de gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het onderzoek van die bezwaren, kan gevoeglijk tevens worden dienstbaar gemaakt aan de voor bereiding van het gewichtigste moment in het te verwachten rechtsgeding, de bepaling van de schadevergoeding Aldus kan de bovengenoem de tweede phase soms aanmerkelijk worden be kort. In de gevallen, waarin de ondernemer van het voorgenomen werk dit wenscht, ware hem de bevoegdheid te geven om het gerechtelijk onderzoek door deskundigen ter begrboting van de schade reeds aanstonds in te leiden, nadat uit de ter visie legging der stukken zal zijn ge bleken, welke perceelen naar aanvankelijk oor deel ten behoeve van het werk verkregen moe ten worden. Het belangrijkste voordeel bestaat hierin, dat de onteigenende partij veel eerder dan thans mogelijk is, de beschikking over de noodige ter reinen zal kunnen verkrijgen door voorloopige in bezit neming overeenkomstig de artikelen 54 a en volgende der onteigeningswet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4