hhbhbh Zware hotelbrand te Utrecht De H. Vader over de H. Eucharistie Het nieuws van'heden MGR. ORSENIGO BIJ HITLER Restaurant „DEN HOUT" IEDER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bezuidenhoutscheweg 11 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 6 MEI 1939 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21774 Het vuur richtte groote schade aan het onlangs gerestaureerde gebouw Het Euch. Congres te Algiers Zondag zal de H. Vader het congres toespreken dienstplicht van het kapitaal geval van een oorlog der Ver. Staten Potemkin uit Ankara vertrokken De stad Tsjoengking in vlammen Gafencoe's bezoek aan J oego- Slavië Communiqué over de besprekingen met Markowitsj Een open brief van Matsjek Men heeft nog hoop op een overeenkomst Bijna een half millioen arbeiders in staking Ingevolge het bruinkoolconflict in de Ver. Staten Het Weer Een onderhoud van anderhalf uur Magistrale rede tijdens de audiën tie van de „priesters aanbidders" Von Ribbentrop naar Milaan Het militair overleg Rome—Berlijn Het verheven werk van den Zaligen Eymard nHÜ X: Rumoer in Kuinre De bevolking wil aansluiting bij Friesland HILDE ANNE DE VRI ES Missionarissen in China in gevaar In handen gevallen van Chineesche communisten OVEREENKOMST TUSSCHEN BERLIJN EN BOLIVIA DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Brïtsch koningspaar op weg naar Canada Belgische wielrenners bij den H. Vader Wilt ge U zelf in Den Haag tracteeren Ga dan in „DEN HOUT" dineeren. APARTE ZALEN VOOR DINERS n.b. Staatsspoor Den Haag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inoez. mededeelingen 50 eent; Idem op psg één 65 ceri* per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hedennacht omstreeks drie uur hoorden voor bijgangers een plof op het Stationsplein te Utrecht en zagen daarop vlammen uitslaan uiï bet hotel Kagenaar. Zij verbraken een van de ruiten en drongen zoo het pand binnen, waar zij ontdekten, dat een bak met heete asch, welke ln een spijslift was geplaatst, de oorzaak van dezen brand was, die zich snel uitbreidde, daar de lift als een schoorsteen werkte en het vuur zich reeds aan de bovenverdieping mededeelde. He eigenaar van het hotel, de heer Jesse, zijn echtgenoote en drie kinderen konden evenals de pensiongasten, nog bijtijds wor den gewaarschuwd en in allerijl spoedden zij zich langs de trap naar beneden, hoewel deze reeds vol' rook stond. Een van de Pensiongasten, die daartoe geen kans meer zag, wist nog de brandladder aan de achter zijde van het pand te bereiken en kon op die wijze ontkomen. He brandweer, die onmiddellijk met groot ma- Joviaal was uitgerukt, tastte het vuur met alle bracht aan om verdere uitbreiding te voor komen. Na een uur van ingespannen arbeid was men et vuur volkomen meester. Het hotel, dat kor- elings gerestaureerd was, heeft evenwel, zoowel hoor het vuur als door het water ernstig geleden, enige kamers zijn uitgebrand. Het is de brandweer mogen gelukken een geld kistje, inhoudende een bedrag van f 1200, dat zich nog in een der kamers bevond, in onge schonden staat naar buiten te brengen, doch enkele effecten en andere waardepapieren zijn verloren gegaan. ALGIERS, 6 Mei (Havas). De Kardinaal- ingaat heeft namens de deelnemers aan het Fransche nationale Eucharistische Congres een telegram van hulde en eerbetuiging ge zonden aan den H. Vader, dien zooals gemeld, f-ondag te 12 uur 's middags via Radio Va- cana het congres zal toespreken en den deel- ken*615 den aP°st°bschen zegen zal -schen- daY^ri Constantine in Algerië wordt gemeld, k 1 daar tweeduizend pelgrims zijn aange- men, die zich naar het Eucharistische Con- zich ri1 A1Siers begeven. Onder hen bevinden en ri aartsbisschoppen van Avignon en Aix her bisschoppen van Nice, Chambery, An ton»' Nimes, Viviers, Agen, Valence, Gap, naco, Digne en Ajaccio. civn 0en banket, waaraan de militaire en zate autoriteiten van de stad mede aan- Vili vertr°kken de pelgrims naar Philippe- e' vanwaar zij zich naar Algiers begeven. Washington, 6 Mei. (Reuter). De se naatscommissie voor militaire zaken heeft goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarbij de regeering veroorloofd wordt dienst plicht voor het kapitaal in te stellen in geval van oorlog. Het wetsontwerp bepaalt, dat een telling' an het kapitaalbezit zal worden gehouden op en grondslag waarvan personen gedwongen eningen zouden moeten toestaan door in te v rijven op regeeringsbonds met een looptijd 50 jaar en een rente van één procent. Het g "bedrag waarvoor zou moeten worden in geschreven zou volgens een geleidelijke schaal ta r}eeren van vijf procent van het netto kapi- lOnn beZit voor Personen met een kapitaal van p,_ dollar tot 75 procent voor personen met n kapitaal boven de 100.000 dollar. ANk;ARAi 6 Mei (Havas) Potemkin is vrij dagavond om kwart over zeven uit Ankara ertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door i?ai'adjogloe. Een compagnie infanterie bracht de eerbewijzen en toen de trein wegreed werden de internationale en de Turksche onafhanke- bJkheidsmarsch gespeeld. Naar vernomen wordt, is Potemkin terugge roepen. Tot nu toe zijn nog geen mededeelingen yerstrekt over de besprekingen, welke Potemkin te Ankara heeft gevoerd. TSJOENGKING, 6 Mei (Reuter) De brand, welke is ontstaan door het bombarde ment van Tsjoengking door Japansche vlieg- higen op Donderdag J.I., woedt nog voort. Men raamt het aantal slachtoffers thans reeds op vbfduiaend. Het Eucharistisch Congres te Algiers. Z. Em. Kardinaal Verdier en Mgr. Leynaud, Aartsbisschop van Algiers, inspecteer en de eere wacht bij de aankomst van den Pauselijken Legaat BELGRADO, 6 Mei (Havas) Na de bespre king tusschen Gafencoe en Markowitsj is het volgende communiqué gepubliceerd: „Ter gelegenheid van het bezoek, dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Roe menië, Gafencoe, heeft gebracht aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Joego slavië, Markowitsj, hebben de beide ministers van gedachten gewisseld over vraagstukken, welke beide bevriende landen betreffen, in het bijzonder over de besprekingen, welke de mi nisters den laatsten tijd hebben gevoerd met de persoonlijkheden in de groote mogendheden en andere staten van Europa. Gafencoe en Markowitsj stelden vast, dat de vredespolitiek, welke Roemenië, Joiego-Slavië en hun vrienden voeren, in een geest van vol komen samenwerking verloopt en juist wordt gewaardeerd. Deze politiek wordt door alle mogendheden volkomen begrepen. BELGRADO, 6 Mei (Reuter) In een door Matsjek onderteekenden open brief aan den Joego-Slavischen minister-president wordt verklaard, dat de regent de overeenkomst ver worpen heeft, die bereikt was tusschen Matsjek als vertegenwoordiger van Kroatië en Tswetko- witsj als vertegenwoordiger van de Kroon. Politieke kringen alhier geiooven, dat een overeenkomst nog tot stand kan worden ge bracht. De minister-president zelf heeft tegen over vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat gedurende de recente besprekingen met Matsjek de voorstellen, die van beide kanten gedaan waren, nog overwogen werden. Uiteen gezet wordt, dat de kwestie, waar het hier om gaat, is het houden van volksstemmingen in de gebieden met gemengde bevolkingen. NEW YORK, 6 Mei (Reuter). Het aantal stakende mijnwerkers in het kolengebied van Appalachia is thans gestegen tot 460.000. Dit is het gevolg van het sluiten der mijnen, die in het gebied Chicago nog aan het werk waren gebleven. Het werk ligt thans volkomen stil, doch de commissies, die beide partijen vertegenwoordi gen, onderhandelen nog met bijstand van een regeeringsbemiddelaar. De moeilijkheden zijn het gevolg van het feit, dat de mijneigenaars en de vakvereenigingsvertegenwoordigers geen overeenkomst tot stand hebben gebracht ter ver vanging van de overeenkomst, die op 31 Maart eindigde. VERWACHTING geldig van hedenavond 1 tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET NOORDEN: iets koeler, gedeeltelijk bewolkt, droog iveer, meest matige Zuidoostelijke tot Noordoostelijke wind. H VOOR HET ZUIDEN: iets koeler, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Noordoostelijke wind. ÏE Zon op 4.22 onder 19.32. Licht op 20.02. Maan op 22.34 onder 6.19. L.K. 11 Mei. BERLIJN, 6 Mei (Havas). De Pauselijke untius te Berlijn, monseigneur Orsenigo, is Vrijdag naar Salzburg gevlogen, om zich van daar naar Berchtesgaden te begeven, waar hij een bespreking van anderhalf uur met Hitier had. Onmiddellijk daarop is hij naar Berlijn teruggekeerd. Over den inhoud van het bespro kene is niets bekend. In diplomatieke kringen meent men dat het hier een afscheidsbezoek betrof, daar de Pause- ijke nuntius binnenkort zai vertrekken. MüNCHEN, 6 Mei. (Havas). Von Ribbentrop is Vrijdagavond om tien minuten voor twaalf uit München vertrokken in de richting van Milaan. Hij is in gezelschap van den ambassa deur van Italië te Berlijn, Attolico. Voor zijn vertrek zou hij nog een onderhoud gehad heb ben met rijkskanselier Hitier. De besprekingen tusschen graaf Ciano en Von Ribbentrop, welke vanmiddag zullen beginnen, zullen worden gehouden in het regeeringspaleis te Milaan en niet in Villa Deste aan het Como- meer, zooals eerst werd gemeld. De besprekingen zullen aanvangen na de lunch, welke door graaf Ciano in het stadhuis van Milaan wordt aan geboden. Vanavond zal Von Ribbentrop een diner aanbieden, waarna een concert zal worden gegeven in het Scala-theater. Morgenochtend zullen de besprekingen beëin digd worden en morgenmiddag zullen beide ministers naar Villa Deste aan het Comomeer gaan. Vrijdagavond is graaf Ciano uit Rome vertrok ken. ROME, 6 Mei (Havas). De generaals Von Brauchitsch, Pariani en Balbo hebben gisteren de landbouwdorpen in Tripolis bezocht. Van daag zullen Von Brauchitsch en Pariani naar Rome terugkeeren, waar de Duitsche generaal besprekingen zal voeren met Italiaansche mili taire autoriteiten. Het Nederlandsche Paviljoen op de internationale watertentoonstelling te Luik is bijna gereed. Het behoort tot de voornaamste gebouwen der expositie (Van. onzen Romeinschen correspondent) Onder de niet weinige imposante audiënties bij den H. Vader, waarvan wij den laatsten tijd konden berichten, was er wel geen zoo grootsch als die, welke de H. Vader verleende aan de „priesters-aanbidders" van Italië. Meer dan drieduizend priesters zongen den H. Vader bij zijn binnenkomst in de audiëntiezaal het „Christus regnat, Christus imperat" toe en in de voorste rijen stonden drie kardinalen en honderd vijftig aartsbisschoppen en bisschop pen. Maar het grootsche karakter, hetwelk de audiëntie had, dankte zij toch vooral aan de toespraak van den H. Vader, één lofzang op het Allerheiligst Sacrament. In ons telefo nisch bericht beloofden wij schriftelijk op de toespraak van den H. Vader terug te komen. Wij mogen dat hierbij doen, wat laat, maar niet te laat, want de toespraak van den H. Vader was boven de actualiteit verheven. De H. Vader, herinnerend aan het woord van Christus, dat, waar twee of drie personen in Zijnen naam vergaderd waren, Hij in hun midden zou zijn, zeide, dat de Goddelijke Ver losser met ons is en niet als de vluchtige scha duw van de faam en den naam, die ligt over de tomben en monumenten van groote men- schen, die stierven, maar als de in zijn god delijkheid en menschelijkheid tegenwoordige God, de God, Die verhuld aanwezig -is onder de gedaante van brood. Tweevoudig is de te genwoordigheid, waarin Hij het universum, door Hem geschapen, in stand houdt, waarin Hij de stappen der menschen langs de wegen van goed en kwaad volgt en hun getuige en rechter is, zich ontfermend over het goede en het kwade bestraffend. Een andere, mensche- lijke en tegelijk Goddelijke tegenwoordigheid heeft Hij, waarin Hij zijn tenten opslaat in de catacomben, tusschen de opeengedrongen hui zen der menschen, in velden en wouden, in dalen en op bergen, in de woestijnen, in de sneeuwvelden, in het eeuwige ijs, overal, waar een priester met zijn almachtig woord het brood en den kelk opheft. „Zie, Ik zal met u zijn alle dagen tot aan de voleinding der eeuwen". Van de vervulling van deze wonderbare be lofte van Christus in den vluchtigen loop der tijden is niemand zoo getrouw getuige en nie mand heeft aan die vervulling zoo'n deel als de priester, waar deze, als bedienaar van de bronnen der genade, van Christus de souvereine zending ontving aan het onbloedig altaar te Zijner gedachtenis te verrichten, wat Hij tij dens Zijn leven deed aan den vooravond van Zijn lijden. De priesters zijn de legaten en ge zanten van Christus, niet slechts in het woord, maar ook in het werk. Hoe diep was hiervan de Zalige Eymard doordrongen! In bewogen en verheven woorden schetst de H. Vader dan het leven van den Zaligen Eymard, den pionier van de beweging der priesters-aanbidders. Zijn zending was om al tijd, met zijn gedachten, met zijn hart, met zijn werk, in aanbidding neergeknield te liggen voor de H. Eucharistie en om altijd de apostel te zijn van Christus' tegenwoordigheid te mid den van ons. De Zalige Eymard toont U, zoo zeide de H. Vader tot de aanwezigen, hoeveel in een pries ter het levende en waarachtige geloof in het Allerheiligst Sacrament vermag. Hij zien in U de erfgenamen van den geest van Pierre Eymard. Gij verlangt vurig u zelf te heiligen om de heiligheid te kunnen overstorten in de zielen van anderen. Het werk van den Zaligen Eymard werd door God overvloedige vrucht geschonken. Telt de veelvuldige Eucharistische werken, de huizen van het Instituut van het Allerheiligst Sacrament, verspreid over Europa en Amerika, en herinnert u de triomfen der internationale, nationale en diocesane Eucha ristische Congressen! De Heilige Vader eindigde zijn magistrale rede met de aanwezigen te bezweren toch nim mer te deserteeren van die velden van hei ligen strijd en overwinning, waar Christus Zijn tenten, zijn tabernakels, houdt uitgespannen. Sinds midden 1937 zijn verschillende malen in Nederland en in Duitschland bijeenkomsten gehouden van leidende persoonlijkheden uit het Nederlandsche en Duitsche bedrijfsleven, welke bijeenkomsten ten doel hadden 't wederzijdsche contact te bevorderen. Vrijdag werd wederom een dergelijke bijeenkomst gehouden te Amsterdam, waarbij tevens het 5-jarig bestaan der Duitsche Kamer van Koophandel werd herdacht. Boven: Graf Zech von Burkersroda in gesprek met Z. Exc. minister Steenberghe. Onder: van links naar rechts: De Duitsche consul-generaal Beuzier, de voorzitter van de Duitsche Kamer van Koophandel in Nederland, A. Flesche en de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt Onder de ingezetenen van Kuinre is beroering ontstaan. De bevolking is van oordeel, dat de gemeente door het provinciaal bestuur van Over- ijsel wordt verwaarloosd. De mislukte poging om door middel van een schutsluis een waterver binding tusschen den Noord-Oostpolder en Drenthe tot stand te brengen heeft de maat doen overloopen. Er wordt een actie gevoerd om afscheiding van Overijsel en aansluiting bij Friesland te be reiken. Tot dat doel circuleert onder de inge zetenen een adres aan den gemeenteraad, dat, naar wij vernemen, algemeen door de stemge rechtigd ingezetenen wordt geteekend, behalve dan door den burgemeester en de beide wethou ders. Op 17 Januari 1939 werden in de missie van Anking, die aan de Spaansche Jezuieten is toevertrouwd, door Chineesche bandieten twee missionarissen gearresteerd. Twee dagen later werden twee andere priesters, een broede en vier catechisten gevangen genomen. De Apostolisch Vicaris, Mgr. Melendro, die zich naar den bandietenleider had begeven om over de invrijheidstelling der gevangenen te onderhandelen, werd evenens gevangen geno men. Op 6 Februari werd een der catechisten ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De reden hirvan is onbekend. Het aantal gevangen geno men priesters is gestegen tot 8, waaronder de bisschop en zijn coadjutor. Uit het verhoor is gebleken, dat communistische elementen hier de hand in het spel hebben. Door hoogere autoriteiten schijnt een bevel tot invrijheids- stelling te zijn gegeven, maar de communisti sche ondergeschikten weigeren te gehooramen. Over hetgeen nu al geschieden verkeert men in het onzekere. De missionarissen zijn echter in levensgevaar, daar zij uit de gesprekken der gevangenbewaarders vernomen hebben, dat men hen naar de bergen wil overbrengen. LA PAZ, 6 Mei. (Havas). Er is een overeen komst gesloten tusschen Duitschland en Boli via op grond waarvan in Bolivia geboren per sonen, die Duitsche vaders hebben, in Bolivia militairen dienst zullen doen. In Duitschland geboren burgers die Boliviaansche vaders heb ben zullen in Duitschland militairen dienst doen. De rede van den Heiligen Vader tijdens de audiëntie der „priesters-aanbidders". Tweede Kamer wenscht nadere inlichtin gen over de huisvesting van vluchtelingen Zware hotelbrand te Utrecht. LONDEN, 6 Mei (Reuter) Alle bladen wenschen het Britsche koningspaar, dat vandaag naar Canada vertrekt, een goede reis. De Times schrijft, dat dit 'n reis zon der voorbeeld is. Het feit, dat de wolken boven het internationale tooneel laag han gen, is geen reden om deze groote gebeur tenis uit te stellen of op te geven. De reis van het koninklijk paar naar de onderda nen in Canada en het bevriende Amerikaan- sche volk kan misschien de wolken doen optrekken. Onder leiding van den benkenden pater Van Vlé, van de abdij van Tongerloo (die zich zeer verdienstelijk maakt door het organiseeren van retraites en recollecties voor wielrenners), heeft de groep Belgische coureurs, die deelneemt aan de Ronde van Italië, een bezoek gebracht aan het Vaticaan. waar zij door den H. Vader m audiëntie werden ontvangen. Na afloop van ce audiëntie, die op de Belgische wielrenners een diepen indruk heeft gemaakt, werden de Vatl- caansche paleizen en tuinen bezichtigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1