Estland aanvaardt Duitsch voorstel Von Ribbentrop bespreekt as-belangen met Ciano nvan (Kaaien Britsch-T urksch - bijstandspact Te Tsjoenking na het bombardement Een Pauselijke vredesstap Bemiddeling door Mussolini Von Dirksen in Londen terug Het nieuws van heden 1 GOUDEN HORLOGES VOLMACHTEN VOOR DE POOLSCHE REGEERING DRIEVOUDIG DOEL DER CONFERENTIE fcU ZIJN WWW HET LIEFST THUIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent pfer week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 7 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANC No. 21775 Basis gelegd voor accoord inzake veiligheid der Middel- landsche Zee Minstens drieduizend slachtoffers werden uit de puinhoopen opgedolven Londen protesteert te Tokio TVïolotof aanvaardt zijn nieuwe functie öe Britsche ambassadeur zal hem spoedig bezoeken Definitief verdrag van non agressie mag spoedig worden verwacht Minister Kwiatkowski verdedigt het daartoe ingediende wetsontwerp Poolsche studenten te Danzig protesteeren Gafencoe gaat thans naar Istanboel Het Weer Berichten uit Berlijn en Parijs doen de mogelijkheid daarvan begrijpen Berlijn zou den Duce verzocht hebben tegenover Polen een stap te ondernemen In Rome verwacht men niet, dat sensationeele dingen gaan gebeuren Een antwoord aan Beek vanuit Danzig Beek beantwoord .4,1 De internationale watertentoonstelling te Luik nadert haar voltooiing. Een overzicht van de werkzaamheden De „Voelkischer" teleurgesteld Voorstellen over Rusland Britsch Koningspaar vertrok naar Canada Toejuichingen te Londen en te Portsmouth Overeenstemming van Rusland en Turkije Na het bezoek van Potemkin aan Ankara WASSENAAR JANSWEG 17- KRUISSTP.22 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN WONINGINRICHTING BINNENHUISKUNST GR. HOUTSTRAAT 155 TEL. 11159 - HAARLEM LAMÉRIS 0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 :ent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ANKARA, 6 Mei. (Reuter). Naar verno men wordt is een basis van overeenkomst bereikt voor een BritschTurksch pact Van wederkeerigen bijstand ter waarbor ging van de veiligheid in de Middellandsche Zee. De bepalingen dezer overeenkomst zou den gelijktijdig in Engeland en Turkije, of- wel in een communiqué, of door een verkla ring in het parlement, bekend gemaakt worden. De Sovjet-Unie zou van het geheele ver loop der besprekingen op de hoogte zijn gehouden. Men verwacht dat de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken Maandag in de nationale vergadering een belangrijke ver klaring zal afleggen over de buitenlandsche Politiek van Turkije. Reuter verneemt dat de juistheid van boven vermeld telegram te Londen niet in twijfel V'ordt getrokken. Evenwel wijst men er op, dat besprekingen tusschen Engeland en Turkije nog Baande zijn, evenals die tusschen Londen en Moskou. In tegenstelling tot sommige berichten wordt Biet verwacht, dat in de Lagerhuisbijeenkomst Van a.s. Maandag een verklaring over de En- Belsch-Turksche overeenkomst zal worden af gelegd. TSJOENGKING, 6 Mei. (Havas). De in ver- echillende deelen der stad uitgebroken branden Bis gevolg van de Japansche luchtaanvallen zijn Vanmorgen gebluscht. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft een millioen dollars doen uittrekken Voor hulpverleening aan de slachtoffers en Vuchteiingen, en generaal Ho Ying Tsjing, den hhnister van Oorlog, belast met de leiding van bet reddingswerk. De maarschalk en mevrouw Jsjang Kai Sjek hebben hun eigen auto's oei beschikking gesteld voor het vervoer der vluch telingen. De electriciteits- en watervoorziening 's hersteld, alsook de telefoonleiding. Sommige graten in de stad zijn nog geblokkeerd dooi tBgevallen muren en huizen. Het aantal slachtoffers bedraagt minstens drieduizend, het hoogste getal bij een luchtaan val in den oorlog. De stad biedt een naargees- t'gen aanblik en de menschen vertoonen zich Vrijwel niet op straat. Cliineesche soldaten 2<>eken onder het puin naar de lijken van slachtoffers. Er heerscht een nijpende Schaarschte aan voedsel. Van den vroegen 'Borgen af is mevrouw Tsjang Kai Sjek bezig te helpen den nood té lenigen. Het blijkt dat ruim honderd bewoners van een vluchte lingenkamp, behoorende bij een klooster, den dood hebben gevonden, toen het kamp door brandbommen werd getroffen. Ook de eens wei- Varende havenstad Swatau in de provincie Hwangtoeng is gisteren den geheelen dag dooi "kpansche bommenwerpers bestookt. Hit Sjanghai wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio een monde ling protest heeft ingediend tegen het bombar deeren van het Britsche consulaat-generaal te Tsjoengking op Donderdag j.l. De woordvoerder van de Japansche marine J® Tokio heeft vanochtend volgens Reuter ver gaard, dat de Japansche luchtmacht nooit te- zal schrikken voor het bombardeeren van Tsjoengking en andere Chineesche militaire bbjecten. Deze aanvallen zullen toenemen, tot bet bewind van Tsjang Kai Sjek ineen gestort *ai zijn. Wat betreft het vallen van bommen op het ®ritsche consulaat verklaren de marine-auto- Hteiten dat het noodzakelijk was een vijftigtal bukken luchtdoelartillerie tot zwijgen te bren» gen welke stonden opgesteld in de nabijheid Van de Britsche, Fransche en Duitsche con sulaten. Volgens een Havas-bericht uit Sjanghai Werd Zaterdagmiddag opnieuw luchtalarm gegeven te Tsjoengking. Nadere bizonder- heden ontbreken nog. MOSKOU, 6 Mei (Havas). Molotof heeft beden aan het corps dipomatique medegedeeld, öat hij zijn functies van volkscommissaris van buitenlandsche Zaken aanvaard heeft. Sir Wil liam Seeds, de Britsche ambassadeur, zal vra gen hem terstond te kunnen bezoeken, zoodra bij nieuwe instructies zal hebben ontvangen, Uie zijn regeering, naar het schijnt, hem toe gezonden heeft en die hem vanavond moeten bereiken. Men weet hier dus niet of het gaat °ui een antwoord op de Russische voorstellen om tegenvoorstellen. UxV,- V Zaterdagmiddag is het Engelsche Koningspaar vertrokken voor zijn reis naar Canada en de Ver. Staten. De Koning en de Koningin gingen te Portsmouth scheep en zullen gedurende bijna zeven weken uit het land zijn. Zooals men weet wordt de tocht over den Atlantischen Oceaan gemaakt met het mailschip „Empress of Australia". Hierboven het reusachtige zeekasteel in de haven van Portsmouth TALLINN, 6 Mei (Havas) De regee ring van Estland heeft in beginsel het voor stel van Duitschland voor het sluiten van een nonagressiepact aanvaard. Munters, de minister van Buitenlandsche Zaken van Letland, is vanmorgen in Tallinn aangeko men om deze kwestie met zijn Estlandschen ambtgenoot Selter te bespreken. Het defi nitieve besluit wordt spoedig verwacht. WARSCHAU, 6 Mei. (P.A.T.). In de ver- gadering der juridische Kamercommissie heeft de vice-ministerpresident en minister van Financiën, Kwiatkowski, het wetsontwerp der regeering gemotiveerd, dat den president der republiek machtigt decreten uit te vaar digen. „Bijna sedert drie jaren heeft de regeering geen volmachten gevraagd. Sinds eenige maan den echter zijn wij getuigen van een herleving der algemeene spanning in de internationale be trekkingen, waaruit nieuwe moeilijkheden voor den arbeid der regeering zijn ontstaan. De ont worpen volmachten zijn een belangrijke noodza kelijkheid voor het land geworden. Ik kan u verzekeren, dat deze niet misbruikt zullen worden, want zij bedoelen niet het par lement in zijn normale functie te vervangen. Integendeel, het parlement zal zijn functie nor maal voortzetten, alsof er geen volmachten be stonden. De volmachten moeten de regeering in staat stellen terstond op te lossen datgene, wat in de huidige omstandigheden een dringende en onvoorziene noodzaak voor het land kan wor den Naar Reuter uit Danzig meldt, zijn opnieuw moeilijkheden ontstaan bij de Polytechnische School aldaar. De Poolsche studenten beklagen zich dat aan hun grieven niet is tegemoet geko men en boycotten de colleges. Hun voornaamste grief is, dat vijf Poolsche studenten, die bij de onlusten in het begin van dit jaar waren weg gestuurd, niet weer zijn toegelaten. Voorts be weren zij dat het practisch werken der Poolsche studenten belemmerd wordt. Zij hebben een be roep gedaan op den diplomatieken vertegen woordiger van Polen. Uit Mariënwerder (Oost-Pruisen) bericht D. N. B., dat ingevolge de toenemende Poolsche actie tegen in Polen wonende Duitschers sedert eind April een stroom van vluchtelingen uit de Pool sche grensstreken naar Oost-Pruisen valt waar te nemen. In Mariënwerder zijn in April 261 vluchtelingen aangekomen. Ook in het district Stuhm zijn vluchtende Duitschers over de grens gekomen. Uit sommige Duitsche dorpen in Pom- merellen is de laatste dagen bijna de geheele Duitsche bevolking gevlucht. Na een verblijf in tijdelijke kampen krijgen de vluchtelingen be trekkingen in Oost-Pruisen. BOEKAREST, 6 Mei. (D. N. B.) Gafencoe is hedenavond hier teruggekeerd van zijn reis van drie weken naar het buitenland. Volgens een bericht van D. N. B. uit Istan boel wordt de Roemeensche minister van Bui tenlandsche Zaken Gafencoe de volgende week opnieuw voor een officieel bezoek in Ankara verwacht. VOOR HET GEHEELE LAND: H Iets koeler dan gisteren, gedeeltelijk be- wolkt, droog weer, meest matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllli BERLIJN, 6 Mei. (Havas). Het bezoek van den apostolischen nuntius aan Hitler in Berchtesgaden wordt door bevoegde Duit sche kringen niet van commentaar voor zien. Men beperkt zich er toe te verklaren, dat geen enkele inlichting hierover van een van beide kanten zal worden uitgegeven. In diplomatieke kringen en in verschillende Duitsche kringen meent men te weten, dat de apostolische nuntius een boodschap van het Vaticaan zou hebben overhandigd, en dat het Vaticaansche initiatief niet tot Duitschland zou worden beperkt. Sommigen willen deze ontmoe ting alleen in verband met de PoolschDuit sche kwestie brengen, anderen willen er een uitgebreider actie in zien van het Vaticaan ten gunste van den vrede. Geen enkele officieele of officieuze aanduiding heeft deze geruchten bevestigd. Uit Parijs meldt Havas, dat minister Bonnet hedenmorgen in den Kabinetsraad wellicht mededeeling heeft gedaan over de pogingen, welke door het Vaticaan worden gedaan om een. betere verstandhouding tusschen de volken tor stand te brengen en het handhaven van den vrede. Zooals men weet heeft Bonnet gisteren een onderhoud gehad met den nuntius te Pa rijs, mgr. Valerio Valeri en heeft de nuntius te Berlijn gisteren een bezoek gebracht aan Hitlei te Berchtesgaden. BERLIJN, 6 Mei (Reuter). In buitenland sche kringen alhier verluidt, dat Duitsch land aan Mussolini verzocht' heeft te be middelen in het conflict met Polen. Zoo als vanzelf spreekt is voor dit bericht geen verdere bevestiging te verkrijgen. MILAAN, 6 Mei (Reuter) De bespre kingen tusschen den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en zijn Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano, zijn alhier vandaag om kwart over vier begonnen. Naar Gayda in de „Giornale dTtalia" schrijft maken drie onderwerpen het doel uit van de besprekingen tusschen Ciano en von Ribben trop en wel: le. Het Britsch-Fransche offensief voor de omsingeling van Duitschland en Italië, waartegen de beide asmogendheden zich gemeenschappelijk verzetten en zullen ver zetten, met alle noodige diplomatieke, eco nomische en militaire middelen. 2e. De ontwikkeling der opbouwende po litiek van de as, in weerwil van de Fransch- Britsche omsingeling, tot opheldering en samenwerking tusschen de staten, vooral in het Donaubekken en op den Balkan. 3e De bescherming der Italiaansche en Duitsche belangen in de verschillende vraagstukken, welke op het oogenblik in en buiten Europa aan de orde zijn. De conferentie zal dus niet, zooals in het buitenland beweerd wordt, beperkt worden tot de Poolsch-Duitsche betrekkingen en evenmin zal zij een geheim complot zijn tegen den vrede. Wat in het bijzonder de kwestie der be trekkingen tusschen Duitschland en Polen be treft zegt Gayda, dat na de rede van Beek de deur voor onderhandelingen en mogelijke over eenstemming-en tusschen Berlijn en Warschau open blijft. Italië wil rekenen op den geest van verantwoording en matiging der regeering van Warschau, in tegenstelling tot buitenland sche invloeden, die haar in een gevaarlijke onhandelbare positie willen brengen. De „Informazione Diplomatica" wijst er bo vendien op dat volgens den indruk van verant woordelijke Romeinsche kringen er niets sen sationeels zal gebeuren, terwijl de as uit de Milaneesche besprekingen versterkt zal te voorschijn komen. Opnieuw zal blijken, dat de as, hoewel gereed zich te verdedigen tegen elite omsingelingspoging, niet een element van oor log, doch een element van vrede is. Het tijdschrift „Relazioni Internazionali" schrijft dat Polen vóór of tegen de as moet zijn. De keus is nauwkeurig afgebakend en laat geen uitweg over. Het blad noemt de Duitsche eischen billijk en rechtvaardig en besluit: „Wij fascisten kunnen wenschen dat Polen volledig begrip moge hebben voor het nieuwe Europa, waarvan het een der belangrijkste leden kan zijn." De „Danziger Vorposten" licht uit de rede voering van minister Beek verscheidene pun ten om afzonderlijk diens uiteenzettingen te weerleggen. Zoo heeft Beek gezegd; „Danzig is geen uitvinding van Versailles, doch bestaat reeds sinds eeuwen." Ja, antwoordt het blad, maar Danzig is door Duitschers gesticht en door de eeuwen heen altijd door Duitschers be woond geweest. In de Middeleeuwen b.v. kon een Pool geen burger van Danzig worden. Op het punt: „Danzigs welstand berust op den Poolschen buitenlandschen handel", antwoordt het blad: „Wanneer Danzig sinds 1920 geen financieelen steun van het Duitsche Rijk ont vangen had, was het ondanks den Poolschen buitenlandschen handel failliet gegaan." Ook de bewering, dat Polen geen druk op Danzig heeft uitgeoefend, wijst het blad van de hand. Over den Weichsel zegt het blad dat deze rivier zich in een jammerlijken toe stand bevindt. Polen heeft zoo goed als niets voor de kanalisatie gedaan, doch wel te Gdynia millioenen gestoken in inrichtingen, welke te Danzig reeds aanwezig waren. De toestand van den oever en den stroomloop van den Weichsel is een vlek op de Poolsche eer, waar over Beek spreekt en tevens een typisch voor beeld van het Poolsche optreden. De „Voelkischer Beobachter" noemt de rede van Beek één aaneengeschakelde teleurstelling. Een teleurstelling voor het Poolsche volk, dat zeker méér had verwacht dan een reeks met vermoeide stem voorgedragen kantteekeningen op de Poolsch-Duitsche verhouding, een teleur stelling voor Polens nieuwe bondgenooten aan de Theems, omdat dc heer Beek blijk heeft ge- Geven een slecht advocaat voor de Britsche omsingelingspolitiek te zijn, en ten slotte een teleurstelling voor Duitschland, omdat Beck in deze rede te Warschau de brug niet heeft be treden, die de Fiihrer bij zijn groote afrekening in de Kroll-opera voor Polen had gebouwd." Op de argumenten van minister Beek en te vens op de verklaringen van Chamberlain, die ontkennen, dat Engeland en Polen Duitschland willen aanvallen, of dat Engeland een omsin gelingspolitiek voert, antwoordt de „Voelkischer Beobachter": „In deze wereld gelden alleen de nuchtere feiten en niet de vrome interpretatie kunstjes." Naar Havas uit Warschau meldt, leidt men uit de discretie, welke Beek gisteren in zijn rede in acht heeft genomen, af, dat de minis ter aanduidingen heeft willen vermijden, wel ke de Duitsche regeering in een moeilijke po sitie hadden kunnen brengen. Men meent dat het hier gaat om voorstellen, welke vooraan staande Duitsche leiders aan Polen gedaan zouden hebben in zake Sovjet-Rusland. Volgens het agentschap Transcontinental Press zou Duitschland ni. aan Polen een ge meenschappelijke actie tegen Rusland hebben voorgesteld, en daarvoor territoriale compen saties in het vooruitzicht hebben voorgesteld. Indien dit juist is, is het zeker, dat deze voor stellen door Polen van de hand gewezen zijn. De publicatie zou bedoelen erop te wijzen dat Duitschland agressieve bedoelingen had en dat Polen weigerde als instrument voor die poli tiek te dienen, met name, dat het zich verzette mee te doen aan een gewapend conflict met de Sovjets. LONDEN, 6 Mei (Reuter). De Duit sche ambassadeur, Von Dirksen, is in Lon den aangekomen. Hij werd ioor twee amb tenaren der Duitsche legatie verwelkomd en begaf zich terstond naar het legatie gebouw. LONDEN, 6 Mei. (Reuter). Koning George en Koningin Elisabeth zijn hedenmiddag om 12 u. 45 van Londen naar Portsmouth ver trokken. Op het Waterloo-station werd den Koning en Koningin uitgeleide gedaan door Koningin Mary en andere leden der ko ninklijke familie, voorts door Chamberlain en de andere leden van het kabinet. De Koning, gekleed in de marine-uniform, en de Koningin met de beide prinsessen in het licht blauw gekleed, traden rustig wandelend het met vlaggen getooide station binnen, zoodat het pu bliek ruimschoots gelegenheid had de vorstelijke personen toe te juichen. Na de aankomst te Portsmouth begaven de vorstelijke personen zich onder stormachtige toejuichingen naar het raadhuis, om volgens een oud gebruik de sleutels van het fort Portsmouth te ontvangen. Vervolgens begaven zij zich naar de haven en scheepten zich in aan boord van de „Empress of Australia", die, begunstigd door prachtig zonnig weer, des middags om 3 uur het anker lichtte. ANKARA, 6 Mei (Havas). Het Anatoolsch telegraaf-agentschap publiceert een communi qué over het bezoek van Potemkin, den Rus- sischen vice-minister van Buitenlandsche Zaken, aan Ankara, waarin de eenstemmigheid der beide bevriende regeeringen over de internatio nale kwesties geconstate w. -dt. Beide na buurlanden zijn besloten hun banden van vriendsc .ap verder te verkerken in het belang van den vrede. Zij zulien hun pogingen voort zetten, vrede en veiligheid te handhaven en zullen elkander alle inlichtingen van politieken aard verschaffen, welke hun belangen raken. Verwonder U daarover niet. Hun huis werd ingericht door WASSENAAR: voor woning inrichting onovertrefbaar I1 1I Berlijn zou aan Mussolini verzocht heb ben te bemiddelen in het conflict met Polen. Het Britsche Koningspaar is naar Canada vertrokken. De Duitsche ambassadeur Von Dirksen is in Londen teruggekeerd. De grondslag werd gelegd voor een Britsch-Turksch pact van wederkeerigen bijstand. Estland aanvaardt het Duitsche voorstel om een non-agressiepact te sluiten. Receptie bij minister Slotemaker de Bruine ter gelegenheid van diens 70en verjaardag. Begrafenis van den heer P. Visser. Voorloopige regeling van de handels betrekkingen tusschen Nederland en België. Veertig-jarig bestaan van „Oost en West" herdacht. Het Engelsche voetbalseizoen ten einde. Sheffield United promoveert. Jaarvergadering van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers ,,St. Christoffel". Hughanvan Swol winnen het dubbel spel in de Davis Cup-ontmoeting tegen Polen. New-Yoksche beurs: stemming prijshou dend. O Jong groen Een waas van groen is ever de aar de verspreid. De stadsgrachten zien er nooit zoo bekorend uit als icanneer de boomen een groenen sluier weven tus schen de huizengevelshet water en het oog der wandelaars. En daarbui ten, in veld en bosch, in dorp en op 't land is het jonge groen symbool en kleur van 't jonge leven. De Mei maand onzer Moeder is de maand van de jeugd, de maand van de hoop der toekomst, de maand van het ontlui kend, opgroeiend leven, de maand van het jonge groen. En daarom juist ons zoo dierbaar, daarom ook juist voor ons van zoo groote beteekenis: sym bool van geloof, hoop en liefde in en voor de toekomst. Het jonge groen stemt ons blij en doet ons hopen. De jeugd roept! UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18 10 11 I Z'l. 2j 9 3 8 7 6 5 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1