R.K. Handelsreizigers bijeen ifc VIRA NATIONALE VERLOTING BESPREKINGEN TE UTRECHT AVONTUUR EN ROMANTIEK ■smn ZONDAG 7 MEI 193S StChristoffel" heeft in principe besloten tot aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond Een succesvol jaar Bestuursbeleid Verkiezingen Over aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond Trad varkenscentrale onrechtmatig op? Haagsche rechtbank meent 9 van niet Lichte aardschok te Benkoelen ,Oost en West" bestaat 40 jaar Herdenkingsbijeenkomst te 's-Gravenhage gehouden TIENDE LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN Samenwerking met de Neder landsche industrie Ter verkrijging van gelden ioi sieun van missionneerende orden en congregaties, georganiseerd ier gelegenheid van de NATIONALE AMSTERDAMSCHE MISSIEWEEK „A.M.O.R." van 30 Sept. tot 9 Oct. 1939 Prijs 25 c±, per lo±. Eveneens verkrijgbaar boekjes van 10 loien a f 2.50 Hoofdprijs ter waarde van f 2500.— Zeer belangrijke andere prijzen Loien verkrijgb. aan hei secreiariaai Eikenweg 7, A'dam-O., Tel. 55427 |Wij vragen Missie vrienden voor den verkoop van onze loien|ptg}l UITSTEKENDE PERS DANKBARE KOOPERS VERANDERINGEN IN HET CRISIS-MELKBESLUIT Wie niet als melkhandelaar beschouwd worden WOLFHEZER BOSSCHEN BEDREIGD Actie der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten SPELEND ONDER WAGEN GERAAKT Vierjarig meisje was op slag dood Een film over Kardinaal Massaia Zaterdag werd in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht de jaarvergadering van de Ned. R.K. Vereenigtng van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel" gehouden onder voor zitterschap van den heer Joh. van der Meer te Baam. In verband met de trouwe aanwezigheid van de pers op de jaarvergaderingen, waarover spr. zijn waardeering uitsprak, zegde d^ voorzitter toe de propaganda vóór de R.K. Pers zoo krach tig mogelijk te willen aanmoedigen. Bij voort during wil het bestuur de leden en door de leden de geheele katholieke gemeenschap wij zen op de verplichtende taak, het grootsche, ideëele werk van de R.K. Pers daadwerkelijk te schragen door woord en voorbeeld, tot wer kelijkheid is geworden het gevleugelde woord: In elke Roomsche hand, een Roomsche krant. Lang bleef spr. stilstaan bij de actie naar een Nieuwe Gemeenschap. „St. Christoffel" stelle zich met geheel haar kracht en invloed beschikbaar, om een werkzaam aandeel te ne men in het streven naar een Nieuwe Gemeen schap. Ket afgeloopen vereenigingsjaar was er een van vruchtbare actie en succesvollen arbeid. De actie „Met z'n allen aan het werk" is in geslagen. Het laatste kwartaal van 1938 bracht een winst van 95 nieuwe leden. Het ideaal is nu: naar de 2500 leden. Medegedeeld werd, dat in October te Rotter dam het 40-jarig organisatie-leven van deR.K. Handelsreizigers herdacht zal worden. Aan Z.H. Paus Pius XII werd een telegram van eerbied gezonden, waarin van den H. Va der tevens Diens Zegen over het werk van „St. Christoffel" werd gevraagd. De weleerw. heer Henri de Greeve gaf ver volgens een uiteenzetting van den Bond Zon der Naam, waarvoor hij de medewerking van de leden van „St. Christoffel" vroeg. Daarna werden de algemeene beschouwingen geopend over het bestuursbeleid, waarvan de voorzitter allereerst zelf een beeld gaf. Het le ven in de vakgroepen werd hoopvol en bemoe digend genoemd. Een overzicht van de ver schillende acties, die gevoerd zijn, duidde op den ijver van het hoofdbestuur. Zoo zijn in het afgeloopen jaar reeds verschillende bedrij ven overgegaan tot invoering van een pensioen regeling voor den vertegenwoordiger. Men is bezig, een arbeidsovereenkomst vast te stellen in het schoen- en lederbedrijf. In September hoopt men voor alle vakgroepen een cursus te hebben. Ten slotte ligt er een schema gereed voor het gesloten maken der beroepen. Vanuit de vergadering werd dank gebracht aan het bestuur voor het vele, dat in het af geloopen jaar is verricht. Aangedrongen werd op een verbetering van de grondslagen van het Vrijwillig Ondersteuningsfonds en het t.b.c.- fonds door het geven van meer vrijwillige bij dragen. Venlo gaf uiting aan een grief tegen over het hoofdbestuur wegens uitlatingen je gens genoemde afdeeling naar aanleiding van de behandeling van het bekende voorstel van het bestuur tot vorming van een Vakcentrale. Geprezen werd de leiding, die van den nieu wen voorzitter is uitgegaan, waarvoor in het bijzonder de afdeeling Amsterdam haar waar deering uitsprak. In zijn antwoord merkte de voorzitter op, dat de afdeeling Venlo met een initiatief buiten haar boekje was gegaan. De zaak zal in de eerstvolgende hoofdbestuursvergadering worden besproken en verder behandeld tusschen het bestuur van de afdeeling Venlo en het dage- 'lijksch bestuur. Daar de heer J. B. Tilman uit Nijmegen zijn candidatuur had ingetrokken, werd de heer Joh. van der Meer bij enkele candidaatstelling als voorzitter herkozen. De heer A. A. Koot, Utrecht, werd bij enkele candidaatstelling tot penningmeester gekozen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de samenstelling van de commissie van re dactie, welke verschillende afgevaardigden uit gebreid wenschten te zien, waartegen het be stuur zich verzette. Tot leden van de commissie werden weer be noemd de heeren C. G. Bekkering, C. Blijste en W. B. Huising. allen te Utrecht. Als lid van het hoofdbestuur (commissaris) werden herkozen respectievelijk gekozen de heeren M. P. Schemkes, Arnhem, P. Hylkema, Leeuwarden, H. Willemse Schiedam, B. Bre- kelmans, Vught en L. Tiessen, Amersfoort. Dan kwam de groote kwestie van deze jaarvergadering aan de orde, het voorstel van het hoofdbestuur om zich aan te slui ten bij de Vakcentrale van het RJC. Werk liedenverbond, waarbij tevens de verschil lende voorstellen van de afdeelingen, die daarmee verband hielden, in behandeling kwamen. De voorzitter wees er op, dat het alleen om een principe-besluit gaat. De uitvoering en de bepaling van het tijdstip van in werking tre ding blijven behooren tot de competentie van het hoofdbestuur, dat ook de besprekingen af wacht, welke gevoerd worden tusschen hetR.K. Werkliedenverbond en den RK. Werknemenden Middenstand. Bij de discussies werd van de zijde van Vak groep I er over geklaagd, dat de voorlichting, die over deze zaak is gegeven, niet geheel juist is. Met name heeft het Episcopaat den R.K. Werknemenden Middenstand niet verboden, een eigen vakcentrale te stichten. Venlo meende, dat de handelsreizigers van nature niet bij het R.K. Werkliedenverbond thuis hooren. Venlo was van oordeel, dat geen enkele vak organisatie is te noemen, die positieve resul taten van aansluiting bij het R.K. Werklieden verbond kan aanwijzen. Als voorbeeld werd ge noemd de R.K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden, die klachten heeft. Er wordt met hoofdarbeiders niet voldoende reke ning gehouden. Geadviseerd werd het voorstel van de agenda af te voeren, totdat de onderhandelingen, waar over de. voorzitter sprak, ten einde zijn. De afgevaardigde van Amsterdam betoogde, dat de klachten van sommige organisaties, die bij het R.K. Werkliedenverbond zijn aangeslo ten, alleen de bedrijfsorganisatie betroffen en deze critiek dus meer ging tegen hoogere in stanties. Spr. becijferde, dat een vakcentrale van den R.K. Werknemenden Middenstand in het gunstigste geval slechts 50.000 leden zal kunnen tellen, van wie 2/3 tot het overheids personeel behoort. Naast positieve aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond als vakorganisatie, bepleitte deze spr. uit een oogpunt van standsorgani satie steun aan den R.K. Werknemenden Mid denstand. Utrecht wenschte, dat het bestuursvoorstel werd terug genomen, teneinde den leden nog meer voorlichting te geven. De voorzitter legde in zijn antwoord den na druk op de argumenten, waarom het hoofdbe stuur zich verplicht zag zijn voorstel onver zwakt te handhaven. Deze kwestie is al vijftien jaar hangende. Laat men dus niet zeggen, dat men niet voldoende is ingelicht. „St. Christoffel" zal haar activiteit vergroo- ten, door deel te nemen aan de acties van alle werknemers met volkomen behoud van eigen zelfstandigheid. Haar invloed op verschillend terrein zal belangrijk toenemen. Het voorstel van het bestuur kwam hierna in stemming en werd aangenomen met 59 tegen 34 stemmen. Ten slotte werden na vaststelling van de be grooting besprekingen gevoerd over zaken van meer internen aard. De derde kamer van de Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de procedure, welke de Nederlandsche varkenshandelaren (Ballering c.s.) aanhangig hebben gemaakt tegen de Ne derlandsche varkenscentrale. De handelaren hadden schadevergoeding we gens onrechtmatige daad van dit door de over heid in het leven geroepen crisis-instituut ge vorderd omdat het, naar de meening van de varkenshandelaren, onrechtmatig is opgetreden door ingrijpen op de binnenlandsche markt. De rechtbank heeft evenwel den eisch van de varkenshandelaren niet ontvankelijk ver klaard. Het college overweegt daarbij o.m. dat er geen norm valt aan te wijzen, welke de N.V.C. heeft geschonden, met name niet in de crisis-varkens- wet, omdat daarin niet voorkomt eemge be paling, welke de bevoegdheid van de N.V.C. om deel te nemen aan den binnenlandschen handel in varkens en varkensvleesch uitsluit of beperkt. Evenmin is een dergelijke norm in de statuten van de N.V.C. te vinden. Ook is niet gehandeld in strijd met de goede zeden of de zorgvuldig heid, welke in het maatschappelijk verkeer be taamt tegenover eischers, daar eischers niet een monopolie voor binnenlandschen handel voor varkens en varkensvleesch hebben, en zij niet van derden kunnen verlangen zich van dien handel te onthouden. Ook door de toezegging der regeering, dat de N.V.C. zich zou onthouden van den binnen landschen handel, is nog geen norm geschapen, waarnaar gedaagde zich zou hebben te gedra gen, of waaraan eischers rechten zouden ont- leenen. BENKOELEN, 6 Mei. (Aneta.) Te 10.50 uur is hier een lichte aardschok gevoeld, welke eeni- ge seconden aanhield. j landbouwweek zullen worden behandeld. Het doel hiervan is, te komen tot een nadere sa menwerking tusschen den Nederlandschen land bouw en de Nederlandsche industrie. Deze tentoonstelling zal een strikt technisch, zakelijk karakter dragen en is te beschouwen als een keuze-tentoonstelling, in dien zin, dat uitsluitend Nederlandsche artikelen kunnen worden tentoongesteld, en dat de regelings commissie, van welke ir. J. A. van der Loeif, Hertenlaan 8 te Bennekom, secretaris is, de beoordeeling aan zich houdt of aangeboden in zendingen inderdaad voor deelneming in aan merking komen. Het is de bedoeling samenwerking te ver krijgen tusschen den Nederlandschen land bouw en de Nederlandsche induustrie, in de hoop, dat bij de volgende congressen op den zelfden voet kan worden voortgegaan. Nadere inlichtingen omtrent deelneming wor den verstrekt door het algemeen secretariaat der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 169, Den Haag. Drie tractors, een olifant en 50 man personeel waren noodig, om een materiaalwagen van het circus „Strassburger", dat te 's Hertogenbosch wordt opgebouwd, in beweging te krijgen Zaterdagmiddag is in „Pulchri Studio" te Den Haag een bijeenkomst gehouden, die gewijd was aan het veertigjarig bestaan der konink lijke vereeniging „Oost en West". De zaal was feestelijk versierd met vlaggen, waaronder die van Batavia, van Suriname en Curasao, terwijl op en tegen de estrade een schat van bloemen prijkte. Onder de aanwezigen merkten wij op den mi nister van Koloniën, den heer Weiter, den oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië mr. Fock, de oud-ministers jhr. Van Lidth de Jeude en mr. dr. Deckers, den wethouder ir. Fe- ber, als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage, en oen gemeente secretaris mr. dr. Boasson, den heer Hardeman, hoofd der tweede afdeeling van het departe ment van Koloniën, prof. dr. L. van Vuuren uit Utrecht, den heer Schnebbelie, directeur van het Katholiek Indisch Bureau, en zeer vele an deren. Nadat de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Hr. Ms. adjudant kapitein Roms- winckel, was binnengeleid, nam de voorzitter van het hoofdbestuur van „Oost en West", de heer Zuyderholf, voorzitter van ae Algemeene Rekenkamer, het woord voor net uitspreken van zijn herdenkingsrede. Spr. gaf een historisch overzicht van de ver eeniging „Oost en West". Den oprichters van de vereeniging stond als doel allereerst voor oogen belangstelling en liefde voor de overzeesche gewesten aan te kweeken, vooral door populaire kennis omtrent de koloniën te verbreiden. Daarnaast heeft de vereeniging elke andere gelegenheid aangegrepen, om haar te bevorde- len, o.m. door spontaan optreden bij natuur rampen in Indië, door inzamelingen te organi seren, toen in 1931 het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs af brandde, enz. Blijvende instellingen van „Oost en West", dat thans behalve de afdeelingen in Suriname en op Curasao en de leden in Ne derlandsch-Indië 16 moederlandsche afdeelin gen heeft, zijn: Het Home te Amsterdam, de studiecommissie, die toezicht houdt op onge veer 200 pupillen, wier ouders in Indië zijn, de informatiebureaux, en het tehuis voor inland- sche bedienden in Den Haag. Van het Koninklijk Huis mocht de vereeni ging bij voortduring blijken van belangstelling ondervinden, terwijl de Koningin als het ware de kroon op de vereeniging plaatste, door bij het dertigjarig bestaan aan de vereeniging het prae- dikaat „koninklijk" toe te kennen. Ook van de regeering werd steeds medewerking ondervon den, geldelijk en op andere wijze, evenals van de gemeente-besturen, in Indië werkende maat schappijen, enz. Groot was de medewerking en steun, die de vereeniging steeds belangeloos van oud-gasten mocht ondervinden. De vooruitgang van de kennis omtrent Nederland overzee is er, maar die kennis is nog onvoldoende. Daarom moet spr. constateeren, dat de vereeniging wel dank baar is maar niet voldaan. Allereerst moet op de school de kennis van de Indiën worden bij gebracht, maar daar buiten blijft voor vereeni- gingen een belangrijke taak weggelegd, waarbij „Oost en West" een eerste plaais dient in te nemen. Nederland en de Indiën moeten wor den gedacht als één geheel, waarvan de deelen elkaar noodig hebben. Spr. besloot zijn rede met de zinspreuk der vereeniging „Oost en West en Nederland krachtig door het Rijksverband" Vervolgens sprak de oud-gouverneur-generaal Fock als voorzitter van den kort geleden geïn- stalleerden algemeenen raad der vereeniging. Het hoofdbestuurslid, dr. Zeijlstra, huldigde daarna den vereenigingsvoorzitter. Het was op 4 Mei juist 25 jaar geleden, dat de heer Zuy- derhoff lid van het dagelijkscn bestuur van „Oost en West" werd. Gedurende 12 jaren was hy onder-voorzitter en van 1926 af algemeen voorzitter. Den wensch van den heer Zuyder- hoff, dat hem geen stoffelijk blijk wordt aan geboden, moet het bestuur eerbiedigen, maar namens het bestuur biedt spr. mevr. Zuyder- hoff bloemen aan. Nadat mevr. Van Beresteyn-Tromp, de op richtster van „Oost en West", van haar voort durende belangstelling voor het welzijn van de vereeniging had getuigd, sloot de heer Zuyder- hoff met een woord van dank de bijeenkomst. Hierna bestond er gelegenheid het jubileeren- de bestuur geluk te wenschen, van welke gele genheid velen gebruik maakten. Het bestuur en vele leden hebben daarna aan gezeten aan een Indische rijsttafel en bleven voorts bijeen voor een gezelligen avond. De eerstvolgende Nederlandsche landbouw week zal worden gehouden van Maandag 26 Juni tot en met Vrijdag 30 Juni. De te behandelen onderwerpen zijn de vol gende Maandag 26 Juni: Opbrengstcurven. Dinsdag 27 Juni: De positie van den verede- lingsarbeid, rassenstatistiek, overzicht van de verschuivingen in het rassensortiment, opbrengst en qualiteit, een jaar onderzoek en voorlichting ten dienste van vlasteelt en vlasverwerking. Woensdag 28 Juni: Bescherming van belang' rijke elementen in ons landschap. Donderdag 29 Juni: Vitaminen, invloed van de voeding en de qualiteit van het product. Vrijdag 30 Juni: Beveiliging van vee tegen brand in stallen. Hooibroei. Onderwerpen op pluimveegebied. Aan deze landbouwweek zal worden verbon den een kleine tentoonstelling, waarbij, naast artikelen, die tot het gebied van den landbouw kunnen worden gerekend, zooals b.v. zaden e.d., voortbrengselen van de Nederlandsche industrie kunnen worden uitgestald, voor zoover deze voortbrengselen in verband kunnen worden ge bracht met de onderwerpen, die tijdens deze IN DE DIERENWERELD. Een verzameling van uiterst boeiende verhalen van onverschrokken wildernisreizigers, ontleend aan het beroemde standaardwerx van den grooten dierkundige Dr A E BREHM. GEEN FANTASIE DUS, MAAR ZEER INTERESSANTE WERKELIJKHEID. Zelden is een werk met zooveel waardeering ontvangen! Bekende paedagogen als Frater M. Ludwinus en wijlen Stamperius noemden het uitnemende lectuur ook voor de jeugd. De enthousiaste kooper A. Ament te BI. schrijft ons: „Dit boek bevalt.me buitengewoon. Ik heb alle boeken van Jack London en James Curwood gelezen, dus meen over goede kwaliteit mee te kunnen praten." Van deze bijzondere uitgaven is nog een klein, zoo goed als nieuw, restant, dat wij hebben gebonden in 3 aantrekkelijke, kloeke boek- deelen, totaal omvattend 1620 BLZ., RUIM 45 KLEURENDRUKPLATEN, 150 FOTO'S, 180 TEE KENINGEN, dat wij tijdelijk aanbieden voor slechts 9.een zeldzaam lagen prijs voor zulk een schitterend werk. Reeds met 1.per maand kunt U zich dit werk aanschaffen. Franco toezending onmiddellijk na ontvangst van onderstaanden bon, in te zenden aan N.V. Boek- en Kunsthandel, H. Nelissen, Prinsen gracht 627, Amsterdam, Postrekening No. 60092, Telefoon 31791. Een ieder, die ons thans zijn bestelling inzendt, ontvangt de prachtige, bekroonde roman van Henri Bor- gl m m deaux „HET OUDERLIJKE HUIS", 248 bAUIlAU bladzijden, in smaakvollen, linnen band «AM Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen de drie dee- len van „Avontuur en Romantiek in de Dierenwereld". Het verschuldigde bedrag ad 9.—/de le maande], termijn van is verz./wordt met 10 ct. extra voor remb. bij ontvangst zending bet. (Doorslaan, wat niet wordt verlangd.) Blijkens een in het Stbl. afgekondigd Ko ninklijk Besluit zijn bealngrijke wijzigingen aan gebracht in het Crisis-Melkbesluit 1936. Voortaan wordt onder consumptiemelk ver staan: melk en door den minister aangewezen producten, verkregen door be- o-f verwerking van melk. kennelijk niet bestemd voor verwer king tot zuivelproducten of voor, door den mi nister aangewezen doeleinden. De oorspronke lijke formuleermg lpidde aldus, dat ook de melk, die afgeleverd werd aan afnemers voor hun eigen huishoudelijk gebruik, als consumptie- melk beschouwd werd, doch laatstbedoelde melK valt klaarblijkelijk niet meer onder het Crisis- Melkbesluit. Ook is de omschrijving van het begrip „melk handelaar" belangrijk veranderd. Zij luidt thans ais volgt: „Onder melkhan delaar verstaat dit besluit een natuurlijke of rechtspersoon, die als hoofd- of nevenbedrijf melk of door onzen minister aangewezen pro ducten verhandelt niet zijnde een melkvee houder, die melk, uitsluitend van eigen vee ge wonnen, aan wederverkoopers pleegt te verkoo- pen, noch zijnd een zelfslijtende melkveehouder alsmede degene, die behoort tot een door onzen minister op grond van dit artikel aan gewezen groep van natuurlijke of rechtsper sonen". De ingrijpende wijziging bestaat hierin, dat voortaan dus de melkveehouder, die de van zijn vee gewonnen melk aan wederverkoopers ver koopt en de melkveehouder, die zelf zijn melk verkoopt, niet meer als melkhandelaar in der, zin van het Crisis-Melkbesluit beschouwd wor den. In verband met een en ander is het 1ste lid van art. 3 van voornoemd Melkbesluit aangevuld met eenige bepalingen. Het verbod van het voorhanden hebben, verhandelen, afleveren en vervoeren van consumptiemelk geldt niet voor wat betreft het voorhanden hebben en vervoeren, indien dit geschiedt door een consument voer eigen huishoudelijk gebruik, in niet grootere dan door den minister te bepalen hoeveelheid, welke verschillend kan worden vastgesteld voor ver schillende groepen van consumenten en vel schillende soorten consumptiemelk. Ook is het verbod niet van kracht voor wat betreft het voorhanden hebben en vervoeren van consumptiemelk door anderen dan melk handelaren, zelfslijtende veehouders of onder de verantwoordelijkheid van melkhandelaren of zelfslijtende veehouders werkende personen mits het betreft consumptiemelk welke afkomstig i:. van een melkhandelaar of van een zelfs'ij - tenden melkveehouder. Tenslotte is het verbod niet van kracht voor wat betreft het vervoeren van consumptiemelk indien dit geschiedt met een openbaar middel van vervoer. De bosschen van Wolfheze in de gemeente Renkum, welke tot nog toe onbelemmerd toe gankelijk waren voor het natuurminnende pu bliek, loopen gevaar verkaveld te worden. De' opdringende bebouwing heeft zich al hier en daar in de omgeving van de bosschen meester weten te maken van het prachtige, door zoo talrijke dichters en schilders bezongen en uit gebeelde landschap en nu dreigt het gevaar, dat ook de kern van dit historische woud, de omgeving van den welbekenden duizendjarigen den en de beroemde Wodanseiken verloren zul len gaan, waarmede dan tevens een belangrijk studieveld voor onderzoekingen op het gebied der geologie, archaeologie en cultuurhistorie verdwijnt. De Vereeniging tot Behoud vaii Natuurmo numenten in Nederland tracht te voorkomen, dat deze landstreek binnenkort van haar ouden luister beroofd zal zijn. Zij is in de gelegenheid gesteld voor een lagen prijs de Wolfhezer bos schen aan te koopen en aldus te behouden. Om tot dit doel te geraken, is echter de hulp van het publiek noodig, waarop de vereeniging thans een beroep doet. Het kantoor der vereeniging is gevestigd Hee rengracht 540, Amsterdam C„ postgironummer 32391. NAAM; ADRES: 5h AVWHB ttrnüOMACTitv vn.r'R.-RoMvvniiK AVONTUUR r nROMANTIEL dierenwereld NAAD HET ITANn&JUro-WERKVA* Dn,AE.BREHM Een vier-jarig dochtertje van de familie F. in de Turfstraat te Breda is Zaterdagmiddag bij het spelen onder een met een paard bespan nen wagen geraakt. Een der wielen ging over het hoofdje van de kleine. Het kind was op slag dood Een filmexpeditie is naar Afrika vertrokken voor het nemen van de buitenopnamen voor een film die het leven van den beroemden Ita- liaanschen Missionaris en lateren Kardinaal Massaia in beeld zal brengen. De film is geti teld „Aboena Messias" en speelt grootendeels in Abessynië, waar deze missionaris langen tijd werkzaam was. Het werk is reeds voor het grootste gedeelte gereed en zal op de wereld tentoonstelling te New-York voor het eerst vertoond worden. Onder vira, het meervoud van virus, verstaat men stoffen of levende wezens, die zeer veel kleiner zijn dan de tot dusverre bekende klein ste levende wezens, de microben, en die in staat zijn om zgn. besmettelijke ziekten, en vooral epidemieën te verwekken. Want de ziek ten, die daardoor worden veroorzaakt, zijn in hooge mate besmettelijk. Er zijn vele zgn. besmettelijke ziekten, die door bacillen en dergelijke wezens veroorzaakt worden; in de laatste tientallen jaren van de vorige eeuw zijn de verwekkers van die ziekten gevonden, vooral door den Duitscher Robert Koch en zijn medewerkers, nadat Pasteur hen op het goede pad gebracht had. De bacil van de tuberculose, de pest, de cholera, den typhus en vele andere zijn toen ontdekt,. Een van de voornaamste voorwerpen van studie was de mozaïekziekte van de tabaks planten. Daarbij ziet men op de tabaksblade ren gele en witte vlekken; en dat zag er uit als een soort mozaïek. Op die plekken is het plantenweefsel ziek en ernstig ook; want op die plekken is de vochtstroom van de bladeren naar den stam onderbroken. Zooals men weet, neemt het bladgroen in de bladeren het koolzuur uit de lucht op; uit dat koolzuur wordt voor een groot deel de geheele plant opgebouwd; is de vochtstroom, waarmee dat koolzuur naar den stam vervoerd wordt, gestoord, dan houdt de groei op, zoodat men beter ophouden kan, een dergelijk gewas weer uit te zaaien of te poten. Ook bij knolgewassen, o.a. bij aardappelen komen dergelijke ziekten voor; het gevolg is niet alleen, dat de bladeren er leelijk uit zien, maar ook de knol, de aardappel zelf, groeit niet. Van die zieke bladeren werd dan een brei gemaakt, en die brei werd gefiltreerd door een porseleinen kaars; de bacillen waren te dik, om door de poriën heen te komen; maar de afgefiltreerde vloeistof bleek, ofschoon er met het sterkste microscoop niets in te vinden was, toch nog in staat, de ziekte verder te versprei den. Dus besmettelijke ziekten zonder bacillen of andere microben; welnu, wat er in dat water zat, en wat men niet zien kon, maar wat toch weer de ziekte kon verwekken, noemde men virus, d.i. vergif, en wel: filtreerbaar virus, omdat het door het filter heen gaat. De Ne derlander Beyerinck heeft ook veel tot de ken nis van deze dingen bijgedragen, en noemde dit een contagium vivum fluidum, een vloei bare levende smetstof. De voornaamste ziekten, die door vira ver oorzaakt worden zijn: de menschelijke ziekten van de pokken, het alastrim, de mazelen en de waterpokken; de zgn. herpes-ziekten, waar toe behoort de gewone eenvoudige herpes, d.w.z. het zgn. koortsuitslag, zooals dat voornamelijk op de lippen voorkomt, maar ook de gordelroos, en enkele andere. Dan zijn er een aantal virus-ziekten, die in hoofdzaak het centrale zenuwstelsel, hersenen en ruggemerg aantasten. Daartoe behooren de encephalitis, d.i. de hersenontsteking, zooals die een enkele maal na pokkeninenting voorkomt, en ook wel epidemisch, en lethargica of slaap ziekte genaamd (maar heel iets anders dan de Afrikaansche slaapziekte, die door een microbe veroorzaakt wordt)verder de kinderverlam ming, hier welbekend, en de thans zeer weinig voorkomende hondsdolheid. Er zijn ook virus-ziekten die het op andere organen hebben gemunt, o.a. de bof. het tra- choom, d.i. de oogledenziekte die tot op voor twintig jaren zoo vaak bij de Israëlieten voor kwam, en enkele andere. Dan zijn er ziekten, die verloopen als een algemeene infectie, als een soort bloedvergifti ging; en daartoe behoort in de eerste plaats de echte griep. Twee Engelsche onderzoekers hebben het virus daarvan gevonden, en er vele dierproeven mee gedaan, en wel op fretten en muizen. Ten laatste zijn er ook virus-ziekten, die er uitzien als een gezwel, en daartoe behooren onze gewone wratten. Bij de dieren kennen wij als virus-ziekten het mond- en klauwzeer, de kippenleuchaemie, de paardeninfluenza, de kippenpest, het Rous- sascoom, een kwaadaardig gezwel en nog vele andere. Bij de planten de mozaïekziekte van tabaki aardappelen en tomaten Er zijn thans vele onderzoekers bezig, om de juiste manier van deze uitermate kleine wezens te bepalen Dit is lang niet gemakkelijk, want men kan ze niet zien. (Ik weet niet, of dit niet al te sterk gezegd is. Heel kort geleden is het zgn. electronen- microscoop uitgevonden, en daarmee kan men vele dingen zichtbaar maken; en toch kan meH( ze niet zien. Dat kan men aldus verduidelijken: de lucht kan men niet zien, maar lucht in water, als luchtbel, is zichtbaar, omdat de lichtstralen worden afgebogen; toch ziet men de lucht zelf niet. Zoo weet het electronen- microscoop ongelooflijk kleine dingen zichtbaar te maken, maar het is niet mogelijk den vorm en gestalte van die dingen te zien; men ziet alleen, dat er iets is). De eerste vraag is nu wel: hoe groot zijn die ziekteverwekkers. Men weet, dat bacillen een grootte bereiken van enkeft duizendste milli meters, en die zijn door het microscoop heel eenvoudig te meten; maar het virus is veel kleiner, het komt tot een grootte, of liever een kleinte van .één twintig-millioenste millimeter, dus nog honderdduizend maal kleiner dan ba cillen (er zijn wel grootere en kleine bacillen, maar het zoo juist genoemde getal geeft toch een goeden indruk). Hoe word. deze grootheid gemeten? In hoofdzaak volgens drie methoden: ten eerste door ze „zichtbaar" te maken met een microscoop, waaraan verschillende hulp-inrich tingen vast zitten: het zgn. ultramicroscoop Precieser waarden verkrijgt men door filtree- ren; zoo kan men b.v. een filter nemen, dat eiwitmoleculen doorlaat, waarvan men vrijwel weet, hoe groot ze zijn. Wanneer nu zulk een filter het virus ook doorlaat of wanneer dit het virus niet doorlaat, dan kan men daaruit conclusies trekken. Deze methode lijkt op het eerste gezicht veelbelovend, maar het ongeluK wil, dat men het doorgelaten eiwit zoo moeilijk kan aantoonen; d.w.z. wanneer er weinig eiwit doorgelaten wordt, schijnt het alsof er niets is doorgelaten. Daarom heeft men naar 'n nog betere methode gezocht, en deze bestaat in het centrifugeeren. Zoo wordt op de wan het kaf van het koren ge scheiden, het zwaarste vliegt het eerst naar de laagste plaats. Wanneer ge in een puntglas water doet, en zand, en meel en een lucht stof. en ge slingert dit glas snel rond, dan vindt ge spoedig op den bodem van het glas het zand, daarop het meel, daarop het stof. Wanneer men dit nu met buitengewone nauwkeurigheid doet, kan men bepalen, wat het 'zwaarste is. Zoo kunt ge bepalen, welke soort zand de grofste korrels heeft. Op deze wijze dan heeft men het virus gecentrifugeerd tegelijk met andere stoffen, en zoo kan men bepalen of het lichter dan wel zwaarder is dan die andere stof, wier zwaarte en grootte bekend zijn. Al dien tijd ziet ge van het virus niets, maar als het uitgecentrifugeerd is, zit het in de punt van het puntglas, en dan is dus dat gedeelte vergiftig, maar als het boven drijft, is de vloeistof in de punt minder, en de bovendrijvende vloeistof meer vergiftig. Want door er dieren of planten mee te be smetten, moet men telkens weer nagaan, of het virus er neig is dan wel of het verdwenen is. Zoo is men dan tot een voorloopige bepaling van de grootte van het virus gekomen. Dat is reeds een belangrijke schrede voorwaarts. Dr. TH. H. SCHLICHTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6