Verdiende 2-1-zege 1 iran Zwitserland op Nederland mSpi VAFIADIS Eindspurt der gastheeren bracht hun de overwinning St rijd met uitblinkende achterspelers 7dedg/2 7mm NED. ELFTAL VORMDE GEEN GAAF GEHEEL MAANDAG 8 MEI 1939 w^mÊÊÊÈÊ^M AMERICAN CIGARETTE STELZER MINELLI Nederland, leidt De stand gelijk ttet eenige Nederlandsche doelpunt in den strijd tegen Zwitserland werd 19 minuten na den aanvang door Smit uit een zuiver SCHLEGEL ZWITSERLAND Sensationeel slot Anderiesen over de nederlaag itEr zit iets vreemds in ons elftal, dat er uit moet!" Het Nederlandsche elftal heeft het internationaal seizoen beslo- De tweede helft MOTORSPORT NEDERLANDSCHE ZEGE TE HELSINKI NEDERLAND. DIJKSTRA IZFC) WILDERS (Blauw-Wit) CALDENHOVE (DWS) STAM (VUC) ANDERIESEN (Ajax) PAAUWE DRaGER (DWS) G. AEBI (Servette) v. d. VEEN (Heraclea) VENTE SMIT (Feijenoord) (H'lem) DE HARDER (VUC) T. ABEGGLEN (Servette) P. AEBI (Grenchen) ADAMO BICKEL (Grassh.) BICHSEL VERNATI (Grasshoppers) SPRINGER ten met een nederlaag tegen Zwitserland, na een wedstrijd, waarin tenslotte de zege is terechtgekomen bij de ploeg, welke er het meeste recht op had. Tot aan het laatste kwartier is het een gelijk waardige kamp geweest met de achterhoeden overwegend sterker, doch toen bleek, dat onze tegenstanders over een betere eindspurt beschikten; het scoren van het tweede Zwitsersche doelpunt, vijf minuten voor het einde, is daarmede volkomen verklaard. Het was een aantrekkelijke ontmoeting met een spannend ka rakter, gespeeld bij een temperatuur, welke wij in dezen tijd van het jaar in ons land nog niet kennen. Vit zuiver aangeven van Anderie sen scoorde Smit ons eenige doelpunt Scheidsrechter Baert leidde slecht KUIT DE SPORTWERELDS FM'. j J| w Yi r ni met schieten, doch telkens rolt de bal buiten den doelmond. Het tempo is in de tweede helft veel minder snel dan tevoren. (Lausanne) (Grasshoppers) hoekschop en het getuigt toch niet van goed inzicht van doelverdediger Schlegel, als Vente er in slaagt op een meter voor doel den bal toch nog te bemachtigen. Een worsteling ont staat, maar het tikje, dat noodig zou zijn ge weest den bal achter de doellijn te plaatsen, ontbreekt. Smit wil bewijzen, dat het met zijn schot nog niet zoo slecht gesteld is. Na een algemeenen aanval lost hij een scherp schot, dat evenwel langs doel gaat. Abegglen, de Zwit- sersche linksbinnen, wil het hem nadoen, doch zijn schot vliegt over de lat. De Haarlemmer probeert het dadelijk daarna weer en op een door De Harder keurig naar binnen gespeelde bal lost Smit een hard schot, dat door Draeger, die zich bij het doel heeft opgesteld, wordt tegengehouden. Het leder blijft met effect in het doelgebied zweven en slechts met de grootste moeite gelukt het de Zwitsersche verdediging den feilen aan val af te slaan. Maar Anderiesen, die het midden veld volkomen beheerscht, zendt het leder terug. Hij geeft zuiver aan Smit af, die niet wacht, tot hij op tegen stand van de Zwitsersche achterhoede zal stuiten, maar na eenige trippels een laag, scherp in den rechterhoek geplaatst schot lost, dat Schlegel, verrast door dezen kogel, van vrij verren afstand, te machtig is (01). Er zijn negentien minuten gespeeld en Ne derland heeft een verdienden voorsprong ge nomen. Geprikkeld door den achterstand spant de Zwitsersche ploeg zich geweldig in om aan den druk te ontkomen, maar nog blijft het Oranje team in het veld domineeren. Onze voorhoede slaagt er evenwel niet in de zeer sterke ver dediging van onze gastheeren, waarin iedere speler zijn taak precies weet, voorbij te komen. Zwitserland ziet kans den opzet van het spel te varieeren en het korte spel te veran deren in aanvallen langs den vleugel, die, zoo als begrijpelijk is, een veel gevaarlijker karak ter dragen. Bickei weet van de lijn af een schot te lossen, dat door Dijkstra gemist wordt. Het leder gaat langs doel uit. Maar thans gaat het bij de Zwitsers over den anderen vleugel. De samenwerking tus- schen Stam en Wilders is verre van goed en de Hagenaar kan de goede opstelling maar niet vinden. Zoo is het mogelijk, dat G. Aebi enkele malen den bal van Trello Abegglen, de ziel van de ploeg, den opbouwer van eiken aanval, krijgt aangegeven. De linksbuiten weet het leder keurig voor te zetten, precies voor de voeten van den aanstormenden Adamo. Als ieder denkt, dat hij in volle vaart een schot zal lossen, passeert de kleine rechtsbinnen handig Paauwe, struikelt over Caldenhove, weet zich te herstellen en den bal nog juist langs den uitloopenden Dijkstra in doel te plaatsen. Na 27 minuten is de stand 11 gelijk. Nederland beantwoordt dit doelpunt met enkele snelle aanvallen. De Harder lost een schot, dat een meter naast gaat en Smit schiet, in een moeilijke positie staande, in. Maar Schlegel heeft geen moeite met den effect vollen, maar niet harden bal, Nog een kwartier van de eerste helft is er te spelen en men mag met voldoening consta- teeren, dat het tot zoover een zeer aantrekke- aangeven van Anderiesen gescoord Na 32 minuten krijgt Gr. Aebi, als Stam weer eens gepasseerd wordt, een schitterende kans om te scoren, maar wederom vliegt zijn schot naast. Zoo breekt het laatste kwartier aan. Van der Veen schiet weer eens zuiver in, maar Schle gel toont zich betrouwbaar. Aan den anderen kant is er weer een worsteling voor het Neder- (Young Fellows) De opkomst der Nederlandsche spelers, die te Bern niet onbevredigend partij gaven, maar ten slotte in de laatste minuten door de sterkere Zwitsersche ploeg werden verslagen lijke wedstrijd is met een spannend karakter. Het overwicht van Nederland is inmiddels verdwenen en kort achter elkaar krijgen onze tegenstanders twee hoekschoppen te nemen, waarvan één zijn ontstaan te danken heeft aan Wilders, die een scherp schot van Abegglen, van dichtbij gelost, met het hoofd uit het doel haalt. Een zeer gevaarlijk moment voor het Zwitsersche doel volgt nu. Vente en De Harder hebben zich door de verdediging heen gewerkt. De Hagenaar, die naar bin nen is gekomen, krijgt den bal tenslotte in zijn bezit, hij omspeelt Minelli en komt ook den uitgeloopen Schlegel voorbij. Doch de Zwitsersche doelman, op den grond lig gend, houdt onzen linksbuiten bij de voe ten vast, zoodat deze niet in staat is den bal in het verlaten doel te trappen. De Harder komt ten val en Minelli heeft zich intusschen hersteld en brengt redding in de precaire situatie. Een strafschop zou hier wel op zijn plaats zijn geweest. Een zeker doelpunt werd door een opzettelijke fout van Schlegel verhinderd. Maar de heer Baert, die de ontmoeting slecht leidde, heeft op het middenveld niets gezien door de wirwar van spelers. In den resteerenden tijd voor de rust is Zwit serland sterker. Paul Aebi mist voor open doel, terwijl Dijkstra, die op hooge ballen zeer on zeker is, door het verkeerd „timen" bij de voor zetten van links en rechts in groote moeilijkhe den komt. Doch ook deze tegenslag komt onze achterhoede te boven. 4 min. voor de pauze krijgt Smit van Springer een trap, juist beneden de oude verwonding, aan zijn knie. In denzelfden aanval is ook van der Veen even buiten westen. De laatste kan echter dadelijk weer medespelen; landsche doel na een corner, maar Stam brengt ditmaal redding. De Zwitsersche ploeg speelt nu beslist beter voetbal dan het Oranje-elftal. De eindspurt wordt ingezet en Nederland is de verliezer. Ze ven minuten voor het einde schijnt een prach tige aanval de beslissing te geven. Een zuivere pass naar Bickei wordt hoog voor doel terug gegeven. Adamo heeft zich prachtig opgesteld en kopt zuiver in, hoog in den linkerhoek. Met een prachtigen sprong redt Dijkstra op fenome nale wijze, waarvoor hij een ovatie der Zwit sers, ofschoon dezen hevig teleurgesteld zün. ontvangt. Twee minuten later valt toch de be slissing. Adamo, die in het laatste gedeelte met P. Aebi van plaats heeft gewisseld, is met Cal denhove in een duel gewikkeld. In plaats •van het leder voor Dijkstra te laten loopen en Adamo af te houden, tracht de Am sterdammer den bal zelf weg te werken. Hij slaagt daarin niet geheel en.... Adamo ziet kans, dank zij snel en handig reageeren, 't leder in doel te schieten, juist voordat Dijk stra hem bereikt heeft (21). In de laatste minuten is Zwitserland veel sterker. De Nederlandsche ploeg is ontmoedigd, de wedstrijd is verloren. Maar tot verdere doel punten komt het niet meer, ondanks twee hoek schoppen op het Nederlandsche doel, terwijl ook doelman Schlegel nog een benauwd oogen- blik meemaakt, zoodat het einde wordt aan gekondigd met 'n 21-overwinning der gast heeren. De voorzitter van de Technische Commis sie, de heer O. de Vries, deelde ons na af loop van den wedstrijd mede, dat zijns inziens in het laatste kwartier de druk op onze achterhoede te zwaar werd, waardoor een beslissing kon worden geforceerd. De Zwitsersche verdediging muntte bijzonder uit en er was voor de Nederlandsche voorhoede tegen het systeem van vier spelers op een rij geen doorkomen aan. Voor onze kanthalfs was het al buitengewoon moeilijk den bal naar de voorhoede te dirigeeren, het beste was het nog over de spelers heen te plaatsen. Hij vond Anderiesen een van de beste spelers van het veld. Ook over Trello Abegglen raakte de heer de Vries niet uitgepraat. Hij vond hem den besten man uit het Zwitsersche elftal. De aanvoerder van het Nederlandsche elftal, Wim Anderiesen was van meening, dat het een zeer prettige wedstrijd was geweest. Toch was hem de warmte in de tweede helft niet mee gevallen. Dat zijn de Nederlandsche spelers nog niet gewend. Wat het resultaat betreft, de aanvoerder was van meening, dat de uitslag de verhou- de Haarlemmer moet zich door Glendenning la ten verzorgen. Nu in de meerderheid zijnde krijgt Zwitserland nog enkele kansen om de leiding te nemen. Zeer nerveus weet Dijkstra 'n gemakkelijke bal niet anders dan tot een hoek schop te verwerken, waarna Paul Aebi, zwaar gehinderd, een schot lost, dat echter naast gaat. Smit verschijnt dan weer in het veld, maar di rect daarna is het rusttijd. In de eerste vijf minuten na de hervatting blijven de verdedigingen over wederzijdsche aan vallen volkomen de baas, maar de Oranje voorhoede tracht tenminste nog te schieten. Zoo vliegt een schot van Smit naast en even later komt een kogel in den hoek, juist tegen Sprin ger terecht. Vente wil het alleen probeeren, maar ook de Feijenoorder zoekt het doel'op de verkeerde plaats. Na tien minuten zet Zwitser land een serie aanvallen op, doch het spel wordt weer te veel in de breedte gehouden en Wilders en Caldenhove weten dit spelletje wel te bre ken. Aan dan anderen kant echter ziet het er, na dat Draeger een hoekschop heeft genomen, wel even benauwd uit voor het doel van Schlegel, maar Minelli is eveneens in goeden vorm. Van der Veen probeert het ook alleen. Van verren afstand lost hij een schot, dat Schlegel slechts met moeite kan houden. Toch gaat het meeste initiatief nu van Zwitserland uit en Wilders en Caldenhove moeten alle mogelijke moeite doen om doelpunten te voorkomen. Een schot van Trello Abegglen na 25 minuten houdt Dijkstra er goed uit. Smit, die zeer veel achter blijft, bouwt de aanvallen op en na een rush van hem geeft hij 'n goeden voorzet, waaruit Vente overkopt. Het zwakke punt in de achterhoede wordt door Stam gevormd. En als hij G. Aebi weer eens vrijlaat, kan de Zwitsersche linksbui ten een schot lossen, dat evenwel overvliegt. Met Smit als den blijvenden grondlegger van de aanvallen, welke niet van gevaar ontbloot zün, komt Nederland dan weer te rug. Smit en v. d. Veen probeeren het steeds Zondag zijn te Helsinki groote wedstrüden voor motorfietsen en sportauto's gehouden, waaraan werd deelgenomen door den Neder- landschen motorrenner Binder op Velocette. Deze werd winnaar in de klasse tot 250 ccm. in den tijdi van 29 min. 6.8 sec,, gem. uursnelheid 105 K.M. voor den Pin Bergstrom op D.K.W., die een tijd noteerde van 31 min. 23 sec. ding goed weergeeft. Er zit op het oogenblik nog, zoo drukte Anderiesen zich uit, iets vreemds in het Nederlandsche elftal en dat zal er uit moeten en dan zijn we zeker weer tot nog betere resultaten in staat. De heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de Keuze Commissie vond het eveneens een aar- digen wedstrijd. Het verdedigende spel van de Zwitsers ligt ons niet. Aan het binnentrio was de raad gegeven het spel zoo veel mogelük open te houden en in het eerste half uur heeft vooral Smit buitengewoon goed voldaan. De overwinning van Zwitserland is zeker niet onverdiend te noemen, al waren de goals niet buitengewoon fraai. (Feijenoord) (Lugano) (Lausanne) (Grasshoppers) De belangstelling voor dezen wedstrijd ^as niet bijzonder groot. In het aardige Wank-stadion hadden zich 15.000 toeschou wers verzameld. In de morgenuren had de Höhn regen gebracht, maar des middags kwam de zon door en later op den dagi was het bepaald warm en heerschte er een tem peratuur, welke wij in Nederland nog niet Sewend zijn. De niet sterke wind stond over he lengte van het veld. Sappig groen zag het prachtige grastapijt er uit, doch het kras had wel wat korter kunnen zijn. Nu hestond de mogelijkheid, dat de bal in zijn Vaart geremd zou worden, hetgeen tijdens hen. wedstrijd herhaaldelijk het geval bleek te zijn. .Het enthousiasme, waarmede de Oranjeclub 'i haar komst werd begroet, deed weldadig ^h. Men voelde het direct, dat de bevolking het kleine Alpenland sympathiseerde met h® gasten van de lage landen der Noordzee en h®ze hartelijke verstandhouding demonstreerde ^ch ook tijdens den wedstrijd, want voor fraaie paaltjes voetbal van de Nederlandsche ploeg klonk een even hartelijk applaus als voor eigen 'helers. Zwitserland verscheen in rood shirt en "Itte broek en zoo werd het een reeks van '^vendige kleuren, waardoor de gemoedelijke 'temming, die in deze landelijke omgeving heerschte, nog meer werd geaccentueerd. ploeg tegen de veel lager staande zon moest intrappen. Precies drie uur Zwitsersche tijd brengt Vente den bal aan het rollen. In de eerste minuten is het een spelver- kennihg, een nerveus heen en weer getrap, waarin de verdedigingen evenwel niet deelen, die de situatie volkomen beheerschen. Het Neder landsche doel komt dank zij G. Aebi in moei lijkheden, maar Caldenhove weet den bal na eenig wirrewar weg te werken. De Oranje voorhoede geeft het juiste antwoord op dezen Zwitserschen aanval. In rechte lijn gaat het op Schlegel af en Draeger stelt Vente door een zuivere pass in staat den Zwitserschen doelver dediger op de proef te stellen. Maar de Feij enoorder kan de goede richting niet vinden en het leder gaat dan ook ver naast. Toch komen de Oranjehemden terug en al zijn het dan geen moeilijke ballen, die Schlegel moet stop pen, hij heeft voorloopig. meer te doen dan Dijkstra. Anderiesen voert het tempo onmid dellijk hoog op en hij is het, die de voorhoede steeds aan het werk zet en ten aanval stuwt. Weer zün het Vente en Draeger, die door de verdediging van Zwitserland weten te komen, maar helaas mislukt de korte voorzet van Drae ger eenigszins. Stelzer en Schlegel weten er echter ook geen raad mee, zoodat De Harder, die bliksemsnel is toegeloopen een kans tot scoren krijgt. Juist op het oogenblik, dat hü zal schieten, wordt hij zwaar gehinderd, zoo dat de bal van richting verandert en naast gaat. Het spel begint zich steeds duidelijker af te teekenen. Zwitserland valt aan in kort spel, waar Caldenhove en Wilders wel raad mee weten, terwül de aanvallen van Neder land een open karakter dragen en snel worden uitgevoerd, waardoor zij gevaarlijker zijn. De Harder neemt na een kwartier den eersten Scheidsrechter Baert (België) het Trello Abegglen en Anderiesen raden. De Zwitser koos wind mee en zon tegen, heel juist gezien, omdat later de wind zou gaan ver- Hauwen en in de tweede helft de Oranje- I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 13