UIT DEN OMTREK STOPPEN De nieuwe regeling van het accountantsberoep Eert voorbeeld van een „beroepschap VERGELIJKING MET „QUADRAGESIMO ANNO" Duitschland erfgenaam der Habsburgers Sü1: De expansie van Duitschhnd naar het Oosten MAANDAG 8 MEI 1939 BEVERWIJK R.K. Staatspartij Candidatenlijst definitief vastgesteld DE WERKLOOSHEID BURGERLIJKE STAND SANTPOORT VELSEN Prachtig resultaat Arbeidsbemiddeling IJMUIDEN O.I.V. I—QUICK STEPS 3—4 Het eerste toeristenschip De eerste baders Van de Visschershaven G.S. wint wederom Scheepvaartbeweging ZAANDAM W1ELRENNEN Zaansche Wielerbaan R.K W.V. Achilles RK, Sportvereenigingen Hercules- Winfried VOETBAL DISTRICT HAARLEM Programma Zaterdag 13 Mei Zondag is in beide afdeelingen van de R.K. Staatspartij de proefstemming gehouden voor de definitieve samenstelling van de candidaten- Mjst voor den gemeenteraad. De animo om aan deze belangrijke stemming deel te nemen is niet meegevallen. In Beverwijk I werden totaal 471 stemmen uitgebracht, zoo dat ongeveer 50 pet. van de leden is weggeble ven. Bovendien waren van de 471 stemmen nog 95 ongeldig. Op het politiek advies waren 101 stemmen uitgebracht. In Beverwijk II (Wijk aan Zee) waren 117 stemmen uitgebracht, waarvan 3 ongeldig. Daar is de opkomst dus heel wat beter geweest. Het centraal bestuur, dat den uitslag moest vaststellen, had geen gemakkelijke taak. Om half drie des middags togen de heeren aan het rekenen, maar het werd half zeven, voor aleer de lijst in haar definitieven vorm re voorschijn kwam. Onze lijst is nu als volgt vastgesteld: 1. H. Vink (aftr.); 2. N. J. Out (aftr.); 3. A N. Aardenburg (aftr.); 4. J. P. N. v. Doorn (aftr.); 5. G. Welage (aftr.); 6. J. L. P. Post; 7. Bern. Schelvis (aftr., Wijk aan Zee); 8. N. Ter voort (aftr.); 9. W. Niesten: 10. Th, Wilms Kloet; 11. Jac. Slotemaker; 12. P. Bakker; 13 J. Heeremans; 14. H. J. Holt; 15. Alb. Schellevis (Wijk aan Zee); 16. G. Bakkum; 17. G. J. P. Nijssen; 18. J. J. Baltus; 19. J, Snijders; 20. Ph. F. v. Gooi (Wijk aan Zee). Zaterdag stonden bij de gemeentelijke ar beidsbeurs 810 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 91 uit de gemeente Heemskerk, tegen 814 (102) in de voorafgaande week. Hiervan waren 77 (v.w. 83) personen in de werkverschaffing te werk gesteld, nj. 44 in Be verwijk en 33 in Heemskerk (v.w. 59 en 24). Geboren: z. van E. A. M. Langendijk-Huij- zendveld; z. van M. J. v. d. Bos-Groeneveld; z. van W. J. Woutering-Hemels; z. van M. H. Ver- hoog-Keijzer; d. van H. P. Snel-v. d. Eng; "k. van C. Lodewijks-Giesberg; z. van A. A. Schuur- man-Meijer. Ondertrouwd: L. N. J. Bleeker en A. M. H. Huijzendveld; P. Schouten en M. Mors; P. D. Ockers en J. M. Duinmeijer. Getrouwd: J. A. Zonneveld en A. Dekker; W. v. Seggelen en A. J. v. Tongeren; W. A. v. Itter- sum en I. Gronningsaeter. Overleden: P. Visser, 79 jr., echtgenoot van M. Roos, Grevelaan 2; C. Tromp, 22 dagen, Meerstraat 32; Th. J. Comelisse, 82 jr., echt genoot van S. Numan, Breestraat 90 A; J. P. Braun, 80 jr., wedr. van M. de Boer, overleden te Velsen. R.K. Middenstandsbond (afd. Driehuis). De eerste algemeene vergadering, die een huis houdelijk karakter droeg, kenmerkte zich door wederzijdsch begrijpen en algeheele overeen stemming. Nadat het eerste gedeelte der agenda, ver slag secretaris, penningmester en afgevaardig de van de1 bondsvergadering in vlot tempo was afgehandeld, werd de zeereerw. heer pastoor de Jong, die door Z.H. Exc. den Bisschop tot geestelijk adviseur is benoemd, door den voor zitter met een kort woord geïnstalleerd. De voorzitter wenschte de vereeniging geluk met de benoeming van pastoor De Jong, die door zijn tegenwoordigheid bij iedere vergadering heeft bewezen, den R.K. Middenstandsbond een warm hart toe te dragen en sprak de verwach ting uit, ook in de toekomst op den daadwerke lijken steun van den pastoor de Jong te kun nen rekenen. De geestelijke adviseur dankte den voorzitter voor zijn waardeerende woorden en zegde de afdeeling zijn volle medewerking toe, waarna hij op onderhoudende wijze nog verschillende punten in korte trekken uiteenzette. Ook voor de toekomst gaf de pastoor nog eenige richt lijnen aan, waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Kerkbollen. De commissie van het liefde werk de Kerkbollenakker in de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort noodigt u vriendelijk uit een kijkje te komen nemen, of een koopje te bestellen op de achtste Kerkbollenveiling, welke wordt ge houden ten bate van de delging onzer parochie schulden op Dinsdag 9. Mei in de groote zaal der H. Hart Kleuterschool des avonds te 8 uur, ten overstaan van notaris J. Anten. De betaling geschiedt vóór November a.s. U kunt de gekochte bollen zelf rooien, ze thuis laten brengen door een der commissieleden en dan planten in uw tuin, of ze laten staan op den Kerkbollenakker ten bate van ons Liefde werk. De bollen zijn te bezichtigen op den tuin Blee- ken Hove, Santpoort-Station. De teelt is zeer gunstig. Jubileum Op den 5en Mei herdacht de fir ma A. Tabemal en Zoon haar 50-jarig bestaan. Daar deze firma onder onze tuindersbevoiking in Kennemerland en den laatsten tijd vooral ook bij de particulieren zoo bekend staat begaven wij ons naar den tegenwoordigen eigenaar, die zoo welwillend was ons iets te vertellen over de ont wikkeling van de zaak. De heer Tabemal, vader van den tegenwoor digen eigenaar, was tuinder te Beverwijk. Daar is veei moeilijker dan hard rijden. Stopper duurt „hoe langer hoe langer" naarmate uw snelheid stijgt. Maar wie van tijdig Btoppen een gewoonte maakt, houdt 't verreweg 't langst vol er niet vee! grond meer was om te telen trok hij naar Santpoort, alwaar weer een tuinders- bedrijf werd opgezet. In Januari '89 richtte de heer Tabemal hier een eigen zaak op en in Mei kreeg hij de eerste winkelruimte op den Hagelingerweg, dezelfde waar ook thans de zaadhandel wordt gedreven De tuinders hadden evenwel niet alleen zaad noodig, doch ook gereedschappen werden ge vraagd, waardoor de zaak werd uitgebreid en er gereedschappen en ijzerwaren verkocht werden. Begonnen met 40 soorten zijn er nu de 400 bereikt! Dat het de firma niet aan belangstelling heeft ontbroken getuigt wel de bloemenzee in den winkel, waarbij we o.a. bloemstukken aan treffen van de vereeniging voor bloembollencul tuur Santpoortsbloei, de winkelvereeniging enz. Wij wenschen op onze beurt de firma nog veel succes en voorspoed in de komende jaren. Zaterdag werd in Velsen een collecte gehou den ten bate der Reclasseering, waarvan de op brengst aan alle gezindten ten goede komt. Be droeg de opbrengst vorig jaar 635,thans bedroeg deze niet minder dan ruim 1000, Voorwaar een prachtig resultaat. Bij de Arbeidsbemiddeling waren eind April 925 mannen en 15 vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Hiervan werden via dit bureau geplaatst 529 m. en 4 vr. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 566 m. en 17 vr. Hier aan kon worden voldaan door 528 m. en 4 vr. te plaatsen. Van de Centrale werkplaats werden eveneens 17 leerlingen geplaatst. Na de glorieuze overwinning op O. G. op Zon dag 30 April betrad O. I. V. I met een geheel gewijzigd elftal het speelveld om haar krachten op Quicks Steps te beproeven. Aanval op aanval vormden de entrée van Quicks Steps en na 10 minuten spelen wisten zij te scoren. Door een fout van den keeper van Quicks Steps maakte G de Rooy gelijk. Het is moeilijk te bepalen welke ploeg het beste spel leverde. Een feit is echter, dat Quick Steps den stand tot 4—1 in zijn voordeel wist op te voeren. G. de Rooy maakte met een keurig geplaatst en hard schot nog 42, waarna de rust inging. In de tweede helft kreeg O. I. V. wind mee, waarvan zij slechts matig profiteerden. Wel werd menige aanval opgezet maar zij misten doel. Na acht minuten spelen waren reeds drie corners genomen, maar zonder resultaat. Vooral G. Thijssen was het zwakke punt in de O. I. V.- voorhoede. Tot J. Vink uit een corner met een kopbal den stand op 43 bracht. O. I. V. kroop door het oog van de naald, toen Quicks Steps laatste oogenblik werd afgeslagen. Ook het een gevaarlijken aanval opzette, welke op het laatste kwartier bracht geen verandering, zoodat O. I.. V. I den eersten der promotie-degradatie wedstrijden met 43 verloren heeft. Morgen zal het reeds eerder gemelde Zweedsch toeristenschip „Kungsholm" de haven van IJmuiden binnenloopen, teneinde den paass- giers gelegenheid te geven „Holland in 1 dag te doen". Des morgens zullen de gasten per auto bus naar Amsterdam, Volendam, den Haag en Rotterdam vertrekken. De „Kungsholm", toebe- hoorend aan de SvenskaAmerika Linien, is 20.067 br. ton groot. Aangelokt door het fraaie lenteweer, waren Zondag voor dezen tijd van het jaar vele be zoekers aan het strand, waarbij enkelen zelfs zijn gaan baden. Deze dag was een 47-jarige Amsterdamsche dame, A. v. d. B., al bijna nood lottig geworden. Nauwelijks had zij zich eenige tientallen meters op het Zuiderstrand te water begeven toen enkele toeschouwers door haar hulpgeroep en zwaaien opmerkzaam werden gemaakt, dat zij blijkbaar in gevaar verkeerde. Een 24-jarige Haarlemmer begaf zich onmid dellijk gekleed te water en mocht er in slagen de dame weer aan het strand te brengen. Hier bleek, dat zij zich door het koude water onwel voelde. Per taxi is zij later naar Amsterdam vervoerd. De stoomtrawler „Schoorl", welke in 1907 ge bouwd is, zal niet meer ter visscherij uitvaren en zal door de reederij gesloopt en verkocht worden. Het is niet uitgesloten, dat binnenkort meerdere trawlers zullen worden gesloopt. Naar wij vernemen schijnt men in reederskringen zeer ontstemd te zijn over de diverse regee- ringsmaatregelen, welke zwaar op het bedrijf drukken. Velen zien dan ook geen kans meer de schepen rendabel te maken en geven er daarom de voorkeur aan de „oudere generatie", als oud-ijzer van de hand te doen. In een zeer spannenden strijd is het de R. K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samen zijn" mogen gelukken de belangrijke match G. S.D.I.O. (Wormerveer) met 119 te winnen, waardoor zij zich in de finale voor den R. K. Lahdstitel Dammen wist te plaatsen, tegen D. O.S. uit Naaldwijk. Weet zij ook hier zegevie rend uit den strijd te komen, dan zou zij kam pioen zijn van R. K. Nederland. Nadat te ruim half twee de voorzitter, de heer P. v. Buuren, met een kort welkomstwoord had geopend, kreeg de geestelijke adviseur, Pater Ma- jella het woord, die allereerst den wensch uit sprak, dat ook deze wedstrijd een sportieve kamp zou mogen worden, waarna hij den ope ningszet deed. In de afgeloopen week zijn te IJmuiden aan gekomen 90 schepen, waarvan 76 bestemd voor Amsterdam, 8 voor IJmuiden en 6 voor andere havens. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v. K. de Vries en P. H. Dorjee; Anthonius Hendricus, z. v. J. H. Bernoster en J. D. Wiechert; Wil- helmina Cornelia, d. v. H. J. N. van Marksveldt en G. H. Koman; Maria Johanna, d. v. J. El- dersen en C. Koeman; Rensina, d. v. J. van der Horst en G. Somer; Fransina, d. v. F. Mantjes en M. C. Vink; Maria Klasina, d. v. B. J. van der Knoop en S. Wals; Alida Christina Maria, d. v. T. W. Matthijsen en E. Konijn; Lucretia Maria, d. v. W. Korver en A. A. Hildering; Catharina Cornelia, d. v. J. de Dood en I. Havik; Gerrit, z. v. G. Wagenvoort en J. Kes- teloo; Divera Maria, d. v. C. J. Entius en N. Glandorf; Theodora Maria, d. v. N. C. Hijsman en A. M. Klaver; Frans Arnold, z. v. J. Verkade en A. L. G. Knipscheer; Margaretha, d. v. H. van Dalsem en M. Ortelee; Jacobus Johannes Maria, z. v. J. van Leeuwen en C. H. van So meren; Anthonius Nicolaas Paulus, z. v. N. P. Finke en M. A. J. Zwan. Ondertrouwd: F. W. Jansen en M. E. Lan- genberg; J. Dorjee en G. Buijs; T. Jongschaap en A. G. Kuiper; S. Berends en N. Arends; W. K. Taekema en M. Aukema; R. de Gooijer en J. Dijkstra. Getrouwd: J. W. S. van Santé en C. M. M. Smit; J. Jonker en M. C. A. de Jong; H. G. Capelle en R. H. Sluijk; C. Staal en T. Blaauw; A. Bakker en G. A. Poeze; E. Groot en C. Hermariides: IJ. Malj en A. Jacobs; H. Jager en L. I. Ardel; C. A. Blokker en M. M. Esman; 99 Nieuwe tijden, nieuwe beroepen en nieuwe rechtsvormen! Omstreeks de eeuw-wisseling be gon het accountantsberoep zich te ontwikkelen; geleidelijk aan is het gilde der rekenmeesters voor den fiscus, den zakenman en den .par ticulier even onmisbaar geworden als de medicus, de advocaat en de notaris het reeds waren. En thans is de maatschappe lijke beteekenis van dit soort bedrijfsdes- kundigen zoodanig uitgegroeid en algemeen erkend, dat de wetgever zich geroepen ge voelt om aan het accountantswezen een legislatieven ondergrond te verschaffen. Reeds als jong Kamerlid overigens heb ik met belangstelling pogingen in 't werk zien stellen om tot een dusdanige regeling te komen. Maar telkenmale, wanneer het be loofde land in zicht begon te komen, week de verwezenlijking der gekoesterde wen schen terug voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Thans zal het er dan eindelijk toe komen. Minister Steenberghe is er in geslaagd voortbouwend op den arbeid der Staatscom- missie-Bijleveld, die elf jaar geleden werd benoemd een wetsontwerp gereed te ma ken, dat de charme van het nieuwe paart aan den werkelijkheidszin eener oude erva ring. Bij het bestudeeren van deze wetsvoor- dracht en van de toelichting drong zich onweerstaanbaar de gedachte bij mij op, dat de Regeering er in geslaagd is, haar denkbeelden omtrent de regeling van dit beroep te gieten in den vorm van een „bedrijf- of beroepschap", zooals die in de encycliek „Quadragesimo Anno" in de nummers 83 tot en met 86 staat omschreven. Het ontwerp dan creëert een bijzonder soort accountants n.l. register-accountants Zij moeten aan bijzondere eischen van be kwaamheid en betrouwbaarheid voldoen, blijkend uit een afgelegd examen. Als over gangsmaatregel zullen practijk-accoun- tants, mits zij den leeftijd van 40 jaar heb ben bereikt en ten minste 10 jaar practijk achter den rug hebben, het praedicaat op gelijken voet met hun wetenschappelijk ge vormde collega's kunnen verwerven. De -titel'„register-accountant" wordt wettelijk beschermd; overigens blijft het voor een ieder vrij om zich als accountant-zonder meer te vestigen. Het accountantsregister nu en dat is het merkwaardige van -de constructie wordt gehouden, niet door een ambtelijk orgaan, maar door een vereeniging, te Am sterdam gevestigd en „Nederlandsch insti tuut van Register-accountants" genaamd. Zij, die in het register staan ingeschreven, zijn van rechtswege lid van dat Instituut; andere leden dan ingeschreven register accountants zijn er niet. Deze vereeniging zal over een aantal autonome bevoegdheden beschikken, zoo- als het tuchtrecht, het recht examens af te nemen, een diploma uit te reiken en be- drijfsrechtspraak uit te oefenen, bevoegd heden dus, die in den waren zin des woords een publiekrechtelijk karakter dragen. Speciale organen Raad van beheer, Raden van tucht, Raad van beroep, Bureau der examens en Curatorium vormen de bestuurlijke outillage van dit nieuwe open- Onder matige belangstelling werden op de Zaansche Wielerbaan Zondag jJ. enkele wed strijden verreden. Van de gewoonte om eerst Amateurs en Nieu welingen te laten rijden, werd dezen keer afge weken. Direct werd begonnen met den afvalwed- strijd voor Profs en Onafhankelijken. Bij deze wedstrijden is het valgevaar steeds zeer groot, daar na elke drie ronden de achterste rijder van verdere deelname wordt uitgeschakeld, zoodat men geregeld na elke twee of drie ronden een kluwen van renners zag. Bij dezen wedstrijd wa ren de valpartijen dan ook niet van de lucht. De winnaar is dan ook diegene die zonder te vallen de eindstreep bereikt, maar is niet al tijd de sterkste. De uitslag van dezen wedstrijd is: 1. C. Bakker; 2. J. v. d. Stel en 3 M. v. d. Wulp. Hierna volgde een koppelwedstrijd over 25 K. M. (150 ronden) voor Nieuwelingen en Amateurs. Klassementen kwamen hierin niet voor. De koppels E. BosA. Floor, L. Schelfout Matzen lagen geregeld aan den kop, maar toen het er op aan kwam moesten zij het toch voor een ander afleggen. No. 1 werd het koppel Mul lerGrootes; 2. BosFloor; 3. v. OlmenRoo- zenschoon en 4 J. ten WildeK. de Wit. De tijd was 38 min. 17 sec. Na de pauze volgde een mdividueele race voor Profs en Onafhankelijken over 50 K.M. (300 ron den) met drie klassementen. Dit keer moest C. Bakker de eerste plaats voor een ander inruimen, we waren gewend dat hij bij diverse wedstrijden no. 1 was, nu had hij een sterkeren tegenstander gevonden in D. Klink, die met veel moeite en ten lange laatste een ronde wist in te loopen. Ook Bakker benutte meermalen zijn kansen, maar kon het niet bol werken terwijl v. d. Wulp een betere plaats had verdiend aan het eind, hij was het die geregeld het veld op gang hielp maar het even zooveel maal moest opgeven. Deze uitslag is evenals in de eersten wedstrijd door valpartijen, anders ge worden dan men had verwacht. 1 werd D. Klink met 8 pnt. In den tijd van 1 uur 17 min. 55 sec.; 2. C. Bakker met 11 pnt. met 1 ronde achter stand; 3. B. v. d. Voort, 10 pnt. met 1 ronde achterstand: 4. -J. v. d. Stel, met 8 pnt. met 1 ronde achterstand; 5. J. Groo, 0 pnt. met 1 ronde achterstand; 6. W. Meda, 3 pnt. met 2 ronden achterstand; 7. P. Suiker, 0 pnt, met 4 ronden achterstand; 8. M. Snoodijk, 0 pnt. met 4 ronden achterstand; 9. M. v. d. Wulp, 0 pnt. met 4 ron den achterstand; 10. Leo Houtzeel, 0 pnt. met 4 ronden achterstand. Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging haar eerste rit der Record-competitie. Dank zij 't fraaie weer was de opkomst vrij groot De uitslag der A-klasse 55 K.M. werd: 1. Klinkenberg, 1 uur 33 min. 40 sec.; 2. J. Stel, 1 uur, 34 min. 55 sec.; 3. A. Ligthart, 1 uur, 42 min., 51 sec. Scholl en Claassen gaven op door pech. B.-klasse 40 K.M.: 1, Portegies, 1 uur 20 min. 2 sec.; 2. Hobbelen, 1 uur, 10 min. 26 sec.; 3. Busman, 1 uur, 11 min. 13 sec.; 4. Wesselman, 1 uur 12 min. 33 sec.; 5. Schrama, 1 uur 12 min. 38 sec.; Ekei en Schijndel gaven op door pech. J. Banken die mede reed buiten mededinging) maakte in deze categorie de snelste tijd, 1 uur 9 min. 31 sec. C.-klasse 40 K.M.: 1. Jouby, 1 uur 11 min. 33 sec.; 2. D. Haene, 1 uur, 12 min. 5 sec.; 3. Beek huis, 1 uur 12 min. 20 sec.; 4. Vlietstra, 1 uur, 14 min. 19 sec. Junioren 20 K.M.: 1. Van Rooden, 34 min 10 sec., Donkersloot, 36 min. 11 sec.; 3. Van Zijl, 36 min. 27 sec.; 4. Bok, 37 min. 12 sec.; 5. Kabel, 37 min. 43 sec.; 6. Jaspers, 39 min. 11 sec.; 7. v. d. Zijden, 41 min. 31 sec. Daar vele van onze leden zijn opgeroepen in werkelijken dienst, hebben wij moeten besluiten om de Groote Zaaluitvoering van 21 Mei a.s. tot nadere datum uit te stellen. Alle leden en adspirant-leden kunnen er van overtuigd zijn dat dit besluit eerst na rijp beraad is genomen, doch het kon onmogelijk anders. Voor de volgende datums vragen wij nu de volle aandacht. Op Hemelvaartsdag wordt we derom een wandeltocht georganiseerd. Om 6 uur worden allen verwacht in de Spaarnekerk na de H. Mis per fiets naar den Zeeweg en vervolgens gaan wij wandelend naar Zand- voort. Op 21 Mei a.s. zal in Huize „Domi" ons lus trum worden gevierd. Nadere bijzonderheden worden medegedeeld op de oefenavonden. HET BESTUUR A. TYBB aOnze Gezellen b, 2 uur. HBO b—DSS a, 2 uur. SantpoortOIV a, 2.30 uur. B. Onze Gezellen dHBC c, 2 uur. DSS bOnze Gezellen c, 2 uur. DSS d—TYBB b, 3.15 uur. C. HBC e—DEK, 3.15 uur. HBC fOnze Gezellen f, 2 uur. Onze Gezellen eVVF, 3.15 uur. OIV b—TYBB d, 2.30 uur. (Hemelvaartsdag) A. Onze Gezellen bOIV a, 12 uur. HBC bOnze Gezellen a, 12 uur. DSS aSantpoort, 2 uur. B. Onze Gezellen dDSS d, 1.15 uur. HBC c—.Onze Gezellen c, 12 uur. TYBB b—HBC d, 12.30 uur. C. Onze Gezellen eOIV b, 12 uur. Onze Gezellen fVVF, 1.15 uur. TYBB cDEK, 12.30 uur. Zondag 14 Mei A. OIV—HBC or., 12.30 uur, B. NAS—HBC, 12.30 uur. C. AllianceSantpoort, terr. Santp., 2 uur. Onze GezellenHBC, 12.30 uur. DSSConcordia, 2 uur. DEK—VCV, 2 uur. v. NispenBSM, 2 uur. D. ConcordiaHBC, 2 uur. NASOnze Gezellen L, 12 uur. (Hemelvaartsdag) C. DEKSantpoort, 2 uur. Alliance—DSS, terr. DSS, 2 uur. HBCv. Nispen, 2 uur. ConcordiaOnze Gezellen, 2 uur. D. DEK—NAS, 12.30 uur. HBC—BSM, 3.15 uur. bare lichaam, dat in menig opzicht met de in de Grondwet genoemde publiekrechte lijke lichamen als provincie, gemeente en waterschap te vergelijken is. Wij hebben hier dus te maken met een beroepschap, dat de essentieele eigenschappen bezit, waarvan de encycliek „Quadragesimo Anno" onder nr. 83 gewaagt: „Want evenals degenen, die in elkanders na bijheid wonen, natuurlijkerwijze een gemeente vormen, zoo worden ook zij, die eenzelfde vak of beroep uitoefenen, van economischen of an deren aard, door de natuur er toe geleid, om zekere organisaties of lichamen te scheppen. Zóó natuurlijk is dit, dat velen gewoon zijn deze lichamen, die eigen rechten be zitten, zooal niet wezensbestanddeelen, dan toch minstens natuurlijke elementen der burger lijke maatschappij te noemen." Wanneer ik nu het nieuw te creëeren pu bliekrechtelijke lichaam der register-ac countants toets aan deze omschrijving van het karakter der „ordines" in de encycliek, dan zie ik drie essentieele punten van over eenstemming. Vooreerst hebben wij hier te maken met een „natuurlijke" corporatie; immers het lidmaatschap wordt niet verworven door vrije keuze, maar het feit alleen, dat- iemand register-accountant is, maakt hem tevens tot lid van de vereeniging. Vervol gens wordt het karakter dezer vereeniging bepaald doordat zij een „beroepscorpora tie" is; de leden zijn beroepsgenooten, hun maatschappelijke functie is dezelfde. En op de derde plaats is de vereeniging een „pu bliekrechtelijke"; zij heeft een publieke functie, bezit eigen rechten en wel natuur lijke eigen rechten, welke niet ontleend worden aan een macht buiten haar. Het valt niet moeilijk in deze construc tie de, aan een beroepscorporatie verbon den, publieke bevoegdheden van verorde- nenden, besturenden en rechtsprekenden aard te herkennen. De hier gevolgde methode om op pu bliekrechtelijke basis een bepaald be roep te „ordenen" is in onze wetge ving zeker niet nieuw, al is mij althans bij een oppervlakkige bestudeering ge bleken, dat nog nimmer in de richting van een modern gildewezen zoo ver gegaan is als thans door minister Steenberghe wordt voorgesteld. Om bij het „nobile officium" te beginnen: den advocatenstand; mag ik er aan herin neren,, dat het verleden jaar (de juiste da- 'tüm was 14 September) een eeuw geleden was, dat tën onzent het Reglement van Orde en Discipline van de Advocaten en Procureurs bij Koninklijk Besluit werd in gevoerd? Ook in dit Reglement is sprake van een register en van een publiekrechte lijke vereeniging. Volgens art. 27 wordt de Orde van Advocaten gevormd door de geza menlijke advocaten in het arrondissement ingeschreven. Het bestuur der Orde, Raad van Toezicht en Discipline genaamd, is volgens art. 30 belast met de zorg voor de eer van den stand der advocaten. Het is vrijwel letterlijk aan de oude gildereglemen- ten ontleend. Een vergelijking met de rege ling van het Notarisambt (wet van 9 Juli 1842), speciaal wat het tuchtrecht door de Kamers van Toezicht betreft, laat eveneens dezelfde middeleeuwsche afkomst vermoe den, terwijl ten slotte het medisch tucht recht, zooals dat geregeld is bij de Wet van 2 Juli 1928, als derde in de rij dezelfde ka raktertrekken vertoont. Maar welk een verschil en tevens welk een vooruitgang treden bij deze nieuwe ac countantsorganisatie naar voren! Wat bij het tuchtrecht der notarissen en medici ontbreekt en bij de advocaten slechts rudi mentair aanwezig was, n.l. een gesloten autonome publiekrechtelijke beroepsstand, opgebouwd op de natuurlijke samenwerking der beroepsgenooten, is bij dit nieuwe specimen in optima forma aanwezig. En zoo wordt gedemonstreerd, dat de oude gil dengedachte, mits aangepast aan de nieuwe verhoudingen, in onze gecompliceerde maatschappij niets van haar vruchtbaar heid en levenskracht heeft verloren. Nu ben ik mij er volkomen van be>- wust, dat het niet hetzelfde is, de vrije beroepen op deze wijze publiek rechtelijk te organiseeren of datzelfde pro cédé toe te passen op het bedrijfsleven. Rekenmeesters hebben onderling meer ge meen dan b.v. staalmeesters; maar de ge dachte zelf, dat bedrijfsgenooten, binnen het raam van het algemeen belang, hun zaken zelf regelen en wel op publiekrechte lijken voet, is in alle bedrijfstakken aan de orde gesteld en als volkomen gezond en ac tueel erkend. Het is daarom, dat ik dit minutieus uitge werkt en weloverwogen accountants-experi ment ook uit het oogpunt van de „nieuwe gemeenschap" ten sterkste aan onze socio logen ter bestudeering aanbeveel. Het is uitermate geschikt om nog bestaande voor- oordeelen bij sommige landgenooten, die uitermate sceptisch en huiverig staan te genover de moderne organisatie-vormen, uit den weg te ruimen. Al draagt dit ontwerp de handteekening van een katholiek minister en al klopt de inhoud wonderwel met de richtlijnen van een pauselijke encycliek, de regeling, zooals zij er thans uitziet, is ten slotte het resul taat van bijna 40 jaar moeizamen arbeid, waaraan accountants en deskundigen van alle politieke richtingen hebben meege werkt. Ik noem in dit verband slechts het eigen ontwerp van het Ned. Instituut van Accountants van 1900, het rapport der Staatscommissie-van Nierop van 1918 en dat der Staatscommissie-Bijleveld van 1928. Zoo ontluikt aan den ouden stam van het wijsgeerig denken der christelijk sociale school, na tijden van verkeerd begrepen vrijheidszin van individualisme, opnieuw een krachtig opschietende loot van het so- lidarisme als een belofte voor het herstel der maatschappelijke orde. (Van een bijzonderen correspondent) Toen de vredesverdragen van Versailles, Saint Germain en Trianon een nieuwe situatie in Midden-Europa schiepen, verdween de oude Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie in het graf. Daarmede werd tevens een reusachtig economisch lichaam uiteengescheurd, dat zich eeuwen lang gehandhaafd had, een natuurlijk centrum van goederen tusschen Noord en Zuid, West en Oost in Europa. Na de geboorte der nieuwe staten werden de groote moeilijkheden, die uit de willekeurige begrenzing van economische ruimten ontston den, met den dag sterker merkbaar. Om te kunnen leven omgaven de kleine en middel groot® staten zich met tolmuren; industrieën werden in het leven geroepen en beschermd, hoewel zij eigenlijk geen bestaansgrond had den. De handel moest steeds weer aan nieuwe moeilijkheden het hoofd bieden, en hoe inten siever hét streven naar autarkie werd, dés te duidelijker werden de voorteekenen van een crisis merkbaar. Men herinnere zich de vroegere economische betrekkingen, en sedert 1930 kon een der handelsverdragen tusschen de Donau- staten tenminste de ergste storingen in het Midden-Europeesche economische leven weg nemen; vooral Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije werden toen weer in den internationalen han del ingeschakeld en zelfs een met de radicaal ste middelen gevoerde economische oorlog van Duitschland tegen Oostenrijk kon dit laatste land niet den doodsteek toebrengen. Met de annexatie van Oostenrijk werd, zoo als de Duitsche bladen schreven, „de laatste rest uit de oude volkerengevangenis der mo narchie" naar Duitschland teruggebracht. Deze rest was geenszins arm: goud, reusachtige menigten aan waren en grondstoffen waren de bruidsschat; langer dan een half jaar kon de groot-Duitsche huishouding van dezen buit leven. Bij de annexatie van het Sudetengebied bleek evenwel, dat er nog 'n allerlaatste rest van het „Deutschtum" in den kerker achtergebleven was. De buit was toen niet bijster groot; de overeenkomst van München bedoelde paal en perk te stellen an de Duitsche expansie naar het Oosten en verhinderde, dat het Derde Rijk ook nog de waardevolle industriecentra en ko- lengebieden van Tsjecho-Slowakije in handen vielen. Weer is een half jaar voorbijgegaan, en de volgende slag van het Derde Rijk was de be zetting en feitelijke annexatie van Tsjecho- Slowakije. Daarmede had de Duitsche politiek haar werkelijke bedoelingen onthuld, en de woorden, welke men nimmer in de partij- organen kon vinden over een „Economische ruimte van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee" werden bewaarheid. Met de inlijving van Oostenrijk werden de grenzen van het Reich tot aan den Balkan verlegd, bij de Karawan- ken begroeten Duitsche en Servische militairen elkaar. Met de bezetting van Tsjecho-Slawakije echter is het „Reich" tot aan de Roemeensche grenzen opgedrongen, terwijl het een voorbe reiding treft om dezen staat tot een economi schen vazal te maken. Nog is Hongarije zelf standig; doch wie durft profeteeren, dat niet binnen enkele maanden de Saksers en Schwa- ben in Roemenië en de Hongaarsche minder heden het Duitsche leger ter „bescherming" te hulp zullen roepen? De snelle expansie van Duitschland naar het Oosten mag geenszins slechts in strategischen zin worden opgevat; er ligt zeer veel dieper zin in dit gebeuren. De economische leiders van het Derde Rijk erkenden reeds in het voorjaar van 1938, dat zij met Oostenrijk slechts een deel van het groote economische lichaam ver overd hadden, en zij meenden, dat het meer waarde had het geheele lichaam te veroveren dan dit eene deel over te planten. De aanval op Tsjecho-Slowakije was dus wel voorbereid. Eerst kwam de wurgende omklemming en daarop de gedeeltelijke verscheuring, die door den vrede van Belvedère werd vastgelegd. Wan neer men spreekt van een dilettantisme van Versailles, dan kan men zich slechts verbazen hoezeer dit dilettantisme in het Weensche Bel vedère door het Duitsch-Italiaansch dictaat overtroffen werd. Nu moest, weer een half jaar later, de vol gende stap volgen. Men had een staat invalide gemaakt; om hem verder leed te besparen werd hij gedood. Weer wordt een enorme buit binnengehaald; onmetelijke bodemschatten, een rijke textielindustrie en een der grootste wa penfabrieken van Europa beleven een zonder lingen „terugkeer" naar het Reich. Thans is het Reich bezig alles weer bijeen te voegen, wat het aan scherven van de oude dub belmonarchie krijgen kon. Het bezit reeds het groote economische lichaam, dat in 1919 met geweld stukgesneden werd, en het hoopt in dit kader nieuwen welstand en macht te ver krijgen. Het Derde Rijk treedt thans in de paden van de veelgesmade Habsburger-monarchie. Het is een heel eind op weg thans zelf tot een „vol keren-gevangenis" te worden. Thans heeft het reeds Tsjechische, Poolsche, Hongaarsche en Sloveensche minderheden binnen zijn grenzfen, uitgestrekte gebieden waar een vreemde taal gesproken wordt, welke volgens nationaal- socialistische inzichten tenslotte niets anders kunnen zijn dan economische „koloniën" of strategische opmarschgebieden. De huidige kaart van Duitschland vertoont reeds een groot deel van de oude monarchie binnen de grenzen van het Reich." Nog weet men niet, waar deze ontwikkeling halt zal houden. Maar het blijft een treurige ironie van de geschiedenis, dat het Derde Rijk in zijn garderobe plaats moet maken voor den mantel, dien vroeger de Habsburgers door de eeuwen heen gedragen hebben. EEN ENKLE SIGARET KAN MAKEN DAT^BOBCH EN HEI IN BRAND GERAKEN. NEDEKlï HEIDEMY -VJUI J Oi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2