We luisteren naar... FINANCIEN Sport en spel Dagfilm Waterstanden s MAANDAG 8 MEI 1939 Man neergestoken bij vechtpartij Vermoedelijke dader aangehouden Groote klomp steen op straat neergestort Gelukkig werd niemand getroffen Echtpaar door tram aangereden Beiden zeer ernstig gewond Buitenlanders naar ons land Het vreemdelingenbezoek bracht in 1938 9.8 millioen op Politie deed een goede vangst Gevaarlijk sujet te Roermond in de val Sigarenwinkels in verdrukking PRINSES KYRA BEZOCHT SOESTDIJK DE „PIET HEIN"-VLOOT TE ROTTERDAM Met de kano omgeslagen en verdronken Parasitaire verkoop Academische examens IN HET ZAND GESTIKT DAMMEN R.K. LANDSKAMPIOENSCHAP G.S. IJ muiden komt in de finale Het MOTORSPORT congres der F.I.C.M. te Kopenhagen WIELRENNEN Aimar doet een aanval op het uurrecord Ronde van Luxemburg TOERISME DE A.N:W.B,-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING Op 10 en 11 Juni HOCKEY OM DEN JEANETTE WALEN- BEKER AmsterdamTogo 40 ATHLETIEK STUDENTEN WINNEN VAN DE ADELBORSTEN Ploegen wegen goed tegen elkaar op Dinsdag 9 Mei WANDELSPORT Internationale afstandsmarschen van „Spirit" OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Uitbreiding aanplant jonge aardbeien bij vorstschade MARKTEN POSTVLUCHTEN c B °'Cn 0.0" O.o" o0" Zondagavond omstreeks half acht kregen in de Piusstraat te Tilburg twee mannen, die uit een café kwamen, ruzie. Bij de hierop volgende vechtpartij kreeg een der beide mannen, de 42- jarige H. Donders, een steek met een mes in de hartstreek. Per ziekenauto werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vermoedelijke dader, de 28-jarige A. D., is eenigen tijd later door de politie aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. CLKE BBANDENDE SIGAAG 15 IN BOS5CHEN BRANDGEVAAR. NEDERL- HEIDEMÏ Zaterdagavond heeft een zwaar stuk vallend «teen, van ongeveer 40 bij 40 c.m., tijdens de drukte in de Hoogstraat te Rotterdam groote ontsteltenis teweeggebracht. Van den gevel van het oude raadhuis op den hoek van de Stadhuissteeg liet nil. een steen stuk, dat vele tientallen kilo's woog, los en viel van eenige meters hoogte tusschen het wande lende publiek. Gelukkig werd niemand getroffen. Het gedeelte van de straat, waar de vallende steen neerkwam, werd met een schutting af gezet. Zondagavond omstreeks kwart voor elf is op het kruispunt Putschelaan-Maashaven te Rot terdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarby twee personen gewond zijn", waarvan een zeer ernstig. Bij het oversteken van de Putschelaan is het echtpaar C. van WingerdenVan Kouferden, wonende aan de Fuchsiastraat, aangereden door een motorwagen van lijn 2, bestuurd door den 40-jarigen P. de R. uit de Vlasakkerstraat. De man werd daarbij door den linkerhoek van den wagen aan het hoofd getroffen en liep een sche delfractuur op, de vrouw bekwam een ernstige hersenschudding. Beide slachtoffers zijn per auto van den G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en ter verpleging opgenomen. De toestand van den man is zorg lijk. De A.N.V.V. schryft ons: De verhoogde propaganda-activiteit, die de A. N. V. V. in het buitenland heeft kunnen ont wikkelen ten gevolge van het feit, dat zoowel van regeeringswege als van particuliere zyde het vreemdelingenverkeer als eminent landsbe lang meer belangstelling en steun ten deel viel, weerspiegelt zich op overtuigende wijze in de cijfers over 1938. Volgens opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het afgeloopen jaar het aantal overnachtingen hier te lande van bezoekers uit het buitenland 782.885. Naar de landen van herkomst verdeeld komen hiervan o. a.: 217.049 voor rekening van Duitschland, 106.907 van Groot-Brittannië, 69.065 van België, 64578 van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, 62.727 van Frank rijk, 33.524 van Zwitserland. 18.099 van Italië, 15.983 van Noorwegen, 13.014 van Zweden, 10.901 van Denemarken. De Nederlandsche overzeesche gebieden vor men met 48.731 overnachtingen een belangrijk contingent. Het bezoek uit Groot-Brittannië, de Ver eenigde Staten en Frankrijk zal bü genoegzame propaganda ongetwyfeld sterk opgevoerd kun nen worden In afwachting van definitieve cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kunnen de totale inkomsten, die Nederland in 1938 uit hoofde van buitenlandsch toeristenbezoek trok. voorloopig geschat worden op 9.8 millioen gul den (volgens becijferingsmethode der V. V.V. Amsterdam als uiteengezet in het jaarverslag dier vereeniging) "n Vergelijking met 1937 en voorafgaande jaren is niet wel mogeiyk, aangezien over die jaren geen voldoende statistisch materiaal aanwezig is, om een juiste vergelijkingsbasis te vinden. De politie te Roermond heeft Zondagavond in een hotel een man, I. de R., gearresteerd wegehs overtreding van de vuurwapenwet. Hij was in het bezit van twee revolvers, zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben. Bij nader on derzoek bleek dat de politie een goeden slag had geslagen. Talrijke politie-autoriteiten verzoch ten oa. door middel van het Algemeen Poli tieblad zijn aanhouding. Bij het doorzoeken van zijn bagage werden al lerhande voorwerpen gevonden, welke o.a. ai- komstig waren van inbraken te Haren, Gronin gen, Zeist en De Bilt. In een aktetasch trof de politie verschillende valsche identiteitsbewijzen aan, alsmede een aantal blanco chèques, ten name van een inwoner van Utrecht. De R. had reeds enkele van deze chèques ingevuld voor be dragen, varieerende tusschen de 100 en 250 gul den. Ook had hij nog pandbriefjes van banken van leening te Amsterdam en Groningen in zijn bezit. Het bleek, dat hij te Middelburg een fiets had gestolen. Tevens wordt hij er van verdacht zich in verschillende andere plaatsen schuldig te hebben gemaakt aan soortgelijke kleine dief stallen. Vandaag zal de man naar Zeist worden overgebracht. Naar wy van officieele zyde vernemen, heeft Prinses Kyra dezer dagen met Haar zoontje een tegenbezoek gebracht op het paleis Soestdyk by Prinses Juliana. De commissie tot tijdeiyke instandhouding der „Piet Hein Vloot" te Rotterdam heeft be sloten, dat de schepen gedurende de zomer maanden weder ter bezichtiging zullen worden gesteld en drie der schepen zullen plaats ne men in het hart van Rotterdam nJ. aan de zuidzijde van de Blaak. Te Maarssen is Zaterdagmiddag half vyf de 18-jarige W. M., wonende Ondiep te Zuilen, met zyn kano in het Merwedekanaal ter hoogte van de rubberfabriek omgeslagen en verdron ken. De jongeman liet zich door een sleep mee trekken, waardoor de kano slagzy maakte en ten slotte omsloeg. Het lijk is naar het lykenhuisje op de alge- meene begraafplaats te Maarssen overgebracht. Op het gebied van den sigarenverkoop bestaan merkwaardige praktijken. Oningewijden zullen waarschynlijk meenen, dat de verkoop van -siga ren, sigaretten, enz. voor het overgroote deel ge schiedt via de sigarenwinkeliers, die hiervoor zijn ingericht; die tot dit doel dure panden in de winkelstraten hebben; die zorgen voor een juiste temperatuur in hun winkels; die advies kunnen geven over het beste sigarenmerk; die in een woord de „service" bieden, welke de con sument noodig heeft. Dit is echter onjuist. Vol gens schattingen van deskundigen is slechts 40 pet. van den verkoop in handen van den siga renwinkelier. De overige 60 pet. gaat via bios copen, café's, stations, en voor een belangrijk deel via particulieren. Deze laatste vorm van verkoop, die meeren- deels plaats vindt op kantoren, in fabrieken, enz., neemt vooral den laatsten tijd hand over hand toe. Meestal belast de concierge of een van de jongste bedienden zich met dit bedrijf: hij neemt de bestellingen op, geeft deze door aan den grossier, die dan de sigaren (met sigaretten en tabak wordt deze methode minder toegepast) levert. Natuurlijk vindt deze verkoop steeds plaats onder den winkelprijs, en artikel 45 van de Tabakswet, dat verkoop beneden banderolle- prijs strafbaar stelt, wordt daarbij grif over treden. De overtredingen zijn échter moeilijk te bewijzen en daardoor komen deze praktijken een enkele maal slechts aan het licht. Dat dit in hooge mate onbehoorlijke zaken- praktyken zijn, spreekt vanzelf. Men parasiteert op de winkeliers, die de aldus gekochte artikelen eerst etaleerden en anderszins geïntroduceerd hebben, en ontneemt daarenboven dezen men- schen een deel van hun toch reeds niet rijk be staan. De toestand in het sigarenwinkeliersbedrijf tengevolge van een en ander is verre van roos kleurig. Als men bedenkt, dat er in Nederland ongeveer 15.000 sigarenwinkels zijn, en de totale waarde van de per jaar geplengde rookoffers ca. 135.000.000 bedraagt, kan men nagaan hoe wei nig er in deze branche nog verdiend kan wor den. Als de geheele verkoop via den sigaren- handel zou gaan (zooals reeds werd opgemerkt, is dit nog niet voor de helft het geval) zou de gemiddelde jaaromzet nog maar 9000 zijn, en de bruto-winst ongeveer 1500. Daar moeten dan nog alle onkosten, als verwarming, verlich ting, huur, enz. af. Een gevolg van een en ander is, dat het sigarenwinkelierschap meer en meer wordt opgevat als nevenbetrekking. Slechts 20 pet. van de sigarenwinkeliers in Amsterdam zien hierin hun geheele beroep! Is hiertegen nu van regeeringswege iets te doen? Naar onze meening zeer zeker. Op de eerste plaats kan de verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst tusschen sigaren fabrikanten, grossiers en winkeliers worden ge stimuleerd, waarin wordt overeengekomen, dat fabrikanten slechts aan grossiers en winkeliers, en grossiers slechts aan winkeliers zullen leve ren. Maar een nog veel eenvoudiger middel staat ten dienste: Sinds jaar en dag is voor den verkoop van tabaksfabrikaten een zgn. tabaksvergunning vereischt. Wanneer nu alleen volwaardige ta- bakswarenverkoopers in het bezit van zulk een vergunning konden zijn, was hiermee de zaak opgelost. Iedere verkoop door particulieren (die vry eenvoudig te bewijzen is) zou daardoor im mers strafbaar worden. Nu is het merkwaardige van de houding der regeering dit, dat inderdaad bij de verleening van vergunningen als norm wordt aangehouden het uitoefenen de facto van het beroep van sigarenwinkelier. Ten aanzien van de reeds verleende vergunningen, waarvan er slechts 15 pet. in handen van bona fide win keliers zijn, geldt dit standpunt echter blijkbaar niet! Wie eenmaal in het bezit van een vergun ning is, of hij nu schoenmaker of boekhouder is, blijft rustig in het bezit daarvan. Een conse quente houding ten aanzien van de tabaksver gunningen moet leiden tot een intrekking van vergunningen, die momenteel in handen van particulieren zyn. Moge de regeering deze con sequentie trekken en daardoor meewerken aan het scheppen van gezonder verhoudingen in het sociaal-economisch verkeer. Br. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de ryksuniversiteit te Utrecht, de heer Hendrik Jacob Hamaker, geboren te Broek op Langendyk, op proefschrift. Zaterdagmorgen bemerkten eenige arbeiders, werkzaam aan de kalkzandsteenfabriek te Soest, dat de 38-jarige v. B„ wonende te Soest, die zich even verwijderd had, wel wat lang weg bleef en zü gingen daarop op onderzoek uit. In de nabijheid vonden zy v. B. voorover liggen op een zandhoop. Een direct gewaar schuwde geneesheer kon slechts den dood con- 1 stateeren. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, leed aan j toevallen en is waarschijnlijk, toen hem een aanval trof daarby in het zand gestikt. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Zondag vond te IJmuiden in het prachtige zaaltje van het St. Fidelisgebouw de zoo uiterst belangrijke match plaats tusschen G. S. IJmui den en D.E.O. Warmerveer. Deze wedstrijd was belangrijk, omdat hierin de beslissing zou moeten vallen wie uiteindelijk de finale zou bereiken; de situatie was zóó, dat G. S. aan gelijk spel reeds voldoende had, ter- wyi bij een groote overwinning D.I.O. de ge lukkige zou zijn en bij een kleine overwinning van laatstgenoemde zou S.N.A. als lachende derde de eer te beurt vallen. Bij den aanvang werden de gebruikelyke vrien delijke woorden gesproken, terwijl de eerw. pater Majella een hartig propagandawoord ten beste gaf, hetgeen ten zeerste gewaardeerd werd. De organisatie, lokaliteit> materaal enz. was prima door G. S. verzorgd. De wedstrijd had het volgende verloop: Bord 1. P. v. BuurenJ. J. Wortel 20. Bord 2. C. BakkerF. H. Rijkenberg 02. Bord 3. L. HaverH. J. de Jong 0—2. Bord 4. J. SpeetC. G. Wortel 2—0. Bord 5. P. Balm—J. v. 't Ent 11. Bord 6. S. NanneA. J. Oremus 02. Bord 7. P. HeiligP. de Jong 20. Bord 8. G. HaverA. Timmer 20. Bord 9. N. ZoontjesJac. Wortel 11. Bord 10. P. v. d. KloosterG. Rosemeijer 11. Terwijl de spanning tot het einde duurde en de vele belangstellenden, w.o. van heinde en verre, zelfs uit West-Friesland den stryd met bijzondere belangstelling volgden, kwam dan het einde met een 119-overwinning voor G. S. Zwaar bevochten op tegenstanders, welke den goeden indruk uit den eersten wedstrijd beves tigden. Een belangrijk besluit op het congres der F.I.C.M. (Federation Internationale des Clubs Motocyclistes) viel op den laatsten dag. In Sep tember zal n.l. te Parijs een commissie bijeen komen om het vraagstuk te bespreken der com pressormachines en hun reglementeering in in ternationale races. In deze commissie werden benoemd major Low (Engeland), kapt. Waitling (Ierland), Violet (Frankrijk), P. J. Nortier (Ne derland) en Taruffi (Italië). De bekende Fransche achtervolger Louis Aimar heeft medegedeeld begin Juni een aan val te zullen doen op het wereld-uurrecord, dat thans ten name staat van Archambaud. Deze aanval zal geschieden op de snelle wieler baan te Wandre, welke speciaal voor deze po ging dezer dagen nog eens zal worden nage meten. Aan de Ronde van Luxemburg, die van 20 tot 23 Mei verreden zal worden, zullen o.a. de volgende renners deelnemen: Vfrol, Debenne, Mïthouard en Couteaux (Frankryk)Verveer, Lambrichts, Valentijn en Gommers (Neder land) Majerus Sr. en Jr., Neuens, Clemens en Bidinger (Luxemburg)Meulenberg, Deltour, Bruneau, Lauwers, Loopmans, Pirmez, Braecke- veldt (België) De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft wederom een tocht met onbekende bestemming voor automobilisten en motorwielrijders uitge schreven, ditmaal een weekeind-tocht, welke op Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni 1939 zal worden gehouden in het Noord-Oosten van Nederland. Naar het voorbeeld van vorige dergelijke toch ten, wordt de beproefd gebleken regeling ge volgd, waarbij de af te leggen weg gezocht moet worden op aanduiding van getallen, voorkomen de op de armen der A.N.W.B.-wegwijzers. Het af te leggen parcours is circa 500 K.M. lang en is uitgezocht langs zooveel mogelijk goede wegen met veel natuurschoon. Als vertrekposten zijn aangewezen: Almeloo, Amersfoort, Arnhem, As sen, Groningen, Meppel, Zeist, Zutphen en Zwol le, van waar de deelnemers Zaterdag 10 Juni vertrekken, met tusschenpoozen van 3 a 5 minu ten. Voor deelnemers per motorrijwiel (beneden 60 K.G.) zal de gelegenheid openstaan, desgewenscht een verkort parcours te rijden van 350 K.M. met Zutphen of Zwolle als vertrekposten. Ieder deelnemer komt weer terug op de plaats van vertrek. Aan degenen, die niet op Zondag willen deel nemen aan den tocht, zal gelegenheid gegeven worden op Zaterdag 10 Juni tusschen 's morgens 8 uur en 's avonds 19 uur een verkort parcours van pl.m. 350 K.M. af te leggen, met Zutphen of Zwolle als vertrekposten. Ten behoeve van hen, die wegens hun werk zaamheden eerst Zaterdag in den middag kun nen vertrekken, zijn de vertrekposten tot 's mid dags 16 uur geopend. De wedstryd tusschen Amsterdam en Togo welke voor den halven eindstrüd om den Jeanet- te Walenbeker werd gespeeld is door de Am- sterdamsche dames met 40 gewonnen. Zaterdagmiddag organiseerde het Rotter- damsch Studentengenootschap onder auspiciën van de K. N. A. U. op de sintelbaan Biydorp te Rotterdam een tweekamp tusschen de Neder landsche studentenploeg en de cadetten, welke door de studenten met 7062 punten werd ge wonnen. De zware regenval was oorzaak, dat de wed strijden een uur moesten worden uitgesteld, maar toch was de baan nog zeer zwaar, toen de 100 meter een aanvang nam. De wat later ge houden nummers, zooals 200 en 400 meter, ga ven direct betere tijden te zien, daar toen de baan al weer byna droog was. De veldnummers hebben echter zeer te ly'den gehad van defi doorweekten bodem, aangezien geen sintelbaanlcopen aanwezig zijn. De ploe gen wogen goed tegen elkander op. De uitslagen luiden: 100 meter hardloopen: 1. Martini (stud.) 11,8 sec. 2. Abbenbroek (cad.) 11,8 sec. 200 meter hardloopen: 1. Martini (stud.) 23,5 sec. 2. Kessels (cad.) 23,6 sec. 400 meter hardloopen: 1. Vonk (cad.) 53,3 sec. 2, Kamp (stud.) 53,9 sec. 800 meter hardloopen: 1. De Roy van Zuyde- wijn (stud.) 2 min. 12,7 sec. 2. Porton (cad.) a min. 14,6 sec. 1500 meter hardloopen: 1. Van Oosten (cad.) 5 min. 7,9 sec. 2. Jebbink (stud.) 5 min. 8,5 sec. Hoogspringen: 1. Geursen (stud.) 1,79 meter. 2. A. Jasz (stud.) 1.74 meter. Verspringen: 1. De Roy van Zuydewijn (stud.i cbdbcbcbcbcbcbtfccbcbiicbcfccfccbcfccfctfccbcfctfccfcjDcbcfccbcfccfctiiJjcbcfccbcfctfcücbiïcbcbAcbücfccfccbcbcfccbcfctiicfccbcbcbcbcbcfciii 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 100 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Pianovoordracht. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Vervolg pianovoordracht. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Geiukwenschen. 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 cyclus: „Naar de nieuwe Gemeen schap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Sted. orkest v. Maastricht en solist. 9.15 KRO-orkest. 9.50 Yvonne Georgi-ballet en Concert gebouworkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Orgelspel. 8.15i Berichten, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Causerie „Voorraad-vorming met medewerking van velen". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Harp en orgel. 11.45 AVRO-Amusementsorkest. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omraajcnrkest. 2.45 KnipB&sus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinder half uur. 5.30 Omroeporkest. 6.28 Berichten. 7.05 AVRO-Dance-Band. 7 30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.25 Disconieuws. II.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.40 Orgelspel. 11.50 12.50 3.35 4.20 5.20 5.45 6.20 7.05 8.20 9.00 10.00 10 50 11.10 DROITWICH, 1500 M. BBC-West of England-Zangers. Gramofoonmuziek. Kutcher-trio. Gramofoonmuziek. Berichten. Orgelspel. BBC-Zangers. „The duchess of Dantzic", opera. Berichten. BBC-Harmonie-orkest en solist. Billy Bissett's Canadians. Gramofoonmuziek. Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 10.20 Gramofoonmuz. 8.00, 9.00, 9.25 11.35 Zang. 12.25 Stafmuziek. 1.35 Zang. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 en 3.40 Gramofoonmuziek. 3.50 Piano en klarinet. 4.25 Giardino-orkest. 5.35 Pianovoordracht. 5.50 Vioolvoordracht. 6.20 Ellis-orkest. 7.50 Piano en zang. KEULEN, 456 M. 11.20 en 12.35 Orkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt's orkest. 5.50 Piano en cello. 6.35 Concert. 7.50 Gevarieerd programma. 9.55 Hermann Hagestedt's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Dansorkest. 12.50, 4.20, 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Jazzmuziek. 11.50 en 12.30 Orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Orgelconcert. 5.35 Literair-muzlkaal programma. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.35 Literair-muzikaal programma. 7.20 Symphonie-orkest en solist. 8.35 Symphonie-orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Militair orkest. 8.50 Trautonium en pianoduo. 9.40 Pianovoordracht. 10.20 Kleinorkest. 6,30 m. 2. Kessels (cad.) 6,28 m. Hinkstapsprong1. Nix (cad.) 12,80 y„ meter. 2. Herrèbergh (stud.) 12,26 meter. Kogelstooten: 1. O. Kronig (stud.) 12,88 meter. 2. v. d. Woord (stud.) 11.04 meter. Discuswerpen: 1. Van Galen (cad.) 30,81 me ter. 2. Van der Woord (stud.) 29,68 m. Speerwerpen: 1. Van Aarem (cad.) 40,78 m. 2. Van Galen (cad.) 40.40 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. studenten 45,6 sec. 2. Cadetten 46,1 sec. Totaaluitslag: 1. Studenten 70 punten. 2. Ca detten 62 punten. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe brug over de Oude Maas te Dordrecht organi seert de Dordtsche wandelvereeniging „Spirit- op 24 en 25 Juni internationale afstands marschen. Teneinde alle categorieën van wandelaars in de gelegenheid te stellen aan deze excursieve tochten deel te nemen, zullen de marschen zoo wel op Zaterdag (15 en 25 k.m.) als op Zondag (15, 25 en 40 k.m.) worden gehouden. Het secre tariaat van „Spirit's internationale brugmar- schen" is gevestigd bij den heer P. van Hees, de La Reystraat 41 te Dordrecht. De Nederlandsche Groenten- en .Fruitcen- trale brengt hiermede ter kennis van de tuin ders, wier aardbeiengewas door de vorst van December j.l. aanmerkelijk heeft geleden, dat zij, om tegemoet te komen aan deze teelt en mede om voor 1940 weer een normale teelt van aardbeien te verkrijgen, bereid is extra vergunningen voor den aanplant van jonge aardbeien te verleenen, een en ander onder de volgende voorwaarden; 1. Voor deze extra-vergunningen komen slechts in aanmerking aangeslotenen A, in het bezit van een tuinbouwteeltvergunning voor warmoezerijgewassen anders dan onder glas, van wie eenig aardbeiengewas voor de helft of meer door de vorst is verloren gegaan. 2. De extra-vergunningen worden uitsluitend verleend: a. voor den aanplant van jonge aardbeien, zoodat tusschen teelt verboden is: b. voor ten hoogste een zoodanige opper vlakte in totaal als waarop de aardbeien voor de helft of meer vorstschade hebben geleden; c. voor den duur van de maanden Mei t/m October 1939, zoodat per 1 November 1939 de met warmoezerijgewassen anders dan onder glas beteelde oppervlakte, dus inclusief de met jonge aardbeien beplante oppervlakte, weer moet beantwoorden aan de oppervlakte, ver meld onder 4 van de oorspronkelijke voor 1939 uitgereikte tuinbouwteeltvergunning. 3. Aanvragen voor een extra-vergunning moe ten schriftelijk worden ingediend, uiterlijk voor 4 Juli 1939 bij de landbouwcrisisorganisatie, af- deeling Tuinbouw, waarbij de aanvrager Is aan gesloten, op een daartoe bij deze organisatie beschikbaar gesteld formulier. 's-Gravenhage, 6 Mei 1939. ROTTERDAM, 8 Mei. Aanvoer. Totaal 1816. Vette runderen 636. Vette kalveren 222. Nuch tere kalveren 17. Schapen en lammeren 325 Varkens 591. Zuiglammeren 520. Prijzen per K. G. Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 61, 3e kw. 36 tot 48; vette ossen le kw. 68, 2e kw. 60, 3e kw. 38 tot 48; vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 60 tot 75; varkens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw.l 47, 3e kw. 46; schapen le kw. 47, 2e kw.l 42, 3e kw. 30. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 22, 2e kw. 18, 3e kw. 15; zuiglammeren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen, aanvoer gelijk vorige week, handel vasthoudend als vorige week Dinsdag, jiryzen vette koeien 79 cent. vette ossen 70 cent. Vette kalveren, aanvoer gewoon, handel kalm prijshoudend, prima 120. Schapen en lammeren, aanvoer gelijk vorige week, handel slecht, prijzen lager. Varkens, aanvoer veel kleiner, handel vlot, prijzen hoger. Zuiglammeren, aanvoer klein, handel traag prijzen niet geheel prijshoudend. ROTTERDAM, 8 Mei. Aardappelen: Brielsche fe™ miers 1502-20' Zeeuwsche Eigenh 140 —1.80 idem Bonte 2.90—3.20 en kleine 1.30— genheimers kleine 1.30—1.40, Bintjes 2.10 —2.30 Bevelanders 1.70—2, Redstar 2.60—3, per Zand aardappelen 44.5 cent, idem kleine 3 cent per kg. Malta's (winter) 9—10, Malta's (Springs) 12—13.5 cent pen kg. Met redelijken aanvoer en stillen handel. Vlasaanvoer. 11080 kg. blauw schon 6776, 8600 kg. Hollandsch Geel 68—78, 4760 kg. Dauw- root 6568 cent per kg. Er was voldoende vraag voor alle soorten vlas. Prijzen konden zich handhaven. Aanvoer werd tegen bestaande prijzen geheel verkocht. LEIDEN, 6 Mei. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.36, prima boerenboter 1.15—1.30 per kg. Aanvoer 2540 kg. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 1—^6 Mei. Aanvoer 150.000 stuks, 7.00—8 per 1000 stuks. HOORN, 6 Mei. Veem&rkt. 13 nuchtere kal veren 5.008, 8 schrammen 18.0028. 40 biggen. 188 schapen 10.0014, vette schapen 14.0024, 1010 lammeren 4.007, 7 geiten 0 502. Handel goed. AMSTERDAM, 8 Mei (Veemarkt). Ter vee markt waren heden aangevoerd: 547 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 72 80, 2e kw. 6268, 3e kw. 5060 per kg. Slacht- gewicht. 74 Melk- en Kalfkoeien 180260 per stuk. 52 vette kalveren: 2e kw. 5050, 3e kw- 4048 per kg. levendgewicht. 206 graskalveren 58 per stuk. 99 Schapen en lammeren 2026 en 1418 per stuk. 40 zeuglammeren 913 per stuk. 455 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 5657, zware varkens 5556, vette var- kéhs 5455 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: slachtrunderen ruime aanvoer, vlotte handel, pryzen vast. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel en onveranderde prijzen. Vette kalveren zeer matige aanvoer, stugge han del, prijzen vast. Nuchtere kalveren ruime aan voer, vlotte handel, prijzen iets hooger. Schapen ruime aanvoer, stugge handel, prijzen iets hoo ger. Zuiglammeren matige aanvoer en stille handel. Varkens matige aanvoer, handel ge drukt en prijzen iets hooger. OUDEWATER, 8 Mei. Kaasmarkt. Aanvoer 23 partijen, 1035 stuks, 5175 kg. le soort met R.M. geen aanvoer; 2e soort met R.M. 0.18 0.21. Handel traag. ALKMAAR, 8 Mei. Veemarkt. 68 melkkoeien 165.00—270, redelijk. 8 graskalveren 30.0040, 216 nuchtere slachtkalveren 4.0015, 36 vette schapen 20.0028, 249 vette varkens 4549 ct. per kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Mei 1938 Langendyker Groentenveiling. 15 stuks bloem kool f 0.29 per stuk, 5680 bos rabarber f 3.50— 5.20 per 100 bos. De goudprijs te Londen bleef op 148/6 oft veranderd. 36.000 werd aan goud cmigezeh De Louis Nashville boekte in April 790 wagóriverladingen tegen 8800 verladingen April 1938. De Chicago Rock Island boekte in ApO naar raming een verlies van 200.000 tegtf 579.000 in April 1938. In de eerste vit maanden een verlies van 300.000 tegü 924.000 in de overeenkomstige periode vO) het vorig jaar. De ruw-olieprijzen in Amerika zijn thaft 15 pCt. lager dan in 1938 en de groothaft delsprijzen van benzine 4 dollarcent per gl\ Ion lager als gevolg van de overproduce in 1937 en 1938, waardoor de voorraden ovei' matig stegen. De Worthington Pump boekte in het eet ste kwartaal een verlies van 214.490 tege' een winst van 239.665 in het eerste kwoJ' taal 1938. De staking bij de Chrysler is opgeheviï' Vandaag wordt het bedrijf in de fabriekt' hervat. De staalproductie in het YoungstovA district wordt thans op onveranderd 43 pC' der capaciteit geraamd en in 't Pittsburgh district op 37 pCt. tegen 45 pCt. de voril[ week. De lagere raming houdt verband de vrees voor een tekort aan brandstofft als gevolg van de staking in de kolenmijn De Houston Oil doet een aanvraag voor f!' uitgifte van 10 millioen 4V4 pCt. obligate ter aflossing van de uitstaande 5y2 p0' obligatiën. De Makelaarsleeningen in de Vereenigb, Staten bedroegen in de week per 3 W 502 millioen tegen S 547 millioen in voorafgaande week. De leeningen met e( fectenonderpand bedroegen 197 million tegen 195 millioen. Het Pond Sterling bewoog zich hedet ochtend te Amsterdam op 8.74V28.76 (v. si. 8.76V-.i); de Dollar op 1.86^—1.816 (v. sl. 1.87 3/16); de Frank op 4.95—4.96 sl. 4.96Vi); de Belga op 31.80—31.90 (V. s> 31.89) en de Zwitsersche Frank op 41.98y 42.05 (vorig slot 42.06). De Union Pacific boekte in April j.l. ee\ 20 pCt. grooter aantal wagonverladinge' dan in April 1938. De National Cash Register boekte in W jaar per einde Maart een netto-winst V® 2.26 millioen of S 1.39 per aandeel tege' 5 3.71 millioen of 2.28 per aandeel in F vorig jaar. HEEN' TERUG Driemaal per week iuchtpost naar Indië Zilverreiger Buizerd Gier Wielewaal Valk Reiger <3 Mei/April Mei/April AMSTERDAM. 2 6 4 29 4 7 LEIPZIG BOEDAPEST. 2, 'I ATHENE. 2 6 4 3 6 RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH 3 5 3c 2 5 7 DJ ASK KARACHI.... JODHFUR.... 4 6 1 4 6 ALLAHABAD. CALCUTTA. 1 RANGOON... 7 2 30 3 5 I BANGKOK. PENANG i MEDAN 29 4 C SINGAPORE. - 3 A BANDOENG 7 4 ,0 i 4 4 COMMANDANTEN Zilverreiger Smirnoff. Bu i z e r d Gier Hulsebos. Wielewaal Moll. Valk Parmentier. Reiger Von Weyrother. Uil Viruly. Emoe Fry'ns. De „Wielewaal" is 29 April te Belgrado land. MAANDAG 8 Mei Waar- nemingspunten o a S <d 52 S 2 CD ba Sedert Gistereé U) O O £3 Keulen Lobith Nijmegen Kampen Westervoori Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnehm Vreesw. 1. w. Maastr H.s. 1) Borgh Lith» 39.56 13.10 10-75 5-56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43^23 14.17 13.70 7,61 0.82 38.63 11 25 8.83 3.40 8.83 0.75 9.42 3.03 0.12 0.00 41.62 11,50 4.49 0.47 0.02 0.06 0.03 O.OO 0.03 0.00 0.02 0.00 0,07 0.00 0.19 0.07 0.00 0 00 0.00 0.00 Beneden de sluis ZATERDAG 6 Mei AMSTERDAM 0.0" 0.0" 0.0 0.0 O.C' 0.0" 0.0" 0.0" 0.0" 0.0" 0.181 0.4" Kanaalwater 8 12 2 8 12 2 0.43— AP 0 43- AP 0.46— AP Stadswater U.33- AP 0 43— AP 0.46- AP Amstelwater 8 u 0.43— AP 12 u 0.43— AP 2 u 0.46— AP IJselm water 8 u 0.01+ AP 12 u 0.05+ AP 2 u 0.05+ AP WATERSTAND OP DEN RIJN 8 Mei 6 Me i Mei Rheinf 2.44 2 54 Ems Breisach 2.33 2.63 Caub 2.73 Keht 2.90 3.19 Coblenz 2.72 Maxau 4.36 4.71 Trier 0.80 Mannh 3 36 3.98 Keulen 2.69 Strassb. Dusseid 2.05 Diedesh 3.39 3.50 Ruhrort 1.18 Mainz 2,38 2.39 Wesel 1.04 Lohr -» Emmerik 2.34 6 2.62 2.66 0.94 2.50 1.86 1.04 0.96 2.36

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6