SCHUDT UW LEVER WAKKER Het gezin kiemcel van de maatschappij Militaire keur op de as Bemiddeling van Mussolini? DONKERE ACHTER- LICHTEN H. Vader spreekt Congres toe Berlijn wil zeker zijn van Rome Arbeidsdienst STUDIEDAGEN OP BOUVIGNE Buitenlandsch Overzicht fes Het groote leed MAANDAG 8 MEI 1939 öat bevindt Schacht zich in Mexico-7 „De eeuwige jeugd der Kerk, thans in Afrika zoo heerlijk zichtbaar geworden" Bevolking van Algiers eensgezind De katholieken moeten de Kerk verdedigen in haar laatste stelling: het gezin Herstel in Christus Mia van der Kallen herdacht Feest in het gezin Godsdienstig leven in het gezin Cultureele leven in het gezin Eindelijk Bollenzondag Nog juist genoeg kleuren over GASVERGIFTIGING TE EGMOND AAN ZEE Slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis SPION OF AMATEUR? Twee fotografen bij Schiphol aangehouden AAAAAAAAAAAAAA Voordracht van prof. dr. J. de Quay voor de afd. Amsterdam der Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel Verplichting voor werkloozen Hevige storm teistert Portugeesch Timor Nog nimmer in een Meimaand zoo ernstig geweest ONTBINDING HOOFDCOMITÉ PETITIE-SOETARDJO HET BEHOUDEN HUIS TE TERSCHELLING Het wettelijk voorschrift, dat des avonds een half uur na zonsonder gang rijwielen op den openbaren niet mogen bereden worden, tenzij deze voorzien zijn van een brandend r°od achterlicht, heeft de veiligheid van het verkeer bij avond in aanzienlijke ttlate bevorderd. Waar de andere wegge bruikers vroeger hun oogen uit hun hoofd hoesten kijken om niet plotseling ver ast te worden door de donkere schim Van een niet meer of nauwelijks nog te ontwijken fietser, worden zij thans tijdig gewaarschuwd door den gloeienden "sPijker", waarmede ieder rijwiel „ver- fcageld" dient te zijn. öe Overheid heeft in het belang der heiligheid van de fietsers zelf maatrege len genomen om er voor zorg te dragen, öat de roode achterlichtjes aan de ge stelde eischen voldoen en kunnen vol doen. Wil men niet het risico loopen ge- verbaliseerd te worden dan moet het achter licht je het rijkskeur dragen. De Vraag is echter gewettigd, of diezelfde 2orgzame Overheid niet wat zorgeloos omspringt met de controle op de nale ving van haar heilzame voorschriften, 'mmers het gebeurt nog maar al te Vaak, dat fietsers met een niet function erend of in het geheel geen achter- icht in de duisternis hun leven en dat hah anderen in de waagschaal stellen, idien dit aan moedwil of verregaan- öe zorgeloosheid moet worden ge iten, dienen deze overtreders der on ontbeerlijke voorschriften even streng ehandeld te worden als bijvoorbeeld autobestuurders onder invloed van perken drank, want ook zij geven dan ijk van een ontstellend gebrek aan hmantwoordelijkheidsgevoel niet alleen etl aanzien van zichzelf, maar ook ten aanzien van de overige weggebruikers, modra een voorschrift voor de algemee ns veiligheid van het verkeer voor een leder verplichtend is geworden, rekent **leri er ook op, dat het algemeen wordt ^•"■geleefd. Overtreders van dat voor- Schrift worden dan uitzonderingen, h'aarop men niet meer verdacht is, en mist daardoor brengen zij het verkeer bijzondere mate in gevaar. Wel het ontbreken, maar niet het niet functionneeren van een rijwielachterlicht dient door kus toegeschreven te worden aan achteloosheid en een gebrek aan verant woordelijkheidsbesef. De techniek heeft haar grillen en nukken, en menig -mtsrijder, die met een behoorlijk ge- 'umineerd achterspatbord op weg gaat, ®eraakt argeloos in overtreding en ge- aar. doordat zijn roode lampje onge- lïlerkt in het ongereede geraakt. Naar aanleiding daarvan meent een onzer ezers, dat het aanbeveling zou verdie- eiken fietser te verplichten enkele 'sserve-iampjes, een reserve-achterlicht reserve-snoeren op zijn avondlijke etstochten mee te nemen, voor 't ge- a* dat een en ander tijdens het rijden efect mocht raken. Wij gelooven niet, zulk een verplichting het geconsta- eerde euvel geheel en al zou verhelpen, mmers, ook het reserve-materiaal kan defect raken en slechts bij geregelde c°utröle van dat materiaal zal het niet .huilen voorkomen, dat 't niet function- 6ert op het beslissende moment, waar in het dienst moet doen. Doorgaande in e hjn van het denkbeeld van onzen jachten lezer zou men consequent moe- eh gaan pleiten voor het verplicht mee deinen van óók nog een reserve-voor at en een reserve-bel en voor een ver- lchte bekwaamheid van rijwiel-mon- eur voor iederen fietser. Beter lijkt v.et ons alleen die achterlicht-in- "'chtingen officieel goed te keuren, voorzien zijn van een voor rijdenden wielrijder, die nu eenmaal W'elke «en oogen op zijn rug heeft, zichtbaar huischuwingsapparaat, waardoor hij 01'middellijk kan constateeren of zijn Achterlicht tijdens het rijden al dan niet rahdt. Om alle risico's zooveel mogelijk doorkomen zou zulk een achterlicht- richting tot de wettelijk verplichte vas- Uitrusting van elke fiets zonder uit- *°Udering moeten worden verklaard, zoo- at de niet-aanwezigheid of 't eventuee- hefect daarvan ook overdag zou kun- eu vastgesteld en gestraft worden. Door ergelijke voorschriften zouden de thans °g te vaak voorkomende niet-branden- rie °f geheel afwezige achterlichten tot e hooge uitzonderingen gaan behooren. etl fietser, wiens achterlichtinrichting let functionneert, dient, hoe onaange- aam voor hem dat ook moge zijn, on- cibiddelijk naast zijn rijwiel te gaan j°°Pen. Hij is dat verplicht aan de vei lheid van het verkeer en van zich zelf. j WASHINGTON, 8 Mei (Havas) In petro- Umkringen te Washington gaat het gerucht I dr. Schacht zich op het oogenblik in Mexico II bevinden, teneinde te pogen met Cardenas U Petroleum-contract af te sluiten ten gunste n Duitschiand. Verder meent men dat de be- ^rekingen tusschen de Vereenigde Staten en exico tot het regelen van het petroleumvraag- stUk biet op bevredigende Wijze verloopen en bijna succes bekroond zouden worden. Men «est derhalve in genoemde petroleumkringen, at de tegenwoordigheid van dr. Schacht in ekico deze besprekingen zou kunnen schaden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" alt bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel niet. bet bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, vaelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. VATICAANSTAD 8 Mei (Havas) In de radioboodschap, door Z. H. Paus Pius XII aan het Eucharistisch Congres te Algiers gegeven, richtte de H. Vader zich tot- de Franschen en zeide o.m.: „Noch de stijgende vloeden der zee, noch het wapengekletter, dat de kusten daarvan ver schrikt, hebben uw hooge geestdrift kunnen dooven. Het geloof toonde u in de stralende Hostie den Vorst en Bewerker van den vrede, waarnaar de menschheid zoo vurig verlangt. Met U vereenigen Wij ons in gebed, opdat door de handen der onbevlekte Maagd uit den hemel moge neerdalen de vrede, die aan de mensehen van goeden wil werd beloofd, dezelfde vrede, die wordt verstoord door oproepen en verlei dingen van valsche leerstellingen, de vrede tus schen de naties, die in voortdurenden angst verkeeren. De plechtigheden te Algiers, aldus vervolg de de H. Vader, getuigen van de eeuwige jeugd der Kerk, die thans in Afrika weer zoo heerlijk zichtbaar is geworden, en van den onuïtput- telijken rijkdom der Goddelijke genade, waaraan menschenkracht mag meewerken." Uit Algiers bericht Havas, dat de kardinaal legaat Mgr. Verdier bij de sluiting van het Eucharistisch Congres, vóórdat de Pauselijke zegen werd gegeven een toespraak hield, waarin hij verklaarde: „Wij schreven een der schoonste bladzijden in de geschiedenis van Christelijk Afrika,'tevens een getuigenis, dat alleen uit geestelijke krach ten een ware broederschap kan voortkomen. In schoone eensgezindheid waren broeders van verschillend ras en belijdenis met ons vereenigd. Ik betuig mijn bewondering voor alle zonen van Algiers, die in een ernstig uur zulk een heerlijk voorbeeld van eenheid gaven." Het Congres werd besloten door een plechtige Sacramentsprocessie vanaf de kathedraal tot het groote stadsplein, die door meer dan hon derdduizend personen werd bijgewoond. De kardinaal-legaat droeg het Allerheiligste en gaf ten slotte de benedictie aan een menigte van zestigduizend geloovigen Om negen uur des avonds heeft kardinaal Verdier Algiers verlaten, na nog zijn groote dankbaarheid en voldoening te hebben geuit over het treffend verloop van het Congres. Dit was vooral ook merkwaardig, doordat het de eensgezindheid demonstreerde van Christenen, Joden en Mohammedanen. Men zag zelfs Muzel mannen, die in koor het Weesgegroet herhaal den. De vrede onder de bevolking is ongetwij feld tijdens deze dagen bevestigd. (Van een bijzonderen correspondent) Voor het geopende venster van het torentje van het Kasteel Bouvigne zit ik te staren in den vroegen Mei-avond, die als een teere waas over de zwarte randen van het Mastbosch wordt gespreid. Na een fiksche regenbui, die aan het jonge groen van boomen en planten een nog frisscher tint gaf, zakt de zon weg achter de donkere dennenboomen en laat nog enkele lang gerekte gouden en paarse strepen na op den avondhemel. Het rumoer van de groote stad dringt hier niet tot ons door; de idyllische stil te wordt slechts nu en dan verstoord door het gekrijsch van een pauw in het park achter het kasteel. Het is Zaterdag een drukke dag geweest vol besprekingen en practische beaadslagingen, die alle culmineeren in deze gedachte: alle po gingen om een nieuwe gemeenschap te stichten zullen vruchteloos blijven, als niet het gezin de kiemcel van de maatschappij, waaruit het nieu we leven opbloeit, hersteld wordt in Christus. De bijeenkomst van Zaterdagmorgen werd ge opend met een treffend woord van den voorzit ter, pastoor B. H. de Groot, uit Driebergen, ge wijd aan de nagedachtenis van Mej. dr. Mia van der Kallen, wier vroegtijdige dood een groot ver lies beteekent voor de katholieke jeugdbeweging, 't Programma van de studiedagen moest eenigs- zins gewijzigd worden, omdat de aangekondig de spreker prof. dr. Rutten, in militairen dienst is geroepen. In zijn'plaats hebben nu verschil lende afgevaardigden uit de jeugdbeweging het woord gevoerd over hetgeen tot nu toe gedaan is voor de werklooze jeugd. In de tweede les van Zaterdagmorgen sprak mevr. Boudens-van Heell over het onderwerp „Feest in het gezin". Zij legde er den nadruk op, dat het leven al sober genoeg is en dat wij met onze katholieke blijdschap reden genoeg hebben de feesten in het gezin te vieren, maar dan op een fijne en verheffende wijze. Uitvoerig besprak mevr. Bou dens-van Heell de viering van de groote kerke lijke feesten in het gezin, zooals Kerstmis, Pa- schen en Pinksteren. Maar ook de kleinere en intiemere feesten moeten niet vergeten worden, en hiertoe behooren het begin van het kerkelijk jaar, feesten van Patroonheiligen, verder ver jaardagen, enz. Aan al deze feesten behoort men echter een ware godsdienstige sfeer te geven; deze feesten moeten er op gericht zijn een diepen indruk na te laten in het gevoelige kinderhart, dat juist door de gezinsviering thuis zal raken in de sfeer van de Kerk. Mevr. Boudens-van Heell besloot haar lezing met een opwekking, bij het uitkiezen van ge schenken voor verschillende feestdagen ook te denken aan de Katholieke kunstenaars. In den namiddag hield Theo van Steen zijn inleiding over het godsdienstig leven in het gezin. De katholieken, aldus spr., hebben tot taak de Kerk te verdedigen in haar laatste stellingen het gezin. Dit zal alleen dan kunnen geschie den wanneer de mensch zich weer bewust wordt een kind Gods te zijn, een totale Christen wordt. Er moeten nieuwe gezinnen worden ge vormd, die hun opvoedingsideaal ontleenen aan het Eyangelie, die in den huiselijken kring weer de godsdienstige sfeer terugbrengen. Uitvoe rig stond spreker stil bij de groote moeilijk heden, waarbij de hulp van de jeugdbeweging niet gemist kan worden. Door de jeugdbeweging moeten de jonge arbeidersjongens en meisjes met meer levensmoed, met meer offerwil terug in het gezin gebracht worden. Met enkele voorbeelden uit de praktijk om op een gepaste wijze jongens en meisjes tot elkaar te brengen, zooals te Nijmegen geschiedt door „de Brug" en „Meer vreugde"-organisatie be sloot Theo van Steen, zijn inleiding. Na een korte wandeling in de heerlijke tuinen van Bouvigne verzamelden de deelnemers zich om vijf uur weer in de studiezaal om te luisteren naar dr. J. P. Chr. de Boer, Rector van het Ka tholieke Lyceum in den Haag, die sprak over het cultureele leven in het gezin. Stoffelijke cultuurgoederen aldus spreker hebben den modernen mensch veroverd zon der dat hij ze beheerscht: de mensch gaat zoo zeer op in het spel met de veroveringen der stoffelijke cultuur, dat de waarheid, de rust om te denken, ernstig in gedrang komt. De mensch is echter niet alleen ingesteld op de verovering van het stoffelijke, hij is vooral bestemd om te streven naar de verovering van God. Spreker citeerde in dit verband een gezegde van George Duhamel: „Als het ons gegeven is God te be zitten dan zullen we ongetwijfeld niets anders meer noodig hebben." De weg naar God ligt in de liefde, waarin ook de sociale grondslag van de cultuur gelegen is. Het gezin heeft haar eigen, cultureele sfeer die echter in onzen mo dernen tijd wreed verstoord is, nu vele ouders meenen dat school en kerk hun taak voor een groot gedeelte hebben overgenomen. Het godsdienstig leven van de kinderen wordt vaak gecultiveerd buiten het gezin: de kinderen worden op school voorbereid voor de Biecht en Eerste H. Communie. Catechismusonderricht is klassikaal, groepsgewijze gaan de kinderen te Biechten en te Communie, er zijn schoolartsen, schooltandartsen. Vele ouders gaan denken dat er voor hun kinderen gezorgd wordt door an deren: het gezin moet haar taak weer verove ren. Vele ouders, ook onder ons katholieken, beseffen niet meer dat ze een taak te vervullen hebben. Het gezinsleven moet weer in eere hersteld en versterkt worden. Uitvoerig behandelde spreker aan de hand van voorbeelden uit de praktijk hoe dit kon ge schieden, om te besluiten met te zeggen, dat alle pogingen om een Nieuwe Gemeenschap te stichten vruchteloos zouden zijn als niet de kiemcel van de maatschappij, waaruit het nieu we leven opbloeit, hersteld wordt in Christus. Ook nu weer werden na deze lezing tal van practische vragen gesteld die door dr. de Boer op een juiste en duidelijke wijze werden beant woord. Met een feestavond onder leiding van Anton Sweers werd deze leerzame en nuttige dag be sloten. Ondanks de Waarschuwing in de Italiaansche pers, die geen sensationeele gebeurtenissen uit de besprekingen aan het Comomeer verwachtte, hebben Von Ribbentrop en zijn 'Italiaansche collega Ciano toch nog voor een kleine verras sing gezorgd: het verdrag van Milaan. Dat zulk een verdrag op komst was, hadden welingelichte kringen reeds voorzien; en in het afgeloopen najaar waren er zelfs symptomen merkbaar, die schenen te wijzen op een verdrag van veelwijdere strekking: militarisatie van den anti-komintem-driebond. Conferenties van Japansche diplomaten te Parijs en uitlatingen van Japansche militairen schenen zulk een ver drag aan te kondigen; Europa heeft zich even wel weer eens in de raadselachtige Oosterlingen vergist, en de jongste redevoeringen in Oost- Azië geven zelfs grond aan de veronderstelling, dat ook toen het initiatief van Berlijn en Rome is uitgegaan. In elk geval is het thans duidelijk geworden, dat Japan zijn vrijheid van hande len wenscht tc behouden, en niet van plan is zijn politiek in Azië gedeeltelijk uit Berlijn te laten decreteeren. Misschien benijdt Mussolini hen daarom. Ook hij heeft een bij uitstek on afhankelijke buitenlandsche politiek gevoerd, die hem geen windeieren gelegd heeft; omstan digheden hebben hem echter verleid tot een coördinatie van zijn politiek met die van Ber lijn, die op den duur geleid heeft tot een ver starring in het beleid van den Duce, waarbij hij in zekeren zin gedegradeerd werd tot schild knaap van de Wilhelmstrasse. Zoo nauw is hij met Berlijn verbonden, dat dit jongste verdrag geen verrassing meer wekt; de „Daily Tele graph" noemt dit de „de jure" erkenning van wat „de facto" reeds bestond. Vermoedelijk heeft Mussolini zich intusschen voor de tot standkoming van dit pact laten verzekeren, dat Berlijn zijn actie tegen Polen niet te ver zal voeren: de vriendelijke waar- schuWirfgen der Italiaansche pers aan War schau geven voedsel aan de hoop, dat de Duce als bemiddelaar tusschen Polen en het Derde Rijk een conflict tusschen die twee zal kunnen voorkomen. In zooverre mag men dit pact zelfs een gunstig verschijnsel noemen, daar Rome ongetwijfeld als een rem zal werken op den Duitschen versnelden opmarsch. Anderzijds lijkt het niet onmogelijk, dat de Wilhelmstrasse dien remmenden invloed van het palazzo Chigi reeds lang als hinderlijk ge voeld heeft en nu door een officieele bekrach tiging van de „as"-politiek den Duce nog meei aan de Duitsche zegekar wil ketenen. Hoewel de houding van Sovjet-Rusland den toestand nog in het onzekere laat, heeft de Britschi. actie voor de totstandkoming van een anti- agressiefront reeds eenige resultaten afgewor pen, en Berlijn gaat zijn plannen bedreigd voe len. Om van te voren zeker te zijn van Italië bij de verdere uitvoering van zijn plannen heeft Berlijn op dit pact aangestuurd; en dat opent minder blijde perspectieven voor de toekomst. Het psychologisch effect, dat de beide partners ervan verwachtten, is niet bereikt: de poten- tieele tegenstanders laten zich niet overbluffen. Gelaten schort men zijn oordeel op tot de pu blicatie van nadere gegevens, intusschen zijn kruit droog houdend voor de gebeurtenissen, die gaan komen. Zondag is dan eindelijk de lang verbeide „Bol- len-Zondag" geworden. Des morgens straalde de zon uit een wolkelooze lucht en dat is voor de velen, die tot dusverre hun traditioneelen tocht langs de vollenvelden wegens de dreigende regenluchten van de laatste Zondagen hadden uitgesteld, aanleiding geweest, om er nu op uit te trekken. Van langer uitstel zou trouwens waarschijnlijk wel afstel gekomen zijii, want tallooze velden zijn reeds van hun bloementooi ontdaan en het is feitelijk aan het koele weer te danken, dat er thans nog juist genoeg van de kleurenweelde is overgebleven, om de kijklustigen niet teleur te stellen. Hoewel men in de verschillende dorpen niet te klagen heeft gehad wat het bezoek betreft, kan toch niet gesproken worden van een echte, ou- derwetsche drukte, want daarvoor was het wat te laat in den tijd, terwijl de bloeiende Betuwe alsmede de voetbalwedstrijd Nederland-Zwitser land waarschijnlijk de bollenstreek wel concur rentie aangedaan zullen hebben. Bezitters van auto-radio konden echter hun bezoek aan bol lenland en het voetbalverslag combineeren. Hun aantal was niet gering in menigen auto weer klonk de stem van den omroeper Han Hollander. Voor de wielrijders was het blijkbaar wat te winderig, om een f linken tocht te ondernemen; wandelaars waren er echter des te meer. En zoo heeft deze Zondag nog gedeeltelijk goed gemaakt, wat zijn voorgangers hadden bedorven. Buren bespeurden Zondagmiddag omstreeks 1 uur een sterke gaslueht, die afkomstig bleek te zijn uit een woning aan de Wilhelminastraat te Egmond aan Zee, die verhuurd was aan bad gasten en eerst Zaterdag was betrokken. Men waarschuwde onmiddellijk de autoriteiten, die een onderzoek instelden en in de keuken me vrouw Sn. uit Hilversum in bewusteloozen toe stand aantroffen. Dokter Berkhout was spoedig ter plaatse. Met een zuurstof-apparaat mocht hij er in den loop van den middag in slagen de levensgeesten weder op te wekken, waarna me vrouw Sn. in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd werd. Zondagmiddag hebben militairen in de om geving van Schiphol twee mannen F. S. F. en P. T„ wonende te Amsterdam, aangehouden, die foto's maakten van Schiphol en omgeving. Nadat de politie beide mannen had verhoord, werden ze vrijgelaten. De militaire autoriteiten hebben evenwel de foto-toestellen in beslag genomen, om te on derzoeken of geen militaire objecten gefoto grafeerd zjjn. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdobbelt Uw energie bij Uw d*ge- lüksche bezigheden en bü sportieve pres taties. Het hondt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en hondt er steeds een paar bg de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent» Tijdens een vanmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden koffiemaaltijd voor leden van het departement Amsterdam van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft prof. dr. J. E. de Quay, rector magnificus aan de R.K. Economische Hooge- school te Tilburg, gesproken over het onder werp „Arbeidsdienst". Alvorens een beschouwing te wijden aan de vormen van arbeidsdienst, welke in Nederland bestaan en worden gepropageerd, bezag spr met een enkel woord de geschiedenis ervan. Soms wordt de indruk gewekt, dat in Ne derland niets of slechts weinig is tot stand ge bracht. Toch is dit onjuist. De jeugdwerkloo- zenzorg bestaat sinds langen tijd en wordt ge leid door vier organisaties, die in federatief verband belangrijk werk hebben verricht, t.w. de Nationale R. K. commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg, de Prot. Christ, centrale voor Jeugd- werkloozenzorg, de Moderne Centrale voor Jeugdwerkloozenzorg en de federatie van Werk kampen. Deze hebben in den loop der laatste zes jaren door kamporganisaties een vrijwilligen arbeidsdienst opgericht. Momenteel zijn er in ons land ongeveer 35 kampen voor jongens en meisjes aanwezig en in het laatste jaar hebben deze nog een belangrijke uitbreiding onder gaan. Daar komt bij, dat sinds korten tijd de Amsterdamsche Mij. voor Jongemannen de stichting .Nederlands Volkskracht" heeft op gericht, met het doel om een gezonde geest te wekken onder de jongeren, die door moeilijke economische omstandigheden moreel dreigen te verslappen. Naast de bestaande confessioneele en socialistische centrales, heeft deze stich ting voor alle Nederlandsche jongeren, die niet tot deze eerste groepen behooren, de gelegen heid tot kampwerk geopend. De vrijwillige arbeidsdienst is dus in ons land en route en op het oogenblik zullen wellicht 15.000 jongemannen en meisjes per jaar aan dit goed gefundeerde werk deelnemen, terwijl de regeering ongeveer 75 procent der onkosten vergoedt. De vraag is dus gerechtigd, waarom men verder moet gaan en waarom eventueele „ver plichte" arbeidsdienst moet worden ingevoerd. Het antwoord is duidelijk aldus spr., nJ. omdat nog vele werklooze jongeren buiten dit alles Staan. Gezien den demoraliseerenden invloed van de werkloosheid, gezien de toename van ontucht en criminaliteit, gezien de verslapping van eerbied voor gezag, recht en moraal, gezien 't verdwij nen van den godsdienstzin vooral onder de werkloozen, is een reclasseering noodzakelijk. Deze kan, zooals de ervaring geleerd heeft door den arbeidsdienst worden gegeven. Er is dwang noodig om dit over de geheele linie te verkrij gen. Het gaat zoo zeide spr. om de toe komstige volkskracht, om het op peil houden van een deel van de jongere generatie, moreel en staatkundig, karaktereologisch en eveneens vakkundig. Het doel van het werkkamp is dus positief n.l. het vormen van persoonlijkheden. Zij moeten geschikt gemaakt worden voor hun sociale taak. Om genoemde redenen ben ik, al dus spr., voorstander van den verplichten ar beidsdienst. De vraag kan gesteld worden: in welken vorm? Mijns inziens moet men rekening houden met hetgeen reeds gegroeid is, eveneens met den Nederlandschen volksaard, die zooveel mo gelijk vrijheden wil behouden. Allereerst rijst de vraag of de verplichte ar beidsdienst zou moeten gelden alleen voor werk loozen of voor iedereen. Uitvoerig liet spr. zijn gedachten gaan over het in Maart verschenen rapport van het de partement 's-Gravenhage der Nederlandsche Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. blijft van meening, dat men den arbeids dienst moet beperken tot de werkloozen van 18 tot 24 jaar. Door de nieuwe militaire maat regelen en door de verschuiving van den leef tijd voor inwerkingtreding van 14 tot 15 jaar, zal het aantal werkloozen in deze groep steeds geringer worden. In het genoemde rapport wordt niet gespro ken over de scheiding op confessioneelen grond slag. Prof. de Quay blijft van meening, dat een scheiding als bij ons gegroeid, gunstig is. De godsdienstige sfeer in het kamp heeft een be langrijken invloed. Het moge in strijd zijn met den wensch om de scheidingsmuren te verla gen, maar voor een versterking en het behoud van de godsdienstige waarden in een volk, is een gescheiden opvoeding noodig. Gewenscht is, dat wordt voortgegaan op den bestaanden weg, doch dat de arbeidsdienst ver plicht wordt gesteld voor iederen jongeman tusschen de 18 en de 24 jaar, die een bepaal den tijd zonder werk is, daarbij hem vrijlatend in de keuze tusschen de 4 of 5 vormen. De niet- werkloozen moeten in de gelegenheid worden gesteld om vrijwillig voor een bepaalden tijd in de kampen werkzaam te zijn. Wij knipten de volgende passage uit het jaarverslag 1938 van de afdeeling Haarlem van de Centrale Vereeniging tot beharti ging van de Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken: „Een schoenmaker met vervolgings ideeën werd midden Juni ontslagen uit een gesticht. Wij kregen geen bericht om trent hem. Thuis vond hij zijn gereed schappen en zijn grondstoffen niet. Hij bleef werkloos en hoewel hij geen maat schappelijke stoornissen gaf, bloeide zijn waan weer op. Spontaan kwam zijn vrouw in October met hem naar ons bureau. Het verschaffen van gereedschappen en mate riaal kostte veel moeite en was aan het einde van het verslagjaar nog niet in orde. Waren wij bijtijds gewaarschuwd, dan zou deze man eerder voor zijn gezin hebben kunnen zorgen, terwijl hij nu maanden lang steun trok. „Eenige jonge mannen, die duidelijk slachtoffers van langdurige werkloosheid waren, kwamen onze hulp zoeken. Zij ver toonden allen een beeld, dat sterk doet denken aan den rente-neuroticus. Narrig en ontevreden, klaar met schampere op merkingen over de maatschappelijke ver houdingen en over ons, wanneer niet direct een oplossing werd gevonden, waren ze ge heel veranderd, zoodra het gelukt was be zigheid voor hen te vinden." Tot zoover het verslag. Hoevelen spreken over arbeidstoestan den, die ze maar van hooren zeggen ken nen en zeer uit de verte bekijken. Hier is geen demagoog aan het woord op den voor avond van een verkiezingsdag, doch een staf van deskundige en tot oordeelen be voegde psychiaters, die de barre werkelijk heid van het leven betasten en beluiste ren. In dat Haarlemsche bureau zitten verschillende geneesheeren van het beken de gesticht Meerenberg te Santpoort. Daar om zijn deze wetenschappelijk onaanvecht bare mededeelingen wel héél tragisch en klinken zij als een ernstige waarschuwing tot onze samenleving: de lange duur der werkloosheid is bezig van de beste leden onzer maatschappij zenuw- en zielszieken te maken. Dit geldt voor onze ambachtslui en voor onze intellectueelen, voor onze boeren zoo wel als voor onze winkeliers en kleine ne ringdoenden. Te willen werken en niet te mogen, het doet denken aan middeleeuwsche folterin gen. Minister Romme kon moeilijker, indien hij ze noodig had, een betere rechtvaardi ging wenschen van zijn nieuwe en nieuw- gerichte maatregelen tot beteugeling van het kwaad, dat de werkloosheid verwekt, dan het hierhoven geciteerd jaarverslag. Maai wat te denken van menschen, die meenen, dat wij in Nederland op te groo- ten voet leven en de zorg voor de werkloo zen als een overbodige aalmoes beschou wen? Het is het belang der samenleving zelf, dat er voor werk wordt gezorgd. Lediggang is leed: hij neemt de wielen van onzen wagen af en moeizaam moeten wij den last des levens voortsleepen. LISSABON, 8 Mei. (Havas) Sedert drie da gen wordt het gebied van Dili in het Portu- geesche deel van Timor door een hevigen storm geteisterd. De schade is zeer aanzienlijk en on der de inboorlingen zijn tal van slachtoffers gevallen. KOEPANG, 8 Mei. «Aneta.) Een ijzeren brug, die eenige jaren geleden is gebouwd, en zich nabij Noemoeti bevindt, is gebroken. Voorts zyn nog andere bruggen, o. a. de langste brug in Timor, over de Noelmina-rivier, die een pijler en twee bogen verloor, beschadigd of vernield. Het bandjirwater stond 1 y, meter hooger dan bekend was van de hoogste vroegere bandjirs. Veel vee wordt vermist. De bevolking redde zich door in de boomen te klimmen. Nog «nimmer is in de geschiedenis van Timor zulk een nood weer in de maand Mei voorgekomen. Van Flores komen soortgelijke berichten binnen. BATAVIA, 8 Mei. (Aneta). Vernomen wordt, dat het hoofdcomité Petitie-Soetardjo besloot het geheele comité te ontbinden. In verband hiermede zal de aangekondigde „zakelijke be spreking van het antwoord van de kröom". welke deze maand zou worden gehouden, worden afgelast. De reden hiertoe is de bijeenroeping van de leiders der inheemsche politieke partijen voor de oprichting van een nationale concentratie, waarover reeds eerder werd geseind. Men acht het niet raadzaam, dat er twee lichamen zullen bestaan met dezelfde strekking en het zelfde streven. Het comité zal 11 Mei een laatste vergadering houden, waarna nadere overwegingen voor ont binding zullen worden gepubliceerd. Dezer dagen is ten overstaan van notaris W. Flamman te Terschelling de stichtingsacte ge passeerd van de stichting Schellinker kuituur- historisch museum „Het behouden huis". De stichting stelt zich ten doel het bijeen brengen, conserveeren en/of tentoonstellen van alles wat betrekking heeft op land en volk van Terschelling of daarmede in verband staat. Het plan is een der twee nog gespaard ge bleven huisjes, die onmiddellijk na den beken den brand van 1666 gebouwd zijn, aan te koopen, te restaureeren en dan ais museum in te richten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9