Britsche tegenvoorstellen aan Moskou overhandigd Nuntius in Polen bij Beek De alliantie van Milaan Spanje uit den Volkenbond Vragenuurtje in het Lagerhuis Het nieuws van'heden SIR WILLIAM SEEDS BIJ M0L0T0F PRINS-REGENT PAUL OP WEG NAAR ITALIË l LAGERHUIS NEEMT DEN DIENSTPLICHT AAN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 9 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21777 be regeering der Sovjet-Unie heeft een gezant te Warschau benoemd Ook een gezantschap in Roemenië? De reis van Potemkin Britsche troepenaf deelingen zijn uit Palestina naar de Egyptisch-Libysche grens overgebracht. Een af deeling in de straten van Cairo ,Een blok van de Oostzee tot de kusten van Noord-Afrika" Ciano in Juni naar Berlijn Brand op Lunapark te Luik mm Te Boekarest is een groote jeugdbijeenkomst gehouden, waaraan door 30.000 leden werd deelgenomen ®tèlv °p ^en c'ag der °PeninS van de tentoon- lne in gereedheid zijn. Halifax zal Bonnet ontmoeten Jongetje speelde met lucifers Bovenverdieping van een woning te Nijmegen uitgebrand De versterking van het antï-kominternpact De struisvogel in Zuïd- Afrika sterft uit Een verklaring van Arita SPANJAARDEN BIJ DEN H. VADER Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiij De indruk in Polen Opperste legerraad van Italië bijeen Minister Hopkins is optimistisch KUNSTSCHATTEN NAAR SPANJE TERUG De houding van Engeland in de Duitsch-Poolsche crisis De status van Danzig Het vlootverdrag De besprekingen met Rusland De aanslagen der lersche terroristen Brand in vuurwerk fabriek Kruithuisje bleef gelukkig gespaard De Jeanne d'Arc- feesten te Orleans Medewerking Er wordt op velerlei gebied een be roep op onze medewerking" gedaan. Laten we er toch zooveel mogelijk gevolg aan geven. Want niets is meer ontmoedigend en teleurstellend voor de werkers aan een goede zaak, dan steeds maar dood te loopen op een muur van onverschilligheid. Het komt gewoonlijk op een groepje van slechts enkelen neer: het werk van organisatorischen aard. Er zijn er die hun naam geven, anderen die hun geld geven, enkelen die zich zelf en hun arbeid geven. Maar ivanneer zul- ken voor een edel doel een beroep op u doen, is het negen van de tien keer vergeefs. Laat dit anders worden. Doe meeschenk uw medewerking ten einde gezamenlijk iets nuttigs te kun nen bereiken. Geef niet alleen uw naam, uw geld, geef uw liefde, uw toewijding, uw medewerking!! Margaretha Sinclair Haar zaligverklaringsproces maakt vorderingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inoez. mededeefingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per reget. KJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MOSKOU, 8 Mei (Reuter). De Britsche Ambassadeur te Moskou, Seeds, heeft van middag een onderhoud van 40 minuten met ®en nieuwen volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Molotof, gehad. Over het resultaat is geen mededeeling gedaan. Het feit echter, dat de Britsche ambassadeur tekst der Britsche voorstellen heeft over handigd, toont, naar de diplomatieke corres pondent van Reuter verklaart, duidelijk aan, üat de Britsche autoriteiten bevredigende ver keringen hebben ontvangen, dat het aftreden van Litwinof geen verandering in de buiten- ^hdsche politiek van Rusland beteekent en v«volgens, dat zij de hoop koesteren, dat de britsche tegenvoorstellen als basis zullen kun- dienen voor een overeenkomst. Ofschoon het Britsche aanbod geen aanvaar- beteekent van het Russische voorstel, dat ®ractisch neerkwam om het sluiten van een Ondgenootschap, is er reden om aan te nemen, ~at het gebaseerd is op samenwerking- op grond- a§ van wederkeerigheid ingeval van een aan- al op de aan de Sovjet-Unie grenzende Mid- aeh- 0f Zuid-Europeesche staten. Het zou oorzien in overleg en uitwisseling van inlich- 'hgen, doch op het oogenblik schijnt er nog sprake te zijn van nader omschreven voor aten omtrent den vorm der samenwerking. Tot gezant der Sovjet-Unie te Warschau is vroegere gezant te Athene, Charonof, be noemd. Hiermede is de sinds het najaar van 1937 leegstaande post te Warschau weer bezet geworden. Buitenlandsche kringen te Warschau achten de benoeming van een nieuwen Russischen am bassadeur van groote beteekenis, omdat het de eerste daad van Molotof in zijn nieuwe func tie is. Bovendien wijst men er op, dat de am bassade langer dan anderhalf jaar door een zaakgelastigde is bestuurd. Men gelooft, dat Moskou een levendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gunstigen weer klank bij de Poolsche regeerders zal vinden. De nieuwe ambassadeur, Charonof, komt binnen enkele dagen te Warschau aan. De eerste vice-volkscommissaris van Buiten landsche Zaken der Sovjet-Unie, Potemkin, is Maandag in Roemenië aangekomen. Spoedig na zijn aankomst heeft Potemkin met den minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, een bespreking gehouden over den politieken toestand. Om kwart voor negen Maandag avond is Potemkin naar Warschau vertrokken. Welingelichte kringen meenen te weten, dat de Sovjet-regeering bin nenkort een gezant te Boekarest zal benoemen. Sinds een jaar worden de zaken der Sovjet-Unie te Boekarest door een zaakgelastigde geleid. WARSCHAU, 8 Mei (Havas). De Pool sche minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, heeft Vrijdagmiddag den Apostolischen Nuntius in Polen, Mgr. Cortesi, ontvangen. (Hoewel omtrent het doel van dit bezoek van Mgr. Cortesi officieel niets wordt mede gedeeld, Is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de apostolische nuntius de Poolsche regeering heeft willen polsen, in hoeverre de H. Vader, als politiek onpartijdig persoon, zou kunnen bemiddelen voor de zaak van den vrede. Red.) ROME, 8 Mei (Stefani). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, is vanmiddag uit Milaan te Rome teruggekeerd. Toen hy het station verliet, viel hem een hartelijke begroeting namens een groote menigte ten deel. Minister Ciano zal zich de volgende maand naar Berlijn begeven om het nieuwe militaire bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland te onderteekenen. In hun commentaren op het pact van Milaan, schrijven de Romeinsche bladen, dat deze alliantie de permanente vorming beteekent van een blok van volkeren, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de kusten van Noord-Afrika, be- BURGOS, 8 Mei (Havas). Offi cieel wordt medegedeeld, dat Jor- dana den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende tele gram heeft gezonden: Ik heb namens de Spaansche Ccgeering de eer u mede te deelen, dat Spanje door dit telegram mede deelt uit den Volkenbond te treden, overeenkomstig par. 3 van het eer- 8te artikel van het pact. w.g. Jordana. Home, 8 Mei (Stefani)De regent van cSo-Slavië, Prins Paul en zijn gemalin, ver- keid van den minister van Buitenlandsche a^en Markowitsj en den Italiaanschen ge- te Eelgrado, zullen morgenmiddag in alië aankomen, k^ij zullen de gasten zijn van het Quirinaal. ref=ent zal in het Palazzo Vcnezia een onder- _°ud hebben met Mussolini. Zaterdag keeren J°ego-Slavische gasten naar Belgrado terug «e gUlIK. 8 Mei. (Belga;. In den nacht vau t^hag op Maandag is brand ontstaan op het f^bin van vermakelijkheden der Luiksche ten- Soo^umg. De aangerichte schade bedraagt aHr francs- Naar men verklaart, zal echter n r deel 8 Mei (Havas). Halifax, die zal b0. 'mmen aan de vergadering van den Volken- b. pSraad op 15 Mei, zal op weg naar Genève bjjj ariJs minister Bonnet ontmoeten. Tezamer. de beide ministers naar Genève reizen. V^»net heeft vanmiddag de ambassadeurs Spanie, de Vereenigde Staten en Engeland Maandagmiddag is de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een pand aan de Vermeerstraat aldaar, bewoond coor de familie Hoppe. De moeder bevond zich met eenige kinderen alleen thuis. Het vierjarig zoontje van de vrouw kwam eensklaps naar beneden de ka mer binnenloopen, zeggende: „Moeder, kjjk eens naar boven". Daar stond het kantoortje, waar het ventje even tevoren met lucifers had gespeeld, in brand. De moeder snelde naar bo ven en wist een baby van enkele maanden, die in een achter het kantoortje liggende kamer sliep, in veiligheid te brengen, waarna zij met ae andere kinderen het huis verliet. De ge waarschuwde brandweer wist het vuur met één straal te bedwingen. De bovenverdieping brandde voor een groot deel uit. Het geheele huis evenwel kreeg waterschade. Huis en in boedel waren verzekerd. 1 pond 5 sh. betaald. De vellen worden naar de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk geëxpor teerd en gebruikt voor de vervaardiging van luxe-voorwerpen. De witte struisveeren, welke vóór den oorlog 20 pond en meer per pond op brachten, kunnen thans nauwelijks voor 2 sh. per pond verkocht worcen. Er is thans practisch geen uitvoer meer van. JOHANNESBURG, 8 Mei (Reuter) Men voorziet de geleidelijke verdwijning van den struisvogel uit het Karroo-district van Zuid- Afrika. De dalende belangstelling voor struis- veeren en de goede prijs voor struisvogeivellen hebben de boeren er toe gebracht hun vogels te slachten. Volgens raming zijn de laatste der jaren in de Karroo ruim een half millioen struisvogels geslacht. Voor een vel wordt thans TOKIO, 8 Mei (D.N.B.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, heeft verklaard, dat hij van de noodzakelijkheid van verdere versterking van het anti-kominternpact met het oog op de vroegere ervaringen van Japan en den tegenwoordigen toestand over tuigd is. Een dergelijke verdere versterking was vol gens Arita ook noodig om „van Japans eigen standpunt uit" aan den internationalen toestand het; hoofd te kunnen bieden. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 8 Mei: De H. Vader heeft heden de Spaansche ko lonie te Rome in audiëntie ontvangen. De Spaansche kolonie bracht den H. Vader dank voor zijn radiorede, uitgesproken op 16 April JA s VOOR HET GEHEELE LAND: S iets warmer dan gisteren, gedeeltelijk be- wolkt, droog weer, zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke tvind. j§ ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: H aanhouden van het droge weer. staande uit 130 miliioen menschen, waarbij men nog kan voegen de tien millioen burgers van Hongarije en de tien millioen van het Ita liaansche koloniale rijk, tezamen dus 150 mil lioen menschen. Met dit formidabele blok moe ten de mogendheden, die het hebben uitgelokt, rekening houden, zoowel in vredes- als in oor logstijd. Weer staat men, schrijft Gayda, voor een politiek van verdragen, maar de verant woording hiervoor komt neer op Engeland en Frankrijk, die er mede begonnen zijn. De Engelsch-Fransche omsiilgelingspolitiek wil het evenwicht der Ëuropeesche krachten verbreken en een superioriteit vestigen tegen Duitschland en Italië. De Italiaansch-Duitsche alliantie herstelt dat evenwicht en verhoogt tevens de waarschijnlijkheid van den vrede, aangezien een initiatief voor een offensief hier door wordt afgeschrikt. Voor alle in Milaan bestudeerde vraagstukken en vooral voor de netelige kwesties der Duitsche en Italiaansche eischen is een handelwijze overeengekomen, welke geïnspireerd wordt door een sterken wil naar vrede en samenwerking. Daarom is behalve de alliantie van Milaan, geen enkel nieuw uit zonderlijk feit aangekondigd dat de rust in Europa zou kunnen verstoren. Echter zouden de verschillende verantwoordelijke regeeringen zich sterk vergissen, wanneer zij die politieke rust van Italië en Duitschland uitlegden als een uitnoodiging om de vraagstukken, welke een oplossing vereischen, in het archief te ber gen, of als een aanmoediging tot provocaties. Het Poo'sche regeeringsorgaan „Dobry Wiec- zor" schrijft: Duitschland had het accoord met Italië noodig om zich op een nieuw succes te kunnen beroepen, gezien de vele nederlagen welke het den laatsten tijd geleden heeft. Ber lijn wilde den Duitschers bewijzen, dat men op Italië kan rekenen. Het lijdt geen twijfel, dat Italië geen oorlog wil en óm Danzig geen cata strophe wil riskeeren. De socialistische „Dzien- nik Lidove" ziet in het pact een poging tot in timidatie en bedreiging jegens de wereld, dus jegens Polen. LONDEN, 8 Mei (Reuter). In het Lager huis is de wet inzake de militaire opleiding in tweede lezing zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, nadat het door de labourpartij ingediende amendement met 387 tegen 145 stemmen was verworpen. ROME, 8 Mei. (D.N.B.) Naar officieel verluidt, is vandaag onder voorzitterschap van Mussolini de opperste legerraad bijeengekomen. In deze zitting, die werd bijgewoond door den Kroon prins, de maarschalken Badoglio en Graziani, den opperbevelhebber van het leger en chef van den generalen staf generaal Pariani met zijn stafofficieren alsmede de legerkorpscommandan ten, heeft de duce verscheidene richtlijnen aan gegeven. WASHINGTON, 8 Mei. (Reuter) De Ameri- xaansche minister van Handel, Hopkins, heeft vandaag ten aanzien van de vooruitzichten van het zakenleven verklaard, dat hij voor de rest van het jaar een matige verbetering verwachtte. GENÈVE, 6 Mei (Reuter). Het meerendeel der Spaansche kunstschatten, welke na de verove ring van Catalonië aan de zorg van den Vol kenbond waren toevertrouwd, wordt weer in gepakt en naar Spanje teruggezonden. Maan dag werd de eerste partij via Irun verzonden. Eenige schilderstukken en wandtapijten blijven nog te Genève, om te worden tentoongesteld^ LONDEN, 8 Mei (Reuter). Tijdens het vragenuurtje in het Britsche Lagerhuis heeft de onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken, Butler, verklaard, dat het vraagstuk van eenige verandering in den status van Danzig in eerste instantie een aangelegenheid van de direct betrokken partijen is en dat die partijen overeen stemming moeten bereiken omtrent de methode. Echter is herhaaldelijk uiteengezet, dat de Eritsche regeering voorstandster is van rege ling van internationale geschillen door middel van vriendschappelijke onderhandelingen, arbi trage of andere vreedzame middelen en dat zij te allen tijde bereid is haar goede diensten te verleenen op verzoek van een belanghebbende partij. Indien wij een dergelijk verzoek zouden krijgen, zouden wy hebben na te gaan, op wel ke wijze wij onze bemiddeling het best zouden kunnen verleenen. De arbeidersafgevaaxdigde Johnston vroeg, of de Britsche regeering bij het verleenen van haar garantie aan de Poolsche regeering eenig advies heeft gegeven omtrent de wenschelijk- heid van onmiddellijke onderhandelingen met Duitschland over een minnelijke schikking voor den status van Danzig en redelijke verbindin gen tusschen Duitschland en Oost-Pruisen. Johnston vroeg verder, of de minister-president met het oog op mogelijk oorlogsgevaar de Poolsche regeering er van kon overtuigen, dat de Britsche openbare meenirig tevreden gesteld moet worden door het vertrouwen, dat ieder redelijk voorstel voor een regeling gunstig ont vangen zou worden. Chamberlain antwoordde: „De afgevaardigde heeft ongetwijfeld kennis genomen van de rede van Beek, waaruit is gebleken, dat deze kwes ties reeds door de regeeringen van Duitschland en Polen besproken zijn, alvorens Engeland zijn garantie gaf. De Poolsche regeering beseft natuurlijk, dat de Fritsche regeering een minnelijke schikking zou toejuichen en ik heb geen reden om te betwijfelen dat zjj zich bewust is van het be lang der overweging, vervat in het tweede ge deelte van deze vraag." Toen Morgan vroeg, of Chamberlain bereid is zyn bemiddeling aan te bieden voor het ge val dat onderhandelingen mislukken, verwees Chamberlain naar de verklaring van Butler. Tenslotte verklaarde de minister dat de regee ring voldaan is over den krachtigen en tegelijk verzoenenden toon van de rede van Beek en kennis heeft genomen van de daarin gedane voorstellen. Verder heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering den toestand bestudeert, die is ont staan door de opzegging van het vlootverdrag door Duitschland. De Duitsche regeering zal een mededeeling worden gedaan. Duitschland, aldus de premier, heeft de Britsche regeering vóór de opzegging niet geraadpleegd. Henderson stelde de vraag, of men kan aan nemen, dat de Britsche regeering er naar streeft den grootst mogelijken graad van samenwerking met de Sovjet-Unie te verkrijgen door een stelsel, dat gebaseerd is op wederkeerige ga rantie en dat verzet tegen welke agressie ook ten doel heeft. Chamberlain antwoordde, dat het doel der regeering is tot de grootst moge lijke samenwerking met Rusland te komen in de politiek, die zij volgt. Verder deelde de onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken mede, dat thans meer dan 100 aanslagen of pogingen tot aanslagen zijn gepleegd, welke men toeschrijft aan het lersche republikeinsche leger. Achtendertig per sonen zjjn veroordeeld. In de vuurwerkfabriek van de firma J. N. Schuurmans aan den Harlinger Trekweg te Leeuwarden is ten gevolge van zelfontbranding van een z.g. Chineeschen koker brand ontstaan. Een ontploffing ontstond, tengevolge waarvan de ruiten der fabriek kapot sloegen en in een minimum van tijd het gebouw in lichter laaie stond. Het uit vier man bestaande personeel, dat in de afdeeling werkzaam was, waar de brand ontstond, vluchtte onmiddellijk naar buiten. Niemand van hen liep verwondingen op. De brandweer, die spoedig verscheen, tastte het vuur energiek aan en wist het op eenigen afstand gelegen kruithuisje voor het vuur te vrijwaren. De schade wordt niet door verzekering gedekt. ORLEANS, 8 Mei (Havas). Vandaag is te Orleans het traditioneele défilé gehouden in het kader der Jeanne d'Arc-feesten. Het werd bijgewoond door den president der republiek en den Apostolischen Nuntius, Mgr. Valeri. Een militair défilé volgde. Spanje treedt uit den Volkenbond. Sir William Seeds heeft Molotof de Britsche tegenvoorstellen aan Moskou overhandigd. Men verwacht de benoeming van een gezant der Sovjet-Unie in Roemenië. Ciano zal zich in Juni naar Berlijn be geven om het militaire pact tusschen Rome en Berlijn te onderteekenen. Prins-regent Paul van Joego-Slavië voor een bezoek aan Italië vertrokken. Het Lagerhuis neemt de wet op den dienstplicht aan. De apostolische nuntius in Polen brengt een bezoek aan minister Beek. Vragen in het Lagerhuis over Engelands houding in de Duitsch-Poolsche crisis. Verklaring van Arita over de versterking van het anti-kominternpact. Het officieele programma van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Congres van den Katholieken metaalbe- werkersbond te Utrecht. Inkrimping van steunverleening en werk verschaffing in verband met arbeidsmo- gelijkheid in land- en tuinbouw. Beurs van New-York: Stemming luste loos; koersen brokkelden af, doch later volgde herstel. De „Catholic Times" publiceerde dezer dagen het volgende: Het zaligverklaringsproces van Margaretha Sinclair, het Schotsche fabrieksmeisje, dat in de Orde der Clarissen trad en in 1925 op 25-jarigen leeftijd stierf, zal, naar men verwacht, binnen kort definitief worden ingeleid voor de H. Con gregatie der Riten. Het comité voor de zaligverklaring is verleden week te Edinburgh bijeen gekomen, onder voor zitterschap van den aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. MacDonald. Voorlezing werd oxn. gedaan van de briefwisseling met den nieuwen postula- tor van het zaligverklaringsproces, pater For- tunatu Seipioni O.F.M. te Rome. De vele verzoekschriften om de zaligverkla ring te bespoedigen, die uit verschillende deelen van de wereld werden ontvangen, zijn reeds bij de H. Congregatie ingediend. Onder deze be vindt zich ook een, afkomstig van het klooster der zuster zelf, dat bijzonder belangrijk is. Nu het proces zeer gunstig verloopt, heeft het comité maatregelen getreffen voor verdere be kendmaking van de voornaamste levensfeiten en meest treffende bijzonderheden van de Die naresse Gods. Van de reeds bestaande biogra fieën zullen herdrukken verschijnen en er zullen nieuwe brochures worden uitgegeven, waarin nieuwe feiten zullen worden bekend gemaakt, om de devotie tot Margaretha Sinclair onder de geloovigen te verlevendigen. IN) I-. I UUIUIIIIIIIIUUUDJJJ;;^; Stand op Dinsdag 1 unr v.m. "64.9 Vorige stand 7648

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1