Katholieke metaalbewerkers bijeen Het bezoek van de Koningin aan België K CONGRES TE UTRECHT HET OFFICIEELE PROGRAMMA DINSDAG 9 MEI 1939 directeuren van Kromhoutmotoren' en Beynesfabrieken hielden inleidingen Naastenliefde de oplossing nfns J- Bevnes N-v- Vo vergadering werd nog bijgewoond door den jj or2itter van het R.K. Werkliedenverbond, den V ®r A- C. de Bruijn, den heer C. Kuiper, den 2j0rzitter en penningmeester van de Belgische terorganisatie, A. Bertinchamps en Gustaaf Sutter, den bestuurder van het Antwerpsche strict, Jan Vets en de vertegenwoordigers van Q «letaalbond H. de Bruyn Kops, ir. J. Lips j? O- Braat, den Chr. Metaalbewerkersbond G. rÜWe "L-c-c-"- De heer J. Goedkoop spreekt Rede ir. H. Bekker ZIEKENHUISVERPLEGING Bevolking mag niet bov,en haar draagkracht belast worden Arbeidsmogelijkheid in land- en tuinbouw Inkrimping van steunverleening en werkverschaffing D.C.-3's VOOR EUROPA MET ZWAARDERE MOTOREN Commercieele toepassing met com pressor met dubbelen spoed MINISTER SLOTEMAKER 70 JAAR Diner met vrienden en mede werkers Volksraadsleden benoemd De raad is voltallig onder voor zitterschap van mr. Jonkman Slachtoffers van het verkeer 43 dooden en.361 zwaar gewonden in Maart De aankomst te Brussel Het program van Woensdag Het bezoek aan Luik Het vertrek „HET ZEILEND SCHOOL- SCHIP" Boerderij in asch gelegd UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Eervol ontslag res.-veldprediker Opziener Belastingen L-door WILLY WATERMAN mmm de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hieid baandag de Ned. Katholieke Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" zijn algemeene bonds vergadering. Voor deze gelegenheid waren 200 afgevaardigden van 152 afdeelin- een uit het geheele land naar de Verbonds- 6tad gegaan. Va^6 vergadering stond onder voorzitterschap den heer J. van den Brink. Aan de bestuurs- el had o.m. plaats genomen de geestelijke ad- V;'ar> pater Strijbos O.P. uit Leeuwarden, on speciaal woord van welkom werd bij de c!p?ing gericht tot de inleiders van dezen dag, heeren J. Goedkoop en ir. H. Bekkers, resp recteur van de Kromhoutmotorenfabrieken en h de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor- ^dijk en J. Grotenhuis, een delegatie van de he>i' ^er- van Werkgevers in de Metaalnijver- M en Th. van Tongeren, financieel adviseur dei organisatieleven van c'en bond gedurende poJaatste twee jaren gaf het hoofdbestuur reden tot ontevredenheid. Het ledental 'S van 18.000 tot 22.000. tteei g ^ngevolge van de devaluatie nam de werk- kQ genheid toe. De financieele positie van den dé onderging hiervan een gunstigen invloed, j «et bondsvermogen bedroeg op 1 Jan. 1939 ,j ■'10.000 en vermeerderd met het aandeel in Werkloozenkas ruim twee millioen gulden. eP dreigend conflict in Rotterdam werd door n arbitragecommissie voorkomen. Zelfs werd h 11 basis gelegd voor de opstelling van het he activiteit van het N.V.V. was er op gericht aid kestaansrecllt van onze eigen vakbeweging, «Us de voorzitter, te betwisten. Overigens had 20 onaangename naijver een stimuleerende Werking op de energie van de katholieke me- ^bewerkers. 0Aailgaande de pensioen-regeling merkte spr. dat de voorwaarden voor een goede regeling de momenteel zeer differente fondsen aan- e2ig zijn. De voorzitter stelde de Nieuwe Ge- ^^enschapsactie duidelijk in het licht, door te apprecieeren als een der mooiste uitin- naar herstel van de gekwelde menschenziel. vverzocht werd een gebed te storten voor Frans is n Wely, den bondssecretaris, die ernstig ziek ton IlIedegedeeld werd o.a., dat het Bondskan- ddf met een gelijke ruimte zal worden vergroot de inrichting van een aangrenzend perceel de Koningslaan te Utrecht. leirf6 alSemeene beschouwingen betreffende de 'hg en tactiek van het hoofdbestuur leverden j^n nieuwe gezichtspunten op. Het bestuur kan y? de vele lofredenen op den ingeslagen weg '"tgaan. de middagpauze werd het onderwerp in- d: „De ontwikkeling in de onderlinge ver- i^dding tusschen arbeid, intellect en kapitaal qj de metaalindustrie". De heer J. Goedkoop, 'recteUr van de Kromhoutmotorenfabriek, V*k over kapitaal, techniek en arbeid in bo- dvermeld verband, het reker vinS aan met een opmerking over 2..t Probleem „kapitaalvorming". Indien eener- e^ds weinig gedaan zou worden tegen slijtage Ij geinig grondstoffen zouden worden aange- We terwijl anderzijds geen nieuwe gelden '"den gewonnen, zouden groote groepen van ril bevolking der aarde tenslotte snel verar- j d. „Het kapitaal vermeerderen", aldus spr., s'cj 0511 g°ed werk" waarvan de heele gemeen- aP zal profiteeren. wr-drtgaande wees spr. op het weinig aan- Ijpj lyke karakter van de industrie voor de ka®.g8iög van het kapitaal. De reserveering van tifj aal in de metaalindustrie is een even 'lcende eisch van sociale en economische eekenis als de vergrooting van de productie. jj,g6re kosten, lagere prijzen en hoogere loonen d hiervan het gevolg. verhouding van den werkgever tot den Öat - mer is zoodanig, dat men kan zeggen, de eerste meer op den tweeden dan op den V deelhouder is georiënteerd. De ontwikkeling k de metaalindustrie ging in een angstwek- tch '■dmpo voort, tengevolge van de techni- evolutie der laatste decennia. Sa at het pauperisme niet dien omvang heeft Scriomen, als eens werd voorspeld, is deels danken aan den strijd van edele lieden tegen het drankmisbruik, waardoor de moreele wel vaart is gestegen. De afstand tusschen aan zienlijken en volk is kleiner geworden, omdat het moreel en materieel peil van de massa steeg. Mogen werkgevers en -nemers deze gun stige ontwikkeling blijven bevorderen in het belang van industrieel en arbeider. Ir. H. Bekker, directeur van de N.V. J. Beynes te Haarlem, sprak over „Intellect en tech nische leiding." Spr. begon met een resumé van de ontwik keling der groot-industrie. De intellectueele leiding van het bedrijf berust tegenwoordig bij den ingenieur, die een schema samenstelt, waarin de wijze van werken en de hulpmidde len zijn aangegeven. De band tusschen patroon en arbeider werd allengs losser en de reaction- nair gegroeide arbeidersbeweging keerde zich tegen de nadeelige gevolgen van dit verschijnsel Wat de samenwerking van werkgever en werknemer betreft, achtte ook deze directeur medezeggenschap den juisten weg. Van wet telijke maatregelen verwachtte spreker geen heil! Spr. baseerde zich op de gedachte der naastenliefde, welke het leidend beginsel moet worden. Invloed op commercieele leiding en financieel beheer acht spreker geenszins het voornaam ste, omdat deze bezwaarlijk in handen van een uit vele personen bestaand orgaan kan worden gegeven. De Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, die de middagvergadering bijwoonde, merkte tegenover de vergadering op, dat hij het een experiment vond om de wwkgevers van twee groote Nederlandsche bedrijven in dit milieu als sprekers te laten optreden. Hét ge tuigt ervan, dat de leiders van een zoo groote bevolkingsgroep als die der metaalarbeiders, ge- looven in een heilzame samenwerking tusschen de twee groote partijen in elk bedrijf. Spr. hoopte dat dit „experiment" ons een stap ver der bracht in de richting van de Nieuwe Ge meenschap. Uit het financieel overzicht citeeren we het cijfer van het bedrag, dat op 31 December ge boekt stond als zuiver Bondskapitaal. namelijk f 248.539.05, Voor 1939 zijn de inkomsten en uitgaven begroot op f 1.104.812.60. De vergadering werd geschorst tot Dinsdag morgen. De filmgroep „Visie" werkte den geheeten dag met schijnwerpers en camera's voor de propagandafilm, welke in 1939 wordt uitge bracht. Des avonds gaf het gezelschap der Ver. Haagsche Spelers, o.l.v. Pierre Balledux, een opvoering van „De groote kans." In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ver gaderde onder groote belangstelling de federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland onder voorzitterschap van den heer C. Stolk uit Wassenaar. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den gestagen groei en ontwikkeling van de fe deratie, waarvan het ledental thans 935.000 be draagt. Het kwam spr. voor, dat, zooals het nu gaat, het doel zeker niet te bereiken is, dat nog schat ten verspild zullen worden, indien niet meer sa menwerking tot stand komt tusschen alle orga nen, die met ziekenhuisverpleging te maken hebben. Zeer te betreuren achtte spr. het, dat het niet mogelijk schijnt tot een redelijke overeenkomst met de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst te komen. Het is zeker niet zonderling, dat deze maat schappij steeds verder tracht te gaan in het concentreeren van al haar krachten, dat zij steeds verder tracht ook de ziekenhuisverple ging onder haar beheer en invloed te trekken. Zij toch krijgt daardoor een ver-gaanden invloed op het beheer der voor de ziekenhuisverpleging opgebrachte gelden en er kan worden verwacht, aldus spr., gezien de steeds weer rijzende conflic ten op ziekenfondsgebied, dat zij die gelden ze ker niet zal beheeren tot heil van de verzekerden alleen. Het vraagstuk „open of gesloten ziekenhuis" begint de aandacht te vragen. Tegenover verwachte critiek van de zijde der geneeskundigen wilde spr. reeds nu vastleggen, dat het geheele federatiebestuur den genees heer een goed, zelfs een zeer ruim bestaan wil zien toegekend, maar met de „mits", dat de be volking daardoor niet boven haar draagkracht worde belast. Want in dit laatste schuilt een ernstig gevaar voor de volksgezondheid en niet in het minst voor den medischen stand zeiven. Bij de bestuursverkiezing werd het periodiek aftredende lid, dr. A. S. Kater te Boskoop, de gelegenheid gegeven zijn houding te verdedigen inzake de behartiging van de belangen van de federatie, waarbij hij in strijd met de principen van de federatie zou hebben gehandeld. Dr. Kater verdedigde zijn houding door zich te beroepen op de persoonlijke behandeling, wel ke hij had ondervonden. Aan het einde van zijn betoog deelde hij me de, dat het in zijn bedoeling lag zijn candida- tuur in te trekken. In zijn plaats werd vervolgens gekozen de heer H. C. Smit uit Leiden. In de plaats van den heer P. P. de Koning, die geen candidatuur meer kon aanvaarden in ver band met een veranderden werkkring, werd de heer A. J. de Wolff gekozen, burgemeester van Schoonrewoerd. De voorz. bracht den beiden scheidenden be stuursleden dank voor hun werkzaamheden in het belang van de federatie verricht, daarbij ten zeerste betreurend, dat dr. Kater wegens prin- cipieele verschillen tot dit heengaan was ge noopt en dat de federatie de buitengewone werkkracht van den heer De Koning zou moe ten missen vanwege een veranderden werkkring. Het voorjaar doet de werkzaamheden in land- en tuinbouw weder toenemen en daardoor ontstaat de mogelijkheid vrijen arbeid te aanvaarden. In verband daar mede wordt geleidelijk, evenals in vorige jaren, in die streken van het land, waar daartoe, ten gevolge van bovengenoemde mogelijkheden, aanleiding is, de gelegenheid tot arbeiden in werkverschaffing, zoomede de steunverleening, stopgezet of de omvang er van ingekrompen. De desbetreffende maatregelen worden, zoo wordt ons van officieele zijde medegedeeld, nier getroffen dan nadat de provinciale inspecteurs voor de werkverschaffing, daarbij terzijde ge staan door de districtsleiders van den rijkscon- tröledienst voor de steunverleening, overleg hebben gepleegd met de vertegenwoordigers van de vakcentrales en de betrokken gemeente besturen. Voor de provincie Friesland is thans door den minister van Sociale Zaken machtiging ver leend om, evenals in voorgaande jaren, in een groot aantal gemeenten personen, die in werk verschaffing of steunverleening zijn opgeno men, geleidelijk te doen afvloeien, dan wel in een enkel geval de plaatsing stop te zetten. Geheele stopzetting zal in Friesland waarschijn lijk slechts in een zeer énkele gemeente vol ledig kunnen worden doorgevoerd, daarentegen zal wel een geleidelijke vermindering van over heidswege worden bevorderd. De inspecteur voor de werkverschaffing is door den minister van Sociale Zaken gemachtigd in bovenstaanden zin de gemeentebesturen in te lichten, waarbij steeds rekening ermee zal worden gehouden, dat, wanneer de practijk aan toont, dat van de vastgestelde regeling moei worden afgeweken, terzake met de grootst mo gelijke soepelheid zal worden opgetreden. Zeer binnenkort zullen ook in sommige andere provincies overeenkomstige regelingen worden getroffen. Om redenen van veiligheid en economie zal de KLM haar Douglas DC 3 vliegtuigen voor den Europeeschen dienst gaan uitrusten met hetzelf de type motoren en luchtschroeven als de DC 3's voor den Indischen dienst bezitten, d.w.z. ze krijgen alle Wright Cyclone G 102A motoren met 1100 pk stratvermogen en Hamilton Stan dard vaanstandschroeven. De. tegenwoordige 1000 pk Cyclones der Europeesche DC 3's worden in geruild voor G 102A's, welke volgend week aan komen. In den loop van den zomer zullen de nieuwe motoren en schroeven worden ingebouwd. Dank zij de zwaardere motoren zal de veilig heidsfactor der Europeesche DC 3's nog verhoogd worden en de technische dienst der KLM zal economischer kunnen werken, wanneer alle mo toren en schroeven van de DC 3's van dezelfde typen zijn. Eenige DC 3-vliegtuigen zullen een uitzonde ring op dezen regel maken en voorzien worden van Wright Cyclone G 105A motoren met „two- speed supercharger." Naarmate net vliegtuig hooger stijgt, neemt de luchtdruk waarvan het motorvermogen af hankelijk is af. Bij deze motoren nu is een compressor ingebouwd, welke de lucht op 2 ver- schilende hoogten op normalen druk compri meert en daardoor het vermogen van den motor op het oorspronkelijk niveau brengt. De hiermede uitgeruste vliegtuigen zullen ge bruikt worden voor de reis over de Alpen naar Milaan en Rome. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heb ben vrienden en medewerkers Zondag den ju bilaris een maaltijd aangeboden in hotel Witte- brug te Den Haag. Tot de aanzittenden be hoorden de ministers Colijn, die van mevrouw Colijn vergezeld was, Van Boeyen en Goseling, de oud-ministers Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State, Donner en Schokking. Oud-minister De Geer, die mede be hoort tot hen, die het initiatief namen tot deze samenkomst, was verhinderd tegenwoordig te zijn. Onder de in totaal ongeveer 70 gasten waren voorts Kamerleden, hoogleeraren, pre dikanten, ambtenaren, sociale werkers op de vele terreinen, waarop prof. Slotemaker zich heeft bewogen, en persoonlijke vrienden, Ge durende den disch heeft een tiental sprekers de verschillende aspecten van den levens arbeid van prof. Slotemaker naar voren ge bracht. Na afloop bleek het gezelschap geruimen tijd bijeen. BATAVIA, 8 Mei (Aneta) Met ingang van 15 Juni zijn benoemd tot leden van den Volks raad de heeren mr. C. C. van Helsdingen, I. J. Kasimo, dr. H. Kolkman, Toeangkoe Mafcmoed, Daeng Abdullah Mapoedji, mr. dr. Todoeng Ge- lar Soetan Goenoeng Moelia, mevrouw Razoux Schultz, B. Roep, mr. A. C. Sandkuyl, Tjokorde Gde Rake Soekawati, R. A. A. A. Soeria Nata Atmadja, Raden Sosrohadikoesoemo, A. F. Vas Dias, jhr. mr. C. H. F. de Villeneuve, Raden Poerbohadidjojo Wiwoho. Al deze benoemde leden hadden ook reeds in den vorigen Volksraad zitting. Verder zijn benoemd R. M. Hamongsepoetro te Soerakarta, P. J. Kloppenburg te Semarang. O. M. Nalaprana te Pontianak, W. R. van Nauta Lemke te Bandoeng, Sajjid Oesman Bin Ali Aldjouffry te Batavia, mr. Phoa Liang Gie te Elatavia, J. H. Smit te Soerabaja en R. A. A. Soedibiokoesoemo te Sitoebondo. Deze leden zijn voor de eerste maal benoemd. Het benoemingsbesluit, dat gewoonlijk 22 na men bevat, vermeldt thans 23 namen, daar voor het kiesdistrict Zuid-Celebes niet door middel van verkiezing, maar door benoeming moest worden voorzien. Teneinde een volledige samenstelling van den Volksraad te geven, vermelden wij hier de namen van de destijds gekozen leden: de heeren Abdul Rasjid, Van Ardenne, Blaauw, De Poer, Hoe- dojo, Harmani, Iskandar di Nata, Janssen, H. H. Kan, Hermen Kartowisastro, Kerstens, La- pian, Leunissen, Loe Sek Hie, Mansvelt, Moch- tar Bin Prabo Manggoenegara, Mogot, Mus- sert, Prawoto Soemodilogo, De Raad, Rehatta Soangkoepon, Soeriakartalegawa, Soeroeso, Soe- tardjo, Tadjoedin Noot, Thamrin, Tirtokoe- soemo, Van Velsen, Verbom, Wirjopranoto, Wermutg, White, Jamin, yo Heng Kam, Zwart, Van Zuylen. Onder voorzitterschap van mr. Jonkman ls dus nu de Volksraad voltallig. De vraag is echter of alle benoemde leden hun benoeming zullen aanvaarden. Ten aanzien van de verkozen leden is het bekend dat de heer De Raad for meel zijn verkiezing zal aanvaarden, doch het voornemen koestert om daarna weder te bedan ken. Dit is nog een vraagstuk afzonderlijk, waarvoor op dit oogenfclik nog geen oplossing is verkregen. Uit de benoemingen blijkt, dat de heeren Alatas, Van Ballen, Han Tiauw Tjong, Hilde- brand, Koesoemo Oetoyo, van Lonkhuyzen, Noto Soetarso, Sol en Sosrodiprodjo dus niet in den Volksraad terugkeeren. De voorloopige gegevens betreffende het aan tal verkeersongevallen-slachtoffers, als verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, toonen over de maanden October-Maart het volgende beeld (tusschen haakjes de overeen komstige cijfers van het vorig jaar) gedood ernstig gewond October 90 (47) 408 (404) November 68 (62) 365 (329) December 42 (45) 312 (314) Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) Een groot aantal ongevallen geschiedde helaas weer door het onverwachts oversteken van rij banen door wielrijders. Daarom wil de K.N.A.C. er nogmaals dringend op wijzen, dat de regel „rechts gaat voor" uitsluitend geldt voor het verkeer uit zijwegen (doch zelfs ook daar niet voor zooveel deze zijwegen uitkomen op voor rangswegen, zij onverhard zijn of zelfs uitritten vormen). Wil men dus buiten de kruispunten van wegen een weg oversteken, of van een weg linksaf slaan, dan kan men ten opzichte van het inhalend verkeer geenerlel voorrangsrecht laten gelden. Het programma voor het bezoek van H. M. de Koningin aan België is thans vastge steld als volgt: Gedurende het officieele bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina aan het Belgische hof zal brengen, zal het leger den eeredienst waar nemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Neder landsche koninklijke trein, waarmee de Konin gin de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aan komen. Bij aankomst van den trein zullen daar aanwezig zijn de commandant van het tweede militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaande uitvier detachementen, met vaandel, muziek en hoorn blazers, onder bevel van den regimentscom mandant. De troepen, die op het perron zul len staan opgesteld, zullen het geweer presen teeren, de trompetters zullen het „geeft acht" blazen en de muziek zal het Wilhelmus spelen. De Belgische koninklijke trein zal te 15.30 uur uit Esschen vertrekken, waarbij de troepen op nieuw de eerbewijzen zullen brengen. De koninklijke trein komt te Brussel-Noord aan te 16.30 uur. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perron van aan komst, evenals vier detachementen van het 9 regiment linietroepen met vaandel, muziek en hoornblazers, onder beval van den regiments commandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nederlandsche volkslied spelen. Een batte rij 75 m.m. stukken, opgesteld in het park van de Cinquantenaire, zal met tusschenpoozen van dertig seconden 51 saluutschoten afgeven, het eerste schot op het moment, dat de ko ninklijke trein het station binnenkomt. Het koninklijke eere-escorte, in groot tenue met standaard, onder bevel van den comman dant van het le regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal bestaan uit vier pelotons. De koninklijke stoet rijdt naar het koninklijk paleis via den Boulevard Botanique, de Schaer- beeksche Poort, de Koninklijke straat en het paleisplein. Langs den geheelen te volgen weg zullen troepen een afzetting vormen, bestaan de uit infanterie en eenheden van rijwiel- en motortroepen, zonder hun voertuigen, alsmede de muziekkorpsen van het Brusselsche garnizoen. Het plein voor het paleis zal geheel vrij blij ven en omgeven door troepen. Bij het passee- ren van den koninklijken stoet zullen de ge weren gepresenteerd worden, de trompetten het „geeft acht"-signaal blazen en de muziek corpsen het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der konink lijke militaire school, bestaande uit vier de tachementen met vaandel, onder bevel van den endercommandant der school, zal de eerbewij zen l?v--T";en bij de aankomst der vorstin aan het paleis. Den volgenden dag, Woensdag 24 Mei, zal H. M. de Koningin te 11.15 uur ontvangen worden ten stadhuize van Brussel, vanwaar zij te 12 uur ten paleize zal terugkeeren. Het ko ninklijk escorte met standaard zal den stoet heen en terug begeleiden. Des avonds te 21.15 uur zal de Koningin een gala-voorstelling bijwonen in den koninklijken Muntschouwburg, waar een spectacle coupé zal worden gegeven. Twee officieren op motorrij wielen zullen den koninklijken auto van het paleis naar het theater en terug escorteeren. Twee andere motorofficieren zullen dicht bij den auto even achter de portieren rijden. In den schouwburg zullen de eerbewijzen worden gebracht door leerlingen van de militaire school, die in twee rijen ter weerszijde van de eeretrap op de treden van de trap zullen staan opgesteld. Op Donderdag 25 Mei zal H. M. de Konin gin te 10.15 uur uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waar zij te 11.30 uur aankomt. Bij aankomst te Luik zal een batterij stukken van 75 mm. met tusschenpoozen van een mi nuut 51 saluutschoten afgeven. Het eerste schot wordt gegeven bij aankomst van den trein in het Garde des Guillemins. Vier detachementen van het 12e regiment linietroepen, met vaandel, hoornblazers en mu ziek, zullen op het perron «de eerbewijzen bren gen. Twee motorofficieren van het le regiment lanciers zullen gedurende het geheele verblijf te Luik terzijde van den auto der beide vorsten rijden, terwijl twee motorofficieren den auto zullen volgen. De Koningin begeeft zich van het station naar de tentoonstelling, welke Zij zal bezoeken en waar Zij het middagmaal zal gebruiken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik. De militaire eer bewijzen zullen gebracht worden in het station bij het vertrek van den koninklijken trein. De commandant van het 3e militaire district zal zich op het perron bevinden en verder zullen wederom de troepen de wapens presenteeren, hoornsignalen zullen worden gegeven en de muziek zal het Wilhelmus spelen. Vrijdag 26 Mei, des morgens te 11 uur, zul len dezelfde eerbewijzen als bij aankomst van de Koningin gebracht worden bij het vertrek van H. M. Koningin Wilhelmina, op het sta tion BrusselNoord, evenals omstreeks 12 uur op het station te Esschen. De troepen, die den eeredienst waarnemen, zullen in parade-veldtenue zijn gekleed. De officieren, die bij de ontvangst van de vorstin aanwezig zijn, dragen groot tenue. Alle openbare en militaire gebouwen te Brus sel zullen op 23, 24, 25 en 26 Mei de nationale vlag uitsteken, evenals te Luik op 25 Mei. Naar reeds gemeld is, heeft de' ledenverga dering van «le nationale vereeniging ..Het Zeilend Schoolschip" besloten tot stichting van een fonds tot het bijeenbrengen van gel den, benoodigd voor het bouwen van een zeil- schoolschip. Het zitting hebbende bestuur werd in zijn functie bevestigd. De voorzitter deed mede- deeling van de koninklijke goedkeuring der vereeniging. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Besloten werd o.m. medewerking te verleenen bij het eventueele uitzenden van Nederlandsche stuurmansleerlingen naar het Zweedsche schip „Abraham Rydberg", hetgeen a's een overgangsmaatregel te beschouwen is, nu een Nederlandsch schip nog niet in de vaart is Een der leden wees er op, hoe het bestuur van de Abraham Rydberg-stichting indertijd zijn plannen doorzette, hoewel de reeders wei gerden in dat bestuur zitting te nemen, doch hoe later deze reeders elkaar de jongelui be twistten, die van de reis terugkeerden, terwijl zij thans de stichting volledig steunen. Verschillende leden betoogden de noodzake lijkheid spoedig tot een Nederlandsch zeil- schoolschip te komen als beste middel voor da practische opleiding van den jongen zeeman en noodzakelijk voor het behouden van de plaats, die ons land thans in de wereldscheep vaart inneemt. Maandagavond tegen zeven uur is te Rosmalen brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Sleutjes. De brandweer kon wegens gebrek aan water het vuur niet bestrij den, zoodat de boerderij geheel in vlammen op ging. Niets kon worden gered. De oorzaak van den brand is een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau P. van Meel, bedrijfsleider-fabricage- chef van de fabriek „Wittouck" der N.V. Cen trale Suiker Maatschappij, te Breda. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in goud, aan B. van de Puttelaar te Amsterdam, oud-be stuurslid van de afdeeling Amsterdam der Ver eeniging tot bevordering der bijeenteelt in Nederland: in zilver aan D. Spierenburg mees terknecht bij de firma D. D. Noordman, te Lei den; in brons aan A. Koster, letterzetter bij de N.V. Leeuwarder Courant, te Leeuwarden. Aan den kapitein der Koninklijke Marechaus see, F. J. J. F. M. van der Kroon, districtscom mandant te Breda en aan de kapiteins L. M. H. Hendriksz en R. A. van Holthoon. beiden van het regiment grenadiers, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uniform van de ordeteekenen van officier der Kroonorde van België. Aan den heer ds. B. van Ginkel, predikant te Wezep, is op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. Te rekenen met ingang van 1 Mei 1939 is benoemd tot opziener le klasse in de rent ambten te Klundert J. van Leenhoff. De ontvanger der directe belastingen, enz., J. de Vos, is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Weesp naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Oldenzaal. kapitein nam haastig het papier aan en cr:rirliep het snel. Dan las hij het blijkbaar nog ha„S' zei iets, wreef zijn baard met zijn bruine Yei, P. en zette zijn goudgegalonneerde pet nog ^er achter op zijn hoofd. "«oep <jen professor!" brulde hij naar beneden, tq k11 ^er matrozen haastte zich naar beneden, btof even later terug met den rennenden bru ssor- Die vloog met twee treden tegelijk de Pi g °P, en Wilkins overhandigde hem het pa- t van den marconist: 60'. lsieblieft!" zei hij, „bericht van Suez, torpe- jager Speedy gepasseerd op volle snelheid, in Ir O, nacht van Dinsdag op Woensdag, half drie. rs Zuiden. Bestemming onbekend." Kunt u naar beneden gaan en berekenen waar hij j^oowat zijn kan?" tt-0 e Professor, zijn eeuwige pijp, die hem in de iq ,en n°8 dierbaarder werd dan in Engeland, (w^in mond, in een wit pak gestoken en met °uden stroohoed op het hoofd, sprong de trappen af met een verrassende snelheid en ver dween in de kajuit. Het was een eenvoudig rekensommetje, als men de kaart en het aantal zeemijlen erbij hadvan Suez af naar de plek waar ze zich thans bevonden, was zooveel zeemijlen.... de torpedojager liep zoo en zooveel pr uurde professor kreeg bij deeling van de uursnelheid op het aantal zeemijlen een getal van zeven en dertig. De torpedojager had dus zeven en dertig uur noodig, om van Suez te komen naar de plaats waar de „Wanderer" thans over de zee voort- kroop.... en hoeveel uren geleden waren zij zelf Suez gepasseerd? Hij zocht het even op in het scheepsjournaal.... juist.... om acht uur Dinsdagavond Hij telde het aantal uren uit en bleef ontzet naast het getal zitten saren: he aantal uren dat verloopen was, sinds zij Suez passeerde, was zes en dertig! Hij rekende het geheel nog eens nahet klopte alles als een busZeven en dertig uur had. de torpedojager met zijn snelheid noodig om van Suez te komen naar de plaats, waar ze zich thans bevondenen zij zelf waren zes en dertig uur geleden Suez gepasseerd!" Dat beteekende, dat over een uur of twee, drie, afhangend van kleine onnauwkeurigheden in de berekening, de torpedojager hen in zou ha lenop het oogenblik was hij vlak bij hen! Er was niets aan te doener lag een groot stuk open zee tusschen hen en het eiland, ze liepen op één machine, en als de torpedojager niet in de lucht vloog, of er geen muiterij aan boord uitbrak, zou de bemanning van de „Spee dy" het eerst op het eiland zijn.... Peinzend ging de professor aan dek zijn be rekening in de hand en liep de brug op. Hij vond den kapitein door zijn kijker turend in de verte. De stuurman stond aan het andere einde van de brug en praatte door de telefoon met een matroos die in het topje van den mast zat en den horizon achter hen afzocht. Toen liet de kapitein zijn kijker zakken, het koperen beslag blikkerend in de zon en zag den professor, die hem het papier voorhield. „De torpedojager zal over een uur of twee...." begon de professor. „Bij ons zijn" vulde Wilkins aan, met een grijnslachje, „ik maak u mijn compliment over uw berekening professor als u door dezen kijker naar den horizon kijkt ongeveer daar, zult u hem zien!" Hij gaf den kijker over en na even zoeken had de professor de „Speedy" gevonden. Op dien af stand waren alleen een rookpluim en drie schoorsteenpijpen te zien, vlak bij elkaar, maar het was duidelijk, dat het de Speedy moest zijn. Het schip deed zijn naam eer aan, want de rookpluim werd snel grooter en de pijpen rezen langzaam boven den horizon. „Over een anderhalf uur zal hij op gelijke hoogte met ons zijn," zei Wilkins, „en als ik me in zijn snelheid niet vergis, klopt hij ons met ongeveer een etmaal, we komen vier en twintig uur na hem op het eiland aan." Er viel een stilte op de brug. Ieder van de dx'ie mannen daar was bezig met zijn eigen gedach ten en die kwamen alle op hetzelfde neer: wat te doen, hoe te redden wat er te redden viel, want de zaak zoo maar opgeven, dat wilde geen van hen. De heete middagzon brandde op het dek, op de brug en blikkerde op de witte lak. Het gebrom van den eenen motor was nau welijks merkbaar, het eenige hoorbare geluid was dat van de boeggolf, door de snelheid van het jacht opgeworpen, maar het was slechts een zwak geruisch vergeleken bij het spatten van enkele dagen tevoren. Dg matroos in den grooten mast klauterde weer naar beneden, langzaam en geruischioos met zijn dekschoenen. „Het eenige wat we doen kunnen," zei de stuurman, die zijn telefoon had opgehangen, en naast den professor en den kapitein over de brugleuning leunde, is, den marconist verbinding laten zoeken met het radiotoestel op het eiland; er is daar een radio-zender en -ontvanger, heeft de professor gezegd, en ik geloof, dat we nu wel binnen het bereik daarvan zijn gekomen De kapitein knikte: „Het lijkt me het beste, wat te doen valt we kunnen ze waarschuwen voor wat er komen gaat en instructies gevenals ze het daar dien eenen dag kunnen uithouden, en daar is kans op, zijn wfj intusschen aangekomen en dan zijn we gered" Toen richtte de professor, die peinzend over de railing had gehangen, zich plotseling op en zei: „Er iswacht eens, wc kunnen het wagen, geloof ikWilkins, geloof jü, dat er slecht weer op komst is?" De kapitein schudde het hoofd, zonder zich een seconde te bedenken. „Absoluut niet, ik heb nog nooit een barome ter zoo hoog zien staan; het is heet, maar niet drukkendals er slecht weer komt, dan is het beslist niet binnen vier en twintig uur! Maar wat zou dat?" De professor grinnikte, en pakte den arm van den kapitein: „We hebben die motorsloep aan boord, je weet wel, die ik speciaal mee heb genomen, om langs de kust te patrouilleerendie sloep heeft een benzinemotor en loopt minstens twee maal zoo hard als die torpedojager.ze is speciaal op snelheid gebouwd. Als vier of vijf van ons in die sloep gaan, bij het vallen van de schemering, met wapens en munitie en zoo bij ons en koers zetten naar 't eiland, zijn ge daar tien uur voordat Forster daar aankomt en met zijn elven of twaalven kunnen we hun een war me ontvangst bereiden. Tien tegen een, dat hij denkt, dat er niemand op dat eiland is.... het zou een uitstekende mop zijn!" Het gezicht van Wilkins klaarde langzamer hand op en de stuurman grinnikte breed: „Het is het prachtigste idee, dat ik in tijden heb gehoord, kapitein!" verklaarde hij. „Ik mag zeker met de sloep mee; u moet op het schip blijven!" Wilkins begon te lachen: „Het is een schitterend idee!" zei hij, „het is natuurlijk een waagstukje, maar veel risico is er niet aan verbonden, als ze voorzichtig zijn. Op zijn hoogst kan de motor weigeren en dan vinden we jullie onderweg wel.... het lijkt me schitterend.... wacht even!" „Alle hens aan dek!" Hij drukte op 'n knop naast de scheepstele- graaf en- een belgerinkel klonk door 't geheele schip. Het was het scheepssignaal En alle hens kwamen aan dek; behalve de stoker en de machinist in de machinekamer. Ze kwamen uit hun bedden, hun hangmatten, de kok van achter zijn fornuis, met een mes in zijn hand en gingen bij elkaar onder aan de trug staan. George en Reilly, die in bed hadden liggen uitrusten van hun uitputtende twaalf uur achter den motor, hadden hun kamerjassen aangetrokken en met hun haar recht overeind zagen ze er fantastisch uit. Zelfs Phyllis, die in een leunstoel had gezeten, wachtend, tot de tijd kwam om whisky ter opkikkering naar de brug te brengen, was tegenwoordig. Wilkins bekeek van de brug af het rijtje man nen beneden, waarvan sommigen nog slaperig met hun oogen tegen de felle zon knipten en zei: „Door het ongeluk met de eene schroef-as is het ons onmogelijk geworden, met het jacht het eerst op het eiland te zijnde torpedojager haalt ons in, zonder dat we er iets tegen doen kunnenMaar omdat we vastbesloten zijn, den wedstrijd te winnen, is overeengekomen, dat hedenavond een groote motorsloep in zee zal worden gelaten, die een snelheid heeft, welke die van den torpedojager ver overtreft en ook vóór hem op het eiland zijn zal (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3